VIDEO: Bohumír Dufek: Vláda nám záviděla mezinárodní golfový turnaj!

Publikováno: 16.06.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek hodnotil pro Rádio Impuls dnešní stávku.

Moderátor (Václav Moravec):
Zbytečná stávka, tak hodnotí celodenní protest odborů premiér, předseda ODS Petr Nečas. Podle něj stávka nesplnila očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesla a navíc způsobila obrovské finanční škody.


Záznam Petra Nečase:
Jsem přesvědčen, že celý průběh dnešní stávky části dopravních odborových svazů jednoznačně potvrdil, že se od počátku jednalo o politický akt. Statisíce našich spoluobčanů byly tímto krokem postiženy, tím, že se nedostali do zaměstnání, že se nedostali do škol, případně někteří z nich měli komplikace.

Moderátor (Václav Moravec):
Zhodnotil stávku premiér, předseda občanských demokratů Petr Nečas. Projevy odborářských předáků a aktivní účast politiků Sociální demokracie je podle premiéra Petra Nečase jasným důkazem, že šlo o politickou stávku. Odlišné hodnocení stávky mají, jak jinak, její organizátoři, tedy odbory. Tady jsou slova šéfa druhé nejsilnější odborové centrály v zemi, předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka:


Host (Bohumír Dufek):
Zásadně odmítám diskuse typu, že jsme něco prohráli nebo ne, protože Praha jednoznačně ukázala, že stálo metro, stály tramvaje, stály autobusy.

Moderátor (Václav Moravec):
Hodnotí dosavadní průběh stávky předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Především o 24hodinové stávce dopravních odborů bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je právě předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Děkuji, že jste přijal mé pozvání ve stávkový den, vítejte v Rádiu Impuls, dobrý den.


Host (Bohumír Dufek):
Já zdravím vás i vaše posluchače.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane předsedo, pokud byste měl možnost vrátit se v čase a cokoliv v souvislosti s organizací i samotným průběhem dnešní stávky učinit jinak, změnil byste něco?


Host (Bohumír Dufek):
No v žádném případě. Předně bych hned dopředu poděkoval Odborovému sdružení železničářů a Federaci strojvůdců a dopravákům v Praze a ostatním odborovým svazům, kteří připravili tuto stávku a já jsem přesvědčen, že velice úspěšně proběhla v rámci celé České republiky. Ono, víte, to hodnocení, protože poslední dobou střídá tiskovka tiskovku…

Moderátor (Václav Moravec):
Zároveň je to velmi jednoduché, protože co jiného se dalo čekat od vlády, než že prohlásí stávku za neúspěch, co jiného se dalo čekat od odborů, že prohlásí stávku za úspěch?


Host (Bohumír Dufek):
No vždyť je to úplně jednoznačné. Jako jestliže všechno stálo, železniční doprava stála v celé republice, metro stálo, ač nám pan ředitel Dvořák včetně tramvají a autobusů neustále, když to řeknu, ponoukal názory, které nebyly opodstatněné že metro pojede, tak jak chcete jinak vyhodnotit tuto stávku? Já dokonce se musím zamyslet nad tím, jak je možné, že se prostě vrcholoví představitelé České republiky postaví před národ a zpochybní takovouto základní věc.

Moderátor (Václav Moravec):
Co možná námitka, že nejlépe o té přetahované kolem úspěšnosti či neúspěšnosti stávky vypovídá jeden z lidových vtipů, protože v souvislosti se stávkou je jich víc než dost, a propos, měl jste čas si je pročítat, všechny ty anekdoty?


Host (Bohumír Dufek):
Ne, ne, nemám čas na takovéto věci.

Moderátor (Václav Moravec):
Jako například, víte, proč stávka na železnici musí trvat alespoň 24 hodin?


Host (Bohumír Dufek):
Nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
Aby se bezpečně poznalo, že jde o stávku a ne o zpoždění.


