Ondřej Liška, Strana zelených

Publikováno: 11.06.2009 18:20
Ondřej Liška ze Strany zelených mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci u zelených po rezignaci Martina Bursíka na post předsedy.

Moderátor (Václav Moravec):
Byl nejpopulárnější tváří ve vládě Mirka Topolánka za Stranu zelených. Teď stojí v čele přípravného výboru nové politické strany TOP 09. Řeč je o bývalém ministrovi zahraničí, senátorovi Karlu Schwarzenbergovi. Tady jsou jeho slova:

Záznam Karla Schwarzenberga:
Smysl TOP 09 je nabídnout alternativu. Je nám naprosto jasný, že je to pro všechny pro nás taky značné riziko.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Karel Schwarzenberg. Nakolik může zeleným ublížit, že už Karel Schwarzenberg není jejich tváří? Nejen o tom bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je první místopředseda Strany zelených, po rezignaci Martina Bursíka první muž zelených, Ondřej Liška. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

Host (Ondřej Liška):
Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy na Ondřeje Lišku, prvního místopředsedu zelených, můžete posílat právě ve formě sms zpráv, stačí, když svoji sms napíšete jak jinak než do mobilního telefonu a pošlete ji k nám sem do Rádia Impuls. Ještě jednou opakuji číslo pro vaše otázky, 774 999 888. Pane úřadující předsedo, zvykl jste si už na to oslovení?

Host (Ondřej Liška):
Nezvykl, zvykl, to je možná pro mě podružná otázka. Já jsem okamžitě poté začal intenzivně pracovat na obnově Straně zelených a je jedno v jaké funkci, já tu odpovědnost cítím, takže někdo mi říká ještě pořád dokonce pane ministře, někdo mi říká pane první místopředsedo, to oslovení je úplně vedlejší.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl jednou větou či jedním slovem popsat podle vás nejvýstižněji situaci u zelených, jaké slovo či věta by to bylo?

Host (Ondřej Liška):
Konec jedné éry, začátek nové.

Moderátor (Václav Moravec):
Začátek nové jaké?

Host (Ondřej Liška):
Začátek nové, která je charakteristická a bude charakteristická tím, že byť já budu navazovat v mnohém na Martina Bursíka, řadu věcí budu dělat jinak.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud bych vám namítl argument správce konkurzní podstaty?

Host (Ondřej Liška):
Tak to zní jako dobrý vtip a karikatura, ale není to pravda. Protože zelení jsou dneska stranou, byť v těch minulých volbách prohrála, tak si myslím, že je v ní celá řada osobností a poměrně velkého odhodlání jít do podzimních voleb s naprostým nasazením a zdaleka to nepřipomíná nějakou defétistickou náladu. Je to mnohem více mobilizovaná, odhodlaná strana, která se chce o svoje místo na slunci v těch podzimních volbách poprat.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že bude nezbytné ještě před těmi předčasnými podzimními volbami, aby zelení svolali sjezd, když rezignoval Martin Bursík?

Host (Ondřej Liška):
Já si myslím, že by to bylo za všech jiných okolností na místě, aby byl svolán sjezd a partaj, ta strana si zvolila svou novou tvář, svou novou vedoucí tvář, ale za těchto okolností si myslím, že to není moudré a to proto, protože nám zbývají do voleb vlastně čtyři měsíce, 4,5 měsíce a vynaložit úsilí na celostátní sjezd by znamenalo vyplýtvat tuto energii na všechno jiné než na solidní a dobrou efektivní volební kampaň. A já budu, já už jsem oslovil některé krajské předsedy a krajské organizace s tím, že si myslím, že je lepší dát mandát tomu současnému vedení k tomu, aby přivedlo Stranu zelených k předčasným volbám a sjezd se konal až po nich.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak teď oslovujete krajské předsedy Strany zelených a navrhujete jim, nesvolávejme sjezd, ale pokusme se udělat dobrý výsledek při předčasných volbách?

