VIDEO: Bohuslav Sobotka: Ministr Drábek by měl odejít. Kvůli vyplácením sociálních dávek!

Publikováno: 21.03.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mluvil o vládních reformách nebo o hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase.

Moderátor (Václav Moravec):
Ani napotřetí se nepodařilo sociálním demokratům svrhnout vládu premiéra Petra Nečase. Pro nedůvěru hlasovalo 85 opozičních poslanců z 200členné Sněmovny. Ministr financí, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek po nočním hlasování dodal, že přes všechny potíže je vláda jednotná.

Záznam Miroslava Kalouska:
Vláda má většinovou podporu Poslanecké sněmovny, což je prosté konstatování a mandát vlády, aby dál pokračovala ve své práci.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova ministra financí, prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Nečasova vláda se teď chystá dokončit balík úsporných opatření ve státním rozpočtu včetně zvýšení příjmů rozpočtu. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech. Pozvání přijal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer, pane předsedo.

Host (Bohuslav Sobotka):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, v uplynulých dnech jste v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě tvrdil, že nové volby by byly nejlepším východiskem z krize důvěry veřejnosti vůči kabinetu premiéra Petra Nečase. Začněme otázkou, která bude připomínat dotazník. Který termín konce vlády premiéra Petra Nečase byste označil v souvislosti s tou krizí za nejpravděpodobnější. Za A/ vláda skončí ještě před krajskými volbami, za B/ vláda padne po krajských volbách, za C/ kabinet premiéra Petra Nečase povládne do konce svého funkčního období, tedy do roku 2014.

Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že nejméně pravděpodobné téměř jistě je, že nenastane varianta C, nemyslím si, že vláda vydrží do konce celého volebního období. O tom, jestli padne ještě před krajskými volbami, rozhodnou do značné míry občané, pokud se skutečně budou stupňovat protesty v ulicích, tak jak konec konců avizovaly teď i odbory, které se ujímají organizace těch největších akcí, například 21. dubna na Václavském náměstí, tak to nepochybně dá Sociální demokracii možnost, aby znovu iniciovala hlasování o vyjádření nedůvěry vládě. Nicméně domnívám se, že jsou tady dvě věci, které zatím drží koalici pohromadě. Zaprvé je to dohoda mezi ODS a TOP 09 o tom, že se budou realizovat církevní restituce, to je důvod, proč TOP 09 teď z vlády neodejde, protože má zájem na tom, aby se církevní restituce zrealizovaly tak, jak je navrženo včetně onoho obrovského balíku převodu finančních prostředků, a druhý důvod je, že vládní strany si nepřejí, aby se spojily podzimní krajské a senátní volby s volbami parlamentními, protože se obávají skutečně těžké porážky.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno myslíte si, že tento tmel, tedy církevní restituce, jak naznačujete a zároveň nespojování krajských voleb s předčasnými volbami, tak až to pomine na podzim, to znamená vy byste volil variantu, že vláda padne po krajských volbách?

Host (Bohuslav Sobotka):
Pokud se nám do krajských voleb nepodaří vyjádřit nedůvěru vládě a pokud vládu k rezignaci nedonutí protesty občanů…

Moderátor (Václav Moravec):
Což je velmi pravděpodobné.

Host (Bohuslav Sobotka):
Pak je tady jednoduchá možnost, jestliže lidé pojmou krajské a senátní volby jako referendum o dalším setrvání vlády Petra Nečase, tak vlastně každý občan v těch volbách může vládě vyjádřit nedůvěru. A pokud většina voličů, kteří k těm volbám přijdou, vyjádří každý sám za sebe vládě nedůvěru, pak si nedokáži představit, že tento pravicový slepenec vydrží pohromadě déle než někdy do jara roku 2013.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak velké obavy jako lídr sociálních demokratů máte z toho, že by se i vám v předvolební kampani před krajskými volbami mohlo vymstít, že budete jenom brát volby jako referendum o Nečasově vládě a nebudete nabízet alternativu, která se navíc týká krajů samotných? Protože byť půjde o referendum o vládnutí, polovině vládnutí kabinetu premiéra Petra Nečase, tak lidé očekávají věcné řešení problémů.

Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že my máme výhodu v tom, že v čele našich kandidátek budou lidé, kteří získali zkušenosti v minulých čtyřech letech s vedením krajů. Sociální demokracie si vedla dobře, kraje jsou v lepším stavu, než byly před čtyřmi lety, když jsme je jako sociální demokraté přebírali a v řadě regionů mají naši hejtmani skutečně důvěru veřejnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že to platí o všech krajích, že nebudou slabá místa na mapě České republiky, jako kraj Ústecký a Jana Vaňhová, která…

Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že platí, že v některých krajích se budou muset sociální demokraté snažit mnohem více než jinde, takže určitě v Ústeckém kraji se budou muset snažit víc než třeba na jižní Moravě a my jim v tom určitě z pohledu vedení Sociální demokracie chceme pomoci, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď ta alternativa?

Host (Bohuslav Sobotka):
Možná by bylo dobré, kdyby také samy jednaly a já si myslím, že pro volební vyhlídky Sociální demokracie v Ústeckém kraji by bylo nejlepší, kdyby se v Ústí rozloučili se svým koaličním partnerem, kterým je ODS a která tam má velmi špatnou pověst. A pokud jde o onu alternativu, my teď …

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, tedy očekáváte jako předseda sociálních demokratů, že dojde k vypovězení té smluvně opoziční nebo vlastně velkokoaliční smlouvy mezi ODS a ČSSD?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že to je pro Sociální demokracii zbytečná zátěž před krajskými volbami a kdybych byl v pozici předsedy severočeské Sociální demokracie, tak bych určitě takovýto krok volil.

Moderátor (Václav Moravec):
Co možná námitka, že stejně voliči nejsou hloupí, udělat to pár měsíců před krajskými volbami je jenom na efekt, protože jste ruku…

Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že to není na efekt, je to signál o tom, jak bude Sociální demokracie postupovat poté, pokud by vyhrála v krajských volbách. Já si prostě nemyslím, že pro nás jsou dobré koalice s Občanskou demokratickou stranou na krajích. Nemyslím si, že se ty koalice vyplatily…

Moderátor (Václav Moravec):
Přesto v Ústeckém kraji jste…

Host (Bohuslav Sobotka):
A já jsem třeba rád, že v Jihomoravském kraji jsme tu koalici dokázali během volebního období změnit, máme tam jiné koaliční partnery, ODS je v opozici a myslím si, že to volební šance Sociální demokracie posílilo. Pokud jde o alternativy, my jsme k představení těch alternativ využili z části i tu debatu hlasování o nedůvěře vládě, prostě platí, že je nutné konsolidovat veřejné rozpočty, snižovat schodek, ale dá se to udělat spravedlivějším a sociálně únosnějším způsobem a především o tom, jak se sníží deficit, je potřeba s lidmi mluvit, to znamená vést sociální dialog. A sociální dialog v situaci, kdy odbory svolávají velké demonstrace na Václavském náměstí, tak to je signál toho, že sociální dialog zkolaboval a téhle vládě už zkolabovala řada věcí, včetně čerpání peněz z Evropské unie, úřadů práce a myslím si, že to je vlastně vláda kolapsu.

Moderátor (Václav Moravec):
Když ještě ale zůstanu u Ústeckého kraje, vy tedy očekáváte, že dojde k vypovězení smlouvy s ODS v Ústeckém kraji?

Host (Bohuslav Sobotka):
To není věc, o které by rozhodoval předseda Sociální demokracie…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale přál byste si to?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já říkám svůj názor a myslím si, že by to pro sociální demokraty byla zajímavá úvaha.

