VIDEO: Vladimíra Dvořáková: Miloš Zeman pokračuje v politické bramboračce!

Publikováno: 25.06.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Politoložka Vladimíra Dvořáková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o vládě odborníků, kterou chce prezident Miloš Zeman.

Moderátor (Václav Moravec):
Úřednická vláda navzdory politickým stranám, takové je řešení současné politické krize v podání prezidenta Miloše Zemana. Prezident Zeman jmenoval premiérem ekonoma někdejšího ministra financí Jiřího Rusnoka. Hlava státu tak učinila poté, co odstoupil premiér Petr Nečas kvůli skandálu kolem šéfky svého kabinetu Jany Nagyové.

Záznam Miloše Zemana:
Mohl jsem samozřejmě nedělat nic. Kdybych nedělal nic, pak by Nečasův kabinet v demisi mohl vládnout až do řádných voleb v květnu 2014. Druhou variantou bylo mít tady Nečasovu vládu bez Nečase. To znamená vládu se stejným programem a až na jednu výjimku se stejným personálním složením jako dosud. Jsem přesvědčen, že většina veřejnosti a dnes už ne jenom moji voliči v prezidentské volbě, by si to nepřála.

Moderátor (Václav Moravec):
Odůvodnil před třemi hodinami svůj krok prezident Miloš Zeman. Připustil také, že pokud Rusnokova vláda odborníků nezíská důvěru ve Sněmovně, pak by zvažoval variantu koaliční vlády v čele s Miroslavou Němcovou z ODS. Nejen o sestavování nové vlády bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je politoložka profesorka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Jméno Jiří Rusnok jako nový premiér, nakolik je pro vás překvapivé?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Úplně překvapivé není, protože se o tom spekulovalo už delší dobu, že by vlastně toto mohlo být vyústění krize. Čekalo se, jestli vlastně Miloš Zeman z těch jeho rozhovorů se zástupci politických stran, jestli vzejde jiná alternativa. Ale vcelku byl takový pocit, že možná ty rozhovory jsou spíše pro jeho ujasnění a potvrzení si už vlastního stanoviska, které bylo pravděpodobně již před tím, než-li vlastně ty rozhovory začaly.

