VIDEO: Tereza Bonnet Šenková: Bikram jóga mi pomohla na nohy!

Publikováno: 28.12.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Bývalá tanečnice z Moulain Rouge a jogínka Tereza Bonnet Šenková.

Moderátor (Václav Moravec):
Ze světoznámé pařížské Moulin Rouge se dostala k Bikram józe. Řeč je o Tereze Bonnet Šenkové. V rámci Bikram jógy se cvičí 26 poloh při teplotě 42 stupňů. Simuluje se tak prostředí Indie, odkud tato jóga pochází. František Matějíček je jedním z těch, kteří Bikram jógu provozují.

Záznam Františka Matějíčka:
Cvičím třetím rokem, snažím se pravidelně třikrát týdně, zejména ráno chodím v sedm hodin a mě to pomáhá jak po fyzické, tak psychické stránce. Těch benefitů je velká spousta pro mě jako sportovce, maratónce, je to zpevnění těla, toho svalového systému, takže se mi pak lépe běhá, vyhýbám se zraněním.

Moderátor (Václav Moravec):
Popisuje své zkušenosti s Bikram jógou František Matějíček. Bikram Choudhuri se rozhodl zprostředkovat jógu co největšímu počtu lidí na světě. Je prvním mužem, kterého napadlo frenčízovat jógu, školí lektory a ti pak zřizují studia, ve kterých šíří Bikramovo slovo dál. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je tanečnice, průkopnice Bikram jógy v České republice Tereza Bonnet Šenková. Děkuji, že jste přijala mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Při pohledu na klíčové okamžiky ve vašem dosavadním životě platí rčení, když se člověk na věci neupíná, přijde úspěch sám? Je to tak?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Když se člověk na ně neupíná, tak se ocitnete najednou v situaci, která začíná prostě pro vás fungovat a najednou už je lépe.

Moderátor (Václav Moravec):
Bylo to jenom u studií a přijímacích zkoušek na AMU, kam jste se dostala, byť jste tam příliš nechtěla, bylo to i tak s konkurzem v Moulin Rouge?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
S konkurzem v Moulin Rouge to bylo přesně takto, protože mě když tehdy můj muž, který se snažil vyvarovat situace, jakože si přitáhne s sebou do Paříže svoji blondýnu a teďka ji tam bude pěkně živit a platit jí studia a všechno, tak mě, aniž bych o tom věděla, přihlásil na takový konkurz právě do Moulin Rouge, takže od té doby se tomu říká, že prodal svoji blondýnu do Moulin Rouge. No a když mě to tehdy oznámil, tak já samozřejmě jsem si říkala, tak to v žádném případě, doma to nemůžu říct a kolegům z divadel to nemůžu říct, protože jak budu vypadat, protože pro správnou Evropanku nebo aspoň pro Češku Moulin Rouge bude něco nahého a laciného a prostě skoro až vulgárního. Takže jsem mu za každou cenu chtěla dokázat, že teda jako samozřejmě mě nevezmou, protože to nepůjde. No a tak jsem se přetvařovala tak hrozně, aby to teda nešlo, že oni si říkali, no ta je naprosto spontánní a perfektní, tak ji bereme. No a prostě už jsem neměla na výběr, už jsem tam byla.

Moderátor (Václav Moravec):
To jste to záměrně při tom konkurzu kazila, abyste se nedostala?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ne, tak jako víte co, konkurz když jste profesionál, tak prostě nejde. Prostě stojíte tam a oni vám zadávají a vy děláte přesně to, co po vás chtějí a vlastně když už jsem do toho baráku vešla, tak na vás dýchne ten Toulouse-Lautrec a vlastně si řeknete wow, jako stejně staré jako Eiffelovka, tak to vlastně nebude jenom o té nahotě. A velmi rychle přijdete na to, že se vlastně jedná o ten největší světový kabaret na světě, který doopravdy má tu tradici, kde byla všechna ta zvučná jména, všichni ti lidé tam prostě tančili, zpívali a v dnešní době je to prostě opravdu profesionální barák, fabrika s obrovským ansámblem jak na scéně, tak za scénou a všechno to funguje na velmi profesionální úrovni, takže se nejedná o lacinost, ale prostě jedná se o takový ten správný pařížský kýč.

