VIDEO: Marie Benešová: Tušila jsem, že Středočeský kraj hodně utrácí!

Publikováno: 29.05.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o kauze Davida Ratha.

Moderátor (Václav Moravec):
Sociální demokracií už třetí týden otřásá kauza bývalého hejtmana Davida Ratha. Středočeský kraj ruší problematické zakázky dohromady za téměř dvě miliardy korun. jde zejména o opravy silnic, ale také o zakázku na rekonstrukci Buštěhradského zámku, kvůli které je nejen poslanec David Rath, ale i další lidé stíháni. Tady jsou slova krajského náměstka pro dopravu z ČSSD Robina Povšíka:

Záznam Robina Povšíka:
1,1 miliardy jsou silnice v tuto chvíli, Uhlířské Janovice, to je přes 200 milionů korun, zámek Buštěhrad je taky přibližně asi 215 milionů korun a zapomněli jsme říct ještě jednu, myslím si, docela důležitou věc, která dneska byla zrušena, ale ne definitivně, zároveň byla pověřena mladoboleslavská nemocnice, aby připravila nové výběrové řízení a to je dostavba druhé etapy generelu mladoboleslavské nemocnice.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v pondělí Rádio Impuls slova středočeského krajského radního pro dopravu Robina Povšíka z ČSSD. Policie viní Davida Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Ten má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Hostem dnešních Impulsů je bývalá nejvyšší státní zástupkyně, místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Benešová. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Host (Marie Benešová):
Dobrý podvečer.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovolte osobnější otázku, kdy jste naposledy byla v kladenské nemocnici?

Host (Marie Benešová):
No, to je hodně dlouho, protože poslední operaci jsem absolvovala v motolské nemocnici, takže marně pátrám. Zaplaťpánbůh nepotřebovala jsem to. Ale mám tam zaměstnaného muže, takže vím z toho prostředí docela dost.

Moderátor (Václav Moravec):
A co vám váš muž říká v těchto dnech, kdy vás jako Kladeňačku a jako místopředsedkyni sociálních demokratů bezesporu lidé i spojují s kauzou Davida Ratha, protože jste součástí nejužšího vedení Sociální demokracie?

Host (Marie Benešová):
Tak samozřejmě, že spojují, to prostě nesmažeme, to tak logicky nastává. Nicméně já jsem Davida Ratha nějak výrazně neznala, ani jsme se nepromítli v nějakém bližším kontaktu, takže těžko k jeho osobě můžu cokoliv říkat. A pokud jde o manžela, no tak ten takové varovné zprávy nosil už delší dobu.

Moderátor (Václav Moravec):
Tušili jste tedy doma…

Host (Marie Benešová):
No tak určitě jo, protože se tam budovaly prostě chodby, které byly zbytečně veliké, nedalo se to vytápět, osvícené nesmyslným množstvím žárovek a prostě ti lékaři si kladli otázku, k čemu to je dobré, když třeba ty vlastní prostory pro pacienty jsou daleko menší a kdo to bude platit, ten otop a to svícení?

Moderátor (Václav Moravec):
Muselo to podle vás jako vnějšího pozorovatele, ale zároveň i jako místopředsedkyni sociálních demokratů dojít tak daleko?

Host (Marie Benešová):
No tak to si vždycky klademe, když je malér a já jsem…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak si na to odpovídáte v těchto dnech?

Host (Marie Benešová):
Jak si na to odpovídám? No někde se určitě stala chyba, já si myslím, že to budeme teprve analyzovat, dopady a příčiny vůbec této kauzy, protože zatím na to nebyl ani čas, protože ta kauza graduje, bych řekla a ještě se bude vyvíjet, takže uvidíme, jak to uzavřou potom orgány činné v trestním řízení a kdo všechno bude viníkem. To ještě taky netušíme. To se může odvíjet ještě dál a může třeba víc lidí být obviněno. To je zatím start té kauzy. Takže takhle na to nahlížím.

Moderátor (Václav Moravec):
Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů, jehož jste součástí, tak vyzval středočeskou organizaci ČSSD k vyvození zásadní personální odpovědnosti. Richard Dolejš, šéf středočeských sociálních demokratů, už řekl, že by se mělo poroučet kompletně celé vedení středočeské organizace, ale stále ještě nevíme, jak velká ta personální obměna bude. Podíváte-li se na fungování středočeské ČSSD a té dosavadní v uvozovkách očisty neočisty, co si o tom myslíte?

