VIDEO: Karel Randák: Privatizace velkých podniků bych nechal prověřit!

Publikováno: 03.11.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls hlavně o korupci v Česku.

Moderátor (Václav Moravec):
Dvanáct miliard korun leží na kontech ve Švýcarsku. Podle všeho má jít o peníze českého státu, které se lidově řečeno vypraly při privatizaci Mostecké uhelné. Švýcarská prokuratura před 14 dny obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací při privatizaci Mostecké uhelné sedm lidí, z nich šest jsou Češi. Podle nynějšího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je dobře, že se švýcarská policie v kauze Mostecké uhelné nevzdala a celou věc rozkryla, i když to trvalo dlouhé roky.

Záznam Bohuslava Sobotky:
Ti lidé, kteří se dostali k majetku Mostecké uhelné, tak se tam dostali na základě divokých poměrů v 90. letech a je určitě dobře, že švýcarská policie ty věci rozkryla, i když to trvalo tak dlouho.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Švýcarská obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá zpráva, podvod a falšování listin. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech, jejich hostem je po čase bývalý šéf české civilní rozvědky Karel Randák. Vítejte v Rádiu Impuls, dobrý večer přeji.

Host (Karel Randák):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Po svém nedobrovolném odchodu z čela civilní rozvědky jste se stal jednou z tváří Nadačního fondu boje proti korupci, který založil podnikatel Karel Janeček. Je snazší bojovat proti korupci z pozice šéfa civilní rozvědky nebo člena správní rady nadačního fondu?

Host (Karel Randák):
No tak určitě je to snazší z pozice šéfa civilní rozvědky a už jenom proto, že civilní rozvědka se v podstatě korupce, ne, že nepatřila mezi priority činnosti civilní rozvědky, ale v podstatě civilní rozvědka se korupcí na území České republiky vůbec nezabývala.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale může přispět v zahraničí k tomu, aby některé korupční případy, korupční kauzy, respektive aby byly lépe ochráněny ekonomické zájmy České republiky a mnoho peněz do ciziny odteklo právě na základě praní špinavých peněz?

Host (Karel Randák):
No tak hovoříme-li o korupci jako takové, tak většinou jsou to už případy, které má ve své gesci policie a ta má svého partnera v zahraničí, na kterého se obrací a není potřeba do toho zapojovat v zásadě operativní činnost rozvědky, protože ta by stejně neudělala nic jiného, než že by se obrátila oficiální cestou na své zahraniční partnery. Pro tu polici je, myslím si, přímější cesta vyžádat si od svých zahraničních partnerů přímo informaci.

Moderátor (Václav Moravec):
Jako muž, který se dlouhá léta pohyboval v českých tajných službách, myslíte si, že dostatečně chrání ekonomické zájmy státu, rozumějme potlačují praní špinavých peněz a odchytávají peníze, které končí v zahraničí a pocházejí právě z korupce a nebo z veřejných zakázek?

Host (Karel Randák):
Tak to si myslím, že určitě nedělají, ale otázka je, jestli je to problém zpravodajských služeb nebo tajných služeb. Já spíš větší díl viny vidím na politicích, kteří by služby k této činnosti měli nejen, že motivovat, ale měli by je přímo úkolovat. Ale to se samozřejmě neděje.

Moderátor (Václav Moravec):
Chtějte ale na českých politicích, aby motivovali právě tajné služby, policii, státní zástupce, k těmto věcem. Neměla by to být motivace těch samotných tajných služeb a orgánů činných v trestním řízení, jestliže mají ve svých statutech chránit ekonomické zájmy českého lidu a České republiky?

Host (Karel Randák):
Já bych nesměšoval činnost policie a činnost tajných služeb. Policie už se zabývá konkrétním případem, zatímco speciální rozvědka, ta sleduje jev jako takový a konkrétními případy se zabývá v okamžiku, kdy dostane konkrétní úkol, kdy je zaúkolována, ať už ministrem vnitra jakožto nadřízeným resortním ministrem nebo vládou, premiérem, potažmo prezidentem republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Co vám jako bývalému šéfovi jedné ze tří tajných služeb problesklo hlavou, když jste se dozvěděl, že na švýcarských kontech leží 12 miliard českých korun, které podle všeho pocházejí z podivné privatizace Mostecké uhelné a český stát se k nim nehlásí?

