Miroslav Kalousek, Top 09

Publikováno: 15.06.2009 18:20
Poslanec Miroslav Kalousek si založil novou stranu - Top 09. Právě o tom mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Moderátor (Václav Moravec):
Nejhorší část světové hospodářské krize možná teprve přijde. I tak varuje šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Velká část toho nejhoršího ještě není za námi, říká doslova Kahn. I ekonom Jan Švejnar je při hodnocení budoucího vývoje globální ekonomiky opatrný.

Záznam Jana Švejnara:
Ten největší problém, který opravdu vidím, je, že finanční sektor stále ještě nefunguje tak, jak by měl. Že banky a finanční instituce stále ještě nepůjčují v Americe ani v Evropě ani u nás tolik, kolik půjčují za normálních okolností a než se toto stane, tak bude velmi těžké z krize vyjít.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká v rozhovoru pro Rádio Impuls ekonom Jan Švejnar. Nejen o tom, v jaké kondici je česká ekonomika, co ji čeká v budoucnu, bude řeč v následujících minutách. Hostem Rádia Impuls je exministr financí, zakladatel nové politické strany TOP 09, Miroslav Kalousek. Vítejte v Rádiu Impuls po čase, hezký dobrý den.

Host (Miroslav Kalousek):
Dobrý den, děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms na číslo 774 999 888. Pokud ale máte dál nějaké otázky na Miroslava Kalouska, exministra financí a nově zakladatele nové politické strany TOP 09, tak se ho ptejte. Stačí, když svoji otázku pošlete ve formě sms a pošlete ji k nám sem do Rádia Impuls, tady všechny otázky shromažďujeme a Miroslav Kalousek na ně bude odpovídat. Ještě jednou to telefonní číslo, 774 999 888. Vy už několik týdnů žijete zakládáním nové politické strany TOP 09. Co je nejsložitější na založení partaje?

Host (Miroslav Kalousek):
Tak nejsložitější je vůbec to rozhodnutí. U kruhu, v kterém to diskutujete, konzultujete, říci, zda ta nabídka, kterou chcete voličům předložit, zda má šanci, zda je vás dost, zda máte sílu na to založit i regionální struktury, protože většina nových stran vznikly jako pražské diskusní kluby a my jsme řekli, že nechceme být pražský diskusní klub, že chceme být stranou s celoregionální působností a strukturou.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdo vám to nejvíc rozmlouval z vašeho okolí?

Host (Miroslav Kalousek):
Kdoví, jestli ne já sám. Ale v každém případě v určitém okamžiku jsme se jasně rozhodli, že na téhle politické scéně není konzervativní subjekt, který současně s tím, že je konzervativní, tak je také jasně proevropský a že stojí za to voličům tuto alternativu nabídnout.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč není proevropská, promiňte, Občanská demokratická strana o sobě říká, že je konzervativní, ještě navíc liberální, proč není proevropská ve vašich očích?

Host (Miroslav Kalousek):
Já si myslím, že diskuse o tom, zda podporují nebo nepodporují procesy, které ve svém důsledku povedou k tomu, že Evropa bude mít jednotný a silný hlas na tom globálním světovém hřišti, jsou v… Myslím si, že tam ty odstředivé tendence vůči jednotnému rozhodování Evropy jsou značné a já to nekritizuji, to je docela logické. Samozřejmě i mě vadí často bruselská byrokracie, i já někdy, věřte, že jsem si užil své jako předseda rady ministrů financí Evropské unie, i já někdy cítím, že prostě velké země mají trochu jiný hlas než ty malé země z těch 27, ale ona není jenom Evropa, on je celý svět. A je zřejmé, že se budou rozdělovat sféry zájmů mezi tři silné hráče, varianta A, Amerika, Asie, Rusko nebo čtyři silné hráče, varianta B, Amerika, Asie, Rusko Evropa. Ovšem ta varianta B platí jenom za předpokladu, že ta Evropa bude schopna jednotného a silného hlasu. A pak když se zamyslím, co je obyvatelům České republiky nejblíž svým stylem života, hodnotami, které vyznává, tak se stále domnívám, že je v zájmu občana České republiky, aby Evropa měla ten jednotný a silný hlas. Takže je to spíš rozdíl mezi evropským pohledem a globálním pohledem na celý svět.

