Václav Fischer v Impulsech Václava Moravce

Publikováno: 28.07.2009 18:20
Obchodní ředitel cestovní kanceláře Tomi Tour Václav Fischer mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o krachu společnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Návraty se šťastným koncem, potíže ale nekončí. Všichni klienti zkrachovalé cestovky Tomi Tour jsou z dovolené zpátky v České republice, 15 minut po půlnoci dnes přiletělo na pražské ruzyňské letiště z Egypta letadlo Českých aerolinií se 115 rekreanty. Ti jako poslední zůstávali v zahraničí. Cestovka Tomi Tour skončila v pátek 17. července. Důvod? Údajně kvůli chybějící hotovosti. Pojišťovna Union, u které byla cestovka pojištěna, provádí v Tomi Tour audit. Ten má ukázat, zda byl pro oznámení škodné události důvod. Od výsledků auditu se odvine nárok na náhradu škody dalších klientů, kteří si koupili zájezd a nemohli na něj odjet. Odborník na cestovní ruch Jaromír Beránek k tomu v rozhovoru pro Rádio Impuls říká:

Záznam Jaromíra Beránka:
Plnou cenu zájezdu cestující v žádném případě nedostanou. Cestovní kancelář měla přesně jednu třetinu svých tržeb pojištěnu.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká odborník na cestovní ruch Jaromír Beránek. Nejen o krachu cestovky Tomi Tour bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je obchodní ředitel cestovní kanceláře Tomi Tour Václav Fischer. Vítejte po zhruba dvou letech v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Václav Fischer):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Za svoji profesní kariéru jste už u potíží druhé cestovní kanceláře. CK Fischer, jejímž jste byl vlastníkem, se zachránit podařilo, Tomi Tour ne. Proč jste už u krachu druhé cestovky nebo potíží?

Host (Václav Fischer):
Tak já bych chtěl zaprvé uvést na pravou míru to, co tady bylo před chvílí řečeno. Všichni klienti cestovní kanceláře Tomi Tour dostanou své zaplacené peníze v plné stoprocentní výši. Chtěl bych také říci, že audit pojišťovny Union v prostorách cestovní kanceláře Tomi Tour, kde tým pracovníků pod mým vedením nadále působí a po celou dobu jsme organizovali společně s pojišťovnou návrat klientů, což se nám, myslím, velmi dobře podařilo. V současné době připravuje pro pojišťovnu seznamy pojištěných zájezdů, které se průběžně posílají, přibližně jedna třetina je již zaslána a je naprosto nesmyslné tvrdit, že by byl pojištěn pouze část našich tržeb. Tomi Tour je pojištěna na 234 milionů korun, škoda, která vznikne dle mých odhadů bude výrazně nižší a všichni klienti dostanou sto procent zaplacené ceny zpět.

Moderátor (Václav Moravec):
My se k tomu ještě dostaneme, ať už k auditu, jak dlouho takový audit trvá a podobně, ale ten lidský rozměr. Václav Fischer podruhé u potíží nějaké cestovní kanceláře. Dají se ty situace srovnávat?

Host (Václav Fischer):
Já bych řekl, že se nedají srovnávat, že to je naprosto jiná situace. Já v cestovním ruchu působím třicet let, je to velmi dlouhé období. Vybudoval jsem za tu dobu několik cestovních kanceláří.

Moderátor (Václav Moravec):
Zdá se tedy, že předtím jste byl dítě štěstěny, teď se na vás lepí smůla v těch posledních letech. Připustil jste si, že můžete být po potížích CK Fischer u krachu druhé cestovky, do které jste nastoupil?

Host (Václav Fischer):
Nepřipouštěl jsem si to v žádném případě a pro konec cestovní kanceláře Tomi Tour vlastně neexistovaly ani žádné pádné důvody. Ta cestovní kancelář nebyla v ekonomických potížích, ale měla veliké problémy se svojí vlastní hotovostí a vlastně teprve v posledních týdnech i pod, řekl bych, velmi silným tlakem médií, se do těch ekonomických potíží dostala a byla nucena v pátek 17. července kolem 17. hodiny svoji činnost ukončit.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy nepřipustíte, že byla špatně řízena? Protože na média a na tlak jste se, nechci říct vymlouval, ale používal jste tyto argumenty i při potížích cestovní kanceláře Fischer. Vzpomeňme na tlaky bank a to, jak jste vysvětloval potíže cestovky Fischer před několika lety.

