Chlorovaná voda

Publikováno: 21.10.2012 07:00
Na začátku 20.let minulého století byla americká města poprvé v historii zásobována vodou ošetřenou chlorem. Byl to přelomový okamžik. Zázračná tekutina, která zabíjí veškeré bakterie, viry a další možné škodlivé mikroby. Dnes se chloruje běžně. Rozdíl je v tom, že chlor přestal lidem jen sloužit a dokáže i škodit. Jako mnoho podobných chemických revolucí se po desetiletích obrací proti svému stvořiteli, tedy člověku.

Více řekla Rádiu Impuls o chlorované vodě specialistka na vodu lékařka Jana Foltynová.

Co může lidskému organismu způsobit chlor ve vodě?

„Chlor může změnit senzorické vlastnosti vody. Někteří lidé si stěžují, že jim voda z vodovodu zapáchá. To jsou právě chlorované deriváty, tedy chlor s organickými látkami vytvoří chlorované komplexy, které změní senzorické vlastnosti vody z vodovodu.“

Pro koho není vhodné pít kohoutkovou vodu s chlorem a naopak, komu to nevadí?

„Voda kohoutková není voda, která je vhodná k trvalému pití. Tato voda je určena především pro koupání, mytí, tedy k hygienickému zabezpečení. Pouze jedno procento vody se pije z vodovodu. Samozřejmě je to voda nezávadná, ale není určena k trvalému pití.“

A co třeba přefiltrovaná voda?

„To bych nedoporučovala, protože voda z vodovodu, když se filtruje, tak filtr je potřeba ošetřovat, měnit podle návodu, což málokdo dělá. Někdy se tak stává, že filtry tu vodu z vodovodu zhorší. Pokud někdo nemá na to, aby se o filtry pečlivě staral, jak určuje výrobce, tak bych doporučovala pít vodu tak, jak je z vodovodu.“

25.11.2012

Co jsou vlastně homeopatika?

To Rádiu Impuls prozradila bylinkářka Lenka Pomněnka Košťálová.
18.11.2012

VIDEO: Jak si zlepšit náladu v zimě?

Moderátorka Jitka Vlková si povídala s bylinkářkou Lenkou Pomněnkou. Řeč byla především o čajích, které mají různé vlastnosti. Na škodu ale nejsou ani procházky, jak by měly vypadat uslyšíte ze zvukového záznamu.
11.11.2012

Jak vybrat dobrý šampon

Každý by chtěl mít zdravé vlasy. Jak o ně pečovat se dozvídáme z různých reklam. Těch je ale tolik, že se člověk už v těch přípravcích nemůže vyznat. Více řekl rádiu Impuls kadeřník Daniel Tichý.
04.11.2012

Jak na poškozené vlasy

Práce kadeřníků se podepíše na vašich vlasech. Někdy ale i negativně. Vlasy jsou poškozené, a tak si říkáte, co s tím vlasem dělat. Více řekla rádiu Impuls kadeřník Daniel Tichý.
28.10.2012

AUDIO: Jak pečovat o vlasy v zimě?

Blíží se zima a mráz a Jitka Vlková dnes zjišťovala, jak v tomto období pečovat o své vlasy. Poslechněte si zvukový záznam a dozvíte se více.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.