Vodní nádrž Nové Mlýny

Publikováno: 30.07.2010 09:20
Vodní dílo Nové Mlýny je soustava přehrad na řece Dyji pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy.

Vodní dílo se tak nazývá podle stejnojmenné osady pod poslední hrází. Tvoří ji tři přehradní nádrže.

Jedna se jmenuje Mušovská, které se říká Nové Mlýny I nebo také horní. Další v pořadí se jmenuje Věstonická, které se říká Nové Mlýny II nebo také střední. Sem se vlévají Svratka a Jihlava. A poslední nádrž se jmenuje Novomlýnská, které se říká Nové Mlýny III nebo také spodní.

Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplavám, ale pozor také měly důležitou komunistickou roli. Mimochodem byly postaveny také proto, aby zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Hlavním důvodem výstavby byly plány socialistického hospodářství na rozsáhlé systémy zavlažovacích kanálů.

A jak je tomu dnes? Horní nádrž slouží pro rekreaci, střední je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků a dolní pro závlahy, výrobu elektřiny, rybolov a rekreaci.

Zdroj obrázku: www.kudyznudy.cz


Zvětšit mapu

31.07.2010

Malé Hustopeče pro velké zážitky

Hustopeče jsou město malé, ale nabízejí množství historických zajímavostí, které by bylo škoda přejít bez zastavení. V Hustopečích jsou zastoupeny stavby gotické, renesanční, barokní, empírové a objekty jiných stavebních slohů. O některých jsme si povídali s Miroslavem Tausigem z Klubu českých turistů.
29.07.2010

Z rozhledny Podvrší máte šanci vidět i vrcholky Alp

Moravský kras je možné si prohlédnout nejen zespodu ale i z výšky. Umožní vám to třeba rozhledna Podvrší. Patří k těm novějším. Na její životopis jsme se vyptali zkušeného turisty Miroslava Tausiga z Klubu českých turistů.
28.07.2010

Znojemský podzemní labyrint zve k návštěvě

Labyrint chodeb ve Znojmě pochází už ze 14. století, tedy jeho první části. Chodby a sluje jsou nad sebou v několika patrech a kdo by tam nešel s průvodcem, snadno by mohl zabloudit. Chodby dohromady dají 25 kilometrů. A také se stavěly tak, aby v nich případný nepřítel zabloudil.
27.07.2010

Židovské památky v Třebíči jsou pod ochranou UNESCO

Víte, v čem je Třebíč na stejné úrovni jako izraelský Jeruzalém? Zdejší židovské památky jsou jediné na světě, které jsou samostatně zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes tedy pomineme zbytek Třebíče a letmo projdeme ty židovské, za doprovodu Miroslava Tausiga z Klubu českých turistů.
26.07.2010

Dopřejte si hlt radioaktivní vody na Křemešníku

V Máme Česko ráááádi vám dnes nabídneme sklenku radioaktivní vody, která neškodí, nebo vysvětlení pojmu Pípalka.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.