Radek John: Ministr Dobeš se s demisí unáhlil!

Publikováno: 22.03.2012 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda Věcí veřejných Radek John mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o demisi ministra školství Josefa Dobeše.

Moderátor (Václav Moravec):
Hledá se ministr školství. Značka: Rychle. Inzerát by si mohly podat Věci veřejné. Odstoupil jim totiž ministr školství Josef Dobeš. Podle neoficiálních verzí i kvůli problémům s evropskými fondy, podle oficiální verze nesouhlasil se škrty ve školství pro letošní rok.

Záznam Josefa Dobeše:
Emoci nemám. Já jsem se soustředil, oni to říkají sportovci, já jsem se soustředil na sebe v tu chvíli a na to, jak to mám udělat já, protože to nebyla lehká situace, to nebudu zastírat. Kdy jste jeden, proti kterému všichni argumentují, že je to třeba udělat. Já jsem si v sobě musel upevnit to, že tam můžu sedět a říkat, že to není třeba udělat a hlavně že to pak neudělám. Takže v tuhle chvíli se přiznám, že jsem se soustředil na svůj výkon a nehodnotím výkon ostatních a nemám v sobě křivdu.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo odpoledne Rádio Impuls slova odstupujícího ministra školství Josefa Dobeše. Tlaky na Dobešovo odstoupení se stupňovaly už delší dobu a to kvůli nekvalitnímu návrhu reformy vysokých škol či právě neschopnosti čerpat evropské peníze. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je předseda Věcí veřejných a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek John. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý den.

Host (Radek John):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Věci veřejné, pane předsedo, jako nejmenší strana vládní koalice obměnily zatím největší počet svých ministrů, o čem to podle vás vypovídá?

Host (Radek John):
No tak po puči, který byl zorganizován na Věci veřejné, toho využili koaliční partneři. Tam to bylo tak, že Kristýna Kočí ráno řekla panu premiérovi, nepotřebujete Věci veřejné, mám dostatek poslanců a uděláme to bez Věcí veřejných. My jsme pak přišli na jednání K9 a tam nám řekli, nepotřebujeme vás, odejděte.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to tedy tak, že je to problém nekompetentnosti ministrů Věcí veřejných, když se jich vystřídaly až na Kamila Jankovského, tak vlastně všichni?

Host (Radek John):
Je to využití puče, kdy napřed si koaliční partneři mysleli, že nás úplně vytlačí, pak se zjistilo, že Kristýna Kočí nesehnala ty poslance, tak pak teprve se vrátili k jednacímu stolu.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč tedy žijete s koaličními partnery, kteří důvěřují pučistům, řečeno vašimi slovy a přistoupím-li…

Host (Radek John):
Kteří se zmýlili v sázce na pučisty a předčasně nás vyhodili z vlády jako Věci veřejné, pak to museli teda jako vrátit. My jim nedůvěřujeme, my jsme proto chtěli velmi pevnou koaliční smlouvu, kde bude všechno zapsáno, což jsme dobře udělali, akorát že oni ji opět nedodržují. Takže například v koaliční smlouvě je napsáno, že v Ministerstvu školství se nebude škrtat, že bude zkvalitnění výuky a současně přidání peněz učitelů…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno to, co se stalo ve středu na vládě, považujete za vypovězení koaliční smlouvy?

Host (Radek John):
Naprosté pošlapání koaliční smlouvy a je to tak, že koaliční partneři si chtějí prosadit svoje priority a hodit vidle do těch našich, poškodit nás. Takže jediné východisko z toho je znovu udělat revizi koaliční smlouvy, protože ta má smysl jenom, když každá strana si prosadí to svoje. Tak byla koncipována.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno tedy odstoupení Josefa Dobeše a schválení těch škrtů v letošním roce je pošlapání koaliční smlouvy a vy budete chtít revizi koaliční smlouvy jako Věci veřejné?

Host (Radek John):
My musíme udělat inventuru, které body našich koaličních partnerů z ekonomických důvodů nebudou dodrženy a jsme samozřejmě zhrzeni, protože nám se nelíbilo, jak TOP 09 dohodla restituci církevního majetku a se skřípěním zubů jsme nebyli proti, čili splnili jsme jim tu jejich prioritu. A ve chvíli, kdy má dojít na zvýšení platů učitelům, ke kterým se zavázali všichni v koaliční smlouvě, tak najednou to neplatí. Takže budeme muset znovu jít do koaliční smlouvy a říci si, co platí, jak platí, protože nemá cenu být v koalici, když se jedné straně neplní ty body, které byly vyjednány. Ono se neplní nikomu všechno…

Moderátor (Václav Moravec):
Už jste oslovil premiéra Petra Nečase?

