VIDEO: Miloš Zeman: V rámci prezidentské kampaně pošlu všem svůj životopis

Publikováno: 06.03.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Politický důchodce, expremiér a expředseda ČSSD Miloš Zeman mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o česvé kandidatuře na post prezidenta republiky.
Moderátor (Václav Moravec):
Vyhořelý palivový článek, který pohání raketu, i k němu se před odchodem z funkce českého premiéra před deseti lety přirovnával Miloš Zeman. Po deseti letech se chce ucházet v přímé volbě o prezidentský úřad. 

Host (Miloš Zeman):
Jsem ochoten se podílet na přímé volbě, podmínkou zvážení této kandidatury je vysoká podpora občanů, která se nemůže měřit standardními průzkumy veřejného mínění, ale dá se poměrně spolehlivě změřit počtem podpisů na petici, protože zákon o přímé volbě tyto petice předpokládá. 

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval před měsícem expremiér Miloš Zeman, který je ochoten jít do přímé volby prezidenta. Dodejme, že přímá volba prezidenta je už v českém ústavním pořádku a prováděcí zákon má projednávat Poslanecká sněmovna příští týden. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, pozvání k mikrofonu přijal právě bývalý český premiér Miloš Zeman. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer.

Host (Miloš Zeman):
Dobrý podvečer. Musíme být přesní, ještě není večer, je podvečer. 

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to rozlišujete, kdy je pro vás večer a mění se to s letním či zimním časem?

Host (Miloš Zeman):
Večer začíná, když je tma. Když se pouze stmívá, tak je podvečer. Vzhledem k tomu, že tady máte zatemnění, pane Moravče, tak u vás je tma pořád, ale to neznamená, že je pořád večer. 

Moderátor (Václav Moravec):
Miloš Zeman, dnešní host Impulsů. Když jste byl před deseti lety podle svých slov vyhořelým palivovým článkem, který pohání raketu, v jakém stavu jste dnes?

Host (Miloš Zeman):
Já bych řekl, že jsem stejně vyhořelý, jako jsem byl před deseti lety, ale obávám se, že v české politice těch vyhořelých lidí je víc a rozdíl spočívá v tom, že někteří vyhořeli kvůli únavě, zatímco jiní vyhořeli proto, protože místo myšlenek nabízeli koryta. A mě moji přátelé po několika letech přemlouvání přesvědčili, abych se zeptal občanů, zda mě chtějí nebo nechtějí. Teprve tehdy, když jsem dospěl k názoru, že současná česká politika přestala být bojem o ideály a stala se téměř výlučně bojem o koryta. A u těch ideálů ještě tak úplně vyhořelý nejsem. 

Moderátor (Václav Moravec):
Jakou logiku dává, že se necháváte přemlouvat? Není to tak, že se vám zkrátka po politice stýská, jen se to bojíte přiznat?

Host (Miloš Zeman):
Kdyby se mi stýskalo, tak bych například v roce 2006 právě ve vašem televizním pořadu, pane Moravče, neodmítl veřejnou nabídku Jiřího Paroubka, na kterou si možná ještě vzpomínáte, abych znovu kandidoval za Sociální demokracii. Nicméně situace se změnila v tom, že se podařilo díky Bohu prosadit přímou volbu prezidenta. A teď řeknu něco kacířského, já si myslím, že je daleko méně důležité, kdo bude tím prezidentem zvolen, daleko důležitější je, že ho budou volit občané, 8,5 milionu oprávněných voličů a ty občany na rozdíl od poslanců a senátorů nemůžete zkorumpovat, protože v České republice není dost peněz na zkorumpování 8,5 milionu lidí. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy téměř přímou volbu prezidenta berete jako hotovou věc. Co kdybych vám namítl, že to vůbec ještě nemusí být jisté, protože Poslanecká sněmovna právě příští týden začne projednávat prováděcí zákon k přímé volbě a když se na něm politická reprezentace neshodne, tak přímá volba…

Host (Miloš Zeman):
Pokud vím, tak všechny strany dnes deklarují, že jediným problémem tohoto prováděcího zákona je výše limitů na prezidentskou kampaň. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když to říkají všechny politické strany, vy tomu věříte? 

