Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL

Publikováno: 10.06.2009 18:20
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o odchodech některých poslanců z klubu lidovců.

Moderátor (Václav Moravec):
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční podle starých pravidel a to podle pravidel, za kterých se konaly volby minulé. Levice ve Sněmovně prosadila zamítnutí volební novely, kterou koaliční vláda v čele s občanskými demokraty navrhla změnit přepočet hlasů na mandáty a také zavést takzvaný bonus pro vítěze. Bývalého ministra spravedlnosti, poslance ODS Jiřího Pospíšila, dnešní rozhodnutí Sněmovny mrzí.

Záznam Jiřího Pospíšila:
Bylo vhodné pustit tento návrh do dalšího čtení a umožnit tak odbornou podrobnou rozpravu například na ústavně právním výboru. To neznamená, že návrh měl být za každou cenu schválen ještě v tomto volebním období, ale mohli jsme využít čas k tomu, že bychom si podrobně řekli, jednotlivé politické frakce, jaký máme názor na reformu českého volebního systému. To, že návrh byl zamítnut, tak to tuto diskusi de facto ukončilo.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova bývalého ministra spravedlnosti a poslance ODS Jiřího Pospíšila. Nejen o volebních pravidlech a zamítnutí změny volebního zákona bude řeč v následujících minutách. Pozvání do dnešních Impulsů přijal předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer
.

Host (Cyril Svoboda):
Dobré odpoledne.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům. Své dotazy jste v průběhu dne psali a posílali formou sms na číslo 774 999 888. Ale pokud máte jakoukoliv otázku na nového, respektive staronového předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu, tak stačí, když svoji otázku vyťukáte do svého mobilního telefonu a pošlete ji k nám sem do Rádia Impuls ve formě sms zprávy na číslo 774 999 888. Užíváte si to jako nový předseda KDU-ČSL?

Host (Cyril Svoboda):
Mě baví vždycky to, co dělám, takže si to užívám a pracuju každou minutu, nemám ani chvilku volna.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl srovnat ty první dny ve funkci, když jste byl před víc než pěti lety šéfem lidovců a teď, v čem je to jiné?

Host (Cyril Svoboda):
No velmi je to jiné, protože já nedělám a nechci dělat minulé chyby a zjistil jsem, že musím dělat všechno nově, to znamená, že my stavíme i naši ústřední kancelář nově a věnuju se tomu s mnohem větším nasazením, než jsem to dělal posledně.

Moderátor (Václav Moravec):
Bude zapotřebí hlavní kancelář KDU-ČSL a celou stranickou strukturu nějakým způsobem zreformovat, možná zeštíhlet, protože před sjezdem lidovců Hospodářské noviny referovaly, že lidovci prostě mají problém s penězi?

Host (Cyril Svoboda):
Tak určitě se nebude propouštět, to není potřeba, ale přijdou noví lidé, protože někteří odcházejí, takže spíš jde o to, abychom nahradili jednoho člověka za druhého.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte už nová jména, která chcete představit?

Host (Cyril Svoboda):
S tím jsem kandidoval, představil jsem svůj tým a ten tým funguje a také jsem řekl, že mohu začít od první minuty fungovat jako plnohodnotný předseda i s týmem a to se děje.

Moderátor (Václav Moravec):
Když jste mluvil o chybách, že jste se poučil ze svých vlastních chyb a nové dělat nechcete, tak vy jste…

Host (Cyril Svoboda):
Ani ty staré nechci dělat.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste před volbou předsedy KDU-ČSL mluvil o jedné chybě a omluvil jste se nejen členské základně, ale i veřejnosti, že jste dopomohl Václavu Klausovi ke znovuzvolení prezidentem. Co jako jeden z volitelů Václava Klause hodláte dělat s tím, že Václav Klaus už v míře větší než menší začíná blokovat mezinárodní smlouvy a dokončení jejich ratifikace?

Host (Cyril Svoboda):
Mě to vadí, co s tím já mohu víc udělat, než že jasně říkáme, že se má ratifikovat například Lisabonská smlouva, protože si nedokážu představit lepší a silnější projevení národního zájmu, než je ústavní většina obou dvou komor Parlamentu. A volby do Evropského parlamentu jasně prokázaly, že všichni euroskeptici ztratili, co se dalo, ztratili úplně všechno.