Moderátor (Václav Moravec):
My už víme, že v čele přípravného výboru nové politické strany TOP 09 je Karel Schwarzenberg. U něj se očekává, že nakonec bude předsedou oné politické strany. Připomeňme si, co Karel Schwarzenberg ke vzniku TOP 09 řekl minulý týden ve čtvrtek.

Záznam Karla Schwarzenberga:
Očividně volič očekává něco nového, něco, co se vymanilo z toho způsobu politiky, jak tady byla provozovaná během posledních let. Smysl TOP 09 je nabídnout alternativu. Proto jsme se rozhodli k tomuto kroku.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, předsedy přípravného výboru TOP 09. Právě dnes politická strana TOP 09 požádala Ministerstvo vnitra o registraci. Má Miroslav Kalousek, zakladatel TOP 09, jasnou představu, kdy se bude konat ustavující sjezd, jestli to ještě stihnete do předčasných voleb?

Host (Miroslav Kalousek):
Má to své pro i proti, před volbami i po volbách, není to v tuhle chvíli to rozhodující. V tuhle chvíli je rozhodující sestavit ve spolupráci s regiony kandidátky, které budou věrohodně reprezentovat náš program a samozřejmě představit volební program. Protože to, co jsme představili, jsou sice jasné a konkrétní programová východiska a principy, ale není to podrobný volební program. Konec konců ten nepředstavila dosud žádná politická strana.

Moderátor (Václav Moravec):
Kdy počítáte s tím, že zveřejníte volební program?

Host (Miroslav Kalousek):
Nejpozději do okamžiku registrace kandidátek.

Moderátor (Václav Moravec):
Znamená to, že té práce bude tak nad hlavu, že logičtější je, když se ustavující sjezd TOP 09 bude konat až po předčasných říjnových volbách?

Host (Miroslav Kalousek):
Nejenom pro tu práci samu, je to také proto, že my jsme v mimořádné časové tísni. Teď budeme zaregistrováni, teprve teď říkáme občanům, pojďte, kdo chcete a chce spolupracovat na těchto programových východiscích TOP 09, pojďte vstoupit do naší strany a spolupracovat s námi, což vyžaduje jistý čas k rozhodování. Kdybychom ten sjezd udělali třeba za pět nebo šest týdnů, tak máme strach, že bychom zbytečně zakonzervovali rozhodovací strukturu dříve, než se rozhodne větší část lidí, zda chce nebo nechce vstoupit. Takže …

Moderátor (Václav Moravec):
Máte už jasnou představu jako zakladatel, jak velké by například mělo být vedení, kolik místopředsedů TOP 09 bude mít?

Host (Miroslav Kalousek):
Ta představa je jasně daná ve stanovách. My jsme ty stanovy rozdali na tiskové konferenci, takže tam jsou popsány…

Moderátor (Václav Moravec):
Ale to sjezd ještě může měnit, protože jestliže sjezd rozhodne, že místopředsedů je hodně, předpokládám, že stanovy, byť jsou zakládajícím dokumentem…

Host (Miroslav Kalousek):
Pochopitelně ano, ale nemyslím si, že na prvním sjezdu budou měněny stanovy. Potom na základě zkušeností ze všech politických stran předpokládám, že budou měněny na každém sjezdu. Ale na tom prvním ne.

Moderátor (Václav Moravec):
Mnoho otázek přichází na Miroslava Kalouska od posluchačů Rádia Impuls, ptáte se prostřednictvím sms na čísle 774 999 888. Pokud můžeme vzít to letem světem, například, proč se vybral zrovna název TOP 09? Ptá se Josef Kroužek z Litoměřic. Myslíte si, že tím spíše oslovíte voliče?