Host (Radek John):
O tomhle bude jednat výkonná rada Věcí veřejných příští úterý.

Moderátor (Václav Moravec):
Příští úterý budete chtít jednat o mimořádném jednání špiček vládní koalice, kde by se znovu otevřela koaliční smlouva?

Host (Radek John):
Takhle, my tu revizi koaliční smlouvy požadujeme už půl roku. Ono opravdu ta smlouva byla ambiciózní, nevěděla tehdy ta špička všech stran, že bude dluhová krize Evropy, že bude méně peněz, čili tam jsou věci nesplnitelné. A teď jde o to, aby se nesplnily také programové body TOP 09 a ODS a nejenom aby se pošlapávaly programové body Věcí veřejných, protože pak by nemělo smysl v té koalici být.

Moderátor (Václav Moravec):
Které programové body TOP 09 a ODS vidíte, které by měly být pošlapány, když už byly pošlapány programové body Věcí veřejných, přistoupím-li na vaši…

Host (Radek John):
Tohle je na schůzku expertní komise, ta koaliční smlouva je dlouhá a musí se říct, ono opravdu na něco nebudou peníze. Něco je příšerně drahé a musí se říct…

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například? Řekněte mi jeden příklad…

Host (Radek John):
Já bych nechtěl šířit v tomhle jakoby paniku, mě velmi vadí, když pan ministr Kalousek neustále říká, jaká tady bude krize, jak bude špatně a odrazuje tím investory a přivolává tu krizi. Tak stejně tak já teď nechci říkat, co nebude, dokud nevíme, jak to je s penězi a co přesně bude a nebude a je to práce na několik setkání komise, která půjde tou koaliční smlouvou a musíme se pak všichni domluvit, co nebude uskutečněno. Ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale vy tedy říkáte, že i škrty, které byly schváleny ve středu na vládě, byly pošlapány koaliční priority Věcí veřejných?

Host (Radek John):
V koaliční smlouvě jasně zní, že se nebude snižovat rozpočet Ministerstva školství.

Moderátor (Václav Moravec):
No ale teď mi řekněte, jak je možné, že Josef Dobeš jako ministr školství byl sám jediný, že tedy i to koaliční pošlapání priority Věcí veřejných, že se toho zúčastnila Karolína Peake, že se toho zúčastnil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr dopravy Pavel Dobeš?

Host (Radek John):
Ne, to je mnohem složitější. My jsme jednali už dva dny předtím, před zasedáním vlády, dokonce před hlasováním o důvěře vládě a už tehdy jsme měli vyjednáno, že to nebude 4,5 miliardy, že to bude, návrh koaličních partnerů byl 2,5 miliardy, to jsme věděli dva dny. A ministři tam šli s mandátem jednat ještě o jiném menším škrtu, i jsme měli takové řešení, jak by byl menší škrt na školství a kde by se to dalo jinde řešit. A nicméně bohužel pan ministr Dobeš uprostřed toho dal rezignaci, takže ten mandát našich ministrů, který zněl nepodpořit to, pokud nevybojujeme lepší podmínky pro školství, ten tou rezignací vlastně byl otřesen a už se to nedalo vyjednávat. My se budeme snažit…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno Josefu Dobešovi na té vládě zbytečně cvakly nervy, ruply nervy?

Host (Radek John):
Já naprosto rozumím jeho pozici. On nechce být tím katem. My jsme slibovali zvýšení platů, podařilo se nám to v prvním kroku, ve druhém bychom velmi toužili po tom, aby to tak bylo a on nechce být tím poslem špatných zpráv. Ale bylo to naprosto netaktické. Kdyby nebyl dal rezignaci na vládě, ministři Věcí veřejných měli jasný mandát předsednictva, co mají vyjednávat a v případě nepodpořit vázání a pak jsou koaliční mechanismy, že jo, K9…

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno tedy Josef Dobeš tou unáhlenou rezignací, a propos označil byste tu rezignaci za unáhlenou a kdy jste se o ní vy dozvěděl jako šéf strany?

