VIDEO: David Ondráčka: Kvůli korupci mám už obavu z násilností!

Publikováno: 12.03.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.
Moderátor (Václav Moravec):
Korupce, korupce a zase korupce. Většina obyvatel ji stále považuje za největší problém české společnosti. Podle 95 procent občanů je třeba se jí také naléhavě zabývat. I to vyplývá z výsledků sociologického šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Málokoho výsledky podobného šetření překvapí. Navíc ve chvílích, kdy veřejnost sleduje doslova v přímém přenosu soudní jednání týkající se Věcí veřejných. Někdejší místopředseda Věcí veřejných, poslanec Jaroslav Škárka, trvá na tom, že ho Vít Bárta uplácel.

Záznam Jaroslava Škárky:
Můžu říct, že existuje nahrávka z předání peněz pana Bárty mě. Tato nahrávka je nová, nikdy jsem o ní nikomu neříkal, je to první věc. A tato nahrávka zachycuje období zhruba hodiny před tím, než jdu k panu Bártovi do pracovny a poté zhruba asi půl hodiny poté. 

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před týdnem Rádio Impuls slova dnes už bývalého poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky. Nejen o jednom soudním procesu, týkajícím se nejmenší strany současné vlády koalice, bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je po čase ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka. Vítejte u mikrofonů Impulsu, přeji hezký dobrý večer. 

Host (David Ondráčka):
Děkuji za pozvání, dobrý den. 

Moderátor (Václav Moravec):
Transparency International rok co rok zveřejňuje index vnímání korupce. Kdy vy osobně jste měl naposledy intenzivní pocit, že čeští politici či lidé ve veřejných funkcích zlehčují korupci? 

Host (David Ondráčka):
Já se tomu tématu věnuji skutečně dlouho a dlouhé roky a prochází to řadou vývojů, kdy vidíte jednu dobu, že se něco jakoby začíná dít, pak zase dlouhou, že nastává doba určité ignorace toho tématu. Samozřejmě to velmi souvisí s tím volebním cyklem, kdy vnímáte, že před volbami všichni dokáží slíbit cokoliv, což je trochu banální konstatování, ale zároveň to ukazuje to, že ta veřejnost zraje, že začíná být trochu alergická na ty všechny projevy, uvědomuje si, že korupce není něco abstraktního, ale že to skutečně připravuje konkrétní lidi o konkrétní peníze a projekty a že navíc v době ekonomické krize, že se to projevuje ještě silněji, protože ty škrty potom dopadnou skutečně na ty slabší a na tu střední třídu, ti bohatší si v tom dokáží nakonec najít tu svoji cestičku. Takže já mám pocit, že dneska ta veřejnost je schopna mnohem silněji než dříve jakoby diagnostikovat, k čemu korupce vede, chápe, že ji ohrožuje naprosto bytostně, že se to dotýká peněženky prakticky každého, ale když dojde k tomu řešení, tak je tady strašné množství různých receptů a v tom se veřejnost orientuje nesmírně obtížně, má pocit, že vždycky jako lehce někdo s něčím vyskočí, začne jakoby hlasitě hlásat, že je proti korupci, ať je to podnikatel, politická strana, nějaká nevládní organizace nová a podobně a existuje tam velký potenciál pro zklamání, že ti jsou taky takoví nebo ti taky v něčem jedou a z toho obrovského množství těch receptů se velmi složitě vybírají ty skutečně funkční a dlouhodobě efektivní. Samozřejmě mnohem jednodušší je volat po zavření velkých ryb, než připravovat nějakou změnu, která by k tomu případně mohla vést. Mnohem snadnější je říkat, všechno dejme na internet, než to prakticky provést. Mnohem snadnější je říkat prostě vyměňme soudce a státní zástupce, než skutečně provést nějakou udržitelnou reformu justice a posílit její nezávislost. 

Moderátor (Václav Moravec):
Kdyby vy jste byl respondentem ve vašem vlastním průzkumu jako Transparency International, tedy vnímání indexu korupce v roce 2012, na začátku roku 2012, jak byste odpovídal v porovnání s uplynulým rokem či dokonce s roky dvěma předtím? 

