Lidovec Jehlička: Chtěl bych manželství na doživotí

Publikováno: 12.11.2008 20:00
Ministr kultury Jehlička dostal nápad. Lidovecký ministr navrhuje zavést do českého práva manželství na doživotí. Šlo by o svazek, ze kterého není téměř možné se doživotně vyvázat. Tato historická „vymoženost“ už se dávno minula účinkem. Ministr má s návrhem pramalé šance na úspěch.

Podle tohoto návrhu by se snoubenci, kteří se předem smluvně dohodnou vstoupit do manželství na celý život, dobrovolně vzdali možnosti později se rozvést. Odborníci návrh ministerstva kultury hodnotí jako krok zpět.

Jehličkův úřad návrh začal prosazovat v rámci připomínkového řízení k novému občanskému zákoníku z dílny ministerstva spravedlnosti, který bude koncem roku projednávat vláda.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar dnes ČTK řekl, že Jehlička návrh připravil jako reakci na dříve zmiňovaný záměr zrušit církevní sňatky - tuto variantu návrh nového zákoníku obsahoval. Pro páry, pro něž je sňatek na úřadě nedostačující a považují své soužití za nerozlučitelný svazek, by mohl být řešením Jehličkův návrh. Ministerstvo spravedlnosti ale koncem září uvedlo, že církevní sňatky zachová a návrh ministra Jehličky pravděpodobně do zákoníku nezapracuje.

Manželství by podle představ lidoveckého ministra mohlo skončit jen v případě, že by se prokázala vina jednoho z manželů na rozpadu vztahu a ten druhý by navíc na rozvodu trval. Viník by vůbec neměl nárok dožadovat se rozvodu. Částečně by se tak vrátila praxe běžná před rokem 1948, kdy rozvod byl ojedinělou záležitostí.

Dnes přitom stačí, aby kterýkoliv z manželů podal žalobu o rozvod, a soud, dojde-li k závěru, že manželství je v rozvratu, už řeší jen případné spory ohledně majetku a dětí.

"Takový návrh jde proti všem současným evropským trendům. Dnes se vychází ze zásady, že rozvod je legitimním řešením sporu manželů. Proto není důvod zjišťovat, kdo nese na rozvratu vinu," komentoval Jehličkův návrh právník Ondřej Frinta.

Jehličkova iniciativa není podle hlavního legislativce KDU-ČSL Cyrila Svobody návrhem strany.

(čtk)

18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
17.11.2008

Dvě desetiletí po revoluci: Komunisté se vracejí

Češi vzpomínali na 17.listopad. V ten den se před devatenácti lety začal hroutit komunistický režim v bývalém Českoslovenku. Dnešní mladí už o sametové revoluci moc nevědí. A také ti, co ji prožili, mají dnes už jiné starosti.
13.11.2008

Dnes je světový den diabetu

Česká republika drží dvě smutná prvenství. U nás potkáte nejvíce obézních lidí v Evropě a zároveň tu je nejvíce nových případů cukrovky. Tyto dva faktory spolu úzce souvisejí – 80-90 % pacientů s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou.
11.11.2008

ODS se vzdává poplatků

Další rána pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přišla z jeho vlastní strany. ODS je v nikterých krajích ochotna zrušit vybírání poplatku v krajských nemocnicích – jen aby mohla vládnout v koalici s ČSSD.
10.11.2008

Na dálnici D1 na Vysočině budou zimní gumy povinné celou zimu

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou nakonec nesmíte bez zimních gum! Ministerstvo několikrát svoje rozhodnutí změnilo, až nakonec rozhodlo, že zimní pneu budou platit, ať už je jakákoliv teplota. Pokutu tak může dostat šofér, který pojede bez zimních pneu a venku bude 15 nad nulou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.