Milan Urban, poslanec ČSSD

Publikováno: 01.10.2009 18:20
Stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi a privatizaci ČSA.

Moderátor (Václav Moravec):
Ministr vnitra Martin Pecina musí odejít. Požadavek na jeho odvolání připravují občanští demokraté. Důvod? Pecina podle nich řídí resort vnitra neodborně a úřad politizuje. Tady jsou slova šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka, které zaznamenalo před několika desítkami minut Rádio Impuls.

Záznam Mirka Topolánka:
Ten resort je řízen politicky z Lidového domu a Martin Pecina se tím ani netají. I ve vládě vystupuje způsobem, že zastupuje striktně Sociální demokracii, což ani jeden ministr takzvaně nominovaný ODS nedělá.

Moderátor (Václav Moravec):
Prohlásil před několika desítkami minut v reakci na volání po rezignaci Pecinova náměstka Zdeňka Zajíčka, nominovaného ODS, šéf strany Mirek Topolánek. Zdeněk Zajíček se vzdal funkce náměstka ministra vnitra kvůli omezení svých pravomocí. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je místopředseda sociálních demokratů Milan Urban. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Milan Urban):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám, tedy vašim dotazům. V průběhu dne jste je psali a ještě můžete psát a posílat formou sms zpráv na číslo 774 999 888. Ptejte se dál místopředsedy sociálních demokratů Milana Urbana, který je hostem dnešních Impulsů. Stačí, když mu otázku pošlete na naše telefonní číslo, otázka by měla mít formu sms zprávy. Ještě jednou číslo, 774 999 888. Strany, pane místopředsedo, které na jaře sestavily vládu, tedy ČSSD, ODS a Strana zelných, budou v nejbližší době probírat prodloužení mandátu vlády Jana Fischera o další zhruba rok. Přijdou sociální demokraté s nějakými personálními požadavky?

Host (Milan Urban):
My přijdeme určitě s požadavky, co by ta vláda měla dělat, možná s požadavky, co by dělat neměla a v každém případě je to úplně jiná pozice než když ta vláda vznikla na to letní období a měla dovést zemi klidným způsobem do předčasných voleb.

Moderátor (Václav Moravec):
Otázka trvá, přijdete s personálními požadavky?

Host (Milan Urban):
Já o ničem takovém nevím, nic takového neprojednáváme. My ale určitě budeme mít záměr prosadit kroky, které by měla dělat tato vláda prioritně, kroky, které povedou k eliminaci škod, které vznikají hospodářskou krizí, mám na mysli ztrátu pracovních míst. Ta vláda musí se snažit hledat strategii, jak dopady hospodářské krize zmírnit, jak bojovat za každé pracovní místo. Samozřejmě rozpočet je také prioritní záležitost, protože v době krize mít ještě rozpočtové provizorium by byl velký problém, ale to není všechno. Já budu chtít, aby se aktualizovala energetická koncepce, budeme chtít urychlit a přesměrovat čerpání evropských peněz, tedy učinit nějaký audit. Jestli z toho vzniknou nějaké nároky na personální změny, to je možné, ale určitě to neplánujeme obráceně.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete je vyloučit, personální změny a personální požadavky ze strany ČSSD?

Host (Milan Urban):
Vyloučit to určitě nemohu, nebudu to dělat, protože každý může dělat chyby a může dělat chyby i ministr v takzvané úřednické vládě.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud by měl místopředseda ČSSD Milan Urban, host dnešních Impulsů, dát černého Petra nejméně kompetentnímu ministrovi či ministryni, komu by černého Petra dal?

Host (Milan Urban):
Já černé Petry nerozdávám, to není můj styl. Tahle vláda není vláda Sociální demokracie, ona sice vznikla z vůle velkých stran plus některých malých, ale já myslím, že to období, které tady bylo, to krátké, dovést zemi v klidu k předčasným volbám, že bylo období, kdy se ta vláda celkem osvědčila, ale…

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo je podle vás nejméně kompetentní ministr, ať z té otázky neustoupíte?

