VIDEO: David Seibert, Vyměňte politiky

Publikováno: 22.11.2010 18:20
Video soubor neexistuje.
David Seibert z iniciativy Vyměňte politiky mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o koalici ČSSD-ODS v Praze i jiných regionech České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Vyměňte politiky, slogan, který si do svého názvu dalo občanské sdružení. Od začátku roku se snaží o to, aby se politická kultura a chování politiků v Česku změnily. Jednou z posledních akcí sdružení Vyměňte politiky byla středeční demonstrace na Václavském náměstí v centru Prahy proti nové pražské koalici občanských a sociálních demokratů.

Anketa:
Jsem tady proto, aby to čtyři roky netrvalo.

Beru to jako podvod.

Třetí pražskou defenestraci by to chtělo.

Jasně vyhrál Tůma a to, jak si to zase chlapci uhráli, je prostě neuvěřitelné.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova několika náhodně oslovených účastníků demonstrace na Václavském náměstí v centru Prahy proti nové koalici občanských a sociálních demokratů. Nejen o tom, jak se skupina lidí spojí a vytvoří iniciativu Vyměňte politiky bude řeč v dnešních Impulsech. Jejich hostem je zakladatel iniciativy Vyměňte politiky David Seibert. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer.

Host (David Seibert):
Dobrý den, taky děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
Davide, na internetových stránkách iniciativy jste napsal, citujme: Donedávna jsme si mysleli, že můžu se na politiku zvysoka vykašlat. Proč jste si myslel, že se můžete na politiku donedávna zvysoka vykašlat?

Host (David Seibert):
Tak ono to tak nebylo vždycky. Tak jako většina mých přátel jsem byl nadšen v roce 89 těmi změnami. Tehdy jsem byl ještě student.

Moderátor (Václav Moravec):
Vám je dnes 38 let, dodám.

Host (David Seibert):
Přesně tak, takže to už je přes 20 let. Tehdy jsme si mysleli, že věci se začnou ubírat směrem, který jsme chtěli a taky se začaly ubírat. Ale postupem let během těch 90. let došlo k tomu, že ta politika se tak nějak převrátila do takového boje za nějaké partikulární zájmy a politici začali vytvářet takovou kulturu, se kterou já jsem nebyl schopen se ztotožnit.

Moderátor (Václav Moravec):
Není to ale tak, že k tomu vlastně přispěla i vaše naivita, protože politikům beze sporu v těch letech 90. i v současnosti vyhovuje, aby jim do toho voliči co nejméně povídali, protože jediným aktem jsou právě volby jednou za čtyři roky a teď je jedno, jestli do obecních zastupitelstev, krajských či do Poslanecké sněmovny.

Host (David Seibert):
Jako já si myslím, abychom to nesváděli jenom na politiky, já jako i konec konců na té demonstraci jsme to jasně řekli za nás, že ten díl viny na sobě máme i my občané, protože vlastně jsme jim to dovolili. My jsme se všichni v tom roce, já nevím, 92-3-4-5, jak kdo, vrhnuli prostě do toho víru dění a začali jsme si vydělávat a zakládat firmy a prostě starat se o to, abychom se měli dobře a nějak jsme zapomněli na to, že to mít se dobře znamená i to, že ten stát bude někam směřovat, že se bude rozvíjet a že ty podmínky tady pro život budou lepší i z pohledu těch veřejných věcí.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste také začal podnikat. To tedy bylo i to, co vám vytěsnilo myšlenky na politiky a politiku a proč jste se tomu nevěnoval a…

Host (David Seibert):
Já zrovna jsem nepatřil k těm, kteří začali podnikat, ale nastoupil jsem do práce a to mě strašně bavilo a taky pohltilo a někteří mí kolegové začali podnikat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy řídíte malou obchodní firmu, je to tak?

Host (David Seibert):
No, ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale ta vám nepatří tedy.