Host (Miloš Zeman):
Já jsem se naučil nevěřit politickým stranám…

Moderátor (Václav Moravec):
Protože sám jste jednu vedl.

Host (Miloš Zeman):
No dobře, ale já jsem se snažil své sliby tehdy plnit, což se částečně podařilo, částečně nepodařilo, ale to musí posoudit voliči, nikoliv já sám. Ale abych se vrátil k vaší otázce, podle mého názoru prezidentská kampaň by měla být maximálně laciná, takže ať jsou ty limity co nejnižší. A já bych dokonce a tady vám nabídnu prostor k sebeuplatnění, ne, že byste ho potřeboval, bych dával přednost televizním diskusím před čímkoliv jiným a víte proč? V televizní diskusi pokud není vedena úplně hloupým moderátorem, ten má pouze sto tisíc diváků, a pokud je vedena například jistým Moravcem, tak ten má 500 tisíc diváků…

Moderátor (Václav Moravec):
To už je jasný střet zájmů. Těch diváků je víc sice, berete mi pár desítek tisíc diváků. 

Host (Miloš Zeman):
No tak dobře, ale zase máte třeba horší účastníky, takže moderátor nemůže všechno kompenzovat. Ale v každém případě platí, že i na sebevětším mítinku s občany máte tisíc, dva tisíce posluchačů. To znamená zhruba 500x méně než v té televizi. A budete první, komu teď řeknu jednu nabídku. Pokud se rozhodnu na základě již zmíněného počtu podpisů pod petici, že budu skutečně kandidovat, pak těch pět hodin televizního či rozhlasového času nabídnu rovným dílem půl na půl všem kandidátům, kteří překročí oněch 50 tisíc podpisů, protože si myslím, že pro diváky či posluchače je daleko zajímavější slyšet diskusi než to, když se jakýkoliv kandidát vychvaluje a případně haní své protivníky. 

Moderátor (Václav Moravec):
Co když ale na to nepřistoupí, tak stejně…

Host (Miloš Zeman):
Tak jim řeknu, že nemají odvahu. 

Moderátor (Václav Moravec):
Takže je budete svým způsobem vydírat, aby do toho šli? 

Host (Miloš Zeman):
Nebudu je vydírat, budu jim to nabízet. Uznejte, že vzdát se poloviny vysílacího času ve prospěch protikandidátů není žádné vydírání. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když se bavíme o stále ještě tom prováděcím zákoně, který příští týden začne projednávat Poslanecká sněmovna, byl byste pro ten sociálními demokraty navrhovaný 15milionový strop pro volební kampaň nebo vám to stále ještě přijde jako číslo hodně vysoké? 

Host (Miloš Zeman):
Ale klidně třeba deset nebo klidně třeba pět milionů…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, s tím žonglujete, tak jaký je váš názor? 

Host (Miloš Zeman):
Podívejte se, vy si musíte uvědomit, že již zmíněná televizní kampaň nestojí nic. A pokud jde o jinou formu kampaně, tak já zastávám názor, že jediné, co by měl kandidát udělat, je předložit občanům svůj životní příběh. Já jsem ho teď napsal na dvou stránkách a předpokládám, že se ho pokusíme rozeslat do každé domácnosti. A to bude jediné. 

Moderátor (Václav Moravec):
To máte tak krátký životní příběh, jenom na dvou stránkách? 

Host (Miloš Zeman):
Ne, ale umění zestručňovat je jedno z největších umění. Grafoman napíše 500stránkovou knihu, kterou nikdo nečte, zatímco Einstein napíše teorii relativity na 17 stránkách. No a já nechci vrtat voličům díru do hlavy a nechci je přesvědčovat, jsem geniální, ostatní jsou hlupáci, volte mě, nevolte ostatní. Já je chci jenom informovat a protože nikdo z nás není nepopsaný list, tak když jim na dvou stránkách, abyste je příliš nezatěžoval, dáte všechna podstatná fakta svého života, tak ať se sami rozhodnou, koho chtějí a koho nechtějí a já jenom opakuji, že hlavního vítězství už bylo dosaženo – prezidenta budou volit všichni občané, kteří budou chtít a žádné kulky v obálkách, žádné kšefty na záchodě, žádné vydírání a žádná korupce. 

