VIDEO: Jeroným Tejc: Pokud prezident jmenuje vládu současné koalice, popře sám sebe!

Publikováno: 18.06.2013 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o demisi předsedy vlády Petra Nečase.

Moderátor (Václav Moravec):
Selhání jednotlivců nebo ukázka prohnilosti systému? Jedna z mnoha otázek, které se nabízejí při pohledu na skandál zasahující nejvyšší patra české politiky. Podle stálé sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství stojí za zneužitím rozvědky ke sledování manželky odstupujícího premiéra Petra Nečase selhání jednotlivců. Ke kauze přispělo i selhání kontroly činnosti Armádní rozvědky. Podle člena této komise, poslance Jana Vidíma z ODS, bude patrně nutné změnit zákon o Vojenském zpravodajství.

Záznam Jana Vidíma:
Z toho, co nám říkají, tak jednoznačně vyplývá, že se skutečně jednalo jak o selhání jednotlivce, tak o selhání vnitřního kontrolního mechanismu. Čili tam je zapotřebí najít hlídače, který hlídá hlídače. Čili tam se musí udělat nějaká změna, aby do té vnitřní kontroly mohl nahlédnout někdo zvenčí. To my zatím nemůžeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo právě dnes Rádio Impuls slova člena sněmovního výboru pro kontrolu Vojenského zpravodajství Jana Vidíma z ODS. Především o nejnovějším politickém skandálu bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je předseda poslaneckého klubu ČSSD, jinak také stínový ministr vnitra, Jeroným Tejc. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Host (Jeroným Tejc):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, jaké slovo či věta nejlépe vystihuje současnou situaci v Poslanecké sněmovně?

Host (Jeroným Tejc):
Nepochybně je to horko a to skutečně ve všech směrech a významech toho slova. Nejen to horko, které na nás doléhá zvenku, to sluníčko, které je mimořádně vydatné, ale také ta atmosféra, která je v Poslanecké sněmovně.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč tam není dusno? Očekával bych, že po tom všem tam bude spíš dusno než horko.

Host (Jeroným Tejc):
Já bych řekl, že možná ještě všem úplně nedochází a nebo spíš po těch čtyřech dnech od vypuknutí té aféry dochází, co se vlastně stalo a co vlastně může všechno mít následek na pověst České republiky, na vůbec fungování vlády, Sněmovny a dalších. A v tomto smyslu nepochybně zejména tedy koaliční strany jsou v určité křeči a je otázkou, zda to povede k těm novým volbám, o kterých hovoříme my, a nebo k sestavení vlády nové.

Moderátor (Václav Moravec):
Prezident Miloš Zeman dal vám jako politikům, respektive stranám zastoupeným v Poslanecké sněmovně, čas do pátku, abyste se pokusili najít řešení. Tady jsou slova Miloše Zemana:

Záznam Miloše Zemana:
Předpokládáme, že těch několik dní do pátku tito představitelé využijí k tomu, aby novou situaci projednali jak ve svých grémiích, tak případně mezi jednotlivými parlamentními subjekty.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls před 24 hodinami slova prezidenta Miloše Zemana. Pokud by měl předseda poslaneckého klubu ČSSD, stínový ministr vnitra, Jeroným Tejc, host dnešních Impulsů, říci, nakolik se přiblížila dohoda politických stran, když za sebou máme první den vyjednávání?

Host (Jeroným Tejc):
My jsme se pokusili jako sociální demokraté zaprvé definovat ten náš cíl, což jsme zveřejnili dnes. Je to snaha o předčasné volby. Ty volby by se mohly konat, pokud by s tím souhlasilo 120 poslanců, někdy na začátku září, možná 6.-7., možná 13.-14., v pátek a v sobotu. A k tomu je potřeba dohoda.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale řekl, že předčasné volby, vy jste teď upřesnili ten termín dneškem, že byste chtěli, aby to bylo na začátku či v první polovině září, to je věc zřejmá, ale stejně tak je od minulého týdne, od jeho konce zřejmé, že strany vládní koalice na tuto dohodu jít nechtějí. Změnilo se něco?

