VIDEO: Bohumír Dufek: Strategií odborů pro jaro 2012 jsou demonstrace!

Publikováno: 30.11.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek mluvil pro Rádio Impuls o protestech proti vládním reformám.

Moderátor (Václav Moravec):
Pětistovka lidí protestovala před pěti dny v centru Prahy na demonstraci odborů proti korupci. Odboráři si brali na demonstraci na paškál korupční kauzy jako nákup obrněných transportérů, modernizaci tanků či kauzu Opencard. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek ještě dodal:

Host (Bohumír Dufek):
Mezitím se provalily i další, jako je privatizace Mostecké uhelné společnosti, IZIP, podezření z korupce při privatizaci Škody Plzeň. Proto vás žádáme o ustavení parlamentní komise za účasti občanské veřejnosti pro dohled nad vyšetřováním korupčních afér.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls před pěti dny slova šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, který přečetl výzvu. Organizátoři protestu připravili tuto výzvu pro poslance. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je právě šéf Asociace samostatných odborů, tedy druhé nejsilnější odborové centrály v zemi, Bohumír Dufek. Hezký dobrý večer přeji, vítejte.

Host (Bohumír Dufek):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Veřejnost spí, tak s tímto odůvodněním odbory před časem odmítly další radikální protesty včetně možných stávek. V jakém stavu je podle vás veřejnost teď?

Host (Bohumír Dufek):
Já bych řekl, že je takový klid před bouří. Protože já si myslím, že ve společnosti a je to vidět, zaplaťpánbůh za to, že je to možné vidět, na internetu probíhají obrovské diskuse, určitá fóra se podle mě více aktivizují než v minulosti…

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale namítl, že v ulicích to není vidět, viz. váš poslední protest před pěti dny, 500 demonstrantů, to není příliš velké číslo?

Host (Bohumír Dufek):
Tak Češi jsou určitým způsobem mnohdy, řeknu, hodně pohodlní. Já bych se tady vrátil například do historie. Kdyby náhodu možná na Staroměstském náměstí nezbourali Mariánský sloup, tak bychom možná neměli ani Československou republiku, také byl v republice klid a do historie kdy se podíváte, tak ani nikdo nepředpokládal v roce 89, že to bude mít takový spád. A já si myslím, že v té situaci je v současnosti Česká republika.

Moderátor (Václav Moravec):
Není toho klidu před bouří přece jen trochu příliš, protože o něm vy ostatně mluvíte už delší dobu, od nástupu Nečasovy vlády, respektive od následků globální ekonomické krize a zhoršení sociální situace, kdy ještě navíc říkáte, je to vláda a její reformy, které prohlubují onu sociální krizi?

Host (Bohumír Dufek):
Samozřejmě to, co dělá vláda, s tím my v žádném případě souhlasit nemůžeme a víte, na tom je největší paradox, že ti ministři, kteří dneska říkají, jak by se to mělo všechno správně dělat, mě v roce 2000 poučovali jako moudří otcové o tom, co bychom chtěli, jak řešit šedou ekonomiku, jak to nejde a dneska jsou to oni, kteří otočili a v zájmu svých stranických ideálů prostě tuto republiku ženou doslova do neštěstí.

Moderátor (Václav Moravec):
Zeptám se jinak, nakolik přizpůsobujete strategii protestů, demonstrací a nátlaku na vládu tomu, že veřejnost spí, respektive že je klidná před bouří?

Host (Bohumír Dufek):
No právě vůbec ne, to jste viděl v pátek, že jsme si vůbec nedělali žádné iluze z toho, jestli přijde 500 lidí nebo 5000 nebo 50000, což je samozřejmě nadsazené teď, co jsem řekl. Nechali jsme to prostě opravdu na vyjádření lidí a já si myslím, že i tyto impulsy do společnosti určitým způsobem jaksi formují to myšlení lidí. A jak už jsem uvedl, někdy Čech je takový, že vždycky nechá ty své problémy vyřešit někoho jiného, tak já si myslím, že v této situaci je právě Česká republika.