Moderátor (Václav Moravec):
Miloš Zeman při jmenování Jiřího Rusnoka prohlásil, že si Jiřího Rusnoka váží jako ekonoma odborníka. Co ale námitka, že Jiří Rusnok byl šéfem Asociace penzijních fondů, říkal, že by druhý tak sporný pilíř, který nemá úspěch, takže by měl být povinný, byl zastáncem jednotné sazby daně z přidané hodnoty, nakolik to jde proti tomu, co chce vlastně Miloš Zeman?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Já si úplně nejsem jistá, co chce Miloš Zeman z hlediska ekonomické politiky, protože přece jenom prezident by neměl rozhodovat o ekonomické politice země. Na druhou stranu je tu asi otázka podle mě mnohem důležitější a to je příprava rozpočtu. A tam si myslím, že on by vlastně chtěl takovouto vládu, která by mohla rozpočet trochu nastavit takovým způsobem, jak si představuje nastartování ekonomiky. To, o čem hodně hovořil ve své volební kampani.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že ale mohou voliči Miloše Zemana slyšet na Jiřího Rusnoka, pokud se podívají na výroky Jiřího Rusnoka v čase, kdy byl daleko pravicovějším ministrem financí v sociálně demokratické vládě, než od něj očekával Vladimír Špidla? Jiří Rusnok, který volil Václava Klause prezidentem a proto skončil jako ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Víte, ono je to složitější, jak dalece budou voliči vnímat kterého premiéra. U nás spíš bývá ta výhoda, že pokud je to takzvaná úřednická vláda, která vlastně není úřednická vláda, tak nastane jakýsi klid. Není to válčení uvnitř koalice, není to válčení silné opozice, koalice a tak dále. A vlastně lidé jenom tu skutečnost, že nikdo nenadává druhému, považují za obrovské uklidnění politické scény. A myslím si, že si příliš tyto otázky nekladou, neočekávají, že pan Rusnok bude prosazovat povinný druhý pilíř, protože ta vláda skutečně by neměla příliš velkou legitimitu a měla by velký problém vůbec v Parlamentu některé věci prosadit, natož tedy druhý pilíř. Takže nemají obavy, že by se tam objevily tyto věci. Ale mají pocit, že se to zklidní a že se bude připravovat rozpočet, aniž by tam byly zase následné šílené škrty, tak, jak jsme to viděli vlastně při přípravě těch předchozích rozpočtů.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaký význam vlastně jako politoložka přikládáte označování nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka? Protože Miloš Zeman ji označuje souslovím, cituji: Vláda odborníků. Proti tomu se zase ohrazuje někdejší prezident Václav Klaus, který říká, že to je úřednická vláda bez politické legitimity.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Podle mě je to vláda víceméně jako každá jiná. Je to vláda, která musí získat důvěru v Parlamentu, aby byla plně legitimní ve své funkčnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Tu asi nezíská?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Tu asi nezíská nebo možná získá. V naší zemi je možné skoro všechno. Takže já samozřejmě nemůžu teď říkat předem, že ta vláda tu důvěru nezíská. U nás i ty volby probíhaly někdy různým způsobem. Já jenom doufám, že teda pokud ji získá, tak ji získá, aniž by se objevily někde nějaké další trafiky či jiné způsoby motivování poslanců, aby hlasovali pro vládu. Takže nelze vyloučit, ta vláda má měsíc na to, aby vyjednávala. A samozřejmě tam se hraje ta strategie, která může prostě ovlivnit to hlasování. Zaprvé jiná alternativa, můžou být předčasné volby, nemůžou být předčasné volby. Kdo chce předčasné volby? Popravdě řečeno poslední více jak rok trvající Fischerova vláda úřednická velmi výrazně pomohla pravici, protože voliči vlastně zapomněli za ten rok na všechny ty problémy, které tam předtím byly. Zapomněli na Dalíka, zapomněli na Topolánka, zapomněli na tyto faktory. A jenom měli pocit, že vlastně nezodpovědně sociální demokraté svrhli vládu. Ale už nikdo si nepamatoval, zkuste dávat dotazy lidem, že to bylo proto, že Dalík tlačil na redaktora České televize, aby neodvysílal zprávu o poslanci Wolfovi. Takže to jsou věci, prostě ta paměť mizí. Takže ve své podstatě pro ODS předčasné volby jsou vlastně, z toho bude obrovský strach. Protože tam by ODS velmi silně ztratila. Jestliže bude rok někdo jiný něco dělat…

Moderátor (Václav Moravec):
Co pro TOP 09?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Pro TOP 09 možná by to bylo lepší, protože pokud jde o tu situaci na pravici, tak TOP 09 nyní vlastně přebírá řadu pravicových voličů od ODS. Takže pro ni to může být výhodnější. Takže tam budou kalkuly…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň TOP 09 nechce předčasné volby. A propos myslíte si, že jmenování Jiřího Rusnoka premiérem, sestavování vlády, což kritizují všechny politické strany, protože levice chce předčasné volby, pravice chce pokračovat v trojkoaličním projektu v čele s Miroslavou Němcovou, tak přiblížila a přiblíží Rusnokova vláda Českou republiku podle vás k předčasným volbám nebo nikolivěk?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Já osobně se domnívám, že vláda, která není sestavena na základě politických stran, i kdyby dostala tu důvěru, by neměla vládnout dlouho. Že by měla to být vláda, která maximálně dovede do předčasných voleb.

