Hlinikárium aneb Hliník se odstěhoval do Humpolce

Publikováno: 19.07.2009 09:20
V rámci putování po Vysočině jsme dnes vyrazili do města, které proslavil hliník. Nikoli ale těžba tohoto kovu, ale jistý muž jménem Hliník, o kterém se mluví v jedné naší slavné komedii.

V naší zemičce existuje místo s pamětní desku člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná skoro celý národ. Jedná se o filmovou postavu Hliníka, který navíc ve filmu ani nevystupuje, pouze o něm padla jediná zmínka… Mnozí už určitě tušíte – jde o Hliníka, který se ve filmu „Marečku, podejte mi pero“ odstěhoval do Humpolce. Tak jsme vypravili do jeho muzea.

Dobrá tedy. Ale začnu v prehistorii. Filmová postava studenta Hliníka proslavila Humpolec natolik, že mu tu rozhodli v září 2002 odhalit pamětní desku. Ta přilákala další nadšence se smyslem pro humor. Někteří si u desky přehrávali scénky z filmu a vznikl tu i rozhovor s mužem, který by mohl být Hliníkem. Tenhle obří zájem o Hliníka přivedl Humpolec k myšlence vybudovat tomuto fiktivnímu přistěhovalci muzeum, které nazvali Hliníkárium.

Cestovní miniodkazovník
(aneb co vše se vám může hodit):

GPS souřadnice: Hlinikárium v Humpolci
Loc: 49°32'33.167"N, 15°21'23.455"E

Uvidíte v něm třeba Hliníkovu školní lavici a pak exponáty, spojené s celým filmem. Pozvánka na třídní schůzku, a také švestičky ze zahrádky, které už také zlidověly - tedy úplatek úslužného Hujera učiteli. Vtip nechybí i suvenýrům, koupit se tu dá například „Marečkovo pero“. Hliníkovi sem dokonce chodí i pošta. Jendou přišel pohled dokonce až z Ameriky. Anebo chodí pošta i do Hliníkova rodiště. Za to se prohlásilo městečko Hora Svaté Kateřiny a Hliník tam už také má pamětní desku.

A aby Humpolec nepřišel zkrátka, dodejme, že ho zdobí několik kostelů, má i židovskou synagogu nebo muzeum vah s více než osmi stovkami exemplářů. Kousíček za městem pak leží zřícenina Orlík.

Hliníkárium:

červen - srpen
po – pá: 8.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin
so – ne: 10.00 – 15.00 hodin

Vstupné :
jednotné 20 Kč

Kontakt:
tel.: 565 532 479
mail: mekis@infohumpolec.cz

21.07.2009

Vinařskou oblastí kolem Velkých Bílovic

Hana Kracíková při zpovídání známých osobností narazila i na místo, kde se natáčel film Bobule. Prázdninovou atmosféru tak dnes můžeme načerpat z povídání o Velkých Bílovicích.
20.07.2009

Hrad Bítov

Putování po Jižní Moravě nás dnes zavedlo na hrad Bítov.
18.07.2009

Na cestě do geografického středu Česka

Kdo někdy dumal nad tím, kde je zeměpisný střed České republiky, se dnes dočká odpovědi. Při zkoumání Vysočiny jsme na něj narazili.
17.07.2009

Pohádkový Pernštejn

Reklamu krásným místům Česka nám toto léto pomáhají dělat i známé osobnosti. Vysočinu zná od mládí zpěvák Petr Bende.
16.07.2009

Hrad Roštejn

Na Vysočině můžeme najít půvabný hrad Roštějn. Tentokrát nejde o žádnu zříceninu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.