Jan Kohout, ministr zahraničí

Publikováno: 15.04.2010 18:20
Video soubor neexistuje.
Ministr zahraničí Jan Kohout mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o summitu Obama-Medveděv nebo o polské tragédii.

Moderátor (Václav Moravec):
Sobota a neděle jako dny státního smutku v Česku. Fischerův kabinet vyzval lidi, aby památku obětí polského prezidentského speciálu u Smolenska, který se zřítil, uctili minutou ticha v sobotní poledne. I víkendu mají i v Česku vlát vlajky na půl žerdi a organizátoři veřejných kulturních nebo sportovních akcí mají zvážit vhodný způsob, jako oběti uctít. Prezident Václav Klaus k havárii polského speciálu s prezidentem Lechem Kaczynskim na palubě v sobotu prohlásil.

Záznam Václava Klause:
Tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczynského, manželky a 130 dalších lidí je naprosto hrůznou událostí, která mnou otřásla, šokovala, rozesmutněla, osobně zasáhla. Prezident Kaczynski byl velká osobnost, velký syn polského lidu, mimořádný prezident, vzácná osoba.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo v sobotu Rádio Impuls slova českého prezidenta Václava Klause. Nejen o tom, kdo z českých politiků poletí do Polska na sobotní rozloučení se všemi oběťmi i na nedělní pohřeb prezidenta Kaczynského bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je vicepremiér, ministr zahraničí Jan Kohout. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, přeji hezký dobrý večer.

Host (Jan Kohout):
Hezký podvečer vám i posluchačům.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili právě na základě otázek i od posluchačů, přicházely v průběhu dne ve formě sms zpráv na číslo 774 999 888. Pokud máte jakoukoliv otázku, stačí, když ji pošlete k nám sem do Rádia Impuls. Ještě jednou připomínám dostatečně známé číslo pro vaše otázky, 774 999 888. Počítám s tím, že vy pojedete na tu nedělní smuteční, na ten nedělní smuteční obřad s prezidentem Kaczynským a jeho ženou, tedy na to smuteční rozloučení?

Host (Jan Kohout):
Jsou vlastně, jak už je známo z médií, budou dva smuteční obřady. Ta první bude smuteční tryzna v sobotu, která bude za všechny oběti toho leteckého neštěstí a pak samotný pohřeb prezidentského páru v Krakově. Jasnější v tuto chvíli je situace kolem toho krakovského pohřbu, to znamená, to bude malá, velice malá, na přání polské strany velice malá delegace, kterou povede pan prezident a bude v té delegaci s chodí a bude s nimi i pan premiér. Účast ministra zahraničních věcí v tuhle chvíli se teprve zvažuje, já předpokládám, že během dneška bude jasno. Na tu tryznu smuteční za všechny oběti v sobotu, která bude, které se podle všech odhadů bude účastnit až milion Poláků a budou přizváni i zahraniční delegace, předpokládám účast z Parlamentu České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka a někoho z místopředsedů, podle informací Rádia Impuls by to měl být místopředseda Senátu za ODS Pan Liška.

Host (Jan Kohout):
Je to přesně tak, jak říkáte, tímto směrem jdou úvahy, ale vzhledem k tomu, že celý týden přicházely upřesňující informace, tak očekáváme, že během dneška ještě některé detailní informace dojdou, ale nečekám veliké změny oproti tomu, o čem jsme teď mluvili a můžu potvrdit to, co říkáte.

Moderátor (Václav Moravec):
Premiér Jan Fischer k tragické sobotní nehodě i smrti polského páru a dalších osobností poznamenal.