Host (Jeroným Tejc):
Strany vládní koalice na tuto dohodu jít nechtějí, protože stále doufají a věří, že prezident republiky pověří sestavením vlády zástupce ODS, na kterém se oni shodnou.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale namítl, že zase vstoupím do vaší řeči, že vy jim v tom nahráváte, protože váš předseda Bohuslav Sobotka řekl zcela jasně, pokud by prezident přece jen chtěl se vrátit k výsledkům voleb z roku 2010, tak sociální demokraté nepřijmou nabídku, aby sestavovali vládu.

Host (Jeroným Tejc):
Nepochybně za současného složení Sněmovny jakákoliv vláda, jestli bude vedená Sociální demokracií nebo bude vedená ODS nebo bude vedená jakýmkoliv nestraníkem, nebude mít šanci v Poslanecké sněmovně prosadit jakékoliv rozumné kroky, které by ozdravily tu současnou situaci, které by napomohly ekonomickému růstu, řešení nezaměstnanosti a také vyjednávání s Evropskou komisí o evropských fondech. V tomto smyslu my jsme přesvědčeni, že právě tím lepším řešením je dohoda o předčasných volbách. A v případě, že by pan prezident dal jasně najevo, že nejmenuje zástupce koalice, tak už jsme dnes zaznamenali určitý průlom, kdy právě zástupci TOP 09 začali hovořit o tom, že v případě, že by například byla prezidentem jmenována úřednická vláda, pak oni by, stejně jako my, byli ochotni hlasovat pro rozpuštění Sněmovny. A v tu chvíli by potřebných 120 hlasů bylo na světě. V této souvislosti mohu snad prozradit, že se zítra s TOP 09 sejdeme v 15 hodin a budeme jednat jako zástupci stran o všech možnostech. Samozřejmě to neznamená, že se zítra dohodneme, ale chceme si to určitým způsobem vyjasnit. A zatím mě mrzí, že ODS nechce jednat, byť…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste nabídli občanským demokratům jednání?

Host (Jeroným Tejc):
Nabídli jsme jednání všem stranám, které jsou v koalici, to znamená ODS a TOP 09. Stranu LIDEM za stranu jako takovou nepovažujeme. A stejně tak jsme jednali s KSČM ještě minulý týden a logicky od opoziční strany zaznívá, že si jako nejlepší řešení také představují nové volby.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, s TOP 09 budete jednat zítra ve tři hodiny odpoledne, nejvyšší setkání představitelů TOP 09 a ČSSD?

Host (Jeroným Tejc):
Je to tak. Předpokládám, že se toho jednání zúčastní oba dva předsedové stran, stejně tak my jako předsedové klubů, případně první místopředsedové stran. A já doufám, že si vyjasníme své postoje k této situaci a i TOP 09 si bude vědoma nebo snad se nám podaří ji přesvědčit, že tím lepším a poctivějším řešením jsou právě nové volby. I s ohledem na sestavování rozpočtu na rok 2014, protože pokud by tady vznikala horko těžko vláda, která by neměla důvěru Poslanecké sněmovny a nebylo by jasné, jak ji dosáhne, případně neměla ani 101 hlasů, měla 99 hlasů, tak jakýkoliv státní rozpočet bude vznikat velmi těžko a můžeme se dostat do situace rozpočtového provizoria.

Moderátor (Václav Moravec):
Neukazuje se, že začínají být pravdivá slova, pronášená už před 14 dny či třemi týdny, když padla koalice na pražské radnici, rozumějme koalice TOP 09 a občanských demokratů, a začala se rodit spolupráce TOP 09 a ČSSD, která vyvrcholí tím, že Tomáš Hudeček z TOP 09 se stane pražským primátorem, podporovaným i sociálními demokraty, že se tady rodí nové spojenectví?