Host (Miroslav Kalousek):
Víte, my jsme se dostali pod časový tlak díky předčasným volbám. Kdyby nebyly předčasné volby, tak jsme se rozhodovali o založení nového konzervativního subjektu po ukončení předsednictví během prázdnin, řada věcí se nemusela dělat současně, dělala by se navazujícím způsobem a pokud bychom se rozhodli ten subjekt založit, tak bychom to zveřejnili někdy na přelomu září, října a je možné, že by se to v takovém případě nejmenovalo TOP 09…

Moderátor (Václav Moravec):
Jaké byly další alternativy, promiňte, ze kterých jste vybírali?

Host (Miroslav Kalousek):
Myslím si, že teď to není důležité. Protože ten název je nejméně důležitý, my chceme oslovovat voliče, kteří jsou připraveni zapojit i druhou signální soustavu, nejenom tu první a věřím, že ti nám i název, který se jim třeba nelíbí, odpustí, protože jim spíš půjde o tu náplň naší politiky. A když jsme se dostali do mimořádné časové tísně díky předčasným volbám, tak název, který by trochu provokoval, byl úmysl. Česká politická scéna je zahlcena zkratkami politologickými, SNK, PDS, SRPSČ, téměř nikdo se v tom neorientuje, to znamená, hledali jsme název, který by jednak dostatečně prezentoval naši … tradice, odpovědnost, prosperita si myslím, že ji prezentuje, a jednak byl natolik překvapivý, že by si ho každý zapamatoval. A vzhledem k tomu, že o tom názvu ať už s pozitivním či negativním smyslu se vede velká polemika, tak si myslím, že tenhle úmysl se trochu podařil a ještě jednou prosím o toleranci, věřím, že nás nikdo nebude posuzovat podle názvu či loga, ale podle věcného obsahu naší politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Iveta Kolesárová z Ostravy se ptá Miroslava Kalouska prostřednictvím sms, mám dotaz, co říkáte na ženy po politice, vy osobně, jako žena mohu potvrdit, že je opravdu málo žen v politice a budete mít jako strana silné ženy, lídry svých kandidátek?

Host (Miroslav Kalousek):
Já bych si to velmi přál, výběr kandidátek v tuhle chvíli teprve probíhá, takže nemohu, nemohu slíbit v přípravném výboru, který je dvanáctičlenný, jsou tři ženy, přál si jich tam i víc, ale pravda je, že většina chytrých žen se do politiky příliš nehrne, možná že. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Není to proto, že tam, promiňte, není to proto, že tam jsou hloupí muži?

Host (Miroslav Kalousek):
Ano. Já si myslím, že to může být jeden z důvodů, že heslo chytré ženy namísto, schopné ženy namísto neschopných mužů by bylo heslo, které mě by se docela líbilo, ale pojďte se mnou ty schopné ženy přesvědčovat. . .

Moderátor (Václav Moravec):
No to byste musel opustit možná politiku vy. Berte to jako vtip.

Host (Miroslav Kalousek):
Ne, to já si myslím, že to je docela fér nápad, zkuste nějakou schopnou ženu. . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Hloupý Kalousek opustí politiku
. . .

Host (Miroslav Kalousek):
Schopnou ženu přesvědčit, ať jde vyměnit neschopného Kalouska, já myslím, že by se takové výběrové řízení mohlo i líbit.

Moderátor (Václav Moravec):
Přípravný výbor, jeho složení. Vy jste členem přípravného výboru. Víme, že v čele přípravného výboru je Karel Schwarzenberg. Počítáte s tím, že vy budete lídrem jedné z kandidátek pro předčasné volby, konkrétně jihočeské?

