Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

Publikováno: 01.07.2010 18:20
Video soubor neexistuje.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o ženách v politice.

Moderátor (Václav Moravec):
Pánským klubem je kabinet premiéra a šéfa občanských demokratů Petra Nečase. Nový premiér přiznává, že jeho vláda bez žen ho trápí a dodává:

Záznam Petra Nečase:
Pokud tady vidím nějaký nedostatek, tak ho vidím v tom, že na můj vkus je to příliš maskulinní složení vlády České republiky. Bylo skutečně ctí, že třeba na některé resorty ty jednotlivé strany měly dámské kandidáty, nicméně potom třeba ty resorty ta strana neobdržela.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká ke složení svého kabinetu premiér, předseda ODS Petr Nečas. Nejen o složení nové vlády bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a první místopředsedkyně Občanské demokratické strany Miroslava Němcová. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Miroslava Němcová):
Hezký dobrý den, děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hosta dnešních Impulsů, tedy Miroslavy Němcové, se můžete ptát i vy naši posluchači a to prostřednictvím svých sms na čísle 774 999 888. Máte-li jakoukoliv otázku na předsedkyni Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou, stačí, když ji pošlete k nám do Rádia Impuls, číslo pro vaše otázky ve formě sms, 774 999 888. Když jsem vám, paní předsedkyně, v neděli položil otázku, zda nemáte obavy, že se Nečasův kabinet promění v pánský klub, odpověděla jste rezolutně, že ne. Nakonec došlo na má slova. Proč jste tak špatně odhadla situaci?

Host (Miroslava Němcová):
No odhadla jsem ji určitě špatně, teď si neuvědomuji, jestli jsem odpověděla tak rezolutně, ale když to říkáte, tak to tak asi bylo. Ale já jsem se domnívala, že v řadách Věcí veřejných jsou dámy, které projevovaly i ambici být ve vládě a že to budu právě ony, které na některé křeslo usednou.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste mi ale také říkala, že v řadách Občanské demokratické strany, když jsme spolu probírali jednotlivé resorty, je dostatek žen kandidátek.

Host (Miroslava Němcová):
Myslím, že jsme se bavili, pokud si vzpomínám, třeba o resortu zdravotnictví, trošku jsem žertovala na to téma, jak dlouho který ministr zdravotnictví na svém křesle vydržel a že i když bude teď jmenován některý, tak je možné, že po čase, ale to platí pro jakékoliv křeslo…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak velké máte obavy, že to veřejnost může těm třem politickým stranám spočítat, podíváme-li se na výsledek voleb? Tak to bylo kroužkování, které vyneslo do Poslanecké sněmovny 14 žen navíc, historicky rekordní zastoupení žen v Poslanecké sněmovně a teď tím vláda říká, podívejte se, my na vaše uvažování jako kabinet lidově řečeno kašleme?

Host (Miroslava Němcová):
Je pravda, že tady to kroužkování rozhodlo o tom, že lidé chtějí více žen vidět v politice. Tak já bych teď zas musela dodat to, že nás mají více ve vedení Poslanecké sněmovny, což se dá říci, že je úspěch, nebylo tomu tak v minulých letech. A počkejme si, jak ta vláda na konci volebního období bude vypadat.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládáte, že bude docházet k výraznějším změnám, že Petr Nečas nebude Mirkem Topolánkem, který, vzpomeneme-li si na Jiřího Čunka a Čunkovu aféru, tak držel Jiřího Čunka zuby nehty a stálo to důvěryhodnost celého kabinetu?

Host (Miroslava Němcová):
Já v tomto vidím zásadní rozdíl mezi Mirkem Topolánkem a Petrem Nečasem. Myslím, že Petr bude ten, Petr Nečas bude ten premiér, který opravdu bude dbát o to, aby vláda byla důvěryhodná. Ono to bude důležité zejména proto, protože jde opravdu do velmi obtížné situace, do velmi těžkých reforem a kdyby pozbyla tu elementární důvěru, tak by s nimi nepohnula.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Petr Nečas říká, že vyjednávání o nové vládě a jejím personálním složení bylo náročné a komplikované a Petr Nečas ještě dodává:

Záznam Petra Nečase:
Tato dohoda byla dosažena po sice dlouhém, ale korektně vedeném jednání. Chci zdůraznit, že je to v tomto složení a v tomto počtu nejmenší koaliční vláda České republiky za posledních dvacet let. Čili je to další krok, kterým tyto tři strany dávají najevo, že nechtějí extendovat počet různých křesel, ba právě naopak.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. Dodejme, že nová vláda bude jmenovaná buď příští nebo přespříští týden a pak bude mít po jmenování přesně 30 dní na to, aby předložila Poslanecké sněmovně své programové prohlášení. Místopředsedkyně ODS, první místopředsedkyně ODS a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová je hostem dnešních Impulsů. Očekáváte a jste dohodnuti s Petrem Nečasem, že vláda využije celých 30 dní nebo by se podle zatím těch odhadů mohla schůze a hlasování o důvěře novému kabinetu konat dřív než v té třicetidenní lhůtě?

