VIDEO: Karolína Peake: Slučování ministerstev je vrchol zeštíhlování státní agendy

Publikováno: 06.12.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém nástupu na ministerstvo obrany.

Moderátor (Václav Moravec):
Až čtyři ministerstva plánuje škrtnout současná vládní koalice, respektive ODS. Počet resortů by se měl snížit k 1. červenci roku 2014, tedy k datu, kdy skončí mandát současné vládě. Premiér Petr Nečas ke slučování ministerstev poznamenává:

Záznam Petra Nečase:
Co se týče slučování ministerstev, to je proces, který má i svou legislativní periodu a potom organizační periodu, takže je to záležitost dlouhodobá, která v podstatě přesahuje horizont jednoho roku.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova premiéra Petra Nečase. Sloučit se mají průmysl s dopravou, školství s kulturou, zemědělství s životním prostředím. Zaniknout má pak Ministerstvo pro místní rozvoj. Nejen o velké vládní rošádě, respektive slučování ministerstev, bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Impulsech, hezký dobrý večer přeji.

Host (Karolína Peake):
Děkuji, dobré odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodám, že máte hlasovou indispozici. To už jste si cvičila povely na obraně nebo jste křičela na někoho kvůli koaličním vyjednáváním?

Host (Karolína Peake):
Ne, ne, ne, netrénovala jsem na cvičáku - Vztyk! K zemi! – ale skolil mě nějaký virus, takže se omlouvám i posluchačům za nakřáplý hlas.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy už byste se příští týden mohla stát ministryní obrany. Počítala jste s tím, že váš případný nástup na obranu vyvolá takovou míru kritiky nejen opozice, ale například i koaličních partnerů?

Host (Karolína Peake):
Počítala jsem s tím a počítám s tím, že to bude ještě nějakou dobu trvat. I když musím říct, že mě překvapuje míra, řekla bych, šovinismu možná trochu mužského. Protože mám pocit, že za těmi slovy o neodbornosti a o tom, že nemám s obranou žádné zkušenosti, daleko více cítím to, vždyť je to jenom nějaká ženská. Protože je přece tolik kolegů ministrů, kteří řídí resorty, v nichž nejsou odborníky a je spíše pravidlem, že ministerstva řídí sice lidé vysokoškolsky vzdělaní, ale většinou v jiném oboru. Konec konců nějaká vysoká škola premiérská také neexistuje.

Moderátor (Václav Moravec):
I váš koaliční partner ve vládě, tedy TOP 09, váš nástup na obranu zesměšňovala. Například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k tomu uvedl, cituji: Je mi to zvláštní, také neusiluji o to, abych se stal šéfem Národního divadla. Konec citátu. Počítala jste s tím, že Karel Schwarzenberg bude zpochybňovat vaši kompetenci vést Ministerstvo obrany?

Host (Karolína Peake):
Od Karla Schwarzenberga mě to mrzí, protože ho mám ráda, vážím si ho jako kolegy a proto se k tomu nebudu nijak vyjadřovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Budete si to vysvětlovat v pátek ještě na koaliční schůzce?

Host (Karolína Peake):
Nemám ani tak tu potřebu, musím říct, spíš mě to zkrátka osobně zamrzelo a já doufám, že TOP 09 už se těchto komentářů dále zdrží. Já také nemám potřebu veřejně komentovat výkony jejich ministrů.

Moderátor (Václav Moravec):
Nevypovídá to ale o to, že chcete usednout na obranu, že strana LIDEM nemá dostatečně silného kandidáta, protože vy jste ještě před 14 dny v rozhovoru pro Českou televizi říkala, že v každém případě byste chtěla zůstat vicepremiérkou pro boj s korupcí? Proč jste nenašla nějakého alternativního kandidáta, který by byl blízký vaší straně nebo dokonce by byl straníkem?