Host (Radek John):
Já ji chápu, že to udělal, ale bylo to ve špatnou chvíli, bylo to netaktické.

Moderátor (Václav Moravec):
Bylo tedy unáhlené?

Host (Radek John):
Já jsem se dozvěděl sms, my jsme měli paralelní poradu, kde seděla řada poslanců Věcí veřejných, takže jsme se sms dozvěděli, že se to stalo, pak jsme se teprve dozvídali, jak se to stalo, rozhodně to nebylo plánované, nebylo to předem oznámené a byl to výsledek vlastně, byla to reakce ministra Dobeše na jednání, kterou nekonzultoval, neoznámil, neřekl předem.

Moderátor (Václav Moravec):
Škrt tedy mohl být menší, pokud by Josef Dobeš nehodil vidle do toho jednání o škrtech?

Host (Radek John):
My jsme navrhovali variantu, kde škrt pro školství by byl menší a dokonce…

Moderátor (Václav Moravec):
Menší znamená kolik?

Host (Radek John):
No v řádu stamilionů, nikoliv miliard a dokonce jsme měli řešení, která jiná ministerstva by nebo které jiné by ty peníze bylo schopno ušetřit.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete mi to prozradit teď, když už je to…

Host (Radek John):
Já ještě nerad, protože my se budeme i nadále snažit koaličně vyjednávat přece jenom ještě možnost úpravy toho vázání, protože je to skutečně likvidační vůči učitelům a tato vláda musí říct, kašleme na vzdělání, kašleme na prorůstové opatření, kašleme na prioritu, peníze do školství a zkvalitnění výuky a to žádný ministr, já doufám, nebude chtít říct do televize. Takže my o tom budeme jednat. Chceme taky dosáhnout toho, protože vázání ještě neznamená škrt. Já jsem vázal v roce 2010 na Ministerstvu vnitra přes miliardu a pak byla rozvázána, když se ekonomika nevyvíjela tak dramaticky. Čili chceme, aby pokud se bude rozvazovat, tak aby se rozvazovalo první Ministerstvu školství. A je tam prostě ještě řada věcí k jednání.

Moderátor (Václav Moravec):
Ministr školství Josef Dobeš předá svoji demisi premiéru Petru Nečasovi v pátek s tím, že resort školství povede do konce března.

Záznam Josefa Dobeše:
Rezignaci k datu 31.3., to znamená do konce března, abych příští týden mohl vše řádně předat panu prvnímu náměstkovi Němcovi a neodešel jsem z tohoto resortu ze dne na den, jinými slovy neutekl z toho.

Moderátor (Václav Moravec):
K svému budoucímu politickému angažmá pak odstupující ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných poznamenává:

Záznam Josefa Dobeše:
Tak budu tady k dispozici pro školství v oblasti poslance a to je to, co budu dělat a budu výrazně více s rodinou.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodává odstupující ministr školství Josef Dobeš. Předseda Věcí veřejných Radek John tedy prozradil v Rádiu Impuls, že i pro něj bylo překvapením, že Josef Dobeš ve středu při jednání vlády rezignoval. Už jste měl možnost s Josefem Dobešem mluvit?

Host (Radek John):
Já jsem s Dobešem Josefem mluvil každé pondělí na poradách a on to několikrát říkal, že, jednu chvíli, pokud by měl být katem českého školství, takže nebude, že nebude Reinhardem Heydrichem.

Moderátor (Václav Moravec):
Vás překvapila ta chvíle, ale teď mi řekněte, jestli po té jeho rezignaci jste…

Host (Radek John):
No a každé pondělí jsme mu říkali ne, ne, ještě je možné to vyjednat. Nicméně to, že to udělal na vládě, mě překvapilo.

Moderátor (Václav Moravec):
A už jste s ním mluvil po té demisi nebo ještě ne?

Host (Radek John):
My s ním budeme mluvit na výkonné radě v úterý, protože jak jste říkali inzerát - hledáme rychle, není třeba tak rychle, protože Josef Dobeš se chová zodpovědně, bude tam dokonce března, takže ta jednání o možném nástupci budou na celý týden, začnou v úterý ráno na výkonné radě, kde bude i Josef Dobeš, kde budeme mluvit o možných kandidátech.