Moderátor (Václav Moravec):
Jenom v Ústeckém kraji nebo ještě někde jinde byste si přál před volbami změnu mocenských poměrů?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že jsou regiony a já jsem o tom mluvil po minulých komunálních volbách, že jsou regiony, kde ODS skutečně nemá příliš dobrou pověst a spolupráce s ní Sociální demokracii poškozuje a myslím si, že v Ústeckém kraji prostě tamní ODS dobrou pozici u voličů nemá.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Petr Nečas označil to noční hlasování o vyslovení nedůvěry vládě za zbytečnou, cituji: opoziční exhibici a poznamenal:

Záznam Petra Nečase:
Považuji dnešní hlasování o nedůvěře spíše za jakési teatrální gesto, které jsme si mohli odpustit, na druhou stranu to, že se všichni koaliční poslanci a poslankyně zachovali zodpovědně a loajálně považuji za pozitivní.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls z úterka na středu slova českého premiéra, předsedy ODS Petra Nečase. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který je dnes hostem Rádia Impuls, se netají tím, že hlasování o nedůvěře vládě se může v dohledné době zopakovat například při dalších potížích Věcí veřejných například v souvislosti s vynesením rozsudku v případu možného uplácení v poslaneckém klubu nejmenší politické strany. Zároveň jste teď před několika okamžiky řekl, že by to mohly být i ty demonstrace, které by mohly znovu vyvolat hlasování o nedůvěře. Vy o tom mluvíte, jakoby to téměř bylo jisté, že ještě na konci dubna bude čtvrtý pokus?

Host (Bohuslav Sobotka):
Jisté to není, nicméně…

Moderátor (Václav Moravec):
Je to pravděpodobné?

Host (Bohuslav Sobotka):
Bude záležet také na tlaku občanů a kdyby se třeba na Václavském náměstí sešlo sto tisíc lidí, tak si nedokáži představit, že by to vláda ignorovala a nebo že by to měla ignorovat opozice. My samozřejmě také umíme počítat v Poslanecké sněmovně, ale vláda se chová takovým způsobem, zejména po novém roce, při ohlašování nových škrtů a nového zvyšování daní, že jsme neměli vůbec jinou možnost než reagovat tím, že jsme vyvolali hlasování o nedůvěře vládě. A konec konců jestliže jsou lidé v ulicích, jestli se shromažďují na náměstích a žádají demisi vlády, my jako opozice musíme plnit svoji funkci, kterou v demokratickém systému máme.

Moderátor (Václav Moravec):
Vláda schválila před několika okamžiky zmražení výdajů v letošním státním rozpočtu za bezmála 24 miliard korun. Školství místo původně zvažovaných 4,5 miliardy váže jen 2,5 miliardy korun. Myslíte si, že je to dobrá zpráva na to, že vy tvrdíte, že v případě, že povládnete České republice, tak rozhodně nebudete šetřit právě na školství a tato vláda ukazuje, že ta úspora nebo škrt ve školství nebude tak velký, jak se původně předpokládalo? Nikoliv 4,5, ale 2,5 miliardy.

Moderátor (Václav Moravec):
I ty 2,5 miliardy bude samozřejmě problém pro rozpočet Ministerstva školství, nicméně platí, že my nemůžeme rezignovat na budoucí konkurenceschopnost České republiky a jestliže plošné škrty devastují výdaje do vzdělávání už několik let, tak tuto tendenci bude muset příští vláda přerušit. Kdyby to mělo být to jediné, co udělá příští sociálnědemokratická vláda, že vrátí vzdělání jako klíčovou prioritu vlády, tak si myslím, že by to bylo dobře. Plošné škrty je metoda, která nás v tuto chvíli dostala jako zemi do spirály poklesu a chudnutí a myslíme si, že tuto rozpočtovou politiku je potřeba rychle změnit.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste jako ministr financí měl dlouhá léta zkušenost s tvorbou státního rozpočtu. Na straně jedné tedy vláda před několika okamžiky schválila onen škrt, respektive zmrazení výdajů v letošním státním rozpočtu za 24 miliard korun, ale na straně druhé deník E15 referuje, že ministerstva nejsou schopna vlastně utratit peníze a že jen vloni 111 miliard korun zůstalo neutracených. O čem to podle vás vypovídá?

