Petr Pithart, místopředseda Senátu

Publikováno: 24.09.2009 18:20
Místopředseda Senátu Petr Pithart mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls například o ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Moderátor (Václav Moravec):
Není kam spěchat, alespoň podle prezidenta Václava Klause. Václav Klaus nerozhodne o osudu Lisabonské reformní smlouvy dřív, než Ústavní soud posoudí připravovanou stížnost některých senátorů především z ODS na tuto smlouvu a také už podanou stížnost na novelu o vázaném mandátu pro vládu. Tady jsou slova prezidentova tajemníka Ladislava Jakla ze středečních Impulsů.

Záznam Ladislava Jakla:
Podle mnoha právníků už v tuto chvíli prezident nesmí ratifikovat do rozhodnutí Ústavního soudu o této věci.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil ve středu v rozhovoru pro Rádio Impuls prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Václav Klaus zopakoval svůj názor na další postup kolem ratifikace Lisabonu. Bude čekat právě na Ústavní soud. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je místopředseda Senátu z KDU-ČSL Petr Pithart. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, dobrý večer.

Host (Petr Pithart):
Děkuji za pozvání, dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili na základě vašich, tedy posluchačských dotazů. Dál je můžete posílat jako své sms na číslo telefonu 774 999 888. Ještě jednou číslo pro vaše otázky ve formě sms zpráv, 774 999 888, dnes se ptáte místopředsedy Senátu z KDU-ČSL Petra Pitharta. Pokud byste měl jedním slovem charakterizovat váš vztah k Lisabonské reformní smlouvě, jaké slovo byste zvolil?

Host (Petr Pithart):
Já bych zvolil, jedno slovo nebo dvě?

Moderátor (Václav Moravec):
Když budete hodný, dvě.

Host (Petr Pithart):
Já jsem hlasoval pro tu smlouvu, ale byl jsem uspokojen tím, že se to přestalo nazývat ústavou. Je to skutečně jenom smlouva, Evropská unie není stát, v dohledné době nebude státem a tím, že během toho projednávání se posléze tomu textu začalo říkat ústava, tím se nahrávalo všem těm, kteří tvrdili, že Evropa už je superstátem a že to je důvod, proč je třeba ji odmítnout.

Moderátor (Václav Moravec):
Lisabonská reformní smlouva se nazývá smlouvou, ale zároveň argumenty těch, kteří říkají, přispěje k superstátu, umenší suverenitu národních států evropské sedmadvacítky, tak ty argumenty trvají.

Host (Petr Pithart):
Ty argumenty trvají, ale na druhé straně některé národní státy, například právě Česká republika a nedávno Spolková republika přijaly takové změny do zákonů o jednacích řádech Parlamentů, že si pojistily, aby vlády těchto zemí nemohly příliš snadno přistoupit na rozšiřování té agendy, o které se bude v Evropské unii rozhodovat většinovým způsobem a já se s tím naprosto identifikuji, to je správné a chcete-li, je to účinná zbraň proti tomu, aby se Evropská unie proti vůli členských států stala superstátem.

Moderátor (Václav Moravec):
To jsou ony zákony o takzvaném vázaném mandátu, když to hodně zjednodušíme.

Host (Petr Pithart):
To znamená, že vláda nemůže jen tak, aniž pro to získá souhlas u nás v obou komorách, nemůže přistoupit na to, že se rozšíří seznam těch agend, u kterých se prostě rozhoduje většinově.

Moderátor (Václav Moravec):
Část senátorů napadla tento zákon o vázaném mandátu k Ústavnímu soudu. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla Václav Klaus nic jiného než teď čekat na to, jak posoudí Ústavní soud onen zákon, nic jiného dělat nemůže, nemůže dokončit ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy, protože právě se část té smlouvy, která se vztahuje k vázanému mandátu, stala předmětem zkoumání Ústavního soudu. Tady jsou názory Ladislava Jakla:

Záznam Ladislava Jakla:
Napadena je, byl napaden zákon, který s platností Lisabonské smlouvy souvisí a podle mnoha právníků už v tuto chvíli prezident nesmí ratifikovat do rozhodnutí Ústavního soudu o této věci.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval ve středečních Impulsech tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. Petr Pithart, místopředseda Senátu z KDU-ČSL, je vystudovaný právník. Váš právní názor, když je napadena nějaká část Lisabonské reformní smlouvy, nějaký zákon u Ústavního soudu, je přerušen proces ratifikace?

