VIDEO: Zdeněk Juračka: Kontroly obchodníků by měly být přísnější!

Publikováno: 14.03.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a ze Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka mluvil o kvalitě českých potravin.

Moderátor (Václav Moravec):
Razantní kontroly pokračují. Potravinářští inspektoři dál kontrolují špatně označené potraviny v prodejnách po celé zemi. Našli další desítky klamavě označeného zboží. Například škvarky s prodlouženou spotřebou. Šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta vysvětluje, že jeho úřad je doslova zavalen podněty od nás od zákazníků:

Záznam Jakuba Šebesty:
Dneska je denně 214 inspektorů v terénu a provádí kontroly, protože ten atak, těch podnětů je tolik a ta naše zjištění jsou další informací pro ten náš analytický systém, který zaměřuje tu kontrolu dál a dál.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Impuls šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Například Jednota v Mikulově prodávala otevřené balení párků s třikrát přelepenou etiketou nebo drůbeží klobásy s dvakrát přelepeným datem spotřeby. Nesprávně označené výrobky našli inspektoři nově i v prodejnách Tesco v Pardubicích a v Třinci. Nedostatky se týkaly loveckého sýru a feferonkového salátu. Zjištění se týká i dalších prodejen. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Vítejte v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer, pane prezidente.

Host (Zdeněk Juračka):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik podle vás, pane prezidente, obchodníkům záleží na jejich pověsti?

Host (Zdeněk Juračka):
Tak musím přiznat, že to je dneska pro mě horká židle tady, pane Moravče, ale já si myslím, že samozřejmě, že záleží. Protože kdyby nezáleželo, tak budou přicházet o zákazníky a mě každé takové zjištění velmi mrzí a…

Moderátor (Václav Moravec):
Jaké máte vysvětlení ale pro to, že když záleží obchodníkům na pověsti, takže týden co týden slýcháváme zprávy o přelepovaných etiketách, o vadně označovaných výrobcích?

Host (Zdeněk Juračka):
Tak říkám opětovně, že mě to velmi mrzí a odsuzuji obchodníky, kteří takovéto věci dělají, to se prostě nemá a zákazník si to nezaslouží. Nicméně chci říct, že od toho začátku ledna nebo půli ledna se zvýšila frekvence kontrol na to téma, to přiznala i SZPI a že ty kontroly jsou cílené a že teda něco objevit musely. To není výmluva, to jsou fakta.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, začali lépe pracovat. Když vezmeme ten argument, že možná byli příliš benevolentní a od začátku roku lidově řečeno začal kobercový nálet na obchodní řetězce…

Host (Zdeněk Juračka):
O benevolenci nemůže být řeč vůbec, já se domnívám, že SZPI naprosto stoprocentně plní svoji funkci a že dělají dobrou práci, ale je jasné, že když se soustředí na určitou komoditu nebo na určité případy, takže je najdou. A říkám, čím víc jich je, tak tím mě to mrzí…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, jak to, že je najdou? Přece přelepované párky, viz. nejnovější příklad Jednota v Mikulově, která prodávala otevřené balení párků s třikrát přelepenou etiketou nebo drůbeží klobásy s dvakrát přelepeným datem spotřeby, tak zvlášť v této době, kdy od ledna ty kontroly chodí, tak by si to přece obchodníci mohli odpustit?

Host (Zdeněk Juračka):
A o to víc mě to mrzí, že je to třeba Jednota Mikulov, která patří do mého ranku, protože jsem zástupcem COOPu a je to jedna z nejlepších Jednot v republice a nejsilnějších, je na ně samá chvála a i víc určitě pochval od zákazníků jak stížností. Já se budu ptát paní ředitelky, paní předsedkyně, jak se to může stát, ale stále se domnívám a stále to tvrdím, i SZPI, že je to lidská chyba, není to systémová chyba.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale Státní zemědělská a potravinářská inspekce vám v tomto ohledu nevěří, protože podle Jakuba Šebesty, šéfa Státní zemědělské a potravinářské inspekce, je to systémové selhání obchodních řetězců, je to systémový problém. Tady jsou jeho slova:

Záznam Jakuba Šebesty:
To je systémový jev. Ale teďka nemyslím z toho důvodu, že by měl v nějakém manuálu ten obchodní řetězec napsáno povinnost přebalovat, to zcela jistě ne. Ale každý tento krok, který se děje, ať už je to přebalování nebo ať je to klamání spotřebitele tím, že ta potravina neobsahuje to, co má, tak vždycky cílem je vyšší efekt. Vždycky je to o zisku. A asi ta paní, která pracuje tam někde jako pracovník na úseku těch lahůdek, tak sama o své vůli se nerozhodne, že by šla přebalovat něco, co prošlo, byť má nějaký manuál, kde by to měla vyřadit a mělo by to jít do kafilérie.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Impuls šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Připomínám, že hostem dnešních Impulsů prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Není to tedy o samotném způsobu fungování obchodních řetězců, že je co nejmenší ztratné, že chcete co největší zisky, tudíž je to systémová věc, že se přelepuje, protože právě manažeři těch jednotlivých prodejen jsou nuceni k co největším ziskům?

Host (Zdeněk Juračka):
Jako systémovou chybu beru to, že mají špatně zorganizovanou vnitropodnikovou kontrolu. To je systémová chyba. Ale já silně pochybuji a nikdy jsem se s tím nesetkal a ptal jsem se řetězců, že by ředitel Tesca nařídil svým zaměstnancům, že mají přelepovat sýry nebo něco takového. To prostě vůbec nemůže existovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale on jim přece v ekonomických ukazatelích dá co nejmenší ztratné a to může vést k tomu, že přelepují různé párky, sýry.

Host (Zdeněk Juračka):
Já se domnívám, že v tomto nemáte pravdu, pane Moravče, protože je samozřejmě spousta jiných věcí, jak ušetřit náklady, a ne tím, že budu přelepovat zboží. Každá ta prodejna má nějaké své ztratné, každá ta prodejna má jiný způsob, jak vyjít v těch výnosech. Takže kdo se sníží k tomuto, tak je to teda velké svinstvo, já to přiznám a velmi toho lituji, že se to stává. Ale není to to gró toho, že by byli nuceni snižovat náklady a tím snižovat ztráty tím, že budou přelepovat zboží. To jaksi je malichernost v tomto.

Moderátor (Václav Moravec):
Připouštíte, že existuje systémová chyba, jestliže je teď tak obrovské množství kontrol, které ukazují pochybení obchodních řetězců, že selhává vnitřní kontrola v obchodních řetězcích?

Host (Zdeněk Juračka):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
To je systémová věc a selhávají obchodníci.

Host (Zdeněk Juračka):
S tím souhlasím a můžu říct, že už to trvá i na moje nervy příliš dlouho a docela se divím řetězcům a i ostatním obchodníkům, že se na to nesoustředí. Protože někteří obchodníci a já to vidím bohužel i v družstvu tím, že se to zjistilo v Mikulově, já jsem je varoval, někteří ti malí obchodníci čeští si říkali, teďko na ty řetězce si došlápnou a my ty řetězce nemáme rádi a ať to ty řetězce odnesou. A já jsem jim říkal pozor, pánové, to se netýká jenom řetězců, obchodníci jsme všichni a určitě i na vás dojde, jako teda nemyslím tím na zjišťování těch prohřešků, ale na ty kontroly a už k nim dochází. Takže já říkám, že všichni se musí soustředit na tu vnitřní kontrolu, všichni se musíme podívat na to, jak to v těch našich krámech vypadá.

Moderátor (Václav Moravec):
Šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta vysvětluje, že jeho úřad je v současnosti doslova zavalen podněty od zákazníků. Tady jsou opět slova Jakuba Šebesty:

Záznam Jakuba Šebesty:
Ty podněty, které nám ten spotřebitel dává, ty jsou velmi odborné, velmi přesné, velmi adresné a nejsou to takové nějaké nicotnosti. Jsou to věci, které oprávněně ten spotřebitel ty podněty dává. Pak je otázka těch podnětů, které jsou na přebalování potravin, těch je neurekom a jsou to ať už od bývalých zaměstnanců těch obchodních podnikatelů, těch firem, a nebo to může být z řad studentů, kteří tam na brigádách pracují a sami byli třeba vedeni k přebalování toho zboží.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodává v rozhovoru pro Rádio Impuls šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Host dnešních Impulsů prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka přiznává, že už i na něj je to příliš dlouhá doba, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjišťuje pochybení obchodníků. Uvažujete o tom, že byste, řekněme, svolal obchodníky a…

