Marek Dalík v Impulsech Václava Moravce

Publikováno: 17.03.2009 18:20
Lobbista Marek Dalík byl hostem Impulsů Václava Moravce.

Moderátor (Václav Moravec):
Topolánkovu vládu už pohřbívala opozice několikrát. Kabinet premiéra Mirka Topolánka zatím všechna hlasování o nedůvěře ustál. Teď sociální demokraté přicházejí v pořadí s pátým. Tady jsou slova šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka:

Záznam Jiřího Paroubka:
Klub se dohodl na tom, že vyvolá v nejkratším možném termínu hlasování o nedůvěře vládě.

Moderátor (Václav Moravec):
Hlavním důvodem rozhodnutí poslaneckého klubu sociálních demokratů je podle Paroubka postup premiéra Mirka Topolánka a jeho přítele Marka Dalíka v kauze poslance, bývalého poslance za ČSSD, tedy Petra Wolfa, který často hlasuje společně s poslanci vládní koalice. Jen pro úplnost, půjde o první hlasování o nedůvěře vládě v době českého předsednictví Evropské unii. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem Rádia Impuls je bývalý poradce předsedy ODS, podnikatel Marek Dalík. Vítejte v Rádiu Impuls, hezký dobrý večer.

Host (Marek Dalík):
Dobrý večer.

Moderátor (Václav Moravec):
Už jste zase na prvních stránkách novin, už zase se píše o možném pádu vlády. Když jste byl požádán premiérem Mirkem Topolánkem, abyste se postaral o poslance Petra Wolfa, o jehož policejním vyšetřování natáčela Česká televize reportáž, připustil jste si, že opět bude vláda Mirka Topolánka v ohrožení?

Host (Marek Dalík):
To jsem si vůbec nepřipustil, za prvé, a za druhé si myslím, že vláda Mirka Topolánka není v ohrožení kvůli mně. Sociální demokracie to používá jako záminku a je to poměrně směšná záminka podle mého názoru.

Moderátor (Václav Moravec):
Proč směšná? Vy nepovažujete ty informace, které zazněly ve vysílání České televize, za zásadní, že se oddaluje vyšetřování jednoho poslance, na kterém může být vláda závislá?

Host (Marek Dalík):
No to možná závažné být může, pokud je to pravda, ale vy jste řekl, že to je kvůli mně a kvůli mému angažmá a já s oddalováním vyšetřování nemám nic společného, vůbec o něm nevím, netuším, kdo to vyšetřuje, co se vlastně vyšetřuje pořádně, takže …

Moderátor (Václav Moravec):
Viděl jste, předpokládám, tu pondělní reportáž?

Host (Marek Dalík):
Reportáž jsem viděl.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte pochybnosti o tom, že se oddaluje vyšetřování, z toho, co uvedla Česká televize?

Host (Marek Dalík):
Já si myslím, pane redaktore, že to, jestli se oddaluje vyšetřování, musí posoudit někdo kompetentní a myslím, že tím kompetentním nejsme určitě ani my ve studiu, ani pan redaktor Bártek, ani Česká televize, ani Sociální demokracie konec konců, že máme nějakou soustavu státních zastupitelství, máme nějakou policejní strukturu a hierarchii a tam určitě jsou orgány, které k tomu mají co říct a měly by asi k tomu něco říct.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy sám zkušenost s orgány činnými v trestním řízení máte. Po kauze Kořistka seděl jste ve vazební věznici, teď vidíte, jak orgány činné v trestním řízení pracují za vlády premiéra Mirka Topolánka, vašeho přítele. Co si o té práci myslíte?

Host (Marek Dalík):
Já si o orgánech činných v trestním řízení v této zemi nedělám žádné iluze, myslím, že to je oblast, která potřebuje zásadní změny, nicméně ten stav, ve kterém se teď ty úřady nacházejí, tak je dědictvím Sociální demokracie. To, že s tím vláda Mirka Topolánka mohla udělat více, s tím souhlasím.

Moderátor (Václav Moravec):
Co kdybych vám namítl, že neudělala nic?

Host (Marek Dalík):
To jsou…

Moderátor (Václav Moravec):
Podepsal byste tuto tezi?