Host (Karolína Peake):
Pro mě je opravdu zásadní dokončit práci na té protikorupční agendě a také mojí podmínkou bude ve vyjednáváních s panem premiérem, abych si tuto agendu mohla vzít s sebou. Ať už půjdu na jakýkoliv resort, i kdyby to ta obrana být měla. Takže to je pro mě to nejzásadnější.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, sloučíte post ministra obrany s bojem proti korupci. Chápu to správně, že vaše vyjednávací strategie pro pátek je, že Karolína Peake bude vicepremiérkou pro boj s korupcí a ministryní obrany?

Host (Karolína Peake):
Ano, tu agendu určitě opustit nechci, je tam toho celá řada na dodělávání. A myslím, že konec konců ta protikorupční agenda stejně tak jako agenda slučování agend, rušení agend, rušení byrokracie, což je také věc, za kterou jsem odpovědná, se na Ministerstvu obrany docela dobře dá exemplárně ukázat.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, zůstane stále na Úřadu vlády i po vašem přechodu na obranu post, respektive odbor vicepremiérky pro boj s korupcí, takže ti úředníci tam zůstanou? Nebo je dáte na obranu?

Host (Karolína Peake):
To nevím, jakým způsobem to uděláme organizačně, jestli se budou převádět ony tabulky personální nebo nebudou, jestli zůstanou pod Úřadem vlády. Byla vytvořena sekce, která dokonce nesedí nyní přímo ve Strakově akademii, sedí ve Vladislavově ulici, právě sekce pro koordinaci boje s korupcí, kterou řídím. A zda-li se stane součástí jiného ministerstva v případě, že bych na něj přecházela nebo zůstane pod Úřadem vlády, to už je věc organizační.

Moderátor (Václav Moravec):
V každém případě nezanikne i vaším přechodem na obranu?

Host (Karolína Peake):
Pro mě by to byla překážka pro přechod na jiný resort. Protože na té protikorupční agendě mě skutečně velmi záleží.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Petr Nečas chce mít podle svých slov o velké vládní rošádě jasno do konce tohoto, respektive začátku příštího týdne. Tady jsou jeho středeční slova:

Záznam Petra Nečase:
Do konce první dekády měsíce prosince. Je to dáno i tím, že demise pana ministra Vondry je určena k pátku tohoto týdne. Takže tyto věci chceme mít uzavřeny příští týden.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo ve středu Rádio Impuls slova českého premiéra Petra Nečase. K nástupu vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake na Ministerstvo obrany a slučování resortu průmyslu a obchodu s Ministerstvem dopravy premiér poznamenává:

Záznam Petra Nečase:
Samozřejmě pokud se definitivně dohodneme, což já preferuji, na tom, aby bylo vytvořeno jedno Ministerstvo hospodářství, což samozřejmě bude proces, který bude vyžadovat delší dobu, protože vyžaduje změnu velké části legislativních aktů a zákonů. To, že by strana LIDEM převzala odpovědnost za Ministerstvo obrany, je logický krok včetně nominace předsedy nebo předsedkyně této strany na tuto pozici. Ale vše je teprve v jednání.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls ve středu slova premiéra Petra Nečase. Občanští demokraté počítají s tím, že na pátečním jednání stran vládní koalice předloží i plán ke snížení počtu resortů. Až čtyři ministerstva by se měla ze současného složení vlády škrtnout a to k 1. červenci roku 2014. Sloučit se mají průmysl s dopravou, školství s kulturou, zemědělství s životním prostředím a zaniknout má Ministerstvo pro místní rozvoj. Byla jste to vy, paní vicepremiérko, kdo přišel právě s plánem úspory vládní, respektive státní agendy. Jak se vám líbí tento plán a podpoříte plán ODS, jak jsem ho přečetl?

