VIDEO: Jan Papež: Řecko přivítá letos o třetinu méně turistů!

Publikováno: 13.06.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Jan Papež mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls mimo jiné o cestování do Řecka.

Moderátor (Václav Moravec):
Turisté v nejistotě, i to jsou pocity českých turistů, kteří se letos chystají jet do ciziny, například do Řecka, do Tuniska či do Egypta. Například Řekové jdou koncem týdne k opakovaným parlamentním volbám. Nejistota se projevuje na poklesu turistů, kteří do Řecka vyjíždějí. Tady jsou slova ekonoma Jana Švejnara:

Záznam Jana Švejnara:
Už turisté nejezdí, protože je tam nejistota, kdyby Řecko najednou vystoupilo a začaly obavy být, že vystoupí další země potom, že dojde i na větší země typu Španělska, tak se tak zvýší nejistota a rizikovost všech operací, že bude všude v Evropě situace mnohem horší.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil před týdnem v rozhovoru pro Rádio Impuls k dění v eurozóně ekonom Jan Švejnar. Nejen o nejistotě kolem letošní turistické sezony v takových destinacích, jakými jsou Tunisko, Egypt nebo Řecko, bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Vítejte v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer.

Host (Jan Papež):
Hezký podvečer.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak výrazně se, pane místopředsedo, projevuje pokles zájmu turistů o Egypt, o Tunisko či Řecko kvůli politické nestabilitě v těchto třech zemích?

Host (Jan Papež):
Já bych určitě rozdělil ty země na Řecko a severní Afriku jako takovou. Do Řecka se téměř neprojevil ten pokles, především proto, že Řecko spolu s Chorvatskem patří mezi země, která má velmi věrné klienty. Do Řecka až 80 procent lidí, kteří cestují do Řecka, jsou pravidelní klienti, kteří tam jezdí mnoho let, jezdí na stejné místo, jezdí do stejných restaurací, do stejných hotelů, jezdí tam v podstatě jakoby na chalupu a ti jsou trošku pasivní z hlediska vnímání těch nebezpečí, která by mohla hrozit z hlediska politické situace, která v Řecku je. To znamená…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, i když Řecko vystoupí z eurozóny, tak si bude držet ty své turisty, kteří jezdí na chalupu do Řecka?

Host (Jan Papež):
Ty turisty z Česka určitě především proto, že vystoupení Řecka z eurozóny by pro nás neznamenalo nic, my nemáme euro, my máme českou korunu, pro nás by to znamenalo jenom to, že v Řecku vzniknou směnárny, ve kterých si korunu změníme za místní měnu, popřípadě euro si změníme za místní měnu a budeme fungovat úplně dál. Co se týká Egypta…

Moderátor (Václav Moravec):
Ještě zatím tedy probereme Řecko a pak půjdeme na sever Afriky, dovolíte-li. Vy jste koncem května varoval lidi, kteří jedou do Řecka, že by si na dovolenou měli vzít i jinou měnu než euro. Některé restaurace a další podniky totiž podle vás požadují platbu v jiných měnách, čímž se chrání před ztrátami při tom případném vystoupení Řecka z eurozóny. Zopakoval byste to doporučení i po 14 dnech?

Host (Jan Papež):
Já jsem nic takového neřekl, já jsem nedoporučoval nic takového, já jsem jenom jako perličku udal to, že někteří britští majitelé restaurací, konkrétně na ostrově Korfu, uzavřeli své restaurace pro euro a ti restauratéři, říkám znovu ti britští majitelé těch restaurací, to udělali z toho prostého důvodu, že měli strach o to, že jejich euroúčet bude v případě odchodu z eurozóny změněn na drachmu v nějakém velmi nepříjemném kurzu…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno vás překvapilo, co se z této perličky stalo?

Host (Jan Papež):
Určitě, samozřejmě, z perličky se stala zpráva dne a některé servery, které si ne úplně správně přečetly můj rozhovor s ČTK, tak z toho udělaly titulek. Samozřejmě lidé, kteří cestují do Řecka, tak si s sebou mají brát euro úplně stejně jako před tou mojí zprávou.