Host (David Seibert):
Nepatří, ale pracuji, prostě jsem najatý majiteli, abych jí řídil. A prostě v tu chvíli nám přišlo jako, tam byl nějaký moment, já nevím, 96-7-8, tato léta, možná, že to pak ještě bylo zesílené tou opoziční smlouvou, kdy vlastně jsme se dostali do takového bodu, alespoň teda ti lidé kolem mě, že vlastně rezignovali. Prostě říkali, vždyť to nemá cenu prostě, oni si to tam politici pečou, my s tím nic neuděláme a takhle to prostě fungovalo 10 let a prostě…

Moderátor (Václav Moravec):
Až přišel únor letošního roku a rozhodl jste se, že se to u vás musí změnit a že si vymyslíte Vyměňte politiky.

Host (David Seibert):
No tak já v tu chvíli jsem byl strašně naštvaný, protože konec konců jsme v tu chvíli měli za sebou asi osmi nebo devítiměsíční trvající předvolební kampaň, že jo, jak se tam zrušily ty volby a pokračovalo to dál, takže takový ten útok těch billboardů a množství těch lživých hlášek, který si denně přečetl člověk na ulici a v metru a všude, prostě překročily nějakou míru a člověk si řekl, hergot, vždyť je to 20 let a po 20 letech prostě toto, na to se mám koukat? Tak jsem říkal, něco udělám a možná, že mám tu kliku, že prostě mám nějakých pár přátel, kteří třeba něco umí v tom směru udělat, tak jsem je do toho zblbnul a vymysleli jsme toto.

Moderátor (Václav Moravec):
Říkáte si po těch několika měsících existence iniciativy Vyměňte politiky, v únoru jste začal, v srpnu bylo občanské sdružení zaregistrováno, bohužel nebo bohudík že jste se do toho pustil?

Host (David Seibert):
Rozhodně bohudík, protože jak pro mě, tak pro mé kolegy to znamená, že jsme rezignovali, že jsme se k tomu postavili čelem a byť někdy ty výsledky jsou ne takové, jaké bychom si přáli nebo ne dostatečně dobré, tak si vždycky říkáme, no ale kdybychom se do toho nepustili, tak by to bylo mnohem horší a to prostě za to stálo. Takže myslím si, že tento pocit mezi námi převládá.

Moderátor (Václav Moravec):
Před komunálními volbami letos na podzim se snažila občanská sdružení přimět kandidáty do zastupitelstev, aby se zavázali, že po zvolení budou dodržovat některá protikorupční opatření. Jde o takzvanou Semilskou výzvu. Podle Jaroslava Kuchaře v té Semilské výzvě občanská sdružení požadovala například veřejná výběrová řízení nebo hmotnou zodpovědnost za škody způsobené radnicí.

Záznam Jaroslava Kuchaře:
Naším hlavním projektem je Semilská výzva. To znamená, chceme, aby naši sympatizanti vyzývali kandidáty, aby podepsali Semilskou výzvu a tím se přihlásili k boji proti korupci. Naším hlavním cílem je aktivizovat občany, aby začali se starat o ten veřejný prostor, aby si uvědomili, že to nejde bez kontroly.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova Jaroslava Kuchaře z iniciativy Vyměňte politiky, která pronesl 5. října v souvislosti s tou takzvanou Semilskou výzvou. Ta má pět bodů. První bod – obce budou zveřejňovat podrobnosti o všech veřejných zakázkách na svém webu, až po bod pátý – za špatná rozhodnutí přinášející obci škodu, ponesou odpovědnost konkrétní osoby. Kolik kandidátů nakonec tu vaši výzvu podepsalo?

Host (David Seibert):
1450, což my jsme považovali celkem za úspěch, my jsme…

Moderátor (Václav Moravec):
Kandidovalo v těch komunálních volbách nějakých 220 tisíc lidí.

Host (David Seibert):
Jo, tak to je, když se na to kouknete tímhle pohledem, tak to je malé procento, nicméně pro mě vždycky bylo zajímavé to se podívat na konkrétní volební okrsek a kolik tam máme lidí a pro mě to bylo tak, že jestli tam bylo pár lidí, kteří se k tomu přihlásili, tak je to určité vodítko pro voliče, jestli to někdo myslí s bojem proti korupci vážně nebo ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Budete natolik důslední, že ty kandidáty, kteří se dostali do těch zastupitelstev, podepsali tu Semilskou výzvu, že se jim budete dívat pod prsty?