Host (Bohuslav Sobotka):
To vypovídá o špatném rozpočtovém plánování a jasně to ukazuje, že Ministerstvo financí by mělo zohledňovat při stanovení výdajů jednotlivých kapitol také schopnost jednotlivých resortů čerpat. Ale k tomu nás nedovedou plošné škrty. Ty škrty musí být nutně selektivní a musí reagovat na to, jak se vyvíjí jednotlivé kapitoly. Ještě druhá věc, která je strašně důležitá, to, co z horší letos rozpočtovou situaci, je faktické zastavení čerpání prostředků z Evropské unie, ty peníze se budou muset nahrazovat ze státního rozpočtu…

Moderátor (Václav Moravec):
A námitka, že to je jenom dočasné, je to do června, než se změní systém čerpání peněz, což neznamená, že Česká republika ty peníze do konce roku nemusí vyčerpat?

Host (Bohuslav Sobotka):
To neznamená, že Česká republika ty peníze všechny nedostane, ale některé určitě nedostaneme do konce letošního roku a ty peníze, které nedostaneme a může to být několik miliard korun, tak budeme muset napřed zaplatit ze státního rozpočtu a to prohloubí letošní schodek. Já si myslím, že bylo mnohem jednodušší, kdyby vláda neignorovala varování, která přicházela jak od nás od opozice, tak z Bruselu a včas reagovala na kritické připomínky, které se objevily. To, co se teď vládě stalo, je vlastně docela velká evropská ostuda.

Moderátor (Václav Moravec):
Posluchači Impulsů se ptají, jeden z nich, co tato vláda podle vás, pane předsedo Sobotko, udělala dobře, pokud byste měl jeden či dva konkrétní dobré kroky vlády premiéra Petra Nečase zmínit, jaké byste zmínil?

Host (Bohuslav Sobotka):
Mnoho jich opravdu není, ale jeden zmínit mohu. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který začne fungovat, tuším, od dubna letošního roku, to si myslím, že je pokrok, zrušení losovaček, přísnější pravidla, snížení limitu pro vypisování zakázek. Problém je, že stávající vláda se zákonem o zadávání veřejných zakázek sama neřídí. Pokud se podíváme na pana ministra Drábka, který pořídil celý nový software pro úřady práce bez jakéhokoliv výběrového řízení, tak to ukazuje skutečnost, že na jedné straně vláda přijímá novou legislativu, na druhou stranu fakticky ministerstva fungují stále postaru.

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vicepremiérky a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake uspěla vláda v testu soudržnosti, tedy v hlasování o nedůvěře a opozice utrpěla v noci na dnešek prohru. Tady jsou slova vicepremiérky Karolíny Peake:

Záznam Karolíny Peake:
Já myslím, že pro některé dneska zazněla i dobrá zpráva, když jsem slyšela mluvit kolegu Škárku a neotevřela se pod ním země, bylo to pro mě důkazem, že peklo neexistuje a to je dobrá zpráva.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradila po hlasování o nedůvěře vládě vicepremiérka, místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. Počítá Bohuslav Sobotka, což byl opět další z dotazů posluchačů Impulsů, počítá s tím, že vás ještě v dubnu může premiér Petr Nečas předejít a výrazně obměnit vládu, čímž by vláda mohla znovu získat důvěru v očích veřejnosti?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já bych to na jeho místě udělal. Myslím si, že řada ministrů, kteří už ve vládě nemají co dělat, zmínil jsem pana ministra Drábka, to je velká ostuda, to, co se stalo na úřadech práce, ministr školství Dobeš ztratil autoritu nejenom u akademické obce, ale také u učitelů. Minimálně tyto dvě změny by byly nepochybně na místě.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy byste pak otupili opoziční ostří vůči vládě, v případě, že by premiér obměnil dva ministry?