Host (Jeroným Tejc):
Pokud se bude rodit spojenectví na půdě Poslanecké sněmovny mezi Sociální demokracií a TOP 09, tak pouze v tom smyslu, že bychom se dohodli na konání nových voleb a na tom, že to nejlepší řešení nakonec za nás vyberou voliči. Neznamená to…

Moderátor (Václav Moravec):
No nějaká spolupráce to je. Začínáte si věřit, scházíte se s TOP 09.

Host (Jeroným Tejc):
Scházíme s TOP 09, protože ODS se scházet odmítá, zřejmě proto, že stále si její vedení myslí na post premiéra, byť zatím ještě nebylo oznámeno ono jméno, které by mělo reprezentovat ODS. Ale my prostě s ODS o jejím premiérovi a o tom, že by tato vláda měla pokračovat, rozhodně jednat nechceme. Nechceme jednat proto, že ta vláda, která tady byla v posledních třech a vlastně sedmi letech, nebyla úspěšná. Odchodem jednoho člověka, Petra Nečase, by rozhodně nebyly zrušeny všechny pochybnosti o napojení těch kmotrovských mafií na politiky z ODS. A myslíme si, že jediné správné řešení je skutečně rozdat znovu karty a v tom smyslu nám ODS zatím pomoci nechce. Uvidíme, jaké budou ty příští dny a týdny.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik je pro vás jako pro předsedu poslaneckého klubu nejsilnější levicové strany v této zemi překvapením, že se k té situaci zatím jasně nevyjádřil prezident Miloš Zeman? Nechám-li stranou jeho slova o času do pátku pro vyjednávání. A že se zdá podle vyjádření šéfa Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mináře, že spíš Miloš Zeman nechce předčasné volby, protože pokud by byly v této situaci předčasné volby, tak by sociální demokraté možná vyhráli víc, než se zatím předpokládalo a Miloš Zeman má napjaté vztahy s Bohuslavem Sobotkou, současným předsedou ČSSD?

Host (Jeroným Tejc):
Já si počkám až na vyjádření Miloše Zemana a případně na osobní rozhovor s ním.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to, že zatím se nevyjádřil, nepřekvapuje vás to?

Host (Jeroným Tejc):
Svým způsobem ani ne, protože logicky prezident, který bude nakonec moderovat ta jednání, pokud se zadrhnou mezi stranami, bude muset si nechat určitý odstup. A nebylo by správné, aby dával najevo svůj názor ať už ve prospěch jedné či druhé strany a měl by se chovat svým způsobem v této situaci nadstranicky. Takže v tomto smyslu chápu to, že pan prezident dal politickým stranám čas na jednání, my ho chceme mimo jiné zítra využít. No a samozřejmě po víkendu bude situace už jasnější, protože budeme jako zástupci jednotlivých stran hovořit s panem prezidentem.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, tím mi chcete říci, že když strany vládní koalice v čele s ODS by přinesly stoprvní podpis a Miloš Zeman šel na jejich řešení, pokračování vlády vedené ODS až do konce funkčního mandátu této Poslanecké sněmovny, tak byste řekli, že to je nadstranické řešení Miloše Zemana?

Host (Jeroným Tejc):
Já bych řekl v té chvíli, že mě to překvapuje, pokud by to takto dopadlo, právě proto, že Miloš Zeman vždy říkal, že jedna věc je nadstranickost a na druhé straně říkal, že by si nedovedl představit vládu, která je postavena na straně, která nevzešla z voleb. Tedy uskupení LIDEM.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže kritika by přišla až poté, pokud by Miloš Zeman šel na toto řešení?

Host (Jeroným Tejc):
Já bych si příliš nedovedl představit, že by Miloš Zeman takovouto vládu jmenoval, protože by porušil několik principů. Jednak by jmenoval vládu, která je založená na přeběhlících, a jednak by jmenoval vládu, která by vznikala na podkladu neúspěšné vlády. Navíc by jmenoval do čela politika ze strany, který volby nevyhrál.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale namítl, co jiného by mu zbývalo, pokud by přinesl třeba první místopředseda ODS Martin Kuba 101. podpis?