Host (Marek Dalík):
To jsou možná silná slova. Ona ta struktura těch úřadů je složitá, je těžké tam něco změnit. Spousta těch pravomocí ani vládě nepřísluší tak dále, takže není to určitě elementární záležitost, ale s tím, že se udělalo málo, bych souhlasil.

Moderátor (Václav Moravec):
Česká televize v pondělí odvysílala reportáž, ve které vystupujete a premiér Mirek Topolánek v pondělí po jednání vlády tvrdil, že vás o pomoc v případu poslance Wolfa požádal. Připomeňme si jeho slova:

Záznam Mirka Topolánka:
To, že jsem požádal Marka Dalíka, aby pomohl poslanci Wolfovi v situaci, kdy ten jeho případ já pokládám za přestupek v nejhorším případě, aby mu pomohl s určitým mediálním tlakem, aby mu pomohl na tu situaci reagovat, tak to je pravda.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova premiéra, předsedy ODS Mirka Topolánka z pondělní tiskové konference po jednání vlády. Kolikrát jste si, Marku Dalíku, v těch uplynulých měsících při žádostech premiéra Mirka Topolánka o vaši pomoc řekl, že mu každou další pomocí škodíte?

Host (Marek Dalík):
To je taková sugestivní otázka. Já myslím, že jsem si to neřekl nikdy a ono ani těch žádostí tolik není. My spolu máme přátelský vztah, já jsem v tom, že se sejdu s panem poslancem Wolfem, se kterým jsem se mimochodem sešel poprvé v životě, neviděl vůbec nic špatného. Já jsem chtěl mu pomoci, protože jsme měli ty signály o tom, že Sociální demokracie na něho ten útok chystá nebo iniciuje a …

Moderátor (Václav Moravec):
Kdybych vám ale namítl, že vy už jednu zkušenost máte s Jaroslavem Kmentou, s novináři, se kterými se scházíte, nevidíte je poprvé a zároveň když se s nimi už sejdete po několikáté, navíc vy jste schůzku s redaktorem České televize Daliborem Bártkem vyvolal, takže proto si vás nahrál. Logicky je na místě, jestli jste opravdu tak hloupý nebo tak naivní, že jste nepředpokládal, že se objevíte natočený skrytou kamerou?

Host (Marek Dalík):
Víte, já nevím, kolik posluchačů vašeho rádia a televize, ve které taky působíte, se bojí toho, že si je někdo nahraje při schůzce. Já myslím, že v běžném životě se toho prostě člověk bát nemá a já se navíc domnívám, že když to novináři používají v případech, kdy nejde o odhalování nějaké trestné činnosti nebo něčeho hodně nekalého, tak je prostě podle mého soudu nejenom nemravné, neslušné, ale i nelegální.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale co možná námitka, že i tou skrytou kamerou oni jasně odhalují, jaké jsou poměry v české politice, v Poslanecké sněmovně a poměry mezi lidmi, kteří se pohybují v okolí nejvyšších politiků?

Host (Marek Dalík):
Tak v tomto případě určitě neodhalil tou skrytou kamerou nebo tou nahrávkou nic špatného ani neetického a pokud by existovala nějaká pravidla lobbingu a to není na mě, abych je vytvářel, tak já bych je rád dodržoval. Oni neexistují, tak jako neexistují pravidla pro používání tady té skryté techniky, já bych řekl odposlechové, ani ne skryté kamery.

Moderátor (Václav Moravec):
S odstupem několika dní od té schůzky, která se uskutečnila mezi vámi a Daliborem Bártkem, jste ochoten připustit, že jste se dopustil druhé a téže chyby a neměl jste novináři volat, natož mu říkat, že by bylo dobré, aby tu kauzu netočil?

Host (Marek Dalík):
Jako majitel PR agentury se s novináři stýkám a budu stýkat i nadále, pokud budu mít nadále PR agenturu, to je běžná práce všech piáristů na světě, mluvit s novináři. To, že si je u nich nahrávají nebo nenahrávají, to je jiná věc a jestli to je chyba moje, já si myslím, že to je prostě neslušnost, nemorálnost a nelegálnost počínání pana redaktora Bártka. Já jsem žádnou chybu neudělal a…

Moderátor (Václav Moravec):
Zeptám se jinak, jaké poučení, když jste neudělal žádnou chybu, jaké poučení si z té kauzy pro sebe berete?