Host (Bohuslav Sobotka):
To ostří není dáno jenom personálním složením vlády, ale samozřejmě kritiku veřejnosti i opozice to stávající personální složení jenom posiluje. A poslední věc, já myslím, že by premiér Nečas měl hledat možnosti, jak se rozloučit s celou stranou Věci veřejné. Mimo jiné i na základě informace, která byla zveřejněna dnes a která se týká toho, že možná agentura ABL si kupovala odposlechy přímo od Bezpečnostní informační služby.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale to asi není problém ABL, to je problém Bezpečnostní informační služby. BIS tvrdí, že ony informace neunikly od ní. Věříte tomu a propos?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že to je problém obou stran toho korupčního vztahu. Zřejmě někdo se rozhodl v BIS a to se teď musí vyšetřit, si přivydělat tím, že bude prodávat zjištění nebo odposlechy, které BIS pořídila ve veřejném zájmu a jestliže někdo se rozhodne toto udělat, tak tady musí být poptávka. Takže nepochybně je to korupční vztah a potrestán by měl být jak ten, kdo se nechal uplácet, tak také ten, kdo korumpoval. A jestliže korumpovala ABL, tak to je problém ABL.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy vedete, rozumějme jako sociální demokraté, výbor pro kontrolu Bezpečnostní informační služby. Přijde vám ten skandál natolik závažný, že by měl rezignovat šéf BIS Jiří Lang?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že teď je nezbytně důležité, aby BIS zjistila, co se vlastně stalo a jak je možné, že tento odposlech unikl z BIS, pokud je to pravda, to, co tvrdí Mladá fronta Dnes. A nepochybně bude mimořádně svolán příslušný výbor či komise Poslanecké sněmovny, která má na starosti kontrolu BIS…

Moderátor (Václav Moravec):
Svolán je už na příští úterý, teď mi řekněte, z toho, jak funguje…

Host (Bohuslav Sobotka):
Bude záležet na řediteli BIS, jakým způsobem zdokumentuje celou tuto kauzu a jestli se podaří zjistit, kde je slabé místo, podaří se rychle najít a potrestat viníka, pokud k tomu skutečně došlo. Myslím si, že pro BIS je to velký skandál a v žádném případě by vedení BIS tuto věc nemělo bagatelizovat. Poslanecká kontrolní komise tu věc nepochybně bude důkladně sledovat a bude se jí podrobně zabývat.

Moderátor (Václav Moravec):
Může se tedy stát, že komise vyzve ředitele BIS Jiřího Langa, protože k únikům těch informací z BIS docházelo i v minulosti za vedení Jiřího Langa, že byste jej mohli vyzvat k rezignaci?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já si myslím, že tyto věci je nutno zdokumentovat a je potřeba zjistit, jestli tam vůbec existují nějaké uvnitř BIS ochranné nebo kontrolní mechanismy, které by něčemu takovému systémově měly bránit. V každém případě my jako sociální demokraté budeme usilovat o to, aby se posílila parlamentní kontrola Bezpečnostní informační služby.