Moderátor (Václav Moravec):
Těmi, kteří jsou už zmiňováni, je například Dagmar Navrátilová, Jana Drastichová a Milan Šťovíček. Je to ta trojice, ze které vybíráte?

Host (Radek John):
My jsme nechtěli ta jména zmiňovat, protože opravdu je na to čas a začne to v úterý na výkonné radě.

Moderátor (Václav Moravec):
Už jsou venku ta jména.

Host (Radek John):
Ta média to jednoznačně snadno vyčetly podle poslanců, kteří mají zkušenost s resortem školství. Milan Šťovíček, oblíbený ředitel velmi dobré školy, Dáša Navrátilová, zkušenosti z pedagogiky a tak dále. Čili samozřejmě v tom zásobníku těch kandidátů jsou tito lidé. Může se možná objevit i nějaké výrazné jméno, odborník nadstranický, protože ta situace v tom školství bude opravdu dramatická.

Moderátor (Václav Moravec):
To je to, na co se vás chci teď zeptat. Jestli byste jako předseda Věcí veřejných dával přednost tomu nadstranickému kandidátovi, který by byl ochoten jít vlastně v barvách Věcí veřejných, protože to bude nominant právě Věcí veřejných, a aby zklidnil tu rozvášněnou situaci v resortu školství?

Host (Radek John):
Tam se musí hlavně udělat analýza rozpočtu, protože Josef Dobeš tvrdí, že je schopen ušetřit 500 miliard, že jako omezením byrokracie a…

Moderátor (Václav Moravec):
500 miliard asi ne.

Host (Radek John):
500 milionů, pardon.

Moderátor (Václav Moravec):
To by bylo hezké.

Host (Radek John):
To by bylo hezké. Že by byl schopen ušetřit půl miliardy. Teď jde o to udělat analýzu, kolik lze ušetřit, aniž by se to dotklo platů učitelů, protože to opravdu nechceme a kdyby to nešlo a kdyby nás k tomu koaliční partneři opravdu nutili, tak pak já nevěřím, že by nějaký nadstranický odborník šel udělat tohoto sebevraha, šel si sednout na elektrické křeslo. My se budeme snažit…

Moderátor (Václav Moravec):
A ti tři kandidáti, Navrátilová, Drastichová, Šťovíček, by šli do elektrického křesla?

Host (Radek John):
Nejsem si jist. My se musíme podívat na analýzu toho rozpočtu a bude muset být na stole prostě vůbec krizové řešení, krizový management, co s tou věcí udělat tak, abychom nepoškodili učitele. Protože asi nikdo tam nechce jít říkat učitelům, snížíme vám platy.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to ale tak, že tedy využíváte i situace s rezignací Josefa Dobeše, že byste opustili vládu? Jasná odpověď? Že se může stát, že školství a spory o rozpočet Ministerstva školství můžou znamenat, že řeknete ODS a TOP 09, vládněte si menšinově s naší podporou ve Sněmovně?

Host (Radek John):
Kdybychom chtěli opustit vládu, tak by všichni ministři Věcí veřejných byli proti tomu vázání a opustili by ji jednotně. Ale ten mandát byl opravdu jednejme o rozumnějším přístupu a ne o tupých škrtech. My se snažíme chovat zodpovědně, protože ta situace ekonomická evropská je opravdu krize a rozbít tu loď, která se jmenuje Česká republika a teď se pohybuje v bouři, je nezodpovědné. Takže opravdu není na stole teď návrh opusťme vládu.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Petr Nečas k rozhodnutí Josefa Dobeše opustit vládu kvůli víc než dvoumiliardovému škrtu v Ministerstvu školství poznamenává:

Záznam Petra Nečase:
Já považuji toto jeho rozhodnutí za politicky a lidsky korektní a poctivé, protože všichni ministři mé vlády ví, že vyžaduji, aby vláda za klíčovými rozpočtovými rozhodnutími stála jako jeden muž.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil ve středu svůj postoj k rezignaci ministra školství Josefa Dobeše premiér Petr Nečas. Pokud by měl šéf Věcí veřejných, šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Radek John říci, zda považuje za reálnou i tu variantu, že by Věci veřejné řekly premiéru Petru Nečasovi, my se vzdáváme resortu školství, pojďte vyjednávat, když se budeme bavit o koaliční smlouvě a neplnění programových priorit koalice, které jsou vepsány právě v koaliční smlouvě, pojďme si vyměnit ministerstva? Je to varianta vyloučená? Jasná odpověď.

