Ester Ledecká: Na olympiádu do Soči bych ráda na snowboardu

Publikováno: 27.03.2013 18:20
Zlatá snowboardistka Ester Ledecká byla hostem u Václava Moravce na Impulsu.

Moderátor (Václav Moravec):
Ve snowboardingu je už dvojnásobnou juniorskou mistryní světa. Řeč je o Ester Ledecké, která se stále nechce vzdát ani sjezdového lyžování. I v něm prokazuje značnou dávku talentu. V letošní sezoně dala přednost prknu, aby se přiblížila účasti na Zimních olympijských hrách v Soči. Rádiu Impuls Ester Ledecká před časem přiznala, že ve čtyřech letech začala závodit na lyžích, o rok později přišel snowboard.


Záznam Ester Ledecké:
Já to teda střádám už od svých asi čtyř let, když jsem začala závodit na lyžích a je to už teda docela dost. A doufám, že budu muset přidělat další poličku.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradila před časem v rozhovoru pro Rádio Impuls dvojnásobná juniorská mistryně světa v alpském snowboardingu Ester Ledecká. Ester Ledecká je jednou ze trojice českých dam, které povýšily snowboarding na elitní českou disciplínu rok před Zimní olympiádou v Soči. Hostem dnešních Impulsů je právě dvojnásobná juniorská mistryně světa ve snowboardingu Ester Ledecká. Děkuji, že jste hostem Rádia Impuls, vítejte, Ester, v Impulsech. Děkuji, dobrý večer.


Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouho vám trvalo, než jste se vzpamatovala ze zisku hned dvou titulů juniorské mistryně světa? Protože v mnoha rozhovorech jste říkala, že jste s tím nepočítala.


Host (Ester Ledecká):
Určitě jsem s tím nepočítala. Měla jsem strašnou radost, ale všechno to na mě padlo až po tom druhém závodě, po tom slalomu. Protože sice jenom ten první závod když se jede, tak se člověk soustředí ještě, že bude další den znovu vstávat, znovu se pojede, tak to na mě všechno odpoledne padlo a měla jsem hroznou radost.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste před mistrovstvím světa počítala s tím, že jakékoliv umístění kolem pátého místa budete považovat za úspěch. Nepodceňovala jste se moc?


Host (Ester Ledecká):
Já bych řekla, že vůbec ne. Já si teda myslím, že jsem na páté místo měla a to v obřáku a v tom slalomu jsem se odhadovala tak do té desítky ještě.

Moderátor (Václav Moravec):
A propos předpokládám správně, že vám musejí lidově řečeno lézt na nervy otázky novinářů, kdy přestanete svůj čas dělit mezi alpské lyžování na straně jedné a snowboarding na straně druhé?


Host (Ester Ledecká):
Přesně tak. Ale tak samozřejmě je to hrozně zajímavé se mě na to zeptat, asi to všichni chtějí vědět. Ale já si myslím, že vždycky odpovím stejně, že nevím a že mě baví obojí.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se říci, že ty dva tituly juniorské mistryně světa jsou dány právě tím, že letos i kvůli Zimní olympiádě v Soči jste se vrhla právě na snowboarding a proto máte životní formu?


Host (Ester Ledecká):
Určitě řekla bych, že to bude taky tím. Ty lyže jsem opravdu odsunula na druhou kolej teď, bohužel, musela jsem se trošku přizpůsobit té cestě do Soči a doufám, že se mi povede ta nominace. Ještě se to bude uzavírat a držte mi pěsti štěstí.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaký je vlastně teď poměr času, který jste dávala v té sezoně snowboardingu a který alpskému lyžování?


Host (Ester Ledecká):
No tak asi to tak vypadá, že teď jsem jenom snowboardovala. Na začátku sezony jsem měla asi šest závodů na lyžích, pak jsem se teda rozjela na ten snowboard a už se mi nepodařilo tam vrazit mezi to ty lyže. Takže teďko se vydávám zase na trénink lyží a na závody nějaké.

Moderátor (Václav Moravec):
A v těch předchozích sezonách se to opravdu dařilo půl na půl, snowboarding a alpské lyžování?