Host (Jeroným Tejc):
To je samozřejmě na prezidentu republiky, který má onu odpovědnost. Ale stejně tak si nejsem jist, jestli by byl schopen ať už Martin Kuba nebo kdokoliv jiný, přinést dnes v Poslanecké sněmovně 101. hlas. Jednoduše proto, že Poslanecká sněmovna už několika měsíců odkládá při hlasování o vládních návrzích, které jsou vráceny ze Senátu, toto hlasování, protože právě onen 101. hlas není schopna najít.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, Miloš Zeman popře sám sebe, pokud by přistoupil na řešení, o němž nejčastěji mluví představitelé ODS, TOP 09 i strany LIDEM, že chtějí pokračovat?

Host (Jeroným Tejc):
Podle mého názoru pokud by Miloš Zeman jmenoval tuto vládu na stejném půdorysu se stejnými ministry, pouze s jiným premiérem, tak by svým způsobem popíral sám sebe.

Moderátor (Václav Moravec):
Čtete si rád policejní obvinění?

Host (Jeroným Tejc):
Přiznám se, že jsem se jich načetl za dobu, kdy jsem působil v advokacii deset let, poměrně hodně a není to žádné hezké čtení, protože vždycky se v tom zrcadlí určitý osud člověka. A i když vám ten člověk nemusí být sympatický, tak v té chvíli samozřejmě přemýšlíte také o těch následcích pro něj. A přiznám se, že nepatřím mezi ty, kteří to čtou rádi, ale samozřejmě z povahy věci i v mandátovém a imunitním výboru ta jednotlivá usnesení o zahájení trestního stíhání čteme.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď jste si přečetl ta dvě usnesení o obvinění, která unikla na veřejnost, protože je celkem logické, dostanou se k nim advokáti těch, kteří jsou ve vazbě? Mluvím o těch dvou usneseních o obvinění v kauze Nagyová, Vojenské zpravodajství a v kauze Nagyová a uplácení poslanců.

Host (Jeroným Tejc):
To první jsem četl, to druhé zběžně. Ale v zásadě ty informace, které se tam objevily, samozřejmě znám.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik vás překvapila hloubka toho problému, který jsem v úvodu naznačil otázkou, selhání jednotlivců nebo ukázka prohnilosti systému?

Host (Jeroným Tejc):
V případě Vojenského zpravodajství musím říct, že mě překvapila velmi a svým způsobem mě šokovala. Protože jsem si nedokázal představit, že takto jednoduše lze zneužít zpravodajskou službu, kterou vedou generálové, kteří mají určité zkušenosti životní, pracovní a že se něco takového může stát, aniž by si toho svým způsobem kdokoliv všiml. A v tomto podle mého názoru ta práce policie a státních zástupců může mít velmi zásadní dopad. Do budoucna bez ohledu na to, jak nastavíme systémově či nesystémově kontrolu zpravodajských služeb, ať už bude více posílena parlamentní kontrola nebo kontrola vládní, tak v tomto smyslu to je jasný signál všem, kteří se velmi složitě kontrolují, zejména tedy vedení zpravodajských služeb, že něco takového může mít následky a může mít následky fatální.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak je dobře podle vás, že policie tuto věc poodhalila a rozkryla, protože se ukazuje, že ani tajné služby nejsou nedotknutelné?