Host (Ondřej Liška):
Přesně tak. Já, my jsme svolali neformální setkání členů republikové rady a krajských předsedů na neděli tento týden, o týden později v sobotu proběhne již formální republiková rada, kde bych chtěl požádat o mandát k tomu, abych vedl Stranu zelených do předčasných voleb.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že po rezignaci Martina Bursíka přijdou ještě další rezignace? Asi víte či tušíte, že narážím na Kateřinu Jacques, která už se nehodlá ucházet o post nějakého lídra, respektive nehodlá obhajovat mandát v Poslanecké sněmovně, ale Kateřina Jacques je místopředsedkyní.

Host (Ondřej Liška):
To je pravda, já si, musím říct, že si vážím toho kroku, který udělal jak Martin Bursík, tak Kateřina Jacques, když nabídli svou rezignaci. Já si myslím, že to je docela mimořádný příklad sebereflexe v české politice. Myslím si, že Kateřina Jacques poté, co zvážila, jak jsem se dozvěděl od ní, to, zda kandidovat nebo nekandidovat v podzimních volbách, rozhodla se, že nikoliv, tak si myslím, že to je krok prostě zralého politika a my ji obtížně můžeme přemlouvat ve chvíli, kdy nechce. Já si myslím, že ty volby ukázaly sice, že Strana zelených neobstála při překročení pětiprocentní hranice, na druhou stranu Kateřina Jacques získala nejvíce preferenčních hlasů hned po Jiřině Šiklové a to vůbec ne zanedbatelných. To znamená, byť ta veřejná hysterie a až nenávist, která ke Kateřině Jacques směřuje, tak si myslím, že zároveň ty volby svědčí o tom, že tady je několik tisíc lidí, kteří rozhodně Kateřinu Jacques považují za schopnou a dobrou političku.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak vy byste si přál, aby Kateřina Jacques pokračovala v místopředsednické funkci?

Host (Ondřej Liška):
Bude to na ní, já jsem ji říkal a přesvědčoval o tom, že je samozřejmě na zváženou, zda bude kandidovat do podzimních voleb, zda půjde do primárních voleb a bude se nebo nebude ucházet o tu kandidaturu…

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to tedy správě, vy ji, pane místopředsedo, přemlouváte, aby byla jedním z lídrů zelených?

Host (Ondřej Liška):
Ne, já jsem řekl to, chtěl jsem to doříci, že si myslím, že její místo ve vedení Strany zelených je, že na něj není potřeba rezignovat, protože tam byla jmenována sjezdem, k tomu má mandát a v tom si myslím, že může pokračovat. Pokud, ale je zcela na jejím osobním rozhodnutí, zda bude nebo nebude kandidovat v podzimních volbách. Ona oznámila, že nebude a já toto rozhodnutí respektuji.

Moderátor (Václav Moravec):
A radila se s vámi o tom, že by rezignovala i na místopředsednický post nebo o tom jste se nebavili?

Host (Ondřej Liška):
Hovořili jsme o tom při jednání předsednictva Strany zelených v pondělí, kdy nabídl svou rezignaci i Martin Bursík a my jsme Kateřinu Jacques, myslím, že společně přesvědčovali o tom, že je potřeba tento krok ještě důkladně zvážit a myslím si, že o tom ještě rozhovor povedeme.

Moderátor (Václav Moravec):
Jedna tvář, řekněme, nejpopulárnější v někdejší vládě premiéra Mirka Topolánka za Stranu zelených, ale zelené opouští. Respektive není už tváří Strany zelených. Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, právě dnes jsme se dozvěděli, že je předsedou přípravného výboru vzniku nové politické strany TOP 09, kterou zakládá Miroslav Kalousek. Tady jsou slova Karla Schwarzenberga
.