Host (Radek John):
Není to varianta, o které bychom mluvili. Samozřejmě, že to existuje jako varianta, ale není to tak jenom…

Moderátor (Václav Moravec):
Chcete si ponechat resort školství?

Host (Radek John):
Tam jde opravdu o to udělat tu analýzu, jak lze ušetřit na tom resortu. Protože tam se stala strašná nespravedlnost. Pan ministr Drábek má Ministerstvo práce a sociálních věcí, má mandatorní výdaje…

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy ze zákona dané výdaje.

Host (Radek John):
A ty pan ministr vytknul před závorku a ten škrt počítal jenom z toho zbytku. I Dobeš má mandatorní výdaje, tj. platy učitelů, je to asi 80 procent rozpočtu, a ty pan ministr nevytkl před závorku a udělal mu škrt z těch platů. Čili choval se výborně ke svému ministrovi za TOP 09 a velmi nefér z tohoto hlediska nedal stejné podmínky ministru za Věci veřejné.

Moderátor (Václav Moravec):
Věci veřejné tedy chtějí dál resort školství?

Host (Radek John):
Ano, rozhodně my jsme chtěli zkvalitnit výuku, povedly se nám státní maturity, chceme dělat srovnávací zkoušky, chceme, aby se tady kvalita vzdělání zdvihla a chceme přidávat peníze učitelům, jako se to povedlo loni. Čili…

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy chcete resort školství dál?

Host (Radek John):
Je to stále důležitá část programu Věcí veřejných.

Moderátor (Václav Moravec):
A pokud byste z té trojice Dagmar Navrátilová, Jana Drastichová, Milan Šťovíček měl říci toho nejschopnějšího, který by byl po Dobešovi?

Host (Radek John):
Tak já bych si to nechtěl…

Moderátor (Václav Moravec):
Aby to byl ještě lepší ministr, řečeno slovy Václava Klause.

Host (Radek John):
Já bych si to nechtěl rozházet s těmi dvěmi, ale to rozhodnutí bude většinové, bude to předsednictvo a ministři, takže je to asi osm lidí a většinový názor, když posoudíme vlastně všechno co je na stole včetně ekonomiky a toho, že tam musí být krizový manažer, tak potom vyjde většinovým názorem ten kandidát. Taky oni musí říct, jestli by se do té šílenosti pustili.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mi řekněte, myslíte si, že v úterý už oznámíte kandidáta za Josefa Dobeše?

Host (Radek John):
Já si myslím, že ne, já si myslím, že to bude na delší čas už proto, že je třeba prostě jít tím rozpočtem Ministerstva školství a hledat cestu, jak nepoškodit školství.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak hodně se kontrolujete, co říkáte do telefonu?

Host (Radek John):
Tak co já jsem se objevil v politice, tak všichni neustále říkají, že jsem odposloucháván. Když jsem byl v pořadu Na vlastní oči, tak mi taky říkali, že jsem odposloucháván.

Moderátor (Václav Moravec):
Kontrolujete se tedy, co říkáte do telefonu?

Host (Radek John):
Ne, ne, přesně, kašlu na to, vždycky mluvíme s mým tatínkem a on říká, můžu já tohle říct? A já říkám, říkej všechno, nepácháš žádné zločiny, takže já se vůbec nekontroluji a říkám všechno.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak oslovujete lidi do telefonu, kolibříku, mazle?

Host (Radek John):
Ne, to skutečně, to už je peklo a…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy teď víte a pro posluchače narážíme na nejnovější odposlechy, které měly být z Bezpečnostní informační služby a podle deníku MF Dnes je měla od BIS získat agentura ABL, vlastněná Vítem Bártou, tedy dříve vlastněná Vítem Bártou a dnes jsme se dočkali odposlechu, kdy si někdejší pražský primátor z ODS Pavel Bém telefonuje s lobystou Romanem Janouškem a baví se i o ovlivňování výběru krajského ředitele VZP.

