Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v ČR

Publikováno: 30.07.2009 18:20
Zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o tom, co je s dětmi, které skončí v babyboxech.

Moderátor (Václav Moravec):
Zatím 22 dětem zachránil život takzvaný babybox. Po celém Česku je už 26 schránek. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Schránky jsou jako vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess by si přál, aby po celém Česku bylo v budoucnu 70 takových schránek.

Host (Ludvík Hess):
70 proto, že by to tak odpovídalo 70 okresům, aby tak přibližně v každém okrese byl jeden. Protože skutečně nelze spravedlivě předpokládat, že by maminka v nějaký obtížný sociální situaci a nebo v psychickým stresu, že by cestovala někam autobusem nebo vlakem a hledala v neznámém městě babybox.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil 1. června zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Zatím poslední 26. babybox mají od tohoto týdne v Kroměříži. Je to druhý babybox ve Zlínském kraji, první funguje v krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zatím nikdo ho nevyužil. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je muž, kterého jste slyšeli, zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, dobrý den.

Host (Ludvík Hess):
Kdo by nepřijal, pane Moravče.

Moderátor (Václav Moravec):
Říkáte, nedá se odmítnout?

Host (Ludvík Hess):
No tak takovou hvězdu, kterou obdivuju, tu skutečně nelze odmítnout.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste hvězda, protože za vámi a za babyboxy je 22 zachráněných dětí a o tom bude řeč. Pro úplnost i dnes se mohou posluchači Impulsů ptát, stačí, když pošlete svoji otázku ve formě sms zprávy k nám sem do Rádia Impuls. Ludvík Hess, váš host, telefonní číslo 774 999 888 a tedy vaše otázky ve formě sms. Ještě jednou ono číslo, 774 999 888. Před vámi leží dvě knížky, které jste napsal o babyboxech. Pokud byste psal knížku další, byť mnohé už jste napsal, o čem byste psal teď?

Host (Ludvík Hess):
Je zase o babyboxech, je v rukopise teprve, teď vyjde jedna 19. září, ta je o koních a ta o babyboxech vyjde až v únoru příštího roku. Ale budou v ní ilustrace Oldřicha Kulhánka a budou to takový, který ještě nikde nebyly publikovaný. Já bych vás, pane Moravče, rád opravil. Všechno jste řek hezky, jako kdybych to řek já, jediný, co jste řek jinak, že babyboxy zachránily a já vždycky říkám, babyboxy pomohly zachránit. Já nejsem zdaleka takovej blázen, abych se domníval, že všech těch 22 dětí by skončilo teda fatálně. Já si myslím, že pomáhají zachránit, je to prostě jedna z možností.

Moderátor (Václav Moravec):
A budu s vámi dál polemizovat. Kdybych vám řekl, že přeci jen by měly zničený život, to znamená, že jste jim možná zachránil hluboký život, protože dostanou náhradní rodinu, rodinu, kde budou chtěni.

Host (Ludvík Hess):
No tak v těch rodinách samozřejmě jsou určitě velmi chtění a ty rodiny na ně velmi čekají mnohdy několik let. Pravda je, že ve chvíli, kdy ty dětičky dostanou, takže se najednou trošinku leknou. Ono to je hodně zrychla. Nám se kupříkladu podařilo u toho posledního děťátka, u holčičky v Ústí nad Orlicí, která byla teda klasickým příkladem, ta tam byla skutečně vložena do toho babyboxu ještě mokrá, doslova a do písmene, ještě s placentou zabalená jenom v ručníku, tak tam se podařilo ústecké administrativě, že to děťátko teda svěřili rovnou do rodiny, ovšem předběžným opatřením a mám takový pocit, že ty rodiče se najednou ze dne na den trošinku lekli, ale zítra si ji vyzvedávají v orlickoústecké nemocnici. Říkal mi to před chvilinkou Dino Zakál, primář gynekologie a porodnice.

Moderátor (Václav Moravec):
Vrátím-li se k té první otázce, kdybyste psal další knížku po té, která vyjde na začátku příštího roku o babyboxech, tak které téma v souvislosti s babyboxy podle vás ještě není zpracováno a láká vás?

