Rut Bízková, ministryně živ.prostředí, šéfka Ústřední povodňové komise

Publikováno: 17.05.2010 18:20
Video soubor neexistuje.
Šéfka Ústřední povodňové komise Rut Bízková mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální situaci na severní Moravě.

Moderátor (Václav Moravec):
Rok bez povodní, zdá se, že takový rok už asi v případě České republiky neexistuje. Velká voda opět trápí Moravskoslezský kraj a také sever Zlínského kraje. Extrémní ohrožení platí pro Vsetínsko, Frýdek-Místek, Karvinsko, Novojičínsko a Ostravsko. Ministr dopravy Gustáv Slamečka dodává:

Záznam Gustáva Slamečky:
Ta se nám ta situace vyvíjí bohužel poměrně dynamicky a ne zrovna způsobem, jaký bychom chtěli, prostě stále prší, ta situace se bohužel teda spíš zhoršuje, než zlepšuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls slova ministra dopravy Gustáva Slamečky. Záplavy na severu Moravy si zatím vyžádaly jednu oběť. V Třinci se v rozvodněném potoce utopila 69letá žena. Hladiny moravských řek stoupají, desítky lidí byly evakuovány a další se na evakuaci připravují. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Aktuálním a prvním hostem dnešních Impulsů je ministryně životního prostředí České republiky, ale také předsedkyně ústřední povodňové komise, Rút Bízková. Děkuji, že jste aktuálně přijala naše pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, dobrý večer.

Host (Rút Bízková):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Zatím Ústřední povodňová komise České republiky nezasedá, proč?

Host (Rút Bízková):
Práce ústřední povodňové komise není nezbytná v této chvíli, protože krajské povodňové komise tří krajů, kterých se to týká, Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského, zatím situaci zvládají.

Moderátor (Václav Moravec):
Uvažujete o tom, že pokud se ta situace zhorší a je to vůbec pravděpodobné, že by se ta situace zhoršila a musela zasednout i Ústřední povodňová komise České republiky?

Host (Rút Bízková):
Byli bychom rádi, aby se nezhoršila, ale bohužel očekáváme, že do zítřejšího večera ještě nebude dobře, bude možná hůř. A v případě, že to bude nezbytné, pak samozřejmě ústřední povodňová komise zasedne.

Moderátor (Václav Moravec):
Platí ona informace meteorologů, že do úterního večera má na Moravě spadnout 10-50 milimetrů srážek, na horách pak až 150 milimetrů srážek, platí tedy to, že už ve středu by si Morava mohla oddechnout nebo i ta prognóza na středu je nejistá?

Host (Rút Bízková):
No doufáme v to, že si oddechne, ale jisté to rozhodně není, protože ty modely pracují s nějakou přesností, model Aladin 48 hodin dopředu říká asi, jak to bude, ale každých šest hodin se zase jaksi výsledky zpřesňují. V každém případě platí, že do zítřejšího večera všichni lidé, kteří jsou v povodí Moravy, Odry, Olše, tak musí velmi dávat pozor na předpovědní službu, musí velmi dávat pozor, co se jim děje za okny, jestli prší a jestli mají v dohledu nějakou vodu, protože je to pro ně velmi rizikové.

Moderátor (Václav Moravec):
Před necelým rokem právě tuto oblast trápily ty takzvané bleskové povodně, dá se, paní ministryně, ta situace, kterou zažíváme v těchto minutách a vteřinách, srovnávat s těmi bleskovými povodněmi před rokem?

Host (Rút Bízková):
Nemůžeme říct, že by ty povodně byly vyloženě bleskové, protože ta situace trvá od konce minulého týdne, nicméně je to poměrně náhlé a i když jsou lidé v tom daném místě vycvičeni hodně v tom, že je ty povodně postihují, tak je to zase náhlá věc a je to velmi nepříjemná věc pro ně.

Moderátor (Václav Moravec):
V čem je ta situace srovnatelná a dá se říci, že tento region neměl dostatečnou pomoc v tom uplynulém roce, že by ona velká voda, která teď trápí sever Moravy, tak její řádění nemuselo být tak velké, pokud by se i v tom uplynulém roce ta situace nepodcenila?

Host (Rút Bízková):
No v loňském roce se leccos povedlo, my podporujeme třeba z operačního programu životní prostředí protipovodňová opatření a ta některá byla realizována, ale všechno to nějakou dobu trvá. Takže říci, že z roku na rok se všechno úplně zásadně změní, to není možné. Leccos se zlepšilo, ale chudáci lidé, no.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud bychom měli mluvit o těch věcech, které se podařily a kde bude další poučení z těch povodní, které právě teď sever Moravy prožívá, jak by ta diagnóza zněla?