Moderátor (Václav Moravec):
V pátek jste přečetli onu výzvu, slyšeli jsme její úryvek o zřízení parlamentní komise, která by dohlížela na vyšetřování korupčních afér. Zmiňovali jste také několik korupčních afér, téměř více než desítku korupčních afér, kde byla privatizace IPB, kauze Opencard, armádní zakázky. Jednoduchá otázka, myslíte si, že opravdu dohled jakékoliv parlamentní komise může přispět k vyšetřování korupce?

Host (Bohumír Dufek):
Pane redaktore, tam je jedna veliká změna proti tomu, co bylo v minulosti. V minulosti vždycky Parlament ustavil komisi, poslanci si rozdělili podle, řeknu, pravice levice nebo vládní strany protivládní strany, přerozdělili místa v těchto komisích a komise vyšetřovala a nic nevyšetřila. Hlavně, že se při tom rozdávaly, když to řeknu, další peníze, protože každá takováto činnost je poslancům honorována. Teď my chceme, aby v této komisi byla i občanská veřejnost a my nechceme, aby poslanci vstupovali nebo tato komise vstupovala do těchto kauz, protože to si myslím, na to tady máme z našich daní dobře placené policisty a dobře placené státní zástupce, ale my chceme, aby kontrolu, jakým způsobem se dělají ty úkony v prověřování a posuzování těch skutků jak na státním zastupitelství a nebo úkonů, které provádí policie. Já si dovolím tady se vrátit k vašim zprávám, mohli bychom dodat ještě Tatry a řeknu exministra, možná exnáměstka Bartáka. Přece není možné, aby se takovou dobu čekalo, než se něco vyšetří a řeknu třeba Mostecká uhelná společnosti…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale kdybych vám namítl, že třeba vyšetřování nákupu Tatrovek a nejnovější obvinění exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže je jen jiný příklad, než Mostecká uhelná, protože Tatrovky byly do roka vyšetřeny, ale přece orgány činné v trestním řízení, pokud nemá ta kauza spadnout před soudem, protože řekne, bylo zpackané vyšetřování, není dostatek důkazů, což se může stát, pokud ty kauzy nebudou vyšetřovány důsledně a k tomu přece jen policie i státní zástupci potřebují nějaký čas? Teď říká, odhlédněte od Mostecké uhelné společnosti, kde teď sami vyšetřovatelé i policie přiznávají, že se ta kauza lidově řečeno sušila zbytečně dlouhou dobu a že se zametala pod koberec?

Host (Bohumír Dufek):
No a ty jsou právě, přesně jste to nazval úplně přesně, a to je právě ten problém, jak je možné, že první úkon, dám příklad, je udělám v lednu a až další následující úkon, třeba výslechy a tak dále, je udělán třeba za půl roku, za tři čtvrtě roku. A pak musím říct, podívejte se, mění se nám tady státní zástupci, jak to, že někteří kauzy odloží, jiní je otvírají, co přijdou po nich a tak dále? A my si myslíme, že když tam bude určitá nezávislá komise a myslím si, že poslanci tady v tom případě mají autoritu a protože mezi nimi se určitým způsobem i peče takový ten stranický dort, navzájem nebo napříč politickými stranami, tak já si myslím, že když tam bude sedět ještě ta veřejnost, takže ta kontrola bude daleko větší a …

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy odmítáte, že celý ten nápad je úplný nesmysl, protože zásadním způsobem mohou unikat informace z toho trestního spisu víc, než unikají a že žádná komise nemůže dohlédnout na to, aby vyšetřování bylo kvalitní, aby se věc obrazně řečeno nezametla pod koberec a aby ji soud odsoudil, protože to vyšetřování bude kvalitně odvedené?