Host (Václav Fischer):
Tak v případě cestovní kancelář Fischer to bylo trochu jinak, to byla ohromná cestovní kancelář, která měla úvěry řádově ve stamilionech korun. Tomi Tour pracovala naprosto bez jednoho jediného úvěru, měla v loňském roce obrat 820 milionů korun a dosáhla zisku 52 milionů korun, což si myslím, že jsou velmi slušné výsledky. Ale na mediální tlaky já se určitě nevymlouvám. Já jsem byl od začátku letošního roku více než 10x v hlavní večerní zpravodajské relaci na různých televizních stanicích, vždy v souvislosti s velmi negativními věcmi. V lednu začala jedna pražská právní kancelář rozesílat klientům a dodavatelům dopisy, ve kterých očerňovala nejenom moji osobu, ale i cestovní kancelář Tomi Tour a samozřejmě, že tato situace vedla k tomu, že klienti se začali postupně od cestovní kanceláře Tomi Tour odvracet a zároveň došlo i k určité nejistotě mezi dodavateli.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik jste podali trestních oznámení?

Host (Václav Fischer):
My?

Moderátor (Václav Moravec):
Ano.

Host (Václav Fischer):
Na koho?

Moderátor (Václav Moravec):
No na toho, kdo vás očerňuje, když tady odmítáte připustit vlastní podnikatelské chyby nebo majitelů cestovní kanceláře Tomi Tour, tak předpokládám, že když někdo někoho očerňuje a ty informace nejsou pravdivé, že se člověk v právním státě může bránit.

Host (Václav Fischer):
Samozřejmě jsme podali trestní oznámení, podali jsme jenom jedno, protože to bylo dostačující, ale dodneška jsem o jeho osudu nic neslyšel.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se v pondělí v rámci rubriky Štafetový kolík zeptal český ministr financí Eduard Janota Václava Fischera, ředitele obchodní kanceláře Tomi Tour, padla i následující otázka:

Záznam Eduarda Janoty:
Zeptal bych se ho, v čem on vidí příčiny svého neúspěchu, jestli to je opravdu jenom v té krizi, v tom poklesu nebo jestli to nemá i jiné příčiny, třeba špatného odhadu, špatného manažerského řízení a podobně.

Moderátor (Václav Moravec):
Zeptal se v rámci rubriky Štafetový kolík pondělní host Impulsů, ministr financí Eduard Janota, dnešního hosta Impulsů, obchodního ředitele cestovní kanceláře Tomi Tour Václava Fischera. Vy už jste tady naznačil, připouštíte tedy nějakou odpovědnost managementu Tomi Touru, že se Tomi Tour dostal do těchto potíží?

Host (Václav Fischer):
Já bych řekl, že ne. My jsme dělali všechno pro to, aby Tomi Tour výborně fungoval, naše zájezdy byly skvělé. Já si myslím, že klienti na ně budou dlouho vzpomínat. Naprosto nesmyslné jsou také tvrzení o nízkých cenách Tomi Touru, protože průměrná cena leteckých zájezdů Tomi Tour do srovnatelných destinací je srovnatelná s cenami ostatních cestovních kanceláří.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste i tady, Václave Fischere, řekl, že za ukončením činnosti Tomi Touru byl nedostatek hotovosti, neochota bank dávat úvěry a nedůvěra hoteliérů, kteří žádali platby předem i na základě toho očerňovacího dopisu, kdy jste ty potíže začali pociťovat?

Host (Václav Fischer):
Tak já bych řekl, že situace se vyhrotila po reportáži, která byla odvysílána v neděli 12. července na televizi Nova. Jednalo se o naprosto banální záležitost překnihování jednoho hotelu v Egyptě. To se stává všem cestovním kancelářím po celé Evropě a zcela jistě se to stává i všem českým cestovním kancelářím. A na základě této reportáže ale došlo ke spekulacím o finančních problémech Tomi Tour. Došlo k drastickému poklesu denních příjmů, znepokojeni byli samozřejmě dodatečně i hoteliéři, protože oni si tyto věci velmi přesně monitorují, znepokojeni byli i naši další dodavatelé a v podstatě všichni se na Tomi Tour vrhli, začali žádat platby dopředu, byť to bylo v rozporu s platně uzavřenými smlouvami.