Záznam Jana Fischera:
Poláci a celý svět utrpěli velikou ztrátu, zahynulo tam řada lidí velmi významných z církevního života, špiček, elita, významné vojenské osobnosti, osobnosti kulturního života, politického života. Snad jen Bůh ví, proč připravuje Polákům v souvislosti s Katyní takové osudové rány.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval koncem minulého týdne český premiér Jan Fischer. Pokud by měl český vicepremiér, ministr zahraničí Jan Kohout, který je hostem dnešních Impulsů, říci z té dlouhodobější časové perspektivy, nakolik může mít vliv a jaký může být tedy vliv oné tragické události i na polsko-ruské vztahy? Jestli naopak se prohloubí ona spolupráce obou zemí, protože to, že ruská televize vysílala snímek Katyň, považují za průlom nebo jestli to, jak se budou objasňovat ony následky tragické nehody, tak by naopak mohlo dojít ke zhoršení vztahů?

Host (Jan Kohout):
Není samozřejmě na českém ministrovi zahraniční věcí, aby nějakým způsobem detailněji komentoval vztahy mezi jinými dvěma zeměmi, ale může vyjádřit určitě svoje přání nebo co by si přál, aby se stalo. A já si myslím a všichni viděli ty fotky, kde premiér Putin objímá plačícího premiéra Tuska ve Smolensku u toho místa neštěstí a myslím si, že může nastat skutečně určitý zvrat, něco, co se nazývá usmíření, historické usmíření nad těmi oběťmi, ať už je to před těmi 70 lety a nebo oběťmi tohoto leteckého neštěstí v této prokleté oblasti. Ty signály, které přicházejí z Ruska v tuto chvíli ve vztahu k obětem, ale vůbec k polskému národu, jsou velmi povzbudivé a já bych si osobně nepřál nic jiného než to, aby skutečně ten velice komplikovaný vztah, který, historicky dlouhodobě komplikovaný vztah mezi Polskem a Ruskem, doznal v podstatě takové proměny, jako doznal ten německo-francouzský konflikt, který také trval století a to myslím, že by bylo přání nejen teda českého ministra zahraničních věcí, ale všech lidí v Evropě.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem u mikrofonu Rádia Impuls je dnes vicepremiér, ministr zahraničí Jan Kohout. Koncem dubna čeká Jana Kohouta návštěva Vatikánu. Dodejme, že Česko dodnes neratifikovalo smlouvu se Svatým stolcem a premiér Jan Fischer loni v listopadu řekl, že vláda takové ambice už ani nemá.

Záznam Jana Fischera:
Já jsem jasně deklaroval, že je mimo možnosti mandátu této vlády jak časově, ale především obsahově, aby jaksi dokončila ten proces ratifikace, to můj protějšek vzal s pochopením na vědomí.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval loni v listopadu premiér Jan Fischer. Pane vicepremiére, může při té vaší cestě do Vatikánu na konci dubna dojít byť k mírnému posunu ve věci té česko-vatikánské smlouvy nebo se tomuto tématu bude možné při vaší návštěvě vyhnout?

Host (Jan Kohout):
Já bych především chtěl říci, že tou návštěvou papeže Benedikta XVI., i teď tou intronizací pana biskupa Duky na ten arcibiskupský stolec, se vytvořila mezi církví a státem, řekl bych, nová atmosféra nebo nová příležitost začít trošku jinak a začít znova. Já jsem se v těch uplynulých týdnech setkal jak s odcházejícím arcibiskupem Vlkem, tak jsem měl možnost tento týden obědvat i s novým arcibiskupem Dukou a samozřejmě jsme probírali celé to spektrum vztahů mezi církví a státem a…

Moderátor (Václav Moravec):
Jen dodám, že oba dva mi říkali, že to považují vlastně za průlomové, že by arcibiskup, ať jakýkoliv, v polistopadové historii se scházel takto s ministrem zahraničí.

Host (Jan Kohout):
Já to považuji za svoji jaksi povinnost a dokonce nejenom povinnost, ale dělá mi to svým způsobem i dobře, protože si myslím, že něco takového, taková nová komunikace, komunikace, která bude vytvářet důvěru, je na místě. A samozřejmě jsme se nemohli vyhnout ani tomu tématu, které je v určité kompetenci ministra zahraničních věcí a to je ta smlouva s Vatikánem. Já souhlasím s panem Fischerem v tom, že během mandátu této vlády bylo nemožné jaksi prosadit v Parlamentu ratifikaci, ale můžou být dva přístupy k věci. Jeden, že věci necháme být, necháme je ležet a druhý je, že se pokusíme něco s tím dělat a já skutečně v kontextu té nové atmosféry, která tady vzniká, která, myslím, z obou stran je naplněna dobrou vůlí, se budu snažit dát určité nové, jsem na Rádiu Impuls, tak řeknu impulsy nebo impuls tomu jednání o té smlouvě.