Host (Karolína Peake):
Já jsem velmi ráda, že si ODS ten balíček redukční vzala za své. Znamená to, že bychom z toho mohli skutečně maximum prosadit. Já myslím, že to slučování ministerstev, jakkoliv to vypadá jako to nejdůležitější z toho balíčku, tak to skutečně nejdůležitější není. To gró, ten tuk v té veřejné správě, je spíše v těch podřízených organizacích a v těch agendách, které jsou pod samotnými ministerstvy a tam musíme řezat. Samozřejmě, že k tomu sloučení ministerstev i tak, jak jste to říkal, nakonec dojít může a budu ráda, když to dotáhneme do úplného konce, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, že vstupuji do vaší řeči, slučování ministerstev je až poslední fáze, chápu to správně?

Host (Karolína Peake):
Přesně tak. Nejdřív se z těch ministerstev musejí stát daleko štíhlejší úřady s menším množstvím byrokracie, musí se ořezat od duplicit a mnohdy i triplicit, které v tuto chvíli existují. A teprve pak se můžou slučovat. Není možné jenom odšroubovat tabulky, říci, že jsme sloučili ministerstva, ale ve skutečnosti nic neušetřit.

Moderátor (Václav Moravec):
To bude v tom novém vládním programu, respektive ve staronovém programovém prohlášení vlády?

Host (Karolína Peake):
Myslím si, že ano. Minimálně pro politickou stranu LIDEM je právě redukce agend a byrokracie takovou hlavní červenou nití v našem politickém programu. A budu ráda, když se na tom s kolegy z koalice shodneme. Ale jak říkám, nesmí to být pouze formální slučování, musí to být skutečně rušení agend a snižování byrokracie, ovšem samozřejmě, že ne za cenu snižování kvality servisu pro občany.

Moderátor (Václav Moravec):
Přijde vám správné, aby ta ministerstva byla sloučena, respektive Ministerstvo pro místní rozvoj aby zaniklo až k 1. červenci roku 2014 nebo slučování některých agend včetně toho symbolického sloučení ministerstev je možné uskutečnit dřív?

Host (Karolína Peake):
Obávám se, že ne. Já myslím, že všechna ta sloučení budou nějakou dobu trvat. Konec konců i v tom mém balíčku se počítalo až s rokem 2014. Musí dojít ke změně řady zákonů a to přece jenom nějakou chvíli trvat bude. Určitě to bude v řádu měsíců.

Moderátor (Václav Moravec):
A to sloučení průmysl s dopravou, s tím nemáte problém?

Host (Karolína Peake):
S tím problém nemám, pokud samozřejmě, jak jsem říkala, nejdříve se z Ministerstva dopravy stane takzvaný malý úřad, to znamená, ořeže se o agendy, které v něm potřeba nejsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například?

Host (Karolína Peake):
Je tam celá řada duplicit mezi podřízenými organizacemi a Ministerstvem dopravy jako takovým. Státní plavební správa a zároveň odbor plavební správy na samotném ministerstvu. Takových duplicit je tam celá řada. Řada dalších podřízených organizací. Opravdu toho prostoru je tam dost.

Moderátor (Václav Moravec):
Školství s kulturou a jeho zánik?

Host (Karolína Peake):
Ano, i to v onom balíčku je a musím připomenout, že ten balíček byl vytvářen také ve spolupráci s NERVem a s panem profesorem Mejstříkem. Není to něco, co bychom si pouze vymysleli na legislativním odboru.

Moderátor (Václav Moravec):
Zemědělství s životním prostředím, s tím také nebudete mít problém?

Host (Karolína Peake):
V zásadě ne, ale musí to být uděláno skutečně s rozmyslem a nikoliv pouze formálně.

Moderátor (Václav Moravec):
Zdá se tedy velmi pravděpodobné, že v pátek předstoupí strany vládní koalice s tím, že k 1. červenci vstoupí v platnost kompetenční zákon, který je klíčový k tomu, jak vypadá česká vláda a kolik je ministerstev?