Host (Bohumír Dufek):
Zkusím to jinak, tedy obráceně pro vaše posluchače. V žádném případě nesmí poslanci ani ta komise vstupovat do vyšetřování, nemůže dostávat o tom informace. Ale měla by dostávat informace, jak probíhá postup toho vyšetřování. Protože přece není možné a proč my říkáme to slovo zametat pod koberec? Víte, jak to zametete pod koberec? Že například v daném případě ten případ přejímá už třeba třetí policista. Musíte se zeptat, a jak je možné, že tento policista nevyšetřil celou tu kauzu až do konce, proč to převzal jiný, proč po něj to převzal další? Proč jeden státní zástupce to má a pak to pošle na jiné státní zastupitelství…

Moderátor (Václav Moravec):
Proč jste tyto demonstrace nedělali před 3-4 lety, kdy by to bylo daleko oprávněnější, když se podíváte v současnosti, co policie zahájila? Dotáhla do konce kauzu Tatrovek, dozvěděli jsme se aktuálně tedy dvě obvinění, zbrojaře Michala Smrže a exministra obrany Martina Bartáka. Došlo k zatčení šéfa pražských policistů Vladimíra Kotrouše. Došlo k tomu, že jsou uzavírány další případy, že například je vyšetřována i problematika prezidentských milostí a možného uplácení při prezidentských milostech. Nemyslíte si, že v posledních týdnech a měsících dochází k zásadnímu zlomu v situaci a vyšetřování u orgánů činných v trestním řízení, rozumějme policii a u státních zástupců?

Host (Bohumír Dufek):
Ano, to jsou indicie, které hovoří o tom, že se najednou něco mění, ale proč se to mění? Pod tlakem veřejnosti, řeknu, která spí. A ještě se vrátím k té minulosti…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale k tomu není zapotřebí, proto říkám, k tomu přece není zapotřebí nějaká komise složená z poslanců, říkáte zástupců občanské veřejnosti?

Host (Bohumír Dufek):
No, ještě se vrátím k jedné věci, jenom přeskočím. Dneska jsem byl na cestách po republice a slyšel jsem, že TOP 09 připravuje protikorupční zákon. Najednou teď. Ano, protože se to probírá ve společnosti a pozor, straníci se musejí bát, aby nepřišli o své pašalíky v Parlamentu, takže vyhoví jakoby názoru společnosti. A já se tady vrátím o ty čtyři roky, co jste se správně zeptal. Víte, ono se u odborů mnohdy zapomíná na to, co jsme udělali. Já jsem se velice smál, když pan premiér Nečas říkal o tom, že teď bojujeme proti pravicové vládě. Vždyť to není pravda. Já jsem stál, ať tam byl premiér Zeman, ať tam byl premiér Špidla, byl tam i premiér Gross, který měl s námi problémy, a tady připomněl, vždyť o korupci my jsme mluvili při prvních balíčcích, které začal přijímat pan premiér Špidla, který, řeknu, udělal první reformy, nebudeme se bavit o jejich účinnosti, ale my jsme říkali ano, reformy, vy nám zvedáte daně!

Moderátor (Václav Moravec):
Ale nikdy jste nedemonstrovali proti korupci, promiňte, nikdy jste nedělali explicitně demonstraci proti korupci.

Host (Bohumír Dufek):
No nejhorší na tom je, že v současnosti…

Moderátor (Václav Moravec):
Nebo nepřišli jste ani s návrhem takové komise dřív.

Host (Bohumír Dufek):
Protože v minulosti se to tolik, když to řeknu, neobjevovalo a nespadalo do té kategorie, že se nám zhoršuje životní úroveň. A jestliže a to bylo i motto té demonstrace, prostě proti korupci, proti snižování životní úrovně. Protože já si dovolím tvrdit a podotýkám, neřekly to odbory, říkají to vysoce renomovaní ekonomové, že kdyby se odstranila korupce v České republice, byl by vyrovnaný státní rozpočet.

Moderátor (Václav Moravec):
A to berete jako fakt, není to do jisté míry mýtus?

Host (Bohumír Dufek):
Není.

Moderátor (Václav Moravec):
Který posiluje ten slovní boj proti korupci?

Host (Bohumír Dufek):
Ne, ne, ne. Já si myslím, že ne, protože když bychom měli víc času a dokázali jsme to rozebírat, tak byste viděl, kolik peněz prostě uteče ze státního rozpočtu, řeknu, do kapes různých příživníků.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládám, že předpokládáte, že nakonec žádná taková komise nevznikne?

