Pitný režim Čechů je mizerný

Publikováno: 30.09.2012 07:00
Češi pijí málo. To se projevuje i tím, že jsme první na světě ve výskytu rakoviny ledvin. Jaké nápoje jsou nejvhodnější pro dodržování pitného režimu řekla Rádiu Impuls lékařka Jana Foltýnová. Po

Nejvhodnějším nápojem je zřejmě voda, je to tak?

„Ano, voda je ten nejlepší nápoj. Není ale jedno, jaká to je voda. Měla by to být voda z podhemí, která je nejkvalitnější. Mezi podzemní vody patří vody minerální, pramenité a pak kojenecké. Ty jsou staré tisíce let a nejsou ovlivněny civilizačními faktory, jako ty vody povrchové, které tečou většinou ve vodovodu."

Někdo ale vodu nemusí a celý život dávají přednost slazeným limonádám a je vlastně relativně zdráv. Můžete říci, co se v těle děje při spotřebě limonád?

„Ano, mohu. Vy jste sama řekla, že takový člověk je relativně zdráv. Trvá nějakou dobu, než se sladké uloží v těle. Sladké limonády přinášejí velké množství karolií. Nepřátelský je na limonádách právě cukr. Sladké limonády jsou tedy z dlouhodobého hlediska nežádoucí, protože mohou za obezitu a také jim můžeme připsat vyšší kazivost zubů."

Kolik vody bychom měli denně vypít?

„Už jsem řekla, že nejlepší vypít vodu podzemní. Díky této vodě dostáváme do těla minerály. Množství vody závisí na pohlaví, věku, činnosti, teplotě. Faktorů je hodně, ale především je nutné si uvědomit, že pít bychom měli minimálně jeden a půl až dva litry denně. Pít bychom měli pravidelně a vědomě a nečekat na pocit žízně. Právě pocit žízně se časem utlumía a člověk si potom říká, že nemá žízeň a nemusí pít. To ale není pravda, protože reflex žízně se časem vlastně utlumil."

21.10.2012

Chlorovaná voda

Na začátku 20.let minulého století byla americká města poprvé v historii zásobována vodou ošetřenou chlorem. Byl to přelomový okamžik. Zázračná tekutina, která zabíjí veškeré bakterie, viry a další možné škodlivé mikroby. Dnes se chloruje běžně. Rozdíl je v tom, že chlor přestal lidem jen sloužit a dokáže i škodit. Jako mnoho podobných chemických revolucí se po desetiletích obrací proti svému stvořiteli, tedy člověku.
14.10.2012

Hormony ve vodě

V povrchových vodách se vyskytují hormony a léky, které neumějí čističky odstranit. Jsou tam sice v malém množství, ale jejich kombinace mohou mít i tak závažné důsledky.
07.10.2012

AUDIO: Krabičkové diety

Jitka Vlková v dnešním pořadu hovoří se svým hostem na téma krabičkové diety. Zajímá Vás, jak fungují? Poslechněte si zvukový záznam a dozvíte se více.
23.09.2012

AUDIO: Účinky aloe vera

V dnešním dílu pořadu Zdraví si Jitka Vlková a bylinkářka Lenka Pomněnka Mikyska povídali o aloe vera. Které z nápojů opravdu pomáhají a které zaženou jen žízeň? Dozvíte se ze zvukového záznamu.
16.09.2012

AUDIO: Minerální voda

Dnes mohou zvýšit pozornost všichni, kteří dbají o své zdraví. Tentokrát se totiž Jitka Vlková zaměřila na to proč, jak a zda pít minerálky. Poslechněte si zvukový záznam.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.