ODS se vzdává poplatků

Publikováno: 11.11.2008 20:00
Další rána pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přišla z jeho vlastní strany. ODS je v nikterých krajích ochotna zrušit vybírání poplatku v krajských nemocnicích – jen aby mohla vládnout v koalici s ČSSD.

Poplatky bylo téma pro voliče

"My jsme téma zrušení poplatků nenastolili, nastolili ho voliči. Na poplatcích nestojí ekonomika ani rozvoj kraje," vysvětlil tento postoj končící hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš z ODS.

Jeho strana chce být v koalici s ČSSD a lidovci. Na stejné koalici se v pondělí dohodli také v Olomouci. "Poplatky nám prohrály volby, neradi bychom kvůli nim prohráli podruhé," hájí dohodu Ivan Kosatík z ODS.

To, že jsou občanští demokraté v některých krajích ochotni obětovat poplatky u lékaře, ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dále oslabuje. A to v situaci, kdy už i premiér Mirek Topolánek připustil, že by si Julínek nemusel udržet místo ve vládě.

"Chtěli jsme zabránit tomu, aby se v koalici objevili komunisté, což se podařilo," řekl k dohodě o první krajské vládě za účasti ODS končící olomoucký hejtman Ivan Kosatík.

"Není přece možné to zužovat na téma poplatků v nemocnici. Naše koalice s ČSSD a lidovci dobře fungovala v předchozích šesti letech a mohla by i dál," míní končící zlínský hejtman za ODS Libor Lukáš.

Varianta velké koalice ČSSD a ODS se rýsuje i v Jihočeském kraji, kde občanští demokraté také couvli, pokud jde o poplatky. Jasno má být zítra.

Poplatky jsou marginální téma, říká dnes Topolánek

"Je otázka, jestli tím nevrážejí nůž do zad nejen ministrovi, ale také ODS," uvedl Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Na námluvy se socialisty v některých krajích i na to, že znamenají útok na poplatky, reagovaly špičky ODS vlažně.

"Zdravotní poplatky jsou marginální téma, a že se z toho udělalo první téma voleb, vypovídá něco o politické scéně i o veřejnosti," prohlásil premiér Topolánek. Klíčové podle něj je, aby mohly pokračovat reformy, které pomohou uzdravit veřejné finance.

Čunek žádá úpravu poplatků

To, jak se někteří občanští demokraté postupně distancují od poplatků u lékaře, může být i předzvěstí toho, co se bude dít v parlamentu. Ještě do konce roku se bude definitivně hlasovat o návrhu ČSSD, aby poplatky byly zrušeny pro děti do 18 let a pro důchodce. A to ve všech nemocnicích, nejen v těch krajských.

Vláda se ještě před debaklem ve volbách neúspěšně snažila návrh ČSSD smést. Opozici pomohli i někteří vládní poslanci – lidovec Ludvík Hovorka a poslankyně zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Vláda byla ochotna od poplatků osvobodit jen děti do šesti let. Ale to už je teď lidovcům málo.

"Požadujeme nové koaliční jednání, kde by se o poplatcích opět jednalo. To, co se dříve vyjednalo, bylo naprosté minimum," řekl v pondělí poslanec Jiří Carbol.

Mluvčí ministra zdravotnictví Cikrt v pondělí po setkání Julínka s šéfem lidovců Jiřím Čunkem řekl, že ministr je ochoten o úpravě poplatků jednat. Pro Čunka je prioritou zrušení placení za děti a také třicetikorunových částek za každou položku na receptu.

"Kdyby byly v parlamentu zrušeny poplatky pro děti i důchodce a v krajských nemocnicích by byli podle našeho návrhu osvobozeni všichni, asi bychom to museli nějak sladit," připustil sociální demokrat, příští středočeský hejtman David Rath.

(Info: MfD)

18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
17.11.2008

Dvě desetiletí po revoluci: Komunisté se vracejí

Češi vzpomínali na 17.listopad. V ten den se před devatenácti lety začal hroutit komunistický režim v bývalém Českoslovenku. Dnešní mladí už o sametové revoluci moc nevědí. A také ti, co ji prožili, mají dnes už jiné starosti.
13.11.2008

Dnes je světový den diabetu

Česká republika drží dvě smutná prvenství. U nás potkáte nejvíce obézních lidí v Evropě a zároveň tu je nejvíce nových případů cukrovky. Tyto dva faktory spolu úzce souvisejí – 80-90 % pacientů s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou.
12.11.2008

Lidovec Jehlička: Chtěl bych manželství na doživotí

Ministr kultury Jehlička dostal nápad. Lidovecký ministr navrhuje zavést do českého práva manželství na doživotí. Šlo by o svazek, ze kterého není téměř možné se doživotně vyvázat. Tato historická „vymoženost“ už se dávno minula účinkem. Ministr má s návrhem pramalé šance na úspěch.
10.11.2008

Na dálnici D1 na Vysočině budou zimní gumy povinné celou zimu

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou nakonec nesmíte bez zimních gum! Ministerstvo několikrát svoje rozhodnutí změnilo, až nakonec rozhodlo, že zimní pneu budou platit, ať už je jakákoliv teplota. Pokutu tak může dostat šofér, který pojede bez zimních pneu a venku bude 15 nad nulou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.