Záznam Karla Schwarzenberga:
Vidím, že tam už přínos nebudu, poněvadž se tato strana musí obnovit, musí se vydat na novou cestu a tam nechci překážet jako nějakej dinosaurus z doby bývalý.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Karel Schwarzenberg, přirovnal sám sebe k dinosaurovi z doby bývalé. Když tedy Ondřej Liška v dnešních Impulsech řekl zcela jasně, že u zelených začíná nová éra, překvapilo vás rozhodnutí Karla Schwarzenberga, že dinosaurus opustil zelené, už není jejich tváří?

Host (Ondřej Liška):
Mě to rozhodně nepřekvapilo, protože Karel Schwarzenberg nikdy ty spekulace ani před evropskými volbami vlastně úplně nevyvrátil. A bylo jasné, že to rozhodnutí v něm zraje delší dobu, přesto ještě před 14 dny Karel Schwarzenberg spolu se mnou doslova šlapal chodník a rozdával letáky na podporu Strany zelených, takže nevím, jak veřejnost přijme to, že opustil poměrně rychle jednu stranu a stal se předsedou jiné.

Moderátor (Václav Moravec):
Když ale zjistil, že ta strana s největší pravděpodobností rozumějme zelení, už nemá šanci, že už se nedostane do Poslanecké sněmovny a že by to byla chyba, kdyby nějaká jiná strana, když se podíváme na složení Poslanecké sněmovny, tam nebyla, rozumějme, kdyby tam byly ty čtyři, ODS, ČSSD, komunisté a lidovci?

Host (Ondřej Liška):
Já osobně nedávám TOPu 09 či jak ta firma se jmenuje, příliš velké šance, protože si myslím, že, asi má všechno, co standardní politická strana potřebuje, to znamená okoukané tváře, politiky, kteří se recyklují a jakýsi vágní program, který se zove konzervativní. To, co téhle straně scházelo a tomuhle projektu a to pan Miroslav Kalousek dobře věděl, je kredit. A myslí si, že mu tento kredit dodá Karel Schwarzenberg. Já si myslím, po zkušenostech se všemi kredity a podporami význačných osobností, které právem třeba i mají podporu veřejnosti a jsou u nich v oblibě, že tohle u politických stran prostě nefunguje. To, co lidé chtějí, jsou nové tváře, nový étos, nový duch, změnu. A tahle strana, navíc projekt, který je designován seshora, tu změnu prostě přinést nemůže. Vždyť se podívejte, kdo stojí u jejich zrodu. Teď nemyslím Karla Schwarzenberga, kterého respektuji, velmi si ho vážím, ale přece Miroslav Kalousek, pan Severa, Parkanová, další, vždyť to jsou přece harcovníci české politické scény, kteří jsou s tou nedobrou politickou kulturou české dvacetileté demokracie nedílně spojeni.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám teď měl vidět do duše, popřípadě kdyby ta následující otázka se měla týkat toho, zda vám osobně Karel Schwarzenberg řekl, opouštím zelené, protože vy jste, Ondřeji Liško, teď úřadující předseda strany. Řekl vám to osobně?

Host (Ondřej Liška):
Řekl.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy?

Host (Ondřej Liška):
V předvečer.

Moderátor (Václav Moravec):
V předvečer, včera.

Host (Ondřej Liška):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Co jste mu na to řekl?

Host (Ondřej Liška):
Já jsem mu řekl, to, co jsem mu řekl si nechám pro sebe, protože to byl rozhovor mezi čtyřma očima, ale to, co říci můžu, to jsem vlastně už částečně řekl, je, že si myslím, že to, co může obnovit českou politickou kulturu, je nový duch, nový program, nové tváře a nová energie a já v tom prostředí, které vzniká kolem pana Kalouska a TOPu 09 prostě tohle nevidím a samozřejmě respektuji zkušenosti, které Karel Schwarzenberg v politice má, na druhou stranu si myslím, že je to, co celá generace, co těch dvacet procent, více než dvacet procent voličů, kterým propadly hlasy v posledních volbách očekává, tak prostě nejsou recyklované projekty a nedávám tomu velkou šanci. Tohle jsem mu řekl, ale samozřejmě Karel Schwarzenberg tu víru má a já mu ji nehodlám brát.