Host (Miroslav Kalousek):
Já to nevylučuji, ale taky to ani nepotvrzuji, a kdyby v jižních Čechách se našel kandidát z těch, kteří teď projevují zájem, který by evidentně táhl voliče víc, tak věřte tomu, a, s jedním takovým jsem hovořil a on bohužel nemá zájem kandidovat, tak, tak v takovém případě to opravdu není otázka osobních ambicí. My máme. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale počítáte s tím, že s největší pravděpodobností. . .

Host (Miroslav Kalousek):
My máme, my máme jednu výhodu, že opravdu tu stranu zakládají lidé, kteří mají za sebou poměrně dost zkušeností, a dobře vědí, že takový projekt dokáže i osobní ambice rozbít naprosto spolehlivě, a to byl jeden z prvních postulátů, které jsme si řekli. Jak funkce ve straně, tak pořadí na kandidátce nesmí za žádných okolností omezit osobní ambice, i proto je navržen Karel Schwarzenberg na předsedu. Prostě jsme si pragmaticky řekli, že je největší autoritou, člověkem s největšími zkušenostmi i renomé nejenom v domácí politice, ale i v politice evropské a celosvětové, je Karel Schwarzenberg z nás nejlepší, proto je navržen Karel Schwarzenberg a stejným způsobem budeme postupovat při sestavování kandidátek, o kterých také se budeme bavit s Nezávislými starosty.

Moderátor (Václav Moravec):
Miroslav Kalousek, v jakém regionu by si přál, aby kandidoval šéf onoho přípravného výboru Karel Schwarzenberg?

Host (Miroslav Kalousek):
Já myslím, že to je předčasné. My ty kandidátky představíme, já myslím, že úplně stačí, když řeknu, že bych si velmi přál, aby předseda naší strany kandidoval do Poslanecké sněmovny a on se o tom ještě rozhodne. To bude jeho rozhodnutí, já ho budu respektovat, on je senátor, má senátorský mandát do konce roku 2010 a zda bude nebo nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny, o tom se rozhoduje v následujících týdnech a já to budu respektovat jako jeho rozhodnutí. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale přál byste si, aby Karel Schwarzenberg byl lídrem z jedné kandidátky.

Host (Miroslav Kalousek):
Že bych si, že bych si přál, aby byl lídrem jedné kandidátky, to bych si samozřejmě přál, ale je to jenom mé osobní přání, kdo dobře zná Karla Schwarzenberga ví, že Karel Schwarzenberg se za sebe rozhoduje zásadně sám a nikdo není schopen ho tak či onak zlomit.

Moderátor (Václav Moravec):
Byť TOP 09 ještě není zaregistrovanou, tak už teď se hlásí noví členové, i v průběhu dne přicházely sms, které se ptaly na to členství v TOP 09. KDU-ČSL v Brně-venkov čelí krizi, členové ji opouštějí a právě přecházejí do TOP 09, situace je tam vážná, nejvážnější ve všech okresech České republiky u lidovců, KDU-ČSL se ale podle předsedy Cyrila Svobody nerozpadá v tomto regionu.

Záznam Cyrila Svobody:
Tak někteří odcházejí, tedy zrazují lidovou stranu, zrazují KDU-ČSL a její program a takzvaně masívní, „masivní“ odchod by mohl být tady na Brně-venkovu, ale je to 19 lidí zhruba z 1900 našich členů, takže znovu říkám, situace je vážná, ale ne tragická a určitě to není důvod, abychom si zoufali.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká předseda lidovců Cyril Svoboda, pro úplnost Brno-venkov patří do největší jihomoravské organizace lidovců, která má 8800 členů. Nakolik může podle exministra financí, jednoho z členů přípravného výboru TOP 09 Miroslava Kalouska, řekněme být nevýhodou, když začnou bývalí straníci z jiných politických stran houfně přecházet do TOPu?

Host (Miroslav Kalousek):
Já se přiznám, že tyto neeviduji. My nezakládáme lidovou stranu 2, ani žádný jiný, ani žádnou jinou odnož jiné politické strany, já si … 

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale nebude, pane exministře, nebude nevýhodou, když ale zažijete lidoveckou tsunami, která připluje do TOP 09?