Moderátor (Václav Moravec):
Když tedy ale mluvíte o tom zisku, který jste měli v roce loňském, proč jste si nenechali rezervu na horší časy, se kterými jste museli počítat a nutně nemusí být řeč o tlaku médií?

Host (Václav Fischer):
Já si myslím, že rezervy byly a ten prodej nebo ten provoz probíhal v podstatě bez nějakých větších problémů. Ale po této odvysílané reportáži, která se samozřejmě potom objevila i v jiných médiích, zejména na internetu, v novinách a tak dále, došlo skutečně v průběhu toho týdne k takovému, řekl bych, postupnému útoku na cestovní kancelář Tomi Tour, ale o tom, že jsme byli všichni přesvědčeni o tom, že náš provoz bude dobře pokračovat, svědčí například i to, že společník a jednatel společnosti pravidelně podporoval hotovostní situaci svými osobními vklady ze svých osobních prostředků a ještě v úterý večer, to znamená, řekněme, řádově už jenom desítky hodin před ukončením činnosti cestovní kanceláře Tomi Tour, vložil ze svých prostředků ještě necelý milion korun do dalšího provozu té kanceláře. Ale v pátek se stala následující věc: kolem 17. hodiny se k nám dostala zdrcující zpráva, že hoteliéři na Ibize z důvodů, které dodnes pro nás nejsou zcela jasné a průhledné, jednotně po schůzi, kterou uskutečnili, odmítli ubytovat naše klienty. Bylo to v rozporu se smlouvou, protože ve smlouvách s hoteliéry máme platbu do čtyř týdnů po odletu klientů, oni požadovali platby dopředu a někteří z nich ani nepožadovali platby dopředu, pouze řekli, že tam klienty od Tomi Tour nechtějí.

Moderátor (Václav Moravec):
To se tomu nedalo nějak bránit?

Host (Václav Fischer):
V tom jsme se bránit nemohli, protože to bylo tři hodiny před odletem letadla. My jsme ten odlet zastavili, okamžitě jsme zastavili prodej a okamžitě jsme samozřejmě ohlásili pojišťovně pojistnou událost.

Moderátor (Václav Moravec):
Hospodařením Tomi Tour se má zabývat policie, údajně i na základě těch zpráv, že kancelář, tedy Tomi Tour, inkasovala peníze od klientů a partnerů do poslední chvíle, ačkoli bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční. Už vaši podřízení nebo vy osobně nebo majitel kanceláře jste byli na policejním výslechu kvůli tomu, že můžete skončit u soudu?

Host (Václav Fischer):
Tak já jsem byl velmi překvapen zejména vyjádřením pana ministra vnitra, který těsně po ukončení činnosti Tomi Tour řekl, že se musí prověřit člověk, který již třikrát zkrachoval. Já jsem zcela jistě třikrát nezkrachoval, já jsem vlastně nezkrachoval ani jednou, jo? Ale to si myslím, že není to rozhodující. Mě jenom přišlo naprosto nepřiměřené, že se zde jedná o jasný politický tlak a politické zadání nějakým způsobem tuto věc prošetřovat a to považuji v demokratickém státě, ve státě Evropské unie, o to více, že já osobně jsem německý státní občan, za naprosto nepřijatelné a nepřípustné.

Moderátor (Václav Moravec):
Otázka zněla, byl jste už na policii nebo prověřuje policie vaše podřízené?