Moderátor (Václav Moravec):
Tu pověst, kterou tedy má z filmů a z toho, jak známe Moulin Rouge v tom českém povědomí, tak je neoprávněná, ta pověst?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Jako je to velmi jinak, ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouho jste to tutlala u svého okolí, u rodičů, že jste udělala konkurz a že nastupujete do Moulin Rouge?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Tak to jsem samozřejmě netutlala, protože já se vždycky tvářím, že to budu tutlat, ale …

Moderátor (Václav Moravec):
Neututláte?

Moderátor (Václav Moravec):
Neututlám, ne, to je tak jako s mým těhotenstvím, když jsem si udělala na dálnici ve Švýcarsku těhotenský test a zjistila jsem, že je mimino na cestě, tak ještě než jsem dojela do Prahy, tak už bylo na Facebooku, takže asi takto.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tancujete odmalička nebo tancovala jste odmalička, taneční konzervatoř vám rodiče rozmluvili, varovali vás před tím, že si rychle kvůli tanci zničíte klouby. Přesto jste je neposlechla. Proč?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
No tak protože mi to rozmlouvali, že jo.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdyby to nerozmlouvali, tak to neděláte?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ne, tak já mám velmi pragmatického otce a velmi uměleckou a šílenou matku a když říkám šílená, tak já to myslím jako kompliment samozřejmě, která je módní návrhářka a učila na základní umělecké škole a prostě mezi těmi ostatními šílenci se pohybovala a vždycky mi tvrdila: Terezko, oni to nemají jednoduché a my bychom byli radši, kdybys to měla jednoduché. No a takže se mě snažili prostě říct, ne, tak ty jsi prostě, když jsi dobrá, jestli na to máš, tak prostě ti to půjde i mimo to, abys šla prostě někde od desíti let na konzervatoř. No, takže já jsem se vlastně snažila jenom dělat to, abych jim dokázala, že jim teda ukážu a že to teda půjde. Takže já jsem vystudovala normálně Gymnázium v Třinci, potom jsem odešla po jednom roce na anglické gymnázium do Olomouce, kde jsem si vyběhala a všechny jsem zase přemlouvala, nějaký individuální studijní plán, takže jsem se pohybovala vždycky mezi školou a mezi divadlem. No a odtud už potom vlastně cesta na Akademii múzických umění do Prahy, no a to už se do toho zapojil Francouz, takže jsem si říkala, wow, takže bych se konečně k tomu současnému tanci mohla opravdu dostat přímo ke zdroji, eventuálně se do té Paříže dostat. No a potom se povedlo.

Moderátor (Václav Moravec):
Dostala jste se, protože s manželem jste žili ve Francii, v Paříži. Působila jste právě v Moulin Rouge, o čemž už byla řeč. Když jste se pak dozvěděla po těch několika letech, a propos, to bylo po třech letech angažmá v Moulin Rouge?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Po třech letech, ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Že máte nemocné klouby. Vzpomněla jste si na rodiče, právě odříkaného chleba největší krajíc, ano, měli pravdu?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Tak já jsem na rodiče už intenzivně myslela celou tu dobu, to jako na to přijdete velmi rychle, když to začnete dělat, tak hlavně že to všechno bolí a že to tělo s vámi spolupracuje jenom prostě určitou dobu a potom prostě jako vypoví službu. A teď je to na vás, jak inteligentně jste schopen vlastně se k sobě chovat a co jste schopen s tím tělem dělat, abyste ho udržel v takové nějaké formě, aby bylo schopno ještě prostě podávat ten výkon, který potřebujete. Ale protože koukáte kolem sebe a máte oči otevřené, tak vlastně zjišťujete, jak to v té branži chodí, že když jste na vrcholu, tak vám všichni poklepávají po rameni a říkají, wow, bomba a hvězda a všechno, ale v momentě, kdy se vám něco stane, tak vlastně, jak to říkají Francouzi, hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí, takže jste velmi rychle nahrazen.