Moderátor (Václav Moravec):
Ono nejde jen o Lisabonskou reformní smlouvu. Prezident už blokuje delší dobu ratifikaci dvou mezinárodních dokumentů. Prvním dokumentem je Římský statut, dalším dokumentem je novela Evropské sociální charty. To jsou věci, které prezident blokuje. Co s tím může dělat jeden z volitelů Václava Klause?

Host (Cyril Svoboda):
Maximálně máme upozorňovat na to, že to má být ratifikováno, protože to je škoda a obzvlášť ten Římský statut. Podle mě je to hrubá chyba, že není ratifikován, je to hrubá chyba, protože to posiluje právní stát, protože smysl toho statutu je v tom, že ti, kteří páchají nejzávažnější trestnou činnost válečnou, jako je genocida, terorismus a tak dále, tak mají být postaveni před soud.

Moderátor (Václav Moravec):
Když Václav Klaus bude dál ty mezinárodní smlouvy blokovat?

Host (Cyril Svoboda):
Co s tím naděláte? Ústava je napsaná pro dospělé lidi, proto tam nejsou žádné lhůty, proto tam není žádný orgán, který by mohl přinutit hlavu státu něco dělat. Podle mě je to skutečně pro odpovědné lidi a já vycházím z toho, že by prezident republiky měl být vždycky nositelem úřadu, který nese, což je hlava státu a měl by plnit vůli Parlamentu.

Moderátor (Václav Moravec):
Označil byste Klausovo chování za obstrukční?

Host (Cyril Svoboda):
Já to vidím jako, možná, že to je i obstrukční jednání, je.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak případně změnit ústavu a ukazuje obstrukční chování Václava Klause, že by bylo dobré ústavu změnit?

Host (Cyril Svoboda):
To tedy v žádném případě ne. Přece nebudeme měnit ústavu kvůli jednomu prezidentovi. To bychom měnili zase u jiného prezidenta z nějakých jiných důvodů. Znovu opakuji, ústava musí být trošku vágnější, trochu širší, protože to není kuchařka, podle které se detailně řeší konkrétní situace. Ústava je skutečně pro odpovědné politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
A když ale například blokování Římského statutu bude stejně tak dlouhé jako oné novely Sociální charty, na kterou upozorňuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, že už ji prezident neratifikoval víc než dva roky?

Host (Cyril Svoboda):
Já jsem z toho zklamán, vadí mi to, ale to neznamená, že bych okamžitě sáhnul na změnu ústavy. Ústava je základní zákon státu, takže v tomto jsem velmi opatrný a bráním se tomu, abychom dělali jednorázové změny ústavy, protože se nám v konkrétní situaci něco nedaří. To je také důvod, proč jsme proti tomu ústavnímu zákonu, kterým se zkrátilo volební období, protože se nemá dělat změna ústavy jenom pro jeden jediný případ.

Moderátor (Václav Moravec):
Prezident Václav Klaus a už jste to naznačil hned v té své první odpovědi, vyčkává i s tím, jak se postaví k Lisabonské reformní smlouvě. Připomínám, že dokument schválily obě komory českého Parlamentu. Prezident Klaus dal najevo, že vyčkává na případnou druhou stížnost senátorů z řad Občanské demokratické strany. Ti se chtějí obrátit na Ústavní soud, aby posuzoval jiné části onoho dokumentu, než které posuzoval Ústavní soud při senátní stížnosti. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg věří, že v případné druhé ústavní stížnosti nebude Ústavní soud rozhodnutí příliš odkládat.

Záznam Karla Schwarzenberga:
Jen doufám, že tentokrát Ústavní soud bude mít tu soudnost a odpovědnost rozhodnout o tom poměrně rychle. Ty otázky, které se můžou objevit, jsou asi celkem jasné, odpovědět na to není těžké, takže by bylo dobré, kdyby se opravdu ten soud na to soustředil a odpověděl jasně, kladně nebo záporně.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Vy jste, pokud se nemýlím, dnes jednali s premiérem Janem Fischerem v Poslanecké sněmovně, je to tak?

Host (Cyril Svoboda):
My jsme s ním jednali a bylo to v Úřadu vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Bylo to v Úřadu vlády. Probírali jste ten bod, který je, řekněme, v rámci českého předsednictví jeden z nejdůležitějších, tedy krom jarního summitu Evropské unie, ten, který čeká Evropskou unii teď a na kterém se mají probírat záruky pro opakované irské referendum? Přišla na to řeč?

