VIDEO: Petr Nosek: Počítám s případnou stávkou lékařů!

Publikováno: 28.11.2012 16:46
Video soubor neexistuje.
Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o novém vedení Všeobecné zdravotní pojištovny.

Moderátor (Václav Moravec):
Výsledek mocenského boje nebo pokus o zlepšení fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny? Otázka, která se nabízí při pohledu na pondělní personální zemětřesení v největší zdravotní pojišťovně v zemi. Dosavadního ředitele pojišťovny Pavla Horáka vystřídá šéf odbory ekonomiky Ministerstva zdravotnictví Zdeněk Kabátek. Stane se tak v sobotu. Za divadlo označuje personální změny člen správní rady VZP Michal Sojky od Sociální demokracie:

Záznam Michala Sojky:
Já trvám na tom, co jsem řekl, že to je špatná volba. Navrhoval jsem, aby proběhlo výběrové řízení, protože domnívám se, že ředitele pojišťovny, která obhospodařuje více než 180 miliard korun, nemůže dělat člověk, který neřídil žádnou instituci. Já si myslím, že je úplně jedno, co řekl nebo slíbil, protože to bylo předem domluvené, takže prostě to bylo divadlo.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls pondělní slova člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Michala Sojky z ČSSD. Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodaří ročně s víc než 150 miliardami korun. Několikamiliardový propad na konci roku v hospodaření by podle Ministerstva zdravotnictví neměl ohrozit platební schopnost VZP. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je náměstek ministra zdravotnictví České republiky a nový předseda správní rady VZP Petr Nosek. Děkuji, že jste po čase hostem Rádia Impuls, vítejte, hezký dobrý večer.

Host (Petr Nosek):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste, pane náměstku, měl být původně novým generálním ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale pro premiéra Petra Nečase a pro vedení ODS jste byl údajně neprůchozí. Vzal jste tu pozici předsedy správní rady jako bolestné?

Host (Petr Nosek):
Já bych nehovořil o bolestném v žádném případě. Vzal jsem tu pozici na základě nabídky pana ministra, potom, co byly učiněny jisté dohody, které definovaly rozložení ve správní radě. A já to beru jako výzvu, která se neodmítá.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebyla by lepší ta výzva být šéfem VZP?

Host (Petr Nosek):
Určitě to může vypadat z toho pohledu jednoduchého, že by to byla lepší výzva, nicméně musíte si uvědomit, že zároveň jsem náměstkem ministra, máme před sebou ještě spoustu práce a já nerad odcházím od rozdělané práce.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že budete zastávat tedy pozici náměstka. Neměl by být šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, i když předtím jím byl Marek Šnajdr, který byl zároveň poslancem, neměl by být šéf správní rady VZP prací na celý úvazek?

Host (Petr Nosek):
Já si myslím, že to je otázka toho pojetí vůbec celého fungování správní rady. 

Moderátor (Václav Moravec):
Proto se ptám, jestli to není chybné pojetí?

Host (Petr Nosek):
Já jsem přesvědčen, že správní rada je orgán, který má v podstatě skutečně vykonávat ta vrcholná rozhodnutí, to znamená, rozhoduje o strategiích, rozhoduje o investicích. Ale nemá to být orgán, který přímo řídí pojišťovnu. To znamená, v tomto kontextu rozhodně by neměla být práce předsedy správní rady na celý úvazek. A k tomu souběhu funkcí náměstka ministra a předsedy správní rady, tak bych se vrátil do minulosti, tak tomu vždycky bylo v těch obdobích, kdy v podstatě ta správní rada byla ustavována, já bych řekl, v jednom sledu. A zároveň když se volil předseda a místopředseda, tak byla správní rada kompletní.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale řekl, zda ten model je opravdu funkční, jestli člověk, který řídí správní radu, by neměl být co nejvíce kompetentním oponentem managamentu Všeobecné zdravotní pojišťovny a přece dívat se na ty vize, stanovovat je, popřípadě oponovat vizím, kam řídí pojišťovnu její management, tak to přece je velmi odpovědná práce, která možná zasluhuje full time job, jak se anglicky říká?

