VIDEO: Petr Žaluda: Dražší pohonné hmoty lákají do vlaků více cestujících

Publikováno: 21.05.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o konkurenci na železnici.

Moderátor (Václav Moravec):
České dráhy od ledna do března přepravily 42 milionů cestujících. To je přibližně čtyřprocentní meziroční nárůst. Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda si už na začátku května pochvaloval i hospodářské výsledky svého podniku za loňský rok:

Záznam Petra Žaludy:
Tržby z osobní přepravy meziročně stouply o 260 milionů korun, což je nárůst o více než tři procenta. Došlo k meziročnímu nárůstu v počtu cestujících o necelá dvě procenta, o tři miliony cestujících.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy, která pronesl na začátku května. Stoupající počet zákazníků dávají České dráhy do souvislosti s obměnou svého vozového parku. Vloni dopravce investoval do nákupu a modernizace vozidel zhruba osm miliard korun. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, pozvání přijal právě generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer, pane řediteli.

Host (Petr Žaluda):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Jednoduchá otázka hned na úvod, jak velký vliv na nárůst počtu cestujících v tom prvním čtvrtletí mají rostoucí ceny pohonných hmot, protože logicky lidé vyměňují auta za hromadnou dopravu?

Host (Petr Žaluda):
Tak určitě je to jeden z faktorů, který přispěl k tomu, že lidé využívají více vlaky než osobní automobily.

Moderátor (Václav Moravec):
Očekáváte tedy, že v letošním roce budete na vyšších číslech přepravených cestujících v osobní dopravě než v roce loňském?

Host (Petr Žaluda):
Tak zatím i to první čtvrtletí se vyvíjí v podobném trendu jako loňský rok a já jsem přesvědčen, že to není jenom díky nárůstu cen nafty, která samozřejmě zasahuje i nás paradoxně jako dopravce, ale že je to dáno i tím, že se daří postupně obnovovat vozový park a zlepšovat služby, které Dráhy nabízejí.

Moderátor (Václav Moravec):
O kolik se vám projevuje v těch hospodářských výsledcích v současnosti od začátku letošního roku rostoucí cena vstupů, tedy především pohonných hmot?

Host (Petr Žaluda):
Tak ta cena, je to určitě v desítkách až stovkách milionů. Já vám teď neřeknu přesné číslo za čtvrtletí, ale vím, že v porovnání s loňským rokem ta prognóza je, že to můžou být stovky milionů.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to natolik zásadní, že byste museli sahat na ceny jízdného?

Host (Petr Žaluda):
Zatím nepředpokládáme, že bychom sahali do cen jízdného.

Moderátor (Václav Moravec):
Ani v tom novém jízdním řádu, který bude zveřejněn a začne platit od začátku prosince?

Host (Petr Žaluda):
Zatím se změnami v tarifech neuvažujeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to i kvůli konkurenčnímu boji a když mluvíme o nárůstu počtu cestujících, tedy meziroční čtyřprocentní nárůst v tomto prvním čtvrtletí letošního roku oproti tedy roku předchozímu?

Host (Petr Žaluda):
Tak je vidět, že se podařilo Drahám vypořádat i se vstupem konkurence, který přišel v loňském roce, to znamená na ta globální čísla Českých drah to zatím nemá žádný dopad, jak loňský rok, tak i první čtvrtletí tohoto roku.

Moderátor (Václav Moravec):
A na ta regionální čísla, protože pokud se nemýlím, tak vy zaznamenáváte poměrně velký nárůst cestujících na trase mezi Prahou a Brnem jako jednou z tras. Připomeňme, že žluté vlaky RegioJetu vstoupily na tu trať mezi Prahou a Ostravou. Znamená to, že ta trať mezi Brnem a Prahou vám vlastně vykompenzovala případnou ztrátu mezi Ostravou a Prahou?

Host (Petr Žaluda):
Tak zatím i počty cestujících v Pendolinu, což je vlajková loď na trase Praha-Ostrava, nám cestující rostou i za loňský rok a co se týká Praha-Brno, tak samozřejmě my jsme tam zavedli řadu akcí, udělali jsme velmi flexibilní jízdné, zavedli jsme nové služby a je to vidět, ten růst na Praha-Brno je v desítkách procent.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že byste tuto cenovou politiku využili i na dalších tratích?