Moderátor (Václav Moravec):
Co by jí mohlo být?

Host (Jan Kohout):
Moje představa je asi následující a myslím, že to nebude žádné velké tajemství, ale myslím si, že je možné v tuto chvíli se domluvit na tom, že přece jenom ten text té smlouvy je starý skoro osm let a mezitím život běžel a přinesl nové skutečnosti, nová fakta, nové situace a říkám, i novou atmosféru, že by bylo vhodné, to je ten můj návrh, kdyby jednak na straně Vatikánu, ale i v České republice mohla vzniknout jakási expertní technická skupina, která udělá určitou revizi za svou stranu toho textu, dojde k nějakým závěrům a o těchto závěrech bychom se pak dále bavili. Já nepředpokládám vzhledem k té smlouvě a jejím obsahu, jak ho znám, že by bylo potřeba tu smlouvu nějakým způsobem znovu otvírat. Takzvaně podle mezinárodního práva stahovat podpis a vracet se na začátek a vyjednávat smlouvu novou. To si myslím, že v žádném případě není třeba.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu to správně, že ta expertní skupina, kterou v případě, že na to Vatikán přistoupí, tak ona expertní skupina na obou stranách by mohla vytvořit možná nějaký dodatek aktualizační k té smlouvě, pokud by se ukázalo, že některé pasáže jsou přeživší nebo přežité spíš.

Host (Jan Kohout):
Podle mezinárodního práva, a co to je smlouva podle mezinárodního práva opravdu máte možnost jít cestou jednak případného dodatku k té smlouvě, případně i nějakého interpretačního prohlášení a nebo nějakým jiným. Já nechci předjímat výsledek jednání této expertní skupiny, nepředpokládám žádné fatálně nové skutečnosti, které by měly jaksi šly proti tomu, co ve smlouvě je, naopak jaksi myslím si, že bude znovu potvrzeno, že to co tam je v textu, je dobré, je užitečné, je v podstatě i realizováno v praxi, čili že tam není žádné novum, já tím chci vytvořit určitý nový moment právě … a pohybu, který skutečně by mohl vést k tomu, že pak ta ratifikace v České republice proběhne.

Moderátor (Václav Moravec):
Vztahy mezi českým státem a církvemi mají mnoho nevyřešených problémů. Česko-vatikánská smlouva je jedním z nich a nový pražský arcibiskup Dominik Duka k těm dalším problémům, jako je například narovnání vztahu státu a církví ještě dodává.

Záznam Dominika Duky:
Ta otázka se do jisté míry dotýká nevyřešených bodů, které musí řešit především vláda České republiky, český stát, protože ta nevyřešená situace, která se táhne řadu let, blokuje rozvoj obcí, měst, krajů a do jisté míry také vyvolává i třeba určitý neklid uvnitř samotné společnosti, někdy zase i uvnitř samotné církve. Chceme takovou dohodu, která by byla k prospěchu celé společnosti a tím pádem tedy i k prospěchu církví a náboženských společností. Nechceme žádný nadstandard, chceme jenom, aby se ta otázka opravdu vyřešila.

Moderátor (Václav Moravec):
Naráží na nevypořádané vztahy, především majetkové vztahy mezi českým státem a katolickou církví nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Nakolik je tedy ta nová atmosféra poznamenána, pane vicepremiére, i tím, že obě dvě strany, ať už stát nebo i katolická církev, mají zájem oddělit od sebe majetkové vypořádání vztahu státu a církví a česko-vatikánské smlouvy, protože v těch uplynulých letech to bylo spojováno. Pokud nebude jedno, nemůže být ani druhé.