Host (Zdeněk Juračka):
Já už jsem o tom s Jakubem Šebestou mluvil, dohodli jsme se, myslím, předevčírem, že je potřeba znovu obnovit takové to jednání u kulatého stolu a podívat se na ty příčiny. Z obou stran ty příčiny. Protože už je to skutečně hrozivé. My máme schůzku s řetězci s panem ministrem Bendlem teď 27. března odpoledne a hned poté plánujeme, nevím ještě termín, jak mi řekne pan ředitel Šebesta, ale svoláme teda obchodníky na kulatý stůl, abychom to rozebrali. Protože to jednání už je skutečně na kraji únosnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Co by mohlo být výsledkem toho jednání z pohledu obchodníků? Čeho byste chtěl jako prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu dosáhnout?

Host (Zdeněk Juračka):
Tak předně bych chtěl dosáhnout takových některých poznámek a to oboustranných, jakože na jedny obchodníky se bere větší metr nebo silnější metr, na druhé málo, že se teda stíhají buďto řetězce a nebo se stíhají malí obchodníci a že teda není dohled nad cizokrajnými prodejnami a nechci jmenovat, a že teda se to prostě takhle třídí. Tam si chceme ujasnit a…

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás opravdu Státní zemědělská a potravinářská inspekce, podle vašeho svazu nemá jednotná kritéria v přístupu ke všem obchodníkům jako takovým?

Host (Zdeněk Juračka):
Vůbec ne. Já spolupracuji se SZPI, já dělám kulaté stoly už deset let a jednou z těch důvodů bylo právě to, abychom si vysvětlili, že ta měřítka jsou naprosto stejná. Že samozřejmě se orientuje SZPI podle podnětů zákazníků a vy jste to zmiňoval, já jsem zcela rád, že podněty od zákazníků jdou, protože já říkám, že ti zákazníci musí v tomto spolupracovat. Já jsem nejradši, když ten zákazník to vyřídí přímo na prodejně, protože zákazník objeví první věc, má si zavolat vedoucího a řekne mu, upozorní. Já to tak dělám i jako zákazník. A já se domnívám, že to je cíl vychovávat i toho zákazníka, nejenom upozorňovat třeba i na škodolibé věci bývalých zaměstnanců, což se stává často nebo i jiných lidí jako brigádníků, ale aby ten zákazník si uvědomil, že to je zejména pro něj a je to součást výchovy zákazníka. Domnívám se, že by ta výchova takovým tím tvrdým metrem, jak to teď dopadá na ty zákazníky, byla dřív vedena společně se SZPI, s výrobcem a v rámci Svazu obchodu, že to bylo lepší, protože ten zákazník je pánem a zákazníkem na té prodejně. On má první…

Moderátor (Václav Moravec):
Vůči kterým obchodníkům podle vás má Státní zemědělská a potravinářská inspekce menší metr, to znamená, kterým straní podle vašich zjištění?

Host (Zdeněk Juračka):
Nestraní nikomu. Já to vysvětluji našim obchodníkům z levé, z pravé strany, já dokonce mám přístup, že jsem občas zván na porady na SZPI generální, kde je přesná statistika, které prodejny jsou navštíveny, z jakých řetězců, z jakého typu prodejen, od těch velkých po ty nejmenší a musím říct, že ten přístup je jednotný, měřítka jsou jednotná. Nebudeme se bavit o velikosti pokut, možná, že k tomu ještě dneska dojde, ale ten přístup je rovnoměrný a stejný a za to ručím svým slovem, protože vím, o čem mluvím.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď tomu asi nerozumím, protože jsem měl pocit, že jste před třemi minutami říkal přesný opak, že nejsou ty kontroly rovnoměrné?

Host (Zdeněk Juračka):
Ne, ne, ne, já jsem říkal, že právě ten kulatý stůl má vyvrátit tuhletu domněnku.

Moderátor (Václav Moravec):
Část obchodníků si tedy myslí, že se obviňují mezi sebou navzájem, řetězce si myslí a podle vás tedy je Státní zemědělská a potravinářská inspekce nestranná?