Moderátor (Václav Moravec):
K tomu je ale zapotřebí 120 poslanců.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Ale k tomu je potřeba 120 poslanců. Ale zaplaťpánbůh, že tehdy Ústavní soud zrušil ten první návrh té změny Ústavy, která bude jenom pro jeden konkrétní případ, a donutil vlastně Parlament vůbec přijmout tuto možnost. A těch 120 poslanců je velmi silný nástroj vyvažující vlastně moc prezidenta. Protože pokud skutečně si řeknou, my tuto vládu nechceme, a je tam to riziko, že by mohla vládnout vláda v demisi, i když podle mého názoru je to protiústavní, ale už se to tu stalo, už to tu bylo sedm měsíců, vláda Mirka Topolánka. A ti lidé, kteří to teďko kritizují, to tenkrát tvrdili, že to je v pořádku, ústavně čisté a podobně. Takže tady se vytvořila taková neuvěřitelná ústavní bramboračka, že se vytvořil prostor pro prezidenta, kdy ty jeho pravomoci už předem je jasné, že už se stalo několikrát, že byly překročeny někým jiným a vlastně on na to může navazovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, Miloš Zeman pokračuje v bramboračce?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Pokračuje v bramboračce. Já se omlouvám za to slovo, to patří panu Nečasovi, který to, myslím, používal. Tak já nechci mu brát jeho odbornou terminologii.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy ji považujete za odbornou terminologii, bramboračka?

Host (Vladimíra Dvořáková):
V některých případech si myslím, že když se díváte na naši politickou scénu, tak už je to skoro odborná terminologie.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to odborná terminologie Magdaleny Dobromily Rettigové, která vstupuje do politologie.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Ano. Já myslím, že ano. Vraž do toho několik …

Moderátor (Václav Moravec):
Nestraníků.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Nestraníků.

Moderátor (Václav Moravec):
Nejostřeji se proti plánu Miloše Zemana vlastně jmenovat premiéra Jiřího Rusnoka, jehož vláda nemůže zatím podle těch dosavadních informací získat důvěru v Poslanecké sněmovně, ohradil ministr financí v demisi, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:

Záznam Miroslava Kalouska:
Tady vzniká, úřednická říct nemohu, protože souhlasím s panem prezidentem, že Jiří Rusnok není typický úředník. To vláda odborníků také říct nemohu, protože žádný odborník v takové situaci tu odpovědnost nemůže převzít. Odpovědný odborník se tak chovat nemůže. Takže řekněme vláda kamarádů Miloše Zemana. A vláda kamarádů Miloše Zemana může samozřejmě z vůle Miloše Zemana vládnout, ale nemůže získat důvěru Poslanecké sněmovny a nemůže prosadit rozpočet. To je odpovědnost Miloše Zemana a jeho kamarádů.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před několika desítkami minut Rádio Impuls slova ministra financí v demisi, prvního místopředsedy TOP 09, Miroslava Kalouska. Miroslav Kalousek se velmi brání předčasným volbám, zatímco Karel Schwarzenberg naznačoval ještě včera, že by v případě jmenování Jiřího Rusnoka mohly být předčasné volby. Nakolik podle vás v tom hraje roli policejní vyšetřování, protože Miroslav Kalousek je tím, kdo administroval umisťování tří bývalých poslanců ODS do firem se státní účastí?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Já si myslím, že to policejní vyšetřování bude hrát hodně velkou roli při zvažování právě, jestli mít předčasné volby nebo ne, ze strany některých politiků nebo i některých politických stran. Zároveň i to, že vlastně nebyla obnovena tato vláda, oni vlastně trošinku nahráli Miloši Zemanovi už v momentě, kdy třeba pan ministr spravedlnosti řekl, že bude vyšetřovat nebo zkoumat adekvátnost policejního zásahu na Úřadu vlády, kam tehdy přišli dva státní zástupci a dva policisté. Ale interpretuje se to, jako kdyby pomalu s beranidlem muži v kuklách dobývali Úřad vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
On to tak interpretoval i premiér Petr Nečas, premiér v demisi.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Ale jestliže ministr spravedlnosti řekne, že by chtěl vyšetřovat nebo zkoumat, jak dalece byl adekvátní, tak to už znamená zásahy do vyšetřování. To znamená, Miloš Zeman to taky používá potom jako ty své argumenty, že on vlastně tím, že by najmenoval takovouto vládu, tak by ponechal prostor a zabránil by, aby někdo z mocenských pozic mohl to vyšetřování ovlivňovat. Ale myslím si, že ten hlavní důvod v tom vyšetřování je to, že do této chvíle nebyl stíhán nikdo, kdo má imunitu. Protože policie pokud by začala, požádala o vydání, zahájení trestního stíhání, tak musí Parlamentu vlastně předložit informace, které zjevně předkládat veřejnosti nechce a my víme, že co se předloží Parlamentu, se okamžitě ví venku. Takže v tomto okamžiku, vlastně v momentě, kdy by se rozpustila Sněmovna a ti lidé by přišli o imunitu, tak má policie mnohem volnější ruce na to zahájit trestní stíhání a vyšetřování.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno myslíte, že to u ODS, protože ODS řekla, že by nevydala premiéra v demisi, Petra Nečase, možná obava Miroslava Kalouska, že může hrát zásadní roli v tom, proč se zatím nechtějí připojit k návrhu ČSSD a KSČM vypsat předčasné volby?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Já si myslím, že asi toto tu určitou roli hraje. Nevidím do hlav těchto lidí, ale já si dokonce myslím, že s tím možná počítá i Miloš Zeman. A uvědomuje si, že vlastně tak lehce mu ty předčasné volby nehrozí, ta 120 většina se těžko bude dávat dohromady, protože tam může fungovat tato obava.

