VIDEO: Miroslav Jansta: Proti Hušákovi máme dost důkazů. Věřím, že skončí ve vězení!

Publikováno: 07.05.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda ČSTV Miroslav Jansta mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o společnosti Sazka

Moderátor (Václav Moravec):
Znik značky ČSTV, dojít by k němu mělo na sklonku letošního roku. Český svaz tělesné výchovy by se měl od příštího roku transformovat v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby a měl by se starat o majetek. Valná hromada ČSTV navíc před deseti dny dala zelenou přípravě žaloby o náhradu škody na Aleše Hušáka jako hlavního viníka ztráty loterijní společnosti Sazka. Tady jsou slova šéfa ČSTV Miroslava Jansty:

Záznam Miroslava Jansty:
Tam není jeden viník, ale jeden viník nese zákonnou odpovědnost, to je předseda představenstva, generální ředitel a to je Aleš Hušák. Ty viníky já jsem tady pojmenoval, to bylo představenstvo, akcionáři, každý se na tom nějakým způsobem podílel, ale někdo měl tu hlavní rozhodovací pravomoc a někdo předával informace a to byl generální ředitel, který manipuloval s fakty, s čísly, s posudky. Jestli bude spravedlivě potrestán, to už nezáleží na nás, to záleží na orgánech tohoto státu.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před deseti dny Rádio Impuls slova předsedy Českého svazu tělesné výchovy Miroslava Jansty. ČSTV žalobu na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka podat přímo nemůže, pouze ji připraví a předá svým zástupcům v orgánech Sazky. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech. Pozvání přijal právě předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta. Děkuji, že jste hostem Rádia Impuls, přeji hezký dobrý den.

Host (Miroslav Jansta):
Taky dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Zhruba týden má Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nového šéfa, profesora Petra Fialu. Už jste měl tu čest ho vidět osobně?

Host (Miroslav Jansta):
Neměl jsem tu čest, zatím jsem ho viděl jenom v televizi. Vzhledem k tomu, že jsem o něm zatím slyšel všechno nejlepší, tak se těším na náš první rozhovor. Trošku mě mrzelo, že když jsem poslouchal jeho inauguraci u pana prezidenta, že nepřipomněl taky, že se cítí odpovědným vůči sportu, ale myslím si, že potom to vynahradil, protože v další řeči už o tom mluvil, takže doufám, že se naladíme na jednu notu. Já jsem dříve v mládí také dělal vysokoškolský sport, učil jsem na vysoké škole, takže jde o vysokoškolského kantora, tak doufám, že najdeme určité styčné plochy, kde se budeme moci bavit o problematice, která nás oba zajímá. Jeho budou zajímat školy, mě sport a školy.

Moderátor (Václav Moravec):
Není právě problém u každého ministra školství, že v té inaugurační řeči zapomíná na sport, protože je sport až ten poslední, respektive tělovýchova, poslední v tom dlouhém názvu Ministerstva školství?

Host (Miroslav Jansta):
No určitě, a hlavně by to neměla být tělovýchova, měl by tam být hlavně sport, protože ve sportu je i ta tělovýchova a ve sportu jsou další věci, jako je zrovna nějaké sociální chování, je v tom i zdraví, je tam určitá etika chování, takže já si myslím, že bychom měli možná říkat sport, ale hlavně si myslím, že by si sport vzhledem k tomu, jak 20 let byl odstaven na takovou slepou kolej, ať si poradí sám, tady máš Sazku, hraj si s tím, dopadlo to, jak to dopadlo, ta hra neměla pravidla a taky to dopadlo, že bez pravidel se to nařítilo do konkurzů a přišli jsme o ni. Díky několika talentům tady vyrostlo pár jedinců za těch 20 let, ale systémově jsme nevychovali nikoho. Sáblíková, která nám dělá radost, tak to je v podstatě přírodní úkaz, ty Šeberlové, Železní a takoví ti vlastně Změlíkové, ti mají původ ještě v bývalé socialistické tělovýchově, takže jediné, co se drží trošku na úrovni, je hokej, který díky především veřejné správě a městům, které je drží, tak fungují. Fotbal, který je všelidovou zábavou, tak díky šílenci jménem František Chvalovský, který je za svou šílenost teď souzen, protože zřejmě peníze nekončily tam, kde měly, to znamená, nevracely se zpátky bankám a zřejmě skončily ve sportu, což taky není dobré, když někdo je takový fanatik a peníze převádí do sportu ne příliš legálním způsobem. Takže když se zamyslíme nad těmi posledními dvaceti lety, kdyby tady nebylo pár šílenců, kteří vlastní Teplice, Liberce a další, tak tady ten sport neprodukuje špičku.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, kdyby se měnil kompetenční zákon, tak byste chtěl, aby se Ministerstvo školství přejmenovalo na Ministerstvo školství, mládeže a sportu?