Host (David Ondráčka):
Tak já bych nebyl takový skeptik. Já totiž ze svého okolí vidím celou řadu nových iniciativ, velmi aktivní veřejnost, studenty, kteří žijí a kteří si jako uvědomují svoje práva a zároveň jakoby možnosti, lidi, kteří na místní úrovni kontrolují tu svou radnici nebo hospodaření obcí. A to je věc, která samozřejmě jakoby je přebita mnohdy těmi velkými kauzami, které se ocitají na hlavních stránkách novin. Ale já si myslím, že společnost není pasivní a že se tomu chce jakoby postavit. 

Moderátor (Václav Moravec):
A politici? Když jsem se v té první otázce ptal, kdy jste měl vy naposledy intenzivní pocit, že nějaký český politik či čeští politici zlehčují korupci? 

Host (David Ondráčka):
Já mám pocit, že je snaha spíše zlehčovat ta možná řešení a jejich dopady, to znamená říkat, tento zákon je velmi dílčí a sám o sobě nic nevyřeší. A nikdo ale vlastně neříká, že jeden dílčí zákon nebo nějaká změna jednoho pravidla vyřeší všechnu korupci. Já si myslím, že to je skutečně jako skládačka z řady dílků, které musí do sebe zapadnout, aby mohly začít fungovat. Takto mohou fungovat instituce a jejich dlouhodobá nezávislost a skutečné působení. Takže oni spíše zlehčují to řešení a snaží se napadat, že jedna dílčí změna nic neposune. Ale zároveň můj intenzivní pocit je, že dneska politici se dostali do takového stavu, že vlastně jedou na jakémsi divokém koni, moc neřídí, kam on běží a snaží se maximálně udržet v tom sedle, ale že to je skutečně divoká jízda se spoustou zážitků, ale o nějaké dlouhodobé strategičtější vizi se tam moc přemýšlet nedá. 

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte obecně o koni jménem politika nebo o koni jménem korupce? 

Host (David Ondráčka):
Teď jsem mluvil o koni jménem politika, kdy ale samozřejmě korupce velmi často je součást toho naprosto přirozená. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváme na konkrétní příklady: Veřejnost nesla nelibě například milost udělenou prezidentem Václavem Klausem ženě odsouzené za korupci, zakladatelce Metropolitní university Anně Benešové. Sociální demokraté jako nejsilnější opoziční strana přišli s návrhem na kontrasignaci prezidentských milostí. 

Záznam Bohuslava Sobotky:
Pro nás bude důležitý také výsledek tady tohoto šetření, zda-li se skutečně zjistí, že v souvislosti s některými prezidentskými milostmi byl tady někdo, kdo se s nimi snažil obchodovat, budou tady nějaká konkrétní obvinění, nejenom podezření, ale také konkrétní obvinění, která by se týkala korupce. A druhá poznámka, pro nás je skutečně důležité systémové řešení. Nejde jenom o současného prezidenta republiky, jde o to, aby tady existoval systém, který bude více odolný proti tomu snažit se nějakým způsobem tuto výsostnou pravomoc prezidenta republiky zneužívat či dokonce obchodovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls koncem února slova předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Pokud by měl ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka který je dnes hostem Rádia Impuls, říci, zda takové gesto Václava Klause, tedy ona milost ženě odsouzené za korupci, může přispět k atmosféře, že si veřejnost myslí, že tady korupce není potírána? 

Host (David Ondráčka):
Jednu větu: Myslím si, že milosti mají smysl, aby zůstaly zachovány. Ano, může se hledat nějaký systém kontrasignace, ale podstata je, že je tolik jakoby soudních případů, že by tam ten systém zachován být měl. V tomhle konkrétním případě si ale myslím, že základní problém je, že prezident se o tom odmítl bavit. Odmítl vysvětlit ty důvody, které ho k tomu vedly a…

Moderátor (Václav Moravec):
On je stručně zdůvodnil, ale zároveň říká, můj předchůdce vůbec neodůvodňoval. 