Host (Milan Urban):
Já žádné jméno neřeknu, ve chvíli, kdy tady jsou hysterické reakce Občanské demokratické strany na odpolitizování Ministerstva vnitra, protože pan náměstek Zajíček nepochybně je politickou figurou, nevím, proč ta reakce je natolik hysterická, když Martin Pecina se snaží právě o opak, to znamená odpolitizovat, tak já kdybych tady říkal nějaká jména ministrů, kteří by možná mohli být jmenováni Občanskou demokratickou stranou, to bych přiléval olej do ohně a to nechci.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale já vás stejně z toho nepustím a možná nějaká kapka oleje ukápne. Občanští demokraté se chystají právě přijít s požadavkem na odvolání šéfa resortu vnitra Martina Peciny, který prý dělá nekompetentní personální změny a ministerstvo politizuje, tady jsou slova předsedy ODS Mirka Topolánka:

Záznam Mirka Topolánka:
Ten resort je řízen politicky z Lidového domu a Martin Pecina se tím ani netají. I ve vládě vystupuje způsobem, že zastupuje striktně Sociální demokracii, což ani jeden ministr takzvaně nominovaný ODS nedělá a vy to můžete velice dobře zjistit. My dnes večer budeme jednat o tom, jaký mandát budeme požadovat my pro ta jednání s ostatními politickými stranami ve Sněmovně a případně s premiérem Fischerem. Existuje zde riziko, že v případě, že Pecina zůstane ve své funkci, bude pokračovat v politice Sociální demokracie v této vládě, tak ta vláda nemůže mít naši důvěru.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval před několika desítkami minut předseda ODS Mirek Topolánek. Grémium ODS jedná o tom, zda předloží a dá premiéru Janu Fischerovi požadavek na odvolání Martina Peciny. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek tvrdí, a teď cituji: ČSSD má také zásadní problémy s obsazením některých resortů a rozhodnutími, které činí někteří ministři nominovaní ODS. Konec citátu. Tak se kterými resorty a jejich obsazením máte problém, Milane Urbane?

Host (Milan Urban):
My to uděláme obráceně, jak jsem řekl. Předložíme to, co chceme, aby ta vláda dělala do řádných voleb, uvidíme, jestli to za své vezmou jednotliví resortní ministři. Pokud ne, budeme s nimi mít problém.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete mi nenaznačovat, protože nejste Cimrmanolog, můžete jasně říci, se kterými resorty obsazenými ODS máte problém?

Host (Milan Urban):
Já myslím, že to po mě nemůžete chtít, pane redaktore.

Moderátor (Václav Moravec):
To po vás chci.

Host (Milan Urban):
Já vím, tak chtějte, ale já vám stejně žádné jméno neřeknu, nebudu tady okolo toho tedy pobíhat, ale prostě …

Moderátor (Václav Moravec):
Je to resort spravedlnosti Daniela Kovářová?

Host (Milan Urban):
Můžete jmenovat jedno jméno, žádné jméno nechci vyslovit, protože tito ministři v zásadě neměli jiný úkol než nedělat nic a dovést zemi do předčasných voleb. Až budou muset něco dělat a to teď budou muset něco dělat, tak podle toho samozřejmě je budeme hodnotit. Ale není to naše vláda, my nebudeme stahovat, nominovat a podobně. Je to vláda, která má za úkol připravit rozpočet a bude mít i jiné věci, které si budeme přát a podle toho bude probíhat známkování od jedničky do pětky. Zatím prostě to vysvědčení nebylo potřeba vystavovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste byl ministrem průmyslu a obchodu, začněme právě u Ministerstva průmyslu a obchodu. Nová energetická koncepce, podle vás by ji měla předložit co nejdříve tedy Fischerova vláda, když bude pokračovat až do května příštího roku?

Host (Milan Urban):
Ano, určitě, já myslím, že nemůžeme čekat už ani týdny, ani měsíce. Tady se diskutovalo o energetické budoucnosti již mnoho let a mnoho měsíců, není čas na hrdinství v této věci a myslím si, že … musí co nejdříve předložit aktualizovanou energetickou koncepci.

Moderátor (Václav Moravec):
S rozvojem jaderné energetiky?

Host (Milan Urban):
Předpokládám, že to bude s rozvojem jaderné energetiky, protože to je jediné rozumné řešení.

Moderátor (Václav Moravec):
Do kdy?

Host (Milan Urban):
Já bych si přál, aby to bylo v řádech týdnů, to znamená v horizontu do konce října určitě.

Moderátor (Václav Moravec):
Další úkoly pro další ministerstva, které vy jako sociální demokraté budete chtít po Fischerovi jako premiérovi?

Host (Milan Urban):
Určitě to je urychlení a přesměrování bruselských peněz, protože ty stovky miliard ročně mohou přispět k tomu, abychom zachovali pracovní místa v České republice a že se to čerpání nedařilo ani Topolánkově vládě, nedaří, myslím, ani Fischerově vládě, to je zřejmé a já bych si přál, aby se udělal co nejrychleji audit na všech resortech, které mají dočinění s těmito prostředky, abychom ty peníze, které leží v Bruselu na chodníku, dostali co nejdříve do České republiky a tady je efektivně využili.