Host (Jan Kohout):
Já předpokládám, že pokud se nám skutečně povede určitý posun v té ratifikaci smlouvy s Vatikánem, Svatým stolcem, že to vytvoří zase další stupeň důvěry, který povede k tomu, že i ty další komplikovanější problémy nebo případy, které jsou a který jste zmínil, je především ta majetková, povede k hledání nějakého pozitivního řešení. Řešení, které bude akceptovatelné a pozitivně vnímáno z obou stran, já musím při této příležitosti ale ocenit i postoj Vatikánu, který jasně řekl, že v období krize tyto majetkové kompenzace nebo restituce nejsou na pořadu dne, čili my skutečně jdeme tou cestou těch kroků tam, kde vidíme naději na velký úspěch a zároveň vytváříme prostor pro to, abychom tam dosáhli úspěchu i v těch komplikovanějších záležitostech.

Moderátor (Václav Moravec):
A především vysíláme s hostem, kterým je dnes vicepremiér, ministr zahraničí České republiky Jan Kohout. Vy jste měl podle těch původních předpokladů, které jste zmiňoval, ať už v únoru nebo pak potvrzoval i začátkem března předložit vládě balík necelé desítky velvyslanců, protože Česká republika nemá obsazené například dva posty velvyslanců, velvyslanec v Ruské federaci nebo velvyslanec na Ukrajině. Proč to stále oddalujete, předložení balíku velvyslanců vládě České republiky, pane vicepremiére?

Host (Jan Kohout):
Já jsem se to, pane redaktore, já to neoddaluji. Já jsem se rozhodl to této vládě již nepředložit. Vedly mě k tomu určité úniky některých informací do médií a způsob jejich zpracování.

Moderátor (Václav Moravec):
Například tedy narážíte na odvolání velvyslankyně České republiky v Bruselu Mileny Vicenové.

Host (Jan Kohout):
Především. Jsou informace, všechno jsou to informace, které jsou ve stupni vyhrazeném, nebo důvěrném, nicméně tento stát a státní administrativy trpí hodně tím, že všechny informace velice rychle, dokonce velmi často ještě nejsou na papíře, se dostávají jako spekulace do médií a to trošičku někdy komplikuje práci. Já si na to nestěžuji, já to beru jako fakt prostě. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Vy tedy už nepředložíte jako ministr zahraničí a vicepremiér vládě balík nových velvyslanců, těch necelých deseti, kteří by byli na těch významných postech, jako je Moskva nebo Kyjev.

Host (Jan Kohout):
Ne. pokud jde o Moskvu, o té už bylo rozhodnuto za předchozí vlády, tady myslím, že není třeba jaksi znova vládě cosi předkládat k rozhodnutí, spíš jenom ke znovupotvrzení, to předpokládám, že nastane, ale to není nové rozhodování. Prostě čas předvolební je časem předvolebním a některé standardní postupy, které jsou třeba i to střídání velvyslanců, to je proces, který trvá vždycky několik let a připravují se výhledy. Není v kompetenci ani možnostech ministra prostě lusknout prsty a říci, od zítřka bude velvyslanec ten a ten. Takhle to nefunguje, to je dlouhodobá příprava, zvažování toho, koho, kdo je nejvhodnější a zda samozřejmě je disponibilní. A vzhledem k tomu, že jsem neměl nejmenší záruku, že podobným způsobem neskončí vlastně seznam těch ostatních navrhovaných velvyslanců, že se nestane předmětem vlastně takového toho mediálního zkoumání, že ta standardní situace za standardních podmínek by proběhla úplně jinak, kdežto v tomhle čase předvolebním skutečně se to trošky vymyká tomu normálu, tak jsem rozhodl, že připravím jasný plán střídání, který, na kterém pracujeme, nepracuji na něm já sám pouze, ale pracuje na tom i moje vedení ministerstva a my máme něco, čemu říkáme personální rada, což je můj poradní orgán, který tato střídání a tyto plány připravuje a ten odevzdáme novému ministrovi s tím, budeme, já osobně ho budu žádat o to, aby to bylo realizováno a vysvětlím mu každou nominaci zvlášť, jaké důvody mě k tomu vedly.