Moderátor (Václav Moravec):
A tam je ještě jedna věc, možná motivace Miloše Zemana. Miloš Zeman po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem konstatoval, že vlastně neměl jiné řešení a premiér Jiří Rusnok mu přitakal a Miloš Zeman ještě dodal:

Záznam Miloše Zemana:
Jediná cesta, jak vyvolat v České republice předčasné volby, je právě jmenování vlády odborníků. A to z toho prostého důvodu, že jinak by čekání na předčasné volby bylo čekáním na Godota. Opozice nemá sílu získat 120 hlasů a vládní koalice až dosud neměla zájem se na těchto 120 hlasech podílet.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodal po jmenování Jiřího Rusnoka premiéra prezident Miloš Zeman, který je také, dodejme, čestným předsedou Strany práv občanů – Zemanovců, což je strana, která se řadí od středu nalevo. Nakolik vlastně mohou být i tato Zemanova slova jenom zastíracím manévrem, protože čím déle budou volby, tím se mohou i možná tváře kabinetu odborníků stát tvářemi Strany práv občanů, může dojít k oslabení České strany sociálně demokratické kvůli sporům mezi Michalem Haškem a Bohuslavem Sobotkou. Nezapomeňme na vroubek, který má Bohuslav Sobotka u Miloše Zemana, protože ho nevolil poprvé prezidentem v roce 2003 a podobně.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Samozřejmě jsou to určité spekulace, které se dají dosti těžko potvrzovat. Ale jistá míra a určitě to, že si Miloš Zeman vlastně vytváří jistou pozici i určitou popularitu lidí, i vlastně některé osobnosti začíná dávat do popředí, tak to nesporně bude nějakým způsobem fungovat. Přesto já si nemyslím, že by SPOZ mělo jako strana budoucnost. Možná, že se mýlím, ale opravdu si myslím, že to byla strana, jejímž cílem bylo dostat Miloše Zemana na Hrad a že to nebude strana, ze které by budoval stranu parlamentní. Myslím si, že ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy nemyslíte, že nemůže zafungovat po Věcech veřejných a dalších politických stranách v minulosti další marketingový projekt, ke kterému může být ta vláda úředníků, odborníků, nazývejme ji jakkoliv, výtahem? Podíváme-li se na to, že logickou úvahou, že se ministrem vnitra může stát Martin Pecina, který opustil sociální demokraty a má blízko k Miloši Zemanovi?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Jasně, ale je to otázka, jestli ta strana SPOZ kromě jiného hrála také tu roli, že odebírala část hlasů Sociální demokracii. Ale nikdy nemůže převzít a nikdy nemůže se stát hlavní silou. Prostě tady si nevybuduje stranu, která by dokázala převálcovat takové to tradiční voličstvo.