Host (Petr Pithart):
Já se obávám, že by tomu tak mohlo být. Víte, tady je bizarní už to slovo napaden. Byl napaden zákon, který navrhli ti, kteří ho teď napadli. To byla iniciativa ODS, ale jak už jsem řekl, já jsem se s tím ztotožnil a Senát obrovskou většinou to schválil. A teď oni sami říkají, že to je málo, že až dosud stačí prostá většina, aby vládě ten vázaný mandát, aby vládě ten mandát potvrdila, k tomu dejme tomu dalšímu kroku v posilování pravomocí unie a teď sama říká, že to je málo, že to musí být nějaká kvalifikovaná většina patrně, třípětinová. To je bizarní, ale nelze proti tomu nic namítat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy když se bavíte s kolegy senátory především z řad občanských demokratů, byť to byli i někteří nezávislí, jako senátorka Liana Janáčková, která se připojila k oné stížnosti k Ústavnímu soudu, myslíte si, že to je obstrukce? Používáte toto slovo v rozhovorech…

Host (Petr Pithart):
Teď jsem ho právě chtěl použít. To slovo obstrukce znamená, že se maximálně využije všech formálních možností ke zdržování, ale pořád je to v mezích, nemůžete se proti tomu bránit. Pokud jde o ty mé kolegy, já jsem hluboce přesvědčen, že někteří z nich jsou vedeni opravdu vážnými obavami, že to tedy myslí vážně, ale že nehodlají prostě zbourat celou tu stavbu evropské smlouvy. Ale jsou tam určitě někteří, kteří Evropské unii přejí to nejhorší, snad aby vůbec nebyla. Já nevím, kteří to jsou a mě se těžko na takovéto věci kolegů ptá. Takže v posledních týdnech a měsících jsem s nimi o tom nemluvil. O některých, jak znovu říkám, vím, že to myslí poctivě a vážně a ptají se a ptali se Ústavního soudu doopravdy. Teď se ale budou ptát znovu ještě poté, co Ústavní soud …

Moderátor (Václav Moravec):
Už jednou zkoumal Lisabonskou smlouvu jako celek.

Host (Petr Pithart):
To je přesně obstrukce. Oni tenkrát se mohli zeptat na celou ústavní smlouvu. Taky Ústavní soud řekl, velmi dobře si to pamatuji, ústy svého předsedy, my jsme samozřejmě prostudovali důkladně celou tu smlouvu, ale odpovíme na ty otázky, na které se ptáte. Dneska si člověk říká, že možná záměrně se nezeptali na celo ústavu, aby měli ještě možnost zeptat se na ten zbytek nebo na ten celek.

Moderátor (Václav Moravec):
Pro vás je to nejpravděpodobnější varianta, že to byl záměr ještě podat druhé podání?

Host (Petr Pithart):
Nechtěl bych jít tak daleko, abych to tvrdil, ale myslím si, že to je vysoce pravděpodobné.

Moderátor (Václav Moravec):
Bylo by pro Evropu dobré, pokud by Britové, vyhrají-li konzervativci nadcházející britské parlamentní volby, pokud by Britové jako druzí v Evropě rozhodovali ve všelidovém hlasování, tedy v referendu, o dokumentu, který je označován jako Lisabonská reformní smlouva?