Host (Miroslav Jansta):
No určitě. Ale chtěl jsem říct, to je jen ta špička, ale na ten spodek, na ty jednoty, na to se zapomnělo úplně, protože nechalo se financování přes Sazku, ale stát jednoty úplně nechal na vodě. Ono to bylo vůbec s tím, že při dělení Československa se děly ty hlavní věci, ale neřešila se ta transformace a myslím si, že teď je ta doba přenést prostě jednoty na financování tam, kam patří, to znamená k městu, k obci, ke kraji a o tom musíme začít diskutovat s novým ministrem a nejen s ministrem školství a sportu, ale i ministrem financí, případně premiérem a s opozicí, protože to není…

Moderátor (Václav Moravec):
Je to hlavní téma, které vy osobně, až vás pozve nový ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala, které s ním budete chtít probírat? Změnu financování a struktury organizace sportu v Česku?

Host (Miroslav Jansta):
No já bych chtěl v první řadě probrat změnu způsobu fungování sportu, vytvoření nového systému, potom udržení minimálně toho financování, co je a vymýšlet další způsoby financování a hlavně taky i v tom sportu se dohodnout o tom, aby ty peníze nemizely v tom sportu ve funkcionářích a mizely tam, kde mají být, to znamená u trenérů, u mládeže a u těch, co se o ten sport starají, aby to nebylo na dobrovolnících a rodinách, ale byla pomoc státu. A hlavně ještě jestli, jak jsem dobře rozuměl, on rozumí školství, já si myslím, že je důležité propojit sport a školství, protože já si myslím, že tím, že se zrušila povinná vojenská příprava, tak je rozhodně chyba, že sport není víc na škole, že nejsou aspoň tři hodiny, že pořád slyším, že se sport, dříve se takoví ti tělocvikáři nebo spíš tělocvikářky, ty daly balon a hrál se volejbal, hrál se fotbal a hrála se vybika, tak teď se hraje a hraje se florbal. Takže k žádné podstatné změně nedošlo, naopak je to ještě horší.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, chcete změnit i kurikulum na základních a středních školách v souvislosti s tou výchovou?

Host (Miroslav Jansta):
To mi nepřísluší, ale samozřejmě chtěl bych se o tom bavit, jak samozřejmě jednoty a kluby by mohly spolupracovat se školami, aby došlo nejen k spolupráci personální, ale i materiální, to znamená využití sportovišť. Protože co musíme udělat? Musíme udělat inventuru sportovišť, protože vezměte si, že za posledních 20 let došlo k obnově jenom dvou procent infrastruktury sportovní, což je tristní. Takže tam je taky důležitý moment, který je potřeba udělat systémově a já si myslím…

Moderátor (Václav Moravec):
Když vám ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala řekne, nemám peníze, protože se škrtá?

Host (Miroslav Jansta):
No tak potom už budeme úplně na chvostu, potom budeme už za Bulharskem v Evropské unii co se týká výdajů na jednoho obyvatele pro sport a to teda bude vizitka této vlády, takže to bude jenom náboj pro opozici. Tak se musí pan ministr rozhodnout, jestli dovede sport až za Bulharsko nebo jestli udržíme aspoň pozici mezi Maltou a Bulharskem.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to trochu vydírání člena České strany sociálně demokratické Miroslava Jansty?