Host (Jeroným Tejc):
Nepochybně je to dobře a kdyby se to nestalo a ta praxe se ještě rozvíjela a my dnes nevíme, kolik lidí bylo sledováno, dnes se hovoří o třech lidech, ale v minulosti to mohli být jednotlivci, mohly to být desítky lidí, mohlo být masivně zneužíváno odposlechů, tak pokud by se to dělo dále a rozšiřoval se tento způsob práce zpravodajských služeb, tak to nepochybně je jedno ze zásadních ohrožení demokracie a vůbec právního státu. V tomto smyslu si myslím, že policie a státní zástupci, pokud se samozřejmě ukáží ty informace jako pravdivé, což zřejmě ano, protože pan generál Kovanda, se již doznal, tak jak jsme slyšeli, tak udělala velký kus práce právě ve prospěch toho, aby se demokracie v naší zemi neubírala jiným směrem, než má.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik podle vás je i na vině toho selhání tajných služeb, respektive zneužívání Vojenského zpravodajství k soukromým účelům, i způsob fungování a organizace tajných služeb? Bývalý šéf České civilní rozvědky Karel Randák v pondělí v tomto pořadu řekl zcela jasně, že se ukazuje, že když dojde ke sloučení rozvědky a kontrarozvědky, že to není šťastné, ale že spíše je logičtější slučování vojenské a civilní tajné služby a to kontrarozvědné části, která bude zvlášť a rozvědné, která bude zvlášť.

Host (Jeroným Tejc):
Samozřejmě i ta systémová organizace může být jednou z příčin, ale rozhodně si nemyslím, že je tou příčinou zásadní. Samozřejmě každé organizační změny ve zpravodajské službě, jejich slučování, rozdělování, případně personální změny, mohou vést k tomu, že se ty kontrolní mechanismy nastaví lépe a nebo hůře. Já považuji za jednu z dalších příčin to, jakým způsobem byli odvoláni bývalí ředitelé zpravodajských služeb, kteří měli důvěru té služby a kteří měli také zkušenosti a procházeli postupně tou službou, až se dostali na její vrchol. Ať už to byl pan generál Krejčí, který byl odvolán tehdy Vlastou Parkanovou bez udání důvodu, respektive byl v zásadě přiměn k odchodu, stejně tak to byl pan generál Randák, který byl takto odejit v případě zpravodajské služby, tedy civilní rozvědky, podřízené Ministerstvu vnitra v době fungování Ivana Langera. A v tomto smyslu si myslím, že ty odchody samy o sobě neudělaly dobrou službu té zpravodajské komunitě. A pak je potřeba se ptát, jak například pan Páleník získal tuto funkci, zda ji získal díky svým kontaktům právě s těmi mocnými, kteří jej tam nakonec do té funkce instalovali, nebo ji získal díky tomu, že byl skvělý voják a rozuměl zpravodajství. Obávám se, že spíše…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď jsem se chtěl právě zeptat, jak vy si na tu otázku, kterou jste si řečnicky položil, tak jak si na ni odpovídáte?

Host (Jeroným Tejc):
Já se obávám a je to zatím můj subjektivní dojem, že v té době se nehledal člověk, který je odborníkem, ale spíše člověk, který bude loajální těm strukturám, které ovládaly Ministerstvo obrany a v zásadě vládu jako celek. To znamená, v tomto smyslu já bych řekl, že se dala přednost místo profesionálovi zpravodajci, nikoliv profesionálovi vojákovi, přednost někomu, kdo byl více loajální, než například odcházející pan generál Krejčí. Takže v tomto smyslu to považuji za jednu z možných příčin.

Moderátor (Václav Moravec):
Aféra druhá je tedy aféra, nazvěme ji možného uplácení tří poslanců, bývalých poslanců Občanské demokratické strany. Říkal jste, že jste to usnesení o obvinění četl zběžně. Víte a tušíte, co je to teď politická korupce?

Host (Jeroným Tejc):
Já myslím, že ta hranice mezi klasickou dohodou politickou, o které hovořil pan premiér Nečas a tou dohodou za hranicí práva je velmi tenká v mnoha případech. Ale rozhodně nesouhlasím s tím, co říkal pan premiér v úterý na jednání Poslanecké sněmovny, kdy hovořil o tom, že to byl běžný deal, že to je například možné srovnat s tím, když se tvoří koalice a jedna strana se dohodne na tom, že podpoří druhou stranu, když jedna má premiéra a druhá vicepremiéra.