Moderátor (Václav Moravec):
Stále to říkáte, jako byste si opravdu byl téměř jist, že projde i ten prováděcí zákon? Prováděcí zákon tedy nevnímáte jako riziko, že může být ještě zablokována přímá volba hlavy státu? 

Host (Miloš Zeman):
Ale samozřejmě, že ano, ale já už jsem se jednou mýlil, protože jsem se domníval, že Senát zesabotuje ten ústavní zákon a uznávám svoji chybu, v Senátu to, tuším, o dva hlasy prošlo. A právě proto jsem do jisté míry optimista a víte proč? Protože ústavní zákon byl schválen. Když nebude prováděcí zákon, tak nebudeme mít prezidenta a to je velmi silný tlak na zákonodárce, aby se dohodli třeba na těch limitech, podle mého názoru co nejnižších, nezapomeňte, že…

Moderátor (Václav Moravec):
Nejnižší je tedy pět milionů, jak říkáte? 

Host (Miloš Zeman):
Já si myslím, že chcete-li poslat jeden list papíru o dvou stránkách všem občanům České republiky, tak vám na to pět milionů bohatě stačí a abyste svoje fotografie na billboardech vyvěsil, to by v mém případě voliče spíše odrazovalo, protože já jsem předmětem sporu o to, jestli mám tři nebo čtyři brady. Když vytrčím jako Mussolini bradu takhle nahoru, tak mám tři, a když pokorně hlavou klesnu dolů, tak mě naskočí ta čtvrtá. 

Moderátor (Václav Moravec):
Kandidaturu na prezidentský úřad už ohlásili expremiéři Jan Fišer a Miloš Zeman, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, ale i poslankyně Evropského parlamentu za lidovce Zuzana Roithová. 

Záznam Zuzany Roithové:
Já chci vrátit důvěru lidem v českou politiku, to je vlastně moje krédo. Odmítám přijímat finanční prostředky od jakýchkoliv zájmových skupin včetně politických stran a to znamená i včetně KDU-ČSL. Otevírám konto, budu děkovat lidem, jednotlivým lidem, kteří mi přispějí na tu kampaň. Já se prezentuji prostě svou prací v Evropském parlamentu a jak je známo obecně o ženách, ženy toho vždycky dovedou mnohem více než ti ostatní. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje europoslankyně z KDU-ČSL Zuzana Roithová, která už také ohlásila kandidaturu na prezidentský úřad. Koho expremiér Miloš Zeman, který je hostem dnešních Impulsů, považuje zatím za největšího soupeře z těch, kteří už se přihlásili k tomu, že kandidovati budou? 

Host (Miloš Zeman):
Já nepovažuji nikoho za soupeře, protože si myslím, že lidé, kteří ohlásili svoji kandidaturu, mají každý svůj životní příběh a tímto příběhem a nikoliv pomluvami ostatních musí přesvědčit své potenciální voliče. Čili my tady nesoupeříme, my informujeme. A samozřejmě, že prezidentská volba je něco úplně jiného než volba premiéra, protože premiér, to je vždycky vyhraněná konfrontace programu právě proti těm soupeřům, o kterých jste mluvil. Prezident by měl vytvářet pohodovou atmosféru, prezident by měl být dokonce ten, kdo dělá politiku s úsměvem, což se u nás tak dosud příliš nedělo…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale myslíte, že to platí na vás, že byste vytvářel pohodovou atmosféru? Když se podíváme na vaše premiérování, to teda byla pohoda.

Host (Miloš Zeman):
Právě proto, že premiérování a prezidentování, pane Moravče, jsou dvě úplně jiné věci. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste nám předvedl úplně jinou tvář Miloše Zemana?