Host (Miroslav Jansta):
Vůbec ne. Já veřejně kritizuji i členy Sociální demokracie, senátory za to, že nedodrželi volební program, protože připravili sport o dvě miliardy. Takže mě nezáleží, jestli je levý, pravý, mě záleží ten, kdo se o sport bude zajímat. Takže já jsem senátory veřejně kritizoval a kritizuji, mělo to výsledek ten, že jsem měl velmi dobrý rozhovor s panem předsedou Sobotkou, který to vnímá jako nedodržení volebního slibu. Připravujeme jednání teď na konec května v takové větší skupině, kde si máme vyříkat možnosti, co opozice může, protože něco podobného chci jednat i s vládními stranami TOP 09 a ODS, a chtěli bychom jako sportovci najít průsečík, to minimum, kde ty strany jsou si shodné, kam ten sport, jaké úrovně můžeme udržet. Jestli ty strany budou bojovat o to, jestli máme mít ministerstvo nebo máme mít vládní výbor nebo má být pět miliard nebo čtyři miliardy, to už je boj těch stran…

Moderátor (Václav Moravec):
A propos, vy byste chtěl vlastní ministerstvo sportu? V době, kdy lidé jsou naštváni na počet ministerstev a kdy je spíš snaha redukovat počet ministerstev?

Host (Miroslav Jansta):
Tak já bych nepotřeboval ministerstvo, já bych potřeboval jenom, aby ten ministr to vnímal a měl ten náměstek statut třeba státního tajemníka, aby ten náměstek měl pevnější pozici než má, aby nepřišel nějaký nový ministr a neměnil ho hned tím, že se mu nelíbí, aby ten náměstek měl nějaké rozhodovací pravomoci a myslím si, že to stačí. Ale je potřeba, aby byl respektován sport a to je o tom respektu obecném. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy chcete změnit i střešní organizaci nebo střechovou organizaci, tou by se v budoucnu pro český sport měl stát Český olympijský výbor. Šéf Českého veslařského svazu, místopředseda Olympijského výboru Jiří Kejval se hodlá na začátku listopadu na volební valné hromadě ucházet o post předsedy a Jiří Kejval k tomu ještě 19. dubna dodal:

Záznam Jiřího Kejvala:
Já bych jinak nekandidoval, kdybych necítil podporu. Myslím, že je to takový dlouhodobý proces a že jsme s kolegy tu práci nastavili už někdy zhruba v roce 2009, kdy jsme začali pracovat jakoby na novém financování českého sportu a já se chci dívat do budoucna a proto je strašně důležitá pro nás jednota ve sportu a pokud si sportovní svaz zvolí svého představitele, tak já se budu snažit prosadit to, co bylo v minulosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova místopředsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, která pronesl 19. dubna. Pokud by měl předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta, který je dnes hostem Rádia Impuls, říci, zda vy máte jasnou propracovanou strukturu a koncepci toho, jak sport financovat, protože jste přišli právě o příjmy z loterií, které jdou obcím a záleží na obcích, jestli je dají právě i do sportu, máte vy jasnou strategii, kde vzít peníze a nekrást, když to řeknu jinak?

Host (Miroslav Jansta):
No my tu strategii v současné době aktualizujeme, protože my jsme si hned, jak jsem byl zvolen, jsme vytvořili pracovní skupinu, kterou mimochodem právě řídil Jirka Kejval, který si vzal na starosti právě zajištění toho systému financování českého sportu, kterou dělali zkušení, když to řeknu, bafuňáři, kteří už se dlouho okolo sportu pohybují. Myslím to spíš manažeři než takoví ti klasičtí, kteří to dělají spíš jako hobby. A soustředili jsme se okolo firmy KPMG a spolu s ní jsme vytvořili takovou studii několikasetstránkovou, která je teď stažena do poměrně čitelné studie o tom, jak sport dostává peníze v Čechách, jaké je jeho postavení, ekonomické postavení a i příklady financování v okolních státech a…

Moderátor (Václav Moravec):
Které věci byste rádi prosadili?

Host (Miroslav Jansta):
No já si myslím, že by stačilo udržet v stávající době tři miliardy, co dostáváme ze státního rozpočtu, protože dostávali jsme 2,2 miliardy, pan Kalousek slíbil navýšení, navýšil to na 800, což dodržel, tak doufám, že to bude dál fungovat a…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale podle informací Rádia Impuls právě v souvislosti se škrty byste o těch 800 milionů, tedy to je ten Kalouskův přídavek ze začátku roku, byste o ně mohli přijít, pokud bude horší rozpočet.