Moderátor (Václav Moravec):
Z toho zběžného čtení když se podíváte na obvinění, které dnes zveřejnil internetový server deníku E15, tam jsou části přepisů odposlechů, záznamů sms, které jasně ukazují, jak se Roman Boček, někdejší náměstek ministra zemědělství, dostal do představenstva Českých drah, totéž Ivan Fuksa. Je jasné, že ti dva si finančně polepšili. Myslíte si, že část toho je na místě označit za politickou korupci nebo to opravdu je jen kriminalizace politických rozhodování?

Host (Jeroným Tejc):
Podle mého názoru pokud bych použil ten výraz politické korupce v tom slova netrestním, tak se jedná o politickou korupci absolutně určitě. Protože ti lidé za to, že se vzdali poslaneckého mandátu, získali nějaké konkrétní protiplnění.

Moderátor (Václav Moravec):
Trestně právní?

Host (Jeroným Tejc):
Po té trestně právní rovině je to skutečně na hraně, protože pokud tam nebylo nějaké další plnění finanční nebo nějaká konkrétní jiná dohoda ještě o nějakých dalších výhodách, tak samozřejmě musí soud uvážit, zda to bylo dohodnuto na základě toho prokázaného skutkového stavu v tu chvíli a zda by ti poslanci se jinak těch mandátů nevzdali. Můj názor je, že to trestné může být, já bych rozhodně samo o sobě to obvinění policie od počátku nezpochybňoval, ale skutečně bude záležet na hodně okolnostech a bude záležet na tom, jako policie dokáže zdokumentovat ten skutkový stav a to, že poslanci, kteří by jinak se mandátu vzdát nechtěli a například by hlasovali proti vládě, proti církevním restitucím, se toho mandátu vzdali za výhodu, kterou obdrželi.

Moderátor (Václav Moravec):
Ono dnes i náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár naznačil, že se může stát, byť to naznačil nepřímo, že by mohli státní zástupci, respektive policisté požádat i o vydání Petra Nečase, protože byl informován o tom, co Petr Nečas označil ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně slovem deal, tedy dohodě o odchodu tří poslanců ODS a jejich dosazení do státních podniků. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda k možnému korupčnímu jednání premiéra poznamenává:

Záznam Marka Bendy:
Jestli byla celá policejní akce, která proběhla, jenom vyjádřením jiného právního názoru na to, co je nebo není korupce, tak my říkáme celou dobu, toto není korupční jednání, není korupční jednání ve smyslu trestního zákona. Pokud někdo dostal jakoukoliv funkci, tak ten plat v té funkci nedostává jako automat, ale za práci, kterou tam odvádí. Toto není korupční jednání.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy poslanců Občanské demokratické strany Marka Bendy. Pokud by měl předseda poslaneckého klubu ČSSD, stínový ministr vnitra, Jeroným Tejc, říci, zda by při vědomí všech těch souvislostí, které máme k dispozici z jednoho policejního usnesení, respektive usnesení státního zastupitelství, tedy té korupční aféry, kde Petr Nečas figuruje a je spravován od Jany Nagyové, kam se mají umístit bývalí poslanci Občanské demokratické strany, tak pokud by Poslanecká sněmovna byla požádána o vydání Petra Nečase, vy byste zvedl ruku pro vydání?

Host (Jeroným Tejc):
Na první pohled by bylo líbivé, kdybych řekl jednoznačně ano, protože je to věc, kterou musí došetřit policie. Ale já jsem ve všech těch případech, které tady byly v minulosti, ať už se týkalo poslanců koalice nebo opozice, vždy trval na tom, že své stanovisko a stanovisko i za Sociální demokracii sdělíme, já to považuji vždy za korektní, až ve chvíli, kdy uvidíme konkrétní obvinění toho konkrétního člověka. Na první pohled se zdá, že pokud tedy jedni upláceli, tak je někdo musel uplácet a pokud to byl premiér, měl by za to nést odpovědnost. Ale jak říkám, počkáme si na konkrétní návrh, pokud přijde do Poslanecké sněmovny, vyhodnotíme ho na mandátovém výboru a pak se samozřejmě rozhodneme. Já bych považoval za správné, pokud ODS a Petr Nečas říkají, že se nejedná o trestný čin, že to je jiný výklad práva, aby pan premiér Nečas i v zájmu své pověsti předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a požádal o to, aby jej Sněmovna vydala. A já vůbec nevylučuji, že to takto nakonec může dopadnout a že se očistí před soudem. A nebo naopak bude za to, co se dělo, nést odpovědnost.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno podle vás pokud dorazí někdy v budoucnu do Poslanecké sněmovny taková žádost, tak byste očekával, že premiér sám požádá Sněmovnu o vydání?