Host (Václav Fischer):
Já si myslím, že policie postupuje sice korektně, ale řekl bych, že poněkud příliš aktivně, protože včera vydala česká policie prohlášení, že na Tomi Tour bylo doposud podáno jedno jediné trestní oznámení a přesto již od minulého týdne nás pravidelně navštěvují komisařky v kanceláři, jsou sice velmi příjemné a korektní, nicméně samozřejmě již ten samotný kontakt není úplně optimální. Včera si česká policie stáhla ze serveru Tomi Tour účetnictví, s čímž jsme samozřejmě souhlasili, protože skutečně nemáme co skrývat a nemáme co zamlčovat, protože jsme vždy postupovali v těchto věcech naprosto korektně. Já se pouze domnívám a obávám, jestli náhodou tyto snahy o kriminalizaci mé osoby nesouvisejí s tím, že moje hamburská společnost, které patří dvě modrá letadla, která jsou protiprávně v České republice již několik let zadržována, podala na český stát žalobu a jsem tak vlastně zprostředkovaně v soudním sporu s českým státem, ve kterém se domáháme ohromného odškodnění ve výši stovek milionů korun.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak vy si celou tu situaci interpretujete tak, že jde o zastrašování Václava Fischera jako osoby v souvislosti s arbitrážemi nebo arbitráží?

Host (Václav Fischer):
To není arbitráž, je to soudní spor.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebo soudní spor.

Host (Václav Fischer):
Ale já jsem s tím poněkud překvapen, když ministr vnitra vlastně okamžitě po ukončení činnosti cestovní kanceláře, v okamžiku, kdy o celé té situaci nic neví, v okamžiku, kdy ještě žádné trestní oznámení nebylo podáno, prohlašuje v médiích, že se musí člověk, který již třikrát skončil v konkurzu, prověřit. To je zajímavé.

Moderátor (Václav Moravec):
A zase ministra vnitra možná zase překvapuje, že jste mužem, který je, jak jsem říkal v úvodu, podruhé u potíží cestovní kanceláře. Poprvé to bylo u CK Fischer, teď je to u Tomi Tour. Vy už asi veřejnosti, jenom že vstoupím do vaší řeči, vy už asi veřejnosti stěží vysvětlíte, že jste skrytým společníkem Tomi Tour. Jak často přemýšlíte nad tou otázkou, jak ještě víc vysvětlit, že když jste skončil jako majoritní vlastník u CK Fischer, takže obchodní ředitel Tomi Tour je jen zástěrka, že jste ve skutečnosti skrytým majitelem Tomi Tour?

Host (Václav Fischer):
To určitě nejsem, to v žádném případě, protože majitelem každé společnosti je ten, kdo je zapsán v obchodním rejstříku.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že to tak platí, že neexistují koně, kterým se říká bílí?

Host (Václav Fischer):
To si teda v žádném případě nemyslím.

Moderátor (Václav Moravec):
Pojďme se podívat na to, jak se turisté vraceli v souvislosti se zájezdy cestovky Tomi Tour. Všichni klienti už jsou teď z dovolené zpátky v České republice, 15 minut po půlnoci přiletělo na pražské ruzyňské letiště z Egypta letadlo Českých aerolinií se 115 rekreanty. Ti jako poslední zůstávali v zahraničí. Klienti zůstali hlavně na španělských ostrovech, v Turecku a v Egyptě. Návrat turistů z Turecka provázaly stížnosti, připomeňme si je:

Záznam turistů:
Prostě řekli, že nás nechaj někde na čerpací stanici, vůbec jsme nevěděli kde jako, že si vystoupíme i s kuframa a že prostě dál nepojedeme.

Chtěli nám vyházet kufry a nechat nás na pospas, jo, dokud nezaplatíme ten poplatek 30 euro, který každý u sebe neměl pochopitelně, jo?

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Rádio Impuls názory některých klientů cestovní kanceláře Tomi Tour, kteří se vraceli z Turecka. Co kdybych namítl obchodnímu řediteli Tomi Tour, Václavu Fischerovi, který je hostem dnešních Impulsů, že jste možná podcenili tu komunikaci s veřejností po ohlášení krachu Tomi Tour?

Host (Václav Fischer):
To, o čem zde právě bylo mluveno, se stalo několik hodin po ukončení prodeje zájezdů Tomi Tour a po ohlášení pojistného případu pojišťovně, my jsme tomu nebyli schopni zamezit. Ty dámy, které peníze vybíraly, nebyly zaměstnankyně Tomi Touru, ale místní agentury, která se jmenuje Tvistel Travel a před kterou bych chtěl veřejnost výslovně varovat, protože zastupuje, pokud vím, i jiné české cestovní kanceláře, zejména ty, které v zimních měsících pořádají nákupní zájezdy do Turecka.