Host (Ludvík Hess):
No tak ta knížka, která vyjde příští rok, to je román teda, ale je to román postavenej z části na autentických událostech a zčásti na fabulaci. Ale musím vám říct, že mě pokládáte otázku a poprvé po dlouhé době mě pokládá otázku, na kterou nedokážu odpovědět, já totiž se zabývám neustále přemýšlením, jakou knížku další budu psát. Já to prostě nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
A témat, která o babyboxech jsou a která jste zpracoval, existuje ještě dostatek nezpracovaných témat o babyboxech?

Host (Ludvík Hess):
Existuje jich hodně a samozřejmě, že váhám, jestli je možný je zpracovávat. Já se občas dostanu k takovejm originálním materiálům, kdy se se mnou především rodiče, který odkládají děti, spojej a jakýmkoliv způsobem, buď mailem nebo sms a někdy je teda tak trošinku jako zkrotím, že potom si povídáme po mobilu, ale někdy je to i předem, tak ty příběhy tady jsou, ale nejsem si jistej, jestli je možný je dost dobře uvádět. Ale bude to možná něco takovýho, jako ten román, kde je teda zčásti fabulace, zčásti faktografie.

Moderátor (Václav Moravec):
Pro úplnost, vůbec první babybox začal v České republice sloužit v roce 2005, tedy před čtyřmi lety a to na soukromé klinice Gyncentrum v Praze. Změnil se podle těch vašich zkušeností výrazně názor veřejnosti za ty čtyři roky na fungování schránek, do kterých se odkládají nechtěné děti?

Host (Ludvík Hess):
No tak myslím, že výrazně se nezměnil. Já bych, kdybych dneska měl odhadovat, jaká část veřejnosti a nebo spíš odborné veřejnosti je pro babyboxy, tak bych řek, že je to asi devět lidí z deseti, že tak asi jeden z deseti je proti babyboxům. Kupodivu jsou to většinou lékaři a kupodivu ti lékaři, kteří jsou proti tomu, tak se vždycky ohánějí právními argumenty. To je velmi zvláštní. Ale pak je tady ještě určitá část lidí, který asi s babyboxy nesouhlasí stoprocentně a to jsou pravděpodobně pracovníci profesionální, kteří celý život dělají v kojeneckých ústavech a v takových těch zařízeních pro děti a tam mám dojem, že je jim to trošinku trnem v oku. Ale víte, já sám skutečně říkám, nejsem takovej blázen, abych si myslel, že ty babyboxy jsou všespásné, samozachraňující. Je to jenom jeden kamínek v mozaice.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste mluvil o lékařích, kterým se možná ve většině případů nelíbí babyboxy nebo mají k nim výhrady, tak jedním z těch lékařů je lékařka Milada Emmerová, hejtmanka Plzeňského kraje. Ta chystá knihu o babyboxech, v ní chce shrnout odborné názory lékařů, právníků, sociologů, ale i laické pohledy mladých lidí na problematiku schránek pro odkládané děti. Tady jsou slova hejtmanky Milady Emmerové.

Záznam Milady Emmerové:
Já jsem právě oslovila všechny možné lékaře, samozřejmě známé, oslovila jsem taky lékaře v kojeneckém ústavu, taky bych ráda znala názor právníků, sociologů ze Západočeské university, no a taky jsem navázala takovou určitou spolupráci s Gymnáziem Luďka Pika v Doubravce a mám slíbeno, že i tihleti středoškoláci dostanou slohovou práci na téma babybox a že potom mě vyberou nějaký typický práce těchto středoškoláků na tenhle problém.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradila o své chystané knížce ve druhé polovině června hejtmanka Plzeňského kraje, lékařka Milada Emmerová. Milada Emmerová patřila k dřív k rozhodným odpůrcům projektu. Teď podle svých slov svůj názor upravila a připouští, že pokud zachrání babybox byť jediný život dítěte, tak má babybox smysl. Které falešné představy, předpokládám, že vy se těšíte na tu knížku Milady Emmerové?