Host (Zdeněk Juračka):
Samozřejmě ta měřítka se kolikrát špatně srovnávají, těžko je srovnávat návštěvy kontrol řetězce, který má sto prodejen a těžko je srovnávat návštěvy v řetězci COOP, který má 3000 prodejen. Takže tady je potřeba brát ten rozdíl v té frekvenci a v těch důsledcích těchto kontrol. Ale přístup Státní zemědělské a potravinářské inspekce je v tomto, bych řekl, velmi solidní.

Moderátor (Václav Moravec):
Trpělivost s kvalitou prodávaných potravin v České republice už začíná docházet i politikům. I když podle stínového ministra zemědělství z ČSSD, šéfa Asociace krajů Michala Haška, má hlavní slovo právě zákazník.

Záznam Michala Haška:
Kvalita potravin v obchodních sítích je různá a týká se to jak dovozových potravin, tak bohužel i některých potravin, které vznikají v České republice. Ale já jsem skutečně přesvědčený o tom, že v rukou má dneska všechno především spotřebitel, zákazník. Ten určuje linii a v obchodních řetězcích bohužel také nákupčí, kteří se snaží, aby ta nabídka, která je za co nejnižší ceny, byla atraktivní pro zákazníka. Ony ty potraviny jsou pak poživatelné, o té kvalitě bychom mohli hodně diskutovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Impuls stínový ministr zemědělství z ČSSD, šéf Asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pokud by měl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka, dnešní host Impulsů, říci, zda koncem března na tom mimořádném jednání obchodníků, které jste svolal, budete probírat i kvalitu prodávaných potravin? Protože zjevně se ukazuje, že českým zákazníkům už začíná docházet trpělivost, že mají relativně drahé potraviny, ale přitom jsou méně kvalitní než na západ od českých hranic.

Host (Zdeněk Juračka):
Mám trošku na to jiný názor, o té kvalitě se určitě budeme bavit. Ale to je stálý můj spor s Potravinářskou komorou, že obchodník když objednává třeba vlastní značku, že donutí toho výrobce, aby sice udělal bezpečnou potravinu, ale na hranici poživatelnosti bych řekl jako česky. Ale víte, ona je tady zase i opačná stránka věci. Když ten výrobce takovouto nabídku přijme, tak kde je jeho profesionální čest? Čili je to oboustranná vina. Zase mi bylo odpovězeno, že ten výrobce nemá jinou volbu, že jinak se neuživí. Není to pravda. Já znám spoustu výrobců, ať je v potravinářském průmyslu průřezově, třeba uzenářů a těch, kteří prostě nedělají takovéto póvly a živí se dobře na trhu, vyvážejí ven do Rakouska, do Německa, čili není to, prosím vás, pravda. Je to oboustranná čest. Já to nemám rád sjednávat takové ty výrobky na ty vlastní značky, kde v šunce nenajdete maso. Ale říkám, je to oboustranná věc té zakázky, ale i toho výrobce. Říkám, ta profesionální čest by měla hrát roli i u těch výrobců.

Moderátor (Václav Moravec):
Politici uvažují o zpřísnění zákona o potravinách. Zpřísnění toho zákona má například spočívat v tom, že kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce budu bleskovější, nebudou se muset inspektoři nahlašovat předem. Podpořil byste takový návrh? Jasná odpověď.

Host (Zdeněk Juračka):
Já určitě.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená zpřísnění toho zákona vůči obchodníkům…

Host (Zdeněk Juračka):
Akorát nevím, kde se vzala ta informace, já už ji slyším asi potřetí, že se musí ty kontroly nahlašovat předem. Protože do našich prodejen chodí inspekce kdykoliv a jakákoliv bez jakéhokoliv nahlášení. Já o tomto předpisu nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká to ministr zemědělství Petr Bendl i šéf Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Jasně říká, že jim současné zákony komplikují tu kontrolní práci.

Host (Zdeněk Juračka):
To věřím, že ano, ta stodesítka není dokonalá, ten zákon o potravinách, zejména není dokonalá i z toho rozložení té odpovědnosti. My voláme po tom, aby neodpovídal jenom obchodník, ale i ten výrobce za to, co se prodává.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže ke zpřísnění zákona o potravinách rozhodně nebudete mít jako Svaz obchodu a cestovního ruchu výhrady?