Host (Bohumír Dufek):
Tak víte, ono je to úplně jednoduché. Přece ti zaměstnanci na železnici za to nemůžou. Za to přece tady můžou režimy po dobu 20 let, které nebyly schopny prostě dát dostatečné finanční prostředky do obnovy celého parku a řeknu zcela upřímně, víte, ono vždycky když se něco nedaří, tak se to svede na zaměstnance. Managementy většinou berou balíky peněz a nikdo se nezamyslí nad tím, že to je v otázce řízení. Protože ten zaměstnanec má podepsanou pracovní smlouvu a on musí jenom stoprocentně vykonávat práci a tu si myslím, že železničáři vykonávají a jestli tam něco nefunguje, tak hoňme za to management.

Moderátor (Václav Moravec):
Hlavní město dnes bylo plné lidí na kolech, kolečkových bruslích, ulice byly poloprázdné, stávku si svým způsobem pochvaloval pražský primátor Bohuslav Svoboda:


Záznam Bohuslava Svobody:
Jestli jste to viděli, jak vyjíždějí ty proudy těch kol, jak vyjíždějí z těch náplavek nahoru, stará, nová kola, brusle, koloběžky, je to, to je ohromná věc a když by to v nějaké podobě se Pražanům zalíbilo, byla by to kladná věc.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS. Pokud by měl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek říci, jak dorazil k nám do rádia? Na kole, na bruslích či jinak?


Host (Bohumír Dufek):
Já jsem přijel autem, protože řeknu upřímně, jsem musel spěchat.

Moderátor (Václav Moravec):
A co jste říkal tomu, jak vypadala Praha? Že si to Pražané užívali? Začali sportovat.


Host (Bohumír Dufek):
To já si myslím, že je absolutně v pořádku. Já jsem tady nezanášel ty, řeknu, šílené scénáře o tom, jak stávka poškodí celou republiku, jak to bude pro všechny špatné, jak ti zlí odboráři usurpují a berou si za rukojmí, divil jsem se, že ještě nepoužili naši představitelé, že jsme teroristi a já si myslím, že je dobře, že si to Praha užila.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik podle vás celé té akci uškodilo to, že část železničních odborářů se nečesky nehezky řečeno vygolfovávala v Poděbradech, tudíž to kritizoval i premiér Petr Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek před několika desítkami minut na tiskové konferenci? Tedy to, že si lidově řečeno papaláši železničních odborů užívají v Poděbradech na golfu, zatímco je zastavená doprava, která postihla statisíce lidí.


Host (Bohumír Dufek):
No, víte, mě je z toho smutno prostě. V této republice se…

Moderátor (Václav Moravec):
Z toho, že odboráři hrají golf, předpokládám.


Host (Bohumír Dufek):
Ne, kdybyste mě nechal teďka trošku domluvit, protože já bych byl rád, aby vaši posluchači z toho měli, když to řeknu, taky určité ponaučení, jak se dokáže úplně bohapustým podlým způsobem prostě argumentovat před národem a řeknu zcela upřímně, jak si mám myslet, že tito představitelé mají vést tuto zemi, když se sníží k těm nejnižším pudům, to je k závisti, která funguje v České republice a hovoří o tom, že jsme byli na golfu. Já řeknu zcela upřímně pro všechny vaše posluchače, já jsem golfové hole viděl v televizi, žádné nemám, žádné hřiště jsem nikdy nenavštívil a pokud jde o ten golfový turnaj, jestliže tady řeknu rok co rok se střídají odborové svazy a pořádají takovéto turnaje, je pravda, že Česká republika prostě vyšla na ten datum, je pravda, že my jsme nedali stávku k soudu a je také pravdou, že jsou tam tři řadoví odboráři, kteří tam za Českou republiku, řeknu Odborové sdružení železničářů, soutěží s ostatními odboráři, řeknu Evropy…

Moderátor (Václav Moravec):
Co možná námitka, že to přece jen bylo nešťastné, že jste mohli ten golfový turnaj zrušit?