Host (Petr Nosek):
Ten názor můžete mít. Já si myslím, že spíš tady je otázka toho, aby skutečně šéf správní rady tady byl schopen oponovat s tím odborným zázemím, které má, ty návrhy pojišťovny. A to si myslím, že vzhledem k mé předchozí praxi celkem dobře splňuji. Uvidí se, do jaké míry se povede směřovat tu správní radu, která má 30 členů, právě v tom kontextu, aby řešila problémy, které má pojišťovna především uvnitř, dejme tomu v tom výhledu. A to já považuji za tu základní věc, kterou bych chtěl momentálně řešit.

Moderátor (Václav Moravec):
Neoznačil byste za střet zájmů, že teď budou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu řídit dva muži, kteří přicházejí nebo jsou z Ministerstva zdravotnictví? Protože Zdeněk Kabátek, nový šéf VZP, přichází do pozice ředitele z pozice klíčového úředníka Ministerstva zdravotnictví, vy jste náměstkem ministra zdravotnictví. Není to střet zájmů?

Host (Petr Nosek):
Střet zájmů by tady možná mohl být viděn v tom, že na jedné straně tady budu odpovídat za fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny na té nejvyšší úrovni, na druhou stranu současně odpovídám například za to, jakým způsobem je postavena úhradová vyhláška. To tak může být určitě vnímáno. Na druhou stranu právě když vezmu v úvahu to, že Ministerstvo zdravotnictví stanovuje určité koncepce, tak je zjevné, že není možné, aby strategie největší pojišťovny v zemi byla naprosto odlišná od strategie toho, jakým způsobem směřuje Ministerstvo zdravotnictví. Takže v tomto kontextu já vnímám, že je to vhodná symbióza.

Moderátor (Václav Moravec):
To je ale jedna hranice, ale pak je druhá hranice, když si Ministerstvo zdravotnictví podmaní Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Nestalo se to v pondělí?

Host (Petr Nosek):
Já nevím, jestli je to podmanění, protože ta záležitost je daná, tedy to řízení pojišťovny jako takové podléhá v tom smyslu té správní radě. Správní rada má určité složení, které je dáno od jisté doby politickým kvórem Sněmovny a k tomu tedy deset zástupců jmenovaných vládou. To znamená, ten management pojišťovny musí přesvědčit nejenom předsedu, ale tento orgán, o tom, že ty kroky činí, které činí, jsou ty správné kroky.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemyslíte tedy, že si stoprocentně Ministerstvo zdravotnictví teď podmanilo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a že když bude chybně řídit Ministerstvo zdravotnictví, tak se může dál prohlubovat nestabilita VZP?

Host (Petr Nosek):
To si rozhodně nemyslím.

Moderátor (Václav Moravec):
Zdeňka Kabátka do pozice ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí zvolila správní rada VZP. Sociální demokraté a komunisté to označili za politický kšeft. Tady jsou slova hejtmana Vysočiny, člena správní rady, Jiřího Běhounka z ČSSD.

Záznam Jiřího Běhounka:
Já na to koukám tak, že v dané situaci jsme tam byli slušně řečeno štafáž, protože s námi o tom nebylo nikterak jednáno, ani jsme na to nebyli upozorněni. Samozřejmě mediální výstupy nás upozorňovaly na to, že některé tyto záležitosti mohou nastat, ale já jako místopředseda správní rady jsem do dnešního rána informován nebyl. Zdeněk Kabátek působil na ministerstvu delší čas, je třeba se podívat, jaké tam měl výsledky a úspěchy a jakým způsobem se k tomu postaví. Já představu, jak to chce řídit při takto složité situaci, zatím nemám.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v pondělí Rádio Impuls slova hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka z ČSSD, člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. A právě členové správní rady ve VZP za Sociální demokracii označili to pondělní personální zemětřesení, cituji: Za mocenský převrat ve VZP. Konec citátu. Nakolik ty dozvuky mocenského převratu můžou dál odlákávat pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože když jsem se díval do čísel, tak odliv pojištěnců je jedním ze zásadních problémů VZP v těch uplynulých měsících. A jedna z možných interpretací je, že se na tom podepsala nestabilita. Rozumějme spory mezi šéfem VZP Pavlem Horákem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, spory kolem sporného projektu IZIP, jeho vypovídání, nevypovídání.