Host (Ester Ledecká):
V předchozích sezonách to bylo tak, že jsme měli závody po Evropě, nejezdila jsem svěťáky, takže jsme nikam nelítali a mohla jsem si s sebou lyže zabalit do auta. Takže jsme měli pořád plné auto a mohli jsme to přizpůsobit, že kde byl evropských pohár, tak vedle toho, kde byly lyže, tak se hned sjelo tam.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste v rozhovoru pro Deník 13. března uvedla: Jsem hrozně ráda, že mi Lyžařský svaz tohleto umožnil, rozumějme potlačit alpské lyžování a věnovat se plně snowboardingu a ještě jste dodala: A že se na mě nikdo nezlobí, že jsem tolik nelyžovala. Konec citátu. Je to složité pro to vaše okolí, například pro Lyžařský svaz, aby měl pochopení o to přeskakování mezi dvěma sporty?


Host (Ester Ledecká):
Tak určitě to asi není příjemné, když já vlastně jsem v české reprezentaci na lyžích a nelyžuji. Tak to asi není příjemné pro ně a musí se to nějak vyřešit. A já jsem strašně ráda, že tuto sezonu mi dali takhle od těch lyžích, že jsem si mohla přizpůsobit právě tomu snowboardu a těm závodům. A jsem hrozně ráda za to.

Moderátor (Václav Moravec):
Už jste říkala, že vám máme držet pěsti. Vy totiž máte nakročeno na Zimní olympijské hry do Soči, ale tu formu ve snowboardingu musíte ještě v příští sezoně definitivně potvrdit. Nakolik vás trápí to, že kvůli účasti na Zimních olympijských hrách v Soči i v té příští sezoně půjde alpské lyžování bokem?


Host (Ester Ledecká):
Tak já lyžování miluji, takže mě to samozřejmě vadí, ale miluji i snowboard a když prostě to jinak nejde, tak se to udělá takto. Po Soči, jestli se tam nějak nominuji a všechno dopadne dobře, tak bych potom zase si spravila chuť zase na lyžích.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měla říct u každého z těch dvou sportů, snowboardingu na straně jedné, alpského lyžování na straně druhé, co na nich milujete a co vám na nich nenahradí ten druhý sport, co by to bylo?


Host (Ester Ledecká):
Tak určitě na lyžích by to bylo mlácení do bran, myslím na slalomu, protože tam je opravdu ten kontakt s těmi bránami úžasný. Já se tam dokážu skvěle vyřádit a taky starty s hůlkami. Protože hůlky nemám na snowboardu, tam můžu odstartovat a pak se čeká, než člověk dojede do té první brány a nic se jako moc nedá dělat. Takže já strašně miluji ty starty a to mlácení do bran. A pak rychlost v super G a ty skoky. A na snowboardu zase, tam je to takové, že vedle mě jede někdo ještě a já musím taky trošku přemýšlet o tom, co on třeba udělá a kde bych si to mohla, ten obřák, zkrátit a kde bych ho mohla předjet. A je tam opravdu přímý kontakt s tím člověkem, který vás buď porazí nebo vyhrajete.

Moderátor (Václav Moravec):
V rozhovorech přiznáváte, že ve snowboardingu je mnohem přátelštější atmosféra, na rozdíl od alpského lyžování. Jaké pro to máte vysvětlení, že ve snowboardingu i na té vrcholové úrovni, kde se hraje o tituly, kde se hraje o úspěch toho daného sportovce, je taková atmosféra?


Host (Ester Ledecká):
Těžko říct. Oni jsou takoví smířenější, mi přijdou, ti snowboardisté. Oni asi nejsou tak krátkozrací a vidí to tak, že když mě pogratulují a opravdu upřímně za mnou přijdou, tak potom přijdu i já za nimi, když se jim to povede. Což samozřejmě takhle funguje tam.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste se nejdříve tedy a slyšeli jsme to v úvodu, věnovala lyžování a to od čtyř let, snowboard přišel o rok později. Co vás napadá, když vidíte tu nevraživost mezi snowboardisty amatéry na svahu a lyžaři, kteří, protože to jsou dvě entity, které jsou těžko spojitelné?


Host (Ester Ledecká):
Mě to přijde strašně vtipné teda, že dodnes se to drží. Je fakt, že jsem se na to ptala spousty lidí, proč to tak je a nikdo mi úplně nedokázal odpovědět. Jsou na to různé teorie.

Moderátor (Václav Moravec):
Která vám přijde nejpravděpodobnější?