Host (Cyril Svoboda):
O tom jsme nemluvili, protože mi nenapadlo, že by česká vláda nebyla lídrem právních záruk pro Irsko. No to si nedokážu představit, že bychom to neudělali, protože to považuju za naprostou samozřejmost a byl bych v šoku, kdyby česká vláda nebyla tou, která požene ten proces dopředu.

Moderátor (Václav Moravec):
A vás ani nenapadlo, o čem bude například mluvit Václav Klaus, protože pokud se nemýlím, tak se s Janem Fischerem dohodli na tom, že bude zachován onen model, že Václav Klaus vystoupí s úvodním projevem na červnovém summitu evropské sedmadvacítky a pak by samotné jednání měl řídit Jan Fischer?

Host (Cyril Svoboda):
A to myslím, že je právě vysvětlení k tomu, že Jan Fischer se postaví za právní záruky. To bych považoval za hrubé selhání vlády a premiéra, kdyby toto neudělal.

Moderátor (Václav Moravec):
Očekáváte, že součástí té předvolební kampaně do předčasných voleb bude Lisabonská reformní smlouva v Česku?

Host (Cyril Svoboda):
V Česku už to tématem nebude, bude to tématem určitě v Evropě a Irům toto dlužíme. Irům dlužíme naši jasnou pozici a podporu, i v Irsku onen vůdce odporu vůči smlouvě pan Kendly ztratil všechno. Voliči i v Irsku řekli, přestaňte blbnout a koukejte ratifikovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je šéf lidovců Cyril Svoboda. Jako nový předseda KDU-ČSL povedete stranu do předčasných voleb, o kterých se bavíme. Předčasné volby se s největší pravděpodobností uskuteční na přelomu září a října a pravděpodobně se uskuteční podle stejných pravidel, podle kterých se konaly volby minulé, to znamená v červnu roku 2006. Levice ve Sněmovně prosadila zamítnutí volební novely, kterou koaliční vláda v čele s ODS navrhla a která počítala se změnou přepočtu hlasů na mandáty a zavedení takzvaného bonusu pro vítěze. Bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila rozhodnutí Sněmovny mrzí.

Záznam Jiřího Pospíšila:
Bylo vhodné pustit tento návrh do dalšího čtení a umožnit tak odbornou podrobnou rozpravu například na ústavně právním výboru. To neznamená, že návrh měl být za každou cenu schválen ještě v tomto volebním období, ale mohli jsme využít čas k tomu, že bychom si podrobně řekli jednotlivé politické frakce, jaký máme názor na reformu českého volebního systému. To, že návrh byl zamítnut, tak to tuto diskusi de facto ukončilo.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova exministra spravedlnosti, poslance ODS Jiřího Pospíšila. Jak velké jsou obavy Cyrila Svobody, nového šéfa lidovců, že kvůli odmítnutí tohoto zákona, této volební novely, můžou ty volby skončit patem, respektive dalším nestabilním vládnutím v České republice.

Host (Cyril Svoboda):
Mě to nevadí, že to je pryč, ten zákon, vůbec mi to nevadí.

Moderátor (Václav Moravec):
Ano, vy jste jako lidovci k tomu měli výhrady i v rámci vládní koalice.

Host (Cyril Svoboda):
Já mám, já mám výhrady k tomu, že je tam nějaký bonus pro vítěze. My chceme, aby každý volič věděl, že jeho hlas má stejnou váhu, to znamená, my jsme chtěli, aby se přepočítávaly pokud možno všechny hlasy na mandáty a byli jsme zastánci metody, která by neznamenala žádný bonus pro vítěze, když tak, tak naprosto minimální. Nechápu, proč má vítěz dostat víc, to znamená, že by váha hlasů pro vítěze měla větší váhu, než pro toho kdo je druhý nebo třetí.

Moderátor (Václav Moravec):
A námitka, že můžeme od let devadesátých pozorovat nestabilní vládnutí v České republice, nestabilní koaliční vládnutí.