Host (Marie Benešová):
No tak oni se brání, že nic neprovedli, přitom je tam usnesení ústředního výkonného výboru, takže pokud to usnesení nebude respektováno, tak samozřejmě přijdou dopady nějaké. Nelze nerespektovat usnesení ústředního výkonného výboru.

Moderátor (Václav Moravec):
Přijde vám zatím, že, řekněme, Středočeši tu věc oddalují, že by jejich řešení mohlo být rychlejší?

Host (Marie Benešová):
Těžko říct, já s nimi v takovém úzkém kontaktu, s tím vedením, nejsem, já si myslím, že komunikují s předsedou nebo se statutárním místopředsedou a nějak se to tam vyvíjí. Já v podstatě tím, že nejsem v Poslanecké sněmovně a nemám ten přímý každodenní kontakt s tím nejužším vedením, tak jsem trochu ochuzena o ty informace třeba čerstvé, takže nechci předjímat. Já si myslím, že nějaká komunikace tam určitě probíhá.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Petr Nečas, také předseda občanských demokratů, varoval v pondělí při sestavování lídrů své strany pro krajské volby před politickým stylem Sociální demokracie v krajích. Neodpustil si v té souvislosti kritiku kvůli kauze poslance Davida Ratha:

Záznam Petra Nečase:
Podívejme se na obrovský nárůst zadlužení, který provází Středočeský kraj, jako typický projev krajské politiky České strany sociálně demokratické. Podívejme se na kult osobnosti, na ten papalášský styl, který nastolili ve Středočeském kraji a který je opět typickým příkladem sociálně demokratické politiky na krajské úrovni. A podívejme se na výsledky spolupráce s Komunistickou stranou na krajské úrovni. Toto je typický projev krajské politiky České strany sociálně demokratické. Středočeský kraj je ukázka, typická ukázka, nikoliv výjimka v krajské politice sociálních demokratů.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval v pondělí předseda vlády a předseda občanských demokratů Petr Nečas. Až budete probírat na nejbližším grémiu sociálních demokratů, jak vlastně se přizpůsobit tomuto stylu, protože jsou čtyři měsíce před krajskými volbami, jak by Sociální demokracie podle Marie Benešové, místopředsedkyně strany, která je hostem dnešních Impulsů, měla odpovědět na tato slova?

Host (Marie Benešová):
Tak já především chci reagovat na to, co pan Nečas říkal. Já si myslím, že to není pravda, že to otáčí do protiútoku a že ty argumenty, které má, já trošku znám už tu jeho argumentaci, to je takový styl nejlepší obrana je útok, takže třeba papalášský styl si myslím, že jsme odbourali a že jsme pro to udělali hodně a jestli někde nějak…

Moderátor (Václav Moravec):
David Rath není papaláš?

Host (Marie Benešová):
No tak jestli to tam třeba doznívalo zrovna tady v tomto případě, budiž, ale myslím si, že to je právě jedna z věcí, o kterou se snažíme, aby byla vynulována, aby tento styl se prostě nepromítal v té straně. Pokud jde o to zadlužování, tak to se musím smát, to je v přímém jako rozporu s tím, co bylo konstatováno. Rozhodně hejtmani nezadlužují nějakým způsobem ty kraje a mají na to v podstatě dost zpráv závěrečných a mají výstupy z Bruselu a tak dále. Takže to si myslím…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale že se s evropskými fondy nakládá ne zcela hospodárně a to nejen ve Středních Čechách, ale i v krajích dalších, nakolik jste v rámci Sociální demokracie přemýšleli nad tm, že pokud Petr Nečas bude v této rétorice pokračovat, tak mu můžete oplatit stejnou mincí, protože v rámci toho papalášského stylu s ODS vládnete v některých krajích, například v kraji Ústeckém, kde vysoký úředník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner tvrdí, že rozdělování evropských dotací právě v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel sociálních demokratů a ODS. Jen pro úplnost…

Host (Marie Benešová):
No ale pak se ptám, proč už to dávno nezrušil a těm svým členům nedomluvil, že by v takovéto koalici neměli být? To se prostě vykřikuje…

Moderátor (Václav Moravec):
Když tedy Petr Nečas kritizuje papalášský styl, tak ODS je jeho součástí?

Host (Marie Benešová):
No tak určitě, protože ty koalice vznikly z vůle obou stran a ne jenom z jedné. My jsme rozhodně nenásilnili ODS, aby vstoupila někde do takových koalicí. A panu Nečasovi se nejen nelíbí koalice s nimi, ona se mu nelíbí koalice s komunisty a ono jaksi na té nižší úrovni to bohužel asi jinak nejde. Prostě koalice nějaká se sestavit musí a musí se prostě vládnout. No tak je logické, že to není jednoduché.