Host (Miroslava Němcová):
Nejsme dohodnuti na pevném datu, ale dnes ráno jsme se bavili o tom, že ta schůze na to požádání o důvěru by se mohla konat někdy kolem 10. srpna, což by bylo třeba o těch pět dnů dříve nebo o sedm, osm dnů dříve, než vyprší ten termín. Ale zatím ještě není rozhodnuto.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že to bude ještě komplikované, podíváme-li se na sepisování programového prohlášen, které rozvede koaliční smlouvu, že by mohl být v sepisování programového prohlášení vlády zádrhel nebo to, jak se sepisuje koaliční smlouva, znamená, že zádrhel žádný nebude?

Host (Miroslava Němcová):
Já si myslím, že ta koaliční smlouva byla velmi podrobná, ta jednání byla docela obtížná, složitá, někdo také kritizoval to, že si vyjednávači vzali příliš velké sousto, že měli tu ambici mít takto podrobnou koaliční smlouvu, ale možná zase na té druhé misce vah můžeme dát to, že to zjednoduší potom tvorbu toho vládního prohlášení programového. To znamená jinými slovy, že ta vláda opravdu by mohla předstoupit před Sněmovnu poměrně brzy…

Moderátor (Václav Moravec):
Toho 10. srpna.

Host (Miroslava Němcová):
Dejme tomu, v tomto termínu, protože zlidověle řečeno má svou práci udělánu a teď už vlastně z té koaliční smlouvy vytáhne to základní sdělení a dá je do podoby vládního prohlášení. Bylo by to dobré z mnoha důvodů, státní rozpočet je ten nejdůležitější.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jako vedení Občanské demokratické strany jste dnes probírali personální složení vlády a rozdělení křesel mezi jednotlivé politické strany. Všechna reformní ministerstva v trojkoaliční vládě připadají na TOP 09, zmiňme Ministerstvo financí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo zdravotnictví. To předseda strany Karel Schwarzenberg považuje za těžkou zkoušku pro TOP 09. Tady jsou jeho slova:

Záznam Karla Schwarzenberga:
TOP 09 převezme si nejtěžší břímě této vlády, poněvadž je bezesporu jak reforma zdravotnictví, tak nutné kroky v Ministerstvu pro sociální věci, bude veliká zátěž. Vzali jsme to vědomě na sebe jakožto strana, která vždycky říkala, že pro ni je rozpočtová odpovědnost nejvyšší priorita. Slibuji vám, že tomuto závazku dostaneme.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Pokud by předsedkyně Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, host dnešních Impulsů, měl prozradit jméno poslance, který na poslaneckém klubu ODS jako jediný nehlasoval pro tu trojkoaliční vládu, její složení, prozradila by?

Host (Miroslava Němcová):
Ne, určitě ne. Bylo to jednání poslaneckého klubu. Já myslím, že je dobré, když si poslanci mezi sebou řeknou všechny názory, které mají, vysvětlí si všechny, každý svou pozici, to se tak dělo i v minulosti, ale to jméno říkat nebudu.

Moderátor (Václav Moravec):
Jaká byla nejčastější kritika, která padala na poslaneckém klubu ODS?

Host (Miroslava Němcová):
Já bych řekla, že kritiku, spíš to bylo realistické hodnocení. Spíš jsme si vysvětlovali a opakovaně tam zazníval ten názor od řady mých kolegů, já bych tipla teď, protože jsem si nedělala čárky, ale tipla bych, že tam mluvilo tak 15 lidí možná v té debatě právě k tomuto bodu tedy, ke složení vlády, tak většinou zazníval ten hlas, dramatickou většinou - ano, buďme realisté a stojme rovnýma nohama na zemi, neboť volby jsme nevyhráli a přesto když si vzpomeneme na tu sobotu, kdy byly vyhlášeny volební výsledky, kdy jsme se obávali, že opravdu země půjde úplně jiným směrem a nebudeme mít žádný vliv na tento směr, tak přece z nás spadla obrovská tíha a cítili jsme velkou úlevu. A nemá smysl, takhle tam zněly dominantně ty názory, nemá smysl teď ztrácet tuhletu víru v to, že dokážeme ten velký úkol, který před námi je, že jej dokážeme splnit. Máme šanci, nepočítali jsme s ní a je potřeba s tou šancí řádně naložit.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte jako první místopředsedkyně ODS, že to složení vlády prohloubí spory mezi pražskou organizací a zbylými regiony, protože pražská organizace nemá žádné zastoupení ve vládě, odešla poražena z kongresu Občanské demokratické strany a že i personální složení vlády, řekněme, vydoutnává tento problém pražské organizace ODS?