Host (Petr Pithart):
Já myslím, že by to nebylo pro Evropu dobré. Evropa, protože jsme se ocitli v krizi, jejíž konce nevidíme, ale také proto, že se zřejmě rozvolňují vazby Spojených států na bezpečnostní struktury Evropy, oni jsou právě pouze zárodečné, právě proto by bylo dobré, kdyby Evropa výrazněji pokročila ve formulování a budování zahraniční politiky, obranné politiky, bezpečnostní politiky, protože se ukazuje, že zřejmě se nebude moci tak jako za poslední desetiletí od konce války do té míry spoléhat na Spojené státy. Ale k tomu samozřejmě potřebuje mechanismy, které to Evropě umožní. A tím, že bychom tu Lisabonskou smlouvu nebo Britové, že by ji odmítli, tím bychom se vrátili o mnoho let zpátky a ta společná zahraniční politika by byla v nedohlednu.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li správně vaše slova a narážky na Spojené státy americké, respektive jejich poslední postoj, který se týká vyjití vstříc Rusku v souvislosti se systémem americké protiraketové obrany a rozšíření tohoto systému na střední a východní Evropu, myslíte si, že Barack Obama jde v těch intencích, které mi už říkal před zhruba tři čtvrtě rokem Zbygněv Brzezinski, říkal Evropa je kakofonická, není jednotná, my potřebujeme silnou Evropu. Nebude-li silná a jednotná Evropa, budeme jednat s jinými velmocemi, tedy s Ruskem.

Host (Petr Pithart):
Ještě za Bushe juniora si mnozí Američané mysleli, že jsou opravdu těmi, ošklivě řečeno, četníky světa, že mají celý svět na starosti, že mohou všechno zvládnout. Dneska si to Amerika vůbec nemyslí a má mnoho velkých starostí, se kterými si sama neporadí. Potřebuje prostě spolupráci jiných částí světa. To je moje obecné vysvětlení Obamovy politiky, já bych neřekl tak, jako vy, že ustoupil Rusku. Prostě přistupuje Amerika na to, že svět už není, že nemůže být spravován a řízen a chráněn z jednoho centra, že je multipolární a že už jiný nebude a je to realistický pohled. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že Evropa, ale že Evropa tomu nahrává svým vlastním stavem?

Host (Petr Pithart):
Evropa, Evropě teď nezbude, než aby se skutečně stala silným celkem, který nejenom má jedno telefonní číslo, ale v těch důležitých otázkách mluví jedním hlasem a jestli to Evropa nedokáže, což nelze vyloučit, pak vypadává, vypadává ze hry a a už se jí nikdo nebude na nic ptát.

Moderátor (Václav Moravec):
Přemýšlel jste někdy nad otázkou, zda český prezident Václav Klaus, který má zásadní výhrady k Lisabonské reformní smlouvě jako dokumentu, který má sjednotit například zahraniční či obrannou politiku evropské sedmadvacítky, tak zda najde tu odvahu a může se stá jediným mužem, který zabrání tomu, aby Lisabonská reformní smlouva vstoupila v platnost, protože on bude jediný, který ji neratifikuje?

Host (Petr Pithart):
Je to možné. Je to možné, on má dneska na stole dva dopisy, my jsme tušili, že se vyjednávají s britskými konzervativci, že Pražský hrad s nimi vyjednává a teď se potvrdilo, že existuje skutečný dopis vůdce britské opozice Camerona, který ho jistě velmi opatrně a zdvořile žádá o to, aby, aby to všechno pozdržel a má tam druhý dopis, respektive formální dopisy z obou komor Parlamentu, které schválily Lisabonskou smlouvu a vlastně ho tím dopisem vyzvaly k ratifikaci. On teď se bude muset rozhodnout a bude muset vysvětlit, co tedy rozumí národními zájmy. Jestli je to. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale on to, on to vysvětlil, teď bude čekat na Ústavní soud a jasně říkáte, že byť jste použil slovo obstrukce, že je legitimní. Václav Klaus teď může čekat. . .

Host (Petr Pithart):
Já bych řekl, že no, je legální, legitimní je o patro výš, ale ten Cameron, ten šéf britských konzervativců potřebuje šest měsíců, šest měsíců, aspoň tak se naznačuje, že o to ho vlastně požádal, protože volby ve Velké Británii ještě nebyly a nikdo neví nebo možná, možná to britský premiér už ví, kdy vypíše volby, on potřebuje šest měsíců. To je hodně dlouho. Já předpokládám, že Ústavní soud právě proto, že tolikrát zdůraznil, že celou tu Lisabonskou smlouvu už velmi důkladně projednal, takže to nebude, jak to řekl dneska velmi opatrně předseda Pavel Rychetský, nebude to zdržovat, skoro bych řekl, že to udělá, no, rychle, to je zase silné slovo, bez zbytečných odkladů.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, vy si myslíte, že nakonec bude Václav Klaus, lidově řečeno, v koutě a bude muset nějaký krok učinit?