Moderátor (Václav Moravec):
Do té skupiny jste se zařadila, jen kvůli těm operacím kyčlí?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ne, já jsem doopravdy a tak to dělají podle mě všichni, že všichni prostě bojují až do posledního momentu a já jsem měla to štěstí, že ta tranzice vlastně od tance k józe přišla úplně přirozeně. Já když jsem se do jógy dala, tak tehdy to pro mě byla opravdu ta alternativní metoda toho, jak to moje tělo udržet ve formě, byla to prostě příprava před tím, zahřívání, než jsem šla na scénu. A když jsem to trochu prokoukla, tak jsem si říkala, wow. Do té doby jsem byla arogantní blondýna, který prostě tvrdila, že se do Čech nikdy nevrátí, protože Paříž je úžasná a je tam dobře a já to pořád dneska tvrdím, že je tam dobře a že se tam jednou vrátím, ale bylo to poprvé, že jsem si řekla, to je první věc, pro kterou bych se prostě do těch Čech vrátila, protože u nás to není a protože ti lidé si to zaslouží stejně jinde jako všude jinde ve světě.

Moderátor (Václav Moravec):
Po čem se vám stýská, když říkáte, Paříž je nejlepší, jednou se tam vrátím?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
No tak můj chlap tvrdí, že jsem naprosto neobjektivní, protože jsem zažila takové ty tři roky nebo vlastně pardon šest let života na Montmartru a pro něho byla Paříž každý den metro jednička a lidi prostě se tlačí dovnitř a ven a zůstáváte v práci prostě hrozně dlouho a bydlíte prostě v malém bytě. Ale pro mě to bylo čtvrť Montmartre, takže zase všichni umělci, spousta úžasných butiků, ta čtvrť funguje jako čtvrť ve smyslu, že máte svého lékárníka, který když vám je špatně, tak vám po cestě domů donese to, co potřebujete, že tam máte svého řezníka, který když jim přijdou prostě ty křepelky, které vám sliboval minulý víkend, tak vám prostě zazvoní u dveří a ti lidi se k sobě chovají vlastně, jakoby opravdu bydleli na vesnici. No a já jsem vlastně všude docházela pěšky, takže od domu jsem to měla přes Pigalle kousek do Moulinu a hodné tety u těch peep show, které lákají ty turisty, když pršelo, tak mě půjčovaly deštník, já jsem jim ho zase vracela a vlastně do studia jsem to měla taky jenom kousek. Takže já jsem opravdu zažila takových jako šest úžasných let kosmopolitní atmosféry.

Moderátor (Václav Moravec):
Což žádná část vlastně Prahy se tomu nevyrovná, kdyby člověk srovnával Prahu s Paříží?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
No už nějakou dobu hledám, ale nevyrovná.

Moderátor (Václav Moravec):
Operace kyčelních kloubů, jak bylo řečeno, vás přivedla k té Bikram józe. Vzpomenete si na okamžik, kdy jste se poprvé dozvěděla o tom, že existuje Bikram Choudhuri, který právě dal své jméno tomuto typu nebo tomuto druhu jógy?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Tak já jsem se na začátku vůbec nepídila po tom, kdo to vymyslel nebo co to je, ale prostě moje choreografka, pro kterou jsem v té době pracovala, viděla, že trpím, takže říkala, hele, Terez, tak my tě trochu rozhýbeme, půjdeš se mnou na jednu takovou šílenou jógu v teple, na kterou ona chodila v New Yorku, když tancovala pro Bill T. Jonese a uvidíme, jestli ti to třeba nepomůže. Takže já jsem tam s ní poprvé teda doběhla a teď jsem si říkala, proboha, jakože teplo, z těch lidí to kape, někteří docela nechutně smrdí a…