Host (Ludvík Hess):
No tak samozřejmě beru to s rezervou, protože fakt je, že paní doktorka Emmerová se s babyboxem osobně poprvé seznámila, když jsme otvírali v Klatovech v nemocnici a tam jsem se s ní osobně také sešel a mám dojem, že tam v tu chvíli právě takový ty ostny a ty hrany mezi námi přeci jenom se poněkud zaoblily. A já se musím paní doktorce Emmerové omluvit za úplně poslední odstavec ze své knížky, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech. Tam se praví o mé poslední návštěvě nebo poslední neúspěšné návštěvě v Plzni, kdy jsem teda neuspěl s babyboxem: Ujížděje kvapně ze západočeské metropole ku Praze, zahlédl jsem, jak na mě z mraků nad městem juká moudrá a usmívající se tvář známé plzeňské lékařky. Byla středa 27. srpna 2008 a nikdo nemohl ještě vědět, že za několik málo týdnů se stane plzeňskou župankou. Takže omlouvám se, paní docentko, dneska je to všechno jinak a dneska jsme si skutečně ujasnili, že jsme přátelé. Ale moc bych doporučil, přeci jenom kdyby teda do tý knížky jste měl dovolila ještě nahlídnout, já bych tam třeba si dovolil nějaký návrhy ještě k ní mít, protože jak na tom dělám už těch pět let, ale jinak…

Moderátor (Václav Moravec):
Jen abyste neškrtal moc v té knížce.

Host (Ludvík Hess):
Ne, ne, ne, já nebudu škrtat.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud by tam byly názory odpůrců?

Host (Ludvík Hess):
No tak, názory odpůrců jsou v mé knížky tady z poloviny, moje knížka - Co jste v novinách nedočetli - cituje všechny odpůrce zásadní, především Frantu Šnajberka, nazdar Františku, tak úplně doslova a do písmene, ale já jsem paní docentce Emmerové velmi vděčný a zavázán, protože její postoj tak radikální a proti babyboxům před pěti lety umožnil médiím, aby právě tu konfrontaci naši a tu kolizi aby sledovaly, takže ona svým odporem a tím mnohdy až směšným postojem ministerstva zdravotnictví umožnila velkou medializaci babyboxů. Děkuju paní docentce.

Moderátor (Václav Moravec):
Milada Emmerová, když ji stále děkujete a navíc se ještě omlouváte, tak ona se dál domnívá, že matky mají jiné, lepší možnosti, jak nechtěné dítě anonymně porodit, dát ho k adopci nebo k pěstounské péči.

Host (Ludvík Hess):
Ano, ty možnosti jsou.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak vzdálený, to znamená, že podle vás, na tom se s Miladou Emmerovou shodnete. . .

Host (Ludvík Hess):
Ano, ano, jistě.

Moderátor (Václav Moravec):
Že to je až krajní hranice.

Host (Ludvík Hess):
Je to krajní hranice a skutečně je to, jak jsem už říkal, jenom jeden kamínek v té mozaice, to je terminus technikus, který teď jsem se naučil používat. Víte, jsou ovšem matky, které nemají možnost rodit lege artis a především ta největší skupina z nich jsou cizinky, které zde žijí obvykle nelegálně. Ale i ta cizinka, která tu žije legálně, se českého zdravotního zařízení velmi bojí, protože mezi nimi běží taková pověst, že která cizinka vstoupí, a to vím velmi dobře, vstoupí do zdravotního zařízení, takže okamžitě volají cizineckou policii. Oni se obávají, celkem oprávněně, že ta cizinka jim tam zůstane něco dlužit a ona tam teda nejde a nebo uteče druhý den, když už je teda z nejhoršího venku, takže dneska je situace taková, že cizinka, Ukrajinka, klasický příklad, do nemocnice rodit nebude, navíc to může být žena která tady je za prací, která má doma na Ukrajině manžela, který se tam stará o dvě nebo tři děti a dojí doma jednu krávu a k tomu se dost těžko může vrátit s děťátkem, které se narodilo déle jak 9 měsíců po jejím odjezdu z Ukrajiny.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžeme tušit, protože odkládání dětí do babyboxů je tedy anonymní, na tom je postaven celý princip těch schránek, kolik z těch 22 dětí, které dodneška skončily v babyboxech, mohlo být pravděpodobně dětmi cizích státních příslušníků a ta motivace, o které jste právě hovořil.

