VIDEO: Lubomír Zaorálek: ČSSD chystá vyhazov pro případné ministry!

Publikováno: 26.06.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o cestě k předčasným volbám.

Moderátor (Václav Moravec):
Poměrně rychle se rodí nová vláda premiéra Jiřího Rusnoka. Ministrem vnitra se stane Martin Pecina. Na Ministerstvo spravedlnosti míří někdejší předsedkyně sociálních demokratů, členka této strany, Marie Benešová. Nabídku stát se ministrem zahraničí dostal dlouholetý diplomat, také člen ČSDD, Jan Kohout, který už ministrem zahraničí byl. Premiér Jiří Rusnok se v úterý zavázal, že svůj kabinet sestaví do 14 dní.

Záznam Jiřího Rusnoka:
Můj interní cíl je, maximálně do 14 dnů bude sestavena a doufám i jmenována. Země potřebuje rozpočet, tak, aby mohla fungovat. Čili tento zásadní krok rozhodně chystáme. Rozhodně chystáme zásadní kroky ve smyslu rozhodování o důležitých věcech, které prostě leží na stole a nesnesou odkladu. Samozřejmě, že bez důvěry Sněmovny nemá smysl připravovat nějaké velké reformy a strategická rozhodnutí. Další zásadní krok, který chystáme, je to, že nebudeme neustále měnit podmínky života v této zemi, například daně.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v úterý Rádio Impuls slova nového premiéra Jiřího Rusnoka. Nejen o sestavování nové vlády bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je totiž místopředseda Poslanecké sněmovny, místopředseda ČSSD, Lubomír Zaorálek. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Host (Lubomír Zaorálek):
Dobrý večer přeji.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, počítal jste s tím, že členy nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka budou i sociální demokraté, například někdejší místopředsedkyně strany Marie Benešová nebo bývalý ministr zahraničí Jan Kohout?

Host (Lubomír Zaorálek):
Počítal, nepočítal. Tak věřil jsem tomu, že bude vznikat vláda, která bude mít nějaký překlenovací charakter. Miloš Zeman mluvil o vládě odborníků, ale ono je to vždy trochu nejisté, že jo. Úřednická, odbornická vláda, co to je? V Ústavě to nemáme.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď se zdá, že to bude i sociálně demokratická vláda.

Host (Lubomír Zaorálek):
Já myslím, že těch sociálních demokratů, věřím, že to bude spíš výjimečné. Na druhé straně já sám bych žádnému sociálnímu demokratovi nedoporučoval do této vlády vstoupit. Nejen proto, že existuje usnesení ústředního výboru, který říká, že nepodpoříme žádnou vládu a že postoj Sociální demokracie je jednoznačný. My jsme přesvědčeni, že tuhle patovou situaci ve Sněmovně vyřeší pouze předčasné volby v co nejkratším termínu. Ale také proto, že bych řekl, k čemu sociální demokrat ve vládě, která stojí vůči Sněmovně, kde je pouze 54 sociálních demokratů z 200 poslanců a je evidentní, že nic podstatného z programu Sociální demokracie vláda v takové Sněmovně není schopna prosadit.

Moderátor (Václav Moravec):
Překvapuje vás tedy to, že s největší pravděpodobností ministryní spravedlnosti bude Marie Benešová, Jan Kohout dostal nabídku vést Ministerstvo zahraničí, údajně se ministryní zdravotnictví může senátorka za ČSSD Milada Emmerová, která už byla ministryní zdravotnictví? To máme hned tři sociální demokraty.

Host (Lubomír Zaorálek):
Já nechci předbíhat událostem, protože já říkám dnes, že bych, pokud oni zvažují, jak jsem slyšel, aby to opravdu zvážili, protože já…

Moderátor (Václav Moravec):
Marie Benešová už na to kývla.