Host (Cyril Svoboda):
Ale s tím hrubě nesouhlasím. To není otázka většin, protože v řadě evropských zemí se děje i to, že jsou vlády menšinové, vlády s křehkou většinou a vlády fungují. Dokonce si myslím, že vláda, která má křehkou většinu, je stabilnější, než vláda, která má velkou většinu, protože může vést potom k nedisciplinovanosti uvnitř koalice. To není dáno tím, jestli většina je 105 nebo 101 hlas vůči zbytku, ale schopnosti dohodnout se a schopnosti tvořit koalici a pak. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale když se podíváte na české poměry a sám v českých poměrech jste, tak podívejte se na aféry s přeběhlíky od let devadesátých. . .

Host (Cyril Svoboda):
No tak, je to…, ano, ano, je to pravda, nicméně je to otázka naší kultury, že přeběhlictví tu je, že se podporuje, ale to neznamená, že se nedá vládnout a patová situace, která byla při minulých volbách byla jedinečná. Co to je za hloupost tvrdit, že 200 poslanců, že zase to bude sto, sto. Volby můžou dopadnout úplně jinak a mluvil jste o přeběhlících, tak se stejně vytvářely koalice z jedné strany na druhou. Vláda padla nejenom proto, že pro ni hlasovali, pro pád vlády hlasovali komunisti a sociální demokrati, ale také skupinka kolem pana poslance Tlustého, tak to zase přeběhlíci z druhé strany, to holt se děje a nemyslím si, že změna volebního systému změní způsob chování a kulturu české politiky.

Moderátor (Václav Moravec):
Existují nějaké obavy nebo jedna zásadní obava, kterou máte v souvislosti s tím výsledkem podzimních předčasných voleb?

Host (Cyril Svoboda):
Ano. Je tu velká moje obava a výzva, je to veliká výzva, protože volby do Evropského parlamentu ukázaly, že voliči chtějí volit pouze strany, které jsou fungující, stabilní, se strukturou a já samozřejmě i jako předseda KDU-ČSL mám velký zájem, aby tu nevládla koalice ČSSD s podporou otevřenou nebo skrytou s KSČM, no a proto si myslím, že je velká šance volit stabilní strany, jako je, jako je naše strana, aby se tomu zabránilo.

Moderátor (Václav Moravec):
A kdybych vám ale namítl, že vaše stabilní strana může být sice koaličním partnerem ČSSD v případě, že by sociální demokraté vyhráli volby a tolerovali by takovou vládu komunisté.

Host (Cyril Svoboda):
Já mohu tedy znovu opakovat to, co říkáme všichni. Všichni u nás v KDU-ČSL. My nepodpoříme a nebudeme se účastnit žádného projektu, který se opírá o podporu KSČM. To udělal Miroslav Kalousek, velký „pravičák“, to udělal a co udělala lidová strana? Smetla nejenom jeho, ale smetla tehdy, tehdy celý tento projekt naprosto kategoricky. My jsme jediná strana, která to předvedla takhle naprosto jasně. Dohoda s KSČM není možná.

Moderátor (Václav Moravec):
Která témata pro vás budou zásadní, protože předpokládám, že asi v těch důležitých tématech budete částečně vycházet z volebního programu pro volby roku 2006 nebo ten program se zásadně změní?

Host (Cyril Svoboda):
Na programu teď pracujeme a budeme pokračovat v tom, co jsme už začali. Když zase slyším ty různé nálepky, tak já chci říci, že otázku progresivního zdanění už vtělil do minulého volebního programu Miroslav Kalousek, stejně tak tam bylo vtěleno společné zdanění manželů, takže my se jenom vracíme k těm osvědčeným tématům a určitě ústředním tématem bude rodina. Mám to dobře rozmyšleno a myslím, že náš program bude velmi zajímavý.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete nám prozradit, které kroky podle vás mohou podpořit rodinnou politiku a které věci KDU-ČSL neprosadila v koaliční vládě Mirka Topolánka.

Host (Cyril Svoboda):
Ano. Teď vám neřeknu ty jednotlivé kroky, protože to chci potom představit jako celek, ale základní myšlenka zní takto. Dítě je investice, dítě je úžasná investice, musí to být investice do důchodového systému, do sociálního systému, dítě je investice. Protože kdo nás jednoho dne bude živit? Já ze svých peněz platím důchody mých rodičů a prarodičů a někdo musí taky jednou platit důchod můj a to budou naše děti.

Moderátor (Václav Moravec):
Ta investice se bude jak konkrétně projevovat v tom programu?

