VIDEO: Robert Šlachta: Boj s organizovaným zločinem zkomplikuje Ústavní soud

Publikováno: 19.04.2011 18:20
Video soubor neexistuje.
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta mluvil o vyšetřování odposlechu v bytě poslankyně Kočí.

Moderátor (Václav Moravec):
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, policejní útvar, který po nočním koaličním jednání dal České republice nového ministra vnitra. Řeč je o bývalém šéfovi ÚOOZ Janu Kubicem. Ten se má ve čtvrtek stát novým ministrem vnitra a vystřídat tak dosavadního šéfa resortu Radka Johna.


Záznam Radka Johna:
Velmi vítám, že v nominaci jsem mohl doporučit pana plukovníka Kubiceho, kterého všichni známe léta, je to velmi důvěryhodná osoba se zkušenostmi z boje proti korupci a to je pro nás garancí, že to, co bylo nastaveno, bude pokračovat a nedojde k žádnému přerušení.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil odcházející ministr vnitra Radek John. Sám John má nově koordinovat boj proti korupci v České republice, stane se vicepremiérem pro boj s korupcí. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý podvečer.


Host (Robert Šlachta):
Hezké odpoledne vám i posluchačům.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládám, pane řediteli, že jako loajální policista odmítnete komentář situace, kdy váš předchůdce Jan Kubice se stává ministrem vnitra. Pokud by vám ale někdo nabídl pozici ministra vnitra, co byste mu na to řekl?


Host (Robert Šlachta):
Já jsem si říkal, jakou otázkou začnete a něco podobného jsem očekával, takže já si myslím, že pokud by nějaká taková někdy nabídka přišla, tak já jsem opravdu policista, já se do politiky v žádném případě nehrnu, takže…

Moderátor (Václav Moravec):
Proč jste tu otázku očekával?


Host (Robert Šlachta):
No protože vím, co se během dneška odehrává nějakým způsobem, tak jsem očekával, že se budeme k tomuto vyjadřovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Dostal jste víc otázek, které se týkaly: Co říkáte tomu, že váš předchůdce se stává ministrem vnitra?


Host (Robert Šlachta):
Samozřejmě, tyto otázky jsem dostal a bylo jich docela dost, ale odpovídám jednotně, je to věc politiky a do té já se žádným způsobem nemíním míchat.

Moderátor (Václav Moravec):
Jako moc je v České republice propojena politika s policií? Protože o tom je i ten spor uplynulých tádnů.


Host (Robert Šlachta):
Já si myslím, že aspoň tak, jak to cítím já na tomto postu, na kterém jsem, tak policie, já mám nadřízeného náměstka policejního prezidenta a dál nad to já ani nevyhlížím a vnímám pozici ministra vnitra a politiky, že by to měly být pozice, které dělají podmínky pro práci policisty. Takže pro mě ty bezprostřední nadřízení jsou ti důležití, s kterými komunikuji.

Moderátor (Václav Moravec):
Podmínky pro práci policie, klíčová věc, která v těch uplynulých týdnech a měsících hýbala policejním sborem a zároveň polovina, víc než polovina policejního sboru podepsala onu petici odborů za odvolání Radka Johna nejen kvůli tomu, jak se vyjadřuje o policistech, ale také kvůli finančním podmínkám. Byly za vámi policejní odbory, abyste jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podepsal petici?


Host (Robert Šlachta):
Za mnou nebyly, samozřejmě já ani nevím, kdo u nás na Útvaru podepsal tuto výzvu a já to cítím i sám z této pozice, bych neviděl, že bych měl podepisovat nějaké petice, ale já ze své pozice ředitele Útvaru mám jiné možnosti, abych přenášel požadavky policistů na tu úroveň nadřízených. Takže v tomto chápu já tu svoji pozici.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy říkáte, že vaší pozicí jako pozicí manažera je dojednat svým lidem pokud možno co nejlepší platové podmínky, o Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se mluví jako o jednom z elitních, ne-li nejelitnějším útvaru. Znamená to, že zkrátka vy jste nepodepsal a vaši lidé si možná tak otevřeně nestěžují, že ty podmínky, které máte vy, jsou lepší, než mají všichni ostatní? Tudíž že škrtání peněz v ÚOOZ nebylo tak velké, jako u ostatních policejních útvarů nebo dokonce u řadových policistů?