Host (Petr Nosek):
Tak určitě si myslím, že jste zmínil asi ty dva největší problémy, možná, že ta prezentace nešťastná kolem IZIPu je možná tím hlavním důvodem. Protože pojištěnci se táží i ministerstva, jak a proč vlastně a co bude dál s IZIPem. V každém případě ta záležitost by měla být ukončena a zmedializovaná tak, aby bylo zjevné, že tato záležitost nebude dál zatěžovat pojišťovnu a tudíž pojištěnce. A ty pojištěnce musí pojišťovna přesvědčit svým přístupem k tomu, jakým způsobem zajistí zdravotní péči. Protože to si myslím, že je hlavní úkol a také zároveň největší deviza. Pokud se pojišťovna dokáže postarat o pojištěnce tak, aby se dostal ke své péči tak, aby mu bylo zachráněno nebo ochráněno zdraví, tak to si myslím, že je nad všechny mediální a reklamní záležitosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaký je ten nejnovější úbytek pojištěnců v letošním roce, se kterým pracujete a myslíte si, že zastavení úbytku pojištěnců je jeden z prvních úkolů pro nového šéfa VZP?

Host (Petr Nosek):
Já bych nejprve to číslo. My díky tomu, že teď je v chodu mechanismus jednoročního přestupu pojištěnců, tak vlastně víme, že k 1.1. příštího roku odejde z pojišťovny 70 tisíc pojištěnců.

Moderátor (Václav Moravec):
70 tisíc pojištěnců opustí VZP?

Host (Petr Nosek):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
A jde ke konkurenci?

Host (Petr Nosek):
Jde ke konkurenci, to je fakt. Neznám saldo, určitě tam bude nějaký příchod, ale podstatný je ten úbytek. Co se týká celkově té situace, tak si musíme uvědomit, že doba, kdy tady byla VZP jedinou pojišťovnou, je dávno pryč. A pokud se podíváte na jiné pojistné systémy například v západních zemích, které pracují též s veřejným zdravotním pojištěním, tak tam, kde působí více pojišťoven, tak ta největší pojišťovna nemívá více než nějakých 40-45 procent pojištěnců. To znamená, pokud bude dál fungovat nějaký ten tržní mechanismus zdravotních pojišťoven, tak je tady určitě to směřování toho vyrovnaného trhu k nějakému takovému číslu. Takže z tohoto pohledu je nutné se s tím vyrovnat…

Moderátor (Václav Moravec):
Nový šéf tedy nemůže získat výrazný příliv pojištěnců a podle vás bude zázrak udržet stávající čísla?

Host (Petr Nosek):
Pokud se na to podíváme z normálního tržního pohledu a vývoje systému, tak spíš musíme počítat s tím, že tady bude dál určitý úbytek, který bude rozhodně dán tím, ta jeho míra, jak bude uspokojovat nároky pojištěnců pojišťovna. A je potřeba tímto způsobem na to pojišťovnu připravit a její struktury, organizaci upravit tak, aby se s tím dokázala vyrovnat a zároveň samozřejmě i modifikovat spravedlivě úhrady tak, aby péči platily ty pojišťovny, kam pojištěnci přejdou.

Moderátor (Václav Moravec):
Použil jste slovo úhrady, to je klíčové. Pro příští rok záleží hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny i na tom, jak bude vypadat úhradová vyhláška a jak se bude vyvíjet výběr zdravotního pojištění v této zemi. Ministr zdravotnictví Leoš Heger před měsícem k obecným představám o úhradové vyhlášce na příští rok poznamenal:

Záznam Leoše Hegera:
My počítáme, že úhradová vyhláška bude napsána restriktivně a nebo nejvýše na sto procent výběru příštího roku, takže nelze bohužel očekávat žádný nárůst úhrad a nebo jenom velmi omezený. A nebude plánováno žádné extra navyšování za účelem zvyšování platů zdravotnického personálu. Mě to velmi mrzí, že nemůžeme tak jako v předchozích dvou letech dále razantně zvyšovat platy, ale ten systém je opravdu v určitém deficitu pro příští rok.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo na začátku listopadu Rádio Impuls slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Jeho náměstek, tedy náměstek ministra zdravotnictví a nový šéf správní rady VZP Petr Nosek, je hostem dnešních Impulsů. Před vámi je nová úhradová vyhláška na příští rok. Takže už jde definitivně napsaná?