Host (Bohumír Dufek):
No ten prostě zrušit nedal. Ti hráči byli pozváni a řekněte mi, proč bychom ho měli rušit? Jako z jakého důvodu? Že se řeknu zaměstnanci, když to řeknu určitým způsobem scházejí a hrají spolu třeba golf, kopanou, vybíjenou nebo já řeknu, myslíte si, nedej bože, kdyby bylo letní období a já jsem pořádal dětské tábory, tak to kvůli panu premiérovi, protože jsme udělali stávku, bych je zrušil a děti bych odvezl, aby náhodou nikdo nepsal, že jsem si dovolil jet na naše jedno rekreační zařízení?

Moderátor (Václav Moravec):
Pojďme teď, kdybyste měl hodnotit tedy stávku, co byste ze svého pohledu v souvislosti s tou dnešní stávkou označil za zklamání, vaše zklamání?


Host (Bohumír Dufek):
No tak to je velice složité, protože od té stávky, když to řeknu, uběhlo hrozně málo času. Já dokonce musím říct, že odboráři sdružení v dopravních svazech včetně železničářů, strojvůdců si myslím, udělali pro tu stávku všechno a já si myslím, že to je asi to, co nejvíc zasáhlo naše činitele, protože oni nevěřili, že bude stát železniční doprava v celé republice. oni nevěřili, že bude stát metro, oni dokonce organizovali stávkokaze, za což by jim, řeknu, jinde ve světě ukázali nejenom odboráři, ale i ostatní zaměstnanci, protože to se prostě nedělá…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak můžete vědět, že tomu nevěřili? Oni vám to v neformálních rozhovorech říkali, že nezastavíte metro, že nezastavíte železnici?


Host (Bohumír Dufek):
No já si dobře pamatuji vyjádření pana ředitele Dvořáka, který neustále hovořil o tom, jak je všechno zajištěno, dokonce když si vezmu monitoring a nevím, jestli to teď nebude vypadat trošku divně, ale přece jenom to řeknu, protože když jsem byl od tří hodin ráno v práci, tak jsem dostal monitoring na stůl, který myslím měl čas 3:42 od náměstka Březiny, který hovořil, že všechno je v pořádku.

Moderátor (Václav Moravec):
Stovky rozzlobených demonstrantů se dnes před Ministerstvem financí pustily do ministra Miroslava Kalouska, vzduchem létala rajčata a vejce. Ministr financí Miroslav Kalousek pak poznamenává:


Záznam Miroslava Kalouska:
Pokládal jsem za svoji povinnost jednat nejenom na tripartitě, ale v okamžiku, když přišli demonstranti k Ministerstvu financí, tak i vyjít ven a hovořit s některými z nich, co jsou hlavní důvody jejich protestu.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil novinářům ministr financí Miroslav Kalousek. Kolik lidí, respektive odborářů se zúčastnilo protestním pochodem Prahou, tak tady se odhady různí. Přesto když vezmeme ten nejvíce možná nadsazený odhad kolem 3-4 tisíc, což je počet, který udávají odbory, policie říká zhruba 1500, maximálně 1500 lidí, přesto ty až tři tisíce lidí považujete za úspěch?


Host (Bohumír Dufek):
Ne, v žádném případě ne, my jsme to takto neplánovali. Já vás musím trošku opravit. Musíte si vzít v úvahu celou chronologii těch akcí. My jsme přece řekli, že uspořádáme blokády. Bylo určité množství našich členů, kteří byli připraveni zablokovat křižovatky v Praze. Na to, aby to, řeknu, proběhlo, dalo se to uřídit, aby tam nebyl určitý chaos, aby nedocházelo ke škodám, které, řeknu, zmínil pan premiér, protože my jsme kultivovaní, tak my si prostě počty lidí naplánujeme a v žádném případě tam nejede, řeknu, nějaké množství lidí. Ten plán, který byl stanoven a já jsem ho u pana primátora Svobody řekl, počítal s tím, že budou zablokovány dvě křižovatky a na to jsme vyčlenili cirka 150-180 lidí, kteří se vzájemně musí znát. Když jsme řekli, že uděláme teda pochod Prahou, rozšířili jsme toto číslo cirka asi na 500 lidí. V žádném případě vám tady nebudu říkat, že to je malé nebo velké číslo, protože my jsme byli spokojeni cirka s těmi 500-700 lidmi. Ti přijeli do Tyršové 6, ti zahájili pochod a šli Prahou. Co bylo pro mě zklamání a to říkám zcela upřímně, i když na druhé straně přeji, jak říkal pan primátor Pražanům, že mohli na kolech, že mohli do přírody, že měli konečně čistý vzduch, že se nám srovnala i doprava, takže možná, že si, tak bude to mít přece jenom jedno plus, že si z toho magistrát vezme ponaučení, jak se to má dělat, aby se Praha dala projet a byla průjezdná, tak jsme přišli na Palackého náměstí a tam já jsem odhadoval, že se k nám připojí na ten pochod cirka dalších iks do výše tří tisíc lidí. Ano, tam se k nám připojili Pražané a tento průvod se vydal k Ministerstvu financí mimo jiné, kam nás pan ministr, pokud se nemýlím, v pořadu vašem v neděli pozval a my jsme mu šli teda vyjádřit určitým způsobem svoji nespokojenost. Podotýkám kultivovaným způsobem.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete to zkrátit jenom, co pro vás bylo tím zklamáním?