Záznam:
Až budeš mít víc času, tak … musíme se pobavit tady pozice krajského ředitele VZP, pro Prahu, výběrový řízení běží, bla bla prostě, jsou to jako poměrně důležitý věci, jo?

Dobrý, tak čau.

Dobře, tak probíhá výběrový řízení na ředitele pojišťovna VZP…

Ano.

Praha, Střední Čechy.

V pondělí budou nějaký tři jména, který ty máš odsouhlasit, jestli tam nějaký jedno je pro tebe dobrý, když ne, budou hledat dál. To … informace, který já mám.

Tak zavolej tomu Markovi Šnajdrovi teda …

Tak víš co, já to udělám hned a zavolám zpátky.

Zavolej Horákovi, protože to ne, hele, v úterý 26. je nějaká výběrová komise a to už jako je hodně rozjetej vlak a brzdit ho bude strašně složitý.

Dobrý, jdu na to, volám zpátky.

Děkuju, čau.

Moderátor (Václav Moravec):
To je část odposlechů, která byla zveřejněna deníkem Mladá fronta Dnes. Jaké důsledky by podle Radka Johna, šéfa Věcí veřejných, měly mít ty zveřejněné nahrávky, pokud by vůbec měly mít nějaké důsledky v české politice?

Host (Radek John):
Tak hlavně co se týče toho slovníku a těch hrůz, které začaly Ivánku, kamaráde, pokračovaly slovníkem Kristýny Kočí, poslance Váni ze socdem a tak dále…

Moderátor (Václav Moravec):
Stejně tak jako slovníkem na vašem zasedání, kdy pijete těžké červené víno, Vít Bárta a spol.

Host (Radek John):
Já tam nebyl, protože jsem si říkal, budou blábolit, já mám práci. Takže já jsem pozvání nepřijal. Ale to ukazuje, že ten slovník i těch politiků je úplně stejný jako ostatních lidí a je to ta hrůza. Nahrajte si na mejdanu, jak mluvíte, vážení, a pusťte si to druhý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak mluvíte vy?

Host (Radek John):
Je to peklo.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy také blábolíte?

Host (Radek John):
Ne, rozhodně, když si nahrajete kterýkoliv mejdan a druhý den si to za střízliva pustíte, je to strašné.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, Pavel Bém si netelefonuje s Romanem Janouškem na mejdanech.

Host (Radek John):
Jasně, ale říkám, jenom předesílám, že národ se dozvěděl, že ti politici mluví stejně hrůzně jako všichni ostatní lidé. Ale to, co mě na tom nejvíc zajímá, tak prima, tak BIS odposlouchávala kmotry. To znamená…

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, ona odposlouchávala asi primátora.

Host (Radek John):
Snad ne, snad kmotra?

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte?

Host (Radek John):
Řekli, že spis vedli na kmotry. To znamená, že odposlouchávali třeba i pana Dalíka, to znamená a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
On je kmotr? Dalík je, myslíte, kmotr?

Host (Radek John):
Říká se, že je kmotr, tak jako se říká, že Janoušek je kmotr.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo říká, že Dalík je kmotr?

Host (Radek John):
Mě by zajímalo, odposlouchávala tedy BIS kmotry, kolik a co s tím udělala? Protože ona to zřejmě nepředala orgánům činným v trestním řízení, zřejmě to předala tedy premiérovi, který byl ze stejné strany…

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o premiéru Topolánkovi?

Host (Radek John):
Ano. Pak mě zajímá, co s tím udělal pan premiér? Protože když se například člen vlády hodnověrně dozví o možném trestném činu, má se obrátit na orgány činné v trestním řízení a pokud tohle nefunguje, k čemu je nám BIS?

Moderátor (Václav Moravec):
Jak si na tu otázku tedy odpovídáte? Myslíte si, že celá ta věc vlastně zpochybnila a vy si neodpovídáte i na tu otázku, jak je možné, že se pak odposlechy z BIS dostanou do ABL?

Host (Radek John):
No bůhví, kam se dostaly, možná se dostaly na 30 míst, možná to už kolovalo v podsvětí…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy si nemyslíte, že ty odposlechy měla jenom ABL, jak tvrdí Mladá fronta?