Host (Miroslava Němcová):
Tak, my si nebudeme vůbec nic zastírat. Opravdu tady je problém pražského regionu, ale nikdo z nás, a teď mluvím za vedení Občanské demokratické strany, nemá ani vteřinu chuť prohlubovat jakýkoli problém. Naší ambicí je naopak, aby ODS byla v celé republice jednou stranou, která jde jedním směrem a táhne spolu za jeden provaz.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale co námitka, že se to tím personálním složením vlády nepodařilo.

Host (Miroslava Němcová):
Dnes na tom poslaneckém klubu byli zástupci pražského regionu a žádný z nich tam tyto výtky neměl.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže to, co říkají novinářům v neformálních rozhovorech, nepadlo na poslaneckém klubu?

Host (Miroslava Němcová):
Na poslaneckém klubu to v žádném případě nezaznělo.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je předsedkyně Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně Občanské demokratické strany Miroslava Němcová. Vládní trojkoalice se také musí dohodnout na rozdělení výborů v Poslanecké sněmovně. To je klíčové pro to, aby Poslanecká sněmovna mohla začít fungovat. Existuje v trojkoalici dohoda, že Jiří Paroubek jako bývalý předseda ČSSD neusedne do čela žádného výboru, protože to je pro vás jako pro trojkoalici nepřijatelné?

Host (Miroslava Němcová):
Nebyla jsem vůbec u žádné takovéhle dohody a nevím o ní, že by taková dohoda existovala. My jsme avizovali a říkal to sám Petr Nečas na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, že chápeme, jaká je role opozice a že samozřejmě bude zastávat kontrolní posty v Poslanecké sněmovně. Zda dojde k jednání, kdy budou vymáhat pro Jiřího Paroubka nějaké křeslo ve vedení výboru, to si budeme muset ještě chvilinku počkat, ta schůze začne příští týden ve středu, tam na ni schválíme zatím to rozvržení jednotlivých poslanců do výboru, na čtvrtek bude pauza, kdy se ty výbory budou domlouvat a volit svého předsedu, případně místopředsedy a teprve v pátek stvrdí tuto volbu Poslanecká sněmovna. Já myslím, že ta nejožehavější jednání ohledně obsazení postu předsedů se přenáší právě na ten příští týden.

Moderátor (Václav Moravec):
A vy budete mít problém hlasovat pro vedení výborů v rámci pléna Poslanecké sněmovny, protože pokud se nemýlím, tak předseda Poslanecké sněmovny není funkcionářem nebo členem výboru, pouze organizačního. . .

Host (Miroslava Němcová):
Organizačního, ano. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Výboru, tak vy budete mít problém, až uvidíte na nějaké sjetině z nějakého výboru Jiřího Paroubka v čele výboru?

Host (Miroslava Němcová):
Máte pravdu v tom, že celé vedení Poslanecké sněmovny se má chovat tak, aby zastupovalo těch 200 poslankyň a poslanců, na druhé straně máme všichni hlas, svůj poslanecký hlas stejný, jako všichni ostatní a tudíž jsme skládali stejný slib a máme stejnou odpovědnost. Pro mě určitě každé hlasování je vedeno také tím, jak toho člověka znám. Jak jsem přesvědčena, že bude tu roli zastávat tak, že si počkám na ty nominace.

Moderátor (Václav Moravec):
Měla byste problém hlasovat pro Jiřího Paroubka v čele nějakého výboru. . .

Host (Miroslava Němcová):
Já jsem Jiřího Paroubka zaznamenala jako člověka, který je velmi obtížně, se obtížně zařadí do toho, aby byl konstruktivní, aby přicházel s nějakými konstruktivními návrhy. Mám-li uvést nějaký příklad, tak jsme v minulém volebním období velmi usilovně vyjednávali s ním a s dalšími představiteli ČSSD o té toleranci vlády po dobu evropského předsednictví, stáli jsme o to, abychom si nastavili pravidla, protože jsme nechtěli handicapovat Českou republiku a Jiří Paroubek k tomu, vůbec na to neslyšel, byl k tomu úplně hluchý, takže z mého pohledu on není ten favorit, pro kterého já bych hlasovala.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváme na práci, která je před novou Poslaneckou sněmovnou, tak Ústavní soud neuvolnil majetek obcí a dalších vlastníků, který blokují nevyřešené církevní restituce, dnes nezrušil část zákona o půdě z roku 1991, jak požadovala skupina senátorů, konstatoval Ústavní soud, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců, rozumějme vlády a obou komor Parlamentu při řešení vztahu státu a církví je protiústavní. Tady jsou slova právního zástupce senátů Jaroslava Hostinského.