Host (Bohumír Dufek):
No že se k nám nabalil určitý počet osob, které předešly tento průvod, které, řeknu, páchaly určité nepřístojnosti a já věřím, že vaši posluchači, když se podívají na internet a tím to zkrátím, tak když tam uvidí ty holé lebky kolem pana ministra, uvidí tam dredaře, já samozřejmě proti tomu nic nemám, ale ať mi neříká, že jsou to naši odboráři. Naši odboráři takto nevypadají.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud se podle premiéra Petra Nečase potvrdí informace o tom, že stávkující v některých místech vyhrožovali zaměstnancům, kteří chtěli pracovat, považuje to premiér za neuvěřitelný, citujme: exces. Tady jsou jeho slova:


Záznam Petra Nečase:
Pokud se potvrdí informace, že část odborových bossů a část stávkujících napadali verbálně výhrůžkami a podobně ty zaměstnance například pražského dopravního podniku, kteří chtěli pracovat, chtěli vyjet a plnit svoji práci, takže to považuji za neuvěřitelný exces.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje premiér Petr Nečas. Nakolik bude šrámem na kráse oné 24hodinové stávky podle šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, který je hostem dnešních Impulsů, že jste těm lidem, kteří chtěli pracovat, vyhrožovali, že jsou stávkokazi?


Host (Bohumír Dufek):
Tak my jsme jim nevyhrožovali v žádném případě, že jsou stávkokazi, to vůbec není pravda. My jsme to pouze konstatovali, protože znáte jiné slovo na člověka, který podráží ostatní, kteří jdou určitým způsobem bojovat v rámci ústavních práv za svoji věc? Ve světě všude by se s těmito lidmi vypořádali tak natvrdo, že už by si to v životě nedovolili.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to stejně tak arogantní přezíravé jako to, co vyčítáte vládě, jakým způsobem komunikuje? Je podle vás možné tak eskalovat situaci a říkat, kdo nestávkuje s námi, jde proti nám, je to zrádce, nepřítel a vyvrhel?


Host (Bohumír Dufek):
No tak to jsme nikdy neřekli.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale chováte se tak.


Host (Bohumír Dufek):
To není pravda, protože musíte rozdělit ty zaměstnance do několika kategorií, takže jestli tady máme řádného zaměstnance, který má pracovní smlouvu a rozhodne se, že půjde proti stávkujícím, tak je to stávkokaz, ale jestliže si podnik najímá další lidi na, řeknu, tuto činnost, no to netrpí v žádném státě a toto se přesně stalo. A v tom případě kategoricky…

Moderátor (Václav Moravec):
A to vnímáte jako provokaci vlády?