Host (Petr Žaluda):
Určitě, my ten model a to říkám, není to jenom proto, že vstupuje konkurence, to je strategie celková Českých drah, to znamená ten model, který máme na Praha-Brno, tak samozřejmě chceme tam, kde to má svoji logiku, implementovat tak, abychom přitáhli co nejvíce cestujících do vlaků a zvýšili naše tržby.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale tím, řekněme, dráždíte konkurenci. Majitel RegioJetu Radim Jančura k cenové politice Českých drah a konkurenčnímu souboji a právě cenami, které České dráhy nastavily nejen na trase mezi Prahou a Ostravou, ale na dalších trasách včetně té mezi Brnem a Prahou, 3. října v rozhovoru pro Rádio Impuls poznamenává:

Záznam Radima Jančury:
Já jsem počítal s tím, že České dráhy spíš se zamyslí nad sebou a že budou se snažit díky nám nabízet kvalitnější servis. To, že vezmou zákon do vlastních rukou a půjdou pod naše ceny, drsně pod, až 20-30 procent pod naše ceny, tak to je hodně neuvážené.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls 3. října slova majitele RegioJetu Radima Jančury. Pokud by měl generální Českých drah Petr Žaluda, který je dnes hostem Rádia Impuls, říci, jak se změní vaše cenová politika, pokud se vůbec změní, po 9. prosinci letošního roku, kdy vstoupí na tu trať mezi Prahou a Ostravou třetí osobní dopravce a to společnost LeoExpres?

Host (Petr Žaluda):
Tak my se samozřejmě na vstup druhého konkurenta, třetího dopravce připravujeme a samozřejmě nebudu říkat, jak se na něho připravujeme, protože bychom dali zbraně z rukou dávno předtím, než náš konkurent nastoupí.

Moderátor (Václav Moravec):
Je jasné, že mě neprozradíte konkrétní plán, ale projeví se nějak i v cenové politice Českých drah? Jasná odpověď.

Host (Petr Žaluda):
Zase, určitě nebudu říkat, jak se Dráhy připraví na vstup konkurence. Já bych chtěl jenom říct, na Praha-Brno prostě nejezdí konkurence a ta nabídka tam byla dlouhodobě, my prostě na trasách, kde chceme podpořit cestování vlakem, nabízíme různé akční ceny, ale není to určitě o tom, že bychom nabízeli nějaké ceny dumpingové nebo o 30 procent nižší.

Moderátor (Václav Moravec):
A nemáte obavy ale, že ten spor, který Radim Jančura s vámi vede i skrze Antimonopolní úřad a zároveň jasně říká, že to je i proti evropské legislativě, že nakonec ten spor můžete prohrát?

Host (Petr Žaluda):
Já jsem přesvědčen, že Dráhy postupují v souladu se zákony a se všemi normami, to znamená, nemám strach.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak jsem zmiňoval, v prosinci vyjede třetí dopravce a to společnost LeoExpres na trať mezi Ostravou a Prahou. Leoš Novotný v polovině února v Impulsech ke vstupu této firmy na tuto trať poznamenal:

Záznam Leoše Novotného:
Říká se tomu infotainment, je to v podstatě koncept, který přichází z letecké dopravy, v železniční ještě není ta rozšířen, především proto, že ta setrvačnost těch technologických řešení je delší. Pořád ještě vidíme vozidla, která jsou stářím někde 20-30 let a my říkáme, pojďme udělat tu evoluci, ten skok.

Moderátor (Václav Moravec):
Prohlásil v Impulsech v polovině února šéf LeoExpresu Leoš Novotný. Pokud by měl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda říci, zda ale může ta trasa mezi Ostravou a Prahou podle vás uživit tři železniční dopravce, může či nemůže?

Host (Petr Žaluda):
Bude tam určitě nabito. To je otázka, já myslím, že to ukáže budoucnost. Na jednu stranu samozřejmě ta konkurence a diskuse o tom přitahuje nové cestující, takže to je určitě pozitivní stránka. Jestli to bude dostatek cestujících, aby uživil všechny tři dopravce, to ukáže skutečnost.

Moderátor (Václav Moravec):
A ta námitka, protože vlaky LeoExpresu by měly urazit trať mezi Prahou a Ostravou za tři hodiny a šest minut a majitel LeoExpresu jasně říká, že budou stejně rychlé jako Pendolino, tudíž bude-li i stejná cena, tak ta konkurence pro vás bude vyšší, protože vy jste se vlastně vymezovali vůči RegioJetu, že jeho vlaky jsou pomalejší než Pendolino.