Host (Lubomír Zaorálek):
Tak to je mi líto, protože já si skutečně myslím, že nemá cenu, aby jednotliví sociální demokraté, kteří se spojili, jsou členy Sociální demokracie, aby teď před veřejností se tvářili, že jsou schopni v této sestavě realizovat něco podstatného z programu Sociální demokracie.  Prostě v této Sněmovně to nelze. Kdyby to šlo, tak do toho prostě můžeme jít sami. Ale protože víme, že v té Sněmovně je dneska vlastně většina, která sice není jasná, ale která je schopná jako pravice se chovat vůči jakékoliv sociálně demokratické předloze, tak prostě s touto většinou se nemá cenu dnes utkávat. My potřebujeme opravdu volby, ze kterých bychom dostali mandát. My jsme v situaci, co má nejvíc cenu, obrátit se…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, berete to jako podraz od těch sociálních demokratů, kteří se budou na té vládě podílet, protože budou jejími členy? Jasná odpověď.

Host (Lubomír Zaorálek):
Já to pokládám za chybu, nevím, podraz. Sociální demokrat by tohle měl politicky chápat, že nemá cenu jít do projektu, který nedává pro Sociální demokracii šanci, aby se skutečně prosadila. A navíc je třeba, abychom byli před veřejností srozumitelní, aby naše stanoviska byla jasná a jednoznačná. A my nemáme chtít vládnout a vládní funkce dřív, než nám lidé řeknou, máte na to naše hlasy. My máme dneska, opakuji, 54 hlasů z 200 a chceme volby, protože vidíme, že v té Sněmovně nikdo není schopen efektivní vládu sestavit, aby nám lidé řekli, jestli máme hlas na program, který jim předkládáme. A do té doby prostě by žádný sociální demokrat neměl se tvářit, že v této chvíli tady Sociální demokracie je schopná něco významného uhrát.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že vedení České strany sociálně demokratické těm sociálním demokratům, kteří vstoupí do Rusnokovy vlády, řekne, že by měli opustit řady ČSSD? Jasná odpověď
.

Host (Lubomír Zaorálek):
Ano. Já si myslím, že neměl by sociální demokrat s legitimací být v této vládě.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy měl by vystoupit z ČSSD, popřípadě bude vyloučen?

Host (Lubomír Zaorálek):
Měl by si to každý zvážit. Buď dělá sociálně demokratickou politiku s tím, že čeká na to, až k tomu dostaneme opravdu hlasy. Teď si na to hrát je nemožné a měl by z toho vyvodit závěr.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy buď odejít nebo bude vyloučen?

Host (Lubomír Zaorálek):
Ano, přesně tak. Nebo podle mě by bylo nejlépe, kdyby to zvážil sám.

Moderátor (Václav Moravec):
A když to nezváží?

Host (Lubomír Zaorálek):
No tak potom to budeme řešit. Ale já nechci teďka honit něco, co nevíme, co bude. Já ještě nevím, kdo z nich to opravdu vezme a nechci je soudit dříve, než se rozhodli.

Moderátor (Václav Moravec):
Marie Benešová je první, která to bere, Jan Kohout si nechává čas na rozmyšlenou.

Host (Lubomír Zaorálek):
Dobře, uvidíme, jak to dopadne.

Moderátor (Václav Moravec):
Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování nového premiéra Jiřího Rusnoka pronášel i tato slova:

Záznam Miloše Zemana:
Vážený předsedo vlády, děkuji vám, že jste přijal moji nabídku stát se premiérem České republiky ve velmi nelehkých dobách. Vážím si vás jako odborníka a protože jsem vaši vládu označil jako vládu odborníků, pokládám vaše jméno za důkaz této teze. Jsem si vědom toho, že povedete vládu ve velmi nelehkých dobách, kdy jedním z nejdůležitějších úkolů této vlády bude připravit návrh zákona o státním rozpočtu.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v úterý Rádio Impuls slova prezidenta Miloše Zemana. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka dopoledne označil vládu Jiřího Rusnoka za vládu Strany práv občanů – Zemanovci. Radek Augustin ale po schůzce s Jiřím Rusnokem dnes řekl, že ve vládě nebudou členové Zemanovců. Proč tedy označujete tu vládu za vládu Strany práv občanů – Zemanovců, když přitom v ní nebude žádný člen, alespoň podle sdělení místopředsedy Zemanovců Radka Augustina, a budou tam, zdá se, sociální demokraté?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já jsem dnes poslouchal předsedu strany SPOZ, pana Štengla, který říkal, že všechny tyto osoby, pan Kohout, paní Benešová, pan Pecina, jsou to pro něho velmi zajímavé figury jako lídři kandidátek do budoucích voleb. Takže tohle je vyjádření předsedy strany. Takže tady mi připadá, že to je trochu lhostejné, jestli zrovna je někdo nebo není člen. Pokud vím, tak v případě pana Rusnoka, například on už kandidoval za SPOZ a je poradcem ekonomickým, takže teď zrovna mluvit o legitimacích není podstatné.