Moderátor (Václav Moravec):
A co kdybych vám namítl, podívejte se na TOP 09 a marketingový projekt, spuštěný Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem rok, rok a půl před volbami?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Ale vždycky tam byla jakási, to je návaznost na to, co byla ODA, co byla Unie svobody, vlastně tato další strana a jim se podařil tento marketingový projekt také díky tomu, že k tomu dostali Starosty. Protože jinak neměli regiony. A kdyby neměli tyto regiony, tak by to tak úspěšné nebylo. Samozřejmě já nevím, nemohu předvídat úplně, ale já si osobně myslím spíše, že tam bude snaha dostat některé osobnosti a vytvořit si nástupnictví v rámci té Sociální demokracie. Vytvořit si vliv, který tam nesporně je. Haškovo křídlo se v zásadě bere, jakože patří k těm Zemanovcům. Pak je tam iks lidí, kteří se pohybují možná v blízkosti Miloše Zemana nebo i té jeho strany, který byli původně v Sociální demokracii a kteří by se třeba mohli vrátit. Takže já si spíš myslím, že to půjde směrem k té Sociální demokracii, než-li že by Miloš Zeman věnoval velkou péči, čas, protože to není legrace vybudovat funkční stranu, tak, aby z těch svých Zemanovců vybudoval skutečně masovou politickou stranu, která by byla schopna ne, možná vejít do Parlamentu ano, ale dostat 10-15 procent, aby byla opravdu tou stranou, která by začala přebírat ten prostor na levici.

Moderátor (Václav Moravec):
Vláda Jiřího Rusnoka může mít zásadní vliv na formování českého stranického systému nebo deformování?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Samozřejmě vliv to může mít, ale zase záleží, jak bude dlouho, jakým způsobem dostane podporu nebo nedostane podporu, jak se budou dále vytvářet ty politiky a také to bude záležet na tom, jak bude pokračovat to vyšetřování. My můžeme mít tu představu, když si vezmu tu představu Itálie v tom roce 92-93, akce Čisté ruce, kdy poté, co tedy bylo vyšetřováno asi 600 politiků, tak se zhroutil celý ten stranický systém.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že to hrozí u nás?

Host (Vladimíra Dvořáková):
V momentě, kdy by to opravdu zasahovalo ty špičky těch stran, jako těch hlavních politických stran, tak to může vést až k tomuto zhroucení. A nakonec v nějaké podobě třeba jsme viděli zhroucení stranického systému v Polsku po roce 2001. Takže tyto možnosti jsou. Na druhou stranu v té Itálii pak z toho vzešel Berlusconi se svojí Forca Italia, což nebylo tedy zrovna úplně ideální řešení. Takže já si spíš myslím, že tady to, co by bylo klíčové a mě příliš moc ani nevzrušuje ten rozpočet, i když chápu, že ekonomy samozřejmě ano, ale tady pokud se nevytvoří a nezačnou se přijímat velmi rychle nějaké zákony, které by měly omezit ten korupční prostor, který zde existuje, které by měly omezit, aby tady vznikaly reformy, do nichž už je zabudováno, jakým způsobem vyvést peníze, nějaké ty S-karty, všechny tyto systémy, které se zde objevovaly, tak já bych měla trochu strach i z těch předčasných voleb. Mám-li být upřímná, že pokud to půjde bez toho, že by došlo ke změně, tak z těch předčasných voleb bych měla strach. Stejně tak jako mám vážné obavy z toho, že se připustila ta přímá volba prezidenta a přestože odborníci říkali, zpřesněme Ústavu, některé věci, prostě to, co se tady dělo, překračovaly se takové ty zámysly nebo úmysly Ústavy, udělejme to, tak to vlastně tahle koalice odmítla.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste použila sousloví bramboračka, ke které i Miloš Zeman přispívá, tak teď se stranám zastoupeným v Poslanecké sněmovně hezky vrací to, že nebyly s to se dohodnout na zpřesnění Ústavy při zavádění přímé volby prezidenta?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Přesně. Ale především vládní koalici, která odmítla poměrně racionální návrhy, které byly ze strany Sociální demokracie. Ten důvod tehdy byl, protože nikdo tu přímou volbu vlastně nechtěl a všichni dělali, že ji chtějí, tak oni chtěli nechat někomu Černého Petra, že se to tímto vlastně jako odmítne. Ale tady si vytvořili na základě vlastních precedentů situaci, kdy najednou mají obavy a nejsou si jisti, co vlastně ten prezident, kam až může jít. To, co říkal Miloš Zeman, já jsem nemusel dělat nic a nechat vládnout vládu v demisi. Jako rok? To je přece naprosto porušení Ústavy. Ale samozřejmě se to stalo v případě Václava Klause a mnozí ti, co teďko se tváří vyděšeně, tehdy tomu velmi tleskali, jak to byl vlastně dobrý tah.