Host (Cyril Svoboda):
To se musí projevovat třeba v tom, že v důchodovém systému se musí zvýhodnit to, když někdo má dítě, dokonce když ho řádně vychová, ale nechte potom, natož představme si náš program, ale ptáte se na tu základní myšlenku. Základní myšlenka je v tom, že určitě mít dítě má být výhoda a to není proti těm, co děti nemají, protože jenom když vychováte řádně dítě, tak je odhad, že vložíte do té investice jeden a půl milionu korun, když chcete, aby dítě bylo řádně vychováno a vystudovalo až vysokou školu. No a vidíte to, to je obrovská investice do společnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte s tím, že ve vašem programu bude školné?

Host (Cyril Svoboda):
Školné jako možnost já nevylučuji, protože to musí být uchopeno tak, jak to navrhoval kdysi Jan Sokol, bývalý náš ministr školství, mládeže a tělovýchovy, že školné má být jenom prohloubení stávajícího systému, to znamená excelentní student, který studuje úžasně a má dobré výsledky, bude platit buď nic nebo symbolicky a repetenti budou platit hodně, protože musí to být silně motivační a školné nemůže být systém nebo nemůže být způsob, jak financovat školství.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, počítáte se školným jako motivačním prvkem.

Host (Cyril Svoboda):
Pokud jde o mě, pokud školné, tak pouze silně motivační prvek, protože já chci každého povzbudit, aby podával velké výkony.

Moderátor (Václav Moravec):
Tedy na vysokých školách školné jako motivační prvek. Poplatky. Počítáte s tím, že se nějak ve volebním programu postavíte k poplatkům?

Host (Cyril Svoboda):
Jaké poplatky teď myslíte?

Moderátor (Václav Moravec):
Zdravotnické poplatky.

Host (Cyril Svoboda):
Zdravotnické poplatky. Já nejsem odpůrcem zdravotnických poplatků, myslím si, že mají nejenom regulační, ale mají solidární systém. Základní myšlenka je tato, na chřipku, na brufen, na aspirin každý z nás má peníze, ale chci, aby v systému bylo dostatek peněz pro ty, kteří jsou nemocní leukémií, rakovinou, kteří mají těžkou, nějakou těžkou havárii, na které se musí vynaložit mnoho prostředků a ty poplatky jsou a mají být v tomto ohledu solidárním a regulačním prvkem. Nemůžou být stupidní, takže chápu, že nyní . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Současný systém je stupidní?

Host (Cyril Svoboda):
Stupidní je v tom, že jsou tak plošné, že jdou k absurdním případům, že narozené dítě hned po porodu má platit nějaký, má se za něj platit poplatek nebo že mají poplatek malé děti…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, i po tom omezení, ke kterému došlo od 1. dubna, považujete ten systém za stupidní?

Host (Cyril Svoboda):
Já si myslí, že se má ještě revidovat, aby bylo jasné, na koho míří. Míří na ty, kteří skutečně svobodně rozhodují o svém zdraví. Podívejte se, ve zdravotnictví je velmi mnoho těch, kteří chodí k lékaři, do ambulancí, jezdí do nemocnic, ale v zásadě je to proto, že to není nezbytně nutné pro jejich udržení zdraví. A tito lidé si to mají rozmyslet, jestli ta částka stojí za návštěvu u lékaře nebo ne. Takže opakuji znovu, poplatky nejsou chyba, nesmí to být stupidní, nesmí to dopadat na všechny případy, ale zrušit poplatky jako takové je podle mě zase z druhé strany extrém a je to špatně.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste byl ministrem zahraničí. Postavíte se jako KDU-ČSL v tom předvolebním programu pro předčasné volby nějak k umístění americké radarové stanice v Česku?

Host (Cyril Svoboda):
Z mého pohledu říkám ano, ano. A proč to říkám? Protože nejde, z mého pohledu nejde jenom o radar, ale já chci, aby Evropa, Evropská unie, ale také moje země, kterou mám rád, aby prokazovala spojenectví se Spojenými státy. My se za to stydíme, jako bychom se styděli říci, že se Spojenými státy máme mít nadstandardní spojenecké vztahy. Jsme v jedné alianci a myslím si, že pro svět kolem nás, kde čelíme různým potencionálním hrozbám, je dobré říci, my v Evropě se Spojenými státy držíme pohromadě. A toto je cesta, jak máme tuto naši způsobilost toho spojenectví projevit.

