Podnikatel Karel Janeček: Ze současných politických stran bych si žádnou nevybral!

Publikováno: 21.07.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Podnikatel Karel Janeček založil nadaci na boj proti Korupci. Právě o korupci v Česku mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Moderátor (Václav Moravec):
Boj proti korupci. Čím víc se o něm v České republice mluví, tím víc se stává kýčem a karikaturou. Především politici slovy hodně často bojují proti korupci, konkrétní výsledky jsou ale mizivé. Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová zprvu nebyla příznivcem zvláštního útvaru státního zastupitelství pro boj s korupcí. Postupem času podle svých slov změnila názor.

Záznam Lenky Bradáčové:
Já nejsem obecně zastáncem nikdy žádných výjimek v justici, ale tady si skutečně uvědomuji v posledních letech a je to zase otázka posledních let, že takovýto specializovaný útvar Česká republika potřebuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlila před několika týdny v Impulsech změnu svého názoru prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Korupci považuje česká veřejnost, soudě podle sociologických výzkumů, za jeden z nejhorších jevů v české společnosti. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech. Pozvání přijal podnikatel, mecenáš a muž, kterého trápí nejen korupce v české společnosti, Karel Janeček. Vítejte vůbec poprvé v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Karel Janeček):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Za jednu z nejhorších vlastností Čechů, Moravanů a Slezanů podle svých slov považujete závist. Zároveň se v rozhovorech nestydíte přiznat, že vaše firma loni vydělala víc než miliardu korun, tedy čistý zisk byl víc než miliarda. Jak často se setkáváte vy osobně se závistí?

Host (Karel Janeček):
Tak já bych rád podotkl, že s tou závistí to možná nemusí být tak hrozné. Ona totiž ta závist souvisí také s tím, že jsou důvody možná závidět. A právě to souvisí s korupcí. Velká část úspěšných lidí a bohatých lidí u nás ke svým prostředkům přišla neférovým způsobem a to je potom důsledek, důvod toho, proč lidi závidí. Tím nechci říct, je to velmi špatná vlastnost, ale má to svoje příčiny. A moje osobní zkušenost je taková, že lidé, kteří ví, co dělám a co se podařilo, tak nezávidí. Takže v tomto smyslu je to možná lepší, než se zdá.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak často se ale setkáváte s tím, že bohatí, mezi které patříte, jsou v jednom pytli, protože když se o někom řekne nebo o jeho firmě, že loni vydělala víc než miliardu čistého zisku, tak Čech pochybuje, říká si, bylo to korektně?

Host (Karel Janeček):
Já se s tím setkávám maximálně na nějakých diskusních skupinách na internetu, když třeba něco komentuji a někdo ví, že jsem vydělal peníze a neví o tom žádné další podrobnosti, tak jsou tam nějaké závistivé hlášky. Ale v osobním životě se s tím nesetkávám.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste ve druhé polovině 90. let zakládal firmu RSJ, která se zabývá obchodováním na burze úrokových derivátů. Loni jste založil nadační fond na podporu a popularizaci vědy a výzkumu, letos pak nadační fond pro boj proti korupci. Nakolik jste počítal s tím, že při vstupu do veřejného života, protože založit dva fondy, propagovat je, být tváří těch fondů je vstup do veřejného života, že se můžete setkat právě se závistí nebo s tou kritikou?

Host (Karel Janeček):
My jsme dokonce jako firma ještě před tím, než jsme založili fondy, tak naše strategie a to je, mluvím z doby před třemi, čtyřmi lety, když jsme začali být velmi úspěšní, tak naše strategie, explicitně jsme si řekli, že se budeme snažit být otevření zde v České republice, aby o nás lidi věděli a ten důvod je právě ta závist, protože jsme si byli vědomi, že lidé, kteří mají finanční prostředky, ví se o nich, že jsou nějakým způsobem úspěšní a neví se proč a jak, tak jsou automaticky podezřelí z nějakých nečistých praktik a korupce. A my jsme se tomuto chtěli vyhnout. A protože vzhledem k tomu, díky tomu, že ten náš byznys, to naše obchodování je naprosto transparentní, tak jsme již před třemi roky došli k tomu, že se chceme zveřejnit, no a ty další věci byl spíš takový postupný proces.