Host (Bohumír Dufek):
Kategoricky to musím odmítnout, že jsme někomu bránili v jeho činnosti. A dokonce když přivezli tyto lidi, tak na některých vozovnách ani tito lidé nesedli do těch tramvají a nejeli. Problém je, že to zklamalo velice vládu a já řeknu, asi jim nabídli málo do kapsy, protože na jedné vozovně visel plakát, ani za 800 do práce nepůjdu.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď věci, o nichž mluví premiér Petr Nečas a na které se velmi často ptají posluchači Impulsů, protože těch otázek jsou opět desítky, tudíž premiér Petr Nečas znovu nabízí jednání v pondělí na tripartitě. Zúčastníte se?


Host (Bohumír Dufek):
No samozřejmě, my jsme nikdy neodmítli jednání. Já se divím, že se tady neustále odborům něco podsouvá. Řeknu vám upřímně, jestliže jsme kvůli nechuti jednat s námi, odešli z tripartity, když byla vláda premiéra Špidly, já nevím, proč má pan premiér Nečas z toho takové nervy? Řeknu, když jsem blokoval magistrálu, ministerstvo a byla u moci vláda Sociální demokracie, tak se také nic nedělo. Podotýkám, že mě zakázal premiér Zeman dokonce vstup do Strakovky, já jsem zvědavý, co mi zakáže pan premiér Nečas. Bude to úsměvné.

Moderátor (Václav Moravec):
Miloš se vás v té souvislosti ptá, o čem budete jednat s vládou, když jak řekl premiér Petr Nečas, jsme připraveni na jednání, ale z reforem neustoupíme? O čem tedy se budete chtít bavit na tom pondělním jednání tripartity, kterou nabízí premiér Petr Nečas?


Host (Bohumír Dufek):
Pane redaktore, to je krásný slovosled. Chceme s vámi jednat a z reforem neustoupíme. Tak začněme odzadu. Ano, my chceme ty reformy také, protože tento stát se začal nemilosrdně zadlužovat a začaly jej zadlužovat od, řeknu, vládu Topolánka až po současnou vládu a já nejsem, řeknu, přítelem toho, co řekl pan ministr Kalousek, že 105 miliard je slušný dluh. To je prostě taková porce, že si to ten stát dovolit nemůže. Na druhé straně když nám nabídli jednání, musím přede všemi kategoricky toto odmítnout, to bylo řádné jednání tripartity, to není nic mimořádného. Dokonce musím se ohradit i proti výrokům, které tady byly, protože jsem na včerejším jednání navrhoval, abychom jednali dnes od čtyřech hodin odpoledne. První se postavili zaměstnavatelé, druzí, řeknu, byli naši zástupci odboráři a nejednalo se. Já jsem připraven jednat o reformách dnes, zítra…

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás tedy premiér zbytečně odkládá onu tripartitu o reformách?


Host (Bohumír Dufek):
Ne, protože pan premiér rozdělil zákony, které jdou, když to řeknu do Parlamentu přes tripartitu do určitých balíčků a problém je, že tyto balíčky mnohdy jsou schváleny vládou, nám jsou předhozeny a je těžké jít na jednání, když už vláda rozhodla, že to bude takto a tento materiál leží v Parlamentu. To je právě ta zmiňovaná třeba malá reforma a všimněte si, jak se podsouvá národu takový zvláštní úkazem jakoby vstřícný postoj vlády. Jestliže Parlament projedná, schválí, Senát dá pozměňující návrh, pak není možné do toho vstoupit, buďto se schvaluje senátní návrh nebo se schvaluje parlamentní. Vždyť to, pane redaktore, znáte. Takže odložení je pouze technické. A nebo ať vláda stáhne tento materiál a to může říct premiér hned.

Moderátor (Václav Moravec):
Tudíž podle vás může ta pondělní tripartita zase skončit neúspěchem, protože trváte na stažení a přepracování reforem, chápu to správně?


Host (Bohumír Dufek):
No ono se nedá, řeknu, nic jiného dělat, protože prostě pan premiér to uspěchal a nebo řeknu, v minulosti jsme spolu málo jednali a to musím říct, že přece na poslední tiskové konferenci řekl i ministr Kalousek. Asi jsme málo spolu jednali. Tak proč se neustále národu předhazuje, že ti zlí odboráři jsou ti, co blokují jednání?

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy zablokovaná patová situace mezi vládou a odbory bude pokračovat s největší pravděpodobností?