Host (Rút Bízková):
My si myslíme, že nejdůležitější jsou jednak dobře připravení lidé, oni vždycky prostě, tam pokud jsou v blízkosti vody, tak vždycky trošku budou mít smůlu. A druhá věc je protipovodňová přírodě blízká opatření. To znamená, skutečně nestavět v záplavových územích, skutečně vytvořit dostatečný prostor v přírodě v podstatě, v nezastavěném území, aby se voda měla kde rozlít. Ale pořád platí, že Jeseníky a Beskydy jsou ta bariéra výšková mezi Polskem a Českem a že vždycky to bude oblast, kde se ty mraky prostě srazí nebo na hory narazí a ta voda náhle padne.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se tedy de facto podepsat ta věta, kterou jsem říkal, že rok bez povodní, zdá se, že takový rok už si sever Moravy nezažije?

Host (Rút Bízková):
Přála bych severu Moravy, aby si zažil, ale nejsem si jista, že se to někdy stane.

Moderátor (Václav Moravec):
Kvůli povodním mimořádně zasedala vláda, rozhodla o možnosti nasadit při nynějších záplavách mimo záchranný systém celkem 800 vojáků. Už teď o ně mohou kraje žádat. Do postižené oblasti míří vicepremiér, ministr obrany České republiky Martin Barták, za kterým se za pár okamžiků podíváme a to prostřednictvím telefonického spojení. Pokud nás Martin Barták slyší, tak bychom měli být ve spojení. Nevím, zda jsme ve spojení s Martinem Bartákem, ale jak sami slyšíte, telefon vyzvání, právě ministr obrany, vicepremiér míří do povodněmi postižených oblastí na severu Moravy, asi zdá se, že nebere telefon. Když se podíváme na tu vládní pomoc, kterou jste, paní ministryně, dnes probírali, v čem krom oněch vojáků a nasazení vojáků je pravděpodobné, že ta pomoc bude využita?

Host (Rút Bízková):
No ty vojáci v současné době jsou nejdůležitější, protože tak, jak jsou jednotlivé domy zaplavovány, tak jako fungují jednotlivé štáby k ochraně těch obydlí, tak je potřeba fyzická pomoc, fyzická síla těch lidí a všechny stroje, které oni mají k dispozici. To je první část. Druhá věc je samozřejmě sčítání a pak nějaké vyrovnání povodňových škod a na to je připraveno do jisté míry Ministerstvo financí a samozřejmě vláda bude velmi usilovat o to, aby škody byly co nejrychleji zahlazeny a lidem byla učiněna pomoc, která vůbec je možná.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jsme u těch aktuálních čísel, tak předpokládá vláda, že bude ještě mimořádně zasedat v této situaci nebo to nejbližší jednání vlády bude až v pondělí, kdy se běžně scházíte?

Host (Rút Bízková):
Zatím se počítá s řádným jednáním vlády 24., uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Pokud podle předpovědi, tak by to asi nutné nebylo, pokud se ukáže, že situace je složitější, samozřejmě vláda zasedne.

Moderátor (Václav Moravec):
Podíváme-li se na ta protipovodňová opatření, dá se říci, že ten region, který v současnosti povodně trápí, je opravdu z dlouhodobé povodňové situace Česka ten nejohroženější nebo je tady ohroženost i dalších regionů, ale ty teď mají štěstí, že tam tak neprší?

Host (Rút Bízková):
Když si vzpomeneme na minulá léta, tak nikdy jsme si neuměli představit, že voda bude v Praze. A v 97. když nastaly povodně na Moravě, tak jsme všichni z toho byli zděšeni. A pak přišly i povodně v Praze. Všude tam, kde jsou hory, na které prostě naráží oblaka a padá voda, tak ty jsou ohroženy, čili jsou to horní toky Vltavy zcela určitě, za určitých okolností Krušné hory, ale ta Morava je postižena hodně, severní Morava zejména.

Moderátor (Václav Moravec):
Která jsou tady povodňová rizika, která se stále nepodařilo i po těch mnoha povodních od roku 2000, respektive od konce 90. let, 97-98, rok 2002, která se nepodařila odstranit?