Moderátor (Václav Moravec):
První dojem byl tedy odporný?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
První dojem byl naprostý odpor. Během té první lekce samozřejmě přístup toho profesionálního sportovce nebo profesionálního tanečníka je, já to za každou cenu dám, protože prostě vím, co s tím tělem dělám. Takže jako nasadíte vysoko a uprostřed se vám udělá docela špatně a řeknete si, no to přece jako pro mě nemůže být dobré. Ale už po té první hodině, jak nastoupí ty endorfiny, tak máte takový ten první pocit, jakože wow, to je snad do té doby ta nejintenzivnější záležitost, kterou jsem vedle tancování prostě zažila. A navíc to tělo se cítí úplně jinak, než když si jdete zacvičit jakoukoliv jinou metodu. Ten lactic acid se, vlastně vy ho okamžitě vyplavíte z toho těla, takže nemáte svalovku, ale najednou jste objevila vlastně nové části těla, které jste předtím nepoužívala. Takže já jsem hned po té první hodině říkala, že teda zkusím dál a uvidím, co to dá. No a velmi rychle jsem pochopila, že právě díky této metodě jsem se připravila na operaci kyčelních kloubů do takové míry, že jsem hned po té operaci byla v tak dobrém stavu, že jsem tři měsíce po ní vlastně mohla zpátky nastoupit do tréninku.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste tedy aplikovala Bikram jógu ještě před tou operací, ne…

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Pro mě to bylo jako příprava na operaci a hned po operaci, hned měsíc po a to mě operovali oba dva kyčelní klouby, tak to pro mě byla právě jakože metoda rehabilitace. Takže já jsem každý den nemohla chodit, vždycky jsem taxíkem dojela jakože před to studio, tak jsem se na těch 90 minut postavila na ty chodidla těsně u sebe paty a špičky se dotýkají, přežila jsem tu šílenou bolest, protože přece jenom prostě ona to zátěž je a vy se s tou bolestí naučíte pracovat jako s indikátorem míry. No a o tři měsíce později jsem teda byla v takové formě, že jsem mohla zpět. Ale už jsem k tomu přistupovala jinak, říkala jsem si, hm, takže možná jednou nějaká tranzice.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy jste začala jít do hloubky i co se týče samotného zakladatele této metody, tedy Bikrama Choudhura, který je považován svého způsobu za Billa Gatese jógy nebo muže, který komercionalizoval jógu, udělal z ní síť svých poboček po celém světě?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Tak já jsem naštěstí předtím, než jsem za Bikramem do toho L.A. vyjela, tak jsem byla velmi dobře připravena majitelkami pařížského studia, které říkaly: Terezo, až ho poprvé uvidíš, tak se, prosím tě, nevyděs a žádné předsudky, prostě chvilku tam jenom tak jakože buď a pozoruj a hlavně nesuď. A já, opravdu to je to, co vždycky říkám, ta moje první zkušenost s ním, když tam poprvé vyběhnul na tom pódiu a měl headset na hlavě a ty jeho flitrované trenýrky, tak právě jsem si říkala, jako jednou v Moulin Rouge už jsem byla, toto nemám zapotřebí. Ale říkala jsem, ok, tak s odstupem a on to taky tak říkal. Když přijdete ke mně, tak prostě veškeré vaše předsudky, nechte to přede dveřmi, to, co už znáte nebo to, co myslíte, že víte, pojďte se ode mne učit a až půjdete zpátky domů, tak to zase vezměte s sebou jako prostě tašku a budete o něco obohaceni. A k tomu jako opravdu po pár týdnech došlo, že já jsem se ho vlastně naučila opravdu jako mít ráda i jako člověka během toho teacher tréninku. A pochopila jsem taky, že je to jenom panintenzivní šílenec, který prostě přitáhl nějaký produkt z Indie, ale že ta jeho metoda má neuvěřitelné výsledky a viděla jsem to na těch lidech, kteří se prostě sjížděli z celého světa…