Host (Miloš Zeman):
Tak já bych neřekl úplně jinou tvář. Já jsem vždy usiloval o to, aby se parlamentní strany dokázaly dohodnout. Ale teď je otázka, na jaké půdě se mají dohodnout. Na půdě Poslanecké sněmovny asi ne, na půdě vládní koalice už vůbec ne, vždyť sám vidíte, jaké hádky se tam každodenně odehrávají. Takže prezidentský úřad je jediná neutrální půda, kde je možný klidný, věcný dialog a má-li být tento dialog úspěšný, musí být prováděn s pohodou a s úsměvem. 

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, něco jiného si ale myslí například senátor Jaroslav Kubera z ODS. On jasně říká, že způsob volby prezidenta zkomplikuje vztahy mezi prezidentem a vládou, že bude logicky docházet k většímu napětí mezi těmito dvěma mocemi ve státě. Tady jsou slova senátora Jaroslava Kubery z ODS:

Záznam Jaroslava Kubery:
Co může nabídnout takový prezidentský kandidát? Lepší zákony? On žádné takové pravomoci nemá, on se bude vždycky vymezovat jenom negativně, když se mu nebude něco líbit, tak bude sypat písek do soukolí a to zase vyvolá negativní reakci. 

Moderátor (Václav Moravec):
Říká na adresu přímo zvoleného prezidenta senátor Jaroslav Kubera z ODS. Není to logická námitka nebo logický argument, že přímo volený prezident se bude vymezovat vůči vládě? 

Host (Miloš Zeman):
Když se podíváte do sousedního Rakouska, kde je prezidentem můj dobrý přítel Heinz Fischer, tak zjišťujete, že i když i tento prezident je přímo volený, tak to rozhodně není člověk, který by měl permanentní konflikty s vládou. Jinými slovy když si přečtete českou ústavu, tak zjistíte, že prezident se nemá vymezovat vůči vládě. Prezident má především překlenovat často obrovský rozdíl, který je dnes mezi vládou a opozicí, kdy ty strany se vůbec neposlouchají, kdy je to jakýsi monolog hluchých. V tom je podle mého názoru jedna ze základních rolí prezidenta. 

Moderátor (Václav Moravec):
Podívejme se teď na konkrétní věci. Například Senát už dlouhodobě kritizuje prezidenta Václava Klause, že oddaluje podpis dodatku Evropské sociální charty. Připomínám, že dokument, který obě komory českého parlamentu schválily od roku 2003 má umožnit podávání kolektivních stížností Radě Evropy na porušování sociálních práv. co říkáte tomu, že prezident tady nepodepisuje už devět let Evropskou sociální chartu, respektive dodatek, který schválily obě komory Parlamentu? 

Host (Miloš Zeman):
Tak každý z nás jsme jiný, Václav Klaus není mým klonem a já nejsem klonem Václava Klause. Nicméně protože jsem a to říkám už přes deset let, eurofederalista, tak já bych samozřejmě podepsal tento dodatek, protože ho považuji za užitečný. Podepsal bych i dohodu o rozpočtové stabilitě, protože ji považuji za užitečnou…

Moderátor (Václav Moravec):
Takže byste se připojil k Dohodě o rozpočtové stabilitě a vy byste nebyl tím prezidentem, který by bránil přijetí Dohody o rozpočtové stabilitě, k níž se nepřipojil premiér Petr Nečas a David Cameron?

Host (Miloš Zeman):
Já se domnívám, že je to užitečná dohoda, protože omezí zadlužování jednotlivých zemí. Ale já nejsem, pane Moravče, eurohujer, já jsem eurofederalista.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak byste řešil, Miloši Zemane, tento konflikt, který můžeme vidět, na straně jedné TOP 09 a premiér Petr Nečas? Představte si, že jste na pár okamžiků prezidentem, jak byste tento konflikt řešil?