Moderátor (Václav Moravec):
Zmiňoval jsem předražování zakázek, ve které jsou evropské fondy v Ústeckém kraji. Vy máte, řekněme, doporučení vedení sociálních demokratů ve vztahu k Ústeckému kraji, že by měla skončit koalice s občanskými demokraty, respektive že poškozuje Sociální demokracii právě to společné vládnutí v kraji Ústeckém, kde už bylo i zatýkání kvůli evropským fondům, byť se netýkalo politiků, ale úředníků a teď ono obvinění vysokého úředníka dotačního úřadu Severozápad Leo Steinera. Nakolik vás to nechává v klidu, protože vy patříte k lidem, kteří se poměrně často zastávají hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové?

Host (Marie Benešová):
No tak já jsem přesvědčena, že paní hejtmanka není žádný Rath, jako ta rozíhdně nic v krabicích nenosila a jsem o tom bytostně přesvědčena a ono je to takové módní…

Moderátor (Václav Moravec):
A nemyslíte, že to tak trochu v Ústeckém kraji funguje jako u Rathů ve Středočeském?

Host (Marie Benešová):
Já si to nemyslím. Já s nimi poměrně často komunikuji, protože jsme byly zvolena zejména tedy hlasy Severočechů, takže tam často jezdím, komunikuji s nimi, nemají to tam jednoduché…

Moderátor (Václav Moravec):
A není to tak, že ruka ruku myje, proto se jich zastáváte, Severočechů, ale když zmíním…

Host (Marie Benešová):
Ale podívejte se, pane redaktore, já tu funkci mám neplacenou, vůbec nic z toho nemám, žádné krabice si nenosím, takže já jenom pozoruji, co vidím a on pan Steiner jaksi, jak to na mě dělá dojem, tak je spíš loutkou v něčích rukou.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, on je předsedou krajské KDU-ČSL…

Host (Marie Benešová):
Tak, ale vzniká tam budoucí koalice, ve které figuruje pan Rabas, pan Paroubek a právě…

Moderátor (Václav Moravec):
Přemysl Rabas je ze Strany zelených, Jiří Paroubek z LEV 21. Chcete tím tedy říci, že ta obvinění, která vznáší Leo Steiner, když například mluví o předražení rekonstrukce silnice 1/7 z Loun k Ročovu, kterou zadal Ústecký kraj začátkem loňského roku za 232 milionů korun sdružení firem Silnice Group a AZ Sanace, tak tedy že on je navedený proti velké koalici ODS a ČSSD a že za tím je Jiří Paroubek a Přemysl Rabas?

Host (Marie Benešová):
Já to samozřejmě nemůžu dokázat, já se to domnívám, že tam může figurovat takovéto seskupení. Oni budou, pokud vím, sestavovat jakousi novou formaci Pro Sever, takto budou kandidovat, a myslím si, to, co pan Steiner předvedl, to byla pouze politická prostě proklamace. Já jsem žádné důkazy nezaznamenala na toto téma, že by dal na stůl.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale kdybych vám řekl, že vlastně on pokračuje v té logice a že to nejsou žádné vymyšlené věci, protože loni v březnu zatkla policie ředitele ROP Severozápad, pana Kušníře, kvůli podezření, že bral za přidělování evropských dotací úplatky a soud zatím sice o tom případu nerozhodl, ale Kušníř byl až do zimy ve vazbě, to znamená, že si jasně…

Host (Marie Benešová):
Ale pan Kušníř není hejtmanka Vaňhová a nemá s tím hejtmanstvím mnoho společného. Pokud vím, tak v ROPu je 16 lidí a jedním z těch 16 řadových je hejtmanka.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale nemyslíte, že občanští demokraté, potažmo sociální demokraté vytvořili opravdu takový podobný systém, jako ve středních Čechách…

Host (Marie Benešová):
Ať položí důkazy na stůl. Já jsem zatím žádné neviděla. On odkazoval na dopisy paní hejtmanky, ty dopisy jsem viděla a to byla standardní korespondence, kdy ona v podstatě zvolila opravný prostředek, na který má právo a ten vyhrála. To nebyl důkaz o korupci. A to bylo předloženo, pokud vím, v pondělí na tiskové konferenci novinářům.