Host (David Ondráčka):
Já si ale myslím, že v tomto se ta společnost posunula a že skutečně ten monarchistický princip, že já někoho osvobodím, dám mu milost a odmítnu se o tom bavit s veřejností, už prostě nemůže fungovat v roce 2012. A zejména v těch kontroverzních situacích, jako je korupční obvinění, jako je obvinění z nějakého finančního podvodu a podobné věci, kdy ta veřejnost to vnímá velmi citlivě. Logicky se budou ptát a pátrat po možných vazbách, zda tam náhodou nedošlo k nějakému zvýhodnění a kdy dokonce dochází i k podezřením, že i milosti se daly kupovat nebo že existovaly snahy o to je kupovat. Tak pokud ta reakce je, já se o tom bavit nebudu, je to moje výsostné právo, tečka, tak to vyvolává strašný signál do té společnosti. A pak to může vést k tomu, že se vylije dítě i s vaničkou a že se milosti zruší, i když já si myslím, že ten princip jako takový by zůstat měl. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když jsme právě u prezidenta republiky, Českou republiku čeká přímá prezidentská volba s největší pravděpodobností, v Poslanecké sněmovně je návrh prováděcího zákona. Vy jste jako Transparency International v těch uplynulých měsících politické strany nutili k tomu, aby ztransparentnily své financování, aby došlo k systémovým změnám v souvislosti s penězi na volební kampaně. Jaké máte vysvětlení pro to, že se zhruba rok před přímou volbou prezidenta vlastně nevede hluboká diskuse, jak připravit jasná transparentní pravidla pro co nejlepší financování prezidentské kampaně? 

Host (David Ondráčka):
Dvě věty k tomu. Na jednu stranu se tady chystají nová pravidla pro financování stran obecně, to znamená pro všechny další volby, které by měly platit, to znamená, aby strany byly kontrolovány, aby musely zveřejňovat veškeré své donátory a aby to probíhalo i přes transparentní účty a podobně. Ale ta prezidentská volba je něco nového, já myslím, že ta shoda je skutečně relativně čerstvá a myslím si, že si ani politici úplně neuvědomili, co všechno to může přinést. My teď budeme svědky v druhé polovině tohoto roku poměrně žhavé volební kampaně jednotlivých kandidátů. Asi už není reálné, aby se skutečně přijal nějaký zákon, který bude regulovat tuto prezidentskou kampaň, protože to bude velmi obtížně stíhatelné…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy v to tedy nedoufáte, že by byly stanoveny stropy a promyšlený systém na kontrolu prezidentské kampaně a jejího financování? V to nedoufáte? 

Host (David Ondráčka):
Myslím si, že se to nestane, protože kdyby zítra teoreticky vláda pustila ten zákon do Sněmovny, tak jako bude přijat na podzim a to už bude kampaň v plném běhu. Čili myslím si, že se to nestane. No a co nám tedy zbývá je, že musíme apelovat vlastně na ty kandidáty, aby oni v rámci své dobré pověsti a čistoty své kampaně zveřejnili veškeré donory a sponzory své kampaně a uvidíme, jestli to udělají skutečně dobrovolně a důsledně tak, že prostě do poslední koruny budou schopni tu kampaň vyúčtovat a zveřejnit, a pak by mělo být jakoby předmětem veřejné kritiky, jestli je přijatelné, aby například nějaká bohatá finanční skupina nebo bohatý oligarcha sponzoroval konkrétního kandidáta a jestli tím, že se to zveřejní, jestli veřejnost je schopna akceptovat, ano, ten je sponzorován tímto člověkem nebo touto skupinou, ale přesto nám jeho osoba zaručuje určitou integritu a my ho za prezidenta chceme. 

Moderátor (Václav Moravec):
Budete se tomu věnovat? Protože vy jste v rámci například obecních voleb velmi detailně sledovali kupčení s volebními lístky v některých obcích a městečcích, tak přijdete s tímhle i v té prezidentské kampani? 