Host (Karolína Peake):
Ano, určitě. Já si myslím, že by bylo na místě, aby koalice v tomto vyjednávala nebo alespoň informovala o tom na nějakém formálnějším jednání i opozici. Přece jenom jde o poměrně zásadní změny, které by se dotkly i dalšího volebního období a bylo by to správné.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale hlavně není to, řekněme, past, kterou nachystáte opozici, která by s největší pravděpodobností vyhrála příští volby, tudíž si ta sloučená ministerstva neužijete vy v uvozovkách, jestli to bude fungovat či ne, ale postavíte před hotovou věc budoucí vládu?

Host (Karolína Peake):
Ne, nepovažuji to za past. Jsme zkrátka přesvědčeni, alespoň my ve straně LIDEM a jak je vidět, tak i v ODS, že ta redukce a to slučování jsou správnými kroky. Není to připraveno jako past pro opozici, ale jako krok správným směrem.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste zároveň šéfovala legislativní radě vlády. Uvažujete o tom, že si ponecháte i tuto agendu nebo legislativní rada vlády bude převedena pod někoho jiného?

Host (Karolína Peake):
Ne, považovala bych za správné, aby legislativní radu vlády vedl případný ministr bez portfeje, akorát musím zdůraznit, že by rozhodně nedošlo k nějakému nárůstu ministrů oproti současnému stavu. Nyní jsem ministryní bez portfeje já jako předsedkyně legislativní rady vlády, pokud bych přešla na jiný resort, pak by tato pozice přešla na jiného nominanta strany LIDEM.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy uvažujete o to, že by se předsedou legislativní rady vlády měl stát váš dosavadní náměstek Petr Mlsna. Je to nejpravděpodobnější varianta?

Host (Karolína Peake):
Je to jedna z variant. Petr Mlsna je mimořádně kompetentní náměstek pro legislativu.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč to není nejpravděpodobnější varianta? Řekla jste, je to jedna z variant.

Host (Karolína Peake):
Je to nejpravděpodobnější varianta vzhledem k rozhovorům, které jsem měla s kolegy i s ním, nicméně musím říct, že jsem oslovila i kolegyni, poslankyni Janu Suchou, advokátku, členku ústavně právního výboru.

Moderátor (Václav Moravec):
Nabídnete premiérovi tedy dvě jména?

Host (Karolína Peake):
Podle odpovědí těchto kolegů, které jsem s touto nabídkou oslovila.

Moderátor (Václav Moravec):
A chápu to správně, že je to také jedna z podmínek, aby pokračovala vládní koalice? Protože ODS může logicky říci, když slučujeme agendy, proč nepřevést legislativní radu vlády pod Ministerstvo spravedlnosti?

Host (Karolína Peake):
Myslím, že by měl být nyní zachován poměr počtu ministerstev jednotlivých koaličních stran tak, aby nebyla žádná koaliční strana ve vládě oslabena už tento rok.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže je to vaše podmínka pro ta koaliční vyjednávání, že by LIDEM zůstala právě agenda legislativní rady vlády?

Host (Karolína Peake):
Ano, je to naše podmínka. Opouštíme Ministerstvo dopravy, pokud k té změně dojde, velmi významné ministerstvo a myslím, že je fér, aby nám zůstala zachována pozice ministra bez portfeje.

Moderátor (Václav Moravec):
Z čeho máte v souvislosti s vaším přechodem na obranu největší obavy?

Host (Karolína Peake):
Já snad ani obavy nemám. Já samozřejmě mám respekt k tomu resortu, je to velmi silný, komplikovaný resort, ale o obavách se snad ani mluvit nedá.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte jasnou představu, koho byste si zvolila za nejbližšího z náměstků, protože to je resort, který profesně jste zatím neřídila, ani jste se nespecializovala na obranu jako takovou? Počítáte například s tím, že zůstane ve funkci náměstek, který byl náčelníkem Generálního štábu, Vlastimil Picek?