Host (David Seibert):
My chystáme pár dalších kroků v souvislosti se Semilskou výzvou. Prvním krokem je právě ta fáze, kdy musíme roztřídit ty, kteří podepsali a zároveň se dostali do zastupitelstev, potom se musíme podívat na to, kteří z nich se dostali do vládnoucí koalice nebo opozice a potom selektivně budeme dělat nějakou návaznou komunikaci v tomto směru. Zároveň nechceme rezignovat ani na výzvu těm, kteří se na tu radnici dostali a ještě zatím Semilskou výzvu nepodepsali, aby tak učinili, protože si myslím, že to je věc, kterou pokud má politik čisté svědomí, by neměl mít problém podepsat.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že vy oslovíte zastupitele v těch velkých městech, kteří nepodepsali Semilskou výzvu, aby tím, že se dostali do zastupitelstva, by ji podepsali?

Host (David Seibert):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
A propos v kolika to děláte lidech? Protože teď roztřídit 1400 kandidátů, kteří se připojili k Semilské výzvě před komunálními volbami, to je hezký melouch.

Host (David Seibert):
No víte, celá ta naše iniciativa je zajímavá v tom, že tím, jak jsme do toho všeho dali určitou energii, tak se kolem nás rojí stále další a další lidé, které to nadchlo a přicházejí a říkají, já vám chci pomoct, protože si myslím, že to dává smysl. A když bych měl říct lidi, kteří tu věc dělali celou v březnu, tak dneska už jsou to zase jiní lidé v tom týmu a v souvislosti se Semilskou výzvou se nám konkrétně ozvalo občanské sdružení Oživení, které se vlastně podobnou myšlenkou zabývá už delší dobu. To je vlastně organizace, která má i nějakou svoji infrastrukturu, zaměstnance a podobně, takže dnes s nimi jednáme o tom, abychom si vzájemně pomohli a…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jako Vyměňte politiky žádné zaměstnance nemáte?

Host (David Seibert):
Ne, my v tuto chvíli fungujeme čistě na dobrovolné bázi a tudíž i ty naše zdroje jsou omezené. Ale jsou omezené jenom do té míry, do té doby, než přijdou ti lidé a řeknou, my vám pomůžeme a v tom je právě ta obrovská síla. Ti lidé přijdou a my když potřebujeme něco dalšího, tak řekneme těm lidem a ti zase přivedou další lidi, svoje kamarády, takže to skutečně funguje na bázi nějaké sociální sítě, ale ne té elektronické, ale té skutečné, těch lidí, kteří se znají osobně a kteří si věří a chtějí aktivně přiložit ruku k dílu.

Moderátor (Václav Moravec):
Poslední akcí iniciativy Vyměňte politiky byla už zmiňovaná středeční demonstrace v centru Prahy na Václavském náměstí a to na protest proti vzniku pražské koalice občanských a sociálních demokratů. Herec Miroslav Táborský, který se jí zúčastnil, pronesl i následující slova:

Záznam Miroslava Táborského:
To je obyčejný handl o moc, je to úplně průhledný boj ODS proti TOP 09, jako je to konkurent na pravé straně spektra. Oni nebojují proti ČSSD, protože ta levá strana tam vždycky bude, ale oni bojují teďka proti svému konkurentovi.

Moderátor (Václav Moravec):
Prohlásil 17. listopadu při demonstraci v centru Prahy proti pražské koalici občanských a sociálních demokratů herec Miroslav Táborský. Iniciativu Vyměňte politiky překvapilo, že narychlo svolané demonstrace se v řádu hodin zúčastnily víc než dvě tisícovky lidí. Tady jsou slova Jaroslava Kuchaře:

Záznam Jaroslava Kuchaře:
Pro mě to byl šok, protože tady bylo pořád tak málo lidí, když jsme pouštěli písničku Night Work a zahajovali, tak mě připadalo, že tak stojí to v těch dvou proužcích nahoru dolů a pak když jsem vylezl na to podium, tak najednou to bylo plné. Takže my jsme velmi překvapeni.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil minulou středu Rádiu Impuls Jaroslav Kuchař z iniciativy Vyměňte politiky. Vy další akci, Davide, svoláváte na zasedání prvního zastupitelstva. Čeho se těmi demonstracemi podle vás dá dosáhnout, pokud něčeho se dá vůbec dosáhnout? Protože mají to na čtyři roky, jsou zvoleni.