Host (Jeroným Tejc):
Nepochybně. Nehledě na to, že Poslanecká sněmovna má svým způsobem dnes zjednodušenou situaci v případě vydávání či nevydávání poslanců právě proto, že platí už novela Ústavy, podle které když Sněmovna nevydá toho konkrétního poslance, on bude stíhán ve chvíli, kdy skončí jeho mandát. Tedy buďto za dva měsíce, budou-li se konat předčasné volby, respektive možná 15. července, protože v tu chvíli by se Sněmovna rozpustila a všichni poslanci přijdou o imunitu. Což nepochybně by mohlo vést k tomu, že nakonec jich bude obviněno více bez toho, aniž by byli vydáváni. A nebo nebyl-li by vydán, bude stíhán po konci svého mandátu, protože jak sám oznámil, již nebude kandidovat. A po tu dobu se budou stavět promlčecí lhůty. Takže ať už Sněmovna rozhodne jakkoliv, nepochybně bude-li chtít policie Petra Nečase stíhat, bude stíhán ať už teď nebo za několik měsíců.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď sledujeme kauzu Nagyová, ale která je součástí, jak jsme se dozvěděli v pátek, širší kauzy, kauzy vyšetřování pražských rádoby podnikatelů Ivo Rittiga, Romana Janouška, pak také bývalého šéfa pražských investic Jiřího Tomana, stejně jako bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka. Uskutečnilo se několik domovních prohlídek i dnes, protože policie při domovní prohlídce navštívila exšéfa pražských investic Jiřího Tomana, odnesli několik dokumentů a také počítač. Pokud byste měl říci, jak velké je napětí mezi poslanci a obecně mezi zákonodárci, aby to, co si teď dovoluje policie, aby si nedovolovala? To znamená, zase hra týkající se zpřísnění pravidel domovních prohlídek, nasazování odposlechů a podobně?

Host (Jeroným Tejc):
Já myslím, že taková debata, alespoň já jsem ji tedy v Poslanecké sněmovně nezaznamenal…

Moderátor (Václav Moravec):
Ani v kuloárech, že jste vyděšeni?

Host (Jeroným Tejc):
Ne, ne. Já bych neřekl, že poslanci, ani vládní dokonce, nevolají po tom, že by se měly zpřísnit například podmínky nasazení odposlechů nebo používání institutu domovní prohlídky. Já osobně jsem měl určitý otazník nad tím, jak probíhalo ono zatýkání. Například to, že přijížděli policisté na místo, měli na ruce pásku policie, kterou si mohl vytisknout kde kdo na tiskárně a měli na hlavách kukly. Považoval bych za správné, pokud se zatýká, tak ať zatýkají lidé, kteří jsou v uniformách, pokud nechtějí být vidět ti, kteří vyšetřují. Stejně tak bych považoval za správné, kdyby tedy se jednalo o nebezpečné pachatele, kteří mohou uprchnout, aby tam jely zásahové jednotky, klidně měly na hlavách kukly, ale měly na sobě služební označení a čísla. A myslím si, že tohle je něco, co bych já osobně třeba policii vytýkal, protože si myslím, že nebyl důvod, aby se jezdilo takovýmto způsobem předvádět řada policistů. Byť chápu, že nechtěli být vidět. Ale pokud nechtěli být vidět, mohli tak činit prostřednictvím policistů uniformovaných či jiných složek. To, co si myslím, že má smysl debatovat, je otázka například místní příslušnosti státních zástupců a především soudů. Na druhé straně naprosto nezpochybňuji právo předat tuto věc jinam, předat tuto věc právě například v případě podezření, že dochází v této věci k úniku informací a možná na základě toho právě k nedošetřování a zastavování jednotlivých případů na jiné státní zastupitelství, třeba právě Státní zastupitelství v Olomouci.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemáte teď v tomto případě právě ty pochybnosti a ukazuje i tato kauza, že vlastně když to dělá Olomouc, tak to jde, protože to vlastně nešlo dřív, když byl náměstkem pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek?