Host (Bohumír Dufek):
Nevím, mě nebudete věřit, nepředpokládám, já tady beru, že byla tady jedna politická strana, záměrně nebudu jmenovat, která bojovala proti dinosaurům a já nevím proti čemu, ale také říkala, že odstraní korupci. Takže v jejím zájmu, v zájmu jejího volebního programu, který byl, když to řeknu, prezentován voličům, jistě podpoří vznik této komise. Když ne, myslím si, že si tím podřízla větev a nemáme se, řeknu, při volbách o čem bavit.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy už máte návrh, respektive máte dostatek poslanců, kteří by navrhli ustavení takové komise?

Host (Bohumír Dufek):
Já si myslím, že po jednáních, která by mohla proběhnout příští týden, budu vědět přesné číslo. V současnosti nadpoloviční většinu v Parlamentu nemáme pro tuto myšlenku, ale pozor, hlasuje většina přítomných poslanců a může se stát cokoliv.

Moderátor (Václav Moravec):
S kým budete vyjednávat o ustavení oné komise, složené z poslanců i veřejnosti?

Host (Bohumír Dufek):
No samozřejmě i se stranami vládní koalice.

Moderátor (Václav Moravec):
A námitka, že proč by to měla schvalovat Poslanecká sněmovna, když to bude tedy komise, která bude složena nejen z poslanců, protože vyšetřovací sněmovní komise má jasná pravidla?

Host (Bohumír Dufek):
Ještě se vrátím k jedné věci, na kterou bych chtěl upozornit. Já nejsem členem žádné dozorčí rady ani představenstva, proto si to dovolím říct. Když seděli i zástupci veřejnosti v dozorčích radách, řeknu, například zdravotních pojišťoven, v životě by se nestal IZIP, kdyby tam seděli zástupci, řeknu, veřejnosti. A my jsme přesvědčeni, že je potřeba tam dostat právě zástupce veřejnosti, aby bylo to transparentní vůči občanům České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Tím odbíháte od otázky, protože nevyřešíte tím problém vzniku komise.

Host (Bohumír Dufek):
Ale nemůžeme zamést ten problém, jak jste řekl, pod koberec, protože tam budou i jiní, kteří samozřejmě budou mít právo do závěru té komise hovořit.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy budete a už jste vyjednával, předpokládám, se sociálními demokraty, protože sociální demokraté mají k odborům nejblíže, oni navrhnou na nejbližší schůzi, tedy na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny, ustavení takové komise? Chápu to správně?

Host (Bohumír Dufek):
Ano, místopředseda Sněmovny Zaorálek nám toto slíbil.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaký status bude mít ona komise? Nebude to přece parlamentní vyšetřovací komise, protože říkáte, byla by to komise, která by dohlížela.

Host (Bohumír Dufek):
No, a tady v tom případě vám na to neodpovím, já vám řeknu proč. Protože já si myslím, že tady jsme to nechali jednoznačně na poslancích, kteří, jak říká pan ministr Kalousek, jsou voleni lidem a mají ten mandát, aby řekli, jakým způsobem vůči společnosti chtějí postupovat sami v boji proti korupci.

Moderátor (Václav Moravec):
Když bude návrh oné komise, o jejímž mlhavém statusu zatím nic nevíme, odmítnut Poslaneckou sněmovnou, jaký bude další krok Asociace samostatných odborů?

Host (Bohumír Dufek):
No já vám ten krok přesně říct nemůžu, protože samozřejmě ještě je to otázka spousty jednání, ale hlavně vy jste to řekl v tom úvodu, my si to budeme muset přesně vyhodnotit i podle toho, jakou budeme mít podporu ve společnosti. Protože dneska se módně říká, připravte generální stávku, udělejte tamto. Ne, to nejde. Pokud nemáte veřejnost, tak nemá cenu připravovat generální stávku, protože ta stávka je dopředu prohraná.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy na své straně zatím veřejnost nemáte, protože veřejnost spí, respektive je klid před bouří?

Host (Bohumír Dufek):
Já bych řekl, že máte pravdu tady v tom případě, ale pozor, znova říkám, že mnohdy zdání klame.