Host (Robert Šlachta):
To je otázka, kterou my se zabýváme od začátku roku, protože do médií probleskly zprávy, že právě náš útvar a Útvar pro odhalování korupce by nemělo zasáhnout nějaké snížení platů, ale tímto bych chtěl jednoznačně popřít, že to není pravda a moji detektivové šli úplně stejně 10 procent z tarifního platu jako celá policie. Takže jsme na tom naprosto stejně platově jako ostatní policisté.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik se vašich detektivů tato situace dotkla, že byste měl v současnosti a řešil zásadní personální problémy v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protože vaši detektivové si říkají, tak když i my jsme přišli o 10 procent z tarifů, tak máme daleko lepší, lukrativnější nabídky? Je to problém, že vám i teď dávají výpověď vaši detektivové?


Host (Robert Šlachta):
Samozřejmě to je problém a problém u celé policie a u nás zvlášť a to z jednoho hlavního důvodu. U nás na útvarech celorepublikových jsou policisté, kteří by měli mít nějaký kariérní růst a vlastně u nás i podle platových tříd i podle zkušeností by měli být ti, co u policie vlastně už něčím prošli. Takže ta obava samozřejmě o tom, že pokud ten člověk má být jazykově vzdělán, u nás jsou bakalářsky, magistersky vzděláni, musí být, tak samozřejmě potom je ten problém ty lidi udržet a samozřejmě i platově udržet. A potom když přijdeme o takového zkušeného detektiva, tak to není jenom o tom, že to je jedno tabulkové místo, ale je to zejména o nějakých zkušenostech, které nabírá celou dobu a je to o nějakých 5-6 letech, než ten člověk začne na nějaké takové úrovni fungovat a pracovat, aby byl přínosem pro ten útvar. Takže mám obavu o to, aby ti detektivové a vyšetřovatelé, kteří na tom útvaru pracují a jsou zkušení a mají zkušenosti, aby neodcházeli.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik teď máte na stole výpovědí?


Host (Robert Šlachta):
Zrovna mě dneska přistála jedna.

Moderátor (Václav Moravec):
A nenaplněných tabulkových míst?


Host (Robert Šlachta):
Nenaplněných, to je debata, která se teď vede s novým vedením Policejního prezídia a vedeme ji vlastně všichni ředitelé o tom, jakým způsobem budou nastaveny vlastně početní stavy úvarů, takže to budeme vědět k 1.6.2011 a v současné době ty tabulky jsme drželi pořád v nějakém podstavu, ale to je z důvodu zejména toho, že opravdu vždy bereme kvalitu nad kvantitou, v žádném případě nenabíráme lidi jenom způsobem náběru, ale u nás je docela složité výběrové řízení, aby se k nám lidi dostali, i prověřování ohledně vůbec minulosti a toho, co umí a snažíme se to opravdu oddělovat a brát to nejlepší.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu v České republice, těch tabulkových míst tedy v současnosti máte kolik?


Host (Robert Šlachta):
Já bych nechtěl, protože to je jedna z informací, kterou bych nechtěl pouštět do éteru.

Moderátor (Václav Moravec):
A naplněné jsou ty tabulky nebo ne?


Host (Robert Šlachta):
Většinou jsou naplněné.

Moderátor (Václav Moravec):
A počítá se i s tím, že se právě, protože se má snižovat počet policistů, český policejní sbor má mít 40 tisíc mužů a žen, že se to dotkne i těch takzvaně elitních policejních útvarů včetně ÚOOZ?


Host (Robert Šlachta):
Já bych ještě jednou zasáhl, my nejsme elitní, v žádném případě žádný z útvarů není elitní, jsme specializovaní. Já bych, protože já to slovo moc nemusím, protože i ten detektiv na tom nebo jakýkoliv policista na jakémkoliv územním odboru, správě může být naprosto a je elitní a je to úplně to stejné. Takže specializovaní.