Host (Karel Randák):
Tak já nevím, jestli můžu říct, co mě problesklo jako bývalému šéfovi tajné služby. Jako normálnímu občanu České republiky mě problesklo, že žijeme v normálním blázinci, když je něco takového vůbec možné, aby byly vyvedeny takovéhle peníze do zahraničí bez toho, že by o tom jaksi české orgány činné v trestním řízení něco věděly nebo že by to byly schopny dokázat. Že to za nás museli tuhletu práci udělat Švýcaři.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste byl aktivní ve světě tajných služeb, setkal jste se s tím, že vlastně tajné služby, když necháme stranou policii, která tu věc vyšetřovala, ale zároveň odložila, že by se tím zabývaly, že by právě monitorovaly, mapovaly tok těch peněz, jak v polovině 90. let byla divoce privatizována Mostecká uhelná za Klausovy vlády a kdy to pak bylo lidově řečeno dorazeno právě Zemanovou vládou?

Host (Karel Randák):
Já nemůžu mluvit za BIS, protože to nevím, předpokládám, že BIS se tím určitě zabývala. Už jenom proto, že znám případy lidí, kteří do BIS přecházeli, předtím pracovali na policii a zabývali se kauzou Mostecké uhelné. Za Úřad pro zahraniční styky a informace, tudíž za civilní rozvědku můžu říct, že jsme se nikdy tímto případem nezabývali, nedostali jsme prostě na to úkol.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to ale chyba, nebylo by takových úkolů, dostali jsme úkol aspoň u jiných privatizací, protože když se člověk teď podívá například na IZIP, projekt elektronických zdravotních knížek, tak vidíme, že Všeobecná zdravotní pojišťovna se snaží ovládnout právě projekt IZIP, do kterého nasypala 1,5 miliardy korun českých a pár dní před tím, než chce podepsat smlouvu, tak najednou vznikne ve Švýcarsku firma, na níž jsou převedeny akcie akcionáři prý zdarma. Neměly by toto právě řešit i tajné služby, jestliže po těch věcech nejde policie?

Host (Karel Randák):
Ale policie by po nich měla jít. Tady se vracíme na začátek té debaty, kdy jsem říkal, že pro tu policii je daleko snazší si vyžádat ty informace než pro tajnou službu, protože uvědomme si, že pokud ten případ má vést do nějakého trestního řízení, má to dostat prokuratura, respektive státní zastupitelství, má se to dostat k soudu, tak tam jsou potřeba důkazy, které opatřuje právě policie. Tajná služba spíš získává takové informace, většinou tedy získává informace, které nejsou jaksi použitelné v soudním procesu.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, kdybych vám položil otázku, kolik takových věcí jste dělali, které se týkají právě vyvádění různých firem a majetku do ciziny a kdy vás požádaly orgány činné v trestním řízení, řekl byste mi číslo nula?

Host (Karel Randák):
Řekl bych vám číslo nula, pakliže nepokládáme za takovýto případ privatizaci Unipetrolu. Privatizace Unipetrolu byla v podstatě jediná privatizační kauza, kterou se Úřad pro zahraniční styky a informace za mého působení zabýval.

Moderátor (Václav Moravec):
A z toho když se podíváte do historie, tak privatizace Mostecké uhelné, že byste byli požádáni, co to je firma Appian, jaké je její složení, abyste rozkryli tu majetkovou strukturu?

Host (Karel Randák):
Ne, nic takového.

Moderátor (Václav Moravec):
To jste nedělali?

Host (Karel Randák):
Ne, to jsme nedělali.

Moderátor (Václav Moravec):
S odstupem času, není to chyba?

Host (Karel Randák):
Možná, že to může být chyba, ale říkám znovu, v té době už se o to dávno zajímala policie, bylo to gesci policie. Pokud nás nepožádala policie nebo státní zastupitelství nebo nás nezaúkolovala vláda, dejme tomu premiér, ministr financí má právo samozřejmě prostřednictvím resortního ministra rozvědku zaúkolovat, pokud se tak nestalo, nebyl důvod na tom pracovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, vidíte jako nedostatečné to, co i politici od civilní rozvědky a dalších tajných služeb, jak využívají potenciál těchto tajných služeb, aby právě ochránily ekonomické zájmy státu?

Host (Karel Randák):
No zcela jistě. Jako já to opakuji neustále, že politici v podstatě neví, co od těch služeb mají očekávat, nedokáží je úkolovat a potom ty výsledky jsou takové, jaké jsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Možná právě moc dobře vědí, co by mohli od těch tajných služeb očekávat, kdyby je úkolovali?

Host (Karel Randák):
I to je možné.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to pravděpodobnější interpretace než ta, kterou jste nabídl vy?