Moderátor (Václav Moravec):
Berete i ty tahy Jiřího Rusnoka jako tahy, které mají přispívat ke štěpení Sociální demokracie, protože si Miloš Zeman, potažmo Jiří Rusnok vyřizují své účty se sociálními demokraty? Jasná odpověď.

Host (Lubomír Zaorálek):
Tak může to tak být jako druhý plán. Ale myslím, že ten první je, že tady někdo chce vstoupit se svým vlastním politickým mančaftem, se svou jedenáctkou vlastně v dresu Miloše Zemana, chce vstoupit na hřiště, na které se prostě nedostal ještě regulérně. Protože tato strana nedostala mandát na to, ona není v Parlamentu, ona nemá mandát na to, aby z ní se generovali ministři. Třeba vezměte si…

Moderátor (Václav Moravec):
V Parlamentu je, protože má přeběhlíky v Senátu. Například senátor Dryml, který původně kandidoval za ČSSD.

Host (Lubomír Zaorálek):
Jistě, ale je evidentní, že nemá dneska mandát na to, aby sestavovala a dával dohromady ministry vlády. Vezměte si, že třeba i když máme prezidentské systémy nebo poloprezidentské systémy v Evropě, a když tam se staví premiér nebo ministři, tak to jsou lidi, kteří mají politický mandát. To, že někdo vstupuje takto úplně z jiné oblasti, třeba z privátní firmy, najednou vstupuje na ministerské křeslo, aniž by to měl jakkoliv veřejně, to není normální stav.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte například o Martinu Pecinovi?

Host (Lubomír Zaorálek):
Kupříkladu, ano. Protože to prostě může být nakonec vláda rozličných zájmů, které nejsme schopni ani v té první chvíli rozšifrovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Neukazuje se ale už teď, že se rodí svým způsobem klientelistická vláda a zároveň to možná naznačuje i na špatnou personální politiku České strany sociálně demokratické? Protože vy jste jako sociální demokraté umístili bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta do dozorčí rady ČEZu. Je členem České strany sociálně demokratické. Teď zvažuje, že přijme nabídku do vlády Jiřího Rusnoka. Není také něco špatně v personální politice ČSSD?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já teda nevím, jak se rozhodne pan Kohout, já doufám, že si to ještě rozmyslí. Ale jinak mi to připadá, že je to těžké, víte? Personální politiku dělat tak, že budete vždy garantovat, že vám každá osoba bude dělat přesně to, co chcete, to si úplně neumím představit.

Moderátor (Václav Moravec):
No ale zároveň trafiky, tak často o nich mluvíte ve vztahu k vládní koalici, Jan Kohout je členem dozorčí rady ČEZu.

Host (Lubomír Zaorálek):
Ale dozorčí rada, to přece se, pokud vím, tak se to regulérně sestavuje takovým způsobem, že tam jsou zástupci státu a jsou tam i vždy tradičně zástupci opozice. Proto, aby měli možnost získávat informace, aby mohli nějakým způsobem kontrolovat činnost vlády. Takže to je normální nominace, to není žádná trafika. Takovýmto způsobem se to sestavuje léta. Jestli někdo zpochybňuje tento systém, tak se o tom bavme proč, ale jinak to opravdu není žádná trafika. Toto se regulérně transparentně rozhodovalo jako místo pro opozici, byli jsme o to požádáni, tak jsme to nějakým způsobem vyřešili. Ale já to nevidím jako něco, co by bylo neprůhledné nebo nějakým způsobem. Navíc i ta odměna v současné době, protože jsme také stáli o to, aby se snížily ty odměny, tak v této chvíli rozhodně už tam nejsou žádné astronomické odměny, jak se myslí. Já to nechci říkat teďka přesně, ale rozhodně to teďka není žádné superlukrativní místo.