Moderátor (Václav Moravec):
No ale neříkejte, že vám to zase libozvučně zní, když se říká, Šlachta vede elitní policejní útvar?


Host (Robert Šlachta):
Ne, po té době na tomto útvaru už ne, opravdu ne. Takže jenom abych se vrátil k těm tabulkám samozřejmě a to je ta debata, kterou vedeme a je to na ředitelích útvarů, abychom si byli schopni uhájit tu činnost, kterou pracujeme, s tím počtem policistů na jednotlivých teritoriích, co zpracováváme.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, navíc s těmi přibývajícími třenicemi v policii, respektive i v politice vám přibývá práce, protože v souvislosti s vládní krizí padlo několik desítek trestních oznámení, snažil jsem se dopočítat. Policie má vyšetřit působení agentury ABL, má vyšetřit možné špiclování politiků nejen touto agenturou. Věci veřejné pak podaly několik trestních oznámení na různé ministry. Od ministra financí Miroslava Kalouska počínaje, přes ministra zemědělství Ivana Fuksu, až po generálního ředitele Lesů České republiky Sýkoru. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman k těmto trestním oznámením poznamenává:


Záznam Pavla Zemana:
Nechci, aby to vyznělo, že nevěřím na sílu podaných trestních oznámení. Trestní oznámení jsou, v obecné rovině teď budu hovořit, odhlédněme od korupce, jsou velice důležitá, poněvadž dávají občanu možnost upozornit na to, že mohl být spáchán určitý trestný čin. Nicméně velice se mě líbil názor, který byl prezentovaný při studijní návštěvě našich státních zástupců v Düsseldorfu na tamním speciálním útvaru pro potírání korupce na státním zastupitelství, kde ti státní zástupci říkali: Víte, trestní oznámení jsou dobrá, dostáváme jich hodně, ale z velké většiny nám nevyústí v trestní řízení nebo trestní stíhání. Ta trestní stíhání, která zde vedeme, vedeme na základě vlastního vyhledávání.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Impuls nejvyšší státní zástupce České republiky Pavel Zeman. Pokud by měl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který je hostem dnešních Impulsů, říci, kolik těch trestních oznámení a u jakých kauz v souvislosti s tou vládní krizí skončilo u vás na ÚOOZ, jaká trestní oznámení to jsou?


Host (Robert Šlachta):
Tady musíme rozlišovat, že my jako ÚOOZ nezpracováváme ekonomickou trestnou činnost a korupci primárně. Tu zpracovává ÚOKFK, my jsme útvar, který zpracovává organizovaný zločin a to je většinou problematika násilných trestných činů, zbraní a vydírání a podobně. Takže jsme v tomto zainteresováni, jsme, náměstkem policejního prezidenta pro SKPV byl vytvořen tým speciální nebo společný tým s ÚOKFK a

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy s protikorupční policií, když nebudeme používat policejní zkratky.


Host (Robert Šlachta):
Protikorupční policií a tam jsme členy a na tomto pracujeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže byl vytvořen speciální policejní tým, který se týká například fungování agentury ABL?


Host (Robert Šlachta):
Je to jedna z věcí, kterou se ten tým zabývá.

Moderátor (Václav Moravec):
A zabýváte se i těmi dalšími trestními oznámeními, možné tunelování Lesů České republiky, tedy ta trestní oznámení, která…


Host (Robert Šlachta):
To by spíš byla otázka na pracovníky protikorupční policie než na mě.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik jste ale vy, řekněme, optimistický, že se podaří vyšetřit takové věci, které jsou vlastně ad hoc, kde jsou podávána ta trestní oznámení a pokud byste měl laikům říci, vyšetřovali jste třeba agenturu ABL, její napojení na politiky a propojení do veřejné a státní správy už sami o sobě, aniž by padaly ty desítky trestních oznámení v uplynulých týdnech?