Host (Radek John):
Já vám řeknu, že když já jsem nastoupil do Věcí veřejných, to bylo v roce 2009, tak rozhodně žádné odposlechy Věci veřejné neměly k dispozici. Ale jestli to kolovalo někde v podsvětí 20-30 míst, jestli si to ze srandy předávali a dělali si legraci z těchto nahrávek, to vůbec nevíme. Hrůza je, že to uniklo z BIS, to zaprvé a druhá hrůza je, že BIS když už něco nahraje, že s tím možná nic nedělá.

Moderátor (Václav Moravec):
Bavil jste se s Vítem Bártou o tom, jestli opravdu ABL získala ty odposlechy od BIS?

Host (Radek John):
On mi říkal, že o tom vůbec nic neví, byl ve stejném šoku jako já. Nic o tom neví.

Moderátor (Václav Moravec):
A co s tím budete dělat jako šéf bezpečnostního výboru?

Host (Radek John):
Pozor, tam je, bezpečnostní výbor není příslušný, je komise pro kontrolu BIS a ta musí…

Moderátor (Václav Moravec):
To přece souvisí i s policií?

Host (Radek John):
Komise musí klást ty otázky té BIS, co se tedy dělalo, jak se to řešilo, když se na něco přišlo, co se udělalo, co se potom stalo tím, co se možná nahlásilo premiérovi, jestli premiér zametl pod koberec a vlastně je to zpráva pro lidi. Buď je BIS k něčemu a to, co koná, je k něčemu a nebo jenom teda dělá zprávy, které se někde zametou pod koberec a jenom tím, že to náhodou unikne, se dozvíme, že se tady ty věci dějí. To je přece špatně. BIS by měla nějak konat.

Moderátor (Václav Moravec):
A není ta souvislost s ABL dána i tím, že vlastně vedení Věcí veřejných s Vítem Bártou a vámi mohlo vydírat ODS a pražskou ODS?

Host (Radek John):
Absolutně jsme nikoho nevydírali, dokonce kdyby tohle bylo známo, tak by to jistě bylo použito ve volební kampani. To by si nikdo nenechal uniknout, kdyby byla nějaká podezření.

Moderátor (Václav Moravec):
A námitka, že se to mohlo dostat až teď k ABL?

Host (Radek John):
Tvrdí Mladá fronta, že v roce 2009, čili uprostřed horké kampaně. Věci veřejné to neměly k dispozici vůbec, ani nevím, jak by s tím pracovaly. Ale znovu, já jsem slyšel, když jsem byl ministrem vnitra, ústním podání, že tajné služby mají nahrané i nahrávky o korupci, ale že nejdou pak použít u soudu. Čili jestliže…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, jestli jsem to pochopil správně, jak to je právně, tak BIS by na to měla upozornit ty, kterým jsou určeny informace z BIS, prezidenta, premiéra a ti by popřípadě měli dát jasný pokyn, ať ty věci jdou dál, to znamená k policii. Policisté zase říkají, BIS nám ty informace nedává, protože si je lidově řečeno syslí. Ale je to pak ta policie, která na základě poznatků BIS má nasadit další operativní techniku a má ty věci dotáhnout do konce.

Host (Radek John):
To je pravda. Ale jestli má tajná služba unikátní nahrávku z předání úplatku, tak pak až dodatečně nasadí policie operativní odposlechy, tak ona už tu nahrávku mít nebude. Prostě BIS stojí obrovské peníze a já se ptám, jestli jsou vynaloženy efektivně, jestli ta zjištění a vidíme, že je schopna lecjakých pozoruhodných zjištění, BIS, jestli ta zjištění potom jsou řešena, jestli je efektivně využito a jestli jsou použita pro potírání korupce. A tohle je pro komisi pro kontrolu BIS.

Moderátor (Václav Moravec):
Měly by podle vás vést ty odposlechy k rezignaci Pavla Béma na poslanecký mandát? Kdyby to byl váš politik Věcí veřejných.

Host (Radek John):
Já si myslím, že zaprvé je ohrožen šéf BIS, protože jestli utekla z BIS takhle významná věc, tak kde máme garanci, že neutekla řada jiných významných věcí?

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno Věci veřejné budou chtít nastolit i na vládě výměnu šéfa BIS?

Host (Radek John):
Ne, já myslím, že o tom teď bude jednat ta komise pro kontrolu BIS a tam určitě tyto otázky budou padat. A tam je třeba počkat…

Moderátor (Václav Moravec):
A když se nedočkáte dostatečného vysvětlení?