Moderátor (Václav Moravec):
Znamená to, že se přihlásíte v tom volebním programu k tomu, aby byly ratifikovány česko-americké smlouvy?

Host (Cyril Svoboda):
To nebude v programu jako konkrétní bod, protože ta smlouva už je podepsána a ten ratifikační proces má probíhat, myslím, že to nebude v programu jako program pro příští čtyři roky, to si myslím, že už mluvíme o něčem, co se odehrálo, nicméně já vím, že to není moc populární, ale spojenectví je něco, co nás drží. Spojenectví nám dává naději, že nezůstaneme sami.

Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, byl by vy jste součástí vlády nebo KDU-ČSL, vlády možná se sociálními demokraty, která by ten projekt zastavila? Pokud Američané na něm budou chtít trvat?

Host (Cyril Svoboda):
Já jsem byl ve vládě Jiřího Paroubka a Stanislava Grosse a Vladimíra Špidly, kdy se začal proces vyjednávání. Mě proto šokuje postoj Sociální demokracie, protože já jsem u těch jednání byl, já vím, co se odehrávalo a mě šokuje obrat a je to podle hrubý populismus jenom na vlně poptávky se dívat na průzkum veřejného mínění a říkat si, no to se lidem nelíbí, tak to my dělat nebudeme. A to má být podle mne i pro voliče varující. Já nechci mít, volit někoho, kdo se jenom dívá na průzkumy a řekne, lidem se líbí, já nevím co, natřít ploty na zeleno, tak všechny ploty natřeme na zeleno.

Moderátor (Václav Moravec):
Zítra Miroslav Kalousek, dnes už bývalý člen KDU-ČSL, ohlásí vznik nové politické strany TOP 09. Aktivním účastníkem toho nového projektu bude například Pavel Severa, další pak Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany. Odešlo několik poslanců z poslaneckého klubu KDU-ČSL, jedna senátorka Ludmila Millerová, odchod kterých lidí, pokud byste měl jmenovat nebo jednoho člověka, vás nejvíc mrzí?

Host (Cyril Svoboda):
To je dobrá otázka. Mě mrzí ten fakt toho odchodu, ale odchod ani jednoho mě nemrzí. Protože jsem to očekával. Očekával jsem to, ti lidé se vlastně už vnitřně rozešli s naší stranou dlouhodobě a mě mrzí jenom ten fakt, že se to děje. Nicméně…

Moderátor (Václav Moravec):
Proč vás nemrzí to, že vám odcházejí výrazné tváře, jako je Vlasta Parkanová, jako je Miroslav Kalousek?

Host (Cyril Svoboda):
Tak Vlasta Parkanová byla třeba místopředsedkyní naší strany, která nepřijela ani na sjezd a neomluvila se. Podle mě to je urážka členů naší strany, kteří důvěřovali, kteří ji zvolili předsedkyní strany, pardon, místopředsedkyní strany. A co mi vadí, je to, že tito lidé si všichni ponechávají funkce, které mají jenom proto, že byli nominováni za KDU-ČSL. Poslanecké funkce, funkce náměstků, funkce senátorů. To je zajímavé, že…

Moderátor (Václav Moravec):
Podle vás by měli odejít?

Host (Cyril Svoboda):
Já nikoho, já tady, protože nikoho nevylučujeme, nikoho nevyháníme, také nikoho nevyzýváme k žádným krokům, ale já říkám za sebe, že kdybych se měl rozejít s mojí stranou, což nikdy neudělám, ale kdybych měl, tak musím složit mandát, protože já vděčím za nominaci a podporu své vlastní politické straně. Já si nemůžu představit, že bych si otřel boty o vlastní stranu, kterou mám rád, o lidi, kterých si vážím, kteří mi s důvěrou nominovali a podporovali, kteří mě nasadili v kampani, kteří věřili, že budu hájit zájmy své vlastní strany, abych jim řekl, víte co, trhněte si nohou, já jdu hledat štěstí v nějaké bublině, které se říká TOP.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, proč to označujete za bublinu?

Host (Cyril Svoboda):
No to nebude mít dlouhý život.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč by to nemělo dlouhý život? Miroslav Kalousek zcela jasně říká, že on nechce být, například se chce spojit se Starosty a nezávislými, kteří získali 2,2 procenta hlasů při těch evropských volbách a pokud bude integrovat i další subjekty, vy nemáte vůbec obavy z toho nového subjektu?