Moderátor (Václav Moravec):
Z čeho tak usuzujete, necháte-li stranou internetové diskuse, protože ty vám podporu generální stávky nezajistí?

Host (Bohumír Dufek):
Samozřejmě. No musíme to vzít prostě pragmaticky a já vám řeknu, proč usuzuji, že to bude úplně jinak, protože po konci letošního roku nastartují určité reformy, zvedne se DPH, prostě sníží se životní úroveň, protože budou lidé platit daleko víc, řeknu, peněz za své životní náklady a myslím si, že potom začnou přemýšlet úplně jinak.

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno, předpokládáte, že jakmile vstoupí v platnost reformy, ať už zdravotní reforma, která vstupuje, její část vstupuje v platnost už ve čtvrtek, tedy dojde k prvnímu zdražení poplatků za pobyt v nemocnici z dnešních 60 na 100 korun, pak dojde ke zvýšení daně z přidané hodnoty u potravin a u léků, knih z dnešních 10 na 14 procent, tak očekáváte, že leden a únor propukne bouře ve společnosti, protože lidé pocítí důsledky reforem Nečasovy vlády a vy začnete s veřejností pracovat?

Host (Bohumír Dufek):
Já bych to trošku opravil, to slovo bouře je takové docela dost bouřlivé. Já si myslím, že lidé začnou úplně jinak přemýšlet, protože já bych k těm vašim argumentům dodal ještě další argumenty. Ono je to zdražení vody, zdražení energií, zdražení nájemného, prostě životních nákladů a v žádném případě nesouhlasím s tím, co říkal ministr Kalousek, že inflace v republice bude někde kolem 1,5 procenta. Já si myslím, že ta inflace bude daleko větší a už k tomu například nahrává i, řeknu, měknoucí koruna vůči dolaru, protože to vidí všichni a tady bych jenom dal krásný příměr, podívejte se na billboardy benzínových pump a uvidíte, jakým způsobem se vám zvedají náklady na provoz motorových vozidel, takže toto všechno bude limitující. To slovo bouře bych opravil, začnou lidé více přemýšlet, jestli jsme měli nebo neměli pravdu a nám se s těmito lidmi začne daleko lépe pracovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu to správně, že podle vás zatím lidé dostatečně nechápou hloubku problému, protože nedopadá zatím na jejich peněženky?

Host (Bohumír Dufek):
Úplně přesně, děkuji.

Moderátor (Václav Moravec):
A pochopí to v prvních dvou měsících příštího roku?

Host (Bohumír Dufek):
Tak materiální, řeknu, pochopení je vždycky to nejúčinnější, že jo.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že v české společnosti funguje jenom to?

Host (Bohumír Dufek):
Já bych řekl, že poslední dobou ta společnost nejenom naše, ale i evropská se, když to řeknu, koncentruje do takových více materiálních statků než do takových oblastí, jako je solidarita, pomoc bližnímu a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
Do toho s největší pravděpodobností hrozí, že se tedy bude opakovat hospodářská recese z předchozích dvou let, alespoň podle člena Národní ekonomické rady vlády, ekonoma Miroslava Zámečníka:

Záznam Miroslava Zámečníka:
Se to může opakovat, doufejme, že to bude mít jaksi mělčí průběh. My sice nejsme členy eurozóny, ale samozřejmě zprostředkovaně už jenom kvůli těm extrémně silným obchodním vazbám se nás to týká.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník v rozhovoru pro Rádio Impuls. Pokud by měl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který je dnes hostem Rádia Impuls, říci zcela jasně, zda nemá obavy, že ten případný hněv veřejnosti může ale pak přispět k hlubší ekonomické recesi, protože dojde-li k nepokojům, stávkám, protestům, tak se to beze sporu projeví na výkonnosti, respektive nevýkonosti ekonomiky?