Host (Marek Dalík):
Tak asi by se vám líbilo, že bych řekl, že už se nikdy nebudu bavit s žádným novinářem, to by bylo asi to nejkrásnější poučení, ale já pořád věřím v to, že lidi jsou prostě slušní a že jich je pár neslušných, tak za to já …

Moderátor (Václav Moravec):
Takže žádné poučení z vás nedostanu?

Host (Marek Dalík):
Tak poučení určitě, že už se nebudu bavit s panem Bártkem nebo nevím.

Moderátor (Václav Moravec):
Sociální demokraté tvrdí, že ta poslední aféra ohrožuje podstatu fungování demokratického státu. Připomeňme si slova předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, které před několika desítkami minut zaznamenalo Rádio Impuls:

Záznam Jiřího Paroubka:
Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly únosné meze demokratické společnosti. Jsme svědky dalších mafiánských praktik Topolánkovy vlády a jeho spolupracovníků. Jde o netolerovatelné zásahy do nezávislosti médií a nezávislosti policejního šetření.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka, jak je pronesl před několika desítkami minut. Veřejnost sleduje, jak si s reportérem České televize Daliborem Bártkem vyměňujete slova přes noviny, konkrétně přes noviny Lidové. Dovolte, aby citoval vaše slova, ve kterých naznačujete, že si reportér ČT Dalibor Bártek řekl o peníze, cituji: Bártek se mě pak ptal, kolik bych dal, kdyby natáčení reportáže zastavil. Konec citátu. Trváte si na tom, že vám Dalibor Bártek si řekl o peníze?

Host (Marek Dalík):
Já bych chtěl říct zcela jasně, že Dalibor Bártek si o peníze neřekl a …

Moderátor (Václav Moravec):
Omlouváte se tedy za ta slova?

Host (Marek Dalík):
Já se za ta slova neomlouvám, protože ta slova vy citujete odněkud…

Moderátor (Václav Moravec):
Z Lidových novin.

Host (Marek Dalík):
Já proto jsem rád, že můžu mluvit tady přímo a nezkresleně, takže já se za ta slova neomlouvám, nicméně znovu opakuji, Dalibor Bártek si o žádné peníze neřekl.

Moderátor (Václav Moravec):
Česká televize se totiž proti těm vašim slovům, proneseným v Lidových novinách, ohrazuje. Říká, že pokud se neomluvíte nebo nedoložíte svá obvinění, bude ČT zvažovat další právní kroky. Tedy vy jste ochoten těm dalším právním krokům čelit?

Host (Marek Dalík):
No já bych byl rád, aby se Česká televize omluvila mě především.

Moderátor (Václav Moravec):
A za co?

Host (Marek Dalík):
Za to, že použila nelegálně odposlech mého soukromého rozhovoru a že její redaktor mě opakovaně ujišťoval o tom, že ten rozhovor nenahrává. Já bych za to chtěl omluvu.

Moderátor (Václav Moravec):
A kdybych vám ale namítl, že se oba dva, ať už redaktor i vy, pohybujete ve veřejné sféře a jestliže on cítí, že to je ve veřejném zájmu, aby si vás nahrál, kolikrát vás, a propos kolikrát vy jste se zeptal, zda ten rozhovor je nahráván či ne?

Host (Marek Dalík):
Mnohokrát.

Moderátor (Václav Moravec):
Mnohokrát a on vás. . .

Host (Marek Dalík):
On mě několikrát ujistil, že není.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolikrát jste se setkali s Daliborem Bártkem, měli jste spolu jako novinář a zdroj častější kontakt?

Host (Marek Dalík):
Nevím, jestli častější je, že jsme se potkali třeba šestkrát, pětkrát, nevím přesně, on by možná si to pamatoval lépe, ale scházeli jsme se čas od času, on se vždycky ozval, že bude v Praze, jestli nemám čas. Já jsem někdy ten čas měl, někdy neměl, takže jsme se občas sešli.

Moderátor (Václav Moravec):
O čem jste si povídali, když ta poslední schůzka je už veřejná a mohli jsme ji vidět natočenou skrytou kamerou?

Host (Marek Dalík):
No tak, logicky jsme si povídali vzhledem k tomu, čím se zabývá on a čím se zabývám já, co mě zajímá, tak jsme si povídali o politické situaci a o věcech s tím souvisejících.