Moderátor (Václav Moravec):
Jakou roli podle vás hraje v tom sestavování vlády, možná i v jejím personálním složení právě dostavba Temelína, když se podíváme na Martina Pecinu, který působí v energetice stále ještě, než usedne na post ministra vnitra? Jan Kohout přijme-li nabídku býti ministrem zahraničí, tak je v dozorčí radě ČEZu. Má to podle vás vliv?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já se domnívám, že do toho, co se v současné době děje kolem Temelína, nemá vláda, navíc ještě vláda bez důvěry, nemá žádnou šanci do toho vstoupit. Přece celou tu věc vede výběrová komise, která, řekněme, ten výsledek, kde jsou přesně daná kritéria, nakonec předloží představenstvu ČEZu.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale tady vstoupím do vaší řeči, představenstvo ČEZu jasně říká, že než rozhodne, tak bude chtít garance. Je tedy velmi pravděpodobné, že Rusnokova vláda může v průběhu července nebo srpna, protože tender má být vyhlášen v září, ke konci září, tak je možná reálné, že Rusnokova vláda bude managementem ČEZu požádána o poskytnutí garancí, což je klíčová podmínka.

Host (Lubomír Zaorálek):
Já to za reálné nepokládám proto, protože ta otázka těch takzvaných garancí, o kterých vy mluvíte, o tom, že by se vyrovnávala ta cena v případě vývoje nepříznivých cen energií, tak ta podléhá dnes poměrně složitému řízení. Je tam podezření, že by to mohlo být ve sporu s pravidly o nedovolené veřejné podpoře. Takže proto my jsme se museli obrátit na Evropskou komisi, aby tuto věc vyjasnila. Zároveň my jsme druzí, protože se obrátila také Velká Británie. Ta věc ale ještě ani v případě Britů, kteří o to žádali dříve než my, není vyřešena. My jsme se domnívali, vím, že panovala představa, že to půjde rychleji. Teď to vypadá, že to vůbec není jednoduché. My neznáme odpověď ani na tu britskou žádost. Ta naše následuje až po ní. Já kdybych to jenom velmi nepřesně odhadl, tak to může být rok, než se celá ta věc vyjasní. To znamená, podle mě o té garanci státu a o tom, jakou podobu bude mít, nemůže se v této době rozhodovat, protože nemáme stanovisko komise.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno podle vás by měl být ten tender odložen, až bude stanovisko komise, jestliže management ČEZu říká, že zase nepodepíše smlouvu, pokud nebude mít nějakou garanci?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já jsem pouze přesvědčen, že vláda nemá do tohoto procesu dnes jak vstoupit. Kdyby nějakým způsobem chtěla ovlivňovat ten proces, jehož parametry jsou přesně dány, tak by to byl dokonce trestný čin. Takže já prostě vylučuji, že vláda má dneska šanci nějakým způsobem ovlivňovat výsledek tenderu, který je v běhu a ve kterém opakuji, jsou poměrně dost složité věci, které se musí řešit z hlediska evropského práva a je to proces, který dnes těžko zrychlíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Která vláda podle vás o tom bude rozhodovat, když management, znovu opakuji, říká, že by bylo nevýhodné pro firmu podepsat jakoukoliv smlouvu o dostavbě Temelína, nebudou-li tady tyto garance? Která vláda o tom podle vás bude rozhodovat?