Host (Robert Šlachta):
Já samozřejmě nebudu a nemluvím nikdy o tom, co jsme zpracovali nebo na co jsme byli zaměřeni a co jsme zpracovávali a zjišťovali. Ale já tady musím plně souhlasit se slovy nejvyššího státního zástupce, pana Zemana, v tom, že vždycky každé oznámení, které je pozpátku nebo které se bere roky pozpátku, tak je hrozně složité samozřejmě prověřovat a vlastně zjišťovat skutečnosti. Vždycky tou činností policie v ten okamžitý čas a v tu okamžitou dobu je to nejlepší, jakým způsobem se může pracovat. Takže nemůžu hodnotit to, jak to dopadne, co dopadne, ale ta policie v tom musí udělat svoje kroky. Ale je vždycky lepší k těm zjištěním policie se dostat v aktuálním čase.

Moderátor (Václav Moravec):
Na jak dlouho třeba šetření těchto kauz odhadujete?


Host (Robert Šlachta):
To je věcí státního zástupce a úkonů, které se tam provádí. To se nedá nikdy odhadnout na dny…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale jde o složitost toho případu jako takového, podíváte-li se na fungování ABL, špehování politiků a to, co hýbe v těchto dnech politickou scénou?


Host (Robert Šlachta):
To se nedá, tam je vedoucí týmu a mají své úkoly stanovené, takže do toho bych nerad mluvil.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik máte jako policisté volné ruce, protože vy jste zhruba před třemi týdny provedli zásah v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, jen pro úplnost tato Rada rozděluje peníze z evropských fondů a Ministerstvo financí podalo už loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání peněz při nákupech zdravotnické techniky na severu Čech, které měla právě na starosti Rada regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Pociťujete třeba u těchto případů politické tlaky, protože v rámci tohoto případu jdou ty věci i do nejvyšších pater regionální politiky v Ústeckém kraji?


Host (Robert Šlachta):
Musím říct, že za celou dobu, co sedím na tomto útvaru jako ředitel, tak za celou dobu že by na mě byly činěny jakékoliv politické tlaky, tak v žádném případě na mě činěny nebyly a můžu to tady říct naprosto z oka do oka a nemám s tím naprosto žádný problém.

Moderátor (Václav Moravec):
Lidově řečeno tedy nekecáte.


Host (Robert Šlachta):
Nekecám, nekecám v žádném případě. Něco jiného samozřejmě je o tom, že vždycky a nikdy to není od politiků, nikdy to není z těchto stran a objeví se takové informace a útoky vůči tomu útvaru a to nesu docela hodně těžce, že po nějaké realizaci, po provedení práce jsou moji lidé napadáni, podávány trestní oznámení na ně, trestní oznámení podávány na mě na ředitele a znevěrohodňuje se ten útvar a znevěrohodňuje se práce státních zástupců a všech. Ale to…

Moderátor (Václav Moravec):
Týká se to i tohoto případu Rady regionu soudržnost Severozápad v Ústí nad Labem?


Host (Robert Šlachta):
V tomto zatím není, že bychom měli nějaký problém.

Moderátor (Václav Moravec):
A co se týče dotažení toho případu do konce, protože vy jste zapečetili některé kanceláře, odnesli desítky pravděpodobně důkazů, to bylo před třemi týdny, je už rozpleteno?


Host (Robert Šlachta):
Já si myslím, že to je zase otázka, která by měla směřovat na státního zástupce, protože ten si na sebe vlastně dal možnost komunikace s médii, tak to by byla otázka na něj. Ale samozřejmě pracujeme na tom a je to jedna z věcí, kdy bychom chtěli v co nejkratší době skončit tento případ.

Moderátor (Václav Moravec):
V nejkratší době znamená v řádu dnů?


Host (Robert Šlachta):
Měsíců.

Moderátor (Václav Moravec):
V řádu měsíců. S tím, že nakolik je možné, protože předpokládám, že vás to zajímá i jako občana, že se říká, podívejte se, politika bude čistější, až se podaří i některé vysoce postavené politiky potrestat za ty věci, které oni v mnoha ohledech kryjí. Proč se to v Česku nedaří, když například hospodaření s těmi evropskými penězi jde i za politiky?


