Levné potraviny: Je libo párky z masného odpadu?

Publikováno: 19.11.2008 20:00
Lidé chtějí levné potraviny. Podle obchodníků hraje cena hlavní roli, když se zákazník rozhoduje, co koupí. Ale pozor – také u potravin platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Výsledky různých testů mluví za vše: špekáčky z mouky, párky z kostí nebo klobásy z křupek nejsou v obchodech výjimkou.
  • AK varuje před masným odpadem.

Téměř polovina z celkového množství vepřového masa dováženého do Česka tvoří podle Agrární komory (AK) masný odpad. Ten slouží převážně jako surovina pro výrobu často nekvalitních potravin, především měkkých salámů a párků, říká prezident AK Jan Veleba.

Dovoz vepřového masa do ČR vzrostl od roku 2003 z 1,3 miliardy na 6,7 miliard korun v minulém roce, podle celních dokumentů tvoří jateční odřezky jako laloky, kůže, tlamy a cáry masa 45,6 procent z celkového množství.

  • Pozor na vaše zdraví.

Kromě tuzemských producentů masa je dovozem masného odpadu podle Veleby ohroženo také zdraví spotřebitelů. "Vidíme přímou souvislost mezi pravidelnou konzumací nekvalitního červeného masa a například výskytem rakoviny tlustého střeva, u níž je Česká republika na předních příčkách mezi zeměmi celého světa. Zatímco u všech ostatních onemocnění se daří množství výskytu snižovat, u karcinomu tlustého střeva je tomu naopak," řekl Veleba. Komora proto hodlá spolupracovat se zdravotníky a dovážené suroviny testovat v laboratořích.

  • Vše je na hranici poživatelnosti, tvrdí SVS.

Podle mluvčího Státní veterinární správy, která dohlíží na proces výroby potravin živočišného původu, se na českém trhu zdravotně závadné potraviny z vepřového masa nevyskytují. "Všechny dovážené suroviny musejí splňovat evropská veterinární pravidla, jedině z těchto surovin lze vyrábět další potraviny. Pokud má někdo podezření na konkrétní výrobek, měl by co nejdříve kontaktovat příslušnou krajskou veterinární správu," řekl dnes ČTK Josef Duben.

  • Kvalita není s ciziny.

Zahraniční potraviny tvoří podle Veleby stále větší zastoupení v českých obchodech, ačkoli jsou podle odborníků méně kvalitní než domácí. "Situace je alarmující, protože jejich podíl každoročně roste a během jednoho či dvou let se můžeme dostat ze současných 40 až na 50 procent, což zásadním způsobem může ohrožovat české výrobce," řekl Veleba. Agrární komora proto hodlá spotřebitele více informovat o kvalitách českých potravin, v lednu zahájila distribuci půl milionu informačních letáků.

Současný trend je podle zemědělců způsoben tlakem velkých obchodních řetězců, které diktují prodejní ceny potravin, a čeští výrobci jsou proto nuceni používat levné suroviny z dovozu. Mezi tuzemské producenty, kteří nemají vlastní jatka a u kterých je pravděpodobné, že nakupují maso ze zahraničí, dnes Veleba zařadil například Maso Krásno, Hamé Babice, Kmotr nebo Beskydské a Krušnohorské uzeniny.

Společnost Hamé se vůči tvrzení ohradilo, dokonce zvažuje podání žaloby s požadavkem na odškodnění. Také společnost Beskydské uzeniny zařazení mezi možné zpracovatele horšího masa ze zahraničí odmítá. Frýdecko-místecká firma nakupuje hovězí maso i vepřové půlky převážně z českých jatečných provozů. V zahraničí nakupuje zhruba pět procent masa, které není schopná nakoupit na českém trhu.

  • Čeští zemědělci protestují.

Naposledy rozdávali zemědělci letáky na podporu českých potravin loni v létě před některými hypermarkety Interspar. Protestovali tím proti tomu, že řetězec začátkem loňského března zastavil pro polovinu svých obchodů nákup masa od domácích chovatelů. Největším dovozcem vepřového masa do Česka je Německo, u drůbežího masa pak dvojice Polsko a Brazílie, odkud pochází až polovina všech kuřat.

Ještě v roce 2002 byla ČR ve výrobě vepřového soběstačná, od té doby podíl domácích chovů klesá. Počet chovaných zvířat se v posledních sedmi letech snížil o 870.000 na 2,816.200 kusů. S poklesem soběstačnosti ČR ve výrobě vepřového stoupá i schodek zahraničního obchodu, který podle údajů AK loni poprvé přesáhl šest miliard korun. Průměrný Čech zkonzumuje ročně 41 kilogramů vepřového masa.


čtk

25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
24.11.2008

ČSSD chce v případě úspěchu ve volbách zvýšit daně bohatším.

ČSSD se začala připravovat na to, že povede nejen kraje, ale i celou zemi. Její experti mají po vítězství v krajských volbách zpracovat nový program – takzvanou "oranžovou knihu". Už teď je patrné, že by změny ve své peněžence pocítil každý. A že by přišlo rozsáhlé rušení "topolánkovských" reforem.
23.11.2008

Zima je v lese i na Štrbském plese

Začíná každoroční zimní kolotoč. Zasněžené silnice a řidiči, kteří neodhadnou svoje schopnosti a bourají. Už v sobotu při prvním poprašku to odneslo 15 aut v řetězové nehodě na D1. Do ulic měst vyjely desítky sypačů a silničáři hrdě hlásí že jsou na zimu dobře připraveni.
20.11.2008

Stále více párů v Česku uzavírá předmanželské smlouvy

Stále více párů v Česku využívá možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu. Párům jde o vyjasnění majetkových vztahů ještě před svatbou. Většinou jde o movitější novomanžele, často také o podnikatele, kteří se chtějí zabezpečit proti případným dluhům z obchodů partnera.
18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.