Host (Radek John):
Na vysvětlení šéfa BIS, jak to vůbec je. Protože my zatím máme jenom informace z Mladé fronty a nevíme, jestli jsou úplně pravdivé. Co když pan Lang dokáže, že to není z BIS a tak dále bůhvíco, že? Uvidíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale zase zároveň poslanci komise pro kontrolu BIS říkají, že i ta kontrola BIS je bezzubá, navíc sociální demokraté vyzvali vás jako Věci veřejné, abyste stáhli z komise pro kontrolu BIS svého poslance, který pracoval také v ABL.

Host (Radek John):
To mě pobavilo, to byl šéf ostrahy jednoho obchodního domu pro agenturu ABL, měl na starosti asi 40 ochránců, kteří hlídali, aby se nekradlo zboží v regálech. Tak to má být, to už je paralýza, tady se z ABL udělal prostě monstr strašák, chudáci ostatní bezpečnostní agentury. Jejich služby využívá řada občanů České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
No ale ostatní bezpečnostní agentury neposílají svého majitele do politiky.

Host (Radek John):
Tak třeba budou. Když někdo byl v bezpečnostní agentuře, tak snad nemá zákaz pobytu v jiných funkcích, snad není od té doby malomocný, to urážíte 60 tisíc zaměstnanců bezpečnostních agentur, to je armáda.

Moderátor (Václav Moravec):
To chraň bůh, že bych urážel, ale jenom se ptám, ptám se tedy dál. Jestli si myslíte, že může ta komise pro kontrolu BIS v souvislosti s těmi odposlechy a jejich původem a to, zda je nakonec ABL získala nebo nezískala, zda může něco vyšetřit na základě svých pravomocí, které má? Protože šéf tajné služby může říct, což zpravidla vždy členové komise říkají, oni nám stejně vlastně nic moc neřeknou jako vedení…

Host (Radek John):
Tak počkejte, abych byl objektivní. My jsme měli zasedání bezpečnostního výboru, kde šlo o prolomení bankovního tajemství pro BIS, kde v uzavřeném režimu tajné nám šéf BIS velmi přesně řekl velmi podstatné věci pro to. Čili já nevěřím, že by v režimu tajné těm poslancům to neříkal a opravdu jsem zvědav právě na tyhle otázky. Jestli tedy BIS něco zjistila, co s tím udělala, jak efektivně se s tím nakládá, když už stojí BIS stovky milionů, nelze ještě efektivněji, nemůže to přispět k odstranění korupce a klientelismu mnohem účinněji? To jsou pro mě ty nejpodstatnější otázky. A pak je otázka…

Moderátor (Václav Moravec):
Když se ukáže, že to uniklo z BIS, tento materiál, měl by odstoupit šéf BIS? Jasná odpověď. Je-li to nahrávka BIS.

Host (Radek John):
Tak já si samozřejmě myslím, že bude velmi obtížné to prokázat a mluvčí řekl, že to určitě neuniklo, čili to musíme počkat na výsledky toho jednání. Ale je to příležitost bavit se o tom, když už platíme tajné služby, které jsou svědky něčeho, co nikdo z nás nechce, jestli ty tajné služby mohou více pomoci to odstranit.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká předseda Věcí veřejných, šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Radek John. Děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou
.

Host (Radek John):
Já taky, na shledanou.

29.03.2012

VIDEO: Vladislav Husák: V policii bude více personálních změn!

Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém odchodu od policie.
28.03.2012

VIDEO: Alena Hanáková: Chci více peněz na pobídky pro filmaře!

Ministryně kultury Alena Hanáková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o církevních restitucích.
27.03.2012

VIDEO: Jan Ruml: Z odposlechů Béma a Janouška je cítit beztrestnost a spokojenost!

Disident, novinář a také bývalý ministr vnitra Jan Ruml mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o současné kauze s odposlechy.
26.03.2012

VIDEO: Jaromír Kloud: Česko má 20 tradičních receptur. Všechny chceme na trhu ochránit!

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě potravin v Česku a také o případném zdražování masa.
21.03.2012

VIDEO: Bohuslav Sobotka: Ministr Drábek by měl odejít. Kvůli vyplácením sociálních dávek!

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mluvil o vládních reformách nebo o hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.