Host (David Ondráčka):
Plánujeme, že bychom udělali na začátku takovou výzvu k prezidentským kandidátům, aby tedy zveřejnili své sponzory. Samozřejmě to bychom rádi, aby to bylo velmi detailně uděláno, aby nebylo řečeno jenom, já na to mám 50 milionů a tečka a sehnal jsem od soukromých dárců, ale aby to bylo skutečně zřetelné a samozřejmě předpokládám, že ve spolupráci s investigativními novináři se bude podrobně pitvat to, zda někdo něco nezatajil nebo jaké jsou tam vazby mezi těmi potenciálními donory a prezidentským kandidátem. 

Moderátor (Václav Moravec):
Měla by tato věc, když nedoufáte, že dojde k přijetí samostatného zákona o financování prezidentské kampaně, měla by to být součást zákona o financování politických stran? To znamená propracovat a spojit tyto dvě věci, když už Česko bude a má přímou volbu prezidenta v ústavě? 

Host (David Ondráčka):
Ano, já si myslím, že potřebujeme obecná pravidla pro financování politiky a kampaní a protože jsme přijali přímou volbu prezidenta, tak to musíme tam zahrnout a mělo by být jasné, že kromě toho, že by ty jednotlivé příjmy a výdaje měly zveřejňovat strany jako takové, které kandidují do různých voleb, tak by je měli i ti prezidentští kandidáti samostatní, ať už kandidují s podporou strany nebo bez ní. Takže je to nová situace politicky, ale i z hlediska toho financování politiky a co je na tom jakoby zásadní, je, jestli my jakoby přijmeme princip, který je třeba v Americe, to znamená, že ty peníze do politiky a jednotlivým kandidátům dávají firmy, případně jednotlivci, že ten člověk se stane takzvaným fundraiserem, čili sháněčem peněz na svou kampaň, a nebo jestli budeme chtít, aby tam ty vazby prakticky nebyly a budeme se to snažit řešit nějakou regulací, stropy na kampaň…

Moderátor (Václav Moravec):
Kterou cestou byste šel vy osobně? 

Host (David Ondráčka):
Já si myslím, že se musíme smířit s tím, že v politice peníze budou a ten hlavní princip by měl být na ty peníze vidět a maximálně vědět odkud a kam tečou. 

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy ten americký model?

Host (David Ondráčka):
V podstatě ano, byť si samozřejmě uvědomuji, že ten se v Americe zvrhl taky do toho, že to nemá strop a že současná prezidentská kampaň v Americe možná dosáhne desetimiliardových částek, což je samozřejmě absurdní situace ekonomické krize.

Moderátor (Václav Moravec):
Českou politiku teď bezesporu poškozuje skandál kolem Věcí veřejných, soudní projednávání možného uplácení v poslaneckém klubu nejmenší strany vládní koalice. Premiér Petr Nečas si nemyslí, že by projednávání soudu s Věcmi veřejnými mělo vést teď k aktuálním změnám ve vládě. V nedělním rozhovoru pro Českou televizi premiér Petr Nečas poznamenal:

Záznam Petra Nečase:
Všichni aktéři těch věcí, které se teď dějí, z vlády odešli před rokem na základě mého rozhodnutí a mého návrhu prezidentu republiky. Za další v té věci tam nezaznělo prakticky nic, co by za uplynulý rok neprošlo českým mediálním prostorem, akorát to bylo zkoncentrováno do pěti dnů a všechno se to vlastně semlelo znovu. Ale nějaká překvapivá informace tam nebyla a všechny ty záležitosti, které se řeší u tohoto soudu, nesouvisí s členy vlády České republiky, kteří momentálně jsou ve svých pozicích. 

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětloval v neděli v rozhovoru pro Českou televizi premiér Petr Nečas. Pokud by měl šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka, host dnešních Impulsů, říci, kdyby byl on na místě premiéra, sledoval to soudní jednání, jak by se zařídil?

Host (David Ondráčka):
Tak premiér to má těžké v tom směru, že on samozřejmě chce zachovat koalici a chce zachovat vládu…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň je premiérem vlády práva a boje proti korupci. 