Host (Zdeněk Juračka):
Určitě ne.

Moderátor (Václav Moravec):
A co se týče sankcí? Dnes jsme se dozvěděli, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela prodejnu potravin v Praze, protože měla plesnivé zdi. Ty sankce vidíte jako dostatečné nebo by Damoklovým mečem, razantnějším sankčním systémem mohlo být zpřísnění právě těch pokut udělovaných, popřípadě zavírání prodejen?

Host (Zdeněk Juračka):
Já jsem tady pro určitý typ diferenciace. Jiný je přístup, když nějaký velký řetězec má takovýto svinčík na prodejnách, jako jsou hraboši a já nevím další věci a ta zjištění s tím, že ta SZPI se rozhodne teda, že ten hypermarket zavře na to odvolání. Něco jiného je třeba na jednomístné prodejně na vesnici, která slouží s jednou prodavačkou na tři čtvrtě úvazku a dělá tam sto tisíc měsíčně a udělají tam nějakou kontrolu a zjistí nějaké provinění. Tam když dáte pokutu 50 tisíc, tak ta pokuta je smrtící, protože tu prodejnu my musíme zavřít, protože ta prodejna zisková není, je někde na nule a nejsme schopni to utáhnout. Čili já bych to skutečně diferencoval.

Moderátor (Václav Moravec):
A má podle vás dnes to rozpětí těch pokut výchovný účinek vůči obchodníkům? Upřímná odpověď.

Host (Zdeněk Juračka):
Dalo by se o tom polemizovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže připouštíte, že nemá.

Host (Zdeněk Juračka):
Připouštím částečně, že nemá, ale já zase tvrdím to, že pro toho obchodníka je nejhorší stav ten, když ho zveřejníte vy tady v Rádiu Impuls, což já nejsem proti, já jsem pro to…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno tedy vítáte spíše iniciativu Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která chce do konce letošního roku spustit web, na kterém bude, řekněme, veřejně pranýřovat obchodníky. Dnes jsme se dozvěděli například o prodejně Jednota v Mikulově nebo například…

Host (Zdeněk Juračka):
Už ji neopakujte, prosím vás.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebo o Tesco v Pardubicích a Třinci, kde se …

Host (Zdeněk Juračka):
Ne já s tím, pane Moravče, absolutně souhlasím, s tímto zveřejňováním, akorát chci říct, víte, on je pohled jiný vás jako známého komentátora a jiný pohled je SZPI, jiný pohled je Svazu obchodu, ale úplně jiný pohled je spotřebitele. A já jsem na takových těch soutěžích, kdy zákazníci a teďko musíme si říct, kdo je v tomto hodnocení nejpodstatnější, já říkám, že zákazník, vy říkáte kdo? Jestli se můžu já zeptat obráceně.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych řekl zákazník, tak se mohu mýlit u těch zákazníků, kteří mají hlouběji do kapsy a to je další téma, které jsem velmi stručně s vámi chtěl probrat, zase zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny, protože nedivte se zákazníkovi, který vychází od výplaty k výplatě, což my dva asi nejsme zas úplně, tak se mu nedivte, že jde radši za levnými potravinami, byť si tím kazí zdraví a tudíž tam chování zákazníka nemůže fungovat motivačně, protože je…

Host (Zdeněk Juračka):
Vy víte, pane Moravče, že já tady nemůžu jmenovat žádný řetězec, ani z titulu prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu. Ale můžu vám říct, že zákazník jako nejlepší řetězec, nejnavštěvovanější vyhodnotil řetězec, na který jsou nejvíc stížnost od dodavatelů, s tím, že se špatně s nimi jedná, spousta prohřešků.

Moderátor (Václav Moravec):
A není to dáno tím, že to je levný obchodní řetězec?

Host (Zdeněk Juračka):
Je to jeden z levnějších obchodních řetězců, to je pravda, ale není to dáno úplně tím.

Moderátor (Václav Moravec):
Koho vyhodnotili a propos, je to ten řetězec, na který já myslím nebo vy ho můžete prozradit.