Host (Robert Šlachta):
Já si myslím, že se vždycky nějaké, já slyším velké ryby a velcí politici a já nevím co, my se vždycky zabýváme konkrétní trestnou činností a konkrétním zjištěním a já v trestním řádu těžce hledám nějaké vyjádření, co to je velká ryba nebo malá ryba nebo to, co bychom měli dělat. Já znovu říkám, že moji lidé dělají na konkrétním zjištění, na konkrétních osobách a nerozdělujeme je na velké, na malé ryby. To v žádném případě. I ta malá ryba může být tak, jak rybář si myslí, ta malá rybka může být opravdu velká a může být zlatá třeba.

Moderátor (Václav Moravec):
Co se týče součinnosti se státními zástupci, existují případy, kde jste vy svým nadřízeným řekl, ano, mám pocit, že státní zástupci zametají ty věci pod koberec, protože některé věci se nepodařilo vyšetřit a i někdejší ministr vnitra Martin Pecina z ČSSD, který byl ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera, naznačoval nejvyšší státní zástupkyně, tehdy Renátě Vesecké, říkal, podívejte se, já mám od policistů informace, že ty věci dávají k ledu státní zástupci, viz. projekt Opencard v Praze. Ty věci se dodnes nepodařilo dotáhnout do konce. Zažil jste to i na svém útvaru, že by státní zástupci policistům házeli klacky pod nohy?


Host (Robert Šlachta):
Já vlastně když jsem na ten útvar přišel, tak v té době my máme natipované státní zástupce po jednotlivých státních zastupitelstvích, kteří spolupracují s našimi lidmi, takže řekl bych, že ve všech případech, které jsme komunikovali, tak jsme neměli naprosto žádný problém a vůbec o tom, že by státní zástupce něco zametal pod stůl. Samozřejmě tak, jak je postaven trestní řád, tak státní zástupce je pánem trestního řízení, takže mě i někdy to, že policie něco odloží nebo zastaví, tak vždycky je tam ten státní zástupce. Takže ten státní zástupce má na to samozřejmě názor nějaký, právní názor, je pánem trestního řízení a my jsme ti, kteří s nimi komunikují a mě se teda zatím vyplatilo a i na útvaru vždycky se s těmi státními zástupce komunikovat a neměli jsme nikdy problém.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak byste pak tedy vysvětlil, je třeba Opencard a podobné projekty, jsou součástí organizovaného zločinu?


Host (Robert Šlachta):
My jsme, já to uvádím už nějakou dobu a samozřejmě to, že organizovaný zločin nám uhýbá do ekonomiky a do ekonomické sféry a samozřejmě poté začíná až třeba ta násilná trestná činnost a organizovaná. Ale myslím si, že ano, že to splňuje znaky organizovaného zločinu, ale náš útvar je primárně postaven na jiných problematikách.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď ty evropské fondy, to, co jste uskutečnili před třemi týdny v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, tak je to širší jev, který je součástí organizovaného zločinu nejen na severu Čech, ale i v dalších regionech, kde by bylo možné očekávat, že uskutečníte podobné akce jako v Ústí nad Labem?


Host (Robert Šlachta):
My znovu, my jsme jakoby znovu tím rozpracováním jsme se dostávali ke konkrétním osobám a ke konkrétní činnosti, takže jsme se nedostávali na to, že by to byl nějaký jev, ale ke konkrétním osobám, které páchají trestnou činnost a s tímto jsme se k tomu dostali, k těm případům.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale předpokládám, že evropské fondy jsou jedním z těch terčů nebo cílů, kde organizovaný zločin je zvlášť čilý?


Host (Robert Šlachta):
Určitě je a evropské fondy jsou doménou a tím nosným pro protikorupční policii, která na to má zvlášť vyčleněné pracovníky. Takže i tento případ jsme zpracovávali po dohodě s protikorupční policií.

