Hormony ve vodě

Publikováno: 14.10.2012 07:00
V povrchových vodách se vyskytují hormony a léky, které neumějí čističky odstranit. Jsou tam sice v malém množství, ale jejich kombinace mohou mít i tak závažné důsledky.

Více řekl Rádiu Impuls Tomáš Macek z Ústavu biochemie a mikrobiologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Jaká jsou kontrolní opatření?

„Chyba se může vloudit. To je právě ten problém, že kontroly se u nás zmírnily. Před rokem 1989 byly mnohem přísnější.“

Soustředit se tedy jen na kohoutkovou vodu není příliš vhodné. Úředníci v Bruselu proto navrhli v nové legislativě na úpravu vody, aby se hormony a léky z vod odstraňovaly. Vodohospodáři se ale bouří, že na to nejsou technologie.

Co tedy může zvýšené koncentrace léků a hormonů způsobit u člověka?

„Můžou vykázat stejnou aktivitu, jako ten hormon, tedy ovlivnit některé receptory v těle a mohou měnit hormonální rovnováhu. S tím souvisí třeba klesající plodnost.“

Jak dodržovat pitný režim, aby byl pro náš organismus prospěšný?

„Myslím si, že základem je nevázat se na jeden model, ale vody střídat. Tak se člověk nedostane do toxických hladin.“

21.10.2012

Chlorovaná voda

Na začátku 20.let minulého století byla americká města poprvé v historii zásobována vodou ošetřenou chlorem. Byl to přelomový okamžik. Zázračná tekutina, která zabíjí veškeré bakterie, viry a další možné škodlivé mikroby. Dnes se chloruje běžně. Rozdíl je v tom, že chlor přestal lidem jen sloužit a dokáže i škodit. Jako mnoho podobných chemických revolucí se po desetiletích obrací proti svému stvořiteli, tedy člověku.
07.10.2012

AUDIO: Krabičkové diety

Jitka Vlková v dnešním pořadu hovoří se svým hostem na téma krabičkové diety. Zajímá Vás, jak fungují? Poslechněte si zvukový záznam a dozvíte se více.
30.09.2012

Pitný režim Čechů je mizerný

Češi pijí málo. To se projevuje i tím, že jsme první na světě ve výskytu rakoviny ledvin. Jaké nápoje jsou nejvhodnější pro dodržování pitného režimu řekla Rádiu Impuls lékařka Jana Foltýnová. Po
23.09.2012

AUDIO: Účinky aloe vera

V dnešním dílu pořadu Zdraví si Jitka Vlková a bylinkářka Lenka Pomněnka Mikyska povídali o aloe vera. Které z nápojů opravdu pomáhají a které zaženou jen žízeň? Dozvíte se ze zvukového záznamu.
16.09.2012

AUDIO: Minerální voda

Dnes mohou zvýšit pozornost všichni, kteří dbají o své zdraví. Tentokrát se totiž Jitka Vlková zaměřila na to proč, jak a zda pít minerálky. Poslechněte si zvukový záznam.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.