Host (Zdeněk Juračka):
V tomto případě dobře, když s tím budete souhlasit, je to Kaufland. Je velmi hodnocen jako nejnavštěvovanější a nejoblíbenější u zákazníků. A čili já musím brát to, že ten náš zákazník a to vy jste ještě neřekl a já to říkám, je bohužel nepoučitelný. Má takový velmi něžný přístup k reklamě. Pro něj je reklama, když ji uděláme tady v Impulsu nebo ji uděláme někde jinde, je skoro svatá. Ještě se nenaučil takové…

Moderátor (Václav Moravec):
Navíc když ta reklama je právě, promiňte, ale když ta reklama je právě podepřena cenami a to je to hlavní reklamní sdělení obchodních řetězců vůči zákazníkovi: máme o třetinu nižší ceny masa, vajíček a podobně?

Host (Zdeněk Juračka):
Víte, já samozřejmě musím respektovat mínění zákazníka, protože pro mě zákazník je svatý. Takže já můžu mít námitky vůči řetězcům jako z hlediska profesionálního postavení, ale zákazník je pro nás to první a poslední, stejně jako pro ty řetězce. Já akorát říkám, že u nás je základní, nebavíme se už o Kauflandu, bavme se obecně o prodejnách, protože každá ta prodejna má své problémy a najdeme je v COOPu stejně jako v zahraničních řetězcích, ale u nás zákazník jde do prodejny, tam dostane špatné zboží nebo tam najde přelepenou uzeninu a jde tam znovu, jde tam za tři dny. Možná, že už tam nenajde to, najde tam jinou chybu. A jde tam počtvrté. Zákazník je u nás, má setrvačnost a je nepoučitelný. Já znám…

Moderátor (Václav Moravec):
Čehož ale mohou zase ti obchodníci využívat…

Host (Zdeněk Juračka):
Samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
Když dělají ty lumpárny častěji než…

Host (Zdeněk Juračka):
Dokonce zneužívat. Já toto můžu říct na rovinu, dokonce zneužívat. Já to…

Moderátor (Václav Moravec):
Jen abyste, pane prezidente, po dnešním rozhovoru byl ještě prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu?

Host (Zdeněk Juračka):
Ono se nic nestane, když nebudu, víte, zas tam bude někdo jiný, to je taková danajská funkce, takový danajský dar. Teď nechci hovořit o tom, že to není honorované, já to dělám naprosto dobrovolně a dělám to rád, ale beru to, prosím vás, tak, že ten zákazník skutečně a beru to obecně na prodejnách, to beru včetně jednoťákých prodejen, je nepoučitelný. A to bychom se mohli poučit na západ od těch našich hranic. Já znám podmínky, jsem byl na praxi v Německu, v Rakousku, kde ten zákazník jde jednou do prodejny, potom ji ještě jednou vyzkouší, jde tam podruhé a když se zklame, už tam nejde. A u nás je ta nabídka daleko větší než poptávka. Proto já jsem zdůrazňoval tu pozici toho zákazníka. Zákazník má rozhodovat o tom, jestli ta prodejna je dobrá nebo špatná a má ji odměňovat svoji návštěvností. To znamená do prodejen, které prostě dělají tyto lumpárny, chodit nebude. A když tam chodit nebude, ta prodejna prostě zanikne. A ještě když vy to pomůžete zveřejnit, což já jsem docela pro, tak uděláte službu jak těm zákazníkům, tak pomůžete likvidovat i ty nepořádky.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovolte osobnější otázku, kde nakupujete vajíčka?

Host (Zdeněk Juračka):
Víte, že to jsem čekal? Já jsem si říkal, já teďka odpovídám na tyto otázky velmi často a do různých médií a říkal jsem, jestli tam mě ten pan Moravec nějakou otázkou překvapí. Nepřekvapil jste mě. Já nakupuji vajíčka na venkově od soukromníků.

Moderátor (Václav Moravec):
Za kolik je máte?

Host (Zdeněk Juračka):
Což neřeší váš problém. Za cenu, kterou byste neuvěřil, takže vám ji řeknu po vysílání. Ale jako já vím, jak jezdit.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená za 3,50?

Host (Zdeněk Juračka):
Určitě.

