Zámek Lemberk

Publikováno: 10.08.2010 09:20
Svatou Zdislavu znají po celém světě. Dnes se vám ji spolu s zámkem Lember pokusíme přiblížit.

Dnes jsme se vypravili s Miroslavem Taussigem z Klubu českých turistů do Jablonného v Podještědí. A to na zámek Lemberk.

Jaký je původ jména zámku? Lemberk jako takové nic. Je to zkomolenina. Původně se hrad jmenoval Löwenberg. Podle lvice, kterou měl první majitel v rodovém znaku.

Lemberk je především spojený se svatou Zdislavou, která na něm ve třináctém století žila. Ona pocházela z velmi významné rodiny. Byla zvyklá žít s otcem purkrabím a matkou dvorní dámou na královských palácích. Na Lemberk si ji odvedl manžel, šlechtic Havel Markvartic. Zdislava s ním prý byla velmi nešťastná. Smysl svého života našla nakonec v charitě. Starala se o chudáky a pečovala o nemocné. Proslula nejen svou dobrotou, ale i léčitelskými schopnostmi.

Svatou na zámku připomíná skromná Zdislavina světnička. Od doby co v ní žila se ale mnohé změnilo. Z tmavého a vlhkého hradu je nádherný zámek plný starožitných pokladů.

Z interiéru stojí za zmínku nádherný reprezentativní Bajkový sál. Tedy komnata s kazetovým stropem, na kterých jsou vyobrazené výjevy z Ezopových bajek. Nás na Lemberku zaujala černá kuchyně.

Mnoho k vidění je ale i v okolí. Kousek od zámku je Zdislavina studánka, tedy pramen, odkud měla svatá Zdislava brát kdysi léčivou vodu. Blahodárné účinky na lidský organismus má asi i teď, protože si sem pro vodu jezdí lidé z širokého okolí.

Od zámku se dá zajít i k letohrádku Bredovských uprostřed barokní zahrady.


Zvětšit mapu
15.08.2010

Klíč k Lužickým horám najdete na Klíči

Jižní okraj Lužických hor je plný skoro pravidelných kopců vystupujících z rovinaté krajiny, a jedním z takových typických je hora Klíč na Novoborsku, nahoře je holá, takže uvidíte kterýmkoli směrem.
14.08.2010

Za skleněnou seslí do Kamenického Šenova

Uprostřed překrásné přírody leží nenápadné muzeum, kde se můžete dozvědět o tom, co obnáší výroba skla a uvidíte tu skvosty nejen ze skla.
13.08.2010

Na Vlčí horu si kompas rozhodně neberte

Pojďme se dnes podívat na rozhlednu, pod kterou se dá i s kompasem snadno zabloudit. Střelka na něm se tam totiž chová jako poblázněná? Nevěříte? Nezbývá než si to jít vyzkoušet.
12.08.2010

Strašidelný hrad, ale i chalupa, to všechno je Houska

O hradu Houska se toho navykládalo už hodně. Třeba že tam straší, nebo že je tam brána do pekel. Pokud vám to uniklo, představíme vám toto tajemné místo právě dnes.
11.08.2010

Na hrad Bezděz bez děsu a běsu

Začínáme hádankou – stojí to vysoko nad Máchovým jezerem a má to dvě věže, co je to? Správně, je to hrad Bezděz.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.