VIDEO: Ondřej Ládek (Xindl X) dává přednost brunetkám před blondýnkami

Publikováno: 25.02.2011 09:30
Video soubor neexistuje.
Pátečním hostem (25.2.) u Impulsových byl hudebník a zpěvák Ondřej Ládek, kterého spíš můžete znát pod jménem Xindl X. Do studia přišel i s bubeníkem Davidem Landštofem.

Ondřej Ládek, Xindl X
David Landštof, bubeník

Rozstřel pro Ondřeje Ládka

Snídáš?
“Většinou ne.”

Čteš návody k použití?
“Ne.”

Máš rád vysedávání v kavárnách?
“Celkem jo.”

Cigareta nebo croissant?
“Croissant.”

Kabát nebo Rolling Stones?
“Rolling Stones, ale spíš vlastně The Beatles.”

Zajímá tě politika?
“Jo.”

Máš rád rychlá auta?
“Ne.”

Dům nebo byt v centru?
“Dům.”

Blondýny nebo černovlásky?
“Černovlásky.”

Hory nebo moře?
“Moře rozhodně.”

Čtěte také: Novými tvářemi Českého slavíka jsou Markéta Konvičková a Xindl X

Tvoje hudební kariéra začala v roce 2008. Proč až ve 30 letech? Dospíval jsi a sbírals životní zkušenosti?
“Hudební kariéra samozřejmě nikdy nezačne tím rokem vydání CD, ale musí se ty písničky nastřádat, že třeba písnička Andělé je skladba napsaná v roce 2006, a některý jiný věci na desce jsou ještě staršího data. Možná na té druhé desce by se daly najít ještě starší věci než třeba Anděl. Já jsem třeba předtím měl kapelu, která se jmenovala Já a brácha a s tou jsme hráli třeba i některý věci z toho současnýho repertoáru. Vydali jsme vlastním nákladem jedno cédéčko. Akorát až když se to oblíklo do toho folkovýho hávu a začalo se to hrát trošku jinak, tak se to povedlo dostat víc mezi lidi. Ale byl to postupnej proces. Takže bych mohl říct, že pro mě už to začal být kolotoč kolem toho roku 2006, kdy tady ty písničky začaly vznikat.”

Když jsme u sbírání zkušeností, jaká je tvá největší zkušenost v šoubyznysu?
“To je právě to, že z toho nejde udělat jednu zkušenost. Oni se tak jako naskládávají na sebe...”

Tak kolik jsi dostal facek a kolik odměn?
“Tak pokud myslíš ty doslovný facky, tak loni to byly asi tři, na koncertu v Bratislavě, když nás nenechali pokřtít CD.”

Takže tam nemáte svoji fanouškovskou základnu?
“Tam máme fanouškovskou základnu, ale pořadatelé koncertu se úplně nevyvedli.”

Takže jsi dostal pár facek od pořadatelů?

“No, trošku jsme se tam poprali. Bylo to nedorozumění stran organizátora toho křtu.”

Kdo jako první slyší tvoje hudební nápady?
“To je různý. Často jsou to jenom textový nápady, například, se kterýma se chlubím, právě většinou Davidovi, protože spolu jezdíme v autě po koncertech, nebo Olince občas říkám ty nápady. A ty hudební nápady, když už je ta písnička hotová, tak vlastně to asi taky nejdřív slyší kluci na zkoušce.”

A nepouštíš to třeba nějakému publiku? Nemáš nějaké pravidelné auditorium?
“Třeba to testuju na zvukových zkouškách. Ale tam toho tolik neotestujete. Když ta věc prostě není hotová, dodělaná, tak tam nepoznáš úplně tu zpětnou vazbu.”

Mladí lidé chějí vyniknout v různých talentových soutěžích. Tys vyhrál v roce 2007 s písničkou Mamut v soutěži Česko hledá písničku. Sleduješ někdy televizi?
“Občas si televizi zapnu. Třeba to Česko hledá písničku nebyla ani televizní soutěž, to mělo sice ambice stát se televizní soutěží, ale pak se to na obrazovky nedostalo. Já jsem se tehdy chtěl i hlásit do Superstar, prošvihnul jsem termín přihlášek. Ale zpětnou retrospektivou jsem vlastně rád, že ta cesta byla taková jako pozvolná, a že to nebylo o tom rychle nabrat někde jakousi popularitu a potom si s ní nějak muset umět poradit.”

Ondro, kdybys předstoupil před porotu Superstar dneska, jaký představení bys pro ně měl?
“No já bych dneska už neměl tu ambici se před ně stavět a lézt někam na takové soutěže. Sebe beru víc jako autora než jako zpěváka a vlastně zpívat cizí převzatý písničky by mi úplně nevyhovovalo.”