Host (Petr Žaluda):
Já myslím, že pořád bude určitě Pendolino rychlejší. Ukáže jízdní řád o kolik, zatím nejsou známy přesně časy. My samozřejmě pracujeme na tom, aby Pendolino bylo ještě rychlejší než dneska. I to Pendolino se v průběhu času zrychlovalo tak, jak jsme vychytávali provozní věci a samozřejmě jak se zlepšovala infrastruktura. To znamená, určitě bude Pendolino pořád nejrychlejším spojem na lince Praha-Ostrava.

Moderátor (Václav Moravec):
V současnosti mezi Prahou a Ostravou jezdí deset Pendolin a devět expresů Českých drah. Je logické, že můžete tedy omezit počet spojů v novém jízdním řádu na této trase, když tam bude větší konkurence?

Host (Petr Žaluda):
My určitě diskutujeme i to, že samozřejmě jsme zvýšili počet Pendolin, to přineslo nárůst cestujících, ale v určitých těch, já bych řekl sedlových časech, to znamená v těch hluchých dobách, tam je možné, že ta nabídka se bude redukovat. Otázka v které dny, v kterou dobu. To znamená, určitě je to něco…

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy s redukcí?

Host (Petr Žaluda):
Určitě, je to něco, nad čím uvažujeme a je možné, že v některých těch hluchých časech může dojít ke snížení nabídky Pendolin.

Moderátor (Václav Moravec):
Kam byste pak ta Pendolina dali, protože pokud se nemýlím, tak jste zredukovali počet Pendolin zase na trase mezi Prahou a Brnem?

Host (Petr Žaluda):
Já samozřejmě zase nebudu dneska říkat, kam bychom dávali, to je zase součást toho, jaká bude obchodní strategie Českých drah. Nechme se překvapit.

Moderátor (Václav Moravec):
Podíváme-li se na to, že vy jste v dubnu prozradili, že uvažujete jako České dráhy o nízkonákladovce, tedy dceřiné společnosti, v níž byste vozili lidi pod jiným logem než Českých drah. Jak daleko jste s touto úvahou a vstup té konkurence, už v pořadí druhé soukromé konkurence, urychlí ty vaše plány?

Host (Petr Žaluda):
To je úvaha, kterou já bych řekl, to je velmi pracovní úvaha, na kterou se dneska koukáme a analyzujeme čísla. Je to něco, co známe z letecké dopravy. Já bych teďka nechtěl komentovat, jak dál a co dál. Říkám, je to něco, nad čím uvažujeme, ale není to v nějakém pokročilém stádiu realizace.

Moderátor (Václav Moravec):
Ukazují ta čísla, že by bylo dobré, aby České dráhy založily nízkonákladovou po vzoru letecké dopravy?

Host (Petr Žaluda):
Ale my přesně dneska analyzujeme, letecká doprava a železniční má určité rozdíly, protože na koleje se nevejde neomezené množství spojů, je to dáno technologicky, to znamená, přesně bych řekl, počítáme a analyzujeme, jaký to má přínos, co by to znamenalo. To znamená je opravdu velmi obtížné dnes říct, co to bude znamenat nebo zda to budeme realizovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy předpokládáte, že budete mít ta data k dispozici a mohlo by padnout rozhodnutí, je to slepá cesta, nepůjdeme cestou nízkonákladovky nebo naopak ukazuje se, že na tom českém trhu, který se zahušťuje a ještě bude zahušťovat…

Host (Petr Žaluda):
Já si myslím, že jsou to měsíce. Já myslím, že v průběhu letošního roku bychom si měli říct, jestli ano nebo ne. Bude záležet i na dalších okolnostech.

Moderátor (Václav Moravec):
My jsme se koncem dubna dozvěděli, že České dráhy utrpěly šrám, protože německé dráhy odmítly vaši nabídku na spolupráci při provozování linky mezi Prahou a Hamburkem. Už jste si analyzovali tento krok, který bezesporu pro vás šrámem je?

Host (Petr Žaluda):
Tak my jsme měli, já bych řekl, unikátní nabídku vlaků Railjet, která bych rád řekl, že ještě není úplně mrtvá, protože okamžitě po oznámení DB se na nás obrátily rakouské dráhy, což byl jeden z těch dalších partnerů, kteří mají eminentní zájem, aby tyto spoje jezdily mezi Prahou-Brnem-Vídní a Grazem, to znamená, pořád diskutujeme o tom, že by se sice nepořizovalo 16 jednotek, ale pět jednotek, které by tuto trasu vytížily, to znamená to jenom k tomu…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že nákup Railjetů tedy ještě není definitivně mrtvou věcí?