Moderátor (Václav Moravec):
Slovenská pojišťovna Union, o které je Tomi Tour pojištěna, teď, jak bylo řečeno v úvodu, provádí u vás audit. Ten má ukázat, zda byl pro oznámení škodné události důvod. Jak dlouho ten audit může trvat?

Host (Václav Fischer):
Auditoři se dostavili do prostor Tomi Tour minulou středu a opustili je ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Dále se již, jsme již o nich, jsme již další informace nedostali. My jsme se domnívali, že si přišli pro cestovní smlouvy, což bychom považovali za logické. O ty se oni ovšem nezajímali a já jsem přesvědčen o tom, že o vyhlášení úpadku kterékoliv firmy nemůžou rozhodovat auditoři, nýbrž příslušný soud.

Moderátor (Václav Moravec):
Když tady zůstanu u toho auditu, tak bych ještě potřeboval jedno vysvětlení informací, o kterých například referuje Česká tisková kancelář. Pojišťovně Union se prý přihlásilo 10 tisíc lidí. Vy jste odhadl, že lidé, kteří si koupili u Tomi Tour dovolenou a neodjeli, tak je zhruba 14 tisíc. A podle informací ČTK pojišťovna Union si sice příslušné seznamy přímo od Tomi Tour vyžádala, ale cestovní kancelář zatím dodala pouze soupis 3800 klientů. Proč jste nedodali soupis všech klientů?

Host (Václav Fischer):
Tak zaprvé jsme těm auditorům umožnili přístup do našeho rezervačního systému a předpokládali jsme, že si veškeré podklady s naším svolením stáhnout. Oni tak neudělali, pojišťovna nám zaslala přesný předpis, vy jaké podobě chce ty podklady mít, oni nechtějí od nás vytištění cestovních smluv, ale chtějí sestavení seznamů, to se musí dělat manuálně, přihláška po přihlášce, pracuje na tom celý tým lidí a jakékoliv poznámky z jakékoliv strany jsou zde naprosto nevhodné a nepřiměřené, protože je to velmi pracná záležitost. My musíme každou cestovní smlouvu prověřit, musíme prověřit platbu, zda prošla bankou nebo byla učiněna v hotovosti, doplnit celou řadu dalších údajů.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to tedy správně, tak z těch 14 tisíc klientů, které vy jste odhadl, tak ručně ten tým lidí, a propos, jak velký?

Host (Václav Fischer):
Zabývá se tím pět lidí.

Moderátor (Václav Moravec):
Pět lidí. Tak dává ručně ony informace dohromady a ručně dalo už 3800 klientů.

Host (Václav Fischer):
Já si myslím, že v současné době už je to více, protože se to neustále aktualizuje a každých několik hodin se posílají vždy další a další seznamy. Dělá se to celé elektronickou cestou.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovedl byste, pane řediteli, odhadnout, jak dlouho to může trvat, než předáte pojišťovně Union, slovenské pojišťovně, u které jste byli pojištěni, seznam všech 14 tisíc klientů?

Host (Václav Fischer):
Těch 14 tisíc klientů je včetně dětí a nemluvňat, takže možná i to číslo, o kterém jste hovořil předtím, že se přihlásilo 10 nebo více než 10 tisíc lidí, takže to jsou právě ti dospělí, kteří jsou vlastně těmi hlavními pojištěnými a já si myslím, že to číslo sedí a ještě jednou bych chtěl zdůraznit, že klienti dostanou celou cenu, kterou zaplatili, zpět a já předpokládám, že se nám podaří ten seznam dokončit do konce týdne. Ale my tím nic nezdržujeme, protože pojišťovna zcela jistě tak rychle plnit nebude.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy máte pocit, když pojišťovna ale není stále ještě ochotna prozradit, jak to bude, jestli opravdu ti, co zaplatili zájezd u Tomi Tour, ale už na dovolenou neodletěli, tak jestli jim bude vyplacena plná výše, vy říkáte ano, ale pojišťovna toto není stále ještě ochotna potvrdit, protože prý neví, jaké bude pojistné plnění a částka, na kterou jste vy byli pojištěni.