Moderátor (Václav Moravec):
Byť se vás zásadně netýká vyšetřování korupce, tak Česká republika má mít novou pozici vicepremiéra pro boj s korupcí a organizovaným zločinem. Do této pozice usedne dosavadní ministr vnitra Radek John. Tady jsou jeho slova k nové pozici:


Záznam Radka Johna:
Já se budu velmi snažit koordinovat vlastně všechna ministerstva, kterých se to týká, což je jak Ministerstvo vnitra, tak spravedlnosti a tak dále a tak dále.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětluje odcházející ministr vnitra Radek John. Pokud by měl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který je hostem Rádia Impuls právě v těchto okamžicích, říci, co brání úspěšnějšímu boji proti organizovanému zločinu v České republice a byť jste říkal, že byste nikdy pozici ministra vnitra, nevzal, tak pokud byste tím ministrem vnitra byl, jaké nástroje by vám pomohly, aby boj proti organizovanému zločinu v Česku byl účinnější?


Host (Robert Šlachta):
Já za celou dobu, kterou jako ředitel na tomto útvaru sedím, vítám každou snahu o posílení legislativy a prostředků pro policii, aby mohla bojovat s tímto fenoménem. A to není jenom korupce, ale to jsou všechny problematiky, které zpracováváme. Trošku a posluchači určitě slyšeli před 14 dny rozhodnutí Ústavního soudu například jakoby příklad k tomu, že pro nás nebudou uchovávány údaje z telekomunikačního provozu jednotlivých operátorů, já bych jenom na tomto příkladu ukázal, jak policie přijde o jeden z důležitých nástrojů. Protože pro nás je to jedna z věcí, na které odhalujeme a která nám pomáhá při odhalování organizovaného zločinu.

Moderátor (Václav Moravec):
Po nálezu Ústavního soudu, tedy starém zhruba 14 dní, bude boj proti organizovanému zločinu v České republice opět o něco slabší?


Host (Robert Šlachta):
Stoprocentně a já si za tím naprosto budu stát, protože a to je jenom příklad třeba, v médiích jsem sledoval nalezení štěnice u paní poslankyně Kočí, policie udělá výpis, policie bude vědět, kdo s kým komunikoval, ale nikdo si to nespojí s tím rozhodnutím, s nálezem Ústavního soudu. Protože ten nález Ústavního soudu řekne, že k těm datům by záznamy neměly být použity, tak  jak se ta policie k tomu dostane? A to je ve všech problematikách, to je skimování platebních karet, to je odcizení motorových vozidel a já potom v médiích jenom slyším vyjádření, že policie něco zneužívá. Ne, policie primárně nic nezneužívá. Policie má prostředky na to, aby bojovala s organizovaným zločinem nebo bojovala s kriminalitou a to je jeden z prostředků, takže já vítám každou snahu a to je ať je to spolupracující obviněný, jeden z prostředků, korunní svědek, protože je naprosto zřejmé, že organizovaný zločin se změnil od dob roku 2000, 1995, kdy byl někde na vzestupu. V současné době je mnohem sofistikovanější.

Moderátor (Václav Moravec):
Co je teď největší síla organizovaného zločinu, pokud byste měl popsat proměny organizovaného zločinu v Česku?


Host (Robert Šlachta):
My to máme po jednotlivých problematikách, na kterých my pracujeme, ať je to od obchodu s lidmi, přes motorová vozidla, která máme nově na útvaru, zločinecké struktury, takže to, co je fenoménem a co se nese, tak jsou to finance. Už není doménou to, že jedno etnikum dělalo jenom drogy, jedno etnikum dělalo vydírání, ale opravdu teď jsou finance, tak jsou schopna etnika jednoznačně se spojit a fungovat společně.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste zmínil nález štěnice v bytě poslankyně Kristýny Kočí, a propos to také řeší váš policejní útvar?


Host (Robert Šlachta):
Já bych se, to jsou živé věci, já bych se k tomu nevyjadřoval. Já jsem to jenom zmínil, protože to médii proběhlo a…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to znamená, že to váš útvar asi dělá.


Host (Robert Šlachta):
Já si myslím, že k tomu se nebudu vyjadřovat.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď ale ten nález Ústavního soudu už se konkrétně třeba vyšetřování štěnice a jejího nálezu v bytě poslankyně Kristýny Kočí, tam už se může promítnout ten nález Ústavního soudu?