Moderátor (Václav Moravec):
A jinak řečeno si ale i po obvinění pana Kušníře a teď jeho případu, který je u soudu, nemyslíte, že je cosi shnilého v evropských fondech v Ústeckém kraji?

Host (Marie Benešová):
Uvidíme, pokud vím, on měl poznatky předat policii. Takže uvidíme, co policie vyšetří a jak validní ty poznatky byly. To, co předložil a co mělo dokazovat maximum korupce, to jsem viděla a to jsem se musela pousmát spíš.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik máte obavy, že všechny ty věci, které se týkají evropských fondů a jejich obhospodařování v krajích v čele s kauzou Davida Ratha, výrazně poškodí sociální demokraty v krajských volbách?

Host (Marie Benešová):
Víte, já si myslím, že tady se hraje velká hra o to přehodit odpovědnost z Ministerstva financí právě na hejtmany a na ty kraje. A že tuto hru hraje Ministerstvo financí, které je odpovědné právě za tyto programy a které je odpovědné za audit. Protože oni jsou auditním orgánem, to prostě ze sebe nesetřesou a tam je jistá parta lidí, která je dokonce ve střetu zájmů. Na to jsme taky rovněž upozorňovali. Pokud vím, dneska měl k tomu tiskovou konferenci pan Zaorálek a pan Špidla, kteří to tam přímo jako označili takto. A pokud vím, tak ta zpráva, která se na nás řítí z Evropské komise, tak bude směřovaná právě na Ministerstvo financí, které nese odpovědnost.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale promiňte, kraje jsou poměrně autonomní v obhospodařování i v auditech evropských fondů…

Host (Marie Benešová):
Určitě, ale oni ji vytýkají, jak si nastavily systém, jak si nastavily metodiku, ale za to může právě Ministerstvo financí.

Moderátor (Václav Moravec):
Když je řeč o krajských volbách, právě dnes jsme se také dozvěděli, že poslankyně sociálních demokratů Milada Emmerová by měla být volebním lídrem Strany práv občanů Zemanovců a to v krajských volbách v Plzeňském kraji. O to ji požádal Miloš Zeman a Milada Emmerová říká, že by chtěla zůstat členkou sociálních demokratů a přijmout to lídrovství. Co si o tom myslíte?

Host (Marie Benešová):
No tak já si myslím, že to asi nepůjde, že se bude muset paní Emmerová rozhodnout. Buď teda půjde k Zemanovi a nebo zůstane v Sociální demokracii. Já jsem kdysi také jaksi tento problém řešila a musela jsem se také rozhodnout. Prostě nemůžete sedět na dvou židlích.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale Milada Emmerová chce požádat vedení ČSSD, tedy i vás jako místopředsedkyni, protože podle stanov potřebuje na to své lídrovství souhlas. Považovala byste tedy za realistické, že by vedení ČSSD dalo Emmerové souhlas k tomu, aby byla lídrem kandidátem Strany práv občanů Zemanovců?

Host (Marie Benešová):
Já mám paní Emmerovou velice ráda, velice ráda s ní komunikuji, ale myslím si, že ten souhlas udělen nebude, že to není možné. Ale uvidíme. V každém případě bude…

Moderátor (Václav Moravec):
Nepřijde tím ale Sociální demokracie o výraznou tvář v Plzeňském kraji, byť Milada Emmerová odmítla kandidaturu do Senátu, protože…

Host (Marie Benešová):
Tak já si myslím, že je to na ní, že to je její volba, jestli bude kandidovat nebo jestli se bude dále soustřeďovat za Stranu práv občanů a nebo jestli zůstane. To nikdo za ni nevyřeší.

Host (Marie Benešová):
Nemůže být Milada Emmerová, pokud se tedy rozhodne opustit řady ČSSD, jedním z prvních kroků možného štěpení ČSSD teď před krajskými volbami?

Host (Marie Benešová):
No já si osobně nemyslím, ale uvidíme, kolik ještě takových adeptů by mohlo jako přijít s podobnou…

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že jich je víc?

Host (Marie Benešová):
No nemyslím, já prostě, mě se dneska někdo z novinářů na to ptal a označoval třeba pana Palase takto, ale já o tom mnoho nevím. Já jsem se to dozvěděla prakticky dneska z médií, že má tento problém, že ho řeší, že se obrátila na vedení. Problém jistě bude vyřešen, jistě ji na to vedení odpoví, ale nemyslím si…

Moderátor (Václav Moravec):
Řeknete jí, ať se raději vzdá členství v ČSSD, protože kandidovat za…

Host (Marie Benešová):
Tak pokusíme se jí přesvědčit, aby určitě zůstala, protože si myslím, že je to výrazná tvář, no.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže by to byla velká prohra, pokud by Sociální demokracie o Miladu Emmerovou přišla?