Moderátor (Václav Moravec):
Otázky, které přicházejí od posluchačů Impulsů na ono číslo 774 999 888, ptáte se Ondřeje Lišky a otázek víc než dost. Například dvacetiletý Michal doslova píše, moc vám fandím, pane Liško, pojďte do TOP 09, fandím vám, ale hlas zeleným nedám. Spolupráce TOP 09 zelených, je to vůbec věc úvahy, bylo by to možné?

Host (Ondřej Liška):
Tuto nabídku jsem odmítl.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste dostal nabídku, abyste kandidoval za TOP 09?

Host (Ondřej Liška):
Ano a odmítl jsem ji.

Moderátor (Václav Moravec):
Od koho jste ji dostal?

Host (Ondřej Liška):
To si nechám pro sebe, ale prostě myslím si, že spolupráce malých stran, těch takzvaných malých stran je iluzí, která se tady objevuje už vlastně od těch devadesátých let a všechny tyto projekty nakonec dojely na to, že se, že všichni se chtěli sjednotit, ale každý z nich tomu chtěl šéfovat. Prostě politická strana, která nemá jasnou identitu, která provede tu politickou stranu i úskalími a soutěskami nepřízně a chyb, tak prostě nemá šanci obstát, a to se stalo všem těch středopravým a středovým projektům. Já chci Stranu zelených jako striktně středovou stranu, liberální a zelenou, která překonává to pravolevé schéma a tohle rozhodně není projekt TOP 09, a proto si tu spolupráci prostě nedokážu představit.

Moderátor (Václav Moravec):
Když se podíváme na výroky, které zazněly v těch uplynulých dnech a týdnech od politiků, kteří navštívili Impulsy Radia Impuls, tak jsme se dozvěděli od občanských demokratů, že svým způsobem dávají do TOP 09, nové politické strany, která vzniká a kterou zakládají krom jiného Karel Schwarzenberg a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, takže ji dávají naději, právě kvůli možnému koaličnímu partnerství. Připomeňme si slova šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře.

Záznam Petra Tluchoře:
Je to jistě nadějná aktivita, jak moc nadějná, jestli neskončí v nějakých slabších číslech, je samozřejmě otázka, ale já to zatím sleduji s pochopením a s nadějí.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Je vám jasné, Ondřeji Liško, že ta TOP 09 má být opravdu koaličním partnerem pro případné vítězství Občanské demokratické strany, že to je ten hlavní politický cíl, proč ta strana vůbec vzniká?

Host (Ondřej Liška):
Samozřejmě, vždyť to musí být zřejmé úplně každému, vždyť přece je čitelné z nejenom posledních týdnů, ale z posledních let, že je tady jeden veliký problém pro ODS, a totiž, že ODS není schopná udělat to, co je, byla schopná ČSSD v levém spektru, a totiž oslovit i ten politický pravý střed a tam propadají hlasy těch menších uskupení, část těchto voličů jsme dokázali oslovit my jako alternativa, středová Strana zelených, ale já za tímhle projektem vidím vlastně dost umělý marketinkový trik, který vlastně dříve či později, možná ještě se necháme překvapit těsně před volbami a nebo těsně po volbách samotných, nakonec stejně tyto voliče přivede do lůna ODS sem od CDU-CSU, jako je v Německu, není nic jiného, než projekt ODS a TOP 09, vždyť je to přece úplně zřejmé. My. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Když se ale podíváme na hlasy zelených, jako alternativy a naděje, kterou poměrně významná skupina voličů při červnových volbách v roce 2006 poslala do Poslanecké sněmovny, hlasy se rozmělnily, to ukázaly volby do Evropského parlamentu. Pokud bychom sečetli všechny hlasy pro zelené, tedy pro politické strany, které mají slovo zelení ve svém názvu, tak byste ani nepřekročili tu pětiprocentní hranici. Nová éra zelených pod vedením Ondřeje Lišky znamená slučování těch, kteří před tím zelené opustili?