Moderátor (Václav Moravec):
Otázky, které dál přicházejí od posluchačů Impulsů, například jeden z nich se vás ptá: Dobrý den, pane předsedo, kdyby se vám podařilo svrhnout vládu, jaké alternativy vládní perspektivy máte připraveny?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já myslím, že by měly rozhodnout občané. Nové volby v co nejkratším termínu, umožňuje nám to novela ústavy, kterou už nemůže zpochybnit svým rozhodnutí Ústavní soud a také komunikujeme neformálně s ostatními politickými stranami, v případě, že by skutečně se vládní koalice rozpadla, tak si myslím, že bychom se dokázali dohodnout na zkrácení volebního období a uspořádání nových voleb. A pak by záleželo na tom, který politický program by získal dostatečnou podporu, aby mohl sestavit příští vládu a my nabízíme korekci stávajících reforem, posílení sociálního státu.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo je nejpřirozenějším partnerem v současnosti sociálních demokratů, když se podíváte na konání těch stran, které ve Sněmovně jsou zastoupeny, protože i kdyby předčasné volby byly, tak byste asi neměli takové štěstí, jako Robert Fico a jeho Smer, Sociálna demokracia na Slovensku, která získala majoritu ve Slovenské národní radě?

Host (Bohuslav Sobotka):
Tak já přirozeně doufám a uděláme pro to všechno jako sociální demokraté, abychom se Smeru co nejvíce přiblížili, nicméně platí, že tady v České republice dlouhodobě jsou na levici a vlevo od středu dvě politické strany a my nebudeme po příštích volbách vytvářet koaliční vládu s Komunistickou stranou. Pokud budeme hledat koaliční partnery, tak na základě programové…

Moderátor (Václav Moravec):
Ani tichou podporu? Sociální demokracie versus KSČM?

Host (Bohuslav Sobotka):
Pokud by byly volby, my jsme volby vyhráli, získali jsme pověření k sestavení vlády, tak bychom nejprve jednali o většinové vládě na základě dohody o programu, ale to, co budeme chtít po našich koaličních partnerech, bude revize těch stávajících reforem, zejména zrušení rovné daně, zrušení druhého pilíře v rámci důchodového systému, odbourání většiny zdravotnických poplatků, prostě napravení těch největších chyb, které se v minulých letech staly. A pak nepochybně budeme muset stabilizovat veřejné rozpočty, ale také tím, že posílíme příjmy státu. A pokud najdeme takovéto koaliční programové partnery a podaří se sestavit většinovou vládu, proč ne. Pokud bychom je nenašli, pak nepochybně musíme zvažovat i variantu menšinové vlády Sociální demokracie. Ale o tom ještě…

Moderátor (Václav Moravec):
S podporou komunistů?

Host (Bohuslav Sobotka):
Uvidíme, kdo se všechno dostane do Poslanecké sněmovny. Mohou tam se vrátit zpátky lidovci, mohou …

Moderátor (Václav Moravec):
Ale ten levicový blok tam je dán prostě elektorátem KSČM, se kterou nikdo nechce vládnout, respektive volebním výsledkem KSČM.

Host (Bohuslav Sobotka):
Je to pravda, my nebudeme vytvářet koalici s KSČM. Nicméně vedeme teď v Sociální demokracii debatu o tom, zda-li nemít jasnou alternativu v případě nedohody s jinými politickými stranami na většinové vládě, zda-li před volbami jasně nedeklarovat i možnost menšinové vlády, která by se opírala o některou z parlamentních stran.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy i o podporu komunistů. A propos udělali byste vlastně poprvé v historii před předčasnými nebo skutečnými volbami takové gesto, že byste i voličům přiznali, může se stát, že povládneme menšinově s podporou KSČM? Budete toho schopni jako Sociální demokracie?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já bych byl velmi rád a právě proto o tom teď vedeme uvnitř Sociální demokracie diskusi, abychom lidem jasně řekli, co od nás mohou čekat po volbách, abychom řekli jasně, co od nás mohou čekat v programové oblasti, aby věděli, kdo bude reprezentovat Sociální demokracii v případné vládě, pokud ve volbách získáme důvěru a o koho se případně za jakých podmínek bude Sociální demokracie opírat. A jeden z těch signálů, který bych chtěl, aby také jasně byl před volbami vyřčen, je, že Bohumínské usnesení bude platit. To znamená, my nebudeme vytvářet vládní koalici s jakýmikoli extrémně zaměřenými politickými stranami.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zároveň nevyloučíte to, že tam může být tolerance KSČM, chápu-li to správně.

