Zima je v lese i na Štrbském plese

Publikováno: 23.11.2008 20:00
Začíná každoroční zimní kolotoč. Zasněžené silnice a řidiči, kteří neodhadnou svoje schopnosti a bourají. Už v sobotu při prvním poprašku to odneslo 15 aut v řetězové nehodě na D1. Do ulic měst vyjely desítky sypačů a silničáři hrdě hlásí že jsou na zimu dobře připraveni.

Zima přišla koncem týden

Přicházející zima koncem týdne poprvé výrazně zasáhla Českou republiku a sníh místy zkomplikoval dopravu. Na Vysočině kvůli němu kamiony blokovaly dopravu z Jihlavy do Havlíčkova Brodu a do Žďáru nad Sázavou. Kvůli vánici a snížené viditelnosti se zpomalila, ale nezastavila doprava na dálnici D1 na Vysočině. Mezi jejím 90. a 112. kilometrem, kde jsou od 10. listopadu povinné zimní pneumatiky, policie za nedodržování tohoto nařízení nikoho nepokutovala.

Prudký vítr ohrožoval jihočechy

Na jihu Čech prudký vítr ohrožoval život a majetky lidí - v Českých Budějovicích strhl střechu domu. V Pelhřimově vpodvečer spadl na cestu strom. Meteorologové varovali, že problémům není konec a že sněžení, námrazy a prudký vítr budou hrozit i dnes pozdě večer a v noci. Navíc Česko není jediné, kdo nepřízni počasí čelí - vpád zimy se sněhem, bouřemi a náledím dnes zasáhl značnou část Německa a Švýcarska. V rakouských Alpách byly kvůli sněžení uzavřeny pro automobilovou dopravu některé průsmyky, hlavní problémy ale Rakousko čeká až o víkendu.

Sněžilo skoro všude

Sněžilo na Vysočině, v Krkonoších, v Orlických horách, na Pardubicku a Karlovarsku. Na Vysočině byly večer silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Už přes den tam ale sníh dopravu na několika místech zkomplikoval a byl příčinou několika dopravních nehod, při nichž ale nikdo nezemřel ani nebyl těžce zraněn. Naložené kamiony zastavily dopravu po 13:00 například v kopci mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem a stály také mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Hasiči pomáhali s vyprošťováním v 11 případech.

Na krkonošských silnicích začal silný vítr tvořit sněhové jazyky. V Orlických horách ležela na silnicích nižších tříd slabá vrstva sněhu. Třeba ale dálnice D 11 z Prahy do Hradce Králové byla sjízdná bez omezení. Situace se možná zhorší dnes večer, na kdy meteorologové předpovídají mráz a na silnicích náledí. Vítr by na hřebenech hor mohl dosáhnout rychlosti přes 100 kilometrů v hodině.

V Českých Budějovice strhl silný vítr střechu z domu, v němž je čínská restaurace, prodejna barev a požární skladiště. Nikdo nebyl zraněn, škoda se pohybuje kolem 500.000 korun. Na většině území jižních Čech navíc sněžilo, přesto silnice byly sjízdné bez větších problémů. Silničáři ráno některé vozovky sypali. Počasí bylo příčinou lehké nehody na Prachaticku.

Sněžilo také ve vyšších polohách Pardubicka a na Karlovarsku. V Pardubickém kraji ležela na vedlejších silnicích v okolí Hlinska, Králík a Žamberku asi centimetrová vrstva sněhu.

K místům, kde dnes večer může hrozit nebezpečí, patří i Praha. Silničáři varovali, že kvůli ledovce a sněžení ji mohou postihnout dopravní komplikace. Večer má totiž teplota klesnout pod bod mrazu, hrozí tedy náledí. Navíc v noci může napadnout několik centimetrů sněhu, vát má silný nárazový vítr a podobné počasí bude i o víkendu. Proto po 17:00 vyjelo do ulic 69 posypových vozů, aby je preventivně posypalo.

Problém je mimo jiné v tom, že pátek patří v metropoli tradičně ke kritickým dnům i za dobrého počasí - řada obyvatel totiž vyráží na víkend mimo město a doprava bývá právě v pátek podstatně hustší než jindy, a proto se zvyšuje i riziko karambolů.

První větší příděly sněhu na začátku víkendu přivítali pouze lyžaři. Například v Krkonoších budou moci návštěvníci lyžovat na vrcholu Černé hory u Janských Lázních na Trutnovsku, kde na zhruba 300 metrů dlouhém úseku sjezdovky leží 25 centimetrů upraveného sněhu.

Zdroj: Čtk

25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
24.11.2008

ČSSD chce v případě úspěchu ve volbách zvýšit daně bohatším.

ČSSD se začala připravovat na to, že povede nejen kraje, ale i celou zemi. Její experti mají po vítězství v krajských volbách zpracovat nový program – takzvanou "oranžovou knihu". Už teď je patrné, že by změny ve své peněžence pocítil každý. A že by přišlo rozsáhlé rušení "topolánkovských" reforem.
20.11.2008

Stále více párů v Česku uzavírá předmanželské smlouvy

Stále více párů v Česku využívá možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu. Párům jde o vyjasnění majetkových vztahů ještě před svatbou. Většinou jde o movitější novomanžele, často také o podnikatele, kteří se chtějí zabezpečit proti případným dluhům z obchodů partnera.
19.11.2008

Levné potraviny: Je libo párky z masného odpadu?

Lidé chtějí levné potraviny. Podle obchodníků hraje cena hlavní roli, když se zákazník rozhoduje, co koupí. Ale pozor – také u potravin platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Výsledky různých testů mluví za vše: špekáčky z mouky, párky z kostí nebo klobásy z křupek nejsou v obchodech výjimkou.
18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.