Host (David Seibert):
Víte co, ten důvod možná bude znít jako málo ambiciózní, nicméně ukázat politikům to, že občanům není jedno, co se tady děje, já považuji za hodnotu samu o sobě. A on ten efekt je multiplikační. Jestliže ti lidé uvidí, že lidi přijdou a zajímají se, tak si myslím, že to bude aktivizovat další lidi. A nám se to konec konců stalo i v tu středu, kdy prostě spousty lidí dorazilo na Václavák v pět hodin nebo v půl šesté, když už bylo po demonstraci a říkali, ježíšmarjá, my jsme vás viděli v televizi, jako my taky vás chceme podpořit. A toto si myslím, že je něco, co v té společnosti teďka je, taková nálada toho, už toho bylo dost, prostě potřebujeme opravdu tu změnu a ne jenom nějaké lakování skutečnosti. Takže já si myslím, že to má v tomto ten význam, význam v té aktivizaci občanské společnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Budu znovu citovat vaše slova z internetových stránek iniciativy, cituji: Politická kultura v této zemi nebude jiná, dokud se o ni my občané nebudeme aktivně zajímat a nezačneme vyvíjet tlak na establishment, aby skládal účty za svou zodpovědnost. Za jak důsledného člověka se považujete vy osobně?

Host (David Seibert):
Tak možná, že byste se na to mohl zeptat některého z mých zaměstnanců nebo bývalých zaměstnanců a myslím si, že byste slyšel celkem zajímavé věci.

Moderátor (Václav Moravec):
Že jste důsledný nebo naopak ne?

Host (David Seibert):
Já myslím, že velmi ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak není to tak, že by to bylo vnuknutí jenom jednoho volebního roku, ve kterém jsme si užili hned trojí volby, volby sněmovní, senátní i volby do obecních zastupitelstev a že by příští rok jste polevili?

Host (David Seibert):
Tak víte co, ono z pohledu našeho osobního to bylo obrovské vypětí a dali jsme tomu hodně a jako určitě tím trpěly naše osobní životy za posledních osm nebo devět měsíců, jak dlouho jsme tím žili. Na druhou stranu já z toho právě, jak vidím, jak to funguje, tak jsem optimista, protože vždycky když dojdou někomu síly v tom týmu a vypadne, protože prostě musí řešit to, že třeba musí vydělávat peníze taky na živobytí nebo řešit rodinu, tak prostě za něj přijdou dva další. A podle mě je to o síle té myšlenky a o dotahování určitých věcí, protože lidi uvidí, že se ty věci dotáhnou, že aspoň je nějaký malý krůček kupředu, tak to může aktivizovat další lidi, kteří nám potom pomůžou v příštím roce a v tom dalším roce. No a ono když to vezmete, tak další volby jsou, pokud vím, krajské volby…

Moderátor (Václav Moravec):
Za dva roky.

Host (David Seibert):
Za dva roky, takže to zase není tak daleko, já myslím.

Moderátor (Václav Moravec):
A vám zatím síly nedošly?

Host (David Seibert):
No tak já se snažím s nimi dobře hospodařit, trošku se střídáme v týmu v té roli, kdo táhne tu káru nejvíc a to nám dává prostor dýchat.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl říci, nechci říct, abyste prozrazoval své politické nebo svoji politickou orientaci, koho jste případně volil, protože to se ve slušných demokraciích považuje možná za téměř vulgární otázku, nicméně nakolik přemýšlíte nad tím, že některé ty protesty prostě mohou být vykládány, že jsou politicky motivované, viz Praha, prostě oni kopou za TOP 09, protože nemají rádi občanské demokraty, kteří v uplynulých čtyřech letech vládli, ale přitom občanští demokraté dávají do zastupitelstva nové lidi, respektive do Rady hlavního města Prahy.