Host (Cyril Svoboda):
No nemám žádné obavy z nového subjektu, protože my jsme stabilní fungující strana a já věřím, že voliči udělají to, co udělali ve volbách do Evropského parlamentu, vsadí na jistotu. Protože vůbec není jasné, co se stane s těmi novými uskupeními, protože volby to ukazují znovu a znovu. Třetina lidí volí, zhruba třetina volí ODS, zhruba třetina lidí volí ČSSD a třetina je rozdělena mezi KSČM, KDU-ČSL a potom je tam jistá část voličů, kteří kdysi volili zelené nebo Unii svobody nebo ODA a na tom se nic nezměnilo od roku 1996. A já si nedokážu představit starosty, kteří se deklarují jako nezávislí, kteří jsou daleko od politických stran, se spojit s TOP 09, když TOP 09 může existovat jenom s pupeční šňůrou na ODS.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy osobně si myslíte, že to má být budoucí, pouze jenom budoucí koaliční partner pro ODS?

Host (Cyril Svoboda):
No já o tom nepochybuji, protože oni jsou dokonce ještě pravicovější možná než ODS. Já z toho nemám žádné obavy, protože to neodebere hlasy Lidové straně.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale kdybych vám řekl, že možná to odebere část středových voličů, ne ty vaše skalní, ale že byste mohli získat víc, kdyby TOP 09 nebyl?

Host (Cyril Svoboda):
Já chci velmi jasně oslovit voliče, kteří volili tyto strany a uskupení, abychom řekli, máme-li zabránit tomu, aby tady vládlo ČSSD a KSČM jakožto buď tichá nebo otevřená koalice, tak je potřeba vsadit na jistotu. A jistota je volit stranu, která má pevnou strukturu. I Martin Bursík, když zakládal zelené a vstoupil do zelených a udělal to, co udělal, tak se musel opřít o stranu, která funguje celostátně. Já jsem…

Moderátor (Václav Moravec):
Uvažujete o tom, že by KDU-ČSL zahájila s některými menšími politickými subjekty jednání o slučování?

Host (Cyril Svoboda):
O slučování to v žádném případě ne, ale budeme určitě jednat s těmito subjekty, protože já jsem si naprosto jist, že nabídneme zajímavá témata pro ty, kteří volili zelené, pro ty, kteří podporují Evropské demokraty, pro ty, kteří podporují jiné politické strany, protože pro každého máme nabídku a já jsem přesvědčen, že to je atraktivní a odpovědné a znovu říkám, vsaďme na jistotu.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Cyril Svoboda. Štafetový kolík, otázka, zítra bude hostem první místopředseda Strany zelených, který právě po Martinu Bursíkovi převzal otěže, Ondřej Liška. Na co byste se ho zeptal?

Host (Cyril Svoboda):
Zeptal bych se ho na to, kdy se jejich voliči rozhodnou právě pro tu stabilitu a stabilita je, že jsme schopni nabídnout my v KDU-ČSL opravdu zajímavá témata pro zelené a znovu říkám, že se nemá riskovat, protože rozdělení politického spektra povede k tomu, že tady můžou být divné koalice, koalice, které nikdo z nás nechce a jediná cesta je vsadit na jistotu a to je výzva pro voliče, pro zelené a pro jejich stranu, podpořit nás.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká Cyril Svoboda. Děkuji za rozhovor a někdy příště na shledanou.

Host (Cyril Svoboda):
Děkuji.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Přepis nejen tohoto rozhovoru s Cyrilem Svobodou najdete na našich internetových stránkách, na www.impuls.cz. Hostem čtvrtečních Impulsů bude, jak už bylo řečeno, Ondřej Liška. Poslouchejte i zítra.
  

16.06.2009

Milan Zelený, profesor ekonomie

Profesor ekonomie Milan Zelený mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o ekonomické recesi.
15.06.2009

Miroslav Kalousek, Top 09

Poslanec Miroslav Kalousek si založil novou stranu - Top 09. Právě o tom mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls.
11.06.2009

Ondřej Liška, Strana zelených

Ondřej Liška ze Strany zelených mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci u zelených po rezignaci Martina Bursíka na post předsedy.
09.06.2009

Petr Tluchoř, ODS

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls mimo jiné o volbách do Evropského parlamentu.
08.06.2009

František Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kritice na hospodaření svého úřadu nebo o dvou svých služebních autech...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.