Moderátor (Václav Moravec):
Které posty velvyslanců tedy kvůli tomu předvolebnímu a krátce povolebnímu času budou prázdné, když říkáte, že například Moskva, tedy velvyslanec, český velvyslanec v Ruské federaci bude obsazen, předpokládám, že současným velvyslancem ve Washingtonu Petrem Kolářem, kterého potvrdila ta vláda předchozí, tedy vláda Mirka Topolánka.

Host (Jan Kohout):
Já nechci vypadat jako nějaký tajnosnubný ministr, ale zároveň je určitá praxe, že dokud ten člověk nedostane agreman, čili souhlas z té strany přijímající a vzhledem k tomu, že to ještě neprošlo jakoby to znovupotvrzení vládou, tak vám na to jméno nebudu říkat ani ano, ale ani ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale budete to jméno, tedy podle našich informací Petra Koláře, ho budete potvrzovat, půjde ještě jednou do vlády, by´t jste řekl, že vláda předchozí už schválila . . .

Host (Jan Kohout):
Jenom k potvrzení, znovupotvrzení půjde nějaké jméno, já nebudu říkat zase ani ano, ani ne, půjde k vládě k znovupotvrzení. Jinak na všech ostatních úřadech fungují samozřejmě velvyslanci, to je vždycky ten proces, protože jeden je odvoláván a druhý je současně většinou jmenován. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale Ukrajina je volná.

Host (Jan Kohout):
Ale není to ten případ právě narážíte na ten jeden, který je ten ukrajinský, kde pan velvyslanec Bašta ze zdravotních důvodů požádal o ukončení jeho mise na Ukrajině. To je situace, kdy nám určitou dobu asi velvyslanec bude chybět, nicméně několik aspirantů, respektive kandidátů a dobrých kandidátů na to místo máme, ale z těch důvodů, o kterých jsem mluvil dříve, prostě této vládě to předkládat už nebudu.

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázky, které přicházely také v průběhu dne od posluchačů Impulsů, jedna z nich se týká toho, zda ještě za Fischerovy vlády může dojít k nějakému pokroku při vyjednávání o odstranění víz pro české občany, kteří cestují do Kanady.

Host (Jan Kohout):
K žádnému velkému průlomu dojít nemůže a myslím si, že nedojde. My máme určité malé drobné, řekl bych, úspěchy, které vedou tím správným směrem. To znamená, jak říkám drobné, jsem přesvědčen o tom, že jsou to pozitivní záležitosti, ale ne takové, které by nám jaksi, nás naplňovaly uspokojením, protože ten cíl je skutečně odstranění vízové povinnosti. Ale domluvili jsme a byli jsme schopni díky i tlaku komise, ostatních členských států, ale i tomu, že Kanada reflektuje nějakým způsobem vlastní problémy s azylovým systémem, což je dokladem to, že ministr zodpovědný za tuto problematiku předložil Parlamentu kanadskému návrh vlastně revize azylového systému na začátku tohoto měsíce, který skutečně reflektuje ty skutečné a hluboké důvody, proč k tomu problému vůbec došlo a proč vlastně Česká republika se dostala na ten seznam těch zemí, kterým byla zavedena vízová povinnost. To je věc důležitá. Zároveň jsme byli schopni se domluvit na znovuotevření teda vízového konzulárního úseku tady v Praze a druhá věc, která nám byla, byla důležitá, byla takzvaná road map, jakási cestovní mapa, opatření, které by vedly k odstranění té vízové povinnosti ještě dříve, než vlastně bude, vstoupí v platnost ten nový azylový, nové azylové zákonodárství, což je 18-24 měsíců, trošku pro nás špatně představitelná doba, příliš dlouhá, ale na tom posledním jednání kanadská strana indikovala, že by byla ochotna přistoupit na něco, co nazývá jakousi cestou opatření a to je z mého pohledu jinak nazvané to, co chceme. Čili my se budeme snažit, aby v nejbližší době to bylo nějakým způsobem kodifikováno, odsouhlaseno a to znamená opatření na jejich straně, ale samozřejmě i opatření některá, která se týkají integrace nebo sociální inkluze některých skupin obyvatel, především Romů, i na české straně.