Host (Marie Benešová):
Tak určitě je tam známá, vážená.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže by to byla prohra pro Sociální demokracii?

Host (Marie Benešová):
Těžko hodnotit, jestli prohra, ale byla by to ztráta určitě.

Moderátor (Václav Moravec):
Marie Benešová svého času byla nejvyšší státní zástupkyní. Když se podíváte na kauzu Rath a práci ústecké dozorující žalobkyně Lenky Bradáčové, nad čím především přemýšlíte?

Host (Marie Benešová):
No tak ta kauza je výrazná tím, jak byla brilantně a rychle, bleskově nastolena.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, pracovali na ní půl roku, to zase není tak bleskové.

Host (Marie Benešová):
Pracovali na ní půl roku, nicméně se podařilo to utajit, což se v našem státě málokdy stává, takže to je určitě úspěch. Razance, s jakou byli nasazeni policisté, odposlechy prostorové a další, je tam poněkud prostě výrazná a člověk si musí v této souvislosti klást otázku, proč třeba se tomu neděje u Open Card, proč se tomu neděje u IZIPu, proč se tomu neděje u dalších kauz…

Moderátor (Václav Moravec):
To je teď nějaká nová strategie, že jste se všichni ve vedení ČSSD rozhodli, že budete rozdělovat policii a státní zástupce na ty opoziční a koaliční?

Host (Marie Benešová):
Je to takový dualismus. Prostě ta policie by měla fungovat ve všech těch krajích stejně a ne, že Ústecký kraj bude výrazný, bude zde podávat neuvěřitelné výkony a ostatní kraje jakoby se tam nechumelilo. Takže se ptám, proč tomu není i jinde.

Moderátor (Václav Moravec):
A práci Ústeckého kraje považujete, tedy orgánů činných v trestním řízení, žalobců a policistů, za dobrou?

Host (Marie Benešová):
No tak určitě přinesla výsledky, bylo to bleskové, překvapivé, určitě je potřeba se nad tím zamyslet. Některé třeba jsou tam momenty, které zaráží, ale to bude…

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například?

Host (Marie Benešová):
No tak to řeší teďka ta obhajoba, ta místní příslušnost a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
Opravdu si myslíte, protože státní zástupci, alespoň to tvrdí advokáti Davida Ratha, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje? Jako bývalý nejvyšší státní  zástupce myslíte si, že to je argument, který je na místě?

Host (Marie Benešová):
No tak na to vám těžko odpovím, protože neznám spis. V každém případě ten argument je na místě. Kdybych byla v pozici jaksi obhajoby, tak bych si také kladla tuto otázku, proč to nebylo předáno, protože většina trestné činnosti se stala ve Středočeském kraji, aktéři tam bydlí, skutky se tam staly…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale ty firmy losovač…

Host (Marie Benešová):
Jedna firma pochází jaksi okrajově teda z toho Severočeského kraje, nicméně jsem zaznamenala v médiích, ale pouze v médiích, že kauza byla konzultována s Nejvyšším státním zastupitelstvím, kde se narodila jakýmsi trestním oznámením bývalého policisty…

Moderátor (Václav Moravec):
Nejvyšší státní zastupitelství dostalo ono trestní oznámení.

Host (Marie Benešová):
Tak. Čili byla dohledována, mám-li to říct, nebo nějak prostě zpravodajována z toho Nejvyššího státního zastupitelství, to si nepochybně vyžadovalo minimálně informace k ní a pokud se nechala ta kauza dál v tom Severočeském kraji, tak zřejmě to je pokryto jaksi souhlasem toho Nejvyššího státního zástupce.

Moderátor (Václav Moravec):
Bohužel nebo bohudík podle vás?

Host (Marie Benešová):
Já netvrdím ani tak ani tak, říkám vám, že neznám spis, tak se neodvažuji vůbec hodnotit.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že kauza Davida Ratha a to, jak fungují žalobci a policisté v Ústeckém kraji, ukazuje, jak nefunguje státní zastupitelství v Praze a, Vrchní státní zastupitelství? Souvisí ti podle vás s tím?