Moderátor (Václav Moravec):
Před politickými stranami, ale především před vládou Jana Fischera je krom jiného i výběr jména nového českého zástupce v Evropské komisi. Fischerova vláda podle slov samotného premiéra o budoucím českém eurokomisaři rozhodne do 20. října. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek nevyloučil, že by eurokomisařem mohl být jeho rival, předseda ODS Mirek Topolánek.

Záznam Jiřího Paroubka:
To není nominace Sociální demokracie, ale já si umím představit, kdyby třeba pan Topolánek zajistil v tom konzervativním táboře, tedy mám na mysli ODS, to, aby se přestalo otravovat s nějakými ústavními činnostmi, takže bych ho začal brát vážně, třeba i pro tuto záležitost.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodejme, že podle Paroubka jeho strana, tedy sociální demokraté, podporují stávajícího komisaře Vladimíra Špidlu, o vlastních jménech uvažují i občanští demokraté, zatím zmínili exvicepremiéra Alexandra Vondru. Proč jste jako sociální demokraté ustoupili od jména ekonoma, profesora Jana Švejnara?

Host (Milan Urban):
My jsme neustoupili zcela, ale preferujeme Vladimíra Špidlu. Myslíme si, že má velkou šanci být vicekomisařem Evropské komise, tedy povýšit. Myslíme si, že svoji práci zvládal dobře a že tedy jeho přidaná hodnota stále existuje.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte příslib od José Manuela Barrosa po jednáních, tedy s Jiřím Paroubkem, příslib nějakého významného portfolia?

Host (Milan Urban):
Ta debata, která se vedla, byla o tom, že by byl případně Vladimír Špidla, pokud by byl v té komisi, jakýmsi garantem za některé další resorty jiných komisařů a tedy to je to, co říkám, že by povýšil, tedy bylo by to něco jako místopředseda vlády v České republice s gescí nad ekonomickými resorty, tam v případě . . .

Moderátor (Václav Moravec):
A s tím přišel sám José Manuel Barroso nebo vy jste to vnucovali José Manuelu Barrosovi?

Host (Milan Urban):
Já myslím, že to je přání pana předsedy komise, které vyslovil při těch jednáních a my to samozřejmě vnímáme velmi pozitivně a je to v souladu s naším uvažováním, tedy nominace prioritní naší strany je Vladimír Špidla.

Moderátor (Václav Moravec):
A Jan Švejnar tedy není ze hry?

Host (Milan Urban):
Určitě Jan Švejnar není ze hry. Myslím, že tedy bude padat ještě několik velmi dobrých jmen v České republice a bude záležet na vládě, o jakém jménu se nakonec rozhodne.

Moderátor (Václav Moravec):
Které má, která další jména ještě máte na mysli?

Host (Milan Urban):
No tak, vy jste sám řekl nejméně dvě jména, pan Vondra možná bude nominován Občanskou demokratickou stranou, možná že to bude pan Topolánek, potom . . .

Moderátor (Václav Moravec):
To je dobré jméno.

Host (Milan Urban):
Já myslím, že to je jméno, které může přicházet v úvahu za předpokladu toho, že se naplní nějaký ten jeho pseudohrdinský čin, tedy kdy říká, že spojuje svoji budoucí politickou kariéru s podepsáním Lisabonské smlouvy. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Jenomže, promiňte, ale ono to nezáleží jenom na Mirku Topolánkovi, představme si, že senátoři jeho strany neuspějí s ústavní stížností, protože to vzal do rukou sám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a v Irsku projde Lisabonská reformní smlouva v tom opakovaném referendu, které se uskuteční o víkendu. A pak bude na tahu Václav Klaus. Toho nemá Mirek Topolánek pod palcem, protože Václav Klaus už není ani čestným předsedou ODS, co budete dělat v případě, že by Václav Klaus řekl zcela jasně, nepodepíšu Lisabonskou reformní smlouvu a tím nevstoupí v platnost.

Host (Milan Urban):
Tak, já myslím, že Mirek Topolánek nemá pod palcem ani své senátory, ani své poslance a to, co vzkazuje do Bruselu, tak možná že souvisí s Lisabonskou smlouvou, možná že to je řinčení zbraní před kongresem ODS, to, takhle ho samozřejmě prověřují i jeho spolustraníci, tak to jenom opakuji. . .