Moderátor (Václav Moravec):
A ty námitky, které se týkají toho, že k józe vlastně by neměly patřit peníze, mamon a komercionalizace a to, co se vlastně Bikramovi vyčítá?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ne, tak on to vysvětluje svými slovy a pro mě docela správně. Klasický tanec byl vymyšlen za Ludvíka XIV. někde prostě ve Francii a nikdo ho nemůže prodávat. V momentě, kdy z klasického tance vyjmete nějaké kroky a poskládáte ho do určitých pořadí a uděláte z nich nějakou choreografii, tak už je tu Balanchinův balet, na který se chodí a za který se normálně platí. To znamená, on udělal něco podobného. On z té základní série, která byla kodifikována podle Patandžaliho někdy už v pátém století před naším letopočtem, základní série 84 jógových, hatajógových, fyzické jógy, poloh, vybral 26 poloh, dal je do přesného pořadí, kde říká, že každá poloha se opakuje dvakrát, abyste v tom prvním setu prostě přišli na to, kam vás to tělo pustí, dostal se do správné formy a v tom druhém setu jdete do intenzity, do hloubky, protože bez té intenzity zase ta forma na vaše tělo nemá vůbec žádný efekt. Takže on udělal tuto sestavu 26 poloh, dvou dýchacích cvičení na začátku a na konci, no a zasadil je prostě do teploty 42 stupňů Celsia, do podmínek, které nějakým způsobem simulují podmínky v Indii, takže teplo a vlhko, ale vlastně jsou to podmínky pro vaše tělo, kdy vaše tělo neztrácí teplotu v okolním prostředí, to znamená, začíná se potit, otevírat a vy těch polohách opravdu předcházíte zraněním.

Moderátor (Václav Moravec):
František Matějíček je jedním z těch, kteří Bikram jógu provozují. Tady jsou jeho slova:

Záznam Františka Matějíčka:
Cvičím třetím rokem, snažím se pravidelně třikrát týdně, zejména ráno chodím v sedm hodin a mě to pomáhá jak po fyzické, tak psychické stránce. Těch benefitů je velká spousta pro mě jako sportovce, maratónce, je to zpevnění těla, toho svalového systému, takže se mi pak lépe běhá, vyhýbám se zraněním.

Moderátor (Václav Moravec):
Popisuje své zkušenosti s Bikram jógou František Matějíček a ještě k tomu poznamenává:

Záznam Františka Matějíčka:
Druhá část je ta psychická, kdy to umožňuje přeprogramovat si tělo na lepší návyky, než jsou ty, které člověk získal za dosavadního života. Takže žiji zdravěji, nejsem tak nemocný, cítím se dobře a hlavně dokážu celkem dobře ovládat svoje myšlenky, protože to 90minutové soustředění pomáhá určité myšlenkové katarzi, kterou člověk potřebuje a nemusí kvůli tomu vyhledávat psychologa.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje své zkušenosti s Bikram jógou František Matějíček. Pokud by průkopnice Bikram jógy v České republice Tereza Bonnet Šenková, která je hostem dnešních Impulsů, měla říci, vy beze sporu se jako lidé, kteří zakládali Bikramovy pobočky po různých koutech světa, tak se scházíte. Kolikrát do roka tak?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
To není nějaký organizovaný slet, ale prostě pro ty lidi, kteří konsekrují, že je důležité zůstat blízko ke zdroji, tak tam dojíždíme, když dochází k těm novým teacher tréninkům, to znamená k těm sessionům, kdy jsou formováni noví lektoři, takže já tam buďto jedu a strávím tam s nimi týden a během toho teacher tréninku třeba učím a nebo jednou ročně Bikram pořádá světový šampionát, vlastně soutěž v józe a tak já tam jezdím pravidelně jednou ročně soudcovat.

Moderátor (Václav Moravec):
A vaše zkušenosti s těmi Čechy, kteří chodí k vám a to, co se bavíte s jinými lidmi z jiných koutů světa, tak jací jsou Češi, řekněme, sportovci a lidé, kteří tu jógu provozují? Existují rozdíly, národní rozdíly mezi těmi lidmi?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ten rozdíl jsem poprvé pocítila, když jsem dojela do toho teacher tréninku, oni nám tam dali mikrofon, ať si ho předáváme a ať se každý nějakým způsobem představíme. Tak my víme, ten americký spontánní přístup je, jakože ježíšmarjá, já jsem šťastná, že jsem tady a díky Bikram józe, předtím jsem drogovala, byla alkoholička, díky Bikram józe prostě se mi zachránil život. No tak samozřejmě já jsem si říkala, proboha, co tam budu říkat? Já mám něco jakože s kloubem nebo mám nějaký titan v obou kyčlích, takže jsem prostě popsala svoji zkušenost. Ale ono potom když učíte v tom zahraničí a tady, tak vidíte to, že ti lidi v zahraničí jdou, rychleji se otevírají do té psychiky. My tady všichni cvičíme těch 26 poloh a opravdu první pustíme jenom tu první slupku, takže tu fyzickou: svaly, šlachy, klouby. A teprve potom, když jdeme doopravdy do hloubky, tak najednou ti lidi se prostě začínají otevírat a je vidět, že dochází k vyplavování nějakých emocí. Ale jsme prostě takoví ti dobří sokolové, disciplinovaní, determinovaní, ale jako pro mě jako pro instruktora…