Host (Petr Nosek):
Napsaná je, definitivně nikoliv. Bude probíhat připomínkové řízení a to vnitřní a vnější. A teprve po jeho vyhodnocení bude ta definitivní vyhláška k dispozici.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy už jste ukončili to vnitřní připomínkové řízení?

Host (Petr Nosek):
Právě bylo zahájeno.

Moderátor (Václav Moravec):
Bylo zahájeno. Počítáte s tím, že dostanete lidově řečeno do kožichu?

Host (Petr Nosek):
Určitě a to z obou dvou stran, jak od poskytovatelů zdravotní péče, tak určitě i od zdravotních pojišťoven.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že existují nějaké segmenty ve zdravotní péči, kde by mohly růst úhrady v roce příštím nebo růst bude zastropován a dokonce se někomu může ubírat?

Host (Petr Nosek):
My jsme vyhlášku sestavili tak, že když se zmíním možná o té podstatné její části, která obsahuje takzvanou centrovou péči a péči o vzácná onemocnění, tak tam došlo k jednání u jednoho stolu mezi poskytovateli a pojišťovnami a to je segment, kde jsme se snažili vytvořit podmínky pro to, aby indikovaní pacienti pro náročná onemocnění nebo nákladná onemocnění, vážná onemocnění a vzácná onemocnění se dostali k péči tak, aby nebyly jisté problémy, které se v tomto roce vyskytovaly například v oblasti roztroušené sklerózy. Ty ostatní segmenty se svým způsobem budou muset vyrovnat se situací, kdy ten základní objem je modifikován na úrovni 98 procent referenčního období, s možností růstu, ale už potom v oblasti degresní, to znamená jakoby snížení…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď jsem se ztratil. Musíte to přeložit do češtiny. Normálním lidem. Jdu příští rok do ambulance, dostane za mě lékař méně, než dostával v roce letošním?

Host (Petr Nosek):
V podstatě tam ten rozdíl, budeme-li ho kvantifikovat v celkových číslech, tak letos máme zhruba k dispozici nějakých 223 miliard, v tom příštím roce bude podle zatím predikce k dispozici zhruba 221 miliard. To znamená propad je tady zhruba dvou miliard korun, o které se budou muset poskytovatelé zdravotní péče jaksi uspořit.

Moderátor (Václav Moravec):
Musíte tedy seškrtat dvě miliardy ve zdravotní péči v rámci té úhradové vyhlášky, to jste udělali.

Host (Petr Nosek):
Ve smyslu úhrad, nikoliv ve smyslu zdravotní péče.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaký je mezi tím rozdíl?

Host (Petr Nosek):
Veliký. Protože tím, že ten limit je nastaven těch 98 procent, tak potom nastavuje se úhrada, která vlastně dává tomu poskytovateli méně peněz, ale pořád je za poskytnutou péči placeno.

Moderátor (Václav Moravec):
To je takové perpetuum mobile. Je to na jejich úkor? Musejí se uskromnit zdravotníci, protože by nám neměli brát péči zdravotní?

Host (Petr Nosek):
Ano, je to pravda, nicméně z druhé strany je potřeba vidět, že systém zdravotnictví je jediný, který porovnáme-li ho se systémem nebo se segmenty, jako je průmysl, stavebnictví, tak ten jediný v posledních letech ještě stále byl v růstu. Všechny ostatní byly restriktivnější, v podstatě neprodukovaly, je tam propad. Zdravotnictví se vlastně po těch růstových letech poprvé musí malinko ztlumit a tady bych ještě zmínil tu věc, že dvě miliardy ve 220 miliardách není až tak velká částka a otázka je, jak se nám vyvine výběr pojistného. Kdy v letošním roce, který vypadal negativně v té obecné ekonomické rovině, tak nám přináší bez toho mimořádného přerozdělení plus 2,5 procenta nárůstu. Pokud by tento nárůst byl i v té nulové variantě těch predikcí, tak pak se dostáváme na objem prostředků letošního roku.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale počítáte předběžně s tím, že nová úhradová vyhláška, kterou jste dnes odeslali do toho vnitřního připomínkového řízení, tak seškrtává dvě miliardy korun těm poskytovatelům zdravotní péče. Jak je to s platy? Protože je tady ono sporné memorandum, zdravotnické odbory a Lékařský odborový klub vyhrožuje dalšími protesty, které mohou přijít na začátku příštího roku. Připomínám, že letos se měly platy zdravotníků podle dohody zvednout o deset procent. Vůbec tato procentuální část naplněna nebyla. Příští rok se pak měli lékaři podle toho memoranda dostat na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Ta úhradová vyhláška počítá s tím, že platy budou zastropovány nebo dokonce můžou klesnout?