Host (Bohumír Dufek):
Tak já si myslím, že ne, že jako víte, ono většinou když se to vyhrotí, bude otázka, řeknu, kdo jak je ješitný. Já s tím prostě problém nemám, já jsem dokonce navrhnul už několikrát, otevřeme jednání tripartity veřejnosti, pusťme tam novináře a kamery, pusťme k tomu občany České republiky a nechť si každý zhodnotí, jestli máme pravdu my, zaměstnavatelé nebo vláda.

Moderátor (Václav Moravec):
Budete chtít otevřené jednání?


Host (Bohumír Dufek):
Já jsem už to navrhoval několikrát.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč vám to neprošlo?


Host (Bohumír Dufek):
No protože jsme se k těmto mým návrhům nedostali, takže já budu zásadně trvat na tom, aby na začátku tripartity příští týden a podotýkám, že jsme vyhověli návrhu premiéra, aby se jednání posunulo na pozdější odpolední čas, protože je pravda, že premiér má určité také, řeknu povinnosti, tak řeknu ano, pusťme tam kamery a začněme jednat.

Moderátor (Václav Moravec):
Budete tedy chtít veřejné zasedání tripartity, ať si veřejnost udělá názor. Protože mnoho těch otázek se vás právě ptá, co konkrétně vám vadí na reformách, v kolika letech bychom měli jít do důchodu…


Host (Bohumír Dufek):
Můžu na to rychle odpovědět?

Moderátor (Václav Moravec):
Velmi stručně.


Host (Bohumír Dufek):
Ano, velmi stručně, aby vaši posluchači slyšeli. Nám vadí, že není oddělen důchodový účet od státního rozpočtu, nám vadí, že peníze, které se, řeknu, z privatizace majetku rozházely na pochybné ekologické projekty, proto chceme, aby státní majetek, který ještě je, dejme tomu ČEZ a různé firmy jako Pošta, Lesy České republiky, skončily v tomto fondu a vlastně sanovaly možné výpadky. Samozřejmě nám vadí, že není stanoven pevný odchod do důchodu a musím říct před všemi, nezlobte se na mě, proč my máme teďko rozhodovat o tom, co udělají, řeknu, naši mladí? Nechme to na nich. Stanovme určitý parametr odchodu do důchodu, ale k tomu prosím vás, jsou tady těžké profese, jako jsou horníci, železničáři, hutníci, řekněme, že tito budou mít na základě, řeknu, přepracovaného třetího pilíře možnost odejít, jako je to běžně v celé Evropě, do důchodu dřív. Proč nám to vláda nechce umožnit? Proč najednou chce vyvést tolik peněz ze státního účtu pofidérním fondům, které nemají za sebou žádnou budoucnost?

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázka se týká toho, jestli už teď máte připravený další krok, tedy končí 24hodinová stávka za necelých šest hodin, co bude krokem dalším, když se s vládou znovu nedohodnete?


Host (Bohumír Dufek):
Já řeknu zcela upřímně, nemůžu prozradit ty kroky, ale máme udělaný určitý scénář, který by nás měl vést v těch, řeknu dobách jednání a pokud se tento scénář vyčerpá, jednoznačně řekneme, že ano, hledáme další nátlakovou akci.

Moderátor (Václav Moravec):
Tou další nátlakovou akcí bude delší stávka nebo už generální stávka?


Host (Bohumír Dufek):
Já řeknu zcela upřímně, my jsme vždycky jednali, řeknu, společně v asociaci kolektivně, nechtějte na mě tuto odpověď. Ale dopředu říkám, my nejsme ti, co vyhrocujeme situaci. Tady vláda spěchá, protože neví, jestli zítra bude a slyšeli jsme to od hodně …

Moderátor (Václav Moravec):
Do kdy tedy budete čekat, pane předsedo, je tím dalším zásadním krokem například příprava státního rozpočtu na příští rok a schvalování druhé fáze reforem v Poslanecké sněmovně, což se uskuteční na podzim?