Host (Miroslav Jansta):
To by bylo velmi nemilé a museli bychom nějakým způsobem přemýšlet, jak se proti tomu budeme bránit.

Moderátor (Václav Moravec):
Zatím nepočítáte s tím, že by vám Kalousek škrtl těch 800 milionů, které vám…

Host (Miroslav Jansta):
Tak bylo by to určité nedodržení slibu, který dal přes senátory, když je přiměl hlasovat pro to, aby když bylo zrušeno takzvané Dobro a poslanci schválili, že třetina má jít do sportu přímo, tak to zde bylo přehlasováno senátory a to je právě ta kritika, která jde vůči senátorům Sociální demokracie, že oni kývli na to, ano, 800 milionů se přidá a sebereme jim tady 2,5 miliardy z Dobra. Ale chtěl jsem říct, že to je jedna věc, je stát, a druhá věc je, že si myslíme, že by z některého sázení a přímo si myslíme kursové sázky, to je asi 400 milionů, by mohly navýšit státní rozpočet a jít na sport, a potom z loterií. No a myslíme, že bychom tím dosáhli pomalu už kolem čtyř miliard z rozpočtu a to už by bylo na to, abychom mohli udržet sport v rámci slušných mezí. Protože plánujeme samozřejmě i úspory uvnitř systému tím, že vytvoříme nový systém, zmenšíme, už teď jsme zmenšili byrokracii, kterou zmenšíme ještě o další funkcionáře, no a…

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik jste propustil funkcionářů jako předseda Českého svazu tělesné výchovy?

Host (Miroslav Jansta):
Tak já jsem měl výhodu v tom, že jsem propustil jenom čtyři, protože přede mnou, to je jediné, co můžu na panu Kořánovi ocenit, že už ten proces zeštíhlení započal on, takže já už jsem přišel k tomu, že už jsem dokončil. A teď chceme udělat novou restrukturalizaci, to znamená říci, kolik nám zůstane lidí na ČSTV pracovat, kolik na Olympijském výboru a kolik budou potřebovat ty střední a menší svazy, protože samozřejmě nemůžou si pořizovat malé svazy aparát na to, co ty velké svazy zvládají samy.

Moderátor (Václav Moravec):
A kolik má a propos ČSTV zaměstnanců teď aktuálně?

Host (Miroslav Jansta):
No když budu brát tu hlavu, tak je to asi 18, když budu brát celkem, protože tam jsou Nymburk a Podolí, tak je to asi 230.

Moderátor (Václav Moravec):
A tam je možnost ještě dál propouštět administrativní síly?

Host (Miroslav Jansta):
No já si myslím, že je spíš efektivně přeskupit.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená co?

Host (Miroslav Jansta):
Někoho propustit a někoho přijmout.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to myslíte? To znamená neefektivní a nevýkonné propustit a…

Host (Miroslav Jansta):
Já bych teď nikoho nechtěl plašit, abychom tady neříkali, že propustíme, ne, k tomu se vrátíme teď v souvislosti s tím, že připravujeme národní olympijská centra, právě Nymburk a chtěli bychom s lyžaři dohodnout Harrachov, chceme se dohodnout s FTVS, protože chceme propojit i školství se sportem, vystavět možná halu tady na FTVS, která by patřila Universitě Karlově, které bychom začlenili do takového olympijského komplexu pro přípravu reprezentantů…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno vy uvažujete o třech národních sportovních centrech, jedno v Nymburce…

Host (Miroslav Jansta):
Tak, Nymburk, Praha a Harrachov.

Moderátor (Václav Moravec):
S tím, že …

Host (Miroslav Jansta):
Případně tenisti Prostějov.

Moderátor (Václav Moravec):
A co bude se Strahovem, protože to je velká přítěž? Vy uvažujete o tom, že byste dělal v Praze národní sportovní centrum právě s Fakultou tělesné výchovy a sportu?