Host (Petr Nosek):
Obecně by mělo platit podle mého názoru to, že nemocnice nebo jakýkoliv provozovatel zařízení může vyplácet mzdy pouze v té výši, na kolik si svým spořením vydělá. To je podle mě základní princip, který se nedá pominout. Když vezmu tu historii velice krátce, tak platy v podstatě dosáhly v loňském roce průměru 57 tisíc. Když máme průměrnou mzdu nějakých 24 tisíc, to znamená, ten dvojnásobek je vlastně naplněn a přeplněn. A v letošním roce mzdy ve fakultních nemocnicích dosáhly průměru 70 tisíc korun. To znamená, v těch organizacích jsme na úrovni toho, co bylo memorandem přislíbeno a další růst platů skutečně musí být podmíněn tím, že se změní ekonomické podmínky a výrazně vzroste nebo obnoví se zpátky růst hospodářství, tím pádem růst příjmů zdravotního pojištění, a pak může dojít k růstu platů.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak vás poslouchám, tak příští rok reálná mzda lékařů, protože reálná mzda je o započítání inflace při srovnání s rokem letošním, tak klesne.

Host (Petr Nosek):
Ano, ale tak klesne, to jsme v celém tom problému, že samozřejmě ty reálné příjmy i poskytovatelů takhle klesnou, protože též musí absorbovat inflaci, zvýšenou DPH. To je prostě dopad, který tady evidentně je. A pokud nebyly peníze přidány, tak logicky potom dochází i ke snížení toho reálného příjmu.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže dojde ke snížení reálného příjmu lékařů, ale…

Host (Petr Nosek):
Nejen lékařů, ale všech pracovníků, když tak buďme korektní, týká se to všech, nejenom lékařů.

Moderátor (Václav Moravec):
U všech. U některých nedojde k většímu reálnému poklesu? Třeba u středního zdravotnického personálu, zdravotních sester?

Host (Petr Nosek):
Určitě to je dáno tím, jak dalece jsou nastaveny ty procentní poměry vůči průměrné mzdě a ta reálná mzda. Rozhodně asi dopadne ten reálný stav více na ty, kteří jsou na průměrné mzdě v republice, než ty, kteří dneska mají trojnásobek. To je asi logické.

Moderátor (Václav Moravec):
Odnese to tedy střední zdravotnický personál.

Host (Petr Nosek):
Z druhé strany bych si dovolil konstatovat, že jsou tady složky veřejných služeb, jako je školství, bezpečnost, kde dokonce ty reálné platy výrazně klesají, protože ty resorty nedostávají tu výši peněz. Takže v tomto kontextu si myslím stále to zdravotnictví je i pro zaměstnance velice seriózním zaměstnavatelem.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte ale přesto připravený nějaký krizový scénář, protože zdravotnické odbory i Lékařský odborový klub říkaly, že pokud k tomuto dojde, tak na začátku roku se máte vy jako Ministerstvo zdravotnictví připravit na další akci typu Děkujeme, odcházíme?

Host (Petr Nosek):
Jakoukoliv takovou akci já považuji za vysoce neseriózní. Z toho pohledu, jakým způsobem právě vzrostly konkrétně platy lékařů za poslední tři roky. Takže v tomto kontextu to, že nejsou ochotni pochopit, jaká je tady situace obecná, tak mě ten přístup té části, která tady chce vyvolat tyto nepokoje, tak mě velice vadí a mrzí.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale jste na to připraveni, že kvůli úhradové vyhlášce, již máte před sebou, tak může dojít k této akci?

Host (Petr Nosek):
Tak logicky z těch vyjádření, která jsme obdrželi, tak pokud neplníme podle nich to, co oni si představovali, tak je nasnadě, že nás budou čekat pravděpodobně ty akce, o kterých hovoří.

Moderátor (Václav Moravec):
Nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se ujme úřadu v sobotu. Jaké kroky chce udělat mezi prvními?

