Hamousův statek

Publikováno: 13.12.2009 09:20
Co by to bylo za Advent bez tradic a návratů do minulosti. Pro letošek jsme vybrali Hamousův statek na Křivolátsku.

Je to převážně roubenka a jeho nejstarší části jsou staré skoro 500 let. O tom, co je tam k vidění, jsme se poradili s Miroslavem Tausigem z Klubu českých turistů.

Cestovní miniodkazovník
(aneb co vše se vám může hodit):

GPS souřadnice Hamousova statku
Loc: 50°2'29.305"N, 13°55'14.264"E

Hamousův statek rozhodně za doporučení teď v předvánočním shonu stojí. Tady se totiž čas zastavil. Usedlost sloužila především k hospodářským účelům, jen na krátký čas tu provozovali zájezdní hostinec.

Statek se jmenuje Hamousův po někdejším rychtáři Dominiku Hamousovi ze začátku 19. století. Když se stal rychtářem, tedy něco jako starostou. Nechtělo se mu do obecní rychty a zůstal ve svém. To je jako když nyní premiér Fischer zůstává v paneláku a nestěhuje se do Kramářovy vily.

Návštěvníci zde uvidí světnice pro hospodáře a jeho rodinu, výměnek pro rodiče pána domu i jeho manželky, a také komory. Vysvětlí vám tu, kde se skladovalo pivo, brambory nebo kde sušily bylinky. Významným exponátem je zdejší chlebová pec, což je replika, ale plně funkční. Možná jste slyšeli něco o „černé kuchyni“ - s pecí souvisí, odtud se v ní topilo, stejně jako v kamnech pro obytné místnosti. Vařívalo se tu uprostřed kuchyně v kotlích a na roštech na otevřeném ohni, a také udilo maso.

K snědku  by se tu něco našlo i dnes. Kdo dorazí během adventních víkendů v sobotu, uvidí, jak se pekl chleba v peci a v neděli zase svoje umění předvádí na dvoře tesař. Hamousův statek ve Zbečně najdete přímo proti kostelu. Otevírá svou bránu od devíti do čtyř.

27.12.2009

Turné čtyř můstků

Turné čtyř můstků nemusí být jen ryze sportovní akcí, dnes na cestu ke čtyřem skokanským můstkům pozvala Hanka Kracíková.
26.12.2009

Bilance pořadu Máme Česko ráááádi 2009

Dnešní sváteční vydání Máme Česko ráááádi obohatil Petr Kaválek, kolega Hanky Kracíkové z webu cestovani.impuls.cz. Tam naleznete mimo jiné zajímavé tipy na výlety, užitečné informace třeba o otvíracích dobách památek nebo kontakty.
20.12.2009

Pohádkový a honosný Horšovský Týn

Buď v létě anebo teď o svátcích je šance na prohlídku výstavného zámku Horšovský Týn. Do pohádky se tam můžete na skok dostat nejen přes televizní obrazovku.
19.12.2009

Oslaďte si život v Muzeu čokolády

V dnešním vydání cestovatelského magazínu jsme se vypravili do míst, kde si můžete osladit život. Tím místem je pražské Muzeum čokolády.
12.12.2009

Zimní atmosféra na hradě Rabí

Adventní víkendy jsou jedny z mála dnů, kdy mimo sezónu otvírají naše zámky a hrady. Jedním z nich je hrad Rabí.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.