Host (Ondřej Liška):
Tam není se s kým slučovat, vždyť přece. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Demokratická Strana zelených Olgy Zubové.

Host (Ondřej Liška):
Demokratická Strana zelených Olgy Zubové je třicet zmatených lidí, kteří se nechali zneužít panem Soukupem a Tvrdíkem a ČSSD, nikoliv by přece nikdo nedoufal, že se dostanou do Parlamentu, ale jejich smysl byl přece v poškození Strany zelených a ukázání nejednotnosti, takže já tohle beru prostě s rezervou a nemyslím si, to, co ale jsem odhodlán udělat já, je vnitřní sjednocení Strany zelených, zefektivnění jeho fungování a především společné vystupování a zlepšení kultury vnitřního dialogu. A tady máme určitě co dohánět a to si myslím, že je tím kreditem do budoucna Strany zelených. Co se týče. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás se nedá tedy teď pro ty předčasné volby přijít s nějakým programem slučování zelených s …

Host (Ondřej Liška):
Tím se, ne, jako myslíte jiných stran, které se ucházely v Evropských volbách?

Moderátor (Václav Moravec):
Přesně tak.

Host (Ondřej Liška):
Já, toto jsem řekl už před chvílí, já prostě vidím, že ty strany, které v evropských volbách uspěly jedno, dvěma, třemi procenty, tak vlastně nejsou politickými stranami, to jsou iniciativami, které vznikly okolo jednotlivců, které nemají žádnou regionální strukturu, které nemají vlastně ani žádný profilovaný politický program a myslím si, že integrace těchto subjektů by vlastně znamenalo, přesně to, co jsem říkal, to znamená, pojďme to dělat dohromady, ale každý z nás říká, já tomu chci šéfovat a já si myslím, že jediné, co může obstát tady v této, v tomhle kolbišti, tak je strana, která má jasnou identitu, liberální a zelenou a má jasný středový profil, ale tyhle kolem osobností shromážděné projekty si myslím, že mají smysl a vlastně příležitost jenom v evropských volbách, ale podzimní parlamentní volby, které budou velmi tvrdou konfrontací pravice, levice a středu, tak ty je prostě smažou.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy osobně si ale nemyslíte, že vám chybějí teď ty tváře, jestliže Martin Bursík opustil vedení strany, Kateřina Jacques se nehodlá ucházet o poslanecký mandát, tedy asi nebude lídrem na nějaké kandidátce pro ty podzimní předčasné volby, vy máte 14 výrazných tváří, které nasadíte do těch předčasných voleb?

Host (Ondřej Liška):
Asi nečekáte, že vám je tady vyjmenuji, ale já si myslím, že skutečně jich máme dostatek pro to, abychom sestavili tým lídrů a představitelů špičkových těch kandidátek ve všech 14 krajích. Přece my jsme dokázali přijít i v evropských volbách s osobnostmi, které nás podpořily, vždyť si jenom vezměte například Jiřina Šiklová, která získala tisíce preferenčních hlasů, aniž by vedla nějakou zvláštní kampaň. To je osobnost…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, chcete například oslovit Jiřinu Šiklovou a ty další. . .

Host (Ondřej Liška):
Já zatím nebudu žádná jména komentovat, jenom říkám, že si často, vnímám to, že si novináři, politici často stěžují, že jakoby v Česku nebyly žádné nové tváře. To není pravda. V generaci lidí mezi 30 a výše lety už vyrostla polistopadová nová generace velmi vzdělaných až schopných lidí, které chceme oslovit a já si prostě kladu za cíl přivést polistopadovou generaci lidí nejen k volbám, ale přímo do politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Další věc, která je podstatná. Vy jste mluvil o tom, že jako teď úřadující předseda Strany zelených chcete zlepšit komunikaci, bylo by podle vás správné, aby se vzala zpět některá rozhodnutí, která se týkají vylučování? Víte asi, nač narážím. Jestli by bylo správné, aby se ke Straně zelených vrátila Dana Kuchtová?