Host (Rút Bízková):
Myslím, že největší riziko je v hlavách lidí a možná i lidí, kteří spravují obce. Protože když je zle, tak každý vidí, že je potřeba býti připraven na to riziko. A ve chvíli, kdy to přejde, tak najednou už nevadí opět stavět domy v záplavových územích a když říkáte třeba starostům, máme peníze na to, abyste udělali protipovodňová opatření, tak oni říkají, máme jiné priority.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak bylo řečeno, kvůli povodním mimořádně zasedala česká vláda, jak jsem zmiňoval, rozhodla o možnosti nasadit při nynějších záplavách mimo záchranný systém celkem 800 vojáků. Už teď o ně kraje mohou žádat, do postižené oblasti míří vicepremiér, ministr obrany Martin Barták, kterého snad už teď slyšíme. Hezký dobrý večer, pane vicepremiére.

Host (Martin Barták):
Já vás slyším hrozně špatně.

Moderátor (Václav Moravec):
Kam právě teď míříte, pokud nás slyšíte? Kam teď míříte?

Host (Martin Barták):
Já vás slyším špatně, ale můžu vám říct, kde jsme, právě jsme minuli oblast Lipníku nad Bečvou a Hranic na Moravě, přeletěli jsme Valašské Meziříčí, viděli jsme oblasti, které jsou už výrazně zatopené, voda dosahuje až k mostům, mnohdy i přes ně, někde jsou zatopené domy, chatové oblasti jsou zatopeny někde až po střechu, ty okolní zátopové oblasti jsou plné, to koryto řeky je mnohonásobně širší, takže ta situace tady je určitě vážná, všude jsou vidět hlídky integrovaného záchranného sboru a teď letíme nahoru do Ostravy, kde bychom měli asi během dvaceti minut či půl hodiny přistávat v prostorách záchranné služby.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká aktuálně z paluby vrtulníku vicepremiér, ministr obrany Martin Barták, kterého jste slyšeli a který prozradil Radiu Impuls, že do dvaceti minut tedy zamíří do Ostravy a slyšeli jste popis té situace kolem Lipníku nad Bečvou, kde právě teď vrtulník s vicepremiérem Martinem Bartákem letí. Ministryně životního prostředí a šéfka ústřední povodňové komise Rút Bízková, host dnešních Impulsů, jeden z hostů, hlavní host dnešních Impulsů, když se vy podíváte na tu aktuální situaci, aktuální povodňovou situaci, kterou máte před sebou, kde ta situace je nejhorší a kde ještě dojde k dalšímu zhoršení?

Host (Rút Bízková):
No tak, nadále je špatná skutečně na severní Moravě, v Beskydech a v Jeseníkách, pokud bychom to vzali podle toho, jak je vyhlášen stav ohrožení, tak on je vyhlášen v celém Moravskoslezském kraji, čili tam jsou aktivovány všechny povodňové komise, pak ve Zlínském kraji je na celém toku Moravy vyhlášen stav ohrožení, to znamená, tam všichni to velice sledují a dělají protipovodňová opatření nebo záchranná opatření a pak to, co říkal pan ministr, Hranice, Lipník, Přerov. To jsou tři oblasti v Olomouckém kraji, kde je situace nejhorší.

Moderátor (Václav Moravec):
Očekáváte, že by se i na základě těchto povodní ještě nějak zpřesňovaly ony protipovodňové plány a že vláda až velká voda opadne, že bude muset zasednout a ještě tato Fischerova úřednická vláda bude muset probrat ony protipovodňové plány v Česku?

Host (Rút Bízková):
Zcela určitě o tom bude vláda jednat, protože něco se už stačilo udělat, některé věci bude potřeba jednak zhodnotit všechny škody, sečíst škody, najít cestu, jak je napravit a pak zhodnotit i dlouhodobější opatření, která učiníme k tomu, aby prostě důsledky těch povodní byly co nejmenší, ale vždycky to bude riziková oblast.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že posloucháte Impulsy, ale zároveň mimořádné vysílání kvůli povodňové situaci na severu Moravy. Už o tom byla řeč, že kvůli povodním mimořádně zasedla vláda, už teď mohou o záchranný systém, respektive o posílení záchranného systému o celkem 800 vojáků žádat jednotlivé kraje. Tady jsou slova vicepremiéra, ministra obrany Martina Bartáka po jednání vlády.

Záznam Martina Bartáka:
Hlavní náplní mimořádné vlády bylo usnesení o možnosti nasazení 800 příslušníků ministerstva obrany, ozbrojených sil Armády České republiky, mimo to samozřejmě naši vojáci, naše technika zasahuje v rámci integrovaného záchranného systému.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova vicepremiéra, ministra obrany Martina Bartáka, jak je zaznamenalo Rádio Impuls. První žádost podle Bartáka vláda obdržela od hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, který vojáky požádal o pět stovek mužů, především pro odstraňování následků povodní a právě moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, další host Impulsů. Přeji hezký dobrý večer do Ostravy.