Host (Jeroným Tejc):
Já jsem přesvědčen, že v tomto samotném rozhodnutí o předání problém není a právě to, že to bylo předáno, nasvědčuje tomu, že ty místní vazby a ty vlivy byly ochromeny a že dokázala policie a státní zastupitelství konat. Otázkou je, zda to konání je podložené a zda nakonec povede k nějakému většímu úspěchu, nikoliv jen mediálnímu nebo politickému, ale trestnímu a zda ti lidé budou nakonec odsouzeni. To, co mě svým způsobem překvapuje, že ti, kterých se to nejvíce má týkat, ti takzvaní kmotři, jsou v zahraničí, zatímco ti, kteří například vedou zpravodajskou službu, se o tom, že budou zatčeni, nedozvěděli. Je to určitá vizitka možná taky kvality práce naší zpravodajské služby a práce kmotrů.

Moderátor (Václav Moravec):
No ale vidíte, dnes byla policie u bývalého šéfa pražských investic nebo šéfa odboru investic pražského magistrátu Jiřího Tomana. Ten asi nikam neutekl.

Host (Jeroným Tejc):
To je možné, otázkou je, jaké dokumenty budou nalezeny a zda například pokud si policie chodí pro ty dokumenty dnes, už ty dokumenty ve své většině nejsou skartovány. Ale to není výtka vůči policii, policie musí ctít zákonný postup se stáními zástupci a samozřejmě potřebuje na tyto úkony povolení a musí mít rázné a pádné argumenty. Takže v tomto smyslu to, že policie a státní zástupci dokázali zasáhnout do těch nejvyšších kmotrovských pater, je podle mého názoru dobře a myslím si, že každý z nás si celou dobu v těch posledních letech kladl otázku, jak je možné, že se všude píše o tom, co se děje, na první pohled je jasné, že se páchá trestná činnost, a nic se neděje. Takže v tomto smyslu pokud by se policii a státním zástupcům povedlo ty věci dotáhnout do konce, přesvědčili soudy, že došlo k páchání trestné činnosti, tak by to bylo určitě pro očistu celé země velké plus.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda poslaneckého klubu ČSSD, stínový ministr vnitra, Jeroným Tejc. Děkuji za rozhovor a těším se na další.

Host (Jeroným Tejc):
Díky taky, na shledanou.

20.06.2013

Karolína Peake: Česko čeká vládu dotahovací!

Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné politické situaci.
19.06.2013

VIDEO: Michal Neuwirth: Systém pojištění proti povodním je dobrý

Michal Neuwirth z České asociace pojišťoven mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o letošní povodni.
17.06.2013

VIDEO: Karel Randák: Policie prokáže další napojení politiků na lobbisty!

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kauze Jany Nagyové.
13.06.2013

Mimořádné Impulsy Václava Moravce k zatýkání politiků

Mimořádné Impulsy Václava Moravce k zatýkání politiků. Poslechněte si zvukový záznam. Hostem byl senátor Jiří Dienstbier a šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.
13.06.2013

VIDEOZÁZNAM: Mimořádné Impulsy Václava Moravce k zatýkání politiků

Mimořádné Impulsy Václava Moravce k zatýkání politiků. Poslechněte si zvukový záznam. Hostem byl senátor Jiří Dienstbier a šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.