Host (Ludvík Hess):
Tak, jsem si jist, že některý to byly určitě, tak podle určitých znaků se to dá odhadnout, ale samozřejmě nevím, kolik, protože největší část. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Procentuálně. . .

Host (Ludvík Hess):
Největší část, já bych řekl, že se to blíží k polovině. Já bych řekl, že se to blíží k polovině.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je dnes zakladatel babyboxů v Česku, Ludvík Hess a ptáte se vy, posluchači Impulsů na telefonním čísle 774 999 888, pan Novák, otázka pro dnešní Impulsy, mají babyboxy obdobu v zahraničí?

Host (Ludvík Hess):
Jistě, samozřejmě babyboxy mají obdobu nejenom v zahraničí, ale v celé historii lidstva. Celá historie lidstva je poznamenána odkládáním dětí a pro odkládání dětí bylo zřízeno celá řada zařízení, z nichž ten babybox je technicky nejnáročnější, protože dneska je vyhřívaný, je samozřejmě ventilovaný a je to záležitost o 150 kilogramech elektroniky, že jo, je tam víc jak tisícovka elektronických součástek, ale byly to ty klasický točny na vratech kláštera, do kterých matka vložila dítě, otočila točnou a tam ho sestra zase v klášteře si vzala.

Moderátor (Václav Moravec):
Která ze zemí má řekněme nejhustší síť babyboxů a. . .

Host (Ludvík Hess):
Německo.

Moderátor (Václav Moravec):
Německo.

Host (Ludvík Hess):
Německo v každém případě Německo s tím v moderní době začalo, tam se ta zařízení jmenují baby clape nebo baby fenster a provozují je tam celá řada nejrůznějších společností, ale i soukromníků a odhaduji, že v Německu je těch zařízení kolem 60, 70.

Moderátor (Václav Moravec):
Část odpůrců myšlenky odkládání nechtěných dětí do babyboxů je teď mnohem smířlivější a připouští, že babyboxy mohou hlavně teď, v době krize, ekonomické, sociální, být řešením a záchranou dětí pro mnoho cizinek nebo sociálně slabých lidí, kteří přišli o práci a dostali se do tíživé situace. Očekáváte v souvislosti, že s tou horší ekonomickou a sociální situací dojde ke zvýšení počtu dětí, které budou odkládány v těch jednotlivých budoucích letech do babyboxů?

Host (Ludvík Hess):
Pravděpodobně bude odkládáno dětí víc, ale nedovolil bych si to přikládat zhoršené hospodářské situace. Možná spíš bych mluvil s takovou sociálností společnosti, ale především s tím, že medializace těch babyboxů je díky sdělovacím prostředkům velmi dobrá a že se pravděpodobně většina národa a možná i právě ty cizinky o těch babyboxech spíš dozvědí.

Moderátor (Václav Moravec):
Radio Impuls má Česko rádo, tedy míříme do Mladé Boleslavi. Mladá Boleslav je jedním ze 26 měst v celé České republice, kde babyboxy fungují. Ředitel mladoboleslavské nemocnice Ladislav Řípa 1. května 2008 v souvislosti se zprovozněním babyboxu v Mladé Boleslavi řekl.

Záznam Ladislava Řípy:
Myslím, že Mladá Boleslav tím, jakou tady má demografii, to že tady je tady je spousta zahraničních zaměstnanců, kteří jsou tady za účelem výdělku a ne za účelem toho, aby tady měli rodinu, tak mají spoustu starostí, když se jim prostě stane to, že ta partnerka přijde do jiného stavu a myslím si, že pro ty děti a pro rodiče, kteří touží po dětech a při problémech, které dneska s početím jsou, takže to je pro všechny strany výborný řešení.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil 1. května 2008 ředitel mladoboleslavské nemocnice Ladislav Řípa. Ve kterých okresech by podle zakladatele babyboxů v Česku Ludvíka Hesse, který je hostem dnešních Impulsů byl babybox nebo babyboxy zapotřebí jako sůl, lidově řečeno a nejsou?