Moderátor (Václav Moravec):
Nový premiér Jiří Rusnok počítá s tím, že jeho kabinet bude sestaven do 14 dnů po jmenování premiérem. Jiří Rusnok pronesl i tato slova:

Záznam Jiřího Rusnoka:
Můj interní cíl je, maximálně do 14 dnů bude sestavena a doufám i jmenována. Zásadní kroky, víte, ono je trochu těžké říct, co je to zásadní. Země potřebuje rozpočet, tak, aby mohla fungovat. Čili tento zásadní krok rozhodně chystáme. Rozhodně chystáme zásadní kroky ve smyslu rozhodování o důležitých věcech, které prostě leží na stole a nesnesou odkladu. Samozřejmě, že bez důvěry Sněmovny nemá smysl připravovat nějaké velké reformy a strategická rozhodnutí. Další zásadní krok, který chystáme, je to, že nebudeme neustále měnit podmínky života v této zemi, například daně.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova Jiřího Rusnoka. Nový premiér k zásadním krokům svého kabinetu ještě poznamenal:

Záznam Jiřího Rusnoka:
Země potřebuje velmi rychle obnovit zásadní struktury řízení, mám na mysli vládnutí. To znamená všechny veřejné instituce, které spravují tuto zemi. Je potřeba, aby tam byli lidé, kteří budou schopni v podstatě okamžitě převzít tyto odpovědnosti a plnit z toho vyplývající role. Bylo už řečeno, jsme v období přípravy státního rozpočtu, ve Sněmovně je několik desítek a řekněme z nich několik poměrně klíčových ekonomických a neekonomických zákonů, které je potřeba dotáhnout a uvést do praxe.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova nového premiéra Jiřího Rusnoka. Nakolik podle politoložky Vladimíry Dvořákové z Vysoké školy ekonomické v Praze, která je hostem dnešních Impulsů, vlastně může vláda, o níž dnes víme, že zatím nemůže získat důvěru v Poslanecké sněmovně, tak vůbec stabilizovat instituce státu, když bude sepisovat programové prohlášení a vlastně bude teprve vznikat?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Takhle, tam bylo docela zajímavé, že vlastně pan Rusnok mluvil v plurálu. Takže chystáme, teď zatím je jenom jeho jméno známé, takže jako kdo jsou to ti my? Jestli to je on a pan Zeman, tak je to poměrně zvláštní, protože prezident by neměl přímo vstupovat do těchto konkrétních vládnutí. Takže to vypadá, že ten program se dělá dohromady zde a nikoliv případně v tom kabinetu. Samozřejmě on musí převzít, pokud bude vládnout, i když nebude mít důvěru nebo než o ni požádá, tak on musí ty instituce převzít a přebírat i určitou zodpovědnost za to, že ty instituce rozhodují.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to o stabilizaci institucí, když je přebere, ty byly v rozkladu asi těch uplynulých několik dní, kdy Nečasova vláda padla, teď se bude čekat dalších 30 dnů a přidejme k tomu ještě 14 dnů na sestavování, než vláda bude jmenována, protože podle Ústavy musí po jmenování předstoupit do 30 dnů se žádostí o důvěru?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Máme tak měsíc a půl na to, aby ta vláda získala nebo nezískala důvěru Parlamentu. Já si myslím, že on spíš reagoval v tom, že tady ten rozklad už byl předtím. A zase upřímně řečeno, pokud si vezmeme ten klasický příklad, jak tady sekretářka pana premiéra úkoluje generálmajory, já bych tam jisté rozměry v tom rozkladu a nefungování institucí docela i viděla. Ale spíše je otázkou, které zákony on má třeba na mysli, že by se měly dotáhnout. Protože opozice řadu z nich kritizovala, byly vytvořeny v dílně koalice, byly tam…