Host (Bohumír Dufek):
Já odpovím za sebe, pro mě ano. To znamená, je tady reálný termín, řeknu, dalšího možného střetu - září.

Moderátor (Václav Moravec):
Září jako možnost generální stávky?


Host (Bohumír Dufek):
Ne, to jsem neřekl, já jsem řekl střetu.

Moderátor (Václav Moravec):
Tím střetem, měla by vůbec smysl vícedenní stávka? Jak byste odstupňoval ty možnosti v teoretické rovině? Jednodenní stávka dopraváků se uskutečnila, co může být silnějším protestem?


Host (Bohumír Dufek):
Já si myslím, že je to otázka, jakým způsobem se chová ta společnost. Někdy vám stačí, abyste vyslal impuls a máte tady v tu ránu obrovský národní problém a někdy holt musíte ten národ formovat daleko déle, aby si dokázal, když to řeknu, přebrat to, co jim ta státní garnitura předkládá.

Moderátor (Václav Moravec):
Tudíž generální stávka je až to poslední řešení, chápu-li to správně? Mezi tím, mezi jednodenní stávkou v dopravě a ještě…


Host (Bohumír Dufek):
A generální stávkou je spousta možností, ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Které také můžou citelně veřejnost, respektive život v zemi zasáhnout než 24hodinová stávka?


Host (Bohumír Dufek):
Pane redaktore, neříkejme zasáhnout život. Vždyť v Londýně stojí metro, řeknu, od začátku roku 8x, podívejte, jaké jsou stávky ve Francii, v Itálii, jako proč neustále…

Moderátor (Václav Moravec):
Jsme v Česku, pane předsedo, jsme v Česku.


Host (Bohumír Dufek):
Ano, tak proto nemůžou být politici z toho takhle doslova vydření, že uděláme stávku. Jako oni by měli být ti, co by měli být rozumní a hledat kompromis a ne, že krmí národ svými obavami, svými sumami. Jestlipak si také oni spočítali, za kolik a my jsme to nebyli, kdo vládli, navíc já podotýkám, nejsem členem žádné politické strany, nemám žádné funkce v hospodářských orgánech, nejsem v žádném představenstvu…

Moderátor (Václav Moravec):
Vidíte a premiér Petr Nečas i předsedkyně Poslanecké sněmovny jasně říká, odbory jsou převodovou pákou ČSSD, stávají se politikou silou, která odmítá přijmout výsledky demokratických voleb. To je doslovný citát…


Host (Bohumír Dufek):
A proč jsem blokoval Zemana? Proč jsem blokoval vládu, která, řeknu, byla vládou Sociální demokracie? Dokonce řeknu, vy si nepamatujete, když jsme měli velké střety s místopředsedou vlády Luxem? Jak nás můžou …

Moderátor (Václav Moravec):
Vzpomínám si na to, že jste právě měl zákaz na vstupu do budovy Úřadu vlády.


Host (Bohumír Dufek):
Tak asi je to trošku tristní před celým národem neustále omílat tu polívčičku o politické, řeknu, převodové páce.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, dnešní host Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor, příště na shledanou.


Host (Bohumír Dufek):
Já vám taky děkuji a vašim posluchačům přeji hezký večer.

21.06.2011

VIDEO: Jiří Pospíšil: Přemýšlím, kdo všechno mě odposlouchává!

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu českého vězeňství.
20.06.2011

VIDEO: Přemysl Sobotka z ODS: Diskuzi o kandidátovi na prezidenta ve straně bych si přál už letos na podzim!

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vládních reformách i o přímé volbě prezidenta.
15.06.2011

VIDEO: Martin Vondrášek: Kvůli stávce nasadíme o třetinu víc policistů!

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o tom, jak se policie připravuje na čtvrteční stávku.
14.06.2011

VIDEO: Aleš Hušák: Jsem pořád generálním ředitelem Sazky!

Předseda představenstva Sazky Aleš Hušák mluvil o penězích pro sportovní kluby a také o situaci v akciové společnosti Sazka.
13.06.2011

Karolína Peake: Vláda stávku zradikalizovala!

První místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o vypovězní koaliční smlouvy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.