Host (Ludvík Hess):
Tak, zcela jednoznačně kraluje mezi babyboxy Praha, protože v tom hloubětínském Gyncentru bylo odloženo už 11 dětí. V malých městech byly odloženy asi tři nebo čtyři děti a v Brně byly odloženy 3 děti, v Olomouci dvě myslím a v těch malých skutečně teda to je jako Ústí nad Orlicí, Sokolov, Kadaň, po jednom a to je myslím všechno, celkem těch dětí je 22. No, chudák. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Podíváme-li se ale na mapu České republiky, říkal jsem 26 měst.

Host (Ludvík Hess):
Tak je to právě Plzeň. Já teda, já teda prahnu po Plzni, to teda se přiznávám, že Plzeň je to město, kde bych teda jako chtěl ten babybox mít a samozřejmě se tam snažím stále jednat, ale. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Z důvodů toho, že to je krajské město nebo z . . .

Host (Ludvík Hess):
Je to krajské město, ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Nebo z toho důvodu, že tam by to bylo v souvislosti s tou situací a rizikem anonymních porodů. . .

Host (Ludvík Hess):
Ne, ne, ne. Já jsem přesvědčený, že nejčastějšími místy, kde je potřeba odložit dítě, je místa hustý a velký populace a to jsou samozřejmě krajská města především, ale jinak nic mě k tomu jiného nevede. V Plzeňském kraji nebo v západočes…, Plzeňský, v Plzeňským kraji máme jenom jeden babybox v Klatovech, a ten je tak vzdálený, že si nemyslím, navíc je umístěný uprostřed nemocničního areálu, tam jsem teda jako šel o stupínek dolů se svými požadavky na umístění babyboxu, protože se snažím aby byly na venkovním zdivu areálu, aby byly zvenku anonymně přístupné, tak si nemyslím, že tam by teda maminky spěchaly do těch Klatov. Po Plzni teda skutečně prahnu.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste se tady omluvil hejtmance Miladě Emmerové…

Host (Ludvík Hess):
Tak ještě se můžu omluvit někomu jinému v Plzni. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Navíc jste si krásně pozdravoval, co nebo kdo tomu brání, aby byl babybox v Plzni?

Host (Ludvík Hess):
Ano, je tam skutečně taková zvláštní situace. Druhý den poté, co jsem s Miladou Emmerovou slavnostně otevřel, oba dva jsme to otevřeli, ona vložila první dítě demonstračně tam, panenku, celuloidovou, tak druhý den se ve sdělovacích prostředcích mnozí lékaři plzeňští divili, že teda paní hejtmanka je náhle teda při otevření babyboxu a jak mohla, tak rychle změnit názor. Oni ji samozřejmě byli poplatní, ona rozumně, tak jako mnozí lékaři, rozumně skutečně po jediném rozhovoru se mnou a poté, když teda viděla ansich tu bedýnku namontovanou a viděla, jak je to teda dobré zařízení, tak skutečně rozumně změnila názor. Já si toho skutečně vážím.

Moderátor (Václav Moravec):
Přesto nemáte babybox v Plzni.

Host (Ludvík Hess):
No nemám babybox v Plzni, protože lékaři v Plzni ještě si pamatujou, jak si toho nevážila, no tak ještě než změněj názor, že jo. A navíc ta Plzeň, to je provázaná skrz naskrz, no to je jako opravdu ty vztahy jsou tam daleko užší, ty nemocnice, jsou tam dneska čtyři nemocnice, myslím, že jo, tak ty nemocnice mezi sebou mají takový vazby, že skutečně nelze…

Moderátor (Václav Moravec):
Že to nechce ani jedna.

Host (Ludvík Hess):
Ne, nelze dost dobře chtít, aby teda se mezi sebou domluvily.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik ta jedna, kolik jeden babybox stojí? V penězích není problém?

Host (Ludvík Hess):
No jsou problém, ano, ty jsou problém na začátku vždycky, protože já už si připadám, že nedělám nic jinýho, než že žebrám o peníze. Výroba babyboxu od firmy Teletech plus servis Michala Čumpelíka, hlavního inženýra a vynálezce, vyjde na 250 tisícovek. Ale samozřejmě dneska už je velká režie kolem dokola, protože na všech těch 26 zřízených babyboxech provádíme technický revize, provádíme občasné jejich opravy, ale kromě toho vydáváme nejrůznější publikace, dokonce jsme se zmohli i na billboardy.