Záznam Zdeňka Kabátka:
Budeme se soustředit na to, aby pojišťovna zůstala ekonomicky stabilní, zároveň bych se chtěl soustředit na, řekněme, zpřístupnění a otevření smluvní politiky a vůbec politiky pojišťovny vzhledem k svým klientům tak, aby byly postupně odstraňovány tenze, které v poslední době všichni vnímáme.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v pondělí Rádio Impuls slova nového ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. Nové smlouvy s nemocnicemi, rozumějme především těmi regionálními, včetně zveřejnění dat o jejich vybavení a výkonu, to označil náměstek ministra zdravotnictví a šéf správní rady VZP Petr Nosek, který je hostem dnešních Impulsů, za jeden z prvních úkolů nového ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kdy podle vás, pane náměstku, dojde k tomu zveřejnění?

Host (Petr Nosek):
Tak zaprvé bych uvedl, že je mi skutečně líto, že pokud zdravotní pojišťovny odpracovaly práci nad 2200 odděleními, se kterými se seznámily co do personálního, technického vybavení, co do počtu klíčových výkonů, tak pak mi přijde skutečně škoda, kdyby tyto informace nebyly podány i obecné veřejnosti, ať se i ta obecná veřejnost může seznámit s tím, jak vlastně ta která nemocnice vypadá v té oblasti produkční a v oblasti zabezpečení, vlastně jakým způsobem je péče poskytována. Jak rychle ta záležitost bude moci být zveřejněna, také záleží na jednání s ostatními zdravotními pojišťovnami, protože to byl, dejme tomu, společný materiál a já rozhodně budu usilovat o to, aby k tomu zveřejnění došlo v době co možná nejbližší.

Moderátor (Václav Moravec):
Doba možná co nejbližší je začátek příštího roku, kdy vstoupí nové smlouvy v platnost? Chápu to správně?

Host (Petr Nosek):
Myslím si, že by to mohlo být zveřejněno.

Moderátor (Václav Moravec):
Očekáváte ještě další kritiku, protože některé kraje už podepisují smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, i když se způsobem výběru těch zhruba šesti tisíc akutních lůžek, která mají být zrušena, popřípadě přeměněna, tak dál vyjadřuje nespokojenost Asociace českých a moravských nemocnic. Tady jsou slova Stanislava Fialy, výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic, který k představám pojišťoven o rušení lůžek poznamenává:

Záznam Stanislava Fialy:
V tomto roce se snížil už o tři tisíce bez jakéhokoliv zásahu zdravotních pojišťoven, čili ještě růst proti tomu, co bylo předtím. A má se podle nich snížit ještě o šest tisíc? To je devět tisíc, téměř deset tisíc. My si myslíme, že to je řez zdravotnictvím. Stejně snad jako kultura, možná i jiné oblasti, nejméně snáší revoluce, nejméně snáší skoky, to potřebuje vývoj.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil před třemi týdny v Impulsech ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Rušení akutních lůžek kritizuje i například místopředsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková. Podle ní to opatření může uškodit seniorům a také destabilizovat celý ten systém péče o seniory. Už jste se potkali jako Ministerstvo zdravotnictví se všemi těmi kritiky, že ten řez, který zdravotní pojišťovny připravily do lůžkové péče v České republice, je opravdu radikální a může ohrozit pacienty?

Host (Petr Nosek):
Já to musím zásadně odmítnout. Zaprvé tady je opomíjena stále ta záležitost, že i pojišťovny jasně deklarovaly, že k tomu úbytku v podstatě dojde v průběhu příštího roku a u některých zařízení až v průběhu dalších dvou až tří let. To znamená, není to o tom, co je neustále proklamováno, že k 1.1. tady najednou bude uzavřeno šest tisíc lůžek a takzvaně si pacienti nebudou mít kam lehnout. Tak to musím jednoznačně odmítnout, tak tomu prostě není. Ta druhá stránka věci, kterou je potřeba vidět, tak skutečně je to, že do určité míry ta restrikce nejvíc zasahuje právě ty menší nemocnice, což má svou logiku. Dostávají přednost zařízení, která mají vyšší vybavení, mají víc oddělení, je tam více odborníků. To znamená, logicky je možno tam tomu pacientovi v tom vážnějším stavu poskytnout tu péči lépe…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to se může dotknout právě té starší věkové populace, o kterou se i ty místní nebo regionální nemocnice staraly, byť v mnoha ohledech nahrazovaly nedostatek lůžek léčeben pro dlouhodobě nemocné. Ale podle odborníků není vlastně ten řez promyšlený, proto se to může dotknout seniorů.