Host (Ester Ledecká):
Mě teda připadá, že možná to je tím, že ti snowboarďáci mají jiný poloměr oblouku a samozřejmě taky si můžou v podstatě sednout, kde chtějí a tak se nějak zastaví a skočí si támhle a tak a těm lyžařům to asi vadí. Protože oni jsou takoví, že si prostě chtějí nalajnovat ty obloučky a jet dolů. A ti snowboarďáci jsou takoví nevyzpytatelní.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy máte talent na obě dvě disciplíny, v jedné získáváte, a propos je vůbec možné, abyste v tom alpském lyžování také šla tou cestou titulů a zisků medailí nebo je pravděpodobné po tom letošním úspěchu, že …


Host (Ester Ledecká):
No tak uvidíme, já se samozřejmě o to snažím, ale chce to trénovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaké návyky si člověk z toho druhého sportu přenáší ze snowboardingu do alpského lyžování, z alpského lyžování do snowboardingu? Jsou tam nějaké zlozvyky, které sama musíte psychicky potlačovat?


Host (Ester Ledecká):
No tak samozřejmě tam je spousta zlozvyků a na lyžích třeba na mě trenér minule křičel, že jedu bokem, ať se srovnám okamžitě. Je to prostě jiné. Na snowboardu si zase přináším jiné zlozvyky z lyží, musí se člověk naučit to střídat a musí se člověk naučit si říct, prostě teď jsem na snowboardu a teď pojedu bokem a bude to trošku jiné než na těch lyžích, co jsem byla dopoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo nebo co mělo největší vliv na to, že dcera známého muzikanta Janka Ledeckého se namísto hudbě věnuje právě profesionálnímu sportu?


Host (Ester Ledecká):
To bych teda ráda věděla. Ono to nějak tak vyplynulo z toho, jak jsme byli na lyžích nebo přestěhovali jsme se na hory a tam jsem začala lyžovat a snowboardovat a tak nějak mě to asi bavilo. A pak si mě všimnul místní trenér Honza Lukáš a ten řekl, že bych měla jezdit i závody. A tak nějak se to rozjelo, že už potom tam nešlo vecpat žádné moc umění a zpěv. Takže si zpívám doma ve sprše a stačí mi to bohatě.

Moderátor (Václav Moravec):
Navíc se…


Host (Ester Ledecká):
I všem ostatním.

Moderátor (Václav Moravec):
A mají o to zájem, Jonáš, Janek, celá vaše rodina?


Host (Ester Ledecká):
Tak Jonáš, ten se vydal opačným směrem, ten je právě umělec a má kapelu Ray Band a mají novou desku Blues Jeans, takže to strašně rozjíždí a já jim hrozně fandím.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak liberální byli rodiče ve vaší výchově, respektive tlačil vás Janek Ledecký, váš tatínek, k tomu, abyste dělala muziku nebo mu bohatě stačí, že ji dělá Jonáš a proto jste měla volnost a svobodu?


Host (Ester Ledecká):
On netlačil nikoho z nás. Jonáš si vybral muziku úplně sám. A já jsem si taky v podstatě mohla dělat, úplně jsem chtěla.

Moderátor (Václav Moravec):
Ty sportovní geny jsou dány například dědečkem Janem Klapáčem, slavným hokejistou let 60., 70., který hrál s bratry Holíkovými?


Host (Ester Ledecká):
To bych měla strašnou kliku, kdybych měla jeho geny. Doufám, že mám, ale musím říct, že to, co dokázal on, to ještě já jsem takový malý plivaneček proti němu.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč se tak domníváte? Máte dva tituly juniorské mistryně světa.


Host (Ester Ledecká):
No jenom juniorské právě.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže až budou nejuniorské, tak se budete moci srovnávat s dědečkem?


Host (Ester Ledecká):
Pomalu.

Moderátor (Václav Moravec):
A dědeček je jak velkým fanouškem?


Host (Ester Ledecká):
No ten je největším fanouškem. Já ho strašně mám ráda za to, že prostě mě podporuje a taky se mnou pracuje na kondiční přípravě. Myslím si, že je to ten nejlepší děda na světě.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže je to trenér svým způsobem?


Host (Ester Ledecká):
Taky trenér.

Moderátor (Václav Moravec):
Spolutrenér?


Host (Ester Ledecká):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik lidí vlastně čítá ten tým a jak dobré zázemí je pro profesionální snowboarding tady v České republice?


Host (Ester Ledecká):
Tak já mám strašnou kliku, že mám Sportinvest, který mi dohazuje tady sponzory, že mám podporu i v Dukle a že to nemám tak složité, jaké by to bylo bez těch sponzorů. Můj tým je obrovský, mám tam pana doktora Hradila, kterému musím strašně poděkovat, který se o mě stará v Centru pohybové medicíny a pak mám tatínka, maminku, což jsou morální podpora a zároveň největší sponzoři stále.