Moderátor (Václav Moravec):
To nechte v kuchyni ODS, ale teď se mě zeptejte na plán nebo ne, zeptejte, teď mi řekněte plán tedy sociálních demokratů, plán B, co budete dělat v případě, že Václav Klaus řekne, já, jako prezident republiky mám tak zásadní výhrady k Lisabonské reformní smlouvě, že nepodepisuju.

Host (Milan Urban):
Tak, ono se stane po případném pozitivním irském referendu ještě něco jiného. Podepíše to polský prezident, který řekl, že když Irové se vyjádří kladně k Lisabonské smlouvě, tak Polsko nebude mít problém, pak v tom zůstaneme sami, budeme trochu směšní, ten tlak na Václava Klause bude nejenom vnitropolitický, ale od dalších 26 zemí Evropské unie. Já si myslím, že Václav. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale třeba, promiňte, ale on jako zásadový muž, třeba jako zásadový muž by mohl trvat na svém, nepodepíše.

Host (Milan Urban):
Já si myslím, že to se nestane a také nic takového neřekl. On říká, počkejme si na to irské referendum. Mimochodem, ten Ústavní soud by měl rozhodnout rychle, když rozhodoval rychle o tom, že volby nemají být předčasné, tak teď se mi zdá, že trochu při.., trochu otálí, když říká, že teprve za tři neděle se rozhodneme, kdy budeme jednat o stížnosti senátorů. Já myslím, že to není zas tak složitá věc.

Moderátor (Václav Moravec):
Plán B tedy nemáte, v případě, když Václav Klaus nepodepíše.

Host (Milan Urban):
Žádný plán B není, jedině vystoupit z Evropské unie a takový plán přece mít nemůžeme, nechceme. Já myslím, že měli by také nahlas říct ti, kteří se podíleli na tom, že Česká republika ratifikovala Lisabonskou smlouvu v parlamentu, tedy v Poslanecké sněmovně a v Senátu a to byli přeci koaliční partneři tehdejší Topolánkovy vlády. Já neslyším teď předsedy ostatních politických stran, já neslyším pana Svobodu, pana Schwarzenberga a další, aby vyvíjeli tlak na ostatní politické strany a pana prezidenta, abychom se chovali nějak seriózně v té Evropské unii. Myslím, že, že prostě ten náš postoj začíná být hodně nepochopitelný a jsme směšní a také to myslím je špatná vizitka pro Českou republiku.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je dnes místopředseda sociálních demokratů Milan Urban. Měla by vláda zastavit privatizaci Českých aerolinií poté, co jsme se dozvěděli, že konsorcium firem Unimex a Travel Service nabídlo státu za zhruba 92 procenta akcií jednu miliardu?

Host (Milan Urban):
My v tom máme naprosto konsistentní stanovisko. Říkáme, že privatizace v době hospodářské krize je špatně, jeden uchazeč, který se přihlásil, tak to je evidentní, že prostě nemůže být výsledek z hlediska té ceny, ten nejlepší výsledek. Myslím, že vláda tohle nedokončí, že vláda tak do 14 dnů v souladu s pravidly vyhlášení rozhodne o tom, že privatizace nebude a budeme muset restrukturalizovat ČSA bez státních rukou.

Moderátor (Václav Moravec):
Na tom se shodujete i s občanskými demokraty. Místopředseda ODS Petr Nečas jasně říká, že by vláda měla tu nabídku jedné miliardy za 92 procenta akcií odmítnout, protože je nevýhodná.

Záznam Petra Nečase:
Ta nabídka je pro mě velmi podhodnocená a já bych za těchto okolností na prodej nepřistoupil.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil Radiu Impuls místopředseda ODS Petr Nečas. Které další věci by vláda měla přerušit? Teď narážím například na onen super tendr, velkou ekologickou zakázku, v něm se pokračuje, byť tato vláda oddálila ten časový plán vyhlášení možného vítěze tendru.

Host (Milan Urban):
Já si myslím, že tahle Kalouskova věc je mrtvá věc, že způsob financování ekologických zátěží z minula musí být jiný, musí být transparentní a čím dříve se zastaví ten proces a vrátí se to do normálních kolejí, tím lépe, protože ty závazky tady zůstávají, ať je vláda pravicová, středová nebo levicová a je potřeba najít způsob, který bude důvěryhodný a způsob, se kterým, který se s těmito problémy poradíme co nejdříve.