Moderátor (Václav Moravec):
Korupce je nejhorší forma krádeže a příživnictví, to je heslo jednoho ze dvou vašich fondů. Kdo je jeho autorem?

Host (Karel Janeček):
Tohoto hesla?

Moderátor (Václav Moravec):
Ano.

Host (Karel Janeček):
To jsem autorem já.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak dlouho vám to trvalo, než jste ho vymyslel?

Host (Karel Janeček):
Já jsem to vymyslel tím, že jsem přemýšlel o tom nebo uvědomil jsem si jeden zásadní problém, že v české společnosti spousta lidí korupci vůbec nevnímá jako něco tak extrémně špatného, že spousta lidí to bere jako normu a že holt se nedá nic dělat a že oni třeba taky by korumpovali, kdyby měli tu příležitost. A přemýšlel jsem o tom, jak to lidem vysvětlit, jak o tom mluvit a právě jsem došel, nejprve jsem říkal, korupce je nejhorší forma krádeže, pak jsem si řekl, že to není ještě dost silné, že je to nejhorší forma příživnictví a teď když mám příležitost někde hovořit, tak toto zdůrazňuji. Ještě zdůrazňuji další věc, že korupčník je velký parazit.

Moderátor (Václav Moravec):
To je teď rozšířená definice.

Host (Karel Janeček):
Řekl bych, že ano, já se jí snažím rozšiřovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová tvrdí, že přes všechny politické proklamace boj proti korupci v Česku selhává. Tady jsou slova Lenky Bradáčové:

Záznam Lenky Bradáčové:
Korupce je velmi zvláštní jev, který samozřejmě bude společnost provázet vždycky, ale vyžaduje zvláštní způsob prověřování a vyšetřování. Já si myslím, že úspěch můžeme mít tehdy, pokud budeme dopředu umět vytipovat korupční prostředí a do toho korupčního prostředí se dostaneme v době, kdy se korupční aktivity buď připravují a nebo se páchají.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlila před několika týdny v Impulsech prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pokud by měl podnikatel, mecenáš Karel Janeček, host dnešních Impulsů si představit, že je na rok ministerským předsedou České republiky a dal by si do vývěsního štítu své heslo – korupce je nejhorší forma příživnictví a krádeže. Které kroky byste za ten rok učinil?

Host (Karel Janeček):
Tak těch kroků by bylo hodně.

Moderátor (Václav Moravec):
Někde začít musíte.

Host (Karel Janeček):
Tak určitě bychom začali legislativními změnami. Já bych si dovolil pojmenovat nejprve jednu věc, která není až tak významná, ale která je také dostatečně absurdní a to již možná posluchači znají, akcie na doručitele v listinné podobě. Již jsem to říkal při několika příležitostech, existují pouze tři země na světě, Nauru se sedmi tisíci obyvateli, Marschallovy ostrovy se 60 a Česká republika, které mají akcie na doručitele v listinné podobě. Všechny země, pokud existují akcie na doručitele, tak musí být registrovány na počítači. To znamená, je to nástroj pro korupci jako stvořený, kdy místo toho, abyste někomu platil 50 milionů v hotovosti nebo sto milionů úplatek, tak zaplatíte dvěma akciemi. Je to něco, co je prostě absurdní, že vůbec u nás existuje a naprosto neomluvitelné.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak v igelitce se nenosí peníze, ale akci na doručitele v listinné podobě?

Host (Karel Janeček):
Ale to můžete mít v peněžence malý papírek akcii, která má hodnotu 50 milionů. Víme spoustu těch příkladů firmy, ať už si řekneme Haggues a tak dále, tak to jsou všechny věci, které se akcie na doručitele, které se zneužívají.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste viděl nějakého majitele akcie na doručitele, který by vám ukázal…

Host (Karel Janeček):
Tak určitě jsme viděli všichni, když se koukneme, zapneme si televizi, zprávy, tak určitě občas nějakého vidíme …

Moderátor (Václav Moravec):
Nemyslíte tím moderátory probůh?