Host (Petr Pithart):
No, bude muset, jak říkám, bude muset znovu definovat, co myslí tou obranou národních zájmů, jestli vyjít vstříc britským konzervativcům je, zapadá do jeho představy obrany národních zájmů, anebo jestli obranou zájmů je respektovat vůli obou komor Parlamentu České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je místopředseda Senátu z KDU-ČSL Petr Pikhart. Hodiny a hodiny už řeční poslanci a probírají takzvaný Janotův úsporný balíček. Poslanecká sněmovna se stala svědkem osobních výpadů. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek označil poslance Davida Ratha z ČSSD za debila, Rath pak kontroval, že Kalousek hodně pije.

Záznam Miroslava Kalouska:
K onomu vzájemnému napadání, které beru sportovně, jsem ochoten připustit v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako debil, rozdíl, rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat.

Moderátor (Václav Moravec):
Dokončil vzájemnou výměnu urážek Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí a to nemáme před volbami, protože předčasné volby byly rozhodnutím Ústavního soudu zrušeny a čeká se na volby v řádném termínu. Petr Pikhart, místopředseda Senátu z KDU-ČSL jen pro úplnost, byl tím mužem, který také kritizoval ten jednorázový ústavní zákon o rozpouštění současné Poslanecké sněmovny. Ty náklady, které za to nerozpuštění Sněmovny poneseme, včetně těch ostrých výpadů a sněmovních obstrukcí, stojí nám to za to?

Host (Petr Pithart):
Já jsem neoponoval, já jsem hlasoval proti. Bylo nás 8 a já jsem o tom psal i povídal do různých rádií, takže to je docela slabé, že jsem, že jsem oponoval. Víte, ta největší cena, kterou bychom zaplatili, by bylo, že ústava se použije tehdy, když se to hodí, protože to, co se stalo, to nebylo porušení ústavy, to by, to by ještě bylo docela dobré, ale poslanci a senátoři, kteří pro to hlasovali, udělali toto. Vzali ústavu, odložili ji, dejme tomu z místnosti, přijali opatření, jak výstižně charakterizoval ten takzvaný ústavní zákon zpravodaj Ústavního soudu Holländr, přijali opatření a pak zase řekli, no a teď už by zase ústava mohla platit. Tuhletu cenu prostě nemůžeme zaplatit a ta by byla tak vysoká, že proti tomu třeba ta dnešní atmosféra ve Sněmovně je prostě směšnou cenou. To já říkám se vší vážností jako právník, protože ústava buď platí nebo neplatí a nemůže prostě chvíli platit a chvíli neplatit. Takže jinou, jiná možnost nebyla, já jsem s tím počítal, to vás mohu ujistit, že Ústavní soud rozhodne tak, jak rozhodne, já jsem varoval své kolegy v Senátu, aby pro to nezvedli ruku. Víte, oni mnozí za mnou pak přišli a říkali, a trošku při tom klopili oči, no, jasně, že máš pravdu, ale co s ní? Tak když mám pravdu, tak nemusím být Jan Hus, ale prostě musím si za ní stát a nemůžu, nemůžu s ní zacházet, teď se mi hodí, teď se mi nehodí.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte, že to ale bude mít dlouhodobější následky pro ústavu jako takovou? Protože po volbách najdou většinové hlasy včetně hlasů v Senátu, které budou měnit ústavu, budou oklešťovat pravomoci českého Ústavního soudu, aby si Ústavní soud napříště takovou zlotřilost nedovolil?