Host (Miroslav Kalousek):
Já, já si to nemyslím, právě proto, že nezakládáme lidovou stranu 2, tak si nemyslím, že zažijeme lidoveckou tsunami a my zakládáme něco, co podle mého názoru ještě nikdy na české politické scéně nebylo, to není, jak jsem několikrát slyšel, třetí, čtvrtý, pátý pokus o alternativu vůči velkým stranám. My nezakládáme žádnou alternativu vůči velkým stranám, my se snažíme udělat první poctivý pokus o založení konzervativní proevropské strany, což je nabídka, kterou český volič ještě neměl, je celkem logické, že kromě nestraníků to může oslovit některé názorové proudy v jiných nesocialistických stranách, nepředpokládám, že by to oslovila třeba komunisty nebo sociální demokraty a ti, kteří se k tomu programu přihlásí, tak jsou u nás v stejné pozici, jako nestraníci, které to oslovilo, že bych očekával jakékoliv tsunami, z jakékoliv jiné strany, to si nemyslím. Nemyslím si, že to hrozí . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Jak to bude s novými členy, protože vy jste dnes podal u ministerstva vnitra registraci, pokud se nemýlím, tak ministerstvo vnitra, pokud neshledá závažné právní nedostatky v té žádosti o registraci, tak byste měli do 14 dnů být zaregistrováni. Je to tak?

Host (Miroslav Kalousek):
Ano.

Moderátor (Václav Moravec):
A kdy pak dáte ty přihlašovací formuláře, to znamená, kdy začne nábor nových členů po té formální stránce?

Host (Miroslav Kalousek):
Tak, on již živelně začal. My jsme měli. . .

Moderátor (Václav Moravec):
No ale stále ještě nejste zaregistrovaní.

Host (Miroslav Kalousek):
My jsme měli ve čtvrtek tiskovou konferenci a už ve čtvrtek odpoledne začaly ty čtyři kanceláře, které fungují, přijímat první přihlášky do strany, my se všem ozveme, požádáme o jistou trpělivost, protože ta přijímací procedura a registrace členů si přece jenom nějaký čas vyžádá a v zásadě to lze učinit až poté, co budeme existovat jako právní subjekt, tedy až budeme zaregistrovaní a bude nám přiděleno IČO, takže to ještě chvilku bude trvat, ale pochopitelně, že s těmi, kteří ty přihlášky poslali, se budeme snažit držet stálý kontakt, dokud . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Jak velký počet členů byste považoval za úspěch, řekněme, do konce letošního roku, tedy …

Host (Miroslav Kalousek):
Já si nemyslím, že úspěch politické strany stojí a padá s počtem členů, ale s počtem sympatizantů a těch, kteří stranu podporují. Takže my samozřejmě rádi uvítáme každého, kdo bude chtít přímo svým členstvím se podílet na naší politice, ale z mého pohledu je to úplně srovnatelné jako sympatizant, který sice není člen strany, ale s tou stranou spolupracuje, komunikuje, snaží se spoluvytvářet její program a také ji samozřejmě volí.

Moderátor (Václav Moravec):
Jedna z otázek, které přicházejí: Pane Kalousku, zajímalo by mě, jestli vám někdo někdy ve vysoké politice nabídl úplatek?

Host (Miroslav Kalousek):
Ano, stalo se to, dokonce ta dáma byla odsouzena.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak to je jasná odpověď. Připomeňte jenom pro paní Javorskou, kdy to bylo?

Host (Miroslav Kalousek):
Bylo to v roce 94 a týkalo se to projektu L 159. Já jsem to oznámil a proběhlo soudní řízení, na jehož konci byla daná osoba, připadá mi nefér, abych už ji dnes jmenoval, ale možná by se to v mediálních archivech našlo, daná osoba byla odsouzena.