Host (Karel Janeček):
Moderátory tím nemyslím, ale v Otázkách Václava Moravce se určitě taky občas nějaký objevil. Ale tím nechci, to je určitě opatření, které je potřeba udělat a nebyl by to žádný problém prostě říct ano, ty akcie se musí zaregistrovat a hotovo. Není žádný problém. A to, co jsme viděli, ta komedie ohledně státních zakázek akcí na doručitele, kdy například O2 by se nemohla ucházet o státní zakázky. Já jsem přesvědčen o tom, že to byla opravdu komedie, kterou prostě politici si udělali zase z lidí legraci.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak je možné, že jim to prochází podle vás?

Host (Karel Janeček):
Já tomu nerozumím, já si myslím, že to může procházet pouze z důvodu nevzdělanosti veřejnosti. Protože na druhé straně, teď nemyslím, že by lidé neměli vzdělání jako vysokoškolské třeba, ale málokdo zase rozlišuje ty akcie a když se řekne akcie na doručitele, tak už nedohlédne to, jestli je ta akcie registrována na počítači nebo jestli je v listinné podobě a tak dále. Takže když se o tom dostatečně nemluví, tak prostě korupčníci mohou dělat komedii a mohou lidi obalamutit.

Moderátor (Václav Moravec):
A to je první krok, kde byste začínal, kdybyste byl ministerským předsedou?

Host (Karel Janeček):
To je malý krok, který problém nevyřeší, ale určitě hodně pomůže, protože korupčníkům se bude hůř uplácet. Ale ten jeden základní krok a já si v tomto, skoro bych si troufnul říct, že to by byl krok, který by tu korupci vyřešil a jak by se to dalo udělat? Je to analogie amerického zákona z roku 1863, který byl, prošel vývojem, kolik to je, 150 let a byl několikrát posílen, byl opakovaně posílen. A tento zákon motivuje lidi k tomu, aby udělali takzvaný whistle blowing, aby zapískali na píšťalku. To, co udělali například pan Michálek. Velký respekt k panu Michálkovi, který prostě byl odvážný, riskuje, nemá žádný takzvaný upside, pouze riskuje svoji práci, o kterou dokonce taky přišel.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodejme, že pan Michálek byl někdejším šéfem Státního fondu životního prostředí, který si nahrával poradce ministra, někdejšího ministra životního prostředí Martina Knetiga. Byl to Pavel Drobil ministrem životního prostředí, místopředseda Občanské demokratické strany. Takže on je podle vás ukázkou toho, jak by mohl ten zákon fungovat?

Host (Karel Janeček):
On je pro nás ukázkou člověka, který je v tom nejlepším slova smyslu odvážným bláznem, protože normální člověk to neudělá, protože riskuje akorát, že přijde o všechno a nemá z toho žádné právě ty pozitivní nebo hodně málo pozitivních příležitostí. My jsme mimochodem panu Michálkovi dali cenu jako nadační fond proti korupci, dostal cenu 500 tisíc korun za svoji odvahu. Ale právě ten zákon je formulován, je postaven tak, že whistle blower, který ušetří státní peníze, jedná se o veřejné rozpočty, státní peníze, tak má nárok na 15-30 procent z toho, co ušetří. Tak si představte, kdyby pan Michálek ušetřil za pražskou čističku možná tři miliardy, tak kdyby z toho měl dostat 15 procent.

Moderátor (Václav Moravec):
A není to tak, že to musí být obtížně prokazatelné, jak ty peníze ten člověk ušetří, protože to se přece musí dostat do nějakého stádia nebo fáze, kde tam už korupčníci nebo předražené zakázky jsou na papíře a ten člověk to nahlásí, že to nemůže být ve formě, kdy pan Michálek jenom zatím nahrával něco, co nebylo ani na papíře.