Host (Václav Fischer):
Pojišťovna to neví, ale já to vím.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale pojišťovna to odmítá potvrdit. Ptám se tedy ještě jednou, vy můžete garantovat svým vlastním jménem, že opravdu všichni dostanou to, co dostati mají, z těch klientů, kteří neodletěli?

Host (Václav Fischer):
Já mohu garantovat, že podle smlouvy, kterou Tomi Tour s pojišťovnou uzavřela, je pojistná částka 234 milionů korun naprosto dostačující, aby byly veškeré nároky všech klientů pokryty v plném stoprocentním rozsahu.

Moderátor (Václav Moravec):
A ona otázka, která je samozřejmě na místě a která se právě týká onoho plnění, máte zatím pocit, že slovenská pojišťovna Union postupuje korektně, když tedy tvrdíte, že jste očekával, že si vezme nějaké jiné podklady, ty zásadnější a vy teď musíte ručně vypisovat onen seznam klientů?

Host (Václav Fischer):
Já si myslím, že pojišťovna postupuje velmi korektně, co se týká dokončování dovolených klientů, tak to probíhalo naprosto bez problémů, v dobré součinnosti mezi pracovníky Tomi Tour, mezi delegáty Tomi Tour v jednotlivých destinacích a pojišťovnou. Myslím si, že tohleto bylo skutečně bez jakýchkoliv sebemenších problémů. Trochu mě mrzí prohlášení tiskové mluvčí pojišťovny Union z minulého týdne, kde jsme byli vlastně napadeni kvůli těm seznamům, ale věřte, že i vedení Union je spraveno o tom, jak pracné sestavování těch seznamů je a že zde maximálně součiníme, děláme, co můžeme, řekl bych skoro dnem i nocí, tak, aby ty seznamy byly hotové dle možnosti do konce tohoto týdne.

Moderátor (Václav Moravec):
Dovolte možná osobnější otázku, vy osobně jako obchodní ředitel jste dostal zaplaceno?

Host (Václav Fischer):
Nikoliv.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže sám jste také člověkem, který se bude na pojišťovně Union domáhat výplaty mzdy?

Host (Václav Fischer):
To určitě nebudu, protože pojišťovna Union s výplatou mzdy nemá nic společného. Já navíc…

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to tedy bude s těmi zaměstnanci, kteří pracují pro Tomi Tour, včetně vás a kteří kvůli úpadku pojišťovny, promiňte, cestovní kanceláře, tedy asi nedostanou výplatu?

Host (Václav Fischer):
Tak výplatu za červen zaměstnanci dostali, v podstatě těsně před ukončením provozu cestovní kanceláře, poté většina zaměstnanců, zejména pracovníků prodeje, musela bohužel dostat výpověď kvůli ukončení činnosti cestovní kanceláře. Co se mě osobně týče, já jsem sice obchodní ředitel a vedu tu společnost již od března velmi samostatně na základě plné moci jednatele, který je toho času nemocen a je v zahraničí na léčení, nicméně jsem placen ze zdrojů německé cestovní kanceláře, nikoliv té české. A německá cestovní kancelář, která je spoluvlastníkem české Tomi Tour, svoji činnost neukončila.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč tedy nemohla být ona, ony finanční potíže, proč nemohly být kryty například z té německé cestovní kanceláře?

Host (Václav Fischer):
Německá cestovní kancelář dělala jako společník co mohla a vložila do hotovostních toků české Tomi Tour své vlastní zdroje.

Moderátor (Václav Moravec):
A teď ta aktuální situace, nakolik zavření pobočky Tomi Tour v České republice, nakolik se dotýká situace německé matky?

Host (Václav Fischer):
Tak ta německá matka v současné době ukončila svůj provoz jako cestovní kancelář a bude se v budoucnosti věnovat jiným činnostem, protože její činnost jako cestovní kanceláře byla velmi úzce propojena s činností české cestovní kanceláře. Ona vlastně zejména připravovala veškeré programy leteckých zájezdů jak pro českou, tak i pro slovenskou Tomi Tour.