Moderátor (Václav Moravec):
Bývalý sociální demokrat Petr Wolf, který je prověřován policií, odmítl dnes výzvu sociálních demokratů, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Připomeňme si jeho slova z rozhovoru pro Radio Impuls.

Záznam Petra Wolfa:
Já na to vůbec nebudu reagovat, ale oni se mi tak, oni mě vyzývají, oni mě vyzývají každou chvilku. Já to chápu, poněvadž kdybych složil mandát, tak by se projevila jejich větší šance ujmout se vlády a došlo by k devastaci této země.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova poslance Petra Wolfa, bývalého sociálního demokrata. Když vás tedy, Marku Dalíku, poprosil premiér Mirek Topolánek, abyste pomohl Petru Wolfovi, pokud byste měl po tom všem, co jsme viděli v pondělí, o čem noviny psaly nejen v pondělí, ale i v úterý, měl poradit Petru Wolfovi, radil byste mu, aby složil poslanecký mandát nebo je v zájmu vlády, aby se tak nestalo?

Host (Marek Dalík):
To je opět sugestivní otázka, já bych mu určitě neradil, aby složil mandát, na druhou stranu bych mu radil a přál bych to nám všem, aby se nejen ta jeho kauza, ale i všechny podobné kauzy do budoucna nezávisle vyšetřovaly, aby z toho vyšetřování neunikaly informace, aby těmi informacemi nedisponovaly politické strany a novináři. To bych přál nám všem i jemu.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale, co kdybych vám zase namítl, že za ten stav je zodpovědný i premiér Mirek Topolánek, vláda, ve vás, jako v člověku, který je premiérovi blízký, nebudí pochybnosti to, když vrchní státní zástupkyně v Olomouci vydá pokyn, který má novinář k dispozici, jasně se ukazuje, že o politických kauzách se nemá nic sdělovat politickým prostředkům, tedy sdělovacím prostředkům, jako by politici byli nadlidi.

Host (Marek Dalík):
To mi nepřísluší komentovat, já myslím, že by se mělo samozřejmě měřit všem stejným metrem. Na druhou stranu mě znepokojuje, že po Praze prostě pobíhá redaktor České televize s aktovkou naditou materiály, pocházejícími z vyšetřování a z policejních spisů. Já si myslím, že to není v pořádku.

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o Daliboru Bártkovi. Když jste byl poradcem premiéra, předpokládám, že teď bych vás měl označovat jenom jako přítele premiéra Mirka Topolánka. . .

Host (Marek Dalík):
No, já jsem poradce premiéra nikdy nebyl, takže. . .

Moderátor (Václav Moravec):
A tajemníkem jste ale byl.

Host (Marek Dalík):
Tajemníkem jsem nebyl taky.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak ale vždyť jste měl oficiální funkci v Jánském vršku.

Host (Marek Dalík):
V Jánském vršku ano, ale to nebyl premiér.

Moderátor (Václav Moravec):
A tak, ano, předseda Občanské demokratické strany, ale když jste tedy teď přítelem premiéra Mirka Topolánka, co byste mu radil, měla by podle vás vláda například odvolat nejvyšší státní zástupkyni, protože Renáta Vesecká možná nese také podíl na tom, že když přistoupím na vaši interpretaci, že tady běhají novináři a mají různé policejní spisy, jejich okopírování, navíc ministrem vnitra je Ivan Langer z Občanské demokratické strany, tudíž je za to zodpovědný váš přítel.

Host (Marek Dalík):
Tak, já řeknu svůj názor soukromý. Zdůrazňuji a ten zní asi tak, ODS vyhrála v roce 2006 volby s tím, že slíbila, že v této oblasti nastolí pořádek. Neudělala to dosud, já doufám, že to ještě zvládne.

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že byste doporučoval premiérovi, aby došlo k významným personálním změnám.

Host (Marek Dalík):
Já bych doporučoval premiérovi, a to mu doporučuji po celou dobu, aby v oblasti justice, spravedlnosti a policejní oblasti došlo k zásadním změnám.

Moderátor (Václav Moravec):
Personálním, tedy k odvolání nejvyšší státní . . .

Host (Marek Dalík):
To já si netroufám, to je mimo mou kompetenci, na to nemám ani snad právo mít nějaký názor, protože do těch věcí nevidím do hloubky, nicméně znovu opakuji, ODS s tímto programem vyhrála volby a já se obávám, že mu nedostála.