Host (Bohumír Dufek):
Ne, já si myslím, že to, řeknu, formou stávek nepropukne, protože není proč bojovat proti podnikatelům, kteří, řeknu, až tak ty věci nezavinili. Já si myslím, že tady hlavní ten tlak musí opravdu směřovat na tu politickou reprezentaci. Když se podíváme i do minulosti, přece tento národ nespotřeboval ty obrovské miliardy, tento národ v drtivé většině chodí do práce, snaží se odvádět poctivou práci a výsledkem je, že tady se neustále zvedají daně a řeknu, a stát má neustále míň a míň. Vy jste tady říkal i o tom, že se určitým způsobem budou nebo zastaví se růsty platů, ale já jsem si ještě nevšiml, že politické strany by snížily za poslance své, řeknu, vyplácené peníze. Vždyť se podívejte, politické strany, které jsou v Parlamentu, v drtivé většině ty, řeknu, tři nejsilnější berou kolem sto milionů korun jenom za voliče bez dalších peněz, které dostanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Když to nejsou stávky a demonstrace jako tlak na politiky, co by to mohlo být?

Host (Bohumír Dufek):
Ne, ne, vy jste řekl stávky, takže tam ano, budou to demonstrace. A samozřejmě já bych si přál, aby, řeknu, z 500 lidí bylo 5000, 50000 a tam bych asi skončil, protože si myslím, že by to bohatě stačilo. 

Moderátor (Václav Moravec):
Jinak řečeno vaše strategie v současnosti je dál neochromovat ekonomiku a hospodářství stávkami, ale přimět politiky k ústupkům demonstracemi, strategie jara příštího roku jsou demonstrace?

Host (Bohumír Dufek):
Ano, úplně perfektně, protože my jsme navrhovali i vládě, že se některé věci prostě musí změnit, že není možné podtrhnout ekonomiku neustálými škrty, dokonce dám jenom krásný příklad, tak jestliže republika nemá peníze a chce budovat dálnice, ať do toho pustí soukromé peníze. Ale to nejde, protože samozřejmě ze soukromých peněz by se nedaly vyplácet ty šílené úplatky, které kolem, řeknu, státních zakázek jsou. A podívejte se, jenom takovou maličkost, můžete mě říct, proč zase na druhé straně ministr Dobeš zřizuje další audit dálnic a tak dále? Vždyť tam měl ty úředníky, kteří mu to kontrolovali. Tak já řeknu před vašimi posluchači jednu věc, chce-li pan ministr audity, ať napřed propustí všechny ty, co se na těchto dálnicích podíleli. A samozřejmě státní správa, ale tady bych nechtěl, aby někdo říkal, potřebujeme hasiče, doktory, protože se rozpoutá vždycky taková ta vlna závisti, proč doktoři chtějí peníze a proč policie chce peníze. Vždyť to je přece legitimní, že každý chce za svoji práci maximální, řeknu, vyjádření ve financích.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč odbory nejsou v současnosti a vidíme dnes zase ohlášené dvě protestní akce, nejdříve České sdružení dopravních pilotů řeklo, že bude různými nátlakovými akcemi, vybíráním nemocí a podobně, tlačit na vedení ČSA kvůli údajnému vyvádění letadel ze společnosti, zároveň jsme se dozvěděli, že hasičským a policejním odborářům se nelíbí zmrazení platů, které vláda schválila. Hasiči chystají mediální kampaň, policisté chtějí zvážit protesty. Proč jde o roztříštěné akce a nejste schopni se sjednotit?

Host (Bohumír Dufek):
No to je přesně v dimenzích té společnosti. Prostě tady není určitá solidarita a to samozřejmě, řeknu, se bude až násobit v tom následujícím období. V současnosti každý jde jakoby svojí cestou, protože ten problém ve společnosti je tak hluboký, že si každý myslí, že to dokáže vybojovat sám. Není to pravda, máte pravdu vy v tom, že je potřeba ty akce sjednotit a spíš je lepší táhnout za jeden provaz.

Moderátor (Václav Moravec):
V jakém stavu je sociální dialog v Česku?

Host (Bohumír Dufek):
Tak rozdělme ho. Jestli je to sociální dialog …

Moderátor (Václav Moravec):
Mezi vládou, odbory a zaměstnavateli.