Host (Petr Žaluda):
Není úplně mrtvý, říkám, ten zájem rakouských drah na spolupráci je velmi významný, jednalo by se o pět jednotek, které by jezdily v dvouhodinovém taktu mezi Prahou-Brnem-Vídní a Grazem. Dneska analyzujeme, počítáme, samozřejmě musí to být i dohoda se Siemensem, protože původně ta opce zněla na 16 jednotek. To znamená, to je věcí Railjet. Samozřejmě my jsme, i když jsme dostali možnost pořídit tyto jednotky, které byly za velmi výhodnou cenu, tak jsme oslovili jak rakouského partnera, tak německého partnera, představili jsme tento koncept, což měl být nový koncept, jiný, než ta spolupráce, která dneska je. Mělo to být zvýšení kvality, mělo to být něco, co na trati Praha-Berlín-Hamburk přitáhne nové cestující. Německé dráhy se rozhodly pro jinou, já bych řekl, lowcostovou variantu, to znamená, nechtěly tyto kvalitní vlaky, rozhodly se pro lowcostovou variantu a my toto rozhodnutí akceptujeme, i když si myslím, že ten potenciál na té trati byl obrovský. Ale říkám, bylo to něco, s čím my jsme přišli za německými drahami a brali jsme to jako jakýsi nový model získání nových tržeb.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik to může souviset s tím, že vlastně německé dráhy mohou dříve či později, bude-li český trh v osobní dopravě liberalizován, což je velmi pravděpodobné, takže německé dráhy s vaší konkurencí mohou úžeji spolupracovat a tím vlastně na ten český trh vstoupí? Hrálo to podle vás v tom nějakou roli, pokud vůbec ano?

Host (Petr Žaluda):
Říká se, já bych řekl, v odborné veřejnosti se samozřejmě říká, že to může být asi role trojského koně, kterou německé dráhy už použily v jiných zemích, to znamená, začnou spolupracovat s menším lokálním dopravcem a tak se prostřednictvím spolupráce na ten trh dostanou. A říkám, mohou to být spekulace, uvidíme zase, co přinese budoucnost.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy věříte těmto spekulacím, když se podíváte, protože předpokládám, že s vedením Deutsche Bahn jednáte a vy osobně měl jste možnost si s nimi povídat, s vedením Deutsche Bahn, o tom, proč ta nabídka byla odmítnuta?

Host (Petr Žaluda):
Ta informace byla, ano, když jsem mluvil, tak bylo řečeno ano, my jsme si vybrali nabídku jinou, ta vaše byla velmi kvalitní, ale rozhodli jsme se pro jinou. Ta jiná, já bych řekl, je ta levnější varianta. Zase, jaké další důvody, to, co jste zmínil, jestli v tom hrály roli, to uvidí. Je to určitě možné, určitě se to nedá vyloučit, ale zároveň těžko to můžeme dneska potvrzovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy říkáte, že nákup Railjetů není mrtvou věcí, že byste nebrali 16 jednotek, ale nakonec pět, pokud se dohodnete se rakouskými drahami. Do kdy podle vás musí být jasno?

Host (Petr Žaluda):
No my jsme si dali pracovní termín, abychom do konce června měli jasno, to znamená, že je to možné podle zákona, je to možné, bude ekonomický model a samozřejmě bude dohoda se společností Siemens.

Moderátor (Václav Moravec):
A ta musí být tedy do konce června?

Host (Petr Žaluda):
Tam jsme si řekli, že chceme si říct do konce června ano, ne, případně si říct nebo dál pokračovat, pokud by bylo potřeba.

Moderátor (Václav Moravec):
Dceřinou společností Českých drah je ČD Cargo, tedy nákladní přeprava po železnici. Co se vám vybaví, když se řekne ČD Cargo?

Host (Petr Žaluda):
No vybaví se naše dceřiná společnost, jak jste zmiňoval…

Moderátor (Václav Moravec):
Myslel jsem, že řeknete problém.

Host (Petr Žaluda):
Samozřejmě dlouhodobá nespokojenost s výsledky ČD Cargo jako dceřiné společnosti. Protože samozřejmě Cargo když bylo vyčleňováno, tak bylo vyčleňováno s cílem, aby nebylo zatěžováno ztrátovou osobní dopravou, aby byla ta dceřiná společnost, která bude produkovat zisky a bude přispívat mateřské společnosti a to se bohužel do dnešních dnů nenaplnilo, to znamená, samozřejmě ta spokojenost s výsledky ČD Cargo není.