Host (Marie Benešová):
No tak v každém případě jak jsem tady už řekla, je to podivné, někde to jde, někde to nejde. Takže někde se třeba nespustí domovní prohlídky, někde se spustí. Takže je potřeba v tom nastolit asi pořádek a ono je to …

Moderátor (Václav Moravec):
Jak byste ho nastolovala?

Host (Marie Benešová):
No sjednotit tu praxi, jednoznačně, a to bude na panu Zemanovi, nejvyšším státním zástupci. Ten to má přímo v popisu práce.

Moderátor (Václav Moravec):
A nemyslíte, že mu v tom brání personální situace na Vrchním státním zastupitelství v Praze?

Host (Marie Benešová):
No tak to určitě má tu pozici ztíženou, protože tam probíhá pořád ten spor, který není dořešen u Nejvyššího správního soudu, kdy …

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy kasační stížnost…

Host (Marie Benešová):
Ano, je tam ta kasační stížnost…

Moderátor (Václav Moravec):
Na odvolání Vlastimila Rampuly.

Host (Marie Benešová):
Nemá jednoduchou pozici, nicméně sjednocovat praxi, aby se nám tady nedělo, že v Děčíně se stíhá bleskově, příklad, a támhle dejme tomu třeba v Mladé Boleslavi jsou laxní k trestné činnosti, která se objevuje, tak to je povinnost toho nejvyššího státního zástupce.

Moderátor (Václav Moravec):
Ve středu čeká Nečasův kabinet v rámci boje proti korupci i diskuse o možném znovuzavedení institutu účinné lítosti jako možné pomoci právě i v boji proti úplatkům. Ministerstvo vnitra předložilo analýzu, ze které vyplývá, že takový institut je zbytečný a možná i problematický. Myslíte si totéž z vaší zkušenosti?

Host (Marie Benešová):
Já jsem tu analýzu neviděla, ani ten návrh jsem neviděla, takže těžko budu hodnotit.

Moderátor (Václav Moravec):
Ona ta analýza jen pro úplnost konstatuje, že v letech 2002-2010, tedy i v době, kdy vy jste byla nejvyšší státní zástupkyní, bylo v České republice možné účinné lítosti využít, tak nepřinášela v policejní praxi výrazné zlepšení efektivity stíhání korupce. Je to i vaše…

Host (Marie Benešová):
Je to docela možné, protože pokud jde o korupci, tak ta má svoje specifika a oni to zpravidla na sebe nepoví, ti aktéři.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že ten institut účinné lítosti tam tak nefunguje?

Host (Marie Benešová):
Že ten institut tam tak nefunguje, je to možné, určitě ta analýza nebude nějak prostě ovlivněna. Já si myslím, že vycházeli z určitých čísel a ta čísla prostě porovnávali, takže zřejmě se trefili.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy kdyby vy jste hlasovala na vládě o obnovení institutu účinné lítosti, tak byste hlasovala proti?

Host (Marie Benešová):
Záleželo by, jaký materiál předloží, jak budou jako důkladné ty analýzy k tomu doprovodné…

Moderátor (Václav Moravec):
Že vstupuji do vaší řeči, zjevně se odehrává spor mezi vicepremiérkou pro boj s korupcí Karolínou Peake, která je pro obnovení toho institutu a Ministerstvem vnitra, reprezentovaným ministrem vnitra Janem Kubicem, který je proti tomu institutu.

Host (Marie Benešová):
No tak to je zajímavé, tak jestliže takhle se neshodují, tak je vidět, že tam nějaký problém bude, který teda je potřeba vyřešit a podívat se na to zevrubněji.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Benešová. Děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou.

Host (Marie Benešová):
Děkuji za pozvání, na shledanou.
 

05.06.2012

VIDEO: Tomáš Sokol: Rathovu taktiku obhajoby nechci komentovat

Advokát a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kauze Davida Ratha. Sám je obhájcem dalších dvou obviněných - Kateřiny Pancové a Petra Kotta.
04.06.2012

VIDEO: Jeroným Tejc: David Rath zůstává poslancem na protest!

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o jednání Poslanecké sněmovny, na kterém vystoupí stíhaný poslanec David Rath.
31.05.2012

VIDEO: Hana Marvanová: Za boj proti korupci by vláda dostala čtyřku!

Právnička a bývalá politička Hana Marvanová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.
30.05.2012

VIDEO: Miroslav Toman: Chceme definovat čerstvost ovoce a zeleniny!

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o kvalitě potravin.
28.05.2012

VIDEO: Vojtěch Lukáš: Poslanci snad zákon o stavebním spoření ještě změní!

Šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o změnách ve stavebním spoření.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.