Host (Karel Janeček):
Jasně. Samozřejmě 15-30 procent z prokázaných případů, dokazatelnost je složitá. Ale představme si, kdyby se takový zákon přijal, těch úplatků, té korupce ve veřejné správě je obrovské množství a hodně lidí o tom ví, a samozřejmě s tím nevyleze, i když z toho třeba nic nemají, tak se bojí, že by přišli o práci. Takhle každý by byl motivován získat ty dokumenty a již ne pouze plánovanou korupci, ale zrealizovanou korupci oznámit, informovat o tom a takový člověk by dostal provizi. Prostě je to řešení toho problému.

Moderátor (Václav Moravec):
On Libor Michálek, někdejší šéf Státního fondu životního prostředí, který byl prvním mužem, kterému jste dali půl milionu korun jako fond a kterého jste ocenili za to, že chtěl a ohlašoval korupci a politici ho příliš neposlouchali, tak byl tím prvním. Kolik takových lidí na seznamu máte? Je těch lidí opravdu tak málo v Česku nebo překvapivě pro vás po necelém půl roce existence fondu víc než dost?

Host (Karel Janeček):
Je jich málo. Bohužel v současné době nemáme zatím člověka typu pan Michálka. My chceme ty lidi motivovat nejen třeba cenou, ale i tím, že veřejně říkáme, že nabídneme právní servis i mediální podporu, takže například člověk, který se něčeho odváží, tak neriskuje, že ho korupčníci zašlapou, lidově udělají z něj úplného pitomce. Takže o to se snažíme. Ale jak říkám, kdyby existoval tady oficiální zákon s takovouto provizí a to ještě dobré upozornění, že stát na tom hodně vydělá, protože ten zákon v Americe funguje tak, že pokud se najde korupce a stát ušetří peníze, tak ten korupčník je povinen platit trojnásobek, trojnásobek té korupce. Takže sice stát třeba zaplatí 15-30 procent tomu, kdo zapíská na tu píšťalku, ale sám na tom vydělá, protože jednak kromě toho, že ten korupčník jde sedět, tak musí, tak pokud má peníze, tak mu je všechny seberou. Ne jako u nás, když tam někdo ukradne 20 milionů a dostane pokutu čtyři nebo pět, jak byl ten případ a k tomu podmínku. Tak to se samozřejmě, to je úplně tragické, že vlastně se vyplatí krást, vyplatí se korumpovat, protože i když je ten člověk chycen, tak pouze malou část je nucen odevzdat a ani nejde natvrdo sedět. Tak to je velký problém.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste studoval matematicko- fyzikální fakultu University Karlovy v Praze, zároveň už jste prozradil, že doktorát jste získal ve Spojených státech amerických. Proč nepovažujete Spojené státy americké za místo, kde byste žil s rodinou a žijete v Česku?

Host (Karel Janeček):
Tak já bych nechtěl dlouhodobě, já jsem strávil ve Spojených státech amerických dohromady osm let nebo víc jak osm let, dlouhodobě bych tam nechtěl žít, protože prostě je to jiná země, je to jiná kultura. A z pohledu byznysu jsou na tom Spojené státy pravděpodobně lépe než my, ale z pohledu takového kulturního nebo myšlení lidí, prostě mě by to nevyhovovalo.

Moderátor (Václav Moravec):
Považujete se za Evropana nebo spíše za Čecha?

Host (Karel Janeček):
Určitě se považuji za Evropana, považuji se za Čecha. Velmi rád žiji v České republice a velmi rád žiji v Praze, nechtěl bych žít jinde a to je mimochodem ten hlavní důvod, proč vlastně se takto angažuji. Protože pokud my bychom tu situaci přehlíželi a nechali například to tempo korupce pokračovat ještě pět let, tak to prostě ta společnost musí zkolabovat. Ročně víc jak dvě procenta HDP, skoro tři procenta jsou ukradená, jdou na korupci, tak to je prostě dlouhodobě ekonomicky nemožné ustát.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud by vám vaše dvě děti nebo jedno z nich řeklo, tati, natrvalo bych chtěla žít v Německu, ve Francii nebo ve Velké Británii či ve Spojených státech amerických, kde ta pravidla hry se přece jen lépe dodržují, co by vám problesklo hlavou?