Host (Miroslav Jansta):
To znamená s Universitou Karlovou a s Fakultou tělesné výchovy, no a hlavně uvažujeme o tom, že bychom odešli ze Strahova, protože tam máme pozemky různě pokřížené s městem, takže my bychom nabídli pozemky městu, ať si pozemky bezplatně převede a za to nám bezplatně když ne do vlastnictví, tak do nájmu třeba na 50, na 100 let dá nějakou ze zbytných budov, kam bychom mohli přemístit svazy a ten zbytek aparátu.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno Praha by si se stadionem na Strahově mohla dělat co chce?

Host (Miroslav Jansta):
Tam musí být jeden konkrétní vlastník, zatím není jeden konkrétní vlastník. My vlastníme část menší, oni vlastní větší část. Jedna věc je Rošický stadion, o který má zájem fotbal, kde získal Mirek Prota peníze z FIFA, asi 200 milionů, na výstavbu centra, sídla Fotbalového svazu a zároveň by v podstatě budoval takový jako fotbalový stánek pro národní tým, s tím, že by se to tam skloubilo s atletikou, takže nahoře by byl fotbal a atletika. Takže já si myslím, že by byly dva konkrétní svazy, by tam zůstaly a my bychom odešli po dohodě s městem. Ale to je otázka těch měsíců, kdy se nám to povede. Protože nyní se udělá pasportizace pozemků a budov a čekáme teď na nějaký signál od města, kdy bude čas si nad tím sednout a v klidu to řešit.

Moderátor (Václav Moravec):
Které sporty by měl stát a vedení ČSTV nejvíc podporovat? Na to jsme se ptali v pražských ulicích. Tady jsou odpovědi:

Anketa:
Já si myslím, že asi letní sporty, že ty by se měly nejvíc jako, to znamená, já nevím, atletika, běh a takové, desetiboj a tak.

Mě se líbí krasobruslení, já sport vůbec nesleduji.

Rozhodně badminton, protože to je velmi krásný sport s netradičním míčkem.

Já nejsem příznivcem sportu, takže mě je to úplně jedno.

Spíš bych podpořila školní aktivity, sport na školách, aby měly děti více výběru.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova několika náhodně oslovených respondentů v pražských ulicích. Když předseda Českého svazu tělesné výchovy Miroslav Jansta, který je dnes hostem Rádia Impuls, říká, že čtyři miliardy by byla, řekněme, už lepší částka, se kterou byste byli spokojeni jako ČSTV, to znamená, že vám chybí zhruba miliarda, tak máte jasnou představu, že byste měnili i financování jednotlivých sportů v rámci ČSTV či jednotlivých svazů?

Host (Miroslav Jansta):
No my bychom zaměnili jenom klíč, jakým způsobem jsou rozdělováni, aby byl čitelný pro všechny svazy, protože teď 19 menších svazů nedostalo z toho státu. Některé si myslím, že po zásluze, některé si myslím, že vypadly po nezásluze, to znamená, že je naším úkolem právě v novým ministrem se dohodnout o pracovní skupině, která by našla taková obecná pravidla, co je to svaz, co stát uznává za svaz, aby nevznikaly tedy různé svazy, protože se tam rozhádají, dva bojové svazy se rozhádají, oni mají Unii bojových umění, dva se odštěpí a mají svaz a budou chtít dostávat peníze, ne. Jde o to, co je to svaz, kolik…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy teď narážíte na iniciativu Sport 2012, kde si právě 18 svazů stěžuje a napsalo i vám.

Host (Miroslav Jansta):
Přesně tak.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy jak ty zástupce uspokojíte?

Host (Miroslav Jansta):
My jsme dostali pět milionů korun od státu, které máme rozdělit pro ně a pak jsme vytvořili takový fond solidarity, kde všechny svazy dávají jedno procento ze svého rozpočtu, teda z toho, co dostaly od státu, přesunout na ty malé svazy, ale je to samozřejmě provizorní řešení pro letošní rok. Proto na příští rok bychom chtěli mít už vydiskutováno, který svaz proč nedostane a nebo kolik proč dostane. Protože ty ostatní velké svazy v podstatě jsou tím klíčem uspokojené, ty malé ale pochopitelně ne. Takže teď jde o to…

Moderátor (Václav Moravec):
A podle vás po právu?