Host (David Ondráčka):
No, myslím, že především premiérem a až potom premiérem této konkrétní vlády s tímto přívlastkem. Ale samozřejmě má pravdu v tom, že ti lidé, kteří jsou tam přímo u soudu, tak v jeho vládě nesedí v této chvíli, ale je nepochybné, že ten celý spor takto pitván před kamerami a dohledem novinářů v soudní síni má dopad na veřejnost a na její posuzování české politiky. Je to sice na jednu stranu jakýsi folklor a my už jsme si určitě zvykli částečně, že se dozvídáme skutečně pikantní detaily a zároveň si myslím, že sledujeme určitý pohřeb v přímém přenosu politické strany Věci veřejné, ale jakoby bojím se, že u většiny lidí to povede k ještě většímu znechucení z politiky jako takové a že si řeknou, že nové strany nemá smysl volit, protože podívejte se, jak to dopadlo, že pokut takovíto lidé mohou do té politiky vůbec vstupovat a stávat lidmi v ústavních funkcích, tak to už může úplně každý, čili to devalvuje i politiku jako řemeslo. A zatřetí že tím pádem vlastně ty stávající strany, často klientelistické, jsou vlastně ještě docela v pohodě. 

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváte na financování politických stran právě i s přihlédnutím k případu Věcí veřejných, myslíte si, že tato vláda opravdu dostojí svému slibu, přijme dobrý zákon o financování politických stran a především zajistí jeho vymahatelnost? Protože to budou největší spory, o to, kdo bude kontrolovat zákon o financování politických stran, respektive kdo bude kontrolovat jeho vymáhání. 

Host (David Ondráčka):
Bude to obrovský boj, protože to je přesně typický zákon, který dopadá na všechny, všechny strany mají jakoby obavu, že pokud se ta pravidla vychýlí jedním směrem, tak je to znevýhodní v další kampani. Navíc vezměme si to, že všechny strany jsou dneska docela těžce zadlužené, takže proto jsou ty řeči o možných stropech na výdaje poměrně aktuální. Ale podstatné si myslím, že je, aby se vytvořil jakýsi dohledový orgán, který bude tuto agendu sledovat…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak by se měl jmenovat a jak byste si ho představoval?

Host (David Ondráčka):
Moje představa je, že by se použil anglický model, kdy by to byl jakýsi úřad pro standardy ve veřejném životě a byl by to úřad skládací, který by mohl dohlížet i na jiné agendy toho veřejného života, jako je třeba přístup k informacím, střet zájmů a přiznávání majetku politiků, případně pokud by se vymyslela pravidla pro lobbing, tak i na tuto agendu. Ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale tam většina politiků řekne: Teď, když redukujeme státní správu, škrtáme, tak vy přicházíte, Transparency International, s takovým úřadem?

Host (David Ondráčka):
Bude to samozřejmě jasný protiargument, na druhou stranu pokud my tyto agendy chceme regulovat a chceme pro ně vytvořit nějaká pravidla, tak bez jejich vymáhání prostě to nedává žádný smysl. Prostě pokud tam nebude žádná sankce, tak je nakonec nikdo respektovat nebude. Já si myslím, že ten úřad může být relativně malý, flexibilní, ne příliš drahý a že se nám dlouhodobě evidentně vyplatí. Minimálně u toho financování politických stran se to vyplatí téměř okamžitě a myslím si, že to uvidíme, ale myslím, že dlouhodobě se to vyplatí i v těch dalších věcech. 

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že opravdu politici, zvlášť v těch posledních třech letech, kdy jsou pod veřejným tlakem, kdy téměř každý měsíc se dozvídáme, viz nejnovější sociologické šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, že podle 95 procent obyvatel je třeba se korupcí naléhavě zabývat, že politici jsou schopni pod tímto tlakem ty věci přijímat nebo se vlastně vymlouvají, protože jim ta šedá zóna, to netransparentní prostředí vyhovuje? 

Host (David Ondráčka):
Já v tom zůstávám optimistický, já si myslím, že funguje tady vazba volič versus politik mnohem, mnohem přísněji než dříve. Všimněte si toho na tom, že dneska politik, který se dostane do skutečně velké palby médií kvůli nějakému svému problému, tak to dlouhodobě nemůže ustát a z těch funkcí odchází. Ano, jsou tady teflonoví jedinci, kteří dokáží dlouhodobě to prostě smývat, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete zmínit jednoho, dva teflonové jedince? 