Moderátor (Václav Moravec):
Další otázka: Pro svou důvěryhodnost by se měl pan Kalousek vyrovnat s aférami, se kterými je spojován, například na Ministerstvu obrany. Učiní tak veřejně a transparentně? A propos počítáte s tím, že to bude jedno z témat, že se zase vrátí Kalouskovy padáky v uvozovkách?

Host (Miroslav Kalousek):
Já, podívejte se, ta témata jsou tady různým způsobem psána už 11 let a já nevím, jak dál se s tím ještě vyrovnat než tím, že bylo jednoznačně prokázáno, že nic z toho nebyla pravda. Někdo se za ta nařčení musel omluvit, někdo jako za padáky byl odsouzen, třeba ti, kteří mě vyčítali nebo vykonstruovali moji vinu kvůli padákům, tak dokonce padl rozsudek za pomluvu. Někdo se musel omluvit, někdo byl odsouzen. Já prostě musím se vyrovnat s tím, že v minulosti různé vlivové skupiny konstruovaly vůči mě různé pomluvy, které se podařilo prokázat jako pomluvy, to je holý fakt. Já nevím, co bych k tomu ještě mohl říci. Že se mě může stát, že v následujících dnech budu třeba nařčen z toho, že jsem znásilnil nezletilého bernardýna, no s tím musím počítat a bude to jistě nepříjemné, protože jak známo, pejsky všichni milujeme a pedofily rádi nemáme a z něčeho takového jsem zatím nařčen nebyl, takže počítat s tím musím.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy předcházíte tomu, že by něco takového mohlo přijít. Ekonomický program, vy jste exministrem financí České republiky, Dominique Strauss-Kahn, šéf Mezinárodního měnového fondu, varoval, že nejhorší část světové hospodářské krize možná teprve ještě přijde. Podepsal byste jeho tezi?

Host (Miroslav Kalousek):
Já bych to rozhodně nepodepsal jako fakt, jako konstatování. Ale že existují rizika, že se tak může stát, že stále ještě v bilancích velkých finančních ústavů mohou být takzvaní kostlivci a aktiva, která jsou dnes ještě účtována jako zdravá a ono se brzy ukáže, že zdravá nejsou, prostě ta rizika existují, nejsou nulová a proto se může stát, že krize ještě může být prohloubena. Já doufám, že ne, ale prostě to riziko je příliš veliké na to, abychom mohli říct, že to je vyloučené.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládám, že jedním ze zásadních témat volebního programu TOP 09 bude právě ekonomická část v souvislosti i s tou globální ekonomickou recesí, je to tak? Že to bude dominanta programu?

Host (Miroslav Kalousek):
Tak dominanta, já bych to nerad řek, já jsem přesvědčen, že volební program TOP 09 bude odpovídat na všechny společenské výzvy, nejenom na ekonomickou část programu nebo na čelení nebo na to, jak zvládneme současnou hospodářskou krizi. My máme ambici mít komplexní program. Pochopitelně, že tato část tam bude.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl říci, jak zásadně se bude lišit, pokud se bude v něčem lišit, ekonomická část programu TOP 09 od toho, co jste vy prezentoval v politice jako ekonomický expert KDU-ČSL, s jakými novými návrhy může přijít TOP 09?

Host (Miroslav Kalousek):
Promiňte, ale žádná politická strana, žádná, ani ta, která existuje a my stále ještě de jure neexistujeme, nezveřejnila svůj volební program. Takže těžko ode mě chtít, abych já teď tuneloval některé přípravné práce, které musejí projít stranickou diskusí a budou tedy prezentovány. Já si myslím, že to programové východisko, které jsme napsali a zveřejnili, že jedinou cestou k prosperitě a blahobytu je svobodný trh a že ten svobodný trh musí mít jasná a přísná pravidla. A dokonce tam zdůrazňujeme, což je velmi důležité, že čím svobodnější trh…