Host (Petr Pithart):
Mnozí už to ohlásili, mě překvapil, řeknu, cynismus mého bývalého kolegy z téže katedry na právnické fakultě Zdeňka Jičínského, který řekl, no počkejte, počkejte, to nemůžeme tak hned, to musíme chvíli počkat, aby to nevypadalo jako pomsta. No to je opravdu mimořádně cynický postoj. Ano, lze si představit, že budou takové pokusy, je možné například Ústavní soud takříkajíc rozpočtově vykrvácet, to si lze představit, to je zcela a výlučně v rukou Sněmovny, rozpočtovými prostředky. Bylo by možné pokusit se třeba rozšířit počet ústavních soudců, protože s těmi 15 nebo dejme tomu 13 se už asi nehne, ale bylo by možné třeba navýšit počet ústavních soudců a prosadit tam potom takové soudce, kteří by byli povolnější, ale taky je možné, že se, ale to se nikomu nemůže podařit, že se ústavodárci pokusí zakázat Ústavnímu soudu posuzovat ústavní zákony. Ale to byl právě problém tohoto sporu. Protože ústavní zákon není dán tím, že je ústavním nazván a dokonce k tomu nestačí ani ta třípětinová většina, ale musí měnit nebo doplňovat ústavu a především to musí být zákon, zákon jako norma, obecné pravidlo, nikoliv opatření. Takže i kdyby toto bylo výslovně řečeno, tak stejně ten Ústavní soud by ty akty, které by byly sporné, posuzoval podobně jako tento nedávno. To znamená, je to ústavní zákon podle své struktury, logiky a nebo se to jenom tak jmenuje? No, chci říci, že těch možností zase není tak tolik a …

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, nemáte obavy z toho, že ona vendeta Ústavnímu soudu za to, že rozhodl tak, jak rozhodl, jak říkají s oblibou v klišé a ve frázi politici…

Host (Petr Pithart):
Ano, rozhodl tak, jak rozhodl, doba je taková, jaká je, to slyším pořád, to jsou úžasné formule.

Moderátor (Václav Moravec):
Politické formule, politický newspeak.

Host (Petr Pithart):
Postmoderního věku, naprosto prázdné.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale že ta vendeta může či nemůže být úspěšná?

Host (Petr Pithart):
Já budu spoléhat na Senát, kde je přece jenom té úcty k ústavě, myslím, víc, právě proto, že Senát pořád ještě není strukturován do té míry jednoznačně podle těch partajních linií…

Moderátor (Václav Moravec):
I když tím jednorázovým, promiňte, i když tím jednorázovým zákonem o rozpuštění současné …

Host (Petr Pithart):
Vždyť já vám říkám, že mnozí za mnou přišli a říkali, že mám pravdu, ale co si s tím, k čemu je mě dobrá? Tak možná, že teď už jim to dojde. Ne, já tomu nevěřím, že se to podaří. Protože to je, víte, ten Ústavní soud to je jako ten, jak se říká tomu kamenu, co je nahoře v tom vrcholu té klenby, to je takový klenák celé té stavby ústavního systému a když ten klenák vyndáte nebo ho nějak přetesáte, tak se vám to může celé zhroutit tak rychle, že se budete divit.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje místopředseda Senátu z KDU-ČSL Petr Pithart. Děkuji, že jste přijal mé pozvání
a byl naším hostem. Někdy příště na shledanou.

Host (Petr Pithart):
Na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
V úterý bude hostem Impulsů Jan Papež, člen představenstva Asociace cestovních kanceláří České republiky.

06.10.2009

Martin Červíček, šéf pražské policie

Ředitel pražské policie Martin Červíček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o reformě policie nebo o přípravách na návštěvu amerického viceprezidenta Bidena v Česku.
05.10.2009

Petr Tluchoř, šéf poslanců ODS

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o mandátu vlády Jana Fischera nebo o ratifikaci Lisabonské smlouvy prezidentem republiky.
01.10.2009

Milan Urban, poslanec ČSSD

Stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi a privatizaci ČSA.
30.09.2009

Petr Nečas, místopředseda ODS

Místopředseda ODS a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o stížnosti senátorů ODS na Lisabonskou smlouvu.
29.09.2009

Jan Papež, člen představenstva Asociace cestovních kanceláří

Člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Jan Papež mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o letošní sezóně.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.