Host (Miroslav Jansta):
Myslím si, že úplně po právu ne, ale to je moje subjektivní hledisko. Já nejsem…

Moderátor (Václav Moravec):
Protože vy jste zástupcem velkého svazu, tak…

Host (Miroslav Jansta):
Přesně tak, takže já nemůžu, to není objektivní. Já si myslím, že právě musíme najít objektivní hledisko a to samozřejmě není jenom otázka nějakého Jansty, ale je to otázka více lidí, představitelů státu a představitelů i těch malých svazů, ale hlavně, vracím se na začátek, vytýčení si co to je svaz. Jinak chtěl bych, jestli jste říkali ty názory těch občanů, tak mě přesně kolidoval ten názor poslední té občanky, která říkala, já si myslím, že škola, škola je ten základ. Zase se vracím na začátek, škola by měla umožnit právě různé alternativy toho sportu tím, že nabírala to portfolio vztahů s těmi kluby jednotlivými a hlavně by se ty sporty tam provozovaly s tím, že ty děti stejně, jestli začnou rodiče, když si moje první dcera a byl jsem rád, že chodila na basket a když v sedmé třídě za mnou přišla, že chce s basketem skončit, tak jsem nedělal, jako dobře, byl jsem rád, že přišla s tím, že končí basket a dělá něco jiného, dělá džiu-džitsu a dělá to doteďka, je jí 17 a jsem spokojený, že má naplněný týden, dvakrát, třikrát týdně trénuje, takže to pro mě bylo důležité a myslím si, že takhle by se mělo přistupovat, hlavně, že ty děti něco dělají, protože sport přináší opravdu spoustu, spoustu pozitivních věcí a myslím, že čím méně se sportuje, tím vzniká víc těch problémových skupin a všeho možného, co je s tím spojené a ten stát si to, pak tam posílá policisty, pak vznikají ministři pro, já nevím, jaké národnostní menšiny. Kdyby se té národnostní menšině daly peníze na nějaký fotbalový tým, protože většinou hrají všichni fotbal, který by soupeřil s těmi gadžama, jak oni říkají, tak já si myslím, že i je by to hnalo v něčem pozitivním a nemlátili by těm bílým děti.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváte na vaši valnou hromadu Českého svazu tělesné výchovy, tak novináři před deseti dny nejčastěji psali právě o žalobě na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka. Jak daleko jste se sepsáním té žaloby?

Host (Miroslav Jansta):
Já čekám na kolegu, renomovaného advokáta, s kterým jsme dohodnuti, že tu žalobu podá. On je v zahraničí, vrací se po 15. května. Má nějaký koncept namyšlený a budeme se o tom bavit a já myslím, že do konce května žaloba bude vypracována a podána.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte už jasnější představu o částce, za kterou budete Aleše Hušáka žalovat, protože Hospodářské noviny psaly o 900 milionech korun?

Host (Miroslav Jansta):
Já říkám, že ta částka může být od deseti milionů až po miliardu, záleží podle toho, které konkrétní kroky budeme hodnotit a jak hodnotit a zřejmě tam budou nastupovat i znalci. Ono to nebude jednoduché.

Moderátor (Václav Moravec):
A Aleš Hušák na to reagoval slovy, že je rád, že se konečně u soudu prokáže, že i vy jste stál za pádem loterijní společnosti Sazka, protože jste nahrával právě současným akcionářům Sazky, KKCG a PPF.

Host (Miroslav Jansta):
Tak já jsem nahrával všem akcionářům, kteří byli ochotni dávat sportu, to znamená byla ochotná sportu dávat Penta, byla ochotná dávat KKCG, byla ochotná dávat PPF, ale jenom do té doby, než Aleš Hušák stáhnul žalobu, která ležela na soudě. Takže Aleš Hušák může říkat cokoliv, Aleš Hušák je pro mě zbankrotovalý zaměstnanec, který může, v podstatě zločinec ve sportu, to je tvrzení zločince a zločinec se hájí čímkoliv a bude házet špínu na kohokoli, jako ji ostatně házel vždycky, i když byl na vrcholu.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to, že mu to vlastně, když mluvíte o Aleši Hušákovi, o tom bude rozhodovat soud nebo o tom může jedině rozhodnout nezávislý soud v České republice. Není to tak, že je-li on zločinec, tak mu k té zločinnosti napomáhali lidé včetně šéfa Českého olympijského výboru a všech lidí, kteří byli v představenstvu či dozorčí radě Sazky a to byli vaši kolegové?