Moderátor (Václav Moravec):
A dokonce jste ochoten připustit, že ten stav je horší, než který byl před vítězství ODS a vládou premiéra Mirka Topolánka?

Host (Marek Dalík):
To bych viděl trošku jinak. já si myslím, že to opticky vypadá, že ten stav je horší z toho důvodu, že Sociální demokracie dál využívá těch vazeb a kontaktů, které si tam dlouhou dobu budovala. Já bych jenom připomněl kauzu Savoj, kdy došlo ke zneužití nejenom policie, ale i zpravodajské služby, notabene určené pro práci v zahraničí a . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Teď mluvíte o kauze před prezidentskou volbou a schůzce Vajgl Šlouf.

Host (Marek Dalík):
Ano, mluvím o tom, že Sociální demokracie nebo její lidé, lidé jí blízcí zneužili policejního důstojníka a důstojníka české rozvědky k tomu, aby získali kompromitující materiály, které potom poskytli médiím.

Moderátor (Václav Moravec):
A co kdybych vám opět namítl, že zatím není žádný konkrétní důkaz, který by ukazoval na propojení této kauzy se Sociální demokracií, o tom může rozhodnout soud a nic takového se nekonalo.

Host (Marek Dalík):
No tak, já nevím, jestli ovšem má a nebo musí rozhodnout soud, já myslím, že soud rozhoduje o vině či nevině a to, že se domníváte o něčem, že tak je, tak k tomu soud nepotřebujete, tak každý z nás má nějaké názory a já z těch informací, co jsem se i dočetl koneckonců v tisku, tak můj názor je ten, že za tím stojí a určitě to nebyla náhoda. Ta jména, která tam figurují. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Vy za všemi těmi kauzami, nejnověji tedy Wolf a Bártek, vidíte Sociální demokracii, není to poněkud. . .

Host (Marek Dalík):
Pane redaktore, existuje stará otázka qui bono, a já myslím, že qui bono fungovala tak, jak v antice, tak funguje i dnes, tudíž za tím vidím Sociální demokracii.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je dnes podnikatel Marek Dalík. Proti nařčení, že reportáž vznikla na zakázku ČSSD, se chtějí bránit sociální demokraté. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek dodal.

Záznam Jiřího Paroubka:
Hlavním představitelem těch praktik mafiánských je premiérův blízký přítel Marek Dalík, jehož jméno je spojováno s řadou podobných kauz, jako byla například kauza Kořistka, či stravenky, jakou jsme opět měli možnost sledovat pondělní vysílání pořadu reportéři České televize.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval před několika desítkami minut šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, v Poslanecké sněmovně je ustavena vyšetřovací komise, zatím nemá zvoleného předsedu, ale je už ustavena, právě k ovlivňování poslanců a k tomu, co se děje. Pokud by vás ona komise na základě těchto kauz, včetně té poslední, chtěla vyslechnout, co byste především považoval za nutné ji říct?

Host (Marek Dalík):
Tak nevím, na co by se taková komise ptala, nicméně. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Na to, jestli není poněkud podezřelé, že stravenky Dalík, Wolf Dalík. . .

Host (Marek Dalík):
Pane redaktore, stravenky Dalík je nesmyslné spojení, ke kterému prostě není vůbec žádný důvod, já se stravenkami jsem neměl nic společného, to je asi tak, jako kdyby váš bratranec měl kamaráda a ten něco provedl a já bych vám říkal, že to je spojeno s vámi. To je úplně stejný případ. Protože můj společník ve firmě má bratra, ten má svou firmu, se kterou já nemám nic společného, toho bratra jsem viděl několikrát v životě.

Moderátor (Václav Moravec):
Ale po všech těch kauzách, vy si neříkáte, že pokud vás premiér dál poprosí o nějakou pomoc, nějakému poslanci, na kterém vláda stojí, že ho slušně řečeno s takovou prosbou vyhodíte.

Host (Marek Dalík):
No tak nevím, možná ho vyhodím, ale já myslím, že není nic špatného pomáhat poslanci, který se těžko může sám bránit, proti kterému prostě ta kampaň evidentně byla a byla v médiích. . .