Host (Karolína Peake):
Já myslím, že je naprosto předčasné teď o jakýchkoliv jménech mluvit vzhledem k tomu, že ani moje jméno ještě není přiřazeno k resortu obrany. Pan premiér mne nejmenoval, neodnesl moji jmenovačku na Pražský hrad.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň počítá s tím, že je to logické, jak jsme slyšeli. Tudíž…

Host (Karolína Peake):
Některá vyjednávání nás ještě ale čekají, přece jenom bych to nechtěla uspěchat a jmenovat lidi, se kterými plánuji nebo neplánuji spolupracovat. Rozhodně nepatřím k politikům, kteří mají pocit, že musí přijít na nový resort s tím, že vymění úplně celé osazenstvo resortu. Myslím, že je to obecně špatný přístup, který narušuje kontinuitu v práci toho resortu.

Moderátor (Václav Moravec):
Nového ministra obrany čeká například optimalizace vojenských útvarů, o tom také ve středu mluvil premiér Petr Nečas. Tady jsou jeho slova:

Záznam Petra Nečase:
K přípravě vzniku nových obcí byli obyvateli jednotlivých sídelních útvarů zvoleny přípravné výbory. Vznik nových obcí je de facto obnovením původních obcí, které byly vznikem vojenských újezdů zrušeny a staly se součástí vojenských újezdů. Nové obce vzniknout ze sídelních útvarů, které po více než 60 let spravovala armáda, jejíž hlavní prioritou byl provoz újezdů a výcvik vojsk. Původně obecní majetek se stal majetkem státu.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova premiéra Petra Nečase. Zároveň některé obce dávají jasně najevo, jak redukční dieta, která se obrany dotýká, to znamená přesunu některých leteckých útvarů a podobně, že se o nich dozvídají obce až z médií, nikoliv přímo od Ministerstva obrany. Je to teď největší problém na resortu obrany?

Host (Karolína Peake):
To je těžko soudit, jakým způsobem doteď komunikovalo Ministerstvo obrany s obcemi. Nepřísluší mi to komentovat vzhledem k tomu, že jsem to nijak nesledovala do této doby. Ten materiál, který jste nyní zmínil, byl teď na posledním jednání vlády, předkládal jej ještě Alexandr Vondra. Pokud by k nějakým převodům újezdů nebo jiných pozemků mělo docházet v budoucnosti a pokud já bych skutečně ministryní obrany byla, vždycky jsem přítelem co nejširší komunikace ještě před tím, než se pouští informace do médií.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete říci, která agenda v souvislosti s Ministerstvem obrany vám přijde, řekněme, zbytná a mohla byste na Ministerstvu obrany předvést, že i tam se dá ještě redukovat, když jste sama v pozici vicepremiérky přišla s plánem redukce státní a vládní agendy?

Host (Karolína Peake):
Ministerstvo obrany ještě pod vedením Alexandra Vondry samo přišlo s řadou návrhů na redukci svých agend. Tam považuji za velmi důležité, je to otázka nejenom personální, ale i otázka agendy, otázka odpovědnosti nákupu, obecně akvizic na Ministerstvu obrany, kde musí být jasně stanovena osobní odpovědnost, kterou dohledávat zpětně, když se díváme zpětně na armádní akvizice, je velmi těžké.

Moderátor (Václav Moravec):
Česká republika si mírně polepšila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který zveřejnila ve středu Transparency International. Česko stouplo na 54. místo z loňské 57. příčky. Země s vládou premiéra Petra Nečase si vytkla před dvěma roky boj s korupcí. Jsme ve skupině států s podobným počtem bodů, jako například Rwanda, Seychelské ostrovy, Turecko nebo Kuba. Předpokládám, že to, paní vicepremiérko, považujete za dobrou zprávu?