Host (Jaroslav Palas):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Pane hejtmane, k čemu zapotřebí budou konkrétně ti vojáci a do kterých oblastí je potřebujete nasadit co nejrychleji?

Host (Jaroslav Palas):
No tak, ty povodně zasáhly především východní část Moravskoslezského kraje, a to proto, že za posledních 24 hodin napršelo v některých oblastech 190 milimetrů srážek, takže se řeky vybřežily a způsobují nemalé škody. To znamená my do těch oblastí Bohumínska, Třinecka, Karvinska a kolem Ostravy samozřejmě budeme potřebovat živou sílu, tedy vojáky tak, aby nám pomohli odstranit ty následky po povodních.

Moderátor (Václav Moravec):
Ve kterých regionech je z vašeho pohledu, tedy z pohledu hejtmana Moravskoslezského kraje teď situace nejhorší a jak byste ji popsal?

Host (Jaroslav Palas):
Tak je to především v okresech Frýdek-Místek, Karviná a zčásti také Nový Jičín a Ostrava samozřejmě, Ostrava město a okolí.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se ta situace srovnávat s těmi bleskovými povodněmi v některých momentech, které prožíval váš region, jemuž hejtmanujete před necelým rokem?

Host (Jaroslav Palas):
Tak, tyto povodně nepřišly tak znenadání jak povodně v loňském roce, kdy, které přišly a zasáhly nás okamžitě a udělaly obrovské škody, tyto povodně se daly předikovat, to znamená v postupných krocích činíme opatření, abychom zabránili stále větším a větším škodám, abychom zabránili samozřejmě také újmě na životech občanů, přestože teda bohužel máme už jednu oběť na životech.

Moderátor (Václav Moravec):
Dá se říci tedy, že s největší pravděpodobností, i když zatím to nejhorší není za vámi, protože oddechnout si podle těch posledních předpovědí počasí, budete moci až v úterý v noci, respektive ve středu nad ránem, pokud ty předpovědi zůstanou tak, jak se nyní zdají, tak že ty škody rozhodně nebudou takové, jako byly při těch bleskových povodních?

Host (Jaroslav Palas):
Já jsem přesvědčen, že ty škody budou obdobné, protože ten rozsah povodní je v podstatě ve třech okresech, to za prvé, samozřejmě také počet lidí, které budeme muset a v tuto chvíli také evakuujeme, dopoledne to byly řády stovek lidí a teď už jsou to tisíce lidí, zhruba přes dva tisíce lidí musíme evakuovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik, dva tisíce?

Host (Jaroslav Palas):
Zhruba přes dva tisíce lidí a to číslo nemusí být konečné, protože zase o půl desáté večer zasedne povodňová komise, krajská povodňová komise, kde zase nám přijdou informace ze všech obcí, které jsou postiženy povodněmi.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete ještě říci a připomenout nám, jak vlastně byly velké škody při těch bleskových povodních v loňském roce, když říkáte, že pravděpodobně ty škody budou letos podobné?

Host (Jaroslav Palas):
Tak ty škody v loňském roce byly téměř k miliardě a samozřejmě byly to škody na majetku občanů, na majetku státu, na majetku kraje a na majetku obcí. Dodnes se s tím vypořádáváme.

Moderátor (Václav Moravec):
Ministerstvo financí před několika desítkami minut oznámilo po jednání vlády, že je připraveno pro tu současnou fázi vyčlenit až 50 milionů korun. Uvažuje váš kraj, tedy kraj Moravskoslezský, že by o tyto peníze požádal nebo zatím to zvládnete z vlastních zdrojů?

Host (Jaroslav Palas):
Určitě o nějaké finanční prostředky požádáme, my máme v povodňovém fondu Moravskoslezského kraje kolem 70 milionů korun, takže poté, až budeme vědět, jaké dopady, finanční dopady těch škod a teď se to skutečně nedá ještě říct, spočítat, tak samozřejmě budeme s vládou jednat a já bych chtěl jenom poděkovat za to, že takto reaguje.

Moderátor (Václav Moravec):
Budete tedy ještě potřebovat i nějakou pomoc od jednotlivců, protože předpokládejme, že opět začnou ony sbírky a solidární akce na území celé České republiky, která se teď bude týkat vašeho regionu, severu Moravy jako takového.

Host (Jaroslav Palas):
Tak, nám se už ozvaly některé humanitární organizace, které nabídly pomoc a já jsem přesvědčen, že i ony se zapojí do sbírek a pomohou Moravskoslezskému kraji.