Host (Miloš Zeman):
Tak vyšel bych z toho, že zahraniční politiku určuje vláda a prezident má podle ústavy pouze poradní hlas. Tady není francouzský poloprezidentský systém. To znamená, apeloval bych na vládu, aby se zaprvé dohodla a respektoval bych její stanovisko a na druhé straně bych říkal jak vládě, tak opozici, podívejte se, vy sami mluvíte o nutnosti rozpočtové kázně a když se vám tato dohoda nabízí, tak proč ji nechcete přijmout? Ale pozor, vy jste mě přerušil po půl větě, když jsem říkal, že nejsem eurohujer, švestičky z naší zahrádky, takže myslím si, že my eurofederalisté jsme zásadními odpůrci evropského unitárního státu, respektive evropského superstátu, právě proto, že to má být federace a nikoliv unitární stát. Evropská unie dělá některé pitomosti. To je třeba to věčné stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem, to je případ, kdy nám nutí závazně, abychom používali úsporné žárovky a nenecháme to na spotřebitelích samých a takových případů bych mohl vyjmenovat desítky. Pro mě je evropská federace opakem unitárního státu a má smysl jenom tam, kde ty funkce může vykonávat efektivněji než národní státy. Takže jsou vlastně hlavní dvě oblasti, to je zahraniční politika, vzpomeňte si, jak se Kissinger ptal, jaký telefon má Evropa, no a to je samozřejmě obranná politika, protože 27 národních armád je daleko efektivních a také daleko dražších než jednotná evropská armáda. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste rušil jednotlivé národní armády s tím, že byste plédoval za vytvoření jednotné evropské armády? 

Host (Miloš Zeman):
V žádném případě bych nerušil národní policie, to je právě rozdíl mezi federací a unitárním státem, ale ano, zastávám názor, že pro Českou republiku je naprosto zbytečné udržovat například tankové vojsko. Jestli to nevíte, tak my máme v současné době 30 mobilních tanků, ale že tam, kde vynikáme, ať je to polní nemocnice, ať je to protichemická jednotka a tak dále a tak dále, máme začlenit tyto části našich ozbrojených sil do jednotné evropské armády, aby se neopakovala ostuda, kdy například v Bosně museli zasahovat Američané, protože Evropská unie vůbec nebyla schopna zformulovat tam jakékoliv mírotvorné jednotky. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste mluvil o svém životním příběhu na dvou stránkách, počítáte s tím, že například v prezidentské kampani, pokud seženete, a propos 14. února jste spustili web, kde lidé můžou psát a dávat vám podporu jako kandidátovi na prezidentský úřad, musí se sehnat 50 tisíc podpisů, kolik těch podpisů po měsíci máte? 

Host (Miloš Zeman):
Prosím vás, vy jste si spletl webové stránky s petiční akcí, protože když čtete ten prováděcí zákon, tak víte, že platí petiční právo a tam nemůžete mít elektronický podpis. Tam musíte mít písemný podpis. 

Moderátor (Václav Moravec):
No ale předpokládám, že vy už teď sbíráte tyto adresy, které máte…

Host (Miloš Zeman):
Předpokládáte chybně, protože my čekáme…

Moderátor (Václav Moravec):
Takže vy ty lidi nebudete oslovovat, když jsem dnes tam viděl ten dotazník…

Host (Miloš Zeman):
My čekáme na prováděcí zákon, protože by se klidně mohlo stát, že rozjedeme petiční akci, tímto prováděcím zákonem Parlament zavede nějakou novou rubriku na petiční arch a my potom ty podpisy hodíme do koše a znechutíme tím ty, kdo je předtím podepsali. Nicméně očekávám, že petiční akce začne zhruba do měsíce a myslím si, že bude dost času, abychom zjistili, kdo dané kandidáty chce a kdo nechce. 

Moderátor (Václav Moravec):
Teď ještě k tomu životnímu příběhu vašemu, nemáte obavy, že například pokud bude v době prezidentské volby v České republice, respektive i předvolební kampaně švýcarský soud projednávat spornou privatizaci Mostecké uhelné, připomínám, že akcie Mostecké uhelné v letech 97 a 98 skupovala společnost Invest Energy, která v Česku zastupovala Appian Group, nakonec získala těsnou majoritu 50,002 procenta. Na konci července 99 jí vaše vláda prodala i zbylý podíl a jak naznačují Švýcaři, tak by mohli vaši bývalí členové vaší vlády právě být i těmi, na které by švýcarský soud ukázal, ano, byla to i politická lumpárna?