Moderátor (Václav Moravec):
Je to ku škodě samotné aplikace Bikram jógy?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Ne, ne, ne, ti Češi se velmi dobře učí a já bych řekla, že naopak. Když k vám přijde, my vlastně chceme oslovit lidi, kteří přijdou poprvé a chtějí si pomoc od nějakého fyzického problému, protože před těmi deseti nebo před těmi šesti lety, kdy jsme otevírali první studiu na Národní třídě, tak já jsem všem musela vysvětlovat, že vlastně, že jóga není náboženství a není to kult a prostě nikdo od vás nečeká, že už přijdete nějak prostě jako vyrovnaný člověk. Že prostě nejdete tam proto, abyste hledal nějaké duchovní hodnoty a ten instruktor do vás vlastně ty duchovní hodnoty na té první lekci nebude cpát. Vy naopak si jdete doopravdy protáhnout vaše tělo, šlachy, klouby a teprve tou pravidelnou praktikou, protože pravidelnou tak jako prostě v Indii říkají, když si čistíte zuby, si je čistíte každý den nebo pravidelně, taky to neděláte jednou týdně, jako když jdete do sauny, tak tou pravidelnou praktikou se vlastně dostáváte k jádru věci a zjišťujete, že v té 90minutové intenzivní sérii těch 26 poloh prostě aplikujete i ty další aspekty té jógy, takže vytrvalost, disciplínu, sebekontrolu. A když vlastně jste schopni tady tento přístup aplikovat potom i venku, tak najednou vás to posouvá někam úplně dál za to fyzično.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy jste na dně, jste-li někdy na dně?

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Tak jako já jsem na dně velmi často, jako každý člověk, který žije v dnešním hektickém životě, ale to, v čem ta jóga pomáhá, je, do jaké míry si to připouštíte. A vy vlastně denně, když do toho tepla lezete, do těch 42 stupňů Celsia a děláte tu sérii těch poloh, které se střídají v dynamických pořadích, tak vám dojde k tomu, že vy posouváte limity vlastní odolnosti. Nejenom fyzické, jakože pracujete s nějakou bolestí v té sérii, ale taky mentální odolnosti. To znamená, že když pravidelně přežijete 90 minut u nás v tom teple, tak když vyjdete ven, tak potom taky vám jen tak někdo nemůže ukrást váš vnitřní klid.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje průkopnice Bikram jógy v České republice Tereza Bonnet Šenková. Děkuji, že jste přijala mé pozvání a těším se příště na shledanou.

Host (Tereza Bonnet Šenková):
Děkuji mockrát, na shledanou.

03.01.2012

VIDEO: Kamila Berndorffova: Člověk má fotit to, co je mu přirozené!

Fotografka Kamila Berndorffova mluvila o své lásce k fotografování a také k Indii.
02.01.2012

VIDEO: Jiří Drahoš: Peníze pro vědu zůstanou ve stejné výši

Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o finanční situaci akademie a českém výzkumu.
29.12.2011

VIDEO: Tomáš Večl: Lidé by měli dávat pozor na webové pasti!

Ředitel Evropského spotřebitelského centra Tomáš Večl mluvil pro Rádio Impuls o nákupech přes internet.
27.12.2011

VIDEO: Daniel Herman: Nebojme se pravdy minulosti!

Ředitel Ústavu pro studiu totaliních režimů Daniel Herman mluvil o tom, jak ústav plní svou úlohu.
22.12.2011

Stanislav Bernard: Pivní kulturu ohrožují levná piva z dovozu!

Majitel pivovaru Stanislav Bernard mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o iniciativě podnikatelů, kteří se rozhodli omezit v Česku korupci.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.