Moderátor (Václav Moravec):
A jezdí tatínek na všechny ty podniky, kterých se účastníte, ať už ve snowboardingu nebo v alpském lyžování?


Host (Ester Ledecká):
No my to máme tak rozdělené, že táta se mnou lítá a maminka se mnou jezdí autem na závody. A když nemůže ani jeden nebo se jim nechce, tak jedu se svým trenérem, servisákem, což je Svaťa Kovář.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy říkáte velmi často, ve sportu vás podporuje celá rodina. Na juniorském mistrovství světa ve snowboardingu v Turecku na začátku března vás doprovázel právě tatínek Janek Ledecký. Byl také přímo u toho, když jste vyhrála dvě zlaté medaile a váš závodní snowboard údajně žádný speciální design nemá. Kdybyste si mohla vybrat, tak jste prozradila, že byste ten design svěřila svému bratrovi Jonášovi.


Záznam Jonáše Ledeckého:
Já dělám komiksy, takže já asi něco takového. Určitě bych tam zakomponoval nějaké věci, které má ráda. Asi čokoládu. Takže by jela prostě na obrovské čokoládové tyčince nebo na něčem takovém.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil v rozhovoru pro Rádio Impuls Jonáš Ledecký. Kdy bude tedy snowboard se speciálním designem?


Host (Ester Ledecká):
Já doufám, že brzo, ale je to samozřejmě v přípravách, kéž by se toto nějak povedlo. Určitě bych byla strašná hvězda s takovýmto prknem.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik vlastně těch snowboardistů má snowboard se speciálním designem?


Host (Ester Ledecká):
No těch není moc. Já jezdím na prkně Sigi Board a tam je to takové, že ten sponzoruje jenom tu největší špičku a ty designy si tam dělá sám ten kluk, ten Sigi. Takže nenechává to na nich.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to teda realistické, aby Jonáš udělal to, o čem mluvil, tu čokoládovou tyčinku?


Host (Ester Ledecká):
Samozřejmě teď přišla nabídka ze Sportenu, že by opravdu mi připravili prkna, která by mohl Jonáš designovat. Kéž by se to povedlo, bylo by to úžasné samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
Zdá se tedy, že to je pravděpodobné, že by v příští sezoně pro olympiádu v Soči mohlo být prkno se speciálním designem navržené…


Host (Ester Ledecká):
Těžko říct, jestli v příští sezoně, ale snad někdy v budoucnu.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak je to s tou čokoládou?


Host (Ester Ledecká):
Já čokoládu miluji a musím mít na každém závodu čokoládu, protože jinak nejsem schopna sjet kopec.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se říci, že tedy největším dárkem, který vám udělá největší radost po takovém úspěchu, je čokoláda?


Host (Ester Ledecká):
Určitě.

Moderátor (Václav Moravec):
A jaké dárky jste dostala?


Host (Ester Ledecká):
Já jsem dostala, čokoládu jsem dostala teda a na té jsem si hrozně pochutnala. A jako dárky takové jsem, já nepotřebuji dárek, mě to strašně bavilo, já jsem si užila ten závod a to je pro mě největší dárek.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval dvojnásobná juniorská mistryně světa ve snowboardingu Ester Ledecká. Držíme pěsti, ať se daří tak, jako v té letošní sezoně a přeji všechno dobré a děkuji za rozhovor.


Host (Ester Ledecká):
Já děkuji.

02.04.2013

VIDEO: Slavomír Lener: Na olympiádu pojedou nejlepší hráči!

Šéf trenérů hokejistů Slavomír Lener mluvil o přípravě našeho týmu na mistrovství světa.
28.03.2013

VIDEO: Miroslav Bobek: Věřím, že překonáme letos opět rekord v návštěvnosti

Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o novinkách pro rok 2013.
26.03.2013

VIDEO: Michal Lukeš: Věřím, že brzy začneme Národní muzeum skutečně opravovat

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls hlavně o rekonstrukci muzea.
25.03.2013

VIDEO: Petr Bendl: Růst cen potravin hrozí i v budoucnu, pokud s tím něco neuděláme!

Ministr zemědělství za ODS Petr Bendl mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o dlouhé zimě a dopadech na letošní úrodu.
21.03.2013

VIDEO: Karolína Peake: Nového ministra obrany si premiér doslova vyčekal!

Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci uvnitř vládní koalice.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.