Host (Karolína Peake):
Je dobrá zpráva ten postup o pár stupínků výše. Nicméně to rozhodně není na nějaké usnutí na vavřínech. I když si samozřejmě uvědomuji, že ten index v první řadě ukazuje subjektivní vnímání korupce, nikoliv objektivní měřítko míry korupce v České republice. Korupce je zkrátka objektivně neměřitelná. Ale jsem ráda, že neklesáme na tom žebříčku, že jdeme výše.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemůže se ale stát, že s tím, že rozmělníte svůj čas mezi boj s korupcí a obranu, tak logicky vláda na vavřínech usne, nebude tady tlak na zákon o úřednících, což vy považujete za prioritu a chcete, aby bylo jasné datum, do kdy vláda projedná zákon o úřednících?

Host (Karolína Peake):
Rozhodně nehodlám přispět k jakékoliv nedůvěryhodnosti své osoby tím, že bych toto téma opustila. Je to velmi důležité téma nejenom pro mě, ale pro celou vládu. A pokud tato vláda chce být dále vládou boje s korupcí, tak tohle patří k věcem, které musíme v tomto volebním období zvládnout. Stejně tak jako třeba dokončit zákon o financování politických stran.

Moderátor (Václav Moravec):
Stejně jako zákon o státním zastupitelství?

Host (Karolína Peake):
Přesně tak.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale proč tyto tři klíčové věci jsou stále v čase odkládány? Protože podíváme-li se i na vaše vyjádření, tak už u některých věcí je víc než roční zpoždění.

Host (Karolína Peake):
Je a je mi to velmi líto. Není to nic, na co bych byla hrdá. Když jsem na poslední vládě ukazovala bilanci plnění protikorupční strategie, tak jsem tam mávala s takovou velmi barevnou tabulkou, na které už jsem nehodnotila pouze formální plnění jednotlivých bodů protikorupční strategie, tedy jejich předložení do vlády, ale i to, jestli se nám podařilo je dotáhnout do konce. Tedy protáhnout celým legislativním procesem. A tam to opravdu kulhá a za to je odpovědná celá koalice i v Poslanecké sněmovně, nikoliv pouze vláda. A bude to součástí našeho vyjednávání o nové koaliční smlouvě, kdy strana LIDEM bude určitě chtít, abychom těmto prioritám dali jasné termíny a jasný závazek, že v tomto volebním období splněny budou.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete garantovat, že opravdu v té koaliční smlouvě jasné termíny budou a že se z nich opět nestane cár papíru, respektive termíny, které budou odsouvány v čase?

Host (Karolína Peake):
Financování politických stran, zákon o úřednících a zákon o státním zastupitelství jsou tři věci, které politická strana LIDEM bude chtít mít odfajfkovány na konci volebního období. A to v takové podobě, aby skutečně odpovídala zadání protikorupční strategie. Proto u nich budeme chtít mít jasný závazek v koaliční smlouvě, že budou přijaty a že budu přijaty do konce volebního období.

Moderátor (Václav Moravec):
Přijaty nebo vstoupí v platnost?

Host (Karolína Peake):
No ideálně vstoupí v platnost, i když přiznejme si, že toho času už tolik není. Například u zákona o úřednících, na kterém nyní spolupracuji s Ministerstvem vnitra, právě pro ten nevalný výsledek té předchozí práce jsem požádala o možnost spolupráce, budeme předkládat na konci února 2013 a tam pokud se nám podaří splnit účinnost od 1.1.2014, tak budeme tedy hodně kvaltovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváme na výroky vašeho bývalého ministra Pavla Dobeše, který byl ministrem dopravy, tak říkal, že mu vadilo navázání a respektive sponzorský dar severomoravského podnikatele Tesaře straně LIDEM. Jde o více než dva miliony korun. Uvažovala jste i v souvislosti s touto kritikou, že byste ten dar vrátili jako strana LIDEM, protože vás poškodil? Píše se o něm už několik týdnů v médiích.