Moderátor (Václav Moravec):
Další věc se týká toho, zda současná vláda, jejímž jste vicepremiérem, ještě se pokusí v Poslanecké sněmovně prosadit, byť sociální demokraté jsou proti, navýšení té afghánské mise nebo to také necháte až na vládu příští?

Host (Jan Kohout):
Ten materiál, na kterém jsme se ve vládě shodli a který jsme předkládali nebo já jsem ho předkládal spolu s ministrem Bartákem, je v Parlamentu a je na Parlamentu, jakým způsobem s ním naloží.

Moderátor (Václav Moravec):
Měnit ho nebudete, když víte, že je zatím neprůchozí?

Host (Jan Kohout):
My máme dobrou vůli i ho změnit, změnit ho způsobem, který by více vyhovoval požadavkům Aliance a i tomu, co chce sama afghánská vláda, to znamená, nebyly by tam ty tak tolik často zmiňované radiolokátory Artur a byly by nahrazeny skutečně těmi instruktory výcviku pro armádu, policii, lékaře, případně posádky vrtulníků. Nicméně my jsme připraveni takový krok udělat pouze za předpokladu, že to ve Sněmovně projde, abychom sami sebe neblamovali nějakým způsobem.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte takovou podporu, když jste mužem nominovaným ČSSD, máte zajištěnou podporu sociálních demokratů pro takový návrh?

Host (Jan Kohout):
Někdy se dělá taková určitá zkratka, že to, co já předkládám jako ministr zahraničních věcí, musí být jaksi automaticky míněním ČSSD. Já se někdy chovám velice autonomně v této funkci a to znamená, já se snažím zohlednit širší zájem celého státu a samozřejmě i toho mezinárodního prostředí a těch kontaktů, které mám. Takže ten názor strany, jejímž jsem byl dlouhá léta členem a do které se zase vrátím po svém ministerském angažmá, je v této věci poněkud odlišný, než který zastávám já v tuto chvíli jako ministr této vlády. Byť pro to můžu mít určitá pochopení, na druhou stranu musím jasně říci, že to jde směrem, naše návrhy vládní, směrem, které je pozitivní pro samotný Afghánistán, pro řešení konfliktů v Afghánistánu a fakticky i pro to, aby naše jednotky mohly být v nějakém horizontu, nechci říkat v jakém, ale postupně se vracet a my předávali Afghánistán do správy samotných Afghánců. To je smyslem veškerého našeho úsilí. Bohužel opět s odkazem na čas předvolební se některé věci stávají dramatičtější, než za normálních okolností by byly. Já věřím, že po volbách bude možnost se k tomu vrátit.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká vicepremiér, ministr zahraničí České republiky Jan Kohout, který byl hostem dnešních Impulsů. Těším se někdy příště na shledanou.

Host (Jan Kohout):
Děkuji moc za pozvání a já také.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Hostem pondělních Impulsů pak bude šéf fotbalového klubu Bohemians Praha, Karel Kapr.

20.04.2010

Martin Barták, vicepremiér

Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o českých vojenských misích v zahraničí.
19.04.2010

Karel Kapr, šéf Bohemians Praha

Předseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o údajném úplatku v souvislosti se zápasem Bohemians a Sigmou Olomouc.
14.04.2010

Stanislav Drápal, místopředseda ČSÚ

Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o sčítání lidu.
13.04.2010

Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o aktuální situaci v ODS, kterou vede teď Petr Nečas.
12.04.2010

Petr Moos, dopravní expert

Profesor Petr Moos a děkan dopravní fakulty ČVUT mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stavu silniční sítě v České republice.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.