Host (Karel Janeček):
No určitě bych to chápal a je možné, pokud ta situace se tady nezlepší a bude se to dál zhoršovat, tak těm, paradoxně těm úspěšným, třeba těm, co se snaží něco udělat proti té korupci, jako třeba já, tak konec konců my se můžeme odstěhovat do zahraniční, ti úspěšní, ale já bych to nechtěl dělat. Ale samozřejmě pokud prostě ta situace se bude nadále zhoršovat a pokud ta korupce bude dále ekonomiku devastovat tak jako dneska, tak se to nejen dítě, ale já si dovedu představit, že i s rodinou bych se někde odstěhoval, ačkoliv bych velmi nerad.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, pokud byste prohrál svůj boj, který vedete skrze ty dva fondy, boj s tím, že chcete, aby mozky, chytří lidé zůstávali v Česku, aby se tady vyvíjelo vzdělávání a věda, to je v jedné rovině a rovina druhá, tedy boj proti korupci, pokud byste…

Host (Karel Janeček):
To první bych nenazval boj možná, to je spíš podpora, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, no je to boj, protože myslíte si, že tady jsou studenti a věda a výzkum dostatečně podporováni? Není to boj právě za lepší podporu, protože…

Host (Karel Janeček):
Tak v tomto smyslu určitě, no.

Moderátor (Václav Moravec):
Já jsem neříkal boj proti vědě a vzdělání.

Host (Karel Janeček):
Jasně.

Moderátor (Václav Moravec):
Často to vypadá, že stát bojuje proti vědě a vzdělání.

Host (Karel Janeček):
To je taky pravda.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale podíváte-li se na to, že byste si řekl ano, odcházím z České republiky, bral byste to jako osobní prohru?

Host (Karel Janeček):
V jistém smyslu ano, určitě, určitě bych to bral jako osobní prohru. Na druhé straně ale když jsem dospěl k tomu, že prostě člověk dělá to, co stačí, může se snažit a když prostě se ukáže něco nad jeho síly, tak nemá cenu si kvůli tomu kazit život. Takže prostě vzal bych to jako realitu a byl bych někde jinde.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy když jste letos 24. března v rozhovoru pro týdeník Reflex reagoval na výzvu – Jděte do politiky, tak jste pronesl tato slova, cituji: Věnuji se teď byznysu, daleko víc se zajímá o ekonomiku než politiku. Konec citátu. Proč vás stále víc přitahuje ekonomika než politika?

Host (Karel Janeček):
Tak já jsem se zajímal o ekonomiku jako o vědu, vlastně během svých studií jsem dělal i nějaké teoretické kurzy, takže mě to zajímá částečně i jako věda. A spíš se v tom považuji za třeba odborníka nebo aspoň částečného odborníka. Na rozdíl od politiky, kde čím víc toho člověk ví, tím je z toho smutnější a…

Moderátor (Václav Moravec):
Není to i v politice, když se podíváte na propojení ekonomiky a politiky, té reálné ekonomiky, teď nemyslím ekonomiky teoretické a odborné, takže je to vlastně podobné jako s politikou? Podívejte se na to, co se děje od roku 2008 v reálné ekonomice nejen ve Spojených státech amerických, ale v eurozóně.