Máš pocit, že se česká hudební scéna trošku mění? Dlouhá léta jsou to Gott, Vondráčková, Kabáti. Teď už ale taky Langerová, Ztracený, Farná, Nightwork.
“Mně přijde, že se to právě trošku mění. Já myslím, že díky kapelám jako jsou Nightwork, díky lidem jako Tomáš Klus, Ewa Farná, Aneta Langerová, můžu přidat i nás jako Xindl X, že je to dobrá parta, a že je to velký obrat v české hudební scéně.”

Na jaké hudbě jsi vyrůstal?
“Jako úplně vyrůstal tak to byl Karel Plíhal, Jarek Nohavica, hlavně Ivo Jahelka, protože měl ty svoje texty vtipný. Takže já jsem šel po tom příběhu víc než po muzice, ta pro mě byla okrajová. I teď se k těm věcěm rád vracím, ale spíš k Plíhalovi, Nohavicovi. Teď jsme zrovna cestou na nějaký koncert poslouchali první dvě desky Karla Plíhala, to bylo cestou do Ostravy, a prostě co písnička co hit.”

Sám se považuješ za folkaře, a přitom jsem o tobě někde četl, že jsi pražský rapper.
“Já myslím, že to není úplně neslučitelný, protože rap derivuje z původní potřeby něco sdělit a proti něčemu protestovat, což u toho folku taky tak nějak bylo. Akorát že většina těch českých rapperů protestuje proti něčemu, co vůbec nezná, a vlastně jako v podstatě by neměli mít nárok proti těm věcem protestovat.”

Jak tě napadlo říkat si Xindl X? To se připrav, že se tě budou všichni ptát celý život.
“Původně to byl název pro kapelu, protože jsme se jmenovali nejprve “Jupí tralala”. No to vyvolávalo vždy jen posměšné reakce, a lidi nechtěli moc chodit na koncerty kvůli tomu názvu, a když už nakonec přišli tak byli zklamaní, protože obvykle čekali něco jinýho. Tak jsem hledal jiný název. A věděl jsem, že tu kapelu chci stavět na sobě, a chtěl jsem, aby to zároveň bylo jméno pro kapelu a zároveň pro mě, a měl by to být antihrdina.”

Promítáš do textů písniček vlastní zpověď?
“Většinou jo. Není to jako že bych to všechno prožil já, někdy to zažijou mý kamarádi, někdy lidi co znám z doslechu.”

V šou Jana Krause jsi působil velmi klidným dojmem. Dokážeš se vůbec rozčílit?
“No to by vám David Landštof mohl vyprávět...”
David Landštof: “Ano, dokáže, a pěkně.”

Rád cestuješ? Jaká je podle tebe nejhezčí země na světě?
“Miluju třeba Španělsko, tam se mi moc líbilo. Byl jsem v Barceloně, ve Valencii, a na obou místech se mi moc líbilo. To si umím i představit, že bych se tam z fleku přestěhoval, kdyby se tam mluvilo, nebo tedy zpívalo česky, a mohlo se zpívat v češtině. A taky se mi to hodně líbilo v Řecku.”

Kolik jazyků umíš?
“Pořádně umím česky, pak trochu slovensky, trochu rusky, trochu anglicky, trochu německy. Takže se těmihle jazyky domluvím.”

Už jste jako kapela měli ponorku?
“Ještě ne, teda občas je nějakej výkřik, ale rychle se to zklidní.”

Celý rozhovor Ondřeje Ládka s Impulsovými si můžete poslechnout z videozáznamu.


Pokud se vám nespouští video přehrávač, můžete si rozhovor Impulsových s věštkyní Noor poslechnout ze zvukového záznamu (v mp3) zde:

11.03.2011

VIDEO: Marta Jandová by ráda hrála v muzikálu West Side Story

Hostem u Impulsových byla v pátek 11.3. Marta Jandová. Je ročník 1974, je dcerou slavného muzikanta Petra Jandy. Její život je od dětství spojen s muzikou. Dnešní rozhovor se točil kolem hudby, lásek, života, muzikálu Kat Mydlář.
04.03.2011

VIDEO: Věštkyně Noor

Dnešním hostem u Impulsových dnes (4.3.) byla věštkyně Noor. Věštkyně nejčastěji zodpovídala dotazy posluchačů týkající se budoucnosti.
18.02.2011

VIDEO: Tomáš Klus: Folkař nesmí být holkař, jen platonicky

Hostem u Impulsových byl dnes (18.2.) mezi 8 a 9 hodinou hudebník, skladatel, zpěvák, herec a sportovec Tomáš Klus. Více se můžete dozvědět z video záznamu.
11.02.2011

VIDEO: Ladislav Špaček vidí obrovské rezervy hlavně při stolování

V pátek 11.2. přišel k Impulsovým posnídat Ladislav Špaček, odborník na etiketu.
04.02.2011

VIDEO: Vojta Dyk se rozpovídal o teplácích

Zpěvák Vojtěch Dyk byl dnes (4.2.) hostem u Impulsových.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.