Host (Karel Randák):
Možná, že to je pravděpodobnější, já se nevyhýbám odpovědi. Mě kupříkladu překvapilo, když tady zazněla citace Bohumila Sobotky na to, co se dělo kolem Appianu, tak ta citace, kterou on jako v té první fázi řekl, to znamená, že vláda měla jiné problémy, starala se o to, aby se privatizovala Škoda Plzeň a nezajímalo jí, kdo za tím vlastně stojí, to přesně ukazuje ten obrázek, jak politici k těmto kauzám přistupují.

Moderátor (Václav Moravec):
Právě Bohuslav Sobotka, současný předseda ČSSD, ke švýcarské prokuratuře a jejím zjištěním kolem Mostecké uhelné dodává:

Záznam Bohuslava Sobotky:
Ti lidé, kteří se dostali k majetku Mostecké uhelné, tak se tam dostali na základě divokých poměrů v 90. letech. Tohle nebyla privatizace majority za vládní Sociální demokracie, ale Sociální demokracie už prodávala minoritní podíl, který v té společnosti byl. Bylo to, tuším, někdy v roce 1999. A je určitě dobře, že švýcarská policie ty věci rozkryla, i když to trvalo tak dlouho a že se ty věci dostanou před soud, ať se ukáže, jestli někdo z tehdejších manažerů porušoval zákony, tak ať je potrestán a jde třeba sedět. Já myslím, že platí, že Stanislav Gross si pozastavil členství v Sociální demokracii a pokud jde o tyto lidi, pokud se jim prokáže cokoliv, tak je potřeba, aby byli potrestáni. 

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky v souvislosti se zjištění švýcarské prokuratury. Podle všeho právě švýcarská prokuratura také ukázala, že část těch peněz šla na konta, která ovládají lidé spojení s někdejším předsedou ČSSD, expremiérem Stanislavem Grossem. Pokud by měl bývalý šéf české civilní rozvědky Karel Randák, který je dnes hostem Rádia Impuls, říci, u kterých dalších firem, vy jste zmínil plzeňskou Škodovku, pokud byste měl říci další privatizace a firmy, které byly netransparentní, vlastně nevíme o jejich vlastnících, tím se dostáváme i k anonymním akciím, toliko oblíbené to věci v České republice při srovnání se západní Evropou, které privatizace vy kdybyste byl politikem, tak byste si nechal prověřovat tajnými službami a orgány činnými v trestním řízení?

Host (Karel Randák):
Já bych si nechal prověřovat všechny privatizace, které přesáhly, dejme tomu, nějakou mez finanční nebo především privatizace strategických podniků, jako kupříkladu ten Unipetrol samozřejmě byl. Nakonec strategický podnik je, byla i Škodovka, pochopitelně. Takže všechny tyto privatizace měly být prověřovány ve spolupráci nejen s policií, ale samozřejmě i s tajnými službami.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak často jste vy zase dostávali od svých kolegů ze zahraničí, od jiných civilních rozvědek například v Evropě požadavky, aby se zjistilo, komu patří nějaké firmy, které jsou registrovány v České republice právě na základě těch anonymních akcií, které jsou tak kritizované v současnosti? Dostávali jste takové požadavky z ciziny?

Host (Karel Randák):
Nevybavuji si, že bych takový požadavek v životě dostal do ruky.

Moderátor (Václav Moravec):
Což tedy by mohlo vypovídat o tom, že anonymní akcie a jejich zločinnost se v České republice přeceňuje?

Host (Karel Randák):
Ne, to si nemyslím. Já si myslím, že ze zahraničí nám tyto dotazy nechodily proto, protože anonymní akcie v zahraničí ne de facto neexistují, je to přesně naopak. Čeští občané mají, někteří čeští občané mají anonymní akcie, mají podniky venku, mají podíly v zahraničních společnostech, takže je na české straně se ptát do zahraničí, nikoliv ze zahraničí do České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Jsou to anonymní akcie, které podle vás zásadním způsobem opravdu zvyšují prokorupční a machinační prostředí v České republice, nebo se tento institut přeceňuje, jen teď v tom populárním tažení proti korupci?

Host (Karel Randák):
No problém je ten, že samozřejmě to, jak říkáte, tažení proti korupci je teďka skutečně populární. Já dokonce mám obavu, aby to nebylo příliš profanováno. Já si ale myslím, že skutečně vlastnictví anonymních akcií nebo existence anonymních akcií je jedním ze základních stavebních kamenů v podstatě, který umožňuje ten systém, který tady je v tuhletu chvíli nastaven. Jsou tady samozřejmě i jiné věci, které by bylo potřeba odstranit…

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například?