Moderátor (Václav Moravec):
A je na místě tedy braní si i jiné měny?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že ten, kdo má kreditní kartu, tak nepotřebuje v tuto chvíli si brát jinou měnu když bude cestovat do Řecka. V případě, že by se setkal s tím, že některý obchod nebo některá restaurace není ochotna převzít euro, tak si může zaplatit určitě kreditní kartou.

Moderátor (Václav Moravec):
Ona na ta vaše slova, respektive na perličku reagovala výkonná ředitelka cestovní kanceláře Exim Tours Romana Slížková, která 31. května konstatovala:

Záznam Romany Slížkové:
Je to nepravdivá informace a pokud k ní došlo, došlo k ní, co jsem informována, v jedné taverně, která patří britskému majiteli na ostrově Korfu a v žádném případě klienti nemusí mít strach, že by nezaplatili eurem. Navíc je logické, že pokud by k něčemu v Řecku došlo, tak určitě přechod z eura na drachmu nebude den ze dne. Bude se o tom vědět dopředu, byl by to de facto nějaký proces na několik měsíců. Takže určitě v žádném případě letošní letní dovolenou to v žádném případě ovlivnit nemůže.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls 31. května slova výkonné ředitelky cestovní kanceláře Exit Tours Romany Slížkové. Pokud by měl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, který je dnes hostem Rádia Impuls, tedy říci, šlo opravdu jen o jednu tavernu, protože záhy i vaši perličku začali potvrzovat další lidé, kteří říkají, nejde jenom o jednu či dvě taverny, ale je tady ta obava?

Host (Jan Papež):
Je to minoritní věc, určitě to není věc, která by nutila lidi, aby si s sebou brali libru nebo jinou měnu. Samozřejmě, že nikde není napsáno, že se ta situace nemůže nějakým způsobem vyvíjet. Nikdo z nás není schopen předvídat, co bude po volbách, ale znovu opakuji, v případě, že by se cokoliv stalo a Řecko přešlo na svoji měnu, tak vzniknou normálně směnárny a lidé si budou moct měnit měnu ve směnárnách.

Moderátor (Václav Moravec):
Pohled do statistik řeckého cestovního ruchu ale říká, že Řecko v těchto měsících pociťuje výrazný pokles turistů, kteří do této země přijíždějí. Je tam až třetinový pokles, přičemž samozřejmě německá klientela tvoří výraznou část Evropanů, kteří do Řecka přijíždějí. Chápu to tedy správně z těch vašich slov, jak Češi vnímají Řecko, řecké ostrovy typu Kréty, Korfu, že tak výrazný pokles vy nečekáte, i když dopadnou víkendové volby tak, že řecká levice by mohla říci, vystupme z eurozóny?

Host (Jan Papež):
Podle našich čísel, která máme k dispozici, podle prodejů, které mají cestovní kanceláře, tak ten pokles je řádově někde kolem sedmi procent, což ale může znamenat, že těch sedm procent lidí se přesunulo někam jinam nebo sedm procent lidí obecně méně cestuje. To znamená, to Řecko nemá takový propad jako na západě a ta čísla, která jste uvedl, jsou pravdivá, ale nejsou způsobena pouze Řeckem jako takovým. V Německu a v Británii došlo obecně k velmi významnému poklesu v turistice, až 25 procent. To znamená, týká se to i jiných destinací, nejenom Řecka. To Řecko je takové zvětšovací sklo, přes které je teďka v tuhle chvíli vidět ten pokles turistiky v Evropě obecný.

Moderátor (Václav Moravec):
Zhruba tedy ten třetinový pokles turistiky v rámci Řecka je dán špatnou nebo horší ekonomickou situací…

Host (Jan Papež):
Poloviny…

Moderátor (Václav Moravec):
Britů a Němců?

Host (Jan Papež):
Řekl bych, že z poloviny je dán tou ekonomikou a z poloviny dán tou situací v Řecku.