Moderátor (Václav Moravec):
Například zákon o úřednících.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Třeba zákon o úřednících, který zase je taky kritizován z různých hledisek, ale měl by být do konce roku přijat, protože ten fakt, že tady nefunguje. Ale Sociální demokracie předložila jiný návrh tohoto zákona nebo dopracovanou tu novelu z toho roku 2002. Takže tam je otázka, které zákony má na mysli a jak chce dosáhnout té většiny, aby ty zákony byly doprojednány a přijaty. Takže ten základ je v tom, že pokud ta vláda opravdu nedostane důvěru a i v momentě, kdy by se nechala nějakou dobu vládnout v demisi, tak vlastně nemá tu podporu Parlamentu, aby se ty zákony mohly nějakým způsobem dopracovat. Pokud teda by nedostala tu důvěru, tak by to mělo znamenat, že Miloš Zeman by měl co nejdříve najmenovat vládu jinou.

Moderátor (Václav Moravec):
A co byste řekla variantě, že by stejně jmenoval Jiřího Rusnoka a zkusil to s druhým pokusem se stejnou vládou?

Host (Vladimíra Dvořáková):
Já bych to považovalo jako opravdu doklad toho, co se všechno může v této zemi stát na základě toho, že už se nechaly, že se už tyto procesy takto připouštěly a tolerovaly se, uznávalo se, že toto je běžný postup. Já bych to považovala za skutečně velmi špatnou věc, protože ta parlamentní demokracie je do značné míry založena na politických stranách, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Je zajímavé, že Miloš Zeman, Václav Klaus byli lidé, kteří velmi zvýrazňovali roli politických stran a odmítali tu Havlovskou, řekněme, takovou tu politiku těch osobností, která tam zaznívala. A oba dva v jistém momentu vystupují velmi výrazně proti těm politickým stranám a svojí mocenskou oporu získávají přes ty jakoby neparlamentní nebo přes teda přes ty osobnosti, které si tam někde najmenují a vytvoří tu vládu, která vlastně není propojena s politickými stranami. Ale tady je potom ten problém, jakým způsobem vyjednávat, jakým způsobem to prosazovat, jakým způsobem hledat tu společnou vůli.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze. Děkuji, paní profesorko, že jste byla hostem Rádia Impuls a těším se na další rozhovor.

Host (Vladimíra Dvořáková):
Na shledanou.
 

01.07.2013

VIDEO: Radim Bureš: Zrušit post vicepremiéra pro boj s korupcí by byla chyba!

Programový ředitel Transparency International Radim Bureš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné politické situaci.
27.06.2013

VIDEO: Tomáš Hudeček: Povodně ovlivní rozpočet Prahy málo!

Pražský primátor Tomáš Hudeček mluvil v rozhovoru na Rádiu Impuls o situaci na pražském magistrátě.
26.06.2013

VIDEO: Lubomír Zaorálek: ČSSD chystá vyhazov pro případné ministry!

Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o cestě k předčasným volbám.
24.06.2013

VIDEO: Miroslava Němcová: Prezident možná dostane seznam 101 poslanců pro politickou vládu!

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální politické situaci.
20.06.2013

Karolína Peake: Česko čeká vládu dotahovací!

Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné politické situaci.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.