TÉMA DNE: První dubnový den je od nepaměti svátkem vtipálků

Publikováno: 31.03.2011 20:00
První dubnový den je od nepaměti dnem, kdy se člověk může lehce stát terčem vtípků a žertíků všeho druhu. Apríl bývá pro mnoho lidí vítanou příležitostí k tomu, aby si ze svých bližních tropili "šašky", posílali je do lékárny pro mravenčí sádlo či semtele nebo do železářství pro bublinku do vodováhy. Proto je asi nejlepší být 1. dubna už od probuzení ve střehu a jen tak něčemu nevěřit.

Je tak snadné naletět!

Není třeba nic jednoduššího než nechat kolegovi na stole lístek s telefonním číslem na pány Hrocha nebo Lva, aby se poté volajícímu ohlásila zoologická zahrada. Vtipy všeho druhu nechybí ani v novinách nebo v internetových médiích. Dnes už legendární novinářský apríl se na začátku 20. století povedl jistému durynskému deníku, který napsal, že kvůli přebytkům ve státní kase budou úřady vyplácet zpět část daní. Úředníci se pak měli co ohánět před davem požadujícím peníze.

Svátek všech bláznů

To, že je 1. duben "svátkem všech bláznů", je všeobecně uznávaná a skoro po celém světě rozšířená tradice. Vyvádění aprílem je podle badatelů písemně dokumentováno už ze 17. století, v Čechách se datuje rokem 1690. Méně jasný je ale původ tohoto zvyku. Nejpočetnější skupina badatelů se přiklání k názoru, že jeho počátek lze nalézt v reformě kalendáře, kterou uskutečnil Julius Caesar. Ten v roce 46 před naším letopočtem přesunul začátek roku na duben a i když od středověku začíná rok v lednu, aprílu už zůstala jeho rozverná tradice.

Zdroj: čtk

05.04.2011

Téma dne: Podle průzkumu se většina Čechů necítí událostmi v Japonsku ohrožená

Svět začal diskutovat o atomových elektrárnách. Po tsunami v Japonsku, kde se odborníci marně snaží zkrotit zničenou elektrárnu Fukušima, se znovu objevila diskuse, zda svět atomovou energii vůbec potřebuje. Také v Česku jsou totiž příznivci a odpůrci jádra.
04.04.2011

Téma dne: Škárkovy výroky o penězích za mlčení bude v týdnu řešit klub VV

Výroky poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky o penězích, které údajně v obálce dostával za mlčení o stranickém financování, bude ve čtvrtek řešit poslanecký klub strany. Předseda strany a ministr vnitra Radek John řekl, že Škárka stranu poškozuje opakovaně. Sám Škárka tvrdí, že jen mlžil. Nedávno stejně mlžil i ministr Kalousek, když si vystřelil z novinářů, že prý má tajný odposlech z jejich jednání.
03.04.2011

TÉMA DNE: Lázně odmítají záměr Hegera na výrazné snížení plateb z pojištění

Ministr zdravotnictví Leoš Heger hledá peníze do systému zdravotnictví. Koncem března se objevila zpráva, že by se měly zvyšovat poplatky u lékaře, ale to zatím vláda smetla ze stolu. Jenže ministr dál hledá chybějící finance. Teď zase plánuje výrazné omezení proplácení lázeňských pobytů zdravotními pojišťovnami.
30.03.2011

TÉMA DNE: Konec financování sportu v Čechách?

Ministři školství a financí chtějí změnit systém financování sportu. Peníze, které stát vynakládá na sport, by měly jít cíleně "na adresy" konkrétních sportovních klubů a svazů, a ne přes ČSTV. Podle politiků sportovní funkcionáři spolkli z peněz pro sport příliš velkou část. Spory mezi ČSTV a politiky vznikly ve chvíli, kdy se začaly stahovat kruhy okolo společnosti Sazka. Na sport nejsou peníze.
29.03.2011

TÉMA DNE: STEM: České domácnosti hospodaří se svým příjmem většinou obtížně

Ve stínu vládních reforem vyšla zpráva, že Češi měsíčně nic neušetří. Tak tak jim vyjdou peníze na běžné výdaje. Podíl takových domácností se zvyšuje od roku 2002. A stát dál vesele zdražuje a daňově zatěžuje občany.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.