Host (Miroslav Jansta):
To já jsem říkal, to já jsem na té valné hromadě říkal, že nese odpovědnost představenstvo a jmenoval jsem jenom toho jediného člověka, který na tom představenstvu opravdu, co mám zprávy, vystupoval a nikdo mi to nezpochybnil, pak jsem říkal i ty, kteří občas vystoupili další. Jinak tím, že jsem o ostatních nemluvil, tím jsem jasně řekl, že asi tam byli jenom pasivně. To jsem říkal o dozorčí radě, která dozorovala a nic nedozírala. Mluvil jsem o valných hromadách, kdy všichni zvedali ruce, to jako, to kdybych vyjmenoval konkrétně, to je výčet desítek, možná stovek lidí, ale já nejsem soud, já jako, a hlavně mi nepřísluší moralizovat. Ono to bylo v nějaké době, tam byly různé odpovědnosti a já jsem upozorňoval, že taky odpovědnost nese stát. Protože stát absolutně abdikoval na svoji kontrolní funkci v 97-98 a tam došlo ke změnám, protože když se zakládala a transformovala Sazka v roce 92, tak tehdejší ministr Piťha podepsal ve smlouvě, že stát nominuje jednoho člena do představenstva a jednoho člena do dozorčí rady a výtěžek se rozděluje na Ministerstvu školství a mládeže a tělovýchovy. A to od roku 97-98 zmizelo, takže ta kontrola, která byla státu, zmizela a nikdo ani nehlesl. Takže ono taky víte, ono teď všichni křičí, způsobili jste si to sami. Ano, způsobili jsme si to sami za pomoci někoho. Ale já jsem řekl, ukazoval jsem na hlavu, ukázal jsem, vysvětlil jsem, proč ukazuji na hlavu a ta hlava, protože já říkám zločinec v uvozovkách, zločinec to, že to zkrachovalo, říkám, ale mě nepřísluší ho nazývat zločincem, protože on tak může být nazýván jenom tehdy, jestliže bude odsouzen.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale v to vy věříte zjevně?

Host (Miroslav Jansta):
Já si myslím, že jestli tady je primární nějaká obyčejná spravedlnost a ty věci, které tam předložíme, si myslím, jsou na odsouzení, tak …

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, máte dostatek důkazů?

Host (Miroslav Jansta):
No to, co zatím mám, tak jsou důkazy, protože já jsem si to musel opatřovat sám. My jsme neměli žádné podklady, protože všechno odešlo na tu novou Sazku a my jsme dostali nějaké materiály, on pan Hušák když odcházel, tak jich řadu zřejmě zničil, smazal, nejsou tam žádné záznamy, protože každé představenstvo se natáčelo, co mi říkali členové představenstva, s kterými jsem mluvil, žádné záznamy prý neexistují, takže byly smazány. Takže já nejsem od toho, abych prováděl šetření. Já jsem ještě dokonce advokát, takže já spíš hájím, než abych někoho. My vypracujeme žalobu, advokát vypracuje žalobu, my mu dáme podněty, no a nastupuje státní orgán.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda Českého svazu tělesné výchovy, advokát Miroslav Jansta. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls, těším se příště na shledanou.

Host (Miroslav Jansta):
Děkuji.

09.05.2012

VIDEO: Vlastimil Picek: Jméno mého nástupce bude během července!

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek mluvil o v rozhovoru pro Rádio Impuls o zahraničních misích nebo o svém odchodu z čela štábu.
03.05.2012

Zuzana Roithová: Ukrajinu čekají sankce kvůli věznění expremiérky Tymošenkové!

Europoslankyně a kandidátka na prezidentku za KDU-ČSL Zuzana Roithová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o své kandidatuře.
02.05.2012

VIDEO: Lubomír Zaorálek: Novým kandidátem ČSSD na křeslo prezidenta nebudu!

Místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vládních reformách. Také o případné kandidatuře na prezidenta.
30.04.2012

VIDEO: Vladimír Dlouhý: Češi potřebují mít perspektivu!

Ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi.
26.04.2012

VIDEO: Jiří Pospíšil: Zachování doživotní imunity je chyba!

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o imunitě zákonodárců.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.