Host (Lubomír Zaorálek):
Pravděpodobně to bude vláda a já si myslím, že tuto věc v žádném případě nemůže rozhodovat jiná vláda, než vláda, která vzejde z voleb, která bude mít na to silný mandát a která i, řekněme, otázku energetiky a mixu energetického učiní součástí veřejné debaty. Já si neumím představit, že by někdo, kdo nemá politický mandát, dnes na sebe vzal takovéto rozhodnutí. Ale opakuji, já jsem tady se snažil vysvětlit, že si myslím, že tato vláda vůbec ani nebude mít šanci do toho nějak vstoupit. Tím nechci nějak uklidňovat, já si prostě myslím, že to nelze a bylo by to dokonce nemožné z hlediska trestního.

Moderátor (Václav Moravec):
Nový premiér Jiří Rusnok také počítá s tím, že do funkce velvyslanců navrhne Zemanovi lidi. Do Moskvy by měl vyrazit europoslanec Vladimír Remek, do Bratislavy pak manželka bývalého prezidenta Lívie Klausová. Podle premiéra v demisi Petra Nečase by nová vláda premiéra Jiřího Rusnoka takové kroky činit bez důvěry Poslanecké sněmovny neměla.

Záznam Petra Nečase:
Jmenování velvyslanců je poměrně závažný krok. Konec konců kolem něho vznikl velmi vážný politický konflikt v posledním půl roce. Čili vláda bez důvěry by neměla činit žádné zásadní kroky a měla by se opravdu zaměřit pouze na administrativní chod státu. Nastane-li ta situace, to znamená, že pochybuji, že dostane důvěru, tak bude ve stejné situaci, jako je vláda pod mým vedením. To znamená, musí se omezit pouze na standardní administrativní chod státu a jednotlivých resortů a nečinit žádná závažná rozhodnutí.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo právě dnes Rádio Impuls slova premiéra v demisi Petra Nečase. Pokud by měl místopředseda Poslanecké sněmovny, místopředseda ČSSD, Lubomír Zaorálek, který je hostem dnešních Impulsů, říci, zda už se smířil s tím, že je zřejmé, že vláda, která nebude mít důvěru Poslanecké sněmovny, zatím podle všeho, tak právě vyřeší ten spor o velvyslance, který jsme sledovali v uplynulém půl roce?

Host (Lubomír Zaorálek):
Tak smířil, já jsem si už delší dobu přál, aby se konečně odblokoval ten problém velvyslanců, protože on je už zablokovaný strašně dlouho. Ono se málo ví, že vlastně už v době, kdy byl prezident Václav Klaus, tak už rok a půl nefungovalo právě obsazování velvyslanců. Takže ten skluz už je tam poměrně dlouhý, akorát tehdy se o tom zas tolik nemluvilo, teď to vyhřezlo ven.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte tedy radost, že se to vyřeší tímto způsobem?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já se domnívám, že v této chvíli tady máme vládu, kterou, kde premiéra jmenoval prezident, který je ze své funkce ústavně neodpovědný, takže pokud ta vláda nedostane důvěru ve Sněmovně, tak si myslím, že by neměla činit takováto rozhodnutí politická, jako je třeba obsazování velvyslanců. Takže já se domnívám, ono to je jednoduché, bez důvěry by tato vláda neměla rozhodovat o obsazování velvyslanců.

Moderátor (Václav Moravec):
Jste ve shodě s premiérem Petrem Nečasem?

Host (Lubomír Zaorálek):
V tomto určitě ano, protože tohle je docela zásadní věc, která by, obsadit velvyslance, to je věc strategická na několik let. Já bych pokládal za normální, kdyby to dělala vláda, která má opět mandát veřejnosti z voleb, je to vláda na čtyři roky, tak její ministr, je logické, že může tento instrument té vlády, řekněme, obsazovat na ten odpovídající počet roků.