Host (Karel Janeček):
Myslíte, no, co se týče Evropy jako takové, tak to je jiný problém. U nás je ten vlastně základní problém korupce a i poté, co odhlédneme od problému korupce, tak celá Evropa je postižena velkým politickým populismem. A já se skutečně obávám toho, že v horizontu 20-30 let může nastat těžký ekonomický problém v Evropě, něco na způsob ekonomického kolapsu. V tomto smyslu když se bavíme o ekonomice, o budoucnosti, tak se můžeme kouknout na Asii. Ta by možná mohla být vzorem. Problém ekonomiky v Evropě i ve Spojených státech je právě dluh a žití na dluh a to souvisí potom s tím populismem. Protože je vůbec ekonomický nesmysl, aby se prostě žilo na dluh, aby zde vznikalo letadlo dluhů. Má samozřejmě smysl, pokud je ekonomika v recesi, zvýšit třeba deficit státního rozpočtu a snažit se jí povzbudit, ale musí to být i naopak. Pokud máme růst, tak bychom měli mít přebytek. Není možné jako u nás v letech 2006-7, když jsme měli vysoký růst a zvyšovali jsme si deficit, 2005. To je prostě naprosto špatně.

Moderátor (Václav Moravec):
Evropské země tedy hrají letadlo dluhů?

Host (Karel Janeček):
Hrají letadlo dluhů. Já se toho skutečně obávám, že tomu tak je. Řecko je první kolaps, který přišel a to Řecko musí zkrachovat, to prostě, samozřejmě je možné, že to zaplatí ze svého Němci, ostatní, ale pak ty dluhy se přesunou pouze jinam. A když se koukneme na zadluženost zemí Evropy, tak je enormní i ve Spojených státech. A je to skutečně letadlo dluhů a pokud nějakým zásadním způsobem lidi nezmění svůj postoj, tak to letadlo jednou spadne, zkolabuje, je to vlastně Ponziho schéma, česky se říká teda letadlo.

Moderátor (Václav Moravec):
Věříte v hodnotu peněz? Protože při všech těch scénářích, které říkáte, do 30 let evropský kolaps ekonomický…

Host (Karel Janeček):
Já neříkám, že to nastane, ale že to je určitě nebezpečné, že lidi by si toho měli být vědomi. No, jinak v hodnotu peněz v jistém smyslu věřím. Tak můžete si něco koupit, že jo. Druhá věc je, co se stane ze pět, za deset let. Může se stát, a to nevylučuji, že prostě peníze ztratí hodnotu. Může nastat něco jako hyperinflace. Respektive když si vezmete třeba Spojené státy, tak tam se nestane to, že by ten stát by takzvaně zpronevěřil své závazky, ale pokud už nebude jinak, tak ten stát si může natisknout peníze, to mu nikdo nezabrání. A důsledkem bude hyperinflace a v historii jsme takové případy měli. V tomto smyslu peníze nemusí mít hodnotu do budoucna.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy už v tom citovaném rozhovoru pro Reflex ze 24. března poznamenáváte a znovu cituji vaše slova: Zatím vstup do politiky neplánuji, ale do budoucna to ani nevylučuji. Konec citátu. Nemluvíte už jako politik?

Host (Karel Janeček):
Děkuji za kritiku, beru to jako příkladnou kritiku. Ale skutečně ne, já to ale myslím vážně…

Moderátor (Václav Moravec):
Tak oni mluví. Oni říkají, vstup do politiky neplánuji, do budoucna to ani nevylučuji.

Host (Karel Janeček):
Na druhé straně politici před volbami řeknou, že chtějí podporovat vědu a výzkum a bojovat proti korupci a jakmile je po volbách, tak na všechno zapomenou a jsou to akorát žvásty. Tak já když jsem toto řekl, tak jsem to nemyslel jako žvást, já skutečně neplánuji a ani bych moc nechtěl, protože je mi jasné, kolik by to zabralo času a tak dále, takže nechci, nicméně pokud třeba za pět let usoudím, že je šance něco udělat a že prostě není jiná možnost, tak já bych to bral jako osobní závazek.

Moderátor (Václav Moravec):
Bral byste to jako pokračování cesty vzniku dvou fondů?

Host (Karel Janeček):
V jistém smyslu ano. Jako závazek prostě v tom smyslu, že člověk prostě když má příležitost, tak by tu příležitost měl využít a snažit se prostě něčemu pomoct.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovolte osobnější otázku, uměl byste si vybrat ze současných politických stran nějakou, do níž byste byl ochoten vstoupit?