Host (Bohuslav Sobotka):
Pokud hlasy nalevo od středu v Poslanecké sněmovně vytvoří výraznou většinu, pak si myslím, že tuto variantu musí sociální demokraté také zvážit.

Moderátor (Václav Moravec):
A musejí to říct otevřeně před volbami, i když jim to může ublížit?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já jsem pro to zejména v dnešní době, kdy lidé skutečně nechtějí slyšet vytáčky, chtějí slyšet jasné slovo, tak jsem pro to, abychom jasně řekli, co po volbách změníme, co zrušíme, co nebudeme moci změnit a také abychom jasně řekli, s kým případně budeme na těch změnách, které jsou nezbytné pro Českou republiku, spolupracovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Desítky otázek přicházejí pro šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, dnešního hosta Impulsů, číslo 774999888. Adam Svrčina, jeden z našich posluchačů, se vás ptá: Pane Sobotko, jaké chyby jste dělal v době vašeho dlouholetého období u moci po roce 2002? Tak máte nějakou chybu jako ministra financí, kterou byste neudělal dnes?

Host (Bohuslav Sobotka):
Určitě. My jsme ustoupili koaličním partnerům, pokud jde například o zavedení majetkových přiznání. Myslím si, že to byla nedůslednost, která se Sociální demokracii vymstila.

Moderátor (Václav Moravec):
To byla nejzásadnější chyba, které jste se i vy dopustil, když jste byl ve vedení ČSSD v uplynulých letech?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já jsem tu věc akceptoval jako ministr financí, který už v té době měl připravený návrh paragrafovaného znění zákona, myslím si, že kdybychom ten zákon tehdy dokázali prosadit a prosto pro to existoval, tak by to bylo dobře nejenom pro politické prostředí, ale také pro boj proti korupci.

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázka se týká aktuální zprávy, protože Nečasova vláda dnes odsouhlasila návrh, aby se pražské ruzyňské letiště přejmenovalo po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla, s tím, že k přejmenování by mohlo dojít od října. Uvítal jste tu zprávu?

Host (Bohuslav Sobotka):
Já jsem ten návrh podpořil. Konec konců já jsem v minulém volebním období, i když jsme byli v opozici, tak se mi podařilo prosadit zákon, že infrastruktura letiště má zůstat v rukou státu, čili letiště není možné beze změny zákony privatizovat a myslím si, že Václav Havel hodně prospěl dobré pověsti České republiky v zahraničí a pojmenovat letiště, které je vlastně bránou pro největší množství turistů, kteří k nám každý rok přilétají, je podle mého názoru dobrý nápad.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který byl dnes vaším hostem, tedy hostem posluchačů Rádia Impuls. Pane předsedo, děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou.

Host (Bohuslav Sobotka):
Děkuji za pozvání, hezký večer.

29.03.2012

VIDEO: Vladislav Husák: V policii bude více personálních změn!

Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém odchodu od policie.
28.03.2012

VIDEO: Alena Hanáková: Chci více peněz na pobídky pro filmaře!

Ministryně kultury Alena Hanáková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o církevních restitucích.
27.03.2012

VIDEO: Jan Ruml: Z odposlechů Béma a Janouška je cítit beztrestnost a spokojenost!

Disident, novinář a také bývalý ministr vnitra Jan Ruml mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné kauze s odposlechy.
26.03.2012

VIDEO: Jaromír Kloud: Česko má 20 tradičních receptur. Všechny chceme na trhu ochránit!

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě potravin v Česku a také o případném zdražování masa.
22.03.2012

Radek John: Ministr Dobeš se s demisí unáhlil!

Předseda Věcí veřejných Radek John mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o demisi ministra školství Josefa Dobeše.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.