Moderátor (Václav Moravec):
Ta síť babyboxů, respektive údržba jednoho babyboxu, průměrné náklady roční jsou kolik?

Host (Ludvík Hess):
No tak voni nejsou náklady na údržbu tak velký, jako spíš cestovní náklady, jo? Protože když Michal Čumpelík jede do Ostravy 400 tam, 400 zpátky, aby tam vyměnil nějaký odpor v hodnotě 12,60, no tak se to natáhne za to cestovný, eventuelně tam musí dokonce i přespat, že jo.

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázka, ta nám přichází z východních Čech, kdy bude babybox v Hradci Králové, velké město, spousta cizinců a nic. Děkuji, Eva.

Host (Ludvík Hess):
Hradec Králové je podobným případem v menším, jako je Plzeň. Já jsem Hradci Králové babybox nabídnul a tam pan ředitel se mnou vstoupil do takový nešťastný kolize. Odpověděl mě velice slušným dopisem, ve kterým teda použil, možná mu to snad někdo napsal, protože pan docent Höger je velmi vzdělaný muž, tam použil takovou nešťastnou formulaci, že v Hradci Králové za poslední tři roky nebyl žádný mrtvý novorozenec nalezen, takže tam snad babybox nepotřebují. Co se nestalo, samozřejmě během několika dní tam byla nalezena mrtvolka novorozence. No sdělovací prostředky si toho všimly, no…

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy je reálné, že se splní váš sen 70 babyboxů v České republice?

Host (Ludvík Hess):
No tak vzhledem k mému pokročilému věku nevím, nevím. Je mi 62 let, pane Moravče, musím spěchat. Teď jsem otvíral v posledních letech, loni asi 13 babyboxů, letos teda se dostanu snad na 12 taky do konce roku, no tak to máte ještě, kolik mi jich zbejvá ještě, ještě 40 babyboxů, no tak to bych musel žít ještě minimálně čtyři roky.

Moderátor (Václav Moravec):
To vydržíte, předpokládám, když je vám 62, vypadáte zdravě. Bavili jsme se o tom posledním babyboxu otevřeném v tomto týdnu v Kroměříži, další město bude které?

Host (Ludvík Hess):
Další město je 18. srpna Benešov u Prahy. Já si hodně zakládám na tom Středočeským kraji, protože předpokládám, že ta blízkost hlavního města bude teda taky důležitá a že tady přece jenom je teda soustředění hlavně těch zahraničních dělníků velký. A potom bude 19. září v Jihlavě, což je velké město…

Moderátor (Václav Moravec):
Krajské město.

Host (Ludvík Hess):
Krajské město, tam už je ruka v rukávě, v Benešově je taky, to už se vyrábí ten babybox a pak je na řadě Mělník a Rakovník snad do konce roku.

Moderátor (Václav Moravec):
To byl seznam nových babyboxů, které budou otevřeny do konce roku z úst zakladatele babyboxů v České republice, Ludvíka Hesse, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuju, že jste přijal mé pozvání, přeji vše dobré a někdy příště na shledanou.

Host (Ludvík Hess):
Děkuju vám, nashle.

11.08.2009

Pavel Bém, primátor Hl.m.Prahy

Pražský primátor Pavel Bém mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci v ODS.
10.08.2009

Jan Palouš, profesor

Profesor astronomie Jan Palouš mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o hvězdách...:-)
06.08.2009

Martha Issová, herečka

Herečka Martha Issová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuls o svých dvou nových rolích. Jedná se o postavy ve filmu Mamas a Papas a ve filmu Lidice, který se začne natáčet v listopadu.
05.08.2009

Květa Paichlová, ředitelka SOS vesničky

SOS vesničky se potýkají s velkým nedostatkem peněz. Hlavně o tom mluvila ředitelka SOS vesniček Květa Paichlová.
04.08.2009

Michal Horáček, textař

Textař Michal Horáček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o práci na muzikálu Kudykam.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.