Moderátor (Václav Moravec):
Řečtí provozovatelé, kteří dnes euro akceptují, převádějí v mnoha případech podle informací Rádia Impuls to euro do zahraničních bank a tím řeší problém možného odchodu Řecka z eurozóny, pokud by přešlo na vlastní měnu, že by měli dva účty, v Řecku a přitom v zahraničí. Tady jsou znovu slova výkonné ředitelky cestovní kanceláře Exim Tours Romany Slížkové:

Záznam Romany Slížkové:
Zprávy, které máme jak od našich partnerů, tak od našich delegátů, v zásadě říkají, že pro koncového klienta žádná změna není, naopak hoteliéři se snaží turisty přilákat dejme tomu lepší kvalitou služeb, lepším servisem, a věříme, že po volbách, kdy se ta situace v Řecku uvolní a ty mediální zprávy nebudou tak negativní, jako jsou nyní, tak se klienti do Řecka vrátí, protože ta destinace určitě má co nabídnout.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova výkonné ředitelky cestovní kanceláře Exim Tours Romany Slížkové. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež už tedy řekl, že zhruba sedmiprocentní pokles českých turistů v souvislosti s Řeckem, to je to číslo, které jako Asociace máte k dispozici. Vyplatí se ještě počkat s nákupem dovolené do Řecka, to znamená, že řečtí operátoři budou nabízet v té sezoně červenec, srpen, září ještě levnější zájezdy, protože ten výpadek cestovního ruchu je pro ně citlivý?

Host (Jan Papež):
Tady bych řekl, že se to musí zase rozdělit na dvě kategorie. Ta kvalitnější ubytování, pětihvězdičkové hotely především na Krétě a na některých dalších ostrovech hlásí na srpen a na konec července vyprodáno. To znamená, ta vysoká kvalita si ty své klienty našla velice rychle a tam bych nedoporučoval příliš čekat. U těch nízkohvězdičkových hotelů, kde ta nabídka převyšuje poptávku, se může takové čekání vyplatit, ale na druhou stranu nemusí už být místa v letadlech, protože cestovní kanceláře se snaží samozřejmě harmonizovat ten počet letů a ta místa v letadlech tak, aby nedocházelo ke ztrátám. To znamená, že vyčkat člověk může, pokud mu je jedno, kdy poletí a kam poletí, tak určitě nějakou nabídku dostane, ale ten, kdo si chce vybírat a kdo chce mít jistotu, že dostane opravdu tu kvalitu, tak ten by se v tuhle chvíli v polovině června už asi měl pro svou dovolenou v červenci a srpnu rozhodovat.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď jsme na severu Afriky. Česká diplomacie v minulém týdnu varovala před cestami do Egypta, respektive nedoporučila jezdit do severní části Sinajského poloostrova včetně letoviska Taba. Na jihu poloostrova mají být Češi jen v turistických střediscích a mimo ně nemají raději nikam jezdit. Už jste si vyjasnili s Ministerstvem zahraničí, jak napříště budou tato doporučení dávána, protože proti té původní informaci, varování do Egypta jako takového, jste se zásadně ohradil?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že jsme si to vyjasnili, že po těch prvních 24 hodinách velmi hektických, které vznikly v podstatě opravdu velmi vágní informací Ministerstva zahraničí a po setkání s lidmi z Ministerstva zahraničí jsme si ty věci vyjasnili. Ministerstvo udělalo změnu té informace, druhý den uvolnilo tu informaci přesnější, to znamená, lokalizovalo to nebezpečí do severní Sinaje i do oblasti Taby, odůvodnilo taky veřejnosti i nám, proč to je, že je to v podstatě z obavy nějakého konfliktu na izraelsko-egyptských hranicích z důvodů pašování zbraní z Libye na palestinská území. Takto logicky odůvodněné nebezpečí musí i cestovní kanceláře samozřejmě respektovat a my jsme ho respektovali.