Moderátor (Václav Moravec):
Uvažujete o tom, že by mělo dojít k personálním změnám v ČD Cargo, protože na to tlačí i železniční odboráři, kteří dokonce chtějí případně protestovat a demonstrovat či stávkovat? Jasně říkají, že se nepodaří splnit podnikatelský plán pro letošní rok a ČD Cargo neskončí v zisku? Je to podle vás oprávněná obava odborů?

Host (Petr Žaluda):
Jednáme s managementem, určitě nebudu komentovat jakékoliv otázky týkající se managementu ČD Cargo, jednáme s managementem o tom, jak vypadá výsledek letošního roku a co s tím můžeme dělat. A samozřejmě probíhají jednání mezi managementem ČD Cargo, který je zodpovědný za hospodaření ČD Cargo a zároveň management ČD Carbo by měl jednat s odbory a vysvětlovat situaci, zda je tam potřeba něco udělat a co udělat. To znamená…

Moderátor (Václav Moravec):
Máte vy ale osobně obavy, že se nepodaří splnit podnikatelský plán ČD Cargo pro letošní rok? Ukazuje se…

Host (Petr Žaluda):
Ta situace vypadá, že pravděpodobně nebude naplněn ten podnikatelský plán, který byl v únoru předložen.

Moderátor (Václav Moravec):
Uvažujete o tom, že vy byste nějak do té situace případně vstoupil, jestliže železniční odboráři se obracejí kvůli situaci v ČD Cargo na vládu a dokonce chtějí stávkovat?

Host (Petr Žaluda):
Tak samozřejmě my i s odbory jednáme, je to logické, že máme velký zájem o to, jak bude vypadat hospodaření ČD Cargo jako absolutně nejvýznamnější dceřiné společnosti, která, jak jsem říkal, by měla pozitivně ovlivňovat hospodaření celé skupiny ČD, to znamená, jednáme s odbory, jednáme s managementem, dozorčí rada zasedá skoro každé dva týdny, to znamená, je to něco, co samozřejmě vnímáme jako vážný problém a jako vážný problém to řešíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Odbory také ale Českých drah, nikoliv tedy odbory ČD Cargo, zároveň po vás chtějí, abyste se obrátili na vládu kvůli tenderům na železnice a to kvůli pilotnímu projektu na trati Ostrava-Opava-Krnov-Olomouc. To má být pilotní projekt pro liberalizaci českých drah, rozumějme tedy českých drah a malým č, obrátili jste se už na vládu kvůli tomu tenderu?

Host (Petr Žaluda):
My v současné době analyzujeme podmínky výběrového řízení, já myslím, že jsme registrovali v tisku, že jsou, i naši konkurenti nebo potenciální další zájemci napadají některé podmínky, my tam také vnímáme některé věci, které potřebujeme minimálně vyjasnit. To znamená určitě budeme vznášet dotazy na Ministerstvo dopravy, co jednotlivá opatření znamenají. Já jenom řeknu minimálně to, že České dráhy se musejí řídit zákonem o veřejných zakázkách, což naši konkurenti nemohou, což znamená, že pro nás vysoutěžit vozidla trvá minimálně 12 měsíců a jsou tam některé další parametry, které si potřebujeme vyjasnit. To znamená, dneska probíhá právní analýza. Pokud bychom tam narazili na něco, co České dráhy v uvozovkách diskriminuje nebo případně diskriminuje celý ten potenciální trh, tak určitě budeme se dotazovat Ministerstva dopravy jako vypisovatele.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik, protože jste jedním z největších zaměstnavatelů v této zemi jako České dráhy, nakolik tak chystaná liberalizace železničního trhu významně ovlivní zaměstnanost vašeho podniku, to znamená, že přicházejí velmi špatné časy pro management, protože logicky se vstupem konkurence bude muset propouštět?

Host (Petr Žaluda):
Tak uvidíme, jak budou tendery vypisovány, jak budou pokračovat. Samozřejmě je to něco, s čím se musí management vypořádat, je to něco, na co jsme Dráhy dlouhodobě připravovali, my jsme se dostali do situace, že jsme schopni obnovovat vozový park, že jsme schopni vůbec kupovat ta vozidla na výběrová řízení. Ale samozřejmě je to i rozhodnutí státu. Na jedné straně je to stoprocentní vlastník Českých drah a na druhé straně samozřejmě liberalizace potenciálně může ohrožovat zájmy Českých drah, to znamená, je to rozhodnutí státu, my se na výběrová řízení připravujeme, ale chceme, aby nebyla ani pozitivní, ani negativní diskriminace.