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale ten poslanec má poslaneckou imunitu, takže může se bránit víc, než byste se mohl bránit vy, to je jedna věc, druhá věc, není poněkud podezřelé, že onen poslanec i na základě nálezů Nejvyššího kontrolního úřadu, tak Ministerstvo životního prostředí nedá podnět policii, zatímco u jiných kauz to Nejvyšší kontrolní úřad dělá, respektive vláda právě na podnět Nejvyššího kontrolního úřadu.

Host (Marek Dalík):
To může být podezřelé, ale to zase nesouvisí se mnou, protože mě pan premiér požádal, abych mu pomohl připravit mediální strategii, jak čelit mediálním útokům. Já vůbec nic nevím o jeho kauzách, vyšetřování a tak dále, k tomu taky jsem já nebyl o nic požádán.

Moderátor (Václav Moravec):
Když mluvíte o tom, že nevíte nic o konkrétních kauzách, policejních kauzách, opět budu citovat Lidové noviny, protože reportér České televize Dalibor Bártek v Lidových novinách říká, že jste mu výměnou za zastavení reportáže o poslanci Petru Wolfovi nabídl podklady pro jiné konkrétní kauzy. Můžete mi, prosím pěkně, prozradit, o jaké jiné konkrétní kauzy šlo?

Host (Marek Dalík):
Víte, my jsme spolu seděli dvě hodiny, teď jste to zhustil do jedné věty. My jsme vedli debatu o tom, jestli kauza pan Wolfa je ta úplně nejdůležitější v České republice, které by se měl takto investigativní novinář věnovat a hovořili jsme o jiných kauzách, ale to bych si nechal opravdu jako obsah našeho soukromého rozhovoru.

Moderátor (Václav Moravec):
Můžete nicméně vyloučit, že jste se bavili například o kauze šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy? Byla to jedna z těch kauz? Můžete to vyloučit?

Host (Marek Dalík):
Bavili jsme se obecně o různých kauzách a já ten obsah toho rozhovoru nebudu komentovat.

Moderátor (Václav Moravec):
Myslíte si, že by bylo vhodné, aby Česká televize zveřejnila celý záznam z oné schůzky nebo to nejpodstatnější, když teď tady mám jednu interpretaci Dalibora Bártka v Lidových novinách, pak interpretaci vaší, ale zároveň jste řekl, že tedy po vás žádné peníze nechtěl, tudíž ta slova z Lidových novin …

Host (Marek Dalík):
A on taky říká, že jsem mu žádné nenabízel a já říkám, že žádné nechtěl, to znamená, my jsme dva aktéři toho rozhovoru a my se shodujeme v tom, co říkáme a já nevidím jediný důvod, proč by někdo třetí měl znát obsah toho rozhovoru. To byl soukromý rozhovor, já to zdůrazňuji, opakuji.

Moderátor (Václav Moravec):
A uvítal byste, kdyby celý ten rozhovor, kdy jeho část se stala veřejnou, protože se objevila v pondělní reportáži, aby byl celý zveřejněn?

Host (Marek Dalík):
Já bych opravdu nepřál nikomu na světě, ani vám, aby někdo zveřejňoval vaše soukromé rozhovory v kavárně, dvouhodinové.

Moderátor (Václav Moravec):
Víte, co vám musím říct? Že když to všechno sleduji, co se tady děje kolem orgánů činných v trestním řízení i kolem politiky, tak podle toho se člověk chová, to znamená, nelže a počítá s tím, že kdykoliv může být špiclován, protože tady inu fungují orgány činné v trestním řízení tak, jak fungují. Kauza Čunek, to nemáte pochybnosti?

Host (Marek Dalík):
No počkejte, teď jste to zase nějak zamotal. Já …

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, já jsem řekl, že když se podívám na množství těch kauz a na to, co se děje, tak…

Host (Marek Dalík):
Já jsem určitě v tom rozhovoru nelhal a jsem si jist, že kdybych tam řekl něco, co by se dalo použít proti mně, tak by to Česká televize nepochybně použila. To, že pan redaktor Bártek sám řekl, že jsem se choval slušně, nenaléhal jsem na něj, což je taky pravda, a já musím říct, že až na to, že si ten rozhovor nahrál, což já považuji za podraz a za podvod, tak on se taky chová korektně. To znamená, já vůbec netuším, proč by obsah našeho rozhovoru měl být někde pouštěn v televizi nebo v rádiu nebo kdo ví kde.