Moderátor (Václav Moravec):
Projevila se ale ta původní informace, která byla vydána 7. června, zásadně na úbytku cestujících nebo čeští cestující vědí, že to je spíš doporučení, které se ještě může zpřesňovat?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že se neprojevila, protože i média v tomto případě byla spíše na straně cestovních kanceláří, protože i média viděla, že je tam příliš mnoho tajemství v té zprávě ministerstva a ta zpráva byla trochu odlišná od jiných zemí. Tak já bych tady v tuto chvíli poděkoval médiím, že nám pomohla ministerstvo dotlačit k tomu, že tu zprávu zpřesnilo. A protože se to stalo během 24 hodin, tak se v podstatě nepropadlo panice a lidé přijali ty informace od cestovních kanceláří, to vysvětlení a popřípadě ti, kteří měli koupenou Tabu, tak se přesunuli na Šarm-aš-Šajch nebo do Hurghády, to znamená do jiných lokalit Egypta, kde žádné nebezpečí nehrozí.

Moderátor (Václav Moravec):
Přesto ale Egypt dál zůstává, řekněme, nejistou a politicky rozdrásanou půdou.

Host (Jan Papež):
Tak Egypt odjakživa je destinací, která má svá úskalí, stejně jako Izrael například. Nikdo tu neřeší cesty do Izraele nebo necesty do Izraele. Každý, kdo cestuje po světě, tak vnímá tu destinaci v určité míře nebezpečí, která tam je, včetně Evropy a Egypt samozřejmě má několik lokalit, kde to nebezpečí je vyšší a kde cestovní kanceláře samozřejmě s tím nebezpečím počítají a o klienta se starají tak, aby to nebezpečí nehrozilo.

Moderátor (Václav Moravec):
Přesto je tady teď nejnovější varování Ministerstva zahraničí při cestách do Tuniska, nakolik tam máte pocit, že to varování je oprávněné, že Tunisko se stává nestabilní a že by si turisté měli dávat pozor?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že u Tuniska je to čistě politická záležitost, která se týká především velkých měst a určité nespokojenosti s tím, kam se vyvíjí politika v Tunisu. Netýká se turistiky a není to žádný terorismus. Je to opravdu nespokojenost těch lidí, to znamená politika, něco jako když vyšli odboráři tady v Praze a američtí turisté by se báli jet do Prahy, protože tady prochází několik tisíc lidí Prahou a skandují a chtějí vyvíjet nějaký nátlak na vládu.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy osobně si nemyslíte, že to může v následujících dnech propuknout v nějaké násilí při těch demonstracích?

Host (Jan Papež):
Podle mých informací a podle toho, jak jsem sledoval zasedání parlamentu v Tunisku, kde ministr pro vnitřní záležitosti jednoznačně odsoudil tu situaci a udělá zřejmě všechno pro to, aby eliminoval ty demonstranty od těch, kteří chtějí rabovat a od těch, kteří chtějí využívat tu situaci k nějakému násilí. Dnes byl vydán zákaz nočního vycházení a to nejenom v Tunisku, ale i třeba v Sús, popřípadě v Monastiru. To noční vycházení se týká především městských částí těch lokalit a netýká se samozřejmě areálů hotelů a resortů. Tak předpokládám, že během několika dnů se ta situace uklidní natolik, že by neměla mít vůbec žádný vliv na turistiku.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno očekáváte, že i Ministerstvo zahraničí odvolá to upozornění a varování pro české turisty?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že tentokrát ministerstvo neselhalo a to upozornění říká, je tady taková situace, je tu zákaz nočního vycházení a doporučujeme všem, aby tento zákaz akceptovali a respektovali. To si myslím, že je korektní.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď podíváme-li se na Egypt a na Tunisko, neukazuje se, že lidé vlastně rok od dění na severu Afriky si hledají jiné destinace, jako třeba Turecko, to znamená, že tady je pro cestovní kanceláře výrazný odliv od severu Afriky a hledání alternativ?

Host (Jan Papež):
Samozřejmě, ale s tím je turistika zvyklá žít. My jsme zvyklí žít v tom, že všude na světě se může stát nějaká přírodní katastrofa, že v každé zemi může nastat nějaká revoluce, popřípadě změna režimu, s tím cestovní kanceláře žijí dnes a denně. To jsou naše černé můry našich nocí a dnů, ale s tím jsme opravdu zvyklí žít. To znamená, ta cestovní kancelář, která je trochu předvídavá, která se zajímá o ty situace, tak už dopředu předpokládá, že může k takovým situacím dojít. Turecko je důkazem toho, že i islámská země v podstatě může být velmi příjemná a velmi dobrá alternativa. Nastává renesance Bulharska, nastává renesance některých dalších destinací v Evropě.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, jsou tedy výrazné přelivy od severu Afriky, které, nebo sever Afriky, který byl pro české turisty velmi populární, k jiným destinacím, Turecko, Bulharsko?