Moderátor (Václav Moravec):
Když tedy odmítáte onu super zakázku, předpokládám, že to řeknete Janu Fischerovi při těch jednáních, co by měla do května nebo možná i za květen udělat Fischerova vláda, tak nám prozraďte, s jakým návrhem přijdete vy, když zrušit super zakázku, tak jaká jiná alternativa?

Host (Milan Urban):
Před tím tady existoval systém, snad by stálo za to, abych to během minuty vysvětlil, o co jde. V době velké privatizace vznikly závazky státu za takzvané ekologické škody, čili noví nabyvatelé mají podepsané smlouvy se státem, že stát uhradí škody, které vznikly na těch územích díky například prosakování nějakých chemikálií a podobně, a dříve, než byla vyhlášena super zakázka Ministerstvo financí každý rok zhruba tři, čtyři miliardy, uvolňovalo na tyto zakázky podle pořadí, tak jak stály za sebou v řadě, ve frontě. Jestli nebude jiný způsob, než stát ve frontě na Ministerstvu financí, tak to může pokračovat. Samozřejmě, že to nebyl ideální způsob, ale ta nová metoda, že se sečte všechno dohromady na jeden účet a vyhlásí se super zakázka, tak je evidentně metoda, která bude průchozí.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy třetí cestu nemáte, když ta . . .

Host (Milan Urban):
Já si myslím, že třetí cesta jsou balíčky, které by byly mnohem menší a byly by nějak seřazeny ty projekty podle odborných požadavků, to znamená, jestli se jedná o nějaké uhelné ekologické zátěže nebo chemické ekologické zátěže, takhle bych si dovedl představit, že se připraví nějaké odborné balíčky a ty budou vysoutěženy každý zvlášť. Jestli by byly čtyři nebo šest, to samozřejmě je otevřená věc.

Moderátor (Václav Moravec):
S tímto návrhem přijdete zkrátka?

Host (Milan Urban):
Já si myslím, že můžeme s tím návrhem přijít do budoucna, ale spíš je to teď ve fázi, že o tom tak přemýšlíme volně.

Moderátor (Václav Moravec):
Co se týče státních podniků, myslíte si, že by Fischerova vláda měla činit nějaké personální změny v podnicích nebo v podniku nějakém, kde má majoritní podíl stát, protože ten podnik je špatně řízen?

Host (Milan Urban):
No těch podniků není mnoho, kde má stát ještě nějaký podíl, natož většinový podíl. Samozřejmě, kdyby se prokázalo, že vedení některé ze společností nezvládá svoji práci, že tam dochází k manažerským chybám, tak by to Fischerova vláda musela udělat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vidíte teď nějaký takový podnik?

Host (Milan Urban):
No tak teď se hodně mluví o ČSA a vidíme sami, že i šéfové této firmy zvažují, zda tam zůstanou či nezůstanou, to si myslím, že musí Fischerova vláda bezpochyby udělat.

Moderátor (Václav Moravec):
A energetická společnost ČEZ?

Host (Milan Urban):
Tak já nevím, jestli tam někdo vidí nějaké pochybení, je to na Fischerově vládě, ale nedomnívám se, že by se pouštěla do takovýchto projektů.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že zatím jediný podnik, který vidíte, kde by mělo dojít ke změně vedení, jsou České aerolinie?

Host (Milan Urban):
Já vidím i další podniky, já vidím České dráhy, tam si myslím, že výměna managementu je nasnadě a že nelze čekat o září příštího roku.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředseda sociálních demokratů Milan Urban, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor.

Host (Milan Urban):
Děkuji za pozvání, hezký den.

Hostem pondělních Impulsů bude předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

06.10.2009

Martin Červíček, šéf pražské policie

Ředitel pražské policie Martin Červíček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o reformě policie nebo o přípravách na návštěvu amerického viceprezidenta Bidena v Česku.
05.10.2009

Petr Tluchoř, šéf poslanců ODS

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o mandátu vlády Jana Fischera nebo o ratifikaci Lisabonské smlouvy prezidentem republiky.
30.09.2009

Petr Nečas, místopředseda ODS

Místopředseda ODS a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stížnosti senátorů ODS na Lisabonskou smlouvu.
29.09.2009

Jan Papež, člen představenstva Asociace cestovních kanceláří

Člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Jan Papež mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o letošní sezóně.
24.09.2009

Petr Pithart, místopředseda Senátu

Místopředseda Senátu Petr Pithart mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls například o ratifikaci Lisabonské smlouvy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.