Host (Karel Janeček):
Neuměl. Z těch stran, které jsou, ani v Parlamentu, ani které zde se objevily v minulosti, tak neuměl.

Moderátor (Václav Moravec):
Z jakého důvodu?

Host (Karel Janeček):
No ty, co jsou v Parlamentu, tak to víme všichni, jaký je to problém, že jo…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale všimněte si zakládání nové politické strany a toho, jak ty strany dopadají, české politické…

Host (Karel Janeček):
No, jako já neplánuji založit politickou stranu v současné době, samozřejmě nevím, co bude za pět let a je to velký problém. Když se koukneme na Věci veřejné, tak ty samozřejmě zásadním způsobem zdevalvovaly jakékoliv nové pokusy o založení politické strany. Takže pokud se mě zeptáte, koho volit, no tak je to, ten výběr je moc špatný. Prostě nevím. A už jsem to říkal při nějaké příležitosti, dřív jsem volil ODS, dneska už bych ji nevolil, protože to je prostě strana opravdu ekonomické mafie, já se to odvážím takhle veřejně říct. Možná nejmíň zkorumpovaní jsou paradoxně komunisté, což je teda velmi smutné…

Moderátor (Václav Moravec):
Po 22 letech od pádu komunismu to je zajímavé konstatování od podnikatele, jehož firma má čistý zisk v loňském roce miliardu.

Host (Karel Janeček):
No vidíte.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste se nebál zestátnění?

Host (Karel Janeček):
No, tak zestátnění, toho ani se bát nemusím, protože ona ta výhoda je, že vlastně veškeré naše výnosy a to obchodování, veškerý ten zisk je naprosto nezávislý na této republice. My obchodujeme pouze v zahraničí. Takže to, že my tady jsme a tady platíme nějaké daně, tak to je pro ten stát jedině výhodné. Takže čistě teoreticky kdybychom chtěli, tak se příští týden můžeme přestěhovat do Švýcarska. Takže v tomto smyslu, z ekonomického hlediska jako je třeba zdůraznit, že ty naše výnosy jsou teda nezávislé, takže nikdo nemůže jakoby říct nebo mít představu, že ten úspěch byl dosažen díky byznysu v České republice.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje podnikatel, mecenáš Karel Janeček, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji, že jste přijal pozvání a věřím, že se u těchto mikrofonů setkáme.

Host (Karel Janeček):
Také děkuji za pozvání, na shledanou.

27.07.2011

VIDEO: Jan Štěpánek: Kvalitu paliv kontroluje speciální mobilní laboratoř!

Pověřený ředitel ČOI Jan Štěpánek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o nejčastějších nešvarech obchodníků.
26.07.2011

VIDEO: Jiří Turek: Při focení mívám ostych!

Fotograf Jiří Turek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svých cestách a o své poslední výstavě fotografií.
25.07.2011

VIDEO: Egyptolog Ladislav Bareš: Po nájezdech zlodějů se mě zmocnila beznaděj!

Ředitel Českého egyptologického ústavu Ladislav Bareš mluvil o expedicích přímo v Egyptě.
22.07.2011

AUDIO: Exkluzivní zpověď českého vědce Jiřího Bártka

Vynikající český vědec a onkolog, profesor Jiří Bártek, který má reálnou šanci získat Nobelovu cenu za své objevy v oblasti výzkumu rakoviny, byl nedávno českými médii obviněn, že kradl a podílel se na průmyslové špionáži pro komunistickou STB. Profesor Bártek toto obvinění odmítá. Rádio Impuls s ním natočilo exkluzivní rozhovor, ve kterém přináší velmi osobní zpověď člověka, jehož příběh více než cokoli jiného připomíná film Kawasakiho růže.
20.07.2011

VIDEO: Petr Moos: Plošnému zpoplatnění silnic I.tříd bych se vyhnul!

Profesor Petr Moos a bývalý ministr dopravy mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu silniční sítě v České republice.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.