Host (Ondřej Liška):
Dana Kuchtová má možnost ucházet se o členství. Ze stanov vyplývá proces, jakým se to může stát nebo nestát, ale já si myslím, že to rozhodnutí bylo správné, protože my jsme se nerozešli kvůli tomu, co prosazovat, my jsme se rozešli v konfliktu jak to prosazovat. A ve chvíli, kdy se způsob jednání, kdy se prostě kroky Dany Kuchtové a dalších rozešly nejenom s nějakým implicitním vnímáním toho, co ještě je nebo není korektní a co je slušné chování, ale začaly přímo poškozovat Stranu zelených jako celek a dokonce porušovat i naše vnitřní pravidla, naše stanovy, no tak nám nezbylo nic jiného, než se rozejít. A tyhle argumenty přetrvávají a já proto říkám, já si myslím, že je potřeba vnitřně posílit a sjednotit Stranu zelených dovnitř, ale nehodlám činit žádné kroky, které by lidi jako Dana Kuchtová nebo Olga Zubová přivedly zpátky, to rozhodně ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Ondřej Liška je nejen prvním místopředsedou Strany zelených, ale je to bývalý ministr školství. Státní maturity, problém, který teď bude projednávat Poslanecká sněmovna, tedy a je velmi pravděpodobné, že státní maturity opět budou odloženy. Připomeňme si, co právě k důvodům toho, proč by měly být státní maturity znovu odloženy říká šéf školského sněmovního výboru Walter Bartoš z Občanské demokratické strany.

Záznam Waltra Bartoše:
My jsme přesvědčeni o tom, že ten projekt není dostatečně připraven především v oblasti logistické, hrozí zmatky a my nechceme vystavit riziku sto tisíc studentů, protože to si myslím, že je docela velký hazard.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova šéfa školského výboru Poslanecké sněmovny, poslance ODS Waltra Bartoše. Předpokládám, že vy budete hlasovat proti návrhu Waltra Bartoše v Poslanecké sněmovně.

Host (Ondřej Liška):
Ano, protože se jedná o nehorázný populismus. Promiňte mi takhle silné vyjádření, ale na posledním jednání zasedání školského výboru se neozval jediný hlas proti stavu příprav maturitní zkoušky. Dokonce bylo konstatováno, že je v pořádku a teprve poté, co někdo Waltru Bartošovi vysvětlil, co je to Facebook a vysvětlil mu, že se tam přihlásilo k iniciativě, kde se naklikalo několik tisíc studentů, kteří jsou s tím nespokojeni a on z toho dostal strach, že ODS přijde o hlasy, tak začal pro mě z nepochopitelných důvodů hovořit o tom, že něco je špatně připraveno. Jestli něco přispělo k znevážení nebo poškození obrazu státních maturit, tak to byl pád vlády. Já říkám, kdybych zůstal ministrem školství, tak bych velmi systematicky dále přesvědčoval i jeho…

Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste se postavil proti těm studentům, kteří přišli s tím, že chtějí na Václavském náměstí protestovat? Středoškoláci, kteří chtějí zaplnit Václavské náměstí, vy byste jim řekl…