Moderátor (Václav Moravec):
A máte jasné zadání? Vím, že teď se pouštím na tenký led, respektive vy se pustíte na tenký led, pokud budete mluvit pravdu a nebudete mlžit v té souvislosti, jestli máte jasné zadání od státu, jak si vlastně představuje budoucnost národního dopravce a jaký by národní dopravce měl být? Jestli silný s tím, že logicky bude mít některé monopolní věci, protože je národním dopravcem, nebo jestli bude vržen do konkurenčního úplně liberálního prostředí, kde se může stát jedním z nejslabších článků? Máte jasné zadání?

Host (Petr Žaluda):
Zatím jsme vrženi, já myslím, že to jasné zadání v tomto duchu není. Samozřejmě management Českých drah je najat na to, aby hospodařil co nejlépe s danou firmou. Já jsem přesvědčen, že od roku 2008, když jsme nastoupili, tak se podařil obrovský kus práce a ta firma je ekonomicky vůbec někde jinde. V loňském roce stamilionový zisk…

Moderátor (Václav Moravec):
Což je, promiňte, ale že vstoupím do vaší řeči, dáno ale tím, že se zbavujete nepotřebného majetku a tím si zvyšujete svůj zisk?

Host (Petr Žaluda):
To jsme se zbavovali v minulosti, to samozřejmě je, ale je to součást toho. To, co je důležité, že stoupají tržby, to je ten hlavní byznys, to znamená, rostou počty cestujících, to je velmi důležité, rostou tržby, čtyři roky po sobě rostou tržby, to znamená, to je také velmi důležité, klesají náklady, snižujeme, jenom za loňský rok personální náklady klesly o více než 800 milionů. To znamená, ta práce, kterou si management Českých drah měl udělat, dělá, ale samozřejmě to rozhodnutí co dál s národním dopravcem je, my informujeme dozorčí radu, to, co budou potenciální výběrová řízení znamenat, to, co to bude znamenat pro majitele, pro akcionáře, stát, případně s Českými drahami a samozřejmě diskutujeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Co to bude znamenat?

Host (Petr Žaluda):
Tak znamená to mnohem vyšší tlak a samozřejmě pokud se vypíše ve velmi krátké době velký kus trhu, tak se úplně nedá předpokládat, že by České dráhy si udržely sto procent trhu, to znamená, bude to mít určitě dopad do zaměstnanosti a do fungování Českých drah. Ale to je naprosto logické, pokud máte stoprocentní monopol, pokud se ten trh otvírá, tak ano, tak já chápu tady tu liberalizaci a samozřejmě má to dopad na toho národního dopravce.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete nám jen ilustrativně říci, když se podíváme na, řekněme, 30procentní uloupnutí trhu těmi soukromými dopravci, jaký by to mělo vliv na zaměstnanost českých? Protože předpokládám, že máte variantně zpracované scénáře podle míry otevření železničního trhu v České republice?

Host (Petr Žaluda):
Tak zatím se nepředpokládá 30procentní otevření, to otvírání trhu by mělo probíhat z roku na rok, ale samozřejmě ty scénáře máme, ale nebudu tady říkat o tom, jaké ty scénáře jsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Protože jsou tak černé?

Host (Petr Žaluda):
Ne, nejsou černé, ale jsou to zase, to jsou informace, které mají České dráhy, to je něco, co je součást strategie Českých drah a nebudeme sdělovat, jaká ta strategie je.

28.05.2012

VIDEO: Vojtěch Lukáš: Poslanci snad zákon o stavebním spoření ještě změní!

Šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o změnách ve stavebním spoření.
24.05.2012

VIDEO: Karel Janeček: Vydám Chartu 2012!

Podnikatel Karel Janeček založil Nadační fond proti korupci. V rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o změnách, které by podle něj měli Češi udělat v politice.
23.05.2012

VIDEO: Jan Veleba: Premiér vyhrotil situaci se zemědělci!

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o středečních protestech zemědělců.
22.05.2012

VIDEO: Pavel Dobeš: Rekonstrukce D1 se ze začátku dotkne provozu málo!

Ministr dopravy Pavel Dobeš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o výstavbě silnic nebo opravě dálnice D1.
17.05.2012

VIDEO: Jiří Dienstbier: V ČSSD je kvůli kauze Rath znechucení!

Senátor Jiří Dienstbier mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kauze bývalého spolustraníka Davida Ratha.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.