Dvě desetiletí po revoluci: Komunisté se vracejí

Publikováno: 17.11.2008 20:00
Češi vzpomínali na 17.listopad. V ten den se před devatenácti lety začal hroutit komunistický režim v bývalém Českoslovenku. Dnešní mladí už o sametové revoluci moc nevědí. A také ti, co ji prožili, mají dnes už jiné starosti.

Průzkum: komunisty ve vládě nechceme

Jeden vzkaz u příležitosti 17. listopadu pro budoucí vlády: Nepřibírejte do vlády komunisty, velká část voličů si to nepřeje. MF DNES si nechala udělat průzkum u agentury Median, jak Češi devatenáct let po revoluci vnímají KSČ(M) a jestli by vrátili čas zpátky do dob totality.

Skoro dvacet procent lidí by komunisty zakázalo úplně. Další necelá čtvrtina se s nimi už smířila, ale nechce je do vlády. Tedy – téměř na každého druhého Čecha by komunistický ministr působil jako červený hadr na býka.

Na události 17. listopadu, které vedly v Česku k pádu komunistického režimu, a na o 50 let starší brutální zákrok německých nacistů proti českým vysokoškolským studentům se v Praze konala spousta akcí.

Iniciativa Ne základnám protestovatovala proti stavbě amerického radaru v Brdech. Ultrapravicová Dělnická strana ohlásila v Litvínově i dalších městech akce proti Romům. 

Oficiální vzpomínky začala hned ráno Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a Český svaz bojovníků za svobodu před budovou Hlávkovy koleje v Jenštejnské ulici. Pietní akce se zúčastnil premiér Mirek Topolánek (ODS), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Politici již tradičně během dne položili květiny i k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Členové dočasné komise Senátu pro posouzení ústavnosti KSČM a zástupci výboru petice na zrušení komunistické strany zde při té příležitosti upozornili na "nezbytnost vyrovnání se s minulostí" a na oběti komunismu.

Zdroj: Čtk

18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
13.11.2008

Dnes je světový den diabetu

Česká republika drží dvě smutná prvenství. U nás potkáte nejvíce obézních lidí v Evropě a zároveň tu je nejvíce nových případů cukrovky. Tyto dva faktory spolu úzce souvisejí – 80-90 % pacientů s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou.
12.11.2008

Lidovec Jehlička: Chtěl bych manželství na doživotí

Ministr kultury Jehlička dostal nápad. Lidovecký ministr navrhuje zavést do českého práva manželství na doživotí. Šlo by o svazek, ze kterého není téměř možné se doživotně vyvázat. Tato historická „vymoženost“ už se dávno minula účinkem. Ministr má s návrhem pramalé šance na úspěch.
11.11.2008

ODS se vzdává poplatků

Další rána pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přišla z jeho vlastní strany. ODS je v nikterých krajích ochotna zrušit vybírání poplatku v krajských nemocnicích – jen aby mohla vládnout v koalici s ČSSD.
10.11.2008

Na dálnici D1 na Vysočině budou zimní gumy povinné celou zimu

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou nakonec nesmíte bez zimních gum! Ministerstvo několikrát svoje rozhodnutí změnilo, až nakonec rozhodlo, že zimní pneu budou platit, ať už je jakákoliv teplota. Pokutu tak může dostat šofér, který pojede bez zimních pneu a venku bude 15 nad nulou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.