Moderátor (Václav Moravec):
No vidíte. A ti, kteří nemají takového dodavatele vajíček, tak kupují možná za šest, za sedm korun. Někteří obchodníci zneužívají alespoň podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvyšují své marže:

Záznam Jana Veleby:
Cena k sedmi korunám je i na tuto situaci přemrštěná, protože chovatelé vajec v současné době prodávají obchodníkům vejce tak zhruba za 3,50 koruny, takže mě to nesedí a ta marže je tam velmi vysoká.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Impuls prezident Agrární komory Jan Veleba. Kdy podle vás klesnou marže například u komodity, která se kvůli evropským klecím nebo normám týkajících se evropských klecí dostane tedy do nějaké únosné meze, ta marže?

Host (Zdeněk Juračka):
Víte, pan Veleba se velmi tváří jako odborník přes ten obchod, což já nemůžu úplně kvitovat, protože teď zveřejnil, že na vejcích je 67 procent marže. Ale já už jsem ho to učil počítat stejně jako Český statistický úřad a on špatně počítá ty marže. Je tam 37 procent. Špatně to spočítal. Přestože jsme dělali pro zemědělce školení, pro potravináře v rámci toho, že …

Moderátor (Václav Moravec):
Takže správná marže je 37 procent na vajíčku?

Host (Zdeněk Juračka):
Zrovna na ten případ, který on upozornil, byla 37 procent marže. Potom se můžeme dohadovat, jestli je vysoká nebo nízká.

Moderátor (Václav Moravec):
Vám 37 procent marže přijde vysoká nebo nízká?

Host (Zdeněk Juračka):
Momentálně na těch vejcích mě přijde o něco vyšší nadprůměr, já bych si představoval na těch vejcích tu marži do těch 30 procent, ale s tím, že …

Moderátor (Václav Moravec):
Není i 30 procent hodně, když si vezmete…

Host (Zdeněk Juračka):
Průměrná marže na potraviny je něco přes 20 procent. V době, kdy, víte, ono se to těžko sleduje u těch individuálních položek. Máte u rohlíků kolikrát marži 100 procent, ale ten průměr vám udělá potom těch 20. To je stejné jako když jsem vysvětloval, když už jsme se zmínili o váženém kolegovi Velebovi, že on sice prodělává na chovu skotu, ale když potom zaseje olejné semeno, tak na tom enormně vydělá a potom mají enormní zisky jako v minulém roce. Já jim je přeji, ale kdo přeje, tak má být také přející v tomto. Protože my i u nás prodáváme zboží, které je takřka bez marže, od nuly do deseti procent…

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například?

Host (Zdeněk Juračka):
Je to právě hodně u přímých dodávek takového toho čerstvého zboží, ten fresh food co je, kde se prodává s velmi nízkou marží a velmi vysoká marže je na průmyslové zboží a na takové to zboží, které je skladového charakteru. Takže vždycky když se hodnotí ten maloobchod a já ho vždycky hodnotím, jaké vykazuje zisky a potravinářský maloobchod vždycky vykazuje zisky do jednoho procenta a to je pro mě obrázek o hospodaření toho subjektu. Stejně já když si poslechnu, když vystupoval pan vážený Babiš na naší konferenci, tak řekl, že ziskovost potravinářské výroby je 3-4 procenta. Já jim to nezávidím, já jim to přeji, ale srovnávejme srovnatelné a potom to hodnoťme.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls a určitě toto téma společně neprobíráme naposledy. Díky na shledanou.

Host (Zdeněk Juračka):
Já děkuji za pozvání.

21.03.2012

VIDEO: Bohuslav Sobotka: Ministr Drábek by měl odejít. Kvůli vyplácením sociálních dávek!

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mluvil o vládních reformách nebo o hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase.
20.03.2012

Vladimíra Dvořáková: Český stát přestává fungovat!

Šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls hlavně o akreditaci pro plzeňskou právnickou fakultu.
19.03.2012

VIDEO: Zbyněk Frolík: Stát dělá málo pro výběr daní!

Člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o českém exportu.
15.03.2012

Petr Nečas: Prezidentského kandidáta za ODS si vyberou všichni členové strany!

Premiér České republiky a předseda ODS Petr Nečas mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vládních reformách.
13.03.2012

VIDEO: Jan Kačer: Zdá se mi, že hraju fotbal

Herec, režisér a spisovatel Jan Kačer mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o své umělecké dráze a také o své charitativní činnosti.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.