Host (Karel Randák):
Jsou tady zákony, které v podstatě pokud by byly dodržovány, tak myslím si, že by účinně omezovaly korupci, jako je kupříkladu zákon o finanční kontrole, o který se kupodivu nikdo nezajímá. Dnes se mluví horem dolem o zákonu o veřejných zakázkách, řeší se jeho novely, přitom zákon o veřejných zakázkách popisuje pouze technický proces toho, jak by ta veřejná zakázka měla probíhat. Zákon o finanční kontrole je zákon, který platí, tuším, od roku 2000 nebo 2002, já nevím přesně, ale to je zákon, který v podstatě hlídá to, zda ty peníze, které do té veřejné zakázky jdou, jestli jsou vynaloženy efektivně, účelně a tak dále a tak dále. A pod tím je podepsán konkrétní člověk, který umožní uvolnění těch peněz a pokud ten člověk poruší tento zákon, tak pak by měl být trestně stíhán.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, právní prostředí zase není tak špatné, ale stačilo by, aby byl žalobce, protože kde je žalobce, tak je i soudce, ale protože v Čechách není žalobce a všem tento lidově řečeno bordel vyhovuje…

Host (Karel Randák):
Tak tenhle zákon je úplně klasickou ukázkou toho, protože ten se v zásadě téměř nedodržuje. Já jsem dokonce slyšel takovou informaci, které se mi ani nechce věřit, a to je, že existuje jakási dohoda téměř napříč politickým spektrem o tom, že o tomto zákonu, že tento zákon se bude jaksi potichu, že bude potichu ignorován. Nevím, co je na tom pravdy. Faktem zůstává, že málokdo ví, že takový zákon vůbec existuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste a zmiňoval jsem to v úvodu, vy jste členem správní rady Nadačního fondu boje proti korupci, který založil podnikatel Karel Janeček. Co možná námitka, že by to právě mohl být ten občanský neziskový sektor, který by mohl dávat podněty, aby se využívaly zákony typu zákon o finanční kontrole a mohli bychom se dotazovat těch oprávněných úřadů, jestli ho využívají, zkrátka tlak občanské veřejnosti, jako tomu bylo v kauze Opencard?

Host (Karel Randák):
To je přesně to, co by asi neziskové nebo všechny tyhle nevládní organizace měly dělat. Na druhou stranu potýkají se s tím problémem, že těm politikům je to úplně jedno. Oni to prostě ignorují ty dotazy, oni na ně neodpovídají, odpovídají na ně arogantně, pokud se jim to nehodí do krámu, neodpoví vůbec, nereagují na veškeré podněty. Nakonec teďka ta celá debata o zákonu o veřejných zakázkách, to je klasický příklad toho, jak to probíhá, protože věci, připomínky, které fond k tomuto zákonu dával, tak proti těm si myslím, že nemůže rozumně myslící člověk a člověk, kterému jde skutečně o věc, tak nemůže říci vůbec nic. Nakonec pan ministr Jankovský prosadil svoji verzi zákona, která nejen z mého pohledu, která je v zásadě polovičatým řešením, s tím, že se odsouvají některé věci na řešení do zákona o obchodních společnostech a korporacích a tak dále a tak dále. Nicméně je to paskvil.

Moderátor (Václav Moravec):
Vidíte, že vůbec může přijít změna? Protože mluvíte poměrně defétisticky.

Host (Karel Randák):
Nemluvím defétisticky, změna samozřejmě může přijít, ale já osobně jak jsem kdysi viděl hlavní problém celého toho systému ve všech lidech typu pana Janouška a tak dále, tak dneska na tyto lidi se dívám jako na lidi, kteří jenom využili těch možností, které jim dali ti politici. A kdyby ti politici si udrželi svoji mravní morální integritu, tak by tito lidé neměli, Dalík a podobně, neměli vůbec žádnou šanci.

Moderátor (Václav Moravec):
A není to tak, že si Janoušek a Dalík vybírají ty politiky? přeceňuje se podle vás z toho, co o tom víte, vliv těch takzvaných kmotrů, lidí, kteří jsou v zákulisí politiky a kteří podle novinářů a některých kauz, jejich rozkrývání, ovládají českou politiku nebo jsou to ti politici, kteří se nechají koupit, protože nemají mravní integritu?

Host (Karel Randák):
Ale to je v zásadě to samé. Ti politici, kteří se nechají koupit, umožňují, aby ten vliv těch takzvaných kmotrů byl takový, jaký je. Protože kdyby měli tu morální integritu, tak by nikdy nemohli tady existovat lidé, jako byl kupříkladu pan Dalík nebo jako je pan Janoušek. To by prostě neexistovalo. Protože bez toho, že by jim byl dán ten prostor, tak oni by se nedostali tam, kde jsou, nedostali by se k těm penězům, k tomu vlivu, který v současné době mají. Takže vina je jednoznačně na straně těch politiků.