Host (Robert Šlachta):
Samozřejmě může a čekáme na to, že dochází k nějakým dohodám Ministerstva vnitra a vlastně jakým způsobem to bude fungovat, jakým způsobem operátoři nám budou tato data dávat, takže v současné době operátoři právně analyzují nález Ústavního soudu a uvidíme, jaký bude výsledek z toho. Pro nás samozřejmě se nemění nic, protože pro nás trestní řád 88 a/ mluví jednoznačně, že tyto údaje si vyžadovat můžeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Zároveň jste říkal, že narůstá, dá se říci, že narůstá třeba kopírování platebních karet, organizovaný zločin, který se týká právě peněz, které jsou v tom virtuálním prostoru platebních karet a nebo elektronického bankovnictví?


Host (Robert Šlachta):
To je jedna z věcí, s kterou máme velký problém a třeba loňský rok jsme, byl nárůst enormní těchto případů a jenom v tom, že tady fungují rumunské nebo bulharské gangy, které tady dojíždí a opravdu přes celou Evropu přejíždějí, naskimují nám karty a výběry potom dochází ze zemí celé Evropy. Takže je to pro nás jeden z velkých problémů a ten prostředek, o kterém jste se zmínil, tak byl jeden ze zásadních, které jsme v této problematice využívali.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy data z onoho …


Host (Robert Šlachta):
telekomunikačních hovorů.

Moderátor (Václav Moravec):
Telekomunikačního styku. Tudíž vám může například kopírování platebních karet, tento trestný čin a jeho vyšetřování zásadně zhatit?


Host (Robert Šlachta):
Samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):
To rozhodnutí Ústavního soudu.


Host (Robert Šlachta):
A já bych vždycky bral, aby se vždycky mělo, že policie ne, že něco chce zneužívat, ale že policie je ta, která chce v prvé řadě bojovat s kriminalitou a k tomu potřebuje prostředky.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste už letos 11. února oznámili, že jste zadrželi začátkem února trojici mužů, kteří jsou podezřelí právě z kopírování platebních karet, toho takzvaného skimingu. Mluvíte-li o nárůstu, jak velký nárůst v této oblasti to je?


Host (Robert Šlachta):
Jsou to desítky případů. Ale tady je to nebezpečí v tom, že ty osoby tady přes Českou republiku přejíždějí, naskimují vlastně data a poté ta data odešlou a máme výběry třeba v Jihoafrické republice a jsou to z účtů třeba lidí tady v České republice. takže pro nás je to problém s tím, jak lidi migrují a jakým způsobem se k nim zjišťujeme a dostáváme se k těm osobám.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak konkrétně to dělají, pokud byste to měl laikům vysvětlit?


Host (Robert Šlachta):
To je technicky samozřejmě složité, ale jenom můžu upozornit občany a my to dáváme i na našich stránkách, jsou to různé přípravky, které se dávají na bankomaty a jsou to štěrbiny, které jsou vytvořeny přesně pro to s miniaturní kamerou, kde se snímá pin a kde se snímá ten magnetický proužek.

Moderátor (Václav Moravec):
A jsou to především tedy ony skupiny ze zahraničí, které do Česka přijíždějí nebo je to už i doména českého organizovaného zločinu?


Host (Robert Šlachta):
V 99 procentech je to doména zahraniční.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak velká je úspěšnost toho, že ty lidi chytáte?


Host (Robert Šlachta):
No snažíme se, máme nějaký způsob vlastně, i na tomto případu bylo vidět, že naši detektivové začínají být v tom nebo začínají nebo jsou nějakým způsobem úspěšní, takže našli jsme způsob, jak s tímto bojovat, bohužel jeden z prostředků nám byl odebrán, takže uvidíme, jak to bude dál.

Moderátor (Václav Moravec):
A co se týče množství lidí, které vy máte k dispozici například na tyto případy, protože předpokládám, že se například u těch platebních karet nebo internetového bankovnictví objevují nové a nové způsoby toho organizovaného zločinu?


Host (Robert Šlachta):
No je to v počtu kusů.