Host (David Seibert):
Tak víte co, toto my posloucháme od té doby, co jsme vznikli. Jako kdo je za námi, kdo nás financuje, kdo nás podporuje, takže jsme si pomalu na to zvykli, nicméně myslím si, že tou konzistencí, kterou k tomu přistupujeme, jasně dáváme najevo, že nám nejde o to, jestli je politika pravá, levá nebo růžová, fialová, že nám jde o ty věci, které by měly být společné politikům jak napravo, tak nalevo, tak uprostřed a to je především slušnost, zodpovědnost za společně spravované věci a potom taky něco, o čem se ještě moc nemluví a to je kompetentnost. Když se podíváte na to, co mají za sebou někteří lidé, kteří zasedají například v dozorčích radách, tak já osobně bych je nikdy do soukromé společnosti do dozorčí rady nenajal. A myslím si, že to je velké téma, které zatím ještě nebylo příliš médii ani nějak zvednuté.

Moderátor (Václav Moravec):
No podívejte se, kdo se teď dostal do dozorčí rady ČEZu, která byla právě dnes obměněna. Například Jan Kohout, bývalý ministr zahraničí, kariérní diplomat. Byla by jiná jména? Je to to, co vás teď štve a to, co si myslíte, že je zásadní problém, byť je to problém letitý. Zase pražské…

Host (David Seibert):
Víte co, já si myslím, je to téma, které s tím souvisí, nicméně v tuto chvíli asi bychom se měli zastavit u bazálnějšího tématu a to je ta slušnost a zodpovědnost, protože to je to, co teďka, si myslím, cloumá tou Prahou, protože většina z nás slyšela o spoustě kauz, které jsou spojené ať už s omílanou kartou Opencard nebo přidělováním bytů politikům nebo privatizace, pronajímání obchodních prostor za úplatu a podobně. A tam to musí začít. Prostě jestliže chci spravovat věci společného zájmu, tak prostě lidi mi musí věřit, že je nechci okrást. A to je jako podmínka…

Moderátor (Václav Moravec):
A tam vy nevěříte politikům ODS a ČSSD?

Host (David Seibert):
No tak vzhledem k tomu, jak to tady vedli vlastně těch minulých 20 let v Praze, kdy ODS tady byla jako vládní strana v Praze a ČSSD byla spíš pseudoopozicí, protože je ODS uplácela různými posty v různých dozorčích radách a podobně, takže jako tady prostě jsme dospěli tam, kam jsme dospěli s těmi všemi kauzami, které jsem jmenoval.

Moderátor (Václav Moravec):
Není politicky naivní se spoléhat na TOP 09, když je vede v Praze bývalý občanský demokrat, možná polepšený?

Host (David Seibert):
No já bych na toto řekl jednu věc. My prostě tady neděláme ty věci kvůli TOP 09. Často je nám i podsouváno, že jako protestujeme proti tomu, že se dvě strany dohodly proti té, která zvítězila, ale to není ten předmět toho sporu. Ten předmět sporu je naprosto jinde. Tady ta hlavní věc, která nám vadí, je to, že se tady nějakým účelovým způsobem, byť v mezích zákona zřejmě, upravil volební systém v Praze tak, aby prostě se zachovala většina ODS a ČSSD, vytlačily se jakékoliv alternativy a vlastně se zmanipuloval ten demokratický volební proces. A to je podle mě ten podvod na voličích. Druhý podvod na voličích je…

Moderátor (Václav Moravec):
Takže bojujete i za malé politické strany, viz Strana zelených?

Host (David Seibert):
Jako víte co, my bojujeme za to, aby prostě voliči pokud nějak volí, aby se to promítlo v těch zastupitelských orgánech a jestliže prostě náš volební zákon říká, že se volí poměrně do magistrátu, no tak by neměly ty volby být upraveny tak, aby ten výsledek byl víceméně většinový a já to považuji osobně za podvodné jednání, i když říkám, byť v mezích zákona.

Moderátor (Václav Moravec):
Když byl hostem Impulsů Jiří Dienstbier starší, tedy senátor, šéf zahraničního výboru Senátu, tak říkal, že české politice chybí vize:

Záznam Jiřího Dienstbiera:
Je to ten problém, že i ta mladá generace, která okamžitě se stane aparátníky a tak, tak vlastně je už zatažena do toho fungujícího systému, který s nějakými idejemi nebo něčím takovým nemá mnoho společného. Oni samozřejmě budou nějaké ideje hlásat, ale jsou jim šumafuk v podstatě.