Moderátor (Václav Moravec):
Nad čím přemýšlíte, když sledujete vznik dalších a dalších nevládních organizací, které mají v názvu boj proti korupci? Ať je to Veřejnost proti korupci po vzniku Nadačního fondu boje proti korupci, jehož členem vy jste, respektive členem správní rady, sledujeme teď aktivitu podnikatele, druhého nejbohatšího muže této země, Andreje Babiše, který přichází s iniciativou Ano 2011, opět boj proti korupci, nad čím přemýšlíte?

Host (Karel Randák):
No já jsem k tomu velmi skeptický, k vznikům stále nových a nových organizací, protože obávám se a to se tady několikrát už ukázalo, že tato jednotlivá seskupení nejsou schopna se ve finále dohodnout na jednotném postupu.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to záměr, roztříštěný boj proti korupci, který může těm, kteří přispívají k prokorupčnímu prostředí v České republice, vyhovovat?

Host (Karel Randák):
To já nedokážu říct, jestli je to nějaký záměr nebo čí je to záměr. Samozřejmě, že to někomu může vyhovovat nebo určitě to vyhovuje, ale já si myslím, že to je prostá lidská vlastnost, specielně tedy česká vlastnost, že ti lidé se mezi sebou nedokáží dohodnout. Jiná věc je Andrej Babiš, protože já si myslím, že jakkoliv on začal mluvit o korupci, tak podle toho, co já o tom vím, tak jeho projekt, abych to tak nazval, je pojat daleko šířeji než pouze proti korupci. To je prostě komplexní, on má jakousi komplexní představu o tom, co by chtěl dělat a netýká se to pouze korupce samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
Jako občan vnímáte ho jako důvěryhodný projekt?

Host (Karel Randák):
Já si myslím, že ho vnímám jako důvěryhodný projekt. Možná překvapivě pro mnohé, když toto řeknu, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Protože je nasazována právě psí hlava Andreji Babišovi. Dnes například Mirek Topolánek v deníku Hospodářské noviny jasně říká, že mu to přijde úplně absurdní, jestliže tady právě Andrej Babiš zakládá iniciativu Ano 2011, kde je i boj proti korupci, protože Topolánek popisuje jedinou schůzku, kterou osobní prý s Babišem měl, kde seděli Babiš, Dalík a Topolánek a údajně podle interpretace bývalého premiéra to byl Andrej Babiš, který psal Marku Dalíkovi na papír jednotlivé poslance a částky, které jim dává.

Host (Karel Randák):
Já vím, no, samozřejmě tomuhle se Andrej Babiš určitě nevyhne, ale on to na sebe všechno, myslím si, říká celkem upřímně a otevřeně. Mě na druhou stranu, když tady byl zmíněn bývalý premiér, já úplně žasnu nad hroší kůží Mirka Topolánka, který dokáže v této chvíli horovat neuvěřitelným způsobem, ať už na kongresu ODS nebo kde všude jinde, o tom, jak by ta společnost měla postupovat a tak a v tomto já naprosto souhlasím s Andrejem Babišem, že Mirek Topolánek a lidé kolem něj jsou přesně ti lidé, kteří tomu všemu dali tu korunu a dotáhli ten systém tam, kde je nyní.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká bývalý šéf české civilní rozvědky Karel Randák, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor a těším se příště na shledanou.

Host (Karel Randák):
Děkuji, na shledanou.

09.11.2011

VIDEO: David Ondráčka: Vysvětlení ministra Kocourka se směji!

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o korupci v Česku.
08.11.2011

VIDEO: Martin Engel: Trváme na zvýšení platů o 10 procent! Ať vláda šetří jinde!

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel mluvil o reformě českého zdravotnictví.
07.11.2011

Radek John: Obstrukce přišly téměř na 5 milionů korun!

Předseda Věcí veřejných Radek John mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o schvalování vladních reforem v Poslanecké sněmovně.
02.11.2011

VIDEO: Milan Kubek: Dalším příjmem zdravotnictví má být připojištění!

Prezident České lékařské komory Milan Kubek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o platech lékařů, o reformách a o penězích, které chybí českému zdravotnictví.
01.11.2011

VIDEO: Ivo Kaderka: Petře Kvitové věřilo málo lidí!

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impul o velkém úspěchu tenistky Petry Kvitové.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.