Zámek Šťáhlavy, kde se točili Bídníci

Publikováno: 30.05.2010 09:20
Obec Šťáhlavy, kam zavítal také Mirek Tausig Z Klubu českých turistů, je častěji spojována se zámkem Kozel, který nalezneme téměř za rohem. V samotných Šťáhlavech si však můžete prohlédnout další zámek z 16. stol.

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova. Ten měl 2 syny. A ti si tu stavbu pěkně rozdělili. Na mysli máme tedy opravdu stavbu. Jeden syn - Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol. na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek. Druhý ze synů vystavěl nad zámkem kapli sv. Vojtěcha.

Do zámeckého areálu vede brána asi ze 17. stol. Je pilířová, pozdně renesanční. A mimochodem – velmi pěkná.

Zámek má standardní půdorys těchto staveb a to do tvaru písmene U. Skládá se z renesančního křídla a mladších přístaveb spojujících nejstarší zámeckou část s barokním traktem. Fasáda renesanční části zámku je zdobena sgrafity.

Zámek je v soukromých rukách, takže dovnitř zámku se bohužel nedostanete. Ale kolem zámku je možné se projít a zhlédnout mimochodem i dochovaný bosovaný portál s erby Kokořovců. Ten najdete v ohradní zdi zámku.

Na zámku se také točil seriál pro francouzskou televizi Les Miserables (Bídníci) s Gerardem Depardieu v roce 2000 (režie: Josée Dayan).

Šťáhlavy naleznete asi 15 km jižně od Plzně směrem na Nepomuk.

Že neznáte Kokořovce z Kokořova?

Západočeský rod Kokořovců se odvozoval od Petra z Tatiné, připomínaného r. 1401 na Kokořově u Plzně. Původně drobný vladycký rod se majetkově zmohl v polovině 16. století (za Jiřího Kokořovce z Kokořova, který byl velmi dobrým hospodářem), takže nakonec mu patřila panství Šťáhlavy, Žlutice, Nečtiny aj. R. 1637 byli Kokořovci povýšeni do panského stavu. Vymřeli po meči r. 1878. (zdroj: castles.cz)


Zvětšit mapu
05.06.2010

Vosecká bouda ve výšce 1260 m n. m.

Věřili byste, že i dnes existují místa, kam nevede elektřina? V Krkonoších přímo na hranicích s Polskem je to Vosecká bouda. Ale nenechte se mýlit, lampy tam svítí. Jak je to možné? Zjišťovala to Hanka Kracíková. Tak si na to pojďme posvítit.
29.05.2010

Hrad Nové Hrady má svou legendu

Věděli jste, že i u nás ničilo zemětřesení? V dnešním díle jsme se přiblížili do jižních Čech blízko Českým Budějovicím. A na mušku jsme si vzali rovnou celý hrad.
23.05.2010

Po stopách vývoje zvířat

Hana Kracíková spolu s Miroslavem Tausigem z Klubu českých turistů nás dnes zavedli do Muzea vývoje zvířat v Praze. Muzeum ukazuje trilobity, pravěké ryby i kostru praještěra Carnotaura.
22.05.2010

Kryštof Harant žil na hradě Pecka

Ze školy si kdekdo pamatuje jméno Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Vzpomněli byste si ale, že to byl významný český šlechtic? A že je jeho jméno spojené s hradem Pecka jste věděli? Žil tam na počátku 17. století. Více už Hana Kracíková a Miroslav Tausig z Klubu českých turistů.
16.05.2010

Zámek Jevišovice láká na cestovní piána

Dnešní Máme Česko ráááádi mnohé určitě překvapí. Hana Kracíková zjistila, že dávno před vynálezem elektrických kláves existovala cestovní piána. V Jevišovicích je toho důkaz.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.