Moderátor (Václav Moravec):
Majitel cestovní kanceláře Tomi Tour, Lubomír Popelář, o kterém tedy říkáte, že jeho zdravotní stav není dobrý a že se léčí, tak požádal minulý týden neúspěšně zatím pražský městský soud o zahájení insolvenčního řízení. Teď u soudu leží druhý návrh na zahájení insolvenčního řízení. Předpokládám že nebude odmítnut, že už je ta druhá žádost vypracovaná kvalitně?

Host (Václav Fischer):
Tak ta první žádost byla zamítnuta z ryze formálních důvodů, protože pod ní nebyl notářsky ověřený podpis. Druhá žádost byla bohužel zamítnuta také, protože chyběl návrh, čeho se vlastně Tomi Tour domáhá. Byla vypracována žádost třetí, která byla právě dnes předána příslušnému soudu a my jsme byli trochu překvapeni, že soud neoznámil hned, když chyběl ten notářsky ověřený podpis, že tam chybí ještě další věci, které by byly určitě bezodkladně doplněny.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemůžou teď, když jste dnes podali třetí žádost o zahájení insolvenčního řízení, nemůžou zase chybět nějaké další podklady, když …

Host (Václav Fischer):
Já předpokládám, že již nikoliv, protože jsme tentokrát velmi, velmi podrobně prostudovali veškeré podklady a konec konců žádost o insolvenci nepodává člověk pravidelně. Já jsem ji teda spolupodával nebo zařizoval její podání poprvé a jak doufám, také naposledy v životě a není to úplně jednoduché. Řekl bych, že bych býval očekával větší pomoc těch soudních orgánů.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak vy jste teď zaměstnancem německé kanceláře Tomi Tour, která měla pobočku v České republice, která zkrachovala. Pravděpodobně tedy zaměstnancem zůstáváte?

Host (Václav Fischer):
Pravděpodobně ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Jakému oboru se bude Tomi Tour německá věnovat?

Host (Václav Fischer):
To ještě není úplně jasné, ale určitě ne cestovnímu ruchu.

Moderátor (Václav Moravec):
Je to i z toho důvodu, že vy osobně jste se už dvakrát spálil?

Host (Václav Fischer):
Já bych řekl, že tomu není tak. Možná je to i proto, že celosvětový cestovní ruch v současné době prochází velmi hlubokou krizí a já osobně jsem velmi zklamán spoluprací s hoteliéry, se kterými jsem s některými pracoval skutečně skoro 30 let a přesto se ke mně na základě nějakých drbů a neověřených zpráv z českých médií obrátili zády.

Moderátor (Václav Moravec):
Nakolik podle vás ta situace, když jsem v úvodu zmiňoval, že jste podruhé hostem Impulsů, protože naposledy jste byl v tomto pořadu zhruba před dvěma lety, tehdy jsme se bavili například o možné soudní při o název CK Fischer, protože dál cestovní kancelář Fischer nese vaše příjmení jako zakladatele cestovní kanceláře, tak nakolik dáváte potíže Tomi Tour do souvislosti ještě s neukončenými spory mezi novým nabyvatelem nebo teď už vlastně starým nabyvatelem CK Fischer, tedy společností KaK Capitol Group podnikatele Karla Komárka?

Host (Václav Fischer):
Nedávám do žádných souvislostí.

Moderátor (Václav Moravec):
Není tam žádná souvislost?

Host (Václav Fischer):
Nevidím tam žádnou souvislost.

Moderátor (Václav Moravec):
A kdo vás tedy očerňoval, pokud byste měl říci a ukázat na ty, kteří podle vás způsobili problémy Tomi Tour?

Host (Václav Fischer):
Stačí si vyhledat Mladou frontu Dnes z poloviny ledna, tam je ten inzerát a tam najdete i jméno té právní kanceláře, která ho zadala, která potom později rozesílala dopisy a e-maily dodavatelům a dokonce i klientům, významným klientům cestovní kanceláře Tomi Tour.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl říci obor, ve kterém vy byste rád podnikal po té zkušenosti z České republiky, týkající se cestovního ruchu, který obor by vás bavil?

Host (Václav Fischer):
Tak já myslím, že já bych mohl dobrým poradcem.

Moderátor (Václav Moravec):
Na krachy cestovních kanceláří.