Moderátor (Václav Moravec):
Hostem dnešních Impulsů je také ministryně životního prostředí, předsedkyně ústřední povodňové komise Rút Bízková, která řekla, že zatím ústřední povodňová komise nezasedá, protože kraje situaci zvládají. Myslíte, že pokud ta situace se bude zhoršovat, že bude zapotřebí i z pohledu vaší povodňové, krajské povodňové komise, aby zasedla ústřední povodňová komise Česka?

Host (Jaroslav Palas):
Podívejte se, to ukáže čas. V tuto chvíli to kraje zvládají, pakliže by nastala situace, že by nepřestalo pršet a že by řekněme ještě týden pršelo tak intenzivně, jak prší dosud, tak by samozřejmě asi bylo nutné, aby ústřední povodňová komise zasedla.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Jediné, co vám mohu popřát, dobrou předpověď počasí a držím pěstě.

Host (Jaroslav Palas):
Já vám děkuju, na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Prudké záplavy vyvolané několikadenními vydatnými lijáky si dnes v několika středoevropských zemích vyžádaly nejméně 4 lidské životy. Záplavy často doprovázené vichřicí zasáhly kromě severovýchodního Česka, v silné míře i východní Slovensko, jižní Polsko a Maďarsko, odkud jsou hlášeny evakuace tisíců osob. Ve slabší podobě pak potíže hlásí Rakousko a čeká je také východ Německa. Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je mimořádně ministryně životního prostředí České republiky a předsedkyně ústřední povodňové komise Rút Bízková. Paní ministryně, dá se říci, že tyto povodně a časté opakování povodní je součástí nějakých hlubších změn klimatu nebo je to zkrátka, že v těchto letech i v letech předchozích se to nějak sešlo?

Host (Rút Bízková):
To je otázka, ono skutečně hraje roli i to, že se najednou ochladí ovzduší tím, že někde soptí nějaká sopka například. To má, ty pohyby hmot v určitých výškách nad zemí jsou velice zvláštní, prostě je to složitá zákonitost, ale určitě koloběh vody v krajině se mění s klimatickou změnou. Je to tak, jestli klimatické změně věříme nebo ne, je to tak.

Moderátor (Václav Moravec):
Bude podle vás zapotřebí do budoucna ještě zlepšit a je to vůbec možné v českých podmínkách, protože po těch minulých povodních dostal zásadní částku Český hydrometeorologický ústav, aby ty matematické modely a zpřesňování předpovědí počasí umožňovalo ještě lépe odhadovat, kde ty povodně udeří. Máme maximum možného nebo je na místě, že ještě vy připravíte další projekt?

Host (Rút Bízková):
No maximum možného to rozhodně není, víme, že i v České republice jsou velmi zvláštní území, kde dochází k zvláštním situacím, které nikdo neumí vysvětlit a při jaksi podrobnějším zkoumání lze lépe v těch oblastech předpovědět počasí a třeba velké srážky. Takže potřebujeme ty počítače stále výkonnější, modely stále lepší. Dnes Aladin předpovídá úplně jinak, než to bylo třeba v roce 97 předpovědi počasí, v roce 2002, ale jaksi i ty situace, ke kterým dochází, jsou příležitostí, že se zase namodeluje něco lépe. Čili pořád je co zlepšovat a určitě se o to budeme snažit i v dalším období. Nakonec teď jsme, to, co teď máme, je, jedna z těch zpráv je stoletý průtok vody na Olši například. A to je věc, která zase už se může započítat do toho modelu.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká ministryně životního prostředí a předsedkyně ústřední povodňové komise Rút Bízková, která byla hostem dnešních Impulsů. Držím pěsti a pokud možnou dobrou předpověď počasí.

Host (Rút Bízková):
Děkuju pěkně a doufám, že bude příznivá pro lidi na Moravě.

Moderátor (Václav Moravec):
Děkuji, že jste byla hostem dnešních Impulsů. Hostem úterních Impulsů pak bude místopředseda Poslanecké sněmovny, šéf KSČM Vojtěch Filip.

25.05.2010

Milan Urban, poslanec ČSSD

Stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o volebním programu strany.
24.05.2010

Petr Nečas, lídr, místopředseda ODS

Volební lídr ODS a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o volebním programu strany.
20.05.2010

Ludmila Zemanová, režisérka

Režisérka, ilustrátorka Ludmila Zemanová vzpomínala v rozhovoru pro Rádio Impuls i na svého slavného otce - Karla Zemana. Mimo jiné autora Čarodějova učně nebo Ukradené vzducholodi.
19.05.2010

Miroslav Křížek, Institut rozvoje podnikání při VŠE

Ředitel Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze Miroslav Křížek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o budoucnosti eurozóny.
18.05.2010

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls hlavně o blížících se volbách.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.