Host (Petr Nosek):
Ne, to musím taky odmítnout, protože zaprvé ten senior bývá také více nemocen, takže rozhodně je lepší, když ta primární péče lůžková je poskytnuta v té nemocnici, která má více oddělení, více odborníků. A do té nemocnice místní může potom dojít na to doležení právě převodem na to lůžko následné péče, což v řadě případů pojišťovny nabízejí. Ještě k tomu obecnému problému, kdy se tvrdí, že u nás vlastně je málo lůžek následné péče, ono tomu tak už úplně není. V tom došlo v posledních dvou letech k výraznému posunu a současně s tím, jak zákon o sociálním zabezpečení zavedl příspěvky na péči, tak se nám některá zařízení dokonce vylidnila a jsou dokonce kapacity, které jsou domluveny, ale dosud nenasmlouvány, protože na ta lůžka nemají nemocnice pacienty.

Moderátor (Václav Moravec):
Několik otázek, které přicházely v průběhu dne od posluchačů. Počítáte s tím, že dojde k výši úhrad, respektive ke zvýšení cen některých poplatků ve zdravotnictví?

Host (Petr Nosek):
To zaprvé není součástí vyhlášky a nepočítáme s tím.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže nepočítáte s tím, že by se…

Host (Petr Nosek):
S návrhem na zvýšení poplatků.

Moderátor (Václav Moravec):
Že by se zvyšovaly zdravotnické poplatky. Nedojde také ke snížení úhrad za léky v rámci té vyhlášky a to znamená zvýšení doplatků za léky?

Host (Petr Nosek):
Do toho nevstupuje žádným způsobem vyhláška, to znamená, úhrada léků se vysloveně odvíjí od toho, jak se vyvíjí ta cenová úroveň v rámci zemí EU.

Moderátor (Václav Moravec):
A rozšíříte počet těch takzvaných nadstandardů?

Host (Petr Nosek):
Tam bych řekl, že v současné době vyčkáváme na to, jak rozhodně Ústavní soud. Z tohoto pohledu vlastně i odborné společnosti utlumily aktivitu, čeká se na rozhodnutí Ústavního soudu. Když se prokáže, že ta cesta je možná, tak určitě těch návrhů bude vypracováno více. Dnes máme na stole dalších šest návrhů, které vzhledem k tomu počtu jsme nechali zatím ležet na stole a čekáme též na rozhodnutí Ústavního soudu.

Moderátor (Václav Moravec):
V případě, že Ústavní soud posvětí ty nadstandardy ve zdravotnictví, tak kdy, tedy v nejbližším jakém možném termínu, popřípadě kolik těch oblastí by mohlo být?

Host (Petr Nosek):
Já bych malinko tedy si dovolil predikovat, že těch oblastí by mohlo být, dejme tomu, řádově do nějakých 70 výkonů. Oblast ortopedie, urologie, gynekologie určitě nabízí tyto možnosti. Ale účinnost těchto nových nadstandardů by skutečně byla až od 1.1.2014.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, jinak také nový šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, host Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor a těším se na další.

Host (Petr Nosek):
Děkuji, na shledanou.

06.12.2012

VIDEO: Karolína Peake: Slučování ministerstev je vrchol zeštíhlování státní agendy

Vicepremiérka Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém nástupu na ministerstvo obrany.
05.12.2012

VIDEO: Milan Hejný: Ve světě se prosadíme intelektem!

Profesor matematiky Milan Hejný mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výuce matematiky na základních školách.
04.12.2012

VIDEO: Jan Gregor: Zájem o penzijní připojištění mě překvapil!

Náměstek ministra financí Jan Gregor mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o státním rozpočtu na příští rok.
03.12.2012

VIDEO: Petr Moos: Konkurenceschopnost Česka klesá!

Profesor Petr Moos a bývalý ministr dopravy mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu silniční sítě v České republice.
29.11.2012

VIDEO: Jakub Frydrych: Ve výrobě pervitinu v Česku vedou dál Vietnamci!

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o závislostech Čechů.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.