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale myslel jsem si, že mě necháte aspoň trochu nebo posluchače nahlédnout do tunelu. Nemusíte…

Host (Miroslav Kalousek):
Že čím svobodnější trh, tak tím přísnější musí být ta pravidla, tak je, myslím, dostatečně jasný východisko, kudy se chceme dát. Pokud tedy chcete nahlédnout do tunelu, tak já třeba prozradím jednu věc, kterou jsem dnes prozradil časopisu E 15, tak až budete zítra číst ten rozhovor, abyste neřek, že jsem byl vůči Impulsu skoupější, tak jsem jasně řekl, že vzhledem k situaci ve veřejných rozpočtech následující čtyři roky není žádný prostor ke snižování daňové zátěže. A že jako strana, která je konzervativní a nepopulistická a chce srovnat veřejné rozpočty, takže určitě nebudeme navrhovat snižování daňové zátěže. Nebudeme navrhovat ani zvyšování, ale budeme velmi opatrní ke všem ostatním politickým subjektům, který budou slibovat další snižování daní. Já tvrdí, že tam není prostor a že to, na co se musíme soustředit příští čtyři roky, je maximální zjednodušení toho procesu vybírání a odvádění daní a kontroly jejich odvodu. Ale na snižování podle mého názoru prostor není. Tak jsem trošku pod tu poklici teď nahlédnout nechal.

Moderátor (Václav Moravec):
Když ale říkáte, že budete proevropská strana nebo že TOP 09 bude proevropskou stranou, budete nabízet nějaký časový harmonogram vstupu Česka do eurozóny ve volebním programu?

Host (Miroslav Kalousek):
My můžeme diskutovat o tom, kdy je to reálné. Reálné to bude tehdy, kdy veřejné rozpočty, situace veřejných rozpočtů to České republice umožní, to vzhledem k naší konzervativní politice se budeme snažit, aby to mohlo být co nejdříve, a také kdy to vzhledem k reálné konvergenci, tedy ke sladění, ke stejné míře výkonnosti ekonomiky, teď hledám něco, čím bych tu reálnou konvergenci vysvětlil, kdy vzhledem k tomu, jak prostě bude vypadat ekonomika v České republice a jak v zemích eurozóny, to také v České republice bude výhodné. Ono…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že nebudete nabízet voličům časový plán?

Host (Miroslav Kalousek):
Pravděpodobně řekneme harmonogram, který pokládáme za pravděpodobný, ale vzhledem k tomu, že se tam nedá počítat s rychlejšími termíny, než s léty …

Moderátor (Václav Moravec):
2015 a výš?

Host (Miroslav Kalousek):
14 nejdříve, tak také poctivě řekneme, že budeme každý rok poctivě diskutovat tu míru reálné konvergence, stav vývoje veřejných rozpočtů a že to datum může být průběžně aktualizováno.

Moderátor (Václav Moravec):
Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí, host dnešních Impulsů. Děkuji za rozhovor a těším se někdy příště na shledanou.

Host (Miroslav Kalousek):
Já děkuji za pozvání.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Přepis rozhovoru s Miroslavem Kalouskem a nejen s Miroslavem Kalouskem, přepis všech rozhovorů najdete na našich internetových stránkách. Podívejte se na ně, na www.impuls.cz. Hostem úterních Impulsů bude nejcitovanější český ekonom, profesor Milan Zelený, poslouchejte i zítra.

16.06.2009

Milan Zelený, profesor ekonomie

Profesor ekonomie Milan Zelený mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi.
11.06.2009

Ondřej Liška, Strana zelených

Ondřej Liška ze Strany zelených mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci u zelených po rezignaci Martina Bursíka na post předsedy.
10.06.2009

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o odchodech některých poslanců z klubu lidovců.
09.06.2009

Petr Tluchoř, ODS

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls mimo jiné o volbách do Evropského parlamentu.
08.06.2009

František Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kritice na hospodaření svého úřadu nebo o dvou svých služebních autech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.