Moderátor (Václav Moravec):
Vysvětlil nedávno v rozhovoru pro Rádio Impuls senátor z ČSSD Jiří Dienstbier starší. Pokud by měl David Seibert, host dnešních Impulsů, zakladatel iniciativy Vyměňte politiky CZ, říci, proč tak často na stránkách Vyměňte politiky je, že vlastně nemáte politické ambice? Není to opět, řekněme, součást jisté politické naivity, když se podíváte, že vlastně ta politika nemůže být změněna zevnitř, protože množství těch lidí, kteří jsou aktivní, jsou členy politických stran, tak je tak malé a řečeno slovy například Jiřího Peheho, tak ony politické strany jsou takovými eseróčkami, protože je to úzká skupina lidí. Si vezměte Strana zelených tři tisíce lidí, Věci veřejné také se do deseti tisíc vejdou, přitom vládní strany sociální demokraté, občanští demokraté kolem 30 tisíc lidí, členů těch politických stran a jsme v desetimilionové zemi.

Host (David Seibert):
Já s vámi souhlasím. Ta velikost politických stran u nás je žalostná a zejména mě vždycky rozesměje, když se mluví o velkých politických stranách a ty největší u nás prostě skončí na 20-30 tisících.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč se tedy tomu bráníte vy, že nemáte politické ambice a že vlastně vy byste, nejste členem žádné politické strany?

Host (David Seibert):
Ne, nejsem.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč byste do ní nevstoupil, do nějaké?

Host (David Seibert):
Tak kdybych chtěl dělat politiku, tak do ní vstoupím, ale důvod, proč jsme se dali dohromady s mými přáteli, je ten, že na jednu stranu nám není jedno to, co se tady děje, na druhou stranu i máme různé politické názory, to jako kdybychom my měli vytvořit stranu, tak to si nedokážu představit to programové prohlášení nebo nějaký program. Já nemůžu mluvit za všechny, možná…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy sám za sebe, protože nechcete dělat politiku?

Host (David Seibert):
Ano. Jako já v tomto mám relativně jasno. Já to, co dělám, mě strašně baví a vím, že z toho, co zatím vidím v politice, že by mě to nebavilo.

Moderátor (Václav Moravec):
Že byste si nevybral žádnou stranu?

Host (David Seibert):
Zaprvé bych si nevybral žádnou stranu, zadruhé ten způsob, jak ty strany fungují, ty stávající, mi připadá …

Moderátor (Václav Moravec):
To záleží, jestli právě nefungují, protože do nich nikdo nechce vlézt nebo málokdo.

Host (David Seibert):
Je to možné, no. Já si myslím, že to je věc každého. Já prostě to cítím tak, že já bych chtěl hrát roli aktivního občana, když to přenesu do takové paralely, tak to je prostě jako role akcionáře, který se zajímá o to, jak běží jeho firma, ta firma tady se jmenuje stát a má nějaký management, má nějakou dozorčí radu. Bohužel management se spojil s dozorčí radou a provádí lumpárny, tak si myslím, že potom poslední, co se dá dělat, že akcionář se zajímá a ptá se, klade otázky a snaží se chytit za ruku při činu buď dozorčí radu nebo management, že dělá nepravost. A to je to, o co se snažíme.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká jeden z víc než 10 milionů akcionářů České republiky, David Seibert, host dnešních Impulsů a zakladatel iniciativy Vyměňte politiky. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls a někdy příště na shledanou.

Host (David Seibert):
Díky, na shledanou.

23.11.2010

VIDEO: Miroslav Kalousek, ministr financí

Ministr financí Miroslav Kalousek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o reformách a také o hrozících protestech.
18.11.2010

VIDEO: Jiří Dienstbier, bývalý diplomat

Bývalý ministr zahraničí, diplomat Jiří Dienstbier mluvil o 21 letech demokracie v Česku.
16.11.2010

Boris Šťastný, ODS

Poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o velké koalici, která povede pražský magistrát.
15.11.2010

VIDEO: Václav Hampl, rektor UK

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o reformě školství nebo o zápisném na vysoké školy.
11.11.2010

VIDEO: Pavel Zelený, CERMAT

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Pavel Zelený mluvil o státních maturitách.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.