Host (Václav Fischer):
To určitě ne, možná na krizové situace v životě, protože zvládnout jakoukoliv krizovou situaci v životě je vždycky velmi obtížné a já si myslím, že je to o to obtížnější, pokud vnímáte a cítíte, že se kolem vás děje něco, co vy sám nedokážete a nemůžete ovlivnit. Že se kolem vás dějí podivné věci, které třeba dokonce někdo organizuje. To člověk začíná mít strach a já jsem od svých 24 let měl možnost žít v demokracii, proto jsem také odcházel z komunistického Československa a já musím říci, že jsem vedl a vedu v Německu vlastně velmi spokojený život, já jsem velmi pracovitý a houževnatý a jsem přesvědčen o tom, že po těchto potížích, které jsem zde v posledních přibližně 10 měsících velmi intenzivně prožíval, protože ty útoky začaly vlastně už někdy na podzim loňského roku a bylo toho čím dál tím více, bylo mě i vyhrožováno a já jsem v podstatě rád, že přesto, že jsem udělal vše pro to, aby Tomi Tour mohla ve své činnosti pokračovat, tak jsem nakonec rád, že nyní dojdu k nějakému klidu a zastavení, protože ten tlak, který zde byl vyvíjen, byl skutečně nad lidské síly.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, vracíte se na sto procent svého času do Německa?

Host (Václav Fischer):
Já bych řekl, že je to velmi pravděpodobné, až skoro jisté.

Moderátor (Václav Moravec):
A z toho důvodu, že jste zanevřel na podnikání v Česku?

Host (Václav Fischer):
Možná spíše proto, že se nadále obávám, že cokoliv bych tady dělal, kdekoliv bych ukázal moji tvář, tak vždycky ti lidé by se dostali díky mě do problémů.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale vy jste byl člověk, který na své tváři na začátku 90. let postavil svůj byznys, naučil Čechy létat na dovolenou do zahraničí, přinesl do České republiky termíny jako last minut a podobně. Jste si vědom toho, i že v současnosti je ta značka Václav Fischer natolik poškozena, že už tu důvěryhodnost, kterou jste měl na začátku 90. let, že již nemáte?

Host (Václav Fischer):
Já nevím. Já si tím nejsem stoprocentně jist, určitě by hodně klientů pravděpodobně mě již dále tu důvěru dávat nechtěla, ale já jsem přesvědčen o tom a moc bych poprosil i pana ministra vnitra, aby se o to zasadil, že okolnosti, ty temné okolnosti toho všeho, co se kolem cestovní kanceláře Tomi Tour, ty nátlaky, které na ni byly činěny, ty inzeráty, ty dopisy a faxy a maily, které byly rozesílány dodavatelům, klientům a ty organizované mediální kampaně, aby to bylo prošetřeno, aby Česká republika v tomto okamžiku dokázala, že je skutečnou evropskou zemí a abych i já ztratil ten dojem, že ty potíže, které zde byly, souvisely s mými spory, které s Českou republikou vedu.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Václav Fischer, obchodní ředitel kanceláře Tomi Tour. Děkuji, že jste přijal mé pozvání a těším se někdy příště na shledanou.

Host (Václav Fischer):
Já se také těším na shledanou a na závěr bych se chtěl ještě všem klientům Tomi Tour, kteří byli touto situací postiženi, skutečně velmi upřímně omluvit.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Václav Fischer, dnešní host Impulsů. Další Impulsy odvysíláme opět ve středu. Jejich hostem bude ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

30.07.2009

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v ČR

Zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o tom, co je s dětmi, které skončí v babyboxech.
29.07.2009

Michael Kocáb, ministr

Ministr pro národnostní menšiny Michael Kocáb mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o znovuzavední kanadských víz pro české občany nebo o postavení Romů v ČR.
27.07.2009

Eduard Janota, ministr financí

Česku hrozí deficit 209 miliard korun a také vyšší daň z přidané hodnoty. Ministr Janota to řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls.
23.07.2009

Jaroslav Vocelka, ředitel Státní opery

Generální ředitel Státní opery Praha Jaroslav Vocelka mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o financování opery nebo o novém projektu, lyrikálu Kudykam.
22.07.2009

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kvalitě-nekvalitě české kuchyně.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.