Host (Karolína Peake):
Neuvažovali jsme o vrácení tohoto daru. Musím upozornit na to, že jako jediná sněmovní strana máme transparentní účet, takže jsme si samozřejmě velmi dobře vědomi, že každá koruna, která nám na ten účet přijde, je pod drobnohledem veřejnosti. Žádná jiná strana toto nedělá, každá jiná strana jednou za rok dá účetní závěrku do Poslanecké sněmovny do knihovny, kde si někdo může přijít. Pouze naše peníze si můžete prohlédnout na internetu. A to je právě celý fór celého toho transparentního účtu, že je vidět nejenom na nás, ale je vidět samozřejmě i na toho dárce. Pokud pan Tesař bude žádat o jakoukoliv veřejnou zakázku, předpokládám, že také bude pod drobnohledem veřejnosti, stejně tak jako naše financování.

Moderátor (Václav Moravec):
On se ocitl, takže vy to považujete za vyřízené, celou tu věc s tím darem a už se jí nemíníte dál zabývat, i když upozornila nejen Česká pozice, ale i další média, že ta Tesařova firma je v rámci anonymních akcií, proti kterým vlastně v rámci pozice vicepremiérky pro boj s korupcí bojujete?

Host (Karolína Peake):
Ano, pan Dalibor Tesař nám dal ten dar prostřednictvím firmy, kterou vlastní skrze anonymní akcie, přihlásil se k ní jako fyzická osoba, jako jediný vlastník těchto anonymních akcií a jasně deklaroval, že je to on, i důvody, z jakých nám tento dar poskytl. A jak říkám, je to transparentní účet, je vidět jak na obdarovaného, tak na dárce a žádný problém v tom nevidím.

Moderátor (Václav Moravec):
Pavel Dobeš prohlásil v neděli v rozhovoru pro Českou televizi, že uvažuje o odchodu ze strany LIDEM, ale že by se zároveň s vámi chtěl sejít. Uskuteční se ta schůzka nebo počítáte s tím, že vám přijde dopis, ve kterém Pavel Dobeš oznámí, že vystupuje z LIDEM?

Host (Karolína Peake):
Já se rozhodně žádné schůzce s Pavlem Dobešem nebráním.

Moderátor (Václav Moravec):
A sama že byste ho kontaktovala?

Host (Karolína Peake):
Myslím, že jsme oba teď trošku ješitní. Sama jsem jej ještě nekontaktovala, ale vím, že kolega Viktor Paggio nějakou schůzku zprostředkovává.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže se uskuteční schůzka mezi vámi a Pavlem Dobešem. Počítáte s tím, že po té schůzce Pavel Dobeš už nebude členem strany LIDEM?

Host (Karolína Peake):
S tím nepočítám, to je plně na jeho rozhodnutí. Nehodlám jej rozhodně k ničemu nutit.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake, která byla hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a děkuji za to, že jste přijala mé pozvání.

Host (Karolína Peake):
Já vám děkuji, mějte se hezky, na shledanou.

17.12.2012

VIDEO: David Čermák: Stojím si za zimní údržbou dálnic!

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě českých silnic.
13.12.2012

VIDEO: Jan Švejnar: Naše ekonomika skomírá!

Profesor ekonomie, předseda dozorčího a výkonného výboru CERGE-EI Jan Švejnar mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kandidátech na prezidenta republiky.
12.12.2012

VIDEO: Michaela Chovancová: Děti z dětských domovů se často zadlužují!

Ředitelka občanského sdružení Dejme šanci dětem Michaela Chovancová mluvila ve vysílání Václava Moravce o dětech z dětských domovů.
11.12.2012

VIDEO: Zdeněk Juračka: Česko se do pěti let dočká regulace prodejní doby o svátcích!

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a ze Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka mluvil o půjčkách na vánoční nákupy.
10.12.2012

VIDEO: Leoš Tržil: Chodci málo dbají o svou bezpečnost!

Ředitel dopravní policie ČR Leoš Tržil mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o bezpečnosti českých silnic.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.