Moderátor (Václav Moravec):
Ne, ptám se, jestli by celé té věci a jestli, vy jasně říkáte, že když už kus toho rozhovoru byl puštěn, tak vy tedy nepovažujete za podstatné, aby se všechny ty věci vyjasnily, aby byl zveřejněn celý?

Host (Marek Dalík):
Já to řeknu znovu. Já nepřeji nikomu na světě, ani svým nepřátelům, ani svým přátelům, ani vám, ani vašim posluchačům, aby někdo zveřejňoval soukromé, zdůrazňuji soukromé rozhovory. Ty prostě nejsou určeny k tomu, aby se pouštěly v televize pro miliony diváků nebo posluchačů.

Moderátor (Václav Moravec):
Máte obavy o osud Topolánkovy vlády, když sociální demokraté chtějí tuto kauzu využít politicky, což se dnes stalo? Oznámili, že příští týden v úterý se uskuteční v pořadí páté hlasování o nedůvěře vládě.

Host (Marek Dalík):
Mě teatrální vystoupení pana Paroubka připadají směšná a zoufalá. To není žádná kauza, která by měla v normální zemi zapříčinit pád vlády, to je maximálně kauzička, kterou ještě nikdo ani pořádně neobjasnil. To, že někdo ovlivňuje nebo neovlivňuje vyšetřování, nikdo nedokázal, to jsou prostě tvrzení nějakého redaktora a já myslím, že Sociální demokracie by měla hledat pro takto vážná rozhodnutí a takto vážná konání důležitější důvody. Já toto považuji za naprostou záminku.

Moderátor (Václav Moravec):
Záminku, která jim může vyjít?

Host (Marek Dalík):
Vzhledem k situaci v Poslanecké sněmovně jim vlastně může vyjít jakákoliv záminka tak, jako nemusí. Tam nikdo neví, kolik těch poslanců má vláda, kolik opozice. Je to poměrně proměnlivá veličina, řekl bych, každopádně je to záminka.

Moderátor (Václav Moravec):
Přemýšlel jste, že byste měl upravit, teď myslím i ty přátelské vztahy s premiérem, že sdělovací prostředky a část novinářů využívá vás jako jeden z hlavních nástrojů toho, aby premiér byl diskreditován, že upravíte své vztahy, respektive kroky, o které vás premiér požádá?

Host (Marek Dalík):
Tak já taková média nebo to, jak jste to nazval, tu část veřejnosti v podstatě lituji, protože já opravdu nic špatného nedělám a svoje vztahy s premiérem upravíme asi tak, jak budeme oba chtít, protože jsou prostě přátelské. To, že fandím téhle vládě, to, že fandím ODS a fandím pravicové politice, je také jasné a i proto jsem prostě byl ochoten tomu poslanci pomoci a proto jsem se šel zeptat pana redaktora Bártka vlastně co natáčí a vzhledem k povaze toho, co natáčel, tak jsem si vzpomněl na to, jak pan Paroubek podle tvrzení pana poslance Wolfa ho vydírá a to se mi prostě spojilo a proto za tím vidím Sociální demokracii. Já myslím, že to je poměrně logická úvaha.

Moderátor (Václav Moravec):
Měla by, když tedy jste fanouškem Občanské demokratické strany a současné vlády, jak sám sebe označujete, měla by i toto vyšetřit ta sněmovní komise, to znamená, když už o několikáté kauze tvrdíte, že je na objednávku Sociální demokracie, tak je to to nejzásadnější z vašeho pohledu možného zadání té sněmovní vyšetřovací komise?

Host (Marek Dalík):
Víte, to je takový folklor. Sociální demokracie zase často tvrdí, za čím stojí ODS nebo dokonce jmenovitě Dalík, takže já se jejich výhrůžek vůbec nebojím. Někdy to folklor je, někdy ne. Těžko se to dá vyšetřit. Já bych si přál, aby to řešila sama média, sám management těch médií. Já si myslím, že situace zejména v tom pořadu Reportéři ČT je opravdu už neudržitelná a to vůbec ne proto, že točí o mě, ale zkrátka myslím, že by se do toho měl vnést pořádek, aby ta investigativní žurnalistika tak, jako mimochodem lobbing, měla svoje pravidla.

