Pokud vpadnete do přechodu, zaplatíte pokutu

Publikováno: 26.11.2008 20:00
Nový šéf dopravní policie Leoš Tržil chystá převratné změny pro řidiče i chodce. Nejvýraznějšími jsou pojízdné technické kontroly a pokuty pro chodce, kteří na přechod vběhnou těsně před autem, a donutí ho tak prudce brzdit.
  • Dopraváky vede Tržil a chystá změny

Leoš Tržil zvítězil ve vypsaném výběrovém řízení, do nějž se přihlásili celkem tři lidé. Rozhodujícím kritériem pro jeho vítězství byla koncepce, která systematicky navazuje na Červíčkovy kroky.

Její součástí je přesun kompetencí do regionů i konkrétní zajištění bezpečnosti provozu. Mezi tato opatření patří například to, že na každém dálničním oddělení v Česku bude k dispozici jedno ze šestnácti speciálních vozidel Volkswagen Passat R36, která jsou vybavena kompletní měřicí technikou. Auta by podle Tržila měla být v provozu každodenně, a to i v noci.

  • Bič na motorkáře

"Zastávám názor, že na motorkáře platí motorkář," řekl nový šéf dopraváků. Chce proto vytvořit zvláštní týmy policistů na motocyklech. Sloužit jim budou nové policejní motorky, které na silnice vyjedou v jarních měsících. Tržil počítá i s využitím policejních vrtulníků.

  • Celorepublikové dopravněbezpečnostní akce nemají efekt

Spolehne se proto podobně jako Červíček na regionální akce uzpůsobené konkrétním potřebám a problémům jednotlivých území. Chce také snížit počet mrtvých na silnicích, a to zhruba o deset procent. Konkrétní číslo ale nesdělil. "Uvádět čísla je ošemetné - můžete sice do jisté míry ovlivnit, aby se dopravní nehoda nestala, nemůžete ale ovlivnit její následek co do počtu obětí," vysvětlil.
Měšťáci budou dál měřit rychlost v obcích.

Městským policistům by podle nového ředitele měla být ponechána možnost měřit rychlost vozidel v obcích. Státní policie by sice podle něj měření personálně zvládla, nikoliv ale v takovém rozsahu jako policie městská. Novela, která má umožnit, aby rychlost v obcích dál měřila i městská policie, nyní čeká na prezidentovo posouzení. Pokud ji podepíše, začne od ledna platit. Místa, kde to strážníci budou moci dělat, by jim ale podle novely měla určit republiková policie a budou muset být vymezena značkami. 

  • Kontroly chodců

Zatímco počet mrtvých na silnicích klesá, přibývá nehod, které zaviňují chodci. Od letošního ledna do října při nich zemřelo o sedm lidí víc než loni. "Chodci si často myslí, že mají absolutní přednost na zebře. Často vbíhají na přechod těsně před autem a řidič prudce brzdí, takže málem proletí sklem," popisuje Tržil. Prosazuje kontroly, při kterých dostane pokutu i ten, kdo na zebru vběhne bezprostředně před autem a ohrozí tak sebe i řidiče auta. Vyhláška to umožňuje.

info: čtk, iDNES.cz

02.12.2008

K zubaři jen s plnou prkenicí

Na jedno dítě ve věku šest až deset let připadají téměř dva zubní kazy. Nejhůře je na tom Bílina na Teplicku, kde je to v průměru pět kazů. Třetina rodičů nedohlíží na to, zda si jejich dítě čistí správně zuby. A také dospělí často podceňují návštěvy zubního lékaře. Někteří to zdůvodňují tím, že na drahé zubaře nemají peníze.
01.12.2008

Prezidentovi se nelíbí zásah policie ve vietnamské tržnici

Prezident Václav Klaus považuje zásah policie v pražské vietnamské tržnici Sapa za megalomanský a bez efektu. Velký zátah provedli celníci taky v Hatích na Znojemsku. Proti zátahům policie zorganizovali petici vietnamští studenti. I oni tvrdí, že policie předvádí divadlo pro média.
30.11.2008

Advent odstartoval přípravu na Vánoce

Vánoce jsou tady. V neděli začal Advent, cukráři mají napilno s pečením cukroví, několik dárků už ježíšek poslal na tu správnou adresu a každý už střádá plány, jak letošní svátky klidu a pohody prožije.
27.11.2008

Elektřina nahoru, plyn dolů. Vydržíme zdražování?

Skupině ČEZ vzrostl za posledních devět měsíců zisk skoro o polovinu. Také dalším energetickým společnostem tržby rostou. Většina z nich pak na příští rok oznámila zdražení. A to už mnoha lidem vadí. Dokonce vznikl Spolek proti nemravným cenám elektřiny. Klipem útočí na firmy, které těží ze zdražování elektřiny.
25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.