K zubaři jen s plnou prkenicí

Publikováno: 02.12.2008 20:00
Na jedno dítě ve věku šest až deset let připadají téměř dva zubní kazy. Nejhůře je na tom Bílina na Teplicku, kde je to v průměru pět kazů. Třetina rodičů nedohlíží na to, zda si jejich dítě čistí správně zuby. A také dospělí často podceňují návštěvy zubního lékaře. Někteří to zdůvodňují tím, že na drahé zubaře nemají peníze.
  • Co chtějí zubaři? Platit!

Například zubařská komora prosazuje, aby lidé platili za zubní výplně hotově v ordinaci na místo úhrady zdravotních pojišťoven. Ministr zdravotnictví Julínek míní, že má komora pravdu, o novém systému s ní nyní jedná, přednost ale mají jiné reformy.

  • Stomatologové by chtěli platby od pacientů už od ledna 2009

Zvýšení motivace pacienta, aby se lépe staral o chrup, by podle nich umožnilo alespoň částečně řešit hrozící nedostatek zubařů. Děti a některé další skupiny pacientů by od placení osvobodili.

  • V Česku je přes 7000 zubařů, noví přicházejí z ciziny

Problém vidí v tom, že do oboru přichází málo absolventů, zubaři stárnou. Pětina zubařek a devět procent zubařů je ve věku 50 až 54 let a jen o něco méně jich je ještě starších. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta. Většinou přicházejí ze zahraničí.

Spousta zubních ordinací také ordinuje bez smluv s pojišťovnami a veškeré zákroky u nich musíte platit.
Pokud nemůžete sehnat zubaře, na webu České stomatologické komory najdete seznam těch, kteří ještě přijímají nové pacienty.

  • Nezapomínejte na prevenci

Jen polovina rodičů vodí své děti na zubní prohlídku dvakrát ročně. Vyplynulo to z šetření pojízdné zubní ordinace, která se letos vypravila mezi děti a navštívila základní školy ve 13 městech.

  • Dítě od šesti do deseti let má v průměru téměř dva zubní kazy

"Na celkový počet 929 dětí připadalo 1654 zubních kazů, to jsou v průměru téměř dva kazy na dítě. Z toho 1552 kazů bylo zjištěno již na mléčných zubech," říkají organizátoři projektu.

Rodiče si podle nich neuvědomují, že za zdravé zuby dětí nesou hlavní odpovědnost. Obzvlášť na menší děti by měli při čištění zubů dohlížet, dočišťovat jim zuby a pravidelně dvakrát ročně s nimi navštěvovat zubního lékaře.

čtk

09.12.2008

Pěstovali konopí ve velkém. Dostali podmínku.

Muž a žena dostali podmínku za pěstování 500 rostlin konopí. Po vleklém procesu Ústavní soud zrušil rozsudek nad pěstiteli rostlin. Důvodem zrušení byl nedostatek důkazů. Nikde nebylo psáno, že z rostlin dál chtějí vyrábět marihuanu.
08.12.2008

Desítky pohádek i letos o Vánocích

Období adventu má být klidnou přípravou na Vánoce. Avšak podle narvaných nákupních center se o klidu a pohodě mluvit nedá. V předvánočním shonu pak člověka dokáže zklidnit snad už jen nějaká ta hezká pohádka.
07.12.2008

ODS dál povede Topolánek. Klaus se stranou skončil

ODS se rozhodla neměnit v kritické chvíli svého předsedu. Mirek Topolánek na kongresu obhájil post šéfa nejsilnější vládní strany přesvědčivou většinou. Se stranou se rozloučil také její čestný předseda Václav Klaus.
04.12.2008

Mikuláš 2008: Kde seženeme anděla!?

Inzeráty s nabídkami mikulášských služeb se objevily na internetu, v novinách nebo třeba na letáčcích v parcích dávno před tradičním prosincovým svátkem. A rodiče malých nezbedů mají na výběr - mohou risknout náhodnou pohádkovou partu nebo se spolehnout na osvědčené příbuzné či známé.
03.12.2008

Dopravní ředitel Tržil: Řidiči by se měli naučit jezdit bezpečně

V listopadu zemřelo na silnicích 108 lidí . Nový ředitel dopravní policie Leoš Tržil z toho radost nemá, začíná funkci s nejčernější statistikou v roce. V Impulsech Václava Moravce prohlásil, že si každý řidič musí zamést nejprve před vlastním prahem. Není totiž v silách policie být naprosto všude.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.