Host (Ondřej Liška):
Má slova, když jsem odcházel z Ministerstva školství a novináři se mě ptali, jak bych reagoval na tyto studenty, tak já jsem řekl jediné, úkolem, jedním z prvních úkolů ministryně školství musí být sejít se s těmito studenty a zeptat se jich, co konkrétně jim na státních maturitních zkouškách vadí. Protože celá debata v médiích o státních maturitních zkouškách se vine v naprosto nekonkrétní a nevěcné rovině s tím, že jedni říkají, že je připravena, druzí říkají, že není připravena, potom někdo řekne, že logisticky, támhleten řekne, že tak a tak, to je úplně nekonzistentní postoj. Řekněte mi jednu jedinou věc, ve které není připravena. Naopak já vím, že maturitní zkouška je připravována v harmonogramu, že v minulosti byla dlouhodobě zanedbávána, teprve po mém příchodu byl ten tým posílen, vyměněno vedení CERMATu, poprvé za mého vedení státní maturitní zkouška byla pokryta dostatečnými finančními prostředky a studenti, jichž se týká obsah těch zkoušek, už rok vědí, na co se mají připravovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Půjdete tedy na tu demonstraci, chystáte se tam jít jako bývalý ministr školství?

Host (Ondřej Liška):
Já se tam, já teďka nevím přesně, kdy je, ale …

Moderátor (Václav Moravec):
Příští týden.

Host (Ondřej Liška):
Tak pokud nebudu mít nic urgentního, rád se tam dostavím, protože bych si chtěl sám poslechnout, jestli se nejedná o populismus a hysterii nebo zda to má nějaké racionální důvody a věcné argumenty. Já jsem doposud žádný neslyšel. Já bych na adresu nebo vzkaz těmto studentům z mé strany je ten, zeptejte se svých ředitelů škol, zda je nebo není známo, na co se máte připravovat příští rok a oni vám řeknou obsah toho, co máte znát. Je již rok znám, takže vy se můžete v klidu učit.

Moderátor (Václav Moravec):
Chápu-li to správně, tak podle vás šéf školského výboru Waltr Bartoš vyměňuje státní maturity za hlasy středoškoláků?

Host (Ondřej Liška):
Popsal jste to úplně přesně. Vždyť já prostě nevidím jediný důvod, proč by se státní maturity v tomhle stádiu měly zastavovat a ještě bych řekl jednu věc, odklad státních maturit o více než rok, a říkám to s plnou odpovědností, znamená jejich naprostý konec. Nepodaří se to. Protože na to je navázáno taková suma rozpočtu, taková logistika, takové týmy lidí, že se prostě nepodaří to znovu dát do takové podoby, aby ty státní maturity byly připraveny tak, jako jsou nyní.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale sociální demokraté uvažují o tom, že návrh podpoří?

Host (Ondřej Liška):
Sociální demokraté, pokud vím, tak na to nemají jednotný názor a naopak to, co vím, je, že příkaz nepodpořit státní maturity a naopak podpořit jejich zrušení a odložení přišel seshora z úplně stejných důvodů, jako jsem to popsal u pana kolegy Bartoše a naopak vím, že i v ČSSD právě experti na školství, kteří v tom poslaneckém klubu jsou, jsou proti odložení státních maturit. To znamená…

Moderátor (Václav Moravec):
Budou-li teda podle vás maturity odloženy, je to definitivní konec státních maturit?

Host (Ondřej Liška):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
Ondřej Liška, bývalý ministr školství, první místopředseda Strany zelených. Děkuji za rozhovor, někdy příště na shledanou.

Host (Ondřej Liška):
Já děkuji za pozvání, na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Přepis nejen tohoto rozhovoru najdete na našich internetových stránkách, podívejte se na ně, na www.impuls.cz. Hostem pondělních Impulsů bude zakladatel nové politické strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

16.06.2009

Milan Zelený, profesor ekonomie

Profesor ekonomie Milan Zelený mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi.
15.06.2009

Miroslav Kalousek, Top 09

Poslanec Miroslav Kalousek si založil novou stranu - Top 09. Právě o tom mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls.
10.06.2009

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o odchodech některých poslanců z klubu lidovců.
09.06.2009

Petr Tluchoř, ODS

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls mimo jiné o volbách do Evropského parlamentu.
08.06.2009

František Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kritice na hospodaření svého úřadu nebo o dvou svých služebních autech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.