Host (David Ondráčka):
Pan ministr financí Kalousek samozřejmě dokázal přežít mnohé, upřímně řečeno ministr Vondra a jeho kauza ProMoPro je taky příklad toho, kdy nakonec z toho jakoby dokázal vybruslit a zaslouží si jakoby vysokou známku za krasobruslení v tomto směru. Ale obecně si myslím, že ten tlak se výrazně zesiluje, že to je někdy až možná částečně štvanice, ale pochopitelně to vede k tomu, že ten politik si musí uvědomit, že vstupuje do arény, měl by mít čistý stůl, nemůže mít kostlivce ve skříni, protože jinak je na něj někdo vytáhne. Prostě dneska se prakticky nedá nic utajit v dnešní společnosti a proto si myslím, že ta vazba vůči těm konkrétním protikorupčním opatřením je silnější než dřív a doufám, že to povede k praktickým výsledkům, kdy se ta strategie začne postupně naplňovat. 

Moderátor (Václav Moravec):
Nemyslíte ale, že bude vyhrožováné nevládním organizacím, které upozorňují na klientelismus? Například u dopravních podniků v Praze jsme svědky, že jedna advokátní kancelář dala podnět k soudu na zrušení Nadačního fondu proti korupci podnikatele Karla Janečka. 

Host (David Ondráčka):
To je nový trend, který je skutečně drsný. Ono to ukazuje, o jak velké peníze třeba v případě toho pražského dopravního podniku jde a jaké ty zájmy jsou. Já si myslím, je zřejmé, že v tomto případě ty praktiky, které používá ona advokátní kancelář, jdou hluboce a dalece za hranu toho, co by bylo přijatelné…

Moderátor (Václav Moravec):
Setkal jste se vy osobně s nějakým vyhrožováním? Protože Transparency na mnoha těch kauzách včetně pražských dopravních podniků vlastně dělá?

Host (David Ondráčka):
V tomto konkrétním případě ne, ale v jiných případech ano, nám jakoby chodí od anonymů až po nějaké výhrůžky různými žalobami a podobně relativně s pravidelností, ale podstata je samozřejmě, že i ta nevládní organizace má svou odpovědnost k tomu, aby ty věci, které říká nebo dělá, tak aby měla dobře doložené a mohla, aby prostě nepřekračovala zákon, to je logické. Ale ten trend je nový a ukazuje to, v jak ostře vyhrocených situacích jsme. Někdy to trochu připomíná válku. Konkrétně z toho pražského dopravního podniku nemám dobrý pocit, obávám se, aby to nedošlo až příliš daleko a nebyli jsme svědky dokonce nějakých násilných věcí. 

Moderátor (Václav Moravec):
Toho se bojíte, že by k tomu mohlo dojít? 

Host (David Ondráčka):
Když se podíváte trošku pod pokličku toho, jak se to všechno hraje a kolik peněz jsou schopni nainvestovat do sledování, do denunciací, do protikampaní, sbírání kompromitujících materiálů, tak mám obavu, že to nemusí dopadnout dobře. 

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje ředitel české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls, těším se příště na shledanou. 

Host (David Ondráčka):
Také děkuji, na shledanou.
13.03.2012

VIDEO: Jan Kačer: Zdá se mi, že hraju fotbal

Herec, režisér a spisovatel Jan Kačer mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o své umělecké dráze a také o své charitativní činnosti.
08.03.2012

VIDEO: Jan Veleba: Jedno vejce by mělo stát maximálně 5 korun!

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o cenách vajec.
07.03.2012

Miroslav Zámečník: Šetření státu může zpomalit českou ekonomiku!

Ekonom Miroslav Zámečník mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o euru a o šetření české vlády.
06.03.2012

VIDEO: Miloš Zeman: V rámci prezidentské kampaně pošlu všem svůj životopis

Politický důchodce, expremiér a expředseda ČSSD Miloš Zeman mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o česvé kandidatuře na post prezidenta republiky.
05.03.2012

VIDEO: Jakub Šebesta: Každá polská potravina je už dnes pro spotřebitele podezřelá

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě potravin v Česku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.