Moderátor (Václav Moravec):
Ono je zřejmé, že pokud Jiří Rusnok přistoupí na tento tah, tak to bude odměna. Protože europoslanec Vladimír Remek podpořil v předvolební kampani Miloše Zemana jako kandidáta na prezidenta, Lívie Klausová také. Takže to jsou trafiky s největší pravděpodobností zase za odměnu při…

Host (Lubomír Zaorálek):
Mě to připadá, pokud teda na to přistoupíme, že se tady budou dávat podobné funkce za odměnu, tak celá debata prostě je strašně pokleslá. To přece jsou funkce, které nejsou nějakou trafikou a odměnou. Jsou to funkce, které mají být vykonávány odborníky a profesionálně. A mělo by to být v souladu s určitou politikou státu. My třeba říkáme, že chceme do této země získat investice, chceme, aby ekonomická diplomacie tomu pomáhala. Já si především myslím, že taková politika nemůže být úspěšná, pokud tady nebude stabilní vláda na čtyři roky, která dá perspektivu těm investorům. Představa, že nějaká tříměsíční nebo desetiměsíční vláda, to je jedno, že bude dělat tyto kroky a že bude dělat zahraniční politiku a ekonomickou diplomacii, která by měla stabilizovat, která by měla nabídnout stabilní podmínky, prediktibilní, předvídatelné poměry, a že si to bude dělat někdo, který je na čtyři měsíce, je absurdní. A že to budou ještě nějaké trafiky, pokud bychom tohle připustili, tak to je nesmysl.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, aniž bych chtěl zpochybňovat ta vaše slova, tak ale pokud k tomu dojde, protože ta vláda, byť nebude mít důvěru Poslanecké sněmovny, tak může udělat mnohé, tak kdyby vy jste byl ministrem zahraničí vlády po volbách, ať budou předčasné nebo v řádném termínu, tak byste pak tyto velvyslance stahoval?

Host (Lubomír Zaorálek):
Není to věc, která by se dala jednoduše udělat. Pokud někoho jmenujete velvyslancem, tak abyste za tři, čtyři měsíce nebo za krátkou dobu to měnil, to se běžně prostě nedělá, není to vhodné, vypadá to, že je diplomacie v chaosu takového státu. Takže na to není jednoduchá odpověď. Navíc já si nemyslím, že všechny ty případy, ty případy jsou, každý je jednotlivý. To se nedá paušálně říci. Mě to připadá, že dopředu říkat, ruším, co bylo řečeno, to se nedá, to je strašné zjednodušení. Tady je spíš problém, že ta naše diplomacie dnes nemá úroveň, že vlastně my vyzrazujeme dopředu jména velvyslanců, že se z toho stává předmět jakéhosi hokynaření. A mě prostě mrzí to, že tříměsíční nebo čtyřměsíční vláda tohle není schopna stabilizovat a konsolidovat. Mě vadí to řešení, pokud v něm někdo najednou má větší ambice, než by podobná vláda měla mít.

Moderátor (Václav Moravec):
A to podle vás Jiří Rusnok má?

Host (Lubomír Zaorálek):
Pokud by tedy vznikla nějaká provizorní vláda pro čtyři měsíce, která by byla opravdu neutrální, která by neaspirovala na to stát se například předvolebním plakátem pro příští parlamentní volby, pokud by měla skutečně uměřený cíl sestavit rozpočet nebo spíš pokračovat v té práci na rozpočtu, která se tady děje, aby těm, co třeba přišli po těch volbách předčasných, aby připravila materiál, tak to se dá. Všechny tyhle varianty podle mě by byly možné. Mě prostě vadí to…

Moderátor (Václav Moravec):
Já jenom vstoupím do vaší řeči, vy mluvíte stále o předčasných volbách, ale strany vládní koalice se drží zuby nehty, že chtějí ještě svůj pokus, tudíž 120 hlasů pro to hlasování, které se s největší pravděpodobností uskuteční 16. července, tak nemáte a mít nebudete kvůli stranám vládní koalice.

Host (Lubomír Zaorálek):
To teda bych rozhodně s takovou jistotou netvrdil, protože…

Moderátor (Václav Moravec):
Vždyť se podívejte na Miroslava Kalouska, jak se drží zuby nehty pokusu 101?