Host (Jan Papež):
Je to tak, ten přeliv je cirka v řádech 10-15 procent. Na druhou stranu produkt, který byl na severu Afriky nebo který je na severu Afriky, v Evropě v podstatě není. Nabízí ho právě jenom Turecko. To znamená dobré kvalitní all inclusive hotely. Ty nenajdete ve Francii, ty nenajdete ve Španělsku, ty nenajdete v Portugalsku, nenajdete je ani v dalších evropských destinacích, v Řecku, na Kypru, to znamená, ta alternativa, kdy člověk chce mít opravdu pohodovou dovolenou a nechce na nic myslet, chce mít all inclusive hotel, tak takových alternativ je málo.

Moderátor (Václav Moravec):
Nejnovější statistiky také ukazují, že Češi, Moravané a Slezané jezdí do zahraničí na dovolenou méně než ostatní Evropané. V průměru podniknou jednu cestu za dva roky, Němci či Španělé vyjíždějí do ciziny téměř třikrát častěji. Nejhůř jsou pak na tom Poláci, kteří se vydají za hranice jen jednou za pět let. Ono dochází i u Čechů, Moravanů a Slezanů k poklesu. Je to dáno ekonomickou situací nebo spíš přesně tou nestabilitou?

Host (Jan Papež):
Já si myslím, že je to dáno ekonomickou situací. Pokud byste se podíval na turistiku před pěti lety, v letní sezoně převládaly 14denní pobyty. Pak byly nahrazeny 11denními pobyty a dnes je vlastně nejsilnější skupina lidí, kteří cestují na sedm nocí. To je jedna strana mince. Druhá strana mince je ta, že někteří Češi si ty 14denní pobyty v podstatě rozdělí na dvě dovolené. Jedou na jednu dovolenou letní, druhou dovolenou zimní, popřípadě na nějakou kratší dovolenou po Evropě a nastává renesance dovolené v Čechách. To znamená, spousta lidí si tu zahraniční dovolenou ještě doplní nějakou kratší dovolenou v Čechách.

Moderátor (Václav Moravec):
Tomu tedy přičítáte to číslo, kdy loni v průměru Češi, Moravané a Slezané strávili devět dní v zahraničí, přitom o rok dřív to bylo těch 10,5 dne?

Host (Jan Papež):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
A o které destinace v rámci České republiky je teď největší zájem?

Host (Jan Papež):
Tak samozřejmě v zimě je to o ta horská střediska, v létě je zájem především o jižní Čechy, o Vysočinu, o jižní Moravu, a nastává velmi významná renesance Beskyd.

Moderátor (Václav Moravec):
Beskydy?

Host (Jan Papež):
Ano. Beskydy jsou totiž velmi panenská příroda, která láká především cyklisty a cyklisté se zamilovali do Beskyd v posledních letech a nastává opravdu renesance Beskyd.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za váš čas a těším se příště na shledanou.

Host (Jan Papež):
Děkuji za pozvání a hezký večer a hezkou dovolenou.

25.06.2012

David Čermák: Oprava dálnice D1 se může zpozdit!

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o rekonstrukci dálnice D1.
20.06.2012

VIDEO: Lubomír Chudoba: Pacienty čekají od července absurdity v hrazení léků!

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o doplatcích na léky.
19.06.2012

VIDEO: Tomáš Martinec: Odmítám slova o policejní zvůli!

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o vyšetřování korupce v Česku.
18.06.2012

VIDEO: Jaromír Drábek: Důchody rychleji neporostou!

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o sociální kartě a valorizaci důchodů.
14.06.2012

Lenka Bradáčová: Politice se vyhnu i v budoucnosti!

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.