Host (Miloš Zeman):
Tak především je dobré vědět, že jsme prodávali menšinový podíl a každý, kdo trochu rozumí ekonomice, ví, že menšinový podíl se prodává daleko obtížněji než podíl většinový. Nicméně málokdo z vašich posluchačů a já jim to nyní sděluji, ví, že kdybychom tento menšinový podíl prodávali na burze, tak podle tehdejší ceny akcií Mostecké uhelné společnosti bychom dostali o 30 procent nižší cenu, než jsme dostali prodejem tohoto menšinového podílu. O 30 procent menší. 

Host (Miloš Zeman):
Připomínám, že vy jste získali prodejem 650 milionů korun. 

Host (Miloš Zeman):
Ano, a Mladá fronta Dnes, tehdejší pravicový deník, prohlásila v té době, že vládě se podařil zázračný úspěch, že dosáhla daleko vyšší ceny, než ekonomičtí analytici očekávali. To je ta 30procentní prémie, o které jsem mluvil. 

Moderátor (Václav Moravec):
Nemáte tedy obavy, že vás to může politicky dostihnout a podle vás to je vláda Václava Klause z roku 1997, která za to nese hlavní díl odpovědnosti? Chápu to správně? 

Host (Miloš Zeman):
Tak hlavní díl odpovědnosti nese ten, ať to byla jakákoliv vláda, která se nechala připravit v Mostecké uhelné o majoritu. Ale já jsem samozřejmě připraven, že u každého kandidáta včetně mě v průběhu prezidentské kampaně budou různé insinuace, nejenom ta Mostecká uhelná, ale já…

Moderátor (Václav Moravec):
U vás to může být deblokace ruského dluhu.

Host (Miloš Zeman):
No tak to naopak Gerhard Schröder vyrazil z Ruska osm procent, my 23 procent. Kromě toho díky poměru mezi převoditelným rublem a dolarem skutečná výtěžnost ruského dluhu byla 91 procent, ale to téměř nikdo neví. Já vám dám jenom…

Moderátor (Václav Moravec):
Takže nemyslíte, že toto můžou být vaše slabiny, slabiny Zemanova vládnutí?

Host (Miloš Zeman):
Moje slabiny mohou být v pomluvách a já vám řeknu dva konkrétní příklady. Před třemi dny jsem se v jednom bulvárním deníku dočetl, že mám tým, ve kterém jsou lidé, které vůbec neznám, jako je pan Janoušek a nebo Hrdlička, už jsem si vzpomněl, Hrdlička…

Moderátor (Václav Moravec):
To jsou pražští kmotři. 

Host (Miloš Zeman):
To jsou údajně pražští kmotři, ale já jsem se s nimi v životě nesetkal, ale v deníku Blesk jsem se s úžasem dověděl, že tyto lidi mám ve svém týmu. To zaprvé. Na zadruhé, promiňte mi ten výraz, asi před týdnem jeden blbeček z Lidových novin napsal, že v době, kdy jsem byl premiérem, jsem trestal své ministry tím, že jsem jim odnímal hlasovací právo. Já jsem se sice srdečně rozesmál, protože je to naprostá lež, která se dá snadno vyvrátit, ale uvědomil jsem si, že mohu být stejně jako jakýkoliv jiný kandidát ve volební kampani podezříván jak ze spolupráce s kmotry, tak například z neuctivého zacházení se svými bývalými ministry a že lež se vždycky vyvrací daleko obtížněji než cokoliv jiného. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste říkal, že byste byl prezident usměvavý a milý a zároveň tady urážíte novináře. Vy se vracíte do premiérských let, když používáte slovo blbeček. 