Host (Lubomír Zaorálek):
Já samozřejmě asi nemohu poukazovat na ta vyjádření pana Kalouska, pana Schwarzenberga, paní Langšádlové, ale dokonce i pana Kuby a dalších, kteří ještě před pár dny měli prohlášení, které kdybych vám tady teďka přečetl, tak jsou to naprosto jednoznačné věty, ve kterých se říká, pokud nám nevyjde ten náš pokus, tak se nebudeme ani ohlížet a jdeme do předčasných voleb. Takže kdyby platilo to, co se tady říká a kdyby tyto věty, které byly řečeny, opakuji, naprosto jednoznačně, tak vlastně nemáme o čem debatovat. To, co vidím nyní, to mi připadá trochu matoucí i pro veřejnost, protože jak se v tom má potom vyznat, když tady každou chvíli říká někdo něco jiného. Na druhé straně mě připadá, že pokud si sedneme a my budeme jednat, jednáme se stranou TOP 09, chceme jednat s ODS a chceme znovu bilancovat tu situaci, jestli se nedokážeme dohodnout, tak já se bojím, že můžeme jít do skutečně období vleklé krize, která bude, kde bude i ta Sněmovna působit dojmem nemožným.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám řekl, nejsme už v ní v současnosti, nedochází k erozi stranického systému v České republice? Navíc dnes další zpráva, dozvěděli jsme se, že například předseda Hnutí Ano, podnikatel Andrej Babiš, kupuje nejčtenější seriozní list v této zemi, deník Mladá fronta Dnes, společně s ním iDnes. Tedy že dochází k tomu, co se dělo v Itálii?

Host (Lubomír Zaorálek):
Jistě. V určité politické krizi jsme nějakou delší dobu, to už lze pozorovat, nicméně my jsme zažili před pár dny politickou krizi takového rozsahu a hloubky, jaká tady přece jenom ještě nebyla. To, co se odehrálo kolem tajných služeb a to, co se odhaluje kolem zneužívání tajných služeb, to, co se odhaluje kolem způsobu, jak se stýkali exponenti vlastně organizovaného zločinu s nejvyššími úředníky státu, to je něco, co přesáhlo nějaké debaty o politické krizi. To je skutečně jakoby zásadní úder, takový skoro smrtelný...

Moderátor (Václav Moravec):
Proto se vás ptám, zda nedochází ke zhroucení stranického systému?

Host (Lubomír Zaorálek):
Pro autoritu institucí a vlastně i důvěru v takové instituce, jako je funkce premiéra, jako je vláda a podobně. A proto jsem byl přesvědčen, že nejlepší řešení na takovouto vážnou situaci, která opravdu není běžnou politickou krizí, o které se debatuje, na tu opravdu nejlepší šance byla ukončit tady to volební období a znovu dát slovo lidem, dát slovo veřejnosti. Ať oni na to reagují prostě svými hlasy. Mě připadá, že každá jiná varianta bude špatně. A mrzí mě to, že naopak této situace se třeba bude zneužívat k tomu, že bude někdo si v tom vytvářet politické body pro nějaké budoucí volby. Místo abychom tu situaci skutečně řešili.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředseda ČSSD, Poslanecké sněmovny, Lubomír Zaorálek, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor a těším se na další
.

Host (Lubomír Zaorálek):
Děkuji za pozvání.

01.07.2013

VIDEO: Radim Bureš: Zrušit post vicepremiéra pro boj s korupcí by byla chyba!

Programový ředitel Transparency International Radim Bureš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné politické situaci.
27.06.2013

VIDEO: Tomáš Hudeček: Povodně ovlivní rozpočet Prahy málo!

Pražský primátor Tomáš Hudeček mluvil v rozhovoru na Rádiu Impuls o situaci na pražském magistrátě.
25.06.2013

VIDEO: Vladimíra Dvořáková: Miloš Zeman pokračuje v politické bramboračce!

Politoložka Vladimíra Dvořáková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o vládě odborníků, kterou chce prezident Miloš Zeman.
24.06.2013

VIDEO: Miroslava Němcová: Prezident možná dostane seznam 101 poslanců pro politickou vládu!

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální politické situaci.
20.06.2013

Karolína Peake: Česko čeká vládu dotahovací!

Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné politické situaci.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.