Záznam Jaroslava Hostinského:
Já si myslím, že je to velice zajímavé rozhodnutí, které by stálo za pozornost, aby bylo prostudováno zejména nyní se rodící vládou a nově ustavenou Poslaneckou sněmovnou, neboť Ústavní soud vydal zřetelný akcent k tomu, aby byly neprodleně řešeny církevní restituce.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká právní zástupce senátorů Jaroslav Hostinský. Když si připomeneme, tak Topolánkova vláda dala do Poslanecké sněmovny návrh na řešení církevních restitucí, připouštíte, že Poslanecká sněmovna, protože vy jste vystupovala také proti tomu návrhu majetkového vypořádání státu a církví, že Poslanecká sněmovna je zodpovědná, spoluodpovědná za to, že se chová protiústavně, protože není schopna přispět k nalezení dohody?

Host (Miroslava Němcová):
Není nikdo jiný, než Poslanecká sněmovna, kdo nese za tohle to odpovědnost. To je zcela jasné a teď je k tomu třeba doříct, že já jsem nevystupovala proti církevním restitucím a zdůrazňovala jsem, že naopak je třeba nalézt její vhodnou formu, ale vystupovala jsem proti tomu modelu, který byl navržen, protože jsem byla přesvědčena o tom, že ten model spočívající v rentě splácené po 20 let, s těmi úroky tak, jak byly stanoveny, že není výhodný pro Českou republiku a dokonce si myslím, že i pro část církví a náboženských společností tak, jak jsem mluvila s některými z jejich představitelů, tak také se neztotožňovali s tímto modelem. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale většina církví se dohodla, dohodla se vláda, církve v zastoupení Ekumenické rady církví s tím souhlasily, to znamená, je tady zodpovědná Poslanecká sněmovna, když se podíváme na verdikt Ústavního soudu, protože vláda s tím neměla problém, církve s tím neměly problém, Sněmovna s tím měla problém.

Host (Miroslava Němcová):
Ale ta Sněmovna je ten zákonodárný sbor, ten suverén, který v této věci rozhoduje. Já stoprocentně podtrhuji, že to problém je také, ale v První republice, která si také vytkla, že vyřeší tento problém odluku státu a církve, tak za těch 20 let existence První republiky s tímto ožehavým problémem nedokázali ani tehdejší zákonodárci nic. Je pravda, že to není důvodem k tomu, abychom my teď po dvaceti letech spokojeni si řekli, tak když to nedokázali oni, my také ne. Ale. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Jaká je naděje, že to vyřeší Nečasova vláda?

Host (Miroslava Němcová):
Tak, já vzhledem k tomu složení té vlády a vzhledem i k poměrně slušné většině v Poslanecké sněmovně, mám dojem, že by ten model mohl být nalezen. Myslím, že to bude modifikovaný oproti tomu modelu minulému, kdy ta délka splátky s těmi úroky i vzhledem k ekonomické situaci, která je kolem nás, mě se zdá nevýhodná. Ale že tady bude velká snaha s tímhle tím problémem pohnout, to jsem přesvědčená.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká předsedkyně Poslanecké sněmovny, první místopředsedkyně Občanské demokratické strany Miroslava Němcová, která byla hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se někdy příště na shledanou.

Host (Miroslava Němcová):
Já vám děkuji též. Pěkný den.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Další Impulsy odvysíláme po svátcích, tedy ve středu, hostem Impulsů bude ředitel Národního parku Šumava František Krejčí.

12.07.2010

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o problémech zemědělců.
08.07.2010

Ivan Hašek, předseda ČMFS

Šéf ČMFS Ivan Hašek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o mistrovství světa ve fotbale nebo o první fotbalové lize v Česku.
07.07.2010

František Krejčí, ředitel národního parku Šumava

Ředitel národního parku Šumava František Krejčí mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o novinkách na Šumavě.
30.06.2010

Tomio Okamura

Viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura mluvil o letošní dovolenkové sezóně.
29.06.2010

Josef Dobeš, Věci veřejné

Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Josef Dobeš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o sestavování nové vlády.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.