Host (Bohumír Dufek):
Takže tam si myslím, že je tak střídavě oblačno, na některých věcech se dokážeme s vládou shodnout, to je třeba, řeknu, situace vůči Evropě. A pokud jde o, řeknu, reformní kroky, tak tam se s vládou neshodneme, protože máme na to jiný názor. Dám jenom příklad, my si myslíme, že v současné situaci, pan ministr Kalousek už konečně přiznal, že ta situace v ekonomice nebude tak růžová, jak je připravený rozpočet, takže se bude muset rozpočet celý přepracovat a přepočítat, ale samozřejmě nikdo už k tomu nedodá, že jsme ho na to upozorňovali už v červnu letošního roku a potom v září na jednání, dokonce jsme kvůli tomu měli dvě tripartity, jestli si pamatujete, když jedna zkolabovala, protože pan ministr musel rychle se nechat ošetřit…

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy s tím, že přijdete na tripartitu, jednání odborů, vlády a zaměstnavatelů s protikrizovými návrhy?

Host (Bohumír Dufek):
Ano, já si myslím, že by měla vláda říct dopředu i občanům, jakým způsobem bude tu současnou krizi, která se na nás řítí a podotýkám, že jsme malá země a jako moc toho nemůžeme v tom udělat, ale přece jenom určité možnosti máme, tak jakým způsobem tu krizi chce řešit. Protože pokud bude jenom čekat, jako čekalo se v minulosti, to znamená ten rok 2008-2009, tak to dopadne velice špatně.

Moderátor (Václav Moravec):
S jakými návrhy přijdete vy jako odbory a přijdete s vlastním protikrizovým scénářem a je to na místě, abyste s ním přišli?

Host (Bohumír Dufek):
Já si myslím, že to by asi správné nebylo. Já tady musím říct, že na jedné straně by to měla být vláda, která by měla říct, co si představuje dělat, protože víte, nejúsměvnější je, když slyšíte, jak vždycky někdo najde v rozpočtu peníze, to se mi líbí hrozně. Přál bych všem rodinám v České republice, aby se jim dařilo hledat ve svých rozpočtech takové finanční prostředky, jako to dokáže vláda. Takže vláda musí být ta, která přijde s návrhy a moudrá vláda si to nechá nejenom od nás jako odborů, ale i od podnikatelů určitým způsobem posoudit, zoponovat a samozřejmě chytrá vláda by se na některých těch věcech jak s odbory, tak s podnikateli dohodla.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy jste se dohodli se zaměstnavateli, podnikateli na tom, že donutíte vládu k protikrizovým scénářům?

Host (Bohumír Dufek):
Nedohodli, ale můžu tady říct úplně interní informaci, 13. prosince letošního roku v pět hodin odpoledne jednáme s podnikateli o tom, jakým způsobem budeme společně postupovat na tripartitě 15. prosince.

Moderátor (Václav Moravec):
A tam chcete po vládě protikrizové scénáře?

Host (Bohumír Dufek):
Tam nebudeme chtít protikrizové scénáře, tam budeme chtít, aby nám vláda řekla, jak si představuje řešit krizi, která dopadne na Českou republiku, protože to nemusí být jenom v krizových scénářích.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor, těším se příště na shledanou.

Host (Bohumír Dufek):
Já také děkuji, hezký večer.

07.12.2011

VIDEO: Zdeněk Tůma: Nová trasa pražského metra jde k ledu!

Bývalý guvernér České národní banky a současný pražský zastupitel za TOP 09 Zdeněk Tůma mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o změnách koalice na pražském magistrátu.
06.12.2011

VIDEO: František Dobšík: Na jaře může být celodenní stávka učitelů!

Šéf školských odborů František Dobšík mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o mzdách učitelů i nepadagogických pracovníků.
05.12.2011

VIDEO:Jan Kubice: Snižování rozpočtu vnitra ohrozí fungování policie!

Ministr vnitra Jan Kubice mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém sporu s policejním prezidentem.
01.12.2011

VIDEO: Filip Gaspar: ČSA bez partnera skončí!

Filip Gaspar z Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální situaci u českého národního dopravce.
29.11.2011

VIDEO: Jan Tříska: Ve své poslední roli jen čumím, čumím a čumím!

Herec Jan Tříska v rozhovoru pro Rádio Impuls povídal například o svých filmových rolích.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.