Moderátor (Václav Moravec):
Tím chcete říct, že by měl management České televize zasáhnout proti Reportérům ČT, podle vašeho názoru? Chápu to správně?

Host (Marek Dalík):
Podle mého názoru by management České televize měl více kontrolovat činnost té redakce a zdrojů té redakce, protože si myslím, že většina těch reportáží, zejména v tomto pořadu, vzniká účelově. A to teď neříkám, že to ti redaktoři vědí, oni to vědět nemusí.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy logicky můžete namítnout, že před vámi sedí člověk, který dostává část svých příjmů z České televize, ale není to poněkud absurdní požadavek, podíváte-li se na to, kde je příčina těch problémů? To znamená, u policejních složek a zase jsme u toho zásadního, co slibovali občanští demokraté a vymezovali se vůči Stanislavu Grossovi a fungování orgánů činných v trestním řízení. Jak chcete po novinářích etiku, jestliže se chovají neeticky ti, kteří s těmi informacemi disponují, kteří je mají k dispozici?

Host (Marek Dalík):
Tak samozřejmě, že ta příčina je tam, ale na druhou stranu pokud ten novinář použije ten materiál, který dostane za nějakým účelem, ten nedostane náhodou, on ho nenajde na ulici, on ho nedokáže sám někde vydobýt z trezoru policejního nebo z trezoru na státním zastupitelství, mu ho někdo poskytne. Poskytne mu ho nepochybně s nějakým cílem, s nějakým účelem, v tom snad se shodneme. Tak myslím, že by ta média opravdu měla velmi vážně vždycky zvažovat, jestli to je účelová práce nebo přeloženo na zakázku.

Moderátor (Václav Moravec):
Kolik materiálu se dostane takto od těch jednotlivých složek k vám jako k PR manažerovi, jak se označujete?

Host (Marek Dalík):
Ke mně se takové materiály prakticky nedostávají a já je ani nevyhledávám. Víte, zase slyšíte různé věci, něco ani nevidíte na vlastní oči nebo většinu toho nevidíte, můžete tomu věřit a nemusíte, pohybujete se v nějakém prostředí, někdo vám něco řekne, že někde uniká nebo že to někdo někomu poskytuje, já to neumím ověřit, já se tím snažím nezabývat.

Moderátor (Václav Moravec):
Co byste si myslel o tom, kdyby kvůli vám na základě této kauzy opravdu se našel stoprvní poslanec, který by položil Topolánkovu vládu?

Host (Marek Dalík):
Já si nedovedu vysvětlit, jak vůbec vznikla ta úvaha, že to je kvůli mně. Já jsem prostě nic neudělal. Jestli někdo vyšetřuje špatně pana poslance Wolfa, tak to nejsem já, jestli někdo ovlivňuje vyšetřování, tak to taky nejsem já. Já jsem se pouze sešel s redaktorem a zeptal jsem se ho, proč to točí?

Moderátor (Václav Moravec):
Marek Dalík, děkuji za rozhovor. Co budete dělat zítra, už víte?

Host (Marek Dalík):
Jedu pryč, vypnu si telefon a odjíždím.

Moderátor (Václav Moravec):
Děkuji za rozhovor a někdy příště na shledanou.

Host (Marek Dalík):
Na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Hostem středečních Impulsů pak bude Miroslav Platil, bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu.

 

25.03.2009

Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o tom, co bude dál po pádu vlády.
24.03.2009

Miloslav Vlk v Impulsech Václava Moravce

Kardinál Miloslav Vlk mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o návštěvě papeže Benedikta XVI. v Česku nebo o možné existenci mimozemských civilizací.
23.03.2009

Jan Kolář, Česká kosmická kancelář

Jan Kolář z České kosmické kanceláře mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls třeba o tom, kdy si zaplatíme výlet do vesmíru.
19.03.2009

Filip Renč v Impulsech Václava Moravce

Hostem Václava Moravce byl tentokrát český režisér Filip Renč. V rozhovoru pro Rádio Impuls hovořil nejen o úspěchu filmu Hlídač 47, ale tako o svém dalším natáčení.
18.03.2009

Miroslav Platil, bezpečnostní manažer ČMFS

Bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o chuligánech na našich fotbalových stadionech.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.