Host (Miloš Zeman):
Já si myslím, že novináři, pane Moravče, čest výjimkám, ale ty nebudu jmenovat, abych jim nedal polibek smrti, jsou svým způsobem něco podobného, jako jsou některé internetové diskuse. Ty když si otevřete, tak se na vás vyvalí stoka. Stoka špíny, stoka závisti, stoka malosti. S tím rozdílem, že v těch internetových diskusích je ta stoka ještě hustší a více páchnoucí než v těch novinách, ale přesto platí jedno pravidlo: novinář, opakuji, čest výjimkám, je člověk, který píše o všem a nerozumí ničemu. A nejhorší je takzvaný publicista. Když někdo publikuje, tak to ještě neznamená, že něčemu rozumí. Když píše o jaderné energetice, ať řekne, absolvoval jsem jadernou energetiku. A totéž u všech dalších oborů. A ať se nepodepisuje jako publicista, tj. jako žvanil. 

Moderátor (Václav Moravec):
Velmi stručně několik otázek, dalších otázek od posluchačů. Když napadne Izrael a Spojené státy americké Írán, bude z toho světový konflikt a myslíte si, že dojde k napadení Íránu či Sýrie?

Host (Miloš Zeman):
To druhé nevylučuji, to první nepředpokládám. Nezapomeňte, že už tady jsou precedenty. Izrael bombardoval tehdejší irácký reaktor v Osiraku a nestalo se nic, asi před rokem Izrael podnikl preventivní akci proti syrskému jadernému zařízení a nestalo se také nic. 

Moderátor (Václav Moravec):
A vy byste schvaloval takové útoky ať už na Írán či Sýrii v současnosti?

Host (Miloš Zeman):
Já jsem mnohokrát říkal, že na základě české historie zastávám názor, že preventivní útok, jakkoliv nepopulární, je často daleko účinnější než čekat, až jakákoliv diktatura zesílí a pak s ní ten boj bude daleko těžší. Jako svůj oblíbený příklad jsem vždy uváděl Hitlerovu okupaci Porýní v roce 1936. Kdyby tehdy Francie a Anglie na Hitlera zaútočily, tak nebyla ani druhá světová válka, ani holocaust. 

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázka se týká toho, zda byste udělil takovou milost, jako udělil prezident Václav Klaus Anně Benešové, která byla, byť s podmínkou tedy, odsouzena za korupci? 

Host (Miloš Zeman):
Já bych žádné milosti neuděloval. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste neudělil ani jednu milost, kdybyste byl prezident? 

Host (Miloš Zeman):
Ne. Já si dovedu představit udělení milosti pouze v jednom jediném případě, kdy nějaký člověk umírá a chce být posledních několik týdnů svého života v domácím prostředí, takže bych mu udělil milost na těch několik týdnů z humanitárních důvodů, a to ještě tehdy, kdyby to nebyl vrah. A to je všechno. stejně tak bych neuděloval žádnou, opakuji žádnou amnestii a když čtu výroky některých lidí – amnestie je výborná věc, protože máme přeplněné věznice a tím se ty věznice vyprázdní, tak jim odpovídám ano, vyprázdní se a za několik měsíců se naplní znovu, protože ti recidivisté se do těch věznic opět vrátí a mezitím spáchají další zločiny. 

Moderátor (Václav Moravec):
Expremiér Miloš Zeman byl dnešním hostem Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou. 

Host (Miloš Zeman):
Na shledanou.
13.03.2012

VIDEO: Jan Kačer: Zdá se mi, že hraju fotbal

Herec, režisér a spisovatel Jan Kačer mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o své umělecké dráze a také o své charitativní činnosti.
12.03.2012

VIDEO: David Ondráčka: Kvůli korupci mám už obavu z násilností!

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.
08.03.2012

VIDEO: Jan Veleba: Jedno vejce by mělo stát maximálně 5 korun!

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o cenách vajec.
07.03.2012

Miroslav Zámečník: Šetření státu může zpomalit českou ekonomiku!

Ekonom Miroslav Zámečník mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o euru a o šetření české vlády.
05.03.2012

VIDEO: Jakub Šebesta: Každá polská potravina je už dnes pro spotřebitele podezřelá

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě potravin v Česku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.