Moderátor (Václav Moravec):
Nejste vy ale i s tímto počtem kusů vždy za nimi?


Host (Robert Šlachta):
Vždycky budeme krok za organizovaným zločinem a za kriminalitou celkově, ten člověk to má vždycky v hlavě, je to akce a reakce. Takže my reagujeme a samozřejmě náš útvar je postaven na tom, že se snažíme vyhledávat trestnou činnost, takže my nejdeme většinou od nápadu, ale snažíme se pracovat s informacemi a předcházet. Ale ta myšlenka je vždycky první u toho pachatele.

Moderátor (Václav Moravec):
Ruku na srdce, na kterou část organizovaného zločinu jste teď nejmíň krátcí?


Host (Robert Šlachta):
Jako hodně, hodně velký problém jsou s cizojazyčnými skupinami tady na našem území a samozřejmě s jejich monitorováním.

Moderátor (Václav Moravec):
Mafie? Mluvil byste o mafiích?


Host (Robert Šlachta):
My to nazýváme zločinecké struktury.

Moderátor (Václav Moravec):
Zločinecké struktury, které se rozrůstají?


Host (Robert Šlachta):
Neřekl bych rozrůstají, ale jsou sofistikovanější a samozřejmě jsou mnohem, hůře se objasňují a mnohem hůře se k nim získává informace a my třeba informace máme, ale poté je to o tom, že musíme dokázat trestnou činnost. Policie tady není od toho, aby něco řekla, něco vypustila ven, ale dokázat a jediný výsledek potom je pravomocný rozsudek.

Moderátor (Václav Moravec):
O jaké cizojazyčné skupiny jde? Proměňují se nebo je to stále doména těch východních zemí, Rusko, Rumunsko, Ukrajina?


Host (Robert Šlachta):
Většinou ruskojazyčné, vietnamské etnikum, Ukrajina, to jsou vlastně ruskojazyčné a tady vlastně v těch kartách Bulharsko, Rumunsko.

Moderátor (Václav Moravec):
Rumunsko a Bulharsko?


Host (Robert Šlachta):
Tady v těch platebních kartách.

Moderátor (Václav Moravec):
To jsou specialisté Rumuni a Bulhaři na platební karty?


Host (Robert Šlachta):
Ale teď co máme ze zjištěných poznatků.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste odhalili ještě další případy teď nejnověji?


Host (Robert Šlachta):
Nechte se překvapit.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, já chci, abych odcházel tady překvapen a udiven, tak nám to krásně řekněte.


Host (Robert Šlachta):
Já si myslím, že vám to řeknu na chodbě.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Robert Šlachta. Tak já vám to, milí posluchači, nahraji, protože jsme v zemi, kde se všechno nahrává a někdy příště vám to pustím. Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor, těším se příště na shledanou.


Host (Robert Šlachta):
Já taky a hezké odpoledne posluchačům.

28.04.2011

VIDEO: Peter Duhan: Rozhlas přichází o koncesionáře!

Pověřený generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan mluvil o vysílání Rádia Svobodná Evropa.
27.04.2011

VIDEO: Michal Moroz: Nebezpečnější je přechod ze státní správy do soukromé sféry!

Bývalý náměstek ministra vnitra pro strategie a programové řízení Michal Moroz je novou rozbuškou mezi premiérem Petrem Nečasem a vicepremiérem Radkem Johnem. I o tom byla řeč.
26.04.2011

VIDEO: Jiří Ježek: Sebeironie mi pomáhá v komunikaci se zdravými lidmi!

Handicapovaný cyklista, paralympijský vítěz, mistr světa Jiří Ježek mluvil o svých sportovních úspěších i o projektu Nezvratné osudy.
21.04.2011

VIDEO: Josef Dobeš: Véčkaři zvládli puč a pomohli premiérovi

Ministr školství Josef Dobeš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o státních maturitách nebo o aktuální situaci ve Věcech veřejných.
20.04.2011

VIDEO: Miroslav Singer: Evropské peníze pro Řecko mohly posloužit lépe